Tachtig procent grondeigenaren akkoord met fietspad Stavenisse Thoolse agenten krijgen ontslag Ravensteijn boycot soep en broodjes Hennepkwekerij Tholen opgerold AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Straatmaker verongelukt in België SGP tegen houseparty met Elstak smiiK'rn imabo Gemeentebestuur presenteert drugsnota nog dit jaar So Nieuwe clubs moeten subsidie kunnen krijgen Bewoners gematigd optimistisch na gesprek met gedeputeerde CA Donderdag 31 oktober 1996 52e jaargang no. 51 Wegens misdrijven en seksuele intimidatie Twee agenten van de werkeenheid Tholen hebben hun ontslag gekregen. Bovendien wordt één van hen straf rechtelijk vervolgd. De twee politiemannen, van respec tievelijk 33 en 37 jaar, zijn sinds februari geschorst wegens een onderzoek naar misdrijven die ze mogelijk hadden gepleegd. De uitkomst van het onderzoek leidde tot het ontslag. 'Gematigd optimistisch' zijn M. Hoek, J. van Haaften en wethouder J. van der Jagt dinsdag uit Middelburg geko men, na het overhandigen van 905 handtekeningen voor aanleg van het ontbrekende fietspad tussen Stavenisse en St. Maartensdijk. Gedeputeerde J.I. Hennekeij zei er 'erg gelukkig' mee te zijn. "Bewoners, gemeente en provincie zitten allemaal op één lijn." Bij de grondeigenaren is dat nog niet het geval. Zeventig tot tachtig procent van de betrokkenen is bereid tot verkoop van een strook, maar er zijn nog knelpunten. Voortuinen gevoelig Niet voorfinancieren Niet integer Daar kun je op bouwen De politie heeft na een tip een hennepkwekerij opgerold in Tholen. Woensdagmiddag omstreeks half twee deed een achttal politiemannen in burger op bevel van de rech- ter-commissaris een inval in een woning op de hoek van de Eendrachtsweg en de Vossemeersepoort. De bewoners (een echtpaar) van respectievelijk 31 en 28 jaar werden daarbij aangehouden. Gebruik neemt toe Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 44-jarige C.P. op den Brouw uit St. Maartensdijk is gisterenmiddag in het ziekenhuis van Gent overle den aan de gevolgen van een ver keersongeluk in het Belgische Eek- lo. Samen met zijn 24-jarige colle ga-straatmaker Niels Hage, even eens uit St. Maartensdijk, was hij voor aannemer Gebr. Moerland te Sint-Annaland dinsdagmorgen op weg naar een karwei in het Zeeuws- Vlaamse Oostburg. Omstreeks tien over zeven werd het busje in de flank geraakt door een linksafslaan- de vrachtwagen. De zogenaamde expresweg telt weliswaar vier rij stroken, maar de van stoplichten voorziene kruisingen zijn gelijk vloers. De op de andere rijbaan uit tegenovergestelde richting komende vrachtwagen moest afslaan om de rijstrook waarop het busje zich bevond, over te steken. Dat gebeur de op de N49 bij de afslag Water vliet/Kaprijke. De rijkswacht kon gisteren geen uitsluitsel geven over de toedracht. Wel werd er bij de bot sing nog een ander, stilstaand voer tuig geraakt. Chauffeur Op den Brouw werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis van Eek- lo en later vervoerd naar het univer siteitsziekenhuis van Gent. Niels Hage lag achterin het busje te slapen en kwam er met lichte verwondin gen van af. Hij werd nog opgeno men in het ziekenhuis van Eeklo, maar is inmiddels weer thuis. Op den Brouw, die 13 jaar in dienst was van aannemer Moerland, had wegens de harde wind besloten om niet met de veerdienst Kruiningen- Perkpolder te gaan, omdat de kans bestond dat die niet zou varen. Ze reden om via België. Er had eigen lijk nog een derde man in het busje horen te zitten, maar die had zich juist die dag ziek gemeld. Een twee de busje van Moerland dat naar het karwei in Oostburg moest, was wel via de veerdienst de Westerschelde overgegaan. B. en w. zijn niet van plan de subsi die voor nieuwe verenigingen af te grendelen. De SGP-fractie voelde wel voor het laten vervallen van de open-einde regeling in de subsidie verordening. "Maar dat houdt een stukje onrechtvaardigheid in als nieuwe clubs een bijdrage van de gemeente vragen", merkte wethou der Versluys op. En wethouder Moerland onderstreepte het college standpunt nog eens: "Nieuwe ver enigingen komen dan niet aan de bak." Scholieren uit Stavenisse fietsen tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk ongeveer drie kilometer op de rijbaan van de Provincialeweg. Judi Bentschap Knook (links) en Janneke Priem in de bocht van de Vierde Dijk. actie gekomen", hield wethouder Van der Jagt de gedeputeerde voor. Daar was Hennekeij blij mee. "Voor de verkeersveiligheid is het een goe de zaak, dat fietsers en auto's van dezelfde verharding gehaald wor den. De gemeente neemt het voor touw voor een gebiedsgerichte aan pak, waarbij alle wegbeheerders op Tholen naar het wegennet kijken. Doel is, dat er minder ongelukken gebeuren." De inwoners van Stavenisse kwa men in actie, nadat de 12-jarige Marieke Priem in augustus bij het oversteken van de Provincialeweg door een auto werd geschept. Juist op het punt waar het fietspad ont breekt. "We hebben de bevolking niet gerecuteerd, maar ze zijn spon taan tijdens een kernbezoek van het gemeentebestuur aan Stavenisse in VVD-fractievoorzitter R. Raven steijn heeft maandagavond met opzet de maaltijd in de kantine van het gemeentehuis gemeden. Uit onvrede met plagerijen tijdens de raadsexcursie in september en de kosten, maakte hij na de begro tingsbehandeling geen gebruik van de kop soep, de broodjes en het fruit. "Tijdens de raadsexcur sie kreeg ik opmerkingen waarom ik meeging terwijl ik tegen had gestemd. Het werd wel met een lolletje gezegd, maar politiek is een serieuze zaak en daar moet je geen gekscherende opmerkingen over maken, want het gaat om gemeenschapsgelden. Ik laat me dan ook niet ringeloren en de reis naar het gebouw van PTT telecom in Den Bosch ('het kantoor van de toekomst') is mijn eerste en laatste raadsexcursie geweest. Tot besluit van de raadsexcursie was er een diner in Moerstede bij Bergen op Zoom en dat is ook geen goedkoop restaurant. Als ik ergens naar toe wil, betaal ik het zelf wel. Dat is voor mij een principieel punt. Bovendien was de hele ambtelijke top met aanhang erbij. Dat zijn mensen die 100 gulden per uur kosten, terwijl ik er een vrije dag voor moet nemen. Die 9000 gulden die zo'n raadsexcursie vergt plus de salarissen van de ambtenaren zijn allemaal gemeenschapsgel den. Daarentegen vragen b. en w. van de zwemmers 8300 gulden extra, wat de PvdA-wethouder een marginale verhoging noemt. Ten opzichte van de minima vind ik dat een ongelukkige woordkeu ze." De gepikeerde Ravensteijn gooit het bijltje er niet bij neer. Hij houdt vol. "Ik heb nog heel veel Ten aanzien van het fietspad zei de gedeputeerde, dat er bij de ruilver kaveling voldoende compensatie- grond is gereserveerd en óok plano logisch is het geregeld. "Sommige grondeigenaren zien het fietspad WD: R. Ravensteijn interesse in het raadswerk, al blijft het emmeren tegen het machtsblok van SGP, PvdA en CDA. Het is net zoals in een voet balwedstrijd: op het veld ben je eikaars tegenstander, maar na afloop moet je samen een pilsje kunnen drinken." Maandagavond lukte Ravensteijn dat niet. "Het was tevoren ook niet afgesproken dat we zouden eten en 's avonds was er niets meer te bespreken, want de begrotingsbehandeling was klaar." Zo erg is het natuur lijk ook weer niet, zo'n brood maaltijd, maar de kosten van de raadsexcursie en de aanwezigheid van zoveel ambtenaren met aan hang zijn voor mij een principieel punt", aldus de VVD-fractievoor zitter. J. van den Donker (D66) en mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) maakten de broodmaaltijd even min mee, maar niet uit protest zoals bij Ravensteijn het geval was. Als het aan de SGP ligt, komt d.j. Paul Elstak in november niet naar Sint-Annaland. De fractie heeft uit een eerder bericht in deze krant de indruk gekregen dat het weieens om een soort houseparty zou kunnen gaan. "En waar dat toe leiden kan, weten we allemaal", zei fractie voorzitter M. Dijke maandag in de gemeenteraad. Hij citeerde uit het kranteartikel de zin 'De geluidsbarrière zal weieens doorbroken kunnen worden omdat het om stevige muziek gaat'. "En dat met subsidie van de gemeente." Elstak komt op uitnodiging van de beheerscom missie naar De Wellevaete met een ruim vier uur durende show. Dijke is bang voor overlast in het dorp. De burgemeester ziet geen