Boek ds. Gebraad in St. Philipsland Project veiligheid in Sint-Annaland 'Verdeeldheid heet tegenwoordig in Hervormde kerk pluriformiteit' Ruim honderd kinderen drie dagen actief rondom de bijbel bij VBK Gedempte waterloop moet gecompenseerd Grondpot hoeft niet verruimd Dominee A.J. Bijl bij overhandiging boek over Rehoboth. Organisatie wil activiteiten herfst verplaatsen naar de zomer Kostentoedeling waterschap kan anders uitvallen Donderdag 31 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Gemeente koopt geen politiesterkte Sint-Annaland krijgt geen specifiek uitgaanscentrum. Het door de VVD opgegooide balletje is door het gemeentebestuur niet opgevangen. "De vrees bestaat dat de problemen dan nog moeilijker in de hand te houden zijn", zei de burgemeester in de gemeenteraad. Het dorp wordt wèl proefproject in het kader van een integraal vei ligheidsbeleid. Onveilig gevoel Oesterdam Verdeeldheid in de Her vormde kerk kan positief uitgelegd worden. Als ver deeldheid maar vertaald wordt door pluriformiteit. Die situatie van veelvor migheid in het geloof is van toepassing op Sint- Maartensdijk waar twee Hervormde Gemeenten zijn. Dat betoogde ds. A.J. Bijl, scriba van de provin ciale kerkvoogdij zaterdag middag in de Rehoboth- kerk in de smalstad na het in onvangst nemen van het boek 'Van rimpeling tot golfbeweging', van D.L. Koppenhol. Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Moeilijke positie 'Kom in de kring, je hoort erbij.' Uit volle borst zingen ruim honderd kinderen het themalied van de vakantiebij belclub. Al voor de achtste keer organiseert de Hervorm de Gemeente Sint-Annaland voor de kinderen van groep 3 t/m 8 van de basisscholen de VBK. Ijsbaan Overlast in woonwijken voorkomen Het dempen van waterlopen is in het gebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden niet toegestaan. Is dem ping toch noodzakelijk, dan moet hier binnen hetzelfde peilgebied minimaal een gelijke hoeveelheid oppervlak tewater voor in de plaats komen. Het waterschap heeft hierover bepalingen opgenomen in de keur waterbeheer en in een speciale beleidsnotitie. De maatregel is nodig om een goed beheer van het waterpeil te waarborgen. HERFSTTINTEN... St. Annaland ENGELSMAN e>^anDR IEL Voorstraat 15 - tel. 0166-652490 - wo.mid. gesloten Dhr. J.M. Vermeulen heeft in de consistorie van de Oud Gereformeer de Gemeente te St. Philipsland het 240 pagina's tellende boek over ds. L. Gebraad gepresenteerd. Van 1950 tot 1953 was hij voorganger in Tho- len en van 1956 tot 1980 in St. Philipsland. Het eerste exemplaar werd in ontvangst genomen door mevr. H. van Heemst-Gebraad uit Nieuwe Tonge, dochter van de predikant. Behalve de familie Gebraad was ook de kerkeraad daarbij aanwezig. Op het boek van de uit St.Philipsland afkomstige schrijver Vermeulen, dat de titel 'Het krachtigste wapen' heeft gekregen, komen we nog uitvoerig terug. Uit de algemene beschouwingen blijkt, dat de politiek zich bezorgd maakt over de overlast die met name de bewoners van de Voorstraat in het weekeinde ondervinden. Al heel wat jaren zoekt de Thoolse jeugd vertier in de beide discotheken in het dorp. Maar om nu van Sint-Anna land ook daadwerkelijk een uit gaanscentrum te maken, dat gaat in ieder geval de RPF/GPV te ver. "Omvormen tot een min of meer legaal uitgaanscentrum wijzen we af. Dat leidt uiteindelijk tot nog meer overlast en nog minder controle", zei P. van Belzen. In het weekeinde is er rond Voorstraat en Havenplein extra politieaandacht, maar dat is geen garantie dat elke vorm van overlast uitblijft, aldus burgemees ter en wethouders. De SGP dringt aan op afdoende maatregelen op korte termijn. Het overleg dat af en toe met de horeca ondernemers plaatsvindt - 'met het doel de exploitanten op hun