'Ligt er maar een steentje, dan staat er een klant voor de deur' 'Niet stil zitten bij bestrijden armoede' WHS 2 en SPS 3 zonder puntverlies Overleg met scholen over weinig geld Wensen zijn niet gratis C. Bazen (43) koopt en knapt woningen in Sint-Maartensdijk op: Verzamelbeurs in Meulvliet Donderdag 31 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 De huizen en gevels die de 43-jarige Cees Bazen in Sint- Maartensdijk de laatste tien jaar heeft opgeknapt verto nen veel overeenkomsten. De gevels zijn meestal in hun oorspronkelijke staat teruggebracht en binnen zijn de woningen zodanig onder handen genomen dat er veel belangstelling voor bestaat. Eigen middelen Stoute schoenen Op een brommer Zonder subsidie Niet interessant Van geloof af Zondag "Er zijn mensen die zeggen: met je handen kun je het niet verdienen, maar dat gaat niet op, vind ik." Bazen koopt, knapt op, verkoopt en koopt opnieuw. Het is zijn lust en zijn leven geworden. Nog een jaartje en hij wil zijn baan als heftruck chauffeur bij Philip Morris in Ber gen op Zoom opzeggen. Op de Haven in de smalstad heeft hij in ruim twee jaar tijd vier huizen aangepakt. Het liefst zou hij ze alle maal onder handen willen nemen. Tenminste die panden die slecht zijn. "De mensen vinden het prach tig. Als ik er bezig ben, spreken ze me aan en raak ik de woningen ook zo weer kwijt." Bij de gemeente is de afdeling bouwzaken blij met Bazen die slechte woningen verbetert. Bazen is er bijna kind aan huis geworden. In overleg met J. Goud van deze afde ling wordt bekeken wat de beste oplossing is voor een bepaald pand: een schuiner dak, dikkere kozijnen, een gele of een rode steen, een deur tussen twee ramen, of een deur naast twee ramen. Het begon toen Bazen aan de Oost singel 42 ('Kaetje') begin van de jaren tachtig een van de kleine arbei dershuisjes kocht met het plan om er zelf te gaan wonen. Samen met zijn vrouw dreef hij indertijd café De Sport in de Kaaistraat maar daar naast werkte hij. "Ik heb het huisje helemaal afgebroken, met de hand opgeruimd en er een complete nieu we woning van gemaakt. Dat ging in gedeelten. Ik spaarde elke week. Had ik twaalf deuren nodig, dan wachtte ik net zo lang tot ik genoeg geld had en dan kocht ik die twaalf deuren in één keer. Binnen een jaar stond het huis er. Het was het groot ste aan de Qostsingel, met een grote keuken. Toen we aan het bouwen waren was er al veel belangstelling voor. Mensen uit de buurt kwamen kijken en een praatje maken. Dan zei er wel eens iemand; hier zou ik wel in willen wonen." Op een vrijdagavond zette Bazen een bordje 'te koop' in de tuin. Zater dagochtend om half elf werd er gebeld. Een uur later was het ver kocht. Zijn vrouw Jenny was toen in verwachting van het tweede kind. "Ik verkocht het met de afspraak dat we er pas uit zouden gaan nadat de jongste was geboren. Dat was acht weken later. Een week na de geboorte van Jantine, zijn we ver huisd naar de Bloemenlaan en in gaan wonen bij mijn moeder." Daar woonde het gezin Bazen (twee dochters) vier maanden totdat ze in de Wilhelminastraat een nieuw huurhuis van de stichting Beter Wonen konden betrekken. "De vloerbedekking van de Oostsingel heb ik op mijn schouder gelegd en we zijn daarin getrokken." Bazen kocht een huis aan de Radda Barnenstraat waarvan de tuin grens de aan zijn achtertuin. Ook hier was het de bedoeling om zelf te gaan wonen. "Dat was makkelijk dacht ik, ik hoef enkel mijn spullen maar over de heg te gooien." Rond die tijd deed zich een onverwachte ontwikkeling voor in de huizenmarkt van de smal stad. Buiten het dorp aan de Bleek- veldweg was een klein boerderijtje te koop waarvan huis en schuur in gebruik waren als woonhuis. Een zeer geliefd plekje