reden om het optreden van Elstak te verbieden. "Waarom? We heb ben wel vaker bands waaraan een vergunning wordt verleend. Bijvoorbeeld op de Speelmans platen, in de hallen van Meijer." Volgens Van der Munnik zal achteraf moeten blijken of de vergunning is nageleefd. "Anders is er een probleem." De burgemeester was over een hou separty niets bekend. echter liever aan de andere kant. Daar heb ik binnenkort gesprekken mee. In het algemeen ligt het erg gevoelig wanneer een particulier een stuk van zijn voortuin moet mis sen. Daar moeten we dan ook zorg vuldig mee omgaan. Het beste is, om het fietspad daar te leggen, waar de meeste huizen staan, anders krijg je nog meer gevaarlijke oversteek- punten. Op basis van redelijke argu menten proberen we tot overeen stemming te komen", aldus gedepu teerde Hennekeij. Een datum van aanleg kon hij niet noemen en dat vonden de Tholena- ren aan de ene kant wel jammer. "Het fietspad Stavenisse/St. Maar tensdijk zal echter één van de eerste zaken zijn die in het kader van de gebiedsgerichte verkeersaanpak op Tholen wordt uitgevoerd", zegt Hennekeij. En Van der Jagt vindt, dat er in ver gelijking met vroeger al veel gewonnen is. 'Toen bungelde het helemaal onderaan, maar nu is het in sterke mate vervroegd. Het fietspad ligt er niet binnen twee jaar, maar toch wel binnen enkele jaren. Bewo ners en gemeente hebben de gede puteerde daarvoor een steuntje in de rug gegeven. Onze visie is versterkt, zodat we tevreden de terugreis heb ben aanvaard." De wethouder realiseert zich, dat er voor aanleg van het vrijliggende fietspad nog strijdige belangen zijn ten aanzien van de grondverwer ving. Ook Hoek noemt dat 'behoor lijk ingrijpend' want er zijn stroken nodig van 6 meter en zelfs van 10 meter waar momenteel nog geen fietspad ligt. Het gehele traject van 7 km wordt aangepakt, ook waar nu al een tegel pad voor fietsers ligt, zoals bij Dacomex en - een heel eind verder - fruitteler Van Doorn. "Maar de reis naar Middelburg heeft toch een positieve indruk bij ons achtergela ten", concludeèrt Hoek. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad kwam maandagmiddag het fietspad Stave nisse ook aan de orde. D66 en hel AOV drongen aan op voorfinancie ring van het project door de gemeen te. Wethouder Van der Jagt voelde daar niets voor omdat hij het in eer ste instantie een provinciale taak vond. Wel was hij bereid voor een gemeentelijk pleidooi in Middel burg, waarbij de wethouder ook ver wees naar het aanbieden van de handtekeningen. Hij merkte verder op, dat een gebiedsgerichte aanpak van de ver keersveiligheid heel veel tijd vergt. "Maar alleen in samenhang zijn er gunstige effecten mogelijk", aldus Van der Jagt. Verschillende raadsfracties vroegen ook aandacht voor een ander fiets pad: dat langs de Tholenseweg op Brabants grondgebied. In verband met de komende samenvoeging van Halsteren bij Bergen op Zoom zei wethouder Van der Jagt in het voor jaar van 1997 bij het nieuwe gemeentebestuur te zullen aanklop pen om de belangen van de Thoolse fietsers te bepleiten. Op 23 februari werden de twee Thoolse agenten geschorst. Acht maanden duurde het interne onder zoek door de rijksrecherche. Een gewone schorsing mag slechts zes maanden duren met de mogelijkheid om één keer te verlengen met drie maanden. Die mogelijkheid is geno men. Daardoor duurde het onder zoek bijzonder lang. "Dat komt omdat de zaken volledig los stonden van elkaar. Het rechercheteam moest dus twee onderzoeken tege lijk uitvoeren", zegt politievoorlich- ter Henk Kramer. Uit de bevindin gen van de rijksrecherche is geble ken dat de 33-jarige politieman zich schuldig heeft gemaakt aan het ple gen van valsheid in geschrifte, het aanzetten tot het afleggen van een valse getuigenis en schending van zijn geheimhoudingsplicht. Het ging daarbij om het oplichten van de ver zekering. De man wilde ten onrech te verzekeringsgelden opstrijken en daarvoor maakte hij gebruik van politiedossiers. De andere (37-jarige) agent heeft volgens de letter der wet geen straf bare feiten gepleegd. Maar hij heeft zich binnen de werkeenheid 'niet integer en niet politiewaardig' gedragen. "Dat moet