verant woordelijkheid te wijzen inzake het Een ruimere grondpot bij ruilverka velingen is volgens gedeputeerde staten niet nodig. De praktijk zou uitwijzen dat de verworven landme tershectares in een verkavelingsblok (anderhalf procent van de opper vlakte) voldoende zijn om een goe de toedeling van gronden mogelijk te maken. Dat antwoorden gedepu teerde staten op vragen van het Thoolse AOV-statenlid L.J. van Doorn, die knelpunten heeft gecon stateerd in het blok Stavenisse. In de ruilverkavelingen Sint-Annaland en Stavenisse zijn nogal wat bezwaren van grondgebruikers gekomen tegen het plan van toedeling. Maar die hebben, zo heeft g.s. van de landin- richtingsdienst begrepen, over het algemeen geen betrekking op een tekort aan grond. Een goede toede ling is volgens het provinciebestuur vooral afhankelijk van het aantal grondgebruikers in een gebied en de oppervlakte de zij bij hun bedrijf willen hebben. En niet zozeer van de hoeveelheid grond die de overheid heeft verworven. Van Doorn wees g.s. erop, dat de late grondclaim van de provincie voor verbetering van de provinciale weg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse het er in dit blok niet makkelijker op heeft gemaakt. G.s. antwoorden dat bij het plan van toe deling rekening zal worden gehou den met de ruimteclaims voor het aan te leggen Fietspad, maar dat de provincie zelf gronden zal moeten aankopen. De betrokken agrarische grondgebruikers worden, aldus g.s., elders gecompenseerd. Dat laatste strookt niet met een eerdere opmer king van Van Doom in deze krant, dat hij als fruitteler aan de Provin- cialeweg een strook van tien meter moet afstaan zonder daarvoor elders grond terug te krijgen. gedrag van hun klanten' - is welis waar prima, maar lost niets op, aldus M. Dijke. "Er zullen bepaalde, mis schien wel harde, maatregelen geno men moeten worden om aan de overlast een einde te maken." De PvdA bepleit een regelmatig overleg waarbij de politie en de buurtbewo ners betrokken zouden moeten wor den. Maar het gemeentebestuur betwijfelt of bemoeienis van de omwonenden zal bijdragen aan een oplossing. Men is bang dat de zaak dan juist escaleert. In het licht van het voorgaande gezien is het waarschijnlijk niet helemaal toevallig dat juist Sint- Annaland is uitgekozen voor een project integraal veiligheidsbeleid. Ambtenaren moeten dat nog uitwer ken voor de beleidsterreinen open bare veiligheid en sociale vernieu wing. Kern van de zaak is, dat de inwoners zich weer veilig moeten voelen op straat. Het CDA is benieuwd wat er gaat gebeuren. 'Vooralsnog blijft de burger met zijn onveilige gevoel zit ten, twijfelt aan de uitvoerbaarheid van maatregelen, en ziet weinig of niets van 'een verbetering van de situatie', schrijft de fractie in de algemene beschouwingen. Andere partijen spreken in dit kader hun bezorgdheid uit over de situatie bij de politie. De VVD, voorstander van meer 'blauw' op straat, heeft bewondering voor wat de politie toch nog presteert,maar is tegelijker tijd bezorgd nu de sterkte op Tholen per 1 januari met twee man afneemt. Wanneer die vacatures vervuld wor den, is niet duidelijk. De betrokken agenten kunnen tegen hun ontslag in beroep bij de rechter en daarvan hangt af wanneer de vacatures open gesteld worden, deelde de burge meester mee. Over de financiële situatie bij de Zeeuwse politie meld de hij, goede hoop te hebben op een bijdrage van de minister uit de knel- puntenpot. "Maar lukt dat niet, dan gaat het zeker mis." Het voorstel van de VVD om, indien nodig, als gemeente politiesterkte 'te kopen', honoreert het gemeentebe stuur niet. Het vindt dat een rijks taak. "Waar rijksbeleid tekortschiet, zal de lokale overheid de verant woording moeten nemen", had R. Ravensteijn van de VVD gezegd. De