Patstellingen rond de aanleg van waterfront Tholen en St. Annaland Rijkssubsidie voor bouw gehalveerd Volgend jaar controle op tweede woningen Tholen bijna 1200 slechte huizen Stamreeks Cornells Jan Manteau Architect verwacht nog dit jaar plannen; de gemeente niet Naar verhouding de meeste staan in Anna Jacobapolder Donderdag 7 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Er lijkt schot te zitten in de ontwikkelingen rond de waterfronten in Tholen en Sint-Annaland. Architect R.B. Ligteringen verwacht nog voor de jaarwisseling de plan nen op tafel te kunnen leggen. Een aantal belangrijke struikelblokken zijn uit de weg geruimd, volgens Ligte ringen. De gemeente is daar echter nog lang niet zeker van. De patstelling tussen projectontwikkelaar, het rijk en de gemeente duurt nog altijd voort. Vervuiling Optimistisch CZAV Nadruk ligt op VlissingenlMiddelburg Proberen binnen bebouwde kom te weren Vergunning Beleid handhaven Van de woningen in de gemeente Tholen verkeert bijna 87% in een goede staat. Vooral de kwaliteit van de huur huizen is goed, zo blijkt uit het kwalitatief woningonder zoek 1996 van de provincie. Het slechtst is het gesteld met de 92 tweede woningen, waarvan 70% niet deugt. Leegstand door J.P.B. Zuurdeeg Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen at) De Sterner Groep, het architecten bureau waar Ligteringen directeur van is, wil aan de havens van Tholen en Sint-Annaland luxe woningen gaan bouwen. In Tholen zou dat moeten gebeuren in de 'baai van Van Duivendijk'. Dit is het laatste, ronde, doodlopende stuk van de jachthaven bij de scheepswerf van Van Duiven- dijk. Het heeft de functie van vlucht- haven, maar ligt er nu wat verslonsd bij. Diverse wrakken van gezonken scheepjes steken boven water en het onkruid tiert er welig. Het plan van Ligteringen is om rondom het water luxe bungalows te gaan bouwen. Deze zouden zo'n twintig meter uit de dijk moeten worden gebouwd en komen deels in het water te staan. De toekomstige huiseigenaren krijgen dus ook een stukje water in eigendom. Het pro bleem ligt al lange tijd bij de vraag wie er nu wat moet kopen. De haven is eigendom van het rijk. Rijkswa terstaat wil er in principe wel vanaf, maar wilde eerst niet voor de even tuele schoonmaakkosten opdraaien. Men vreesde namelijk dat de haven flink vervuild zou zijn. Het rijk mag echter niet rechtstreeks verkopen aan particulieren. De gemeente zou daarom als tussenpersoon moeten fungeren in een zogenaamde 'A-B- C-constructie'. De gemeente vindt dat op zich geen probleem, maar ziet er niets in om de haven op eigen kosten uit te poetsen. Rijkswater staat heeft nu aangeboden om de haven schoon op te leveren. Het col lege van b. en w. ging daar echter niet mee akkoord. Het gemeentebe stuur wil ook in de toekomst geen kosten dragen voor de haven. Het probleem is echter dat een deel van het water openbaar moet blijven om ondermeerde werf van Van Duiven- dijk te kunnen bereiken. Voor dat deel zou de gemeente dan de onder houdskosten moeten betalen. En dat zien b. en w. niet zitten. Inmiddels is de kwestie van het water volgens Ligteringen opgelost. "De haven bleek lang niet zo ver vuild te zijn als men aanvankelijk dacht", zegt de architect. "De gemeente is wel bereid om de haven in eerste instantie over te nemen. Het rijk blijft dan verant woordelijk voor het schoonmaken." De gemeente stelde volgens Ligte ringen overigens wel als voorwaar de dat ze later geen onderhoudskos ten meer aan de baai zou hebben. "Een gedeelte van het water blijft openbaar. Want de werf van Van DuiVendijk moet bereikbaar blijven. Maar