je vertalen met vrouwonvriendelijk gedrag en sexu- ele intimidatie, maar in die zin dat het niet strafbaar is", legt Kramer uit. De korpsbeheerder van de politie Zeeland, waarnemend burgemeester mr. D.C.B. Burgers van Middel burg, heeft op basis van de uitkomst van het onderzoek besloten de beide politiemannen te ontslaan. De 33- jarige wordt plichtsverzuim verwe ten, terwijl zijn collega wegens zijn gedrag 'ongeschikt geacht wordt om de functie van politie-ambtenaar verder uit te oefenen'. Het ontslag gaat per 1 januari in. Tot die tijd blij ven de twee agenten geschorst. Ove rigens kunnen ze in het kader van de algemene wet bestuursrecht nog bezwaar aantekenen tegen hun ont slag. Het ontslag is een disciplinaire maatregel, opgelegd door de korps beheerder. De 33-jarige politieman wordt daarnaast ook nog eens straf rechtelijk vervolgd. Hij heeft inmid dels een dagvaarding van het open baar ministerie gekregen en moet binnenkort voor de rechtbank in Middelburg verschijnen. Italiaans design SHOWROOM Geopend Ma. 13.00-17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 - 17.30 uur Vrijdag 08.30-21.00 uur Zaterdag 09.30 -17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr.: 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. W V.9£f| s Thoolse dames helpen Cubaanse bevolking in hun vakantie Mts-leerlingen uit Rotterdam bekijken riool in Sint-Annaland Ambulancekwestie leidt tot ruzie onder Zeeuwse gemeenten Straten Sint-Philipsland onder vuur ZMF: Mogelijkheden om intensieve veehouderij te weren beperkt Levensverhaal Sint-Philipslandse ds. Gebraad in boekvorm verschenen Ligt er maar een steentje, dan staat er een klant voor de deur Ruim honderd kinderen drie dagen actief rondom de bijbel Ouderen blijven jong bij koersbal WHS-bestuurslid J. Vroegop krijgt gouden KNVB-speld IS ER EEN KNOET, DAN IS OOK EEN RUG TE VINDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Overleden kind. De zelfhulporga nisatie Ouders van een overleden kind houdt zaterdag 9 november een open contactmiddag in De Tiende aan de Beethovenlaan te Goes. Van af half twee kunnen mensen die een kind verloren hebben, kennis maken met de organisatie en met elkaar. In dit huis aan de Eendrachtsweg deden politiemannen in burger woensdag een inval waarbij een hennepkwekerijtje werd opgerold. In de kelder van het huis troffen de agenten een kleine, maar professio neel ingerichte hennepkwekerij aan. Alle apparatuur en naar verluid enkele tientallen planten werden in beslag genomen. De twee verdachten werden ver hoord en hebben inmiddels bekend dat ze al jaren hennepplanten kwe ken in de kelder. Het duo kreeg een proces-verbaal. De politie wil wei nig kwijt over de inval. Maar uit de spaarzame, weifelende reacties van de woordvoerder kan worden opge maakt dat het om een kleinschalige zaak gaat. Nog voor de jaarwisseling verwacht het Thoolse gemeentebestuur met een drugsnota te komen. Dat heeft de burgemeester maandag in de gemeenteraad gezegd op vragen van SGP, PvdA. CDA, VVD en RPF/GPV. Laatstgenoemde fractie nam in de algemene beschouwingen vast een voorzet; ze wijst een ge doogbeleid af omdat het geen per spectief biedt en doet het toelaten van coffeeshops af als symptoombe strijding. Volgens de PvdA is waak zaamheid geboden: een politie woordvoerder heeft op Tholen nog geen drugsprobleem gesignaleerd, maar geconstateerd moet worden dat het drugsgebruik toeneemt. De PvdA vindt dat er initiatieven geno men moeten worden voor het wèl een probleem wordt. De burgemeester vertelde in de raad dat op initiatief van de politie in het district Oosterscheldebekken een werkgroep de problematiek heeft aangepakt. Het rapport daarvan kent het gemeentebestuur niet, maar de politie zal met aanbevelingen komen. "Het is niet duidelijk wat Tholen eraan heeft, gezien onze bijzondere positie ten aanzien van West-Bra bant." Naast de aanbevelingen van de poli tie krijgt het gemeentebestuur ook een advies vanuit het platform geïn tegreerd jeugdbeleid, waarin wet houder Versluys zitting heeft. "Ik sluit een eigen Thools drugsbeleid niet uit", zei de burgemeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1