SGP heeft zijn twijfels over het kopen van politiesterkte; RPF/GPV zegt dat het weliswaar 'niet volgens de spelregels' is, maar wijst op even tuele noodgevallen. De VVD had concreet de Oesterdam genoemd, waar het - aldus het gemeentebe stuur - juist deze zomer met de over last nogal meeviel. Logisch, gezien de matige zomer. Maar toch zijn gevallen bekend van drugsgebruik, mishandeling en naaktlopen. En nog maar enkele weken geleden zijn twee Oud-Vossemeerse jongens op hun brommer aangereden door een Belgische automobilist die pardoes het fietspad opreed. Bijl zei dat het op zich te betreuren is dat het boek de geschiedenis behandeld van de verdeeldheid in de Hervormde kerk. Het 163 bladzij den tellende boek is 'een overzicht van het ontstaan, vormgeving en ontplooiing van de Hervormde Gemeente Rehoboth in Sint-Maar tensdijk'. "Maar verdeeldheid heet tegenwoor dig pluriformiteit. En dan wordt het weer positief. Er zijn hier in Sint- Maartensdijk twee Hervormde Gemeenten. Dat kan dus eigenlijk niet goed zijn voor de beleving van het geloof. Toch kun je zeggen dat het goed is: er moest hier een andere geschiedenis zijn. Dit boek kan hel pen de dialoog op gang te brengen. Ik hoop dat het bijdraagt tot het idee dat verdeeldheid gezien wordt als pluriformiteit." Bijl nam namens de Hervormde kerk in Zeeland het eerste exem plaar in ontvangst uit handen van dominee J. de Goei van Rehoboth. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Koppenhol goed werk had afgele verd. "Ik ken Koppenhol al lang. Het is goed dat de geschiedenis van Rehoboth is beschreven. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van de ver halen van nog levende personen. Ik hoop dat het boek een plaatsje krijgt in de archieven van de synode." Dominee De Goei ging in op het ontstaan van Rehoboth in de smal stad. Hij vergeleek het met de vor ming van eilanden in oceanen uit vulkanen. "Eerst is het niet zicht baar. Steeds zijn er uitbarstingen, maar het groeit. Er komt een rimpe ling in het water tot er weer een uit barsting volgt die het oppervlak in beroering zet. Dat gaat door tot er een eilandje zichtbaar wordt dat uit groeit tot een eiland, gegroeid uit de diepte, uit het onzichtbare. Dat deed uit het beginperiode van Reho both toen diens vader zondags- schoolonderwijs gaf. Het tweede exemplaar overhandigde hij dan ook aan Stoutjesdijk, 'de man van uur 1', van Rehoboth. De schrijver bedank te ook de correctoren J.D. de Korte en G". Steketee-Bijl, A. Mol die de tekst op de computer zette en foto graaf H. Meye die de foto's voor het boek verzorgde. Koppenhol vertelde dat het boek nu geschreven kon worden omdat er nog mensen in leven zijn die het ont staan van Rehoboth zelf hebben meegemaakt. Ook stipte hij de inge zonden brieven aan in de Eendracht- bode naar aanleiding van de boekbe spreking. "We laten ons niet van de wijs brengen als we kritiek lezen in de krant. We blijven even voorko mend en vriendelijk. Laat u meekab- belen op de golfbeweging van Rehoboth. Daar bent u veilig." De boeken, gedrukt bij Dieleman in Tholen, worden bij Dieleman in Tholen, Heijboer in Sint-Annaland en Van de Maarl in Sint-Maartens dijk verkocht. De fancy-fair bracht 4890 gulden op. Vooral de oliebol len en de 'kokienen' gingen grif van de hand, maar ook voor de bloem- stukjes en de herfststukjes was veel belangstelling. De opbrengst is bestemd voor het opknappen van de ramen aan de westzijde van de kerk. Dominee J. de Goei (links) biedt ds. A.J. Bijl van de provinciale kerkvoogdij het boek aan over Rehoboth. Koppenhol tenslotte bedankte de kerkenraad voor het vertrouwen dat in hem werd gesteld voor het schrij ven van het boek. Ook richtte hij zich tot de 88-jarige L. Stoutjesdijk die Koppenhol verhalen aan de