Wim Wielaard verpakt in Spanje bouillonblokjes Budelpack koopt strategische grondreserve aan de overkant PERSIA Beter Wonen moest diep in de buidel tasten voor herstel huizen ÉKÈ- vfcfi*'JmBSSt J I Oerlemans i Oerl<3m,ans Meer comfort voor huurders van 328 woningen - V V*r^iytt-f Poortvlietse onderneming bezuinigt op personeelskosten Gouden Leeuw komt niet op ANWB-borden Geen proces voor De Kraal Exclusief en voordelig Verstening als argument strijd tegen varkens Wint, Verkopen Donderdag 7 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Bedrijfsleider Budelpack directeur in Barcelona Gemeente treft regeling kosten nutsvoorzieningen JA V f <X' cAm'C a 3 f fsl'\ Jé 1-":* -a ,<lli J* Budelpack heeft aan de overkant van de Paasdijkweg - tussen de Schapenweg en het tuincentrum van P.C. Heijboer - 35.000 m2 grond gekocht van landbouwer W. de Rijke. Directeur A.A. Nieuwkerk van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf spreekt over 'een strategische grond reserve.' Er zijn niet direct uitbreidingsplannen. Integen deel, Budelpack moet flink bezuinigen. Volledige laag eruit Bouman-Potter Niemantsverdriet Peizen, Berbers, Kelims, Nepals,Gabbeh's. Het grote renovatieproject van 328 zogenaamde 'ratio woningen' van de woningbouwstichting Beter Wonen zit erop. Dinsdagmiddag werd symbolisch de laatste oude pui verwijderd door aannemingsbedrijf Uijtdewilligen uit Nieuw-Vossemeèr. Directeur J.J. Kloet van Beter Wonen refereerde met duidelijke woorden aan perikelen na de vorige renovatie die door hetzelfde bedrijf waren uitgevoerd. Slechte materialen waren er de oorzaak van dat de stichting al na twaalf jaar weer 9,8 miljoen moest investeren. Maar deze keer lijkt alles uitstekend te zijn verlopen, volgens Kloet. Gebreken 30 mille per huis De 39-jarige Wim Wielaard uit Tholen is benoemd tot algemeen directeur van Seri-Envas in Bar celona, dochteronderneming van Budelpack international uit Poortvliet. Het 130 personeelsle den tellende Spaanse verpak kingsbedrijf werd twee jaar gele den overgenomen door Budel pack. De carrière van Wielaard lijkt op een Amerikaanse droom: van koei- enwachter in Stavenisse tot direc teur van een buitenlandse onderne ming, maar zelf relativeert hij dat. "Ik heb er niet van gedroomd, je komt het gewoon tegen. Het is ook stapje voor stapje gegaan, maar Bar celona is wel een hele leuke uitda ging!" Wielaard werkte oorspronkelijk in de melkveehouderij bij zijn vader aan de Buurtweg in Stavenisse, tot dat hij 17 jaar geleden de overstap maakte naar Budelpack. Hij begon er met het inpakken van kauwgum, Bonitos- en Mars-produkten. Wim Wielaard groeide mee en werd bedrijfsleider, waarbij hij met vier produktieleiders alle verpakkings opdrachten coördineerde. Ook het magazijn, de aan- en afvoer en de kantine vielen onder zijn takenpak ket. November vorig jaar ging hij voor de eerste keer naar de twee Spaanse vestigingen. "Ik trad er adviserend op, zowel op commer cieel als technisch gebied." In janu ari concentreerde Wielaard zich meer op Barcelona, in juni op Madrid. Voor Poortvliet bleef er maar 20 tot 30% van de werkweek over, totdat zijn taak daar wegens bezuinigingsredenen volledig werd opgeheven en per 28 oktober de benoeming tot algemeen directeur van Seri-Envas volgde. "Een inte ressante klus, want mijn werk wordt nu ook uitgebreid met commerciële verantwoordelijkheid. Het is hier in Spanje een kwestie van kennis over dragen en zelf ook leren. De techni sche achterstand halen we behoor lijk in, want de laatste twee jaar heeft Budelpack hier behoorlijk geïnvesteerd." Seri-Envas is gespe cialiseerd in sachette-produkten, zoals zakjes met parfum e.d. die in tijdschriften worden geplakt. Daar naast is er een aparte afdeling met farmaceutische produkten, die 500" meter van de hoofdvestiging ligt. En het bedrijf verpakt 600 miljoen bouillonblokjes, goed voor 300 mil joen