de rest van het water wordt verkocht aan de toekomstige eigena ren. Die vormen samen een vereniging die het water schoon houdt", zegt Ligteringen. "We zijn nu wel een eind opgeschoten. Ik hoop voor het einde van het jaar plannen op tafel te kunnen leggen. Hoofd L.T. Steenpoorte van de afdeling gemeentelijke ontwikke ling noemt dat echter 'wel heel opti mistisch'. "In feite ligt er nog steeds hetzelfde aanbod van rijkswaterstaat als altijd. De gemeente staat al jaren op het standpunt dat ze geen kosten wil dragen voor de haven. Het college is vooralsnog niet van plan dat stand punt te wijzigen", zegt Steenpoorte. "We willen best de tussenpartij zijn en ook praten over de kosten van verdere ontwikkeling, maar de gemeente heeft er geen belang bij om de baai van Van Duivendijk in Tholen in eigendom te krijgen." Hetzelfde verhaal gaat min of meer op voor de plannen rond de haven van Sint-Annaland. Hier wil Ligte ringen op de plaats van het gebouw van de CZAV (coöperatieve zuide lijke aan- en verkoopvereniging) aan de Havenweg appartementen gaan bouwen. En verder zou de kom richting restaurant De Lagune ook bebouwd moeten worden met appar tementen. Verder wil Ligteringen het havenfront koppelen aan het dorp. Nu vindt hij dat deze twee teveel van elkaar gescheiden zijn. In de Kleine Suzannapolder die ertus senin ligt, zouden 120 recreatiewo ningen moeten komen. Ook dit vindt de gemeente in principe niet ver keerd. "Wij zijn ook hier geen partij in. Als de Sterner Groep zaken kan doen met de CZAV, willen wij best mee werken voor de nodige vergunnin gen en de ontwikkeling", zegt Steen poorte. "Maar het lijkt mij niet waar schijnlijk dat er binnenkort een plan gepresenteerd wordt voor één van beide havenfronten. Ik begrijp best dat Ligteringen zijn plannen in beeld wil houden, maar wat ons betreft is de situatie nog dezelfde als in de afgelopen jaren." De CZAV meldde destijds dat ze best wil pra ten over de verkoop van het gebouw aan de Sint-Annalandse haven, als ze tenminste vergunning krijgt om elders in het buitengebied een nieuw pand weg te zetten. Dat is tot nu toe echter niet gelukt. De rijkssubsidie voor nieuwbouw en woningverbetering in Zeeland is voor volgend jaar maar de helft meer van wat dit jaar is ontvangen. Er komt 1.111.000 gulden van Den Haag richting Middelburg. Daar van wil de provincie maar 171.000 gulden besteden in de Ooster- schelderegio, waartoe Tholen behoort. Van het geld kunnen negen vooroorlogse particuliere woningen verbeterd worden. Bijna een half miljoen gaat naar Walcheren en 446.000 gulden naar Zeeuws-Vlaanderen. Het rijk heeft bij de verdeling de taakstelling voor woningbouw uit de vierde nota ruimtelijke ordening extra (Vinex) als uitgangspunt genomen. Voor Zeeland betekent dat de afspraken die gemaakt zijn over het bouwprogramma in het stadsge west Vlissingen/Middelburg (2950 sociale woningen in de periode 1995-2005). Gesubsidieerde nieuwbouw van huurwoningen wil de provincie dan ook uitsluitend in het stadsgewest realiseren. Er is budget voor 25 huizen. Versnippering over de regio's zou het onmogelijk maken projecten van enige omvang te realiseren. Het voorlopig provinci aal woningbouwprogramma 1997- 2000 laat een verschuiving zien naar een grotere woningbehoefte in de Oosterschelderegio. In deze regio groeide de bevolking de afge lopen jaren gemiddeld sneller dan elders in Zeeland. De prognose is een behoefte van 1511 huizen per jaar, maar de gemeentelijke plan- ningslijsten komen uit op 2254 hui zen. Ondanks dat onderzoek twee jaar geleden uitwees dat een overschot aan sociale