hand Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur beeld kunnen we toepassen op Rehoboth." De Goei zei dat de beweging die in Sint-Maartensdijk rond 1900 onder 'confessionelen' ontstond, door de zoektocht van Koppenhol, in kaart was gebracht. "Het is nu beschreven hoe zij dat toen hebben beleefd. Het is geen dorre opsomming van fei ten." De predikant typeerde de bijzondere plaats van Bijl, in de hoedanigheid van scriba van de provinciale kerk voogdij en secretaris van de provin ciale commissie voor de behande ling van bezwaren en geschillen. "Een moeilijke positie omdat u betrokken bent bij zoveel verschil lende gemeenten. U moet steeds een afweging maken. Ook bij het ont staan van nieuwe gemeenten. U moet ook als voorzitter van de beroepencommissie landelijk een lijst opstellen van predikanten die geschikt zijn om in de Hervormde kerk beroepen te worden. Wat is nu die Hervormde kerk? Sommigen hebben daar moeite mee. Ik maak het zelf wel eens mee dat iemand tegen mij zegt: ik ben van de Her vormde kerk maar u bent van Reho both. Dat beeld bestaat nog steeds. Ik hoop dat dit boek bij mag dragen aan de kennis van Rehoboth, en aan het beeld van de periode 1900-1996 hoe mensen geleefd hebben en leven vanuit het geloof op het eiland Tho len. Het is vruchtbaar voor de bezin ning. Het kan ook bijdragen aan de verdieping van de kennis in het geheel van de Hervormde kerk." Advertentie I.M. In december zullen de hoofdinge landen van waterschap Zeeuwse Eilanden zich buigen over de toe komst. De samenstelling van het bestuur, de verkiezingen van 1998 en de kostentoedeling zijn zaken die bekeken moeten worden. Het dage lijks bestuur komt met voorstellen, uiteindelijk zal de provincie een reglement vaststellen. Enkele zaken kwamen inmiddels naar buiten. Zo staat het voortbestaan van de cate gorie pachters - in het bestuur - op de tocht als gevolg van beperkende richtlijnen van de minister. Verder is de vraag of er kiesdistricten en gebiedsgerichte bestuurders zullen blijven. Moet het systeem met plaatsvervangers aangehouden wor den en moeten de verkiezingen Op de ijsbaan hadden veel Sint-Annalandse kinderen plezier met de spelletjes tijdens de vakantiebijbelclub. De nieuwe zolder van het vereni gingsgebouw het Trefpunt maakt het voor de kinderen extra gezellig. Voorin de zaal hangt een doek met een afbeelding van een schaapher der met zijn kudde. Op het doek hangen de woorden: 'Ik ben de goe de Herder, de goede Herder stelt zijn leven voor de schapen'. Een tekst uit de bijbel, die de kinderen gedurende de drie dagen wordt aangeleerd en uitgelegd. Op de eerste dag van de VBK horen de kinderen ook over de schaapherder vertellen bij de gelij kenis van het verloren schaap. Op donderdag en vrijdag krijgen de kin deren de geschiedenis van Ruth te horen. Iedere dag wordt het decor aangepast aan het bijbelverhaal en worden er nieuwe liederen aange leerd. Het zingen wordt met gitaar, dwarsfluiten en keyboard begeleid door het echtpaar De Voogd van der Straaten, Joke Meeuse en Marianne Droogers. Aan het eind van de mor gen gaan de kinderen naar beneden om in het verenigingsgebouw te knutselen. Dozen worden aan elkaar geplakt en geverfd. Er wordt een schaapskooi gebouwd, waarin een schaap wordt geplaatst. Rondom de kooi worden poppen geplaatst die door de kinderen zijn gemaakt. Zij vormen samen een kring en geven een vrolijk gezicht aan het vereni gingsgebouw. Op vrijdagmiddag worden de activi teiten verplaatst naar de ijsbaan. Door medewerking van de ijsclub kan op dit terrein de spelmiddag worden georganiseerd. Ondanks een dreigende lucht blijft het droog en vermaken de kinderen zich uitste kend bij de diverse behendigheids spelletjes, waarbij de groep steeds goed moet samenwerken. Verschil