vlakbij de molen De Hoop waar menigeen zijn oog op had laten vallen. Zijn plaatsgenoot M. van Houte had het 'spulletje' gekocht maar Bazen zette er zijn zinnen op. "Ik heb een hele week gebeld. Gevraagd wat hij er voor wilde hebben. Ik kocht het en ben pas daarna gaan kijken." Die aankoop was het begin van een florissante periode. Bazen verkocht het huis aan de Radda Barnenstraat door en stortte zich op het renoveren van het arbeidershuisje met schuur aan de Bleekveldweg. Na 8 maanden Wilhelminastraat vertrok het gezin naar het nieuwe onderkomen. "Weer maar de vloer bedekking opgepakt, "lacht Bazen," het was wel eens te kort maar dan legde je er maar een stukje bij." Ook nu was het de bedoeling daar perma nent te gaan wonen. Bazen kocht het met 1650 van de oorspronkelijke 10.000 vierkante meter grond. "Een deel was al verkocht maar dat wilde ik er graag bijhebben." Na zes weken kwam de eigenaar de grond aanbieden, juist op een mo ment dat Bazen veel geld had gesto ken in het kopen van materiaal voor het opknappen van de woning. "Het huisje was op dat moment voor de helft gesloopt. We woonden in de schuur. Ik had er het geld niet voor. En ik ga niet graag naar de bank. Ik probeer het zoveel mogelijk met eigen middelen te doen." Om toch aan het lapje grond te kopen bood Bazen zijn auto te koop aan. De manier waarop dat gaat is kenmerkend voor zijn manier van handelen; onder de gegeven omstan digheden snel tot een besluit komen. Bazen had zijn auto voor 16.500 aangeschaft en vroeg er 10.500 gul den voor aan een echtpaar dat belangstelling toonde. "Dat echtpaar had een Opeltje van elf jaar oud. Dat had ik al gezien toen ze het erf opre den. Ik vroeg 9.500 gulden en bood aan om mijn auto in te ruilen voor hun wagen. Daar keken ze van op. Ze hebben een uur in de auto geze ten om te zaak te bespreken. De koop ging door. Ik kon de grond kopen en ik had toch een autootje." Bazen bouwde het huisje weer op in ijsselsteen. Ook bouwde hij een schuur van negen bij negen meter in de kenmerkende gele steen die klei ner is dan de waalsteen. "Ik kocht ze in bergen tegelijk. Voor het huisje aan de Bleekveldweg gebruikte ik er zelf 10.000 en ik verkocht er nog eens 10.000 door aan anderen. Dat is een goed handeltje. Veel mensen vinden het mooi om een schouwtje te metselen van zulke stenen. In zo'n schouwtje gaan al gauw 800 steen tjes." Stenen haalt Cees in heel Nederland, maar hij heeft zo'n vijf vaste adres sen die de partijen voor hem opslaan tot hij ze nodig heeft. Het gezin Bazen woonde zes jaar in de Bleek veldweg. Het leven in halfafgebro- ken of in aanbouw zijnde huizen was voor Bazen geen probleem. Ook zijn vrouw Jenny begon aan dit leven te wennen. "Ik zorgde er wel voor dat er altijd gekookt en gedou- ched kon worden. En voor de kinde ren maakte ik een soort scheepska- juit op zolder, zodat ze toch hun eigen bedoeninkje hadden. Ze hoef den nooit tussen een hoop stenen te leven. We sloten het af met een zeil. Het was op deze manier wel dubbel werk, maar het moet wel leefbaar wezen. Het is net als iemand die in een stacaravan gaat wonen." Op een afwerklatje na was de woning klaar toen er zich weer een koper aandiende. Cees kon het naar eigen zeggen 'heel goed verkopen', maar had wel tien dagen bedenktijd nodig om te besluiten het bijna idyl lische plekje met schapenweitje te verlaten. De koop werd in juni gesloten, het gezin zou er vier maan den later uit moeten zijn. "Ik geloof in mezelf. Als ik zeg; Cees Bazen voor twee van de opgeknapte woningen aan de Haven, met de foto van de situatie ervoor toen in het kleine huisje een garage deur zat. over tien jaar ben ik er klaar voor en hoef ik niet meer bij een baas te wer ken, dan moet je er wat voor