huurwoningen dreigde in de Oosterschelderegio, wordt voor de toekomst een grotere behoefte hieraan geconstateerd (gemiddeld ruim 220 woningen per jaar). De nadruk in de gemeentelij ke plannen ligt op de dure koopwo ning. Architect R.B. Ligteringen (op de rug gezien) in geanimeerd gesprek met burgemeester H.A. van der Munnik (links), gemeentesecretaris A.G. Izeboud en wethouder J. Versluys. Over de waterfronten is men echter nog niet zo eensgezind. Het gemeentebestuur wil proberen bet gebruik van panden binnen de bebouwde kom als tweede woning tegen te gaan, maar is gezien de per soneelssterkte beperkt in zijn mogelijkheden. Bij de begrotingsbehan deling maar ook in het verleden al toonde de gemeenteraad zich onge rust over dit verschijnsel. Het kan de leefbaarheid van de woonkernen aantasten. Het kwalitatief woningonderzoek van de provincie meldt, dat er in de gemeente Tholen 92 tweede wonin gen zijn. Dat komt neer op één pro cent van de totale woningvoorraad. Van die tweede woningen staan er 64 binnen de bebouwde kom en 28 in de polder. Dat ze binnen de bebouwde kom staan, is vooral in Sint-Annaland (19), Stavenisse (14) en Scherpenisse (13) het geval. De verdeling van de tweede woningen over de verschillende woonkernen is als volgt: Tholen 3, Oud-Vossemeer 5, Sint-Annaland 19, Stavenisse 15, Sint-Maartensdijk 15, Scherpenisse 13, Poortvliet 11 en Anna Jacoba- polder 4. In Sint-Philipsland staan geen tweede woningen. Hoewel de PvdA in haar algemene beschou wingen opmerkt dat de toename van het aantal tweede woningen in Tho len zorgen baart, blijkt die toename niet uit de provinciale notitie 'Per manent en recreatief wonen in Zee land'. Het aantal tweede woningen is al drie jaar onveranderd en ten opzichte van 1989 zelfs met vijf afgenomen. Tholen kent een huisvestingsveror dening, waarin is bepaald dat een woonruimte slechts in gebruik kan worden genomen als het gemeente bestuur daarvoor een huisvestings vergunning heeft verleend. Als blijkt dat er geen sprake is van per manente bewoning, wordt zo'n ver gunning geweigerd. Om een huis aan de woningvoorraad te onttrek ken, is eveneens een vergunning nodig. Wordt een pand zonder een dergelijke vergunning als tweede woning gebruikt, dan kan het gemeentebestuur dat laten verzege len. Een woning wordt pas als per manent hoofdverblijf van iemand aangemerkt, als de betreffende per soon in de bevolkingsadministratie is opgenomen en het huis minstens 180 dagen per jaar bewoont. In het eerste kwartaal van volgend jaar gaat het gemeentebestuur de naleving van de huisvestingsveror dening controleren, wat weer al enkele jaren geleden is. Ook is het de bedoeling om ieder jaar controle uit te oefenen aan de hand van gege vens over leegstand van woningen en van het kohier van de forensenbe lasting. Volgens de begroting wordt deze belasting aan 240 personen opgelegd. Het gaat om mensen die meer dan 90 dagen per jaar een gemeubileerde woning in Tholen bewonen zonder dat ze in de bevol kingsadministratie zijn opgenomen. In de eerder genoemde provinciale notitie wordt geconcludeerd, dat de aantasting van de leefbaarheid per woonkern door tweede woningen zeer verschillend beleefd kan wor den. Ontwikkelingen op de woning markt en in de samenleving kunnen een veranderende kijk op het ver schijnsel geven. Ook is gebleken dat bij het bij voorkeur verkopen van huizen als tweede woning vaak financiële belangen een rol spelen. Niettemin is de aanbeveling in de notitie om het bestaande beleid ten aanzien van permanente bewoning in woonkernen te handhaven. Maar waar woningen niet meer in trek zouden