lende ouders en andere belangstel lenden komen een kijkje nemen. Bij het laatste spel moeten de kinderen met een dienblad over een zeepbaan gaan. Doordat er niet veel zeep is gebruikt, kunnen veel kinderen op de been blijven. Na een geslaagde spelmiddag gaan de kinderen terug naar het Trefpunt waar dominee Meeuse de VBK afsluit en de kinde ren uitnodigt voor de kerkdienst op zondagmorgen. Veel deelnemers geven aan deze oproep gehoor en nemen zondag plaats in de kerkbanken die speciaal voor de kinderen gereserveerd zijn. Na de dienst krijgen ze met hun ouders in het Trefpunt nog iets te drinken en worden er nog verschil lende liederen gezongen. Maandag 11 november is er vanaf zeven uur een terugkomavond van de VBK. De kinderen met hun ouders kunnen dan de dia's zien die tijdens de vakantiebijbelclub zijn gemaakt. Overigens is het waarschijnlijk de laatste keer dat de VBK in de herfst vakantie wordt gehouden. De orga nisatoren overwegen om de activi teiten te verplaatsen naar de laatste week van de zomervakantie. gekoppeld blijven aan de gemeente raadsverkiezingen? Hoe groot moet de toekomstige algemene vergade ring worden en hoe groot het dage lijks bestuur? Ook de kostentoede ling moet bekeken worden. Tijdelijk dijkgraaf H. Eversdijk ging er dins dagavond in Heinkenszand op in, in zijn openingswoord voor dé algeme ne vergadering. "De huidige verde ling van de kosten Vindt haar basis in een mix van de gegevens van de voormalige waterschappen", zei hij. "Inmiddels zijn zaken veranderd en dat kan doorwerken." Als voorbeeld noemde de dijkgraaf de veranderen de waardeverhoudingen in de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, die effect hebben op de verdeelsleutel. "De uitkomsten zijn voor de belastingbetalers van het waterschap van groot belang." Waterschap. Het uittrekken van een ton om de opknapbeurt van de zuiveringsinstallatie Sint-Maartens dijk voor te bereiden, was in de alge mene vergadering van het water schap Zeeuwse Eilanden een hamer stuk. Datzelfde gold voor het afwij zen van een schadeclaim van A.A. van Nieuwenhuijzen te Sint-Philips- land. Het waterschapsgebied is' karig bedeeld met oppervlaktewater dat een bergingsfunctie kan hebben: gemiddeld 1 a 2 procent, tegen 3 tot 6 procent elders in Nederland. Wat er is, moet daarom in de ogen van het waterschapsbestuur in stand worden gehouden. En indien moge lijk uitgebreid. De aanleg van een verhard oppervlak - bijvoorbeeld in nieuwe woongebieden en bedrijven terreinen - maakt het nodig dat voor af wordt bekeken naar de benodigde bergingscapaciteit voor opvang en versnelde afvoer van water. In Tho len bijvoorbeeld worden in plan Molenhoek waterpartijen aange legd. Oud-secretaris J.D. de Korte van het voormalige waterschap Tholen noemt dit een belangrijke koerswij ziging van het waterschap. Op een vergadering van de gebiedscommis- sie zei hij dat zich in het verleden nogal eens problemen voordeden op dit terrein. Hij wees op grondwater- overlast in uitbreidingsplannen. "Dit beleid zal een hoop wateroverlast wegnemen." Maar volgens De Korte zal de gemeente als gevolg ervan duurdere grondprijzen moeten gaan hanteren. Gebiedsgezworene J.L.C. Mol zei dat per geval ook gekeken wordt naar een eventuele financiële bijdrage van het waterschap. Dat profiteert immers ook van extra opbrengsten van heffingen als een perceel bebouwd wordt. Voor dit nieuwe najaar laat de herfstcollectie schitterende kleurscha keringen zien. Hen stijlvolle collectie die is opgebouwd uit vele betaalbare kwali teitsmerken. Prachtige stoffen, diep- warrne tmjaarstinten en nieuwe modeletin- gen dragen zorg voor vele sfeervolle combina- We hopen u binnen ren. Prachtige collecties mantels coats Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7