liter soep. Wim Wielaard is niet de enige Nederlander bij het verpak kingsbedrijf. Evert-Jan, zoon van Budelpack-directeur A.A. Nieuw- kerk, werkt er, alsmede een Neder landse secretaresse. De Spaanse voorganger van Wielaard is direc teur geworden van de tweede Spaanse vestiging in Madrid: Iber- packing. Wim Wielaard Niet alleen in Tholen kapen project ontwikkelaars bouwgrond voor de neus van de gemeente weg. In Nieuw-Vossemeer heeft bouwbe drijf Blokland Ridderkerk grond tegenover het gemeentehuis (de voormalige houtzagerij Van Gaans) gekocht om er zestien huizen te bou wen. De gemeente zelf bereikte met de eigenaar van de grond geen over eenstemming over verkoop. Omdat de gemeente verantwoorde lijk is voor het treffen van voorzie ningen voor openbaar nut (straten, trottoirs, riolering, straatverlich ting), moet een regeling getroffen worden over de kosten daarvan. De bedoeling is dat Blokland de voor zieningen aanlegt, waarna de gemeente de ondergrond voor een fictief bedrag overneemt. Er zal een exploitatie-overeenkomst gesloten worden, waarbij het geheel in exploitatie wordt gebracht op initia tief van de gemeente. In dat geval kan de gemeente de kosten altijd nog via baatbelasting op de huisei genaren verhalen, mocht de project ontwikkelaar bijvoorbeeld failliet gaan. Aan het bestemmingsplan Kom Nieuw-Vossemeer is een aan gevuld bekostigingsbesluit toege voegd, wat door de gemeenteraad wordt vastgesteld. v 'i 5% De grond met knolselderij tussen de Schapenweg en het tuincentrum van P.C. Heijboer aan de Paasdijkweg is door overbuurman Budel pack gekocht. De overkant van de Paasdijkweg, vlak tegenover Budelpack I, kwam in beeld nadat garage Niemantsver- driet van de provincie en de gemeente toestemming kreeg om op de hoek Lageweg/Paasdijkweg te bouwen. "Dat was een trendbreuk", zegt Nieuwkerk over de bebou wingsmogelijkheid van de overkant van de Paasdijkweg. "Als er weer goede jaren komen, is het gemakke lijk wanneer je over grond beschikt, want als je gedwongen moet gaan kopen, kost dat veel geld." De Budelpack-directeur spreekt uit ervaring, want toen er in de periode van explosieve groei uitgebreid moest worden, had hij koste wat kost het perceel van de buurman nodig. "Het is beter om renteverlies te hebben, dan tot gedwongen aan koop over te gaan, want dan is het moeilijk praten. Ik zeg niet dat we nooit aan de overkant gaan bouwen, maar directe plannen zijn er niet en we kunnen de grond daar ook uitrui len." Nieuwkerk zet de stap op het moment dat het waterschap in de meerjarenraming aankondigt dat de zuiveringsinstallatie in Poortvliet wordt opgeheven. Budelpack wilde die grond in het verleden graag heb ben. "Nu is dat perceel voor ons redelijk waardeloos geworden, want het is beter om een scheiding te heb ben tussen Budelpack I en II. En naast vestiging II ligt nog 10.000 m* grond dat we kunnen bebouwen." Nieuwkerk wil niet bevestigen of hij - zoals bij Niemantsverdriet - toe stemming heeft van de provincie en de gemeente om aan de overkant te bouwen. "Ik ben ervan overtuigd, dat het gemeentebestuur ons zal hel pen wanneer we willen uitbreiden", zo laat hij in het midden. Momenteel heeft Budelpack echter andere zorgen. "Onze kosten moeten tientallen procenten omlaag om Europees te kunnen concurreren", zo zit Nieuwkerk in hetzelfde schuitje als zijn collega Boonstra van Philips. "Na jaren van heel veel luxe en perioden dat alles kon, is nu bezuinigingen een noodzaak. We hebben een volledige laag in de top van ons bedrijf eruit gehaald. De mensen beneden zijn sterk genoeg om die grotere verantwoordelijkheid te dragen. Financieel directeur Peter Ingelse stuurt nu ook rechtstreeks de produktie en de technische dienst aan." Nieuwkerk erkent dat Budelpack altijd prima heeft gescoord op basis van kwaliteit. "Dat geldt nog steeds, maar de prijs is daar heel dichtbij gekomen. Aan de inkoop-kant