zijn, zou overwogen kunnen worden om recreatief gebruik toe te staan. Een consequent beleid is belangrijk, en ook dat gemeenten het onderling op elkaar afstemmen. De gemeente kan de eigenaar van dit pand op de hoek Raadhuisstraat/Molenstraat in Oud-Vossemeer maar niet te pakken krijgen. Tóch schijnt deze weieens in het huis te komen. Het staat er troosteloos bij sinds het drie jaar geleden schade opliep toen het tegenover liggende pand afbrandde. Dat er jarenlang weinig onderhoud is gepleegd, is duidelijk zichtbaar. De dakgoot is weggehaald omdat stukken ervan naar beneden dreigden te vallen. Er staan 5391 eigen woningen in Tholen, van 926 daarvan is de kwa liteit slecht. In 81 gevallen betreft het achterstallig onderhoud. Van de 3399 huurhuizen zijn er 182 slecht, waarvan 25 door achterstallig onderhoud. Van de 92 tweede woningen in Tholen voldoen er 65 niet. Verhoudingsgewijs staan de meeste slechte huizen in Anna Jaco bapolder (19,8%), Stavenisse en Scherpenisse (beiden 17,1%); de minste in Tholen en St.Maartensdijk (beiden 6,3%) en St.Philipsland (6,4%). In aantal kent St.Annaland met 179 de meeste slechte huizen. Het Zeeuwse woningbestand ver toont voor het eerst in zes jaar een stijging van het aantal slechte pan den. Het afgelopen jaar werden in Tholen twaalf huizen gesloopt, 174 wonin gen nieuw gebouwd en twee panden kregen een woonbestemming. Daar mee steeg het aantal permanent bewoonde huizen van 8626 naar 8790. De leegstand daalde daarbij van 318 naar 307 woningen, een percentage van 3Vi. Die ontwikke ling staat haaks op de Zeeuwse, want daar steeg de leegstand. De steden Middelburg, Goes, Vlissin- gen en Terneuzen zijn daar debet aan. De provincie denkt dat het moeilijker kunnen verhuren van hui zen in de duurdere sector de oorzaak is. In deze sector kan de leegstand nog oplopen als de woningcorpora ties geen maatregelen nemen, bij voorbeeld verkopen. Want door stij gende huren en een rente die laag blijft zal de vraag naar koopwonin gen alleen maar toenemen. Op een bijeenkomst in Vlissingen heeft staatssecretaris D.K.J. Tom mei onlangs gezegd dat de woning voorraad in Zeeland sneller stijgt dan de rijksoverheid nodig acht. Het ziet er naar uit dat er in de periode 1995-2005 in de provincie 8300 hui zen bijkomen, terwijl een groei met 7200 was afgesproken. De staatsse cretaris wil de rem zetten op het bouwen in de kleine woonkernen. Hij vindt dat de woningbouw gecon centreerd moet worden in de grote steden Vlissingen, Middelburg, Goes en Temeuzen. Plaatsen die met een behoorlijke leegstand kam pen. In de steden moeten, aldus Tommei, meer duurdere koopwo ningen gebouwd worden. Onver huurbare huizen moeten verbeterd worden of verkocht. Van de 307 leegstaande huizen in Tholen verkeren er 93 in slechte staat. De leegstand is als volgt over de plaatsen verdeeld: Tholen 65, Poortvliet 25, Scherpenisse 28, St.Maartensdijk 69, Stavenisse 17, St.Annaland 42, Oud-Vossemeer 27, St.Philipsland 25 en Anna Jaco bapolder 9. Er staan 175 eigen woningen leeg en 132 huurhuizen. Het merendeel binnen de bebouwde kom en slechts 28 daarbuiten. De 8790 permanent bewoonde hui zen - 784 staan er buiten de bebouw de kom - zijn als volgt verdeeld: Tholen 2415, Poortvliet 663, Scher penisse 607, St.Maartensdijk 1391, Stavenisse 589, St.Annaland 1253, Oud-Vossemeer 929, St.Philipsland 766 en Anna Jacobapolder 177. In 1995 nam het aantal woningen bin nen de bebouwde kom toe met 157 en buiten de bebouwde kom met 7. In de gegevens van het kwalitatief woningonderzoek staat het aantal recreatiewoningen voor Tholen op nul. Ze zijn er wél - bungalowpark Oud- Kempen te Stavenisse bijvoorbeeld telt 116 huisjes - maar nooit eerder in het onderzoek meegenomen. Een reden daarvoor kan de gemeente, die de cijfers voor het onderzoek aanle vert, niet geven en de provincie heeft er ook nooit een opmerking over gemaakt. Manteau was in het begin van de 17e eeuw een bekende naam op het eiland Tholen. Zo was er een landmeter Jacques Manteau die secretaris en burgemeester van Tholen werd. Francois Jacques, vermoedelijk een zoon van hem, was in 1615 secreta ris van Poortvliet. Diens zoon Pieter werd in 1626 door Gecommitteerde Raden (provinciaal bestuur) tot land meter der provincie Zeeland aangesteld en door de Raad van State tot ingenieur of forti ficatie-meester. In deze functie was hij belast met de aanleg van militaire versterkingen. Francois Manteau was in de eerste helft van de 17e eeuw meer dan 40 jaar predikant van de Hervormde Kerk te Oud- Vossemeer. Het geslacht komt oorspronkelijk uit Bergen op Zoom. Of de oudst bekende telg van dit geslacht, de circa 1450 geboren Jan Manteau, uit Frankrijk komt - manteau is het Franse woord voor mantel- is niet aangetoond. In 1947 woonden er nog 4 Manteau's in Sint-Annaland. Thans komt de naam op het eiland Tholen niet meer voor, noch de hiervan afgeleide naam Monteau die in 1947 in Oud-Vossemeer en Poortvliet voorkwam. Laatstgenoemde naam is in het begin van de 19e P' v ontstaan. 1. Jan Manteau geboren circa 1450, overleden voor 1522. Hij huwde Cornelia Rasens, weduwe van of later gehuwd met Jan van Ypelen. 2. Francois Manteau gebo ren circa 1480, apotheker en accijnser van het bier dat in Bergen op Zoom werd gebrou wen, overleden Bergen op Zoom 25 mei 1558. Op de graf zerk in de Grote Kerk staat 27 mei 1558. Hij huwde I Pieternella Pieters, overleden 14 februari 1540. Hij huwde II Apollonia van Dalen, overleden Bergen op Zoom 15 september 1569. Zij was een dochter van Cornelis Pieters van Dalen, burgemeester van Tholen in 1512. Uit het tweede huwelijk werd geboren 3. Francois Manteau gebo ren circa 1544, notaris en bur gemeester van Bergen op Zoom, overleden voor 31 december 1604. Hij huwde I Cornelia Utenho- ve, dochter van Denys Utenho- ve en Petronella Lenaertsdoch- ter. Hij huwde II 23 augustus 1587 Anna Iserman. 4. Francois Manteau gebo ren Poortvliet 29 juli 1595, pre dikant te Oud-Vossemeer, overleden Oud-Vossemeer 22 januari 1665 na de gemeente 46 jaar te hebben bediend. Hij huwde te Nisse of Tholen 26 juli 1617 Magdalena Jan Huygens, geboren Tholen, overleden in het kraambed, begraven Oud-Vossemeer 4 april 1627 (Lasonder inv.nr. 5585/155 boedelstaat en testa ment). Zij was een dochter van Hubrecht Jans Hughe/Huyg- hens, burgemeester en sche pen van Tholen 1616-1647. Hij huwde II Uit de boedelstaat opgemaakt na het overlijden van Magdale na blijkt dat er in 1628 vier kin deren in leven waren, namelijk Francoys, Jan, Hubrecht en Apollonia. Uit de begraaflijs- ten van Oud-Vossemeer blijkt dat er van 1628 tot 1647 kinde ren van de predikant te Oud- Vossemeer werden begraven waarvan Hubrechtken (1624), Apolonia (1631) en Catelijnken (1637) met naam worden genoemd. Waarschijnlijk is uit het tweede huwelijk circa 1640 ook een zoon Jacobus te Oud- Vossemeer geboren. 5. Jacobus Manteau gebo ren Oud-Vossemeer circa 1640. Hii huwde Poortvliet 28 okto- i ber 1665 (ondertrouw Oud- Vossemeer 18 oktober 1665) Pieternelletje Heylwieks, ook bekend als Pieternella Gideons Heylincks, jonge dochter, geboren Sint-Annaland circa 1642, begraven Poortvliet april 1712. Zij is vermoedelijk een dochter van Gideon Heylinck, schoolmeester en landmeter ondermeer te Poortvliet, en Anna Preys. 