zie je enorme concentraties en die grotere volumes leveren een lagere prijs op. De prijsdruk in Europa is enorm. Vooral uit Engeland, waar de loon kosten lager zijn dan bij ons, komt er scherpte concurrentie", aldus de Budelpack-directeur. Aan de Paasdijkweg zijn er wel uit breidingsplannen, maar dan bij woninginrichting Bouman-Potter, die ook zelf grond van landbouwers heeft gekocht. Daardoor is het bedrijf niet op de gemeente aange wezen, maar eenvoudig ligt het niet. "Iedere nieuwe ontwikkeling moet bij de provincie bevochten worden", zegt directeur A. Bouman. "Er wordt continue over gepraat, maar het ligt moeilijk." In 1997 hoopt hij toch te kunnen beginnen met de bouw van een bedrijfswoning naast de huidige Woonboulevard Poortvliet. Achter het bestaande complex moet er dan ook een nieuw magazijn van 7000 mJ komen. Van de 5 ha grond die Bouman nog in bezit heeft, wil hij 2.88 ha aan andere ondernemingen verkopen. Transportbedrijf De Groen is één van de gegadigden omdat die aan de Paasdijkstraat plaats moeten maken voor woningbouw. "Maar we wach ten nog steeds op berichten van de gemeente en de provincie en dat was in september al beloofd", zegt direc teur M. de Groen. Autobedrijf J.C.L. Niemantsverdriet hoopt midden volgend jaar de eerste spa in de- grond te steken voor zijn nieuwbouw op de hoek Paasdijk- weg/Lageweg in Poortvliet. Nadat de provincie eerder dit jaar bekend maakte dat er subsidie gegeven wordt om in het kader van de dorps vernieuwing de garage in de Molen straat met woning aan te kopen, zijn er 'bepaalde vorderingen' gemaakt. "Maar het is allemaal heel complex", zegt Niemantsverdriet. Behalve over de aankoop van de panden aan de Molenstraat, wordt ook over de wasplaats aan de Paasdijkstraat gesproken. Een woordvoerder van de gemeente zegt te streven om dit jaar de stukken bij de provincie te hebben, want die beslist uiteindelijk over de subsidie. Daarna komt de raadscommissie onroerende zaken eraan te pas om b. en w. te adviseren wat de gemeente nog kan bijspijke ren. Intussen heeft Niemantsverdriet de eerste schetsontwerpen voor de nieuwbouw laten maken. Horecabedrijven binnen de bebouw de kom worden volgens een richtlijn van het ministerie niet aangegeven op wegwijzers langs wegen buiten de bebouwde kom. Dat laat het provin ciaal bestuur mevrouw H.E.E. Maas- Flohr te Scherpenisse in een brief weten. De uitbaatster van hotel-res taurant De Gouden Leeuw had bij de ANWB geïnformeerd naar de moge lijkheden om haar bedrijf op de bewegwijzering te krijgen. De pro vincie schrijft dat bewegwijzering in principe alleen bedoeld is voor een vlotte en veilige afwikkeling van het verkeer. Voor het hele land is een uniform systeem ontwikkeld, waar voor het ministerie van verkeer en waterstaat richtlijnen heeft opgesteld. Deze richtlijnen hanteert de provin cie voor de provinciale wegen. De Raad van State vindt dat de Montessori-vereniging Tholen zelf verantwoordelijk is voor het tijdig betalen van griffierecht. Ze wil de door de vereniging aangespannen beroepszaak tegen het ministerie van onderwijs dan ook niet behan delen. Het bedrag van 150 gulden was, als gevolg van een defecte dis kette van de bank, te laat binnen bij de Raad van State. De vereniging is het bestuur van de Thoolse basis school De Kraal. Ze wilde de beslis sing van het ministerie van onder wijs aanvechten om slechts de bouw van vier in plaats van vijf schoollo kalen te vergoeden. Eerder draaide het ministerie de betaling terug voor de nieuwbouw van de school, omdat een kopie van de bouwopdracht te laat was ingestuurd. Het bestuur diende via de gemeente een nieuw verzoek voor nieuwbouw in, hoewel er al een school met vijf lokalen stond. De goedkeuring van het ministerie kwam, maar was geba seerd op lagere leerlingprognoses en gold derhalve slechts vier lokalen. De gemeente heeft de bouw van de school voorgefinancierd en inmid dels een claim ingediend bij de Montessori-vereniging. Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Aantasting van de openheid van het landschap is het argument om nieu we niet-grondgebonden agrarische bedrijven te weren uit het buitenge bied van de gemeente Nieuw-Vos semeer. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, die vanavond het ontwerp-bestemmingsplan bui tengebied vaststelt. Onder niet- grondgebonden bedrijven valt inten sieve veehouderij zoals varkensmes- terijen. Nieuwe grondgebonden agrarische bedrijven worden onder strikte voorwaarden toegelaten: er moet sprake zijn van een volwaardig bedrijf, hergebruik van bestaande bebouwing moet onmogelijk zijn en de openheid van het landschap mag niet aangetast worden. Die laatste voorwaarde - het tegengaan van ver stening van het buitengebied - wordt dus gebruikt om de ene bedrijfstak te weren en de andere onder voor waarden toe te staan. Omschakeling van grondgebonden naar niet-grond gebonden is in het nieuwe bestem mingsplan mogelijk onder strikte voorwaarden. Dit omdat de provin cie Noord-Brabant niet voelt voor een verbod én omdat het aansluit bij het bestemmingsplan van de gemeente Steenbergen. Het plan bevat ook geen beperkingen voor mini-campings. Bij het gemeentebe stuur kan ontheffing gevraagd wor den voor ten hoogste tien staanplaat sen. Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen, telefoon 0167-563430 lJ Advertentie I.M. Tientallen huurders en vertegen woordigers van de bedrijven die betrokken waren bij het renovatie project, verzamelden zich dinsdag middag in gemeenschapscentrum Meulvliet Tholen. Na de koffie met een petit-four toog het gezel schap al lopend naar het huis van mevr. D.A. Griep in de Machteld van Gelrestraat. Daar haalden werk nemers Jan van de Velde en Frank Ketting de laatste 'oude pui' van voor het nieuwe raamwerk. J. Joppe van de bewonerscommissie uit Sta venisse (de plaats waar drie jaar geleden de renovatie begon) over handigde mevr. Griep een bloemetje en beloofde haar ook nog een fles wijn die er per ongeluk bij ingescho ten was. De woning van mevr. Griep was de laatste van de 328 die wer den opgeknapt. Eenmaal terug in Meulvliet ging Kloet nader in op de aanleiding voor het project. De zogenaamde 'ratio-woningen' op Tholen zijn gebouwd in de periode Opleidingen bouw. Het samenwer kingsverband praktijkopleiding bouw Brabant-west en Tholen (SSPB) gaat samenwerken met BOB opleidingen bouwcentrum te Waddinxveen. Daardoor kan voor taan ook kaderleden in de bouw een opleiding geboden worden, naast jongeren uit het leerlingwezen en bij- en nascholing van volwassen bouwvakkers. van 1966 tot 1968 en maken zo'n twaalf procent uit van het totale woningbestand van Beter Wonen. "In '82 en '83 was er ook al groot onderhoud uitgevoerd aan de huizen in de vorm van ondermeer het ver vangen van de puien. In het voorjaar van 1988 werden wij door onze technici geattendeerd op mogelijke gebreken", vertelde Kloet aan de aanwezigen in Meulvliet. Aange zien het beslist niet normaal is dat er al na zes jaar problemen optreden bij kozijnen, ramen en deuren, liet Beter Wonen een onderzoek instel len door architectenbureau H. Weertman, door bouwbedrijf Uijt dewilligen dat de renovatie had uit gevoerd en door de stichting keuring hout (SKH), TNO en het centrum voor onderzoek en technisch advies (COT). Er werden wel oorzaken gevonden, maar de rapporten waren niet eenduidig. Wat wel duidelijk werd, was dat de puien binnen afzienbare tijd wederom vervangen moesten worden. Maar de garantie termijn was al verstreken en Uijtde willigen wilde niet voor de kosten opdraaien. Kloet stak niet onder stoelen of banken dat Beter Wonen niet blij was met de gang van zaken. "Als hoofdaannemer was u destijds volledig verantwoordelijk voor de uitvoering van het werk waarbij kwaliteitsaspecten bijzonder in twij fel werden getrokken. Al snel bleek dat garanties de eerste vijf jaar wel wat waard bleken, maar de periode ema mag aan deze garantie geen waarde worden toegekend", zei de directeur, die desondanks ook nu Bij de renovatie van de ratiowoningen hoorde ook de herbouw aan de President Kennedystraat in Sint-Maartensdijk van een woning die na een gasexplosie totaal was vernield. weer voor Uijtdewilligen koos. "Ofschoon het vertrouwen in uw bedrijf bij ons ernstig beschadigd was, hebben we gemeend u op basis van een jaarlijks te maken afspra- kenpakket toch nog een kans te moeten geven. En we moeten zeg gen, dat we daar geen spijt van heb ben gekregen, integendeel. Afspra ken werden prima nagekomen, actief werd er meegedacht tijdens de uitvoering van het werk en uw werk nemers waren onder leiding van dhr. Van den Ende een voorbeeld van hoe uitvoering van groot onderhoud aan woningen in bewoonde staat óók kan." De renovatie van de woningen hield in dat alle ramen en deuren aan de buitenkant werden vervangen. Soms door puien van kunststof en soms van hout. Het houten schot onder het raam op de begane grond, werd ver vangen door een stenen muurtje. Tegelijk kwam er ook overal dub belglas in de woningen. Via bewo nerscommissies hadden de huurders in elke plaats inspraak in de gebruik te materialen en kleuren. De bedoe ling van Beter Wonen was om in de drie grootste plaatsen van Tholen een deel van de woning met kunst stof materiaal uit te voeren. Dat luk te echter alleen in Tholen (zestien huizen) en Sint-Maartensdijk (twin tig woningen). In Sint-Annaland wilden de bewoners beslist geen kunststof. Men begon op 31 augus tus 1993 in Stavenisse waar 24 ratio woningen onder handen werden genomen. Vervolgens waren in 1994 in Sint-Annaland 64 en in Oud-Vossemeer 24 huizen aan de beurt. Poortvliet en Scherpenisse, met elk 24 woningen, en 48 panden in Sint-Maartensdijk werden het jaar erop aangepakt. Dit jaar werden de resterende 46 huizen in de smalstad en 72 woningen in Tholen gereno veerd. Als verzachting voor de over last, kregen alle bewoners van Uijt dewilligen en Beter Wonen een bos bloemen en een fles wijn. In totaal moest Beter Wonen voor 9,8 miljoen gulden in de buidel tas ten. Dat is 29.878 gulden per woning. Meer dan aanvankelijk gedacht. "Renovatiepotjes bij de overheidsinstellingen zijn er niet meer. We werden tijdens het project zelfs nog geconfronteerd met het feit dat de gemeente niet meer in de kosten van de herinrichting kon bij dragen. Ook dat moest vervolgens door ons worden opgehoest. Risico's liggen tegenwoordig duidelijk bij de woningbouwcoörporaties", zei Kloet. "Doordat de woningen rijks bijdrage-vrij waren en doordat we een redelijke reserve hadden, was deze wijze van groot onderhoud aanvaardbaar. Maar u zult begrijpen dat er geen van dergelijke tegenval lers meer moeten komen. Dat behoort echter tegenwoordig tot het bedrijfsrisico van woningbouwcor poraties." Nadat ook dhr. Wessels van bouw bedrijf Uijtdewilligen een kort dankwoord had gesproken, gingen de aanwezigen op in een feestje met koud buffet. De stichting Beter Wonen begon vorig jaar met de verkoop van een groot aantal van haar huur woningen. Tot en met het jaar 2000 wil de woningbouwcorpe- ratie 240 voornamelijk duurdere huurwoningen af gaan stoten. Er bleek een enorme belangstelling te bestaan voor de koop. Ruim 35 procent van de huurders wil de zijn huis wel kopen. Een groot deel van hen moest teleur gesteld worden. Maar voor een aantal ging de wens in vervulling. Beter Wonen wilde in de eerste fase tachtig woningen verkopen en vervolgens elk jaar veertig. "Inmiddels zijn er 68 huizen gepasseerd bij de notaris. Met vijf woningen zijn we bezig. Dus we komen op zo'n 73 hui zen uit", zegt directeur J.J. Kloet van Beter Wonen. "Binnenkort beginnen we met de volgende groep."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11