6. Gideon Manteau geboren Poortvliet circa 1680, begraven aldaar 15 januari 1748. Hij huwde, ondertrouw Poort vliet 24 augustus 1713, Lijntje Jobse Hertogh, geboren Poort vliet, begraven aldaar 8 december 1726. Zij was ver moedelijk een dochter van Job Matteuse Hertogh en zijn eer ste vrouw Adriaentje Meer- mans (hij huwde 2 ondertrouw Poortvliet 12 maart 1694, Ger- ritje Jans van Diest, weduwe van Jan Bartelse). 7. Job Manteau (Mattheuw in Lasonder inv.nr. 5694 fo. 262v), geboren Poortvliet circa 1720, begraven aldaar 13 november 1772. Hij huwde I Poortvliet 17 april 1746 Pieternella Kamman/Ver kamman/Voorkamman, gedoopt Tholen 1 augustus 1723, begraven Poortvliet 30 juni 1756. Zij was een dochter van Jasper Voorkamman en Sara Meddaar. Hij huwde II Poortvliet 29 augustus 1756 Pieternella Westdorp, weduwe van Jan van der Stel, gedoopt Stavenisse 10 juni 1725, begra ven Poortvliet 10 december 1803. Zij was een dochter van Antoni Westdorp en Susanna Karense. 8. Jasper Manteau gedoopt Poortvliet 18 oktober 1754, arbeider, begraven aldaar 11 augustus 1806. Hij huwde Poortvliet 7 decem ber 1777 Cornelia Davidse de Jonge, geboren Sint-Maar tensdijk 17 juni 1753, arbeid ster, overleden Poortvliet 27 december 1832. Zij was een dochter van David de Jonge en Matje Geluk. 9. David Manteau geboren Poortvliet 26 februari 1792, gedoopt aldaar 4 maart 1792, landbouwer, overleden Sint- Annaland 29 maart 1872. Hij huwde Sint-Annaland 26 april 1821 Dirkje Platdijk, gebo ren Sint-Annaland 18 maart 1796, overleden aldaar 28 maart 1870. Zij was een doch ter van Johannis Platdijk, win kelier te Sint-Annaland en Hendrina Kurvers. 10. Johannis Manteau gebo ren Sint-Annaland 10 juli 1832, veldarbeider, overleden aldaar 6 juni 1918 oud 85 jaar. Hij huwde Sint-Annaland 28 oktober 1859 Cornelia Brouw, geboren Stavenisse 28 augus tus 1832, overleden Sint-Anna land 3 februari 1917. Zij was een dochter van Cornelia Brouw. 11. Cornelis Manteau gebo ren Sint-Annaland 14 juli 1875, boerenknecht, overleden aldaar 9 april 1953 oud 77 jaar. Hij huwde Sint-Annaland 28 juli 1899 Willemina Marina Westdorp, geboren Sint-Anna land 19 mei 1878, overleden aldaar 21 september 1942 oud 64 jaar. Zij was een dochter van Abraham Westdorp en Cornelia Hage. 12. Johannis Manteau gebo ren Sint-Annaland 28 februari 1900, landbouwer, overleden Poortvliet 2 februari 1965. Hij huwde Sint-Annaland 4 maart 1921 Adriana van Vos sen, geboren Sint-Annaland 30 maart 1900, overleden aldaar 19 augustus 1985. Zij was een dochter van Jan van Vossen, polderwerker, en Elizabeth Ketting. 13. Cornelis Jan Manteau geboren Sint-Annaland 29 september 1921, soldaat 11-14 regiment infanterie. Hij over leed door een auto-ongeluk tij dens de politionele acties in Nederjands-lndië (Indonesië) op 24 juli 1946. Hij is begraven in Batavia. j- Tekening van de grafzerk in de Grote Kerk te Tholen van Jacques Manteau, burge meester van Tho len. Hij stierf in 1637 en was een zoon van Francois Manteau en Apollo nia van Dalen (stam reeks nr. 2). Zijn wapen bevat een vijzel met rozen. Wellicht heeft dit te maken met het beroep dat zijn voorge slacht heeft uit geoefend. Zijn vader was apo theker. De wapens zijn in 1798 van de zerk gehakt. sT0.4Ó. J\et Tejft ïiettfftun) >1a ri a M an 'r k av Huysvrovwe DENBc r oem ek st er H l' bk ec h t. ians- semHcghe eist sterk den 29'" iancary Anno 1 02 0. JaechiesManteav in svn Le venbür&emeeiter desêsteede. iSterf den 8'" Septembrts Anno 1ftj7.cn.tt szjhehen. y-yfl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13