laten. Dat kost wel wat. Het hangt gewoon van de centen af. Ik kan wel twee ton bij de bank gaan lenen, maar dan ben je veel kwetsbaarder. De rente moet je wel zelf opbrengen. Ik wil altijd baas over mezelf blijven. Als ze me zouden ontslaan, dan zal me dat een worst wezen." Het kostte enige moeite om een nieuw onderkomen te vinden maar Bazen kent veel mensen in het dorp. Velen kennen hem. "Als ik in het weitje liep naar de Pro- vincialeweg dan zag ik twee huizen staan; eentje van oud gemeentese cretaris Benou aan de Parallelweg dat te koop stond en eentje van weduwe Bijl aan Onder de Linden, dat niet te koop stond." Bazen deed een bod op dat van Benou, maar zag eigenlijk meer in de woning van Bijl. Hij kende de familie omdat hij zelf ooit een tijdje bij het transport bedrijf gewerkt had. "Ik heb toen de stoute schoenen aangetrokken en ben er over gaan praten. Na zes weken kwamen we overeen. Het huis staat op een mooi plekje, we zitten hier vrij en er is nog wat aan te bouwen." Weer nam Bazen het stuk je vloerbedekking mee. Ondertussen woont het gezin er nu 41/2 jaar. Heel de gevel is afgebroken en opnieuw gemetseld. Er zitten twee nieuwe kozijnen in aan de voorzijde. Er is een nieuwe keuken gekomen en de badkamer is geïsoleerd. En achter de woning bouwt hij momenteel een nieuwe woonkamer met een vide. Het verhaal van het cadeauwinkel tje? Het lijkt gauw verteld. Bazen kocht een pandje in de Ds. de Bres straat, knapte het op en verhuurde dat als winkeltje aan het echtpaar Hogeweg. In de Kaaistraat kwam het pand van de voormalige Amro- bank te koop. Bazen kocht het en het winkeltje verhuisde van de Ds. de Bresstraat naar de centraler gelegen Kaaistraat. Zijn vrouw ging samen met mevrouw Hogeweg (als hobby) het winkeltje runnen maar breidde het assortiment uit met textiel. Een jaar later verhuist de zaak weer. Dit keer naar het pand van kapper H. van Ast dat Bazen heeft gekocht en helemaal heeft opgeknapt. "Onder het knippen heb ik het gekocht," her innert Bazen zich de transactie. "Er zijn nog wat mensen wezen kijken die het wilden kopen, maar er moest heel veel aan gedaan worden." De boven-en onderverdieping wer den gescheiden. Er kwam een nieu we toegang aan de Haven in een soort Anton Pieckgevel, een stijl die Bazen aanspreekt. De oorspronkelij ke klokgevel is niet teruggebracht maar met de brede uitstekende goot oogt het gebouw nu kloeker dan voorheen. Een schets van ambtenaar J. Goud van bouwzaken voor de renova tie van een pand in Tholen. Bazen laat zich inspireren door het verleden: "Met die oude geveltjes loop je in je hoofd. Je maakt zelf eens een schetsje, je haalt boeken in de bibliotheek met afbeeldingen van gevels uit de omgeving, je zoekt eens naar oude prentbriefkaarten." De gevel van de bijbehorende gara ge naast de kapperszaak is daar een voorbeeld van. Het pandje heeft een aanzienlijke facelift gekregen. Eigenlijk wilde Bazen daar zelfkan toor gaan houden voor zijn 'Bazen Vastgoed b.v.' "Ik ben ervoor naar Goud gegaan. Die heeft er meer ver stand van dan ik. Er was al een schetsje voor gemaakt met een deur en een raam maar toen ik een oude foto liet zien om het huisje in de oude staat terug te brengen kon dat ook." Bazen toont de foto van de Haven omstreeks de jaren dertig. Het huisje heeft nu weer twee ramen en een deur aan de rechterkant, het dak is wat puntiger en de pui bestaat uit ijsselsteentjes die contrasteren met de rode baksteen van het pand ernaast. Het kantoor kwam er niet. Bazen is ook niet echt de man om achter een bureau te zitten. Tijdens de verbou wing komt er een jongen uit Scher- penisse op een brommer langs die hem aanspreekt en vraagt of het pandje te koop is om er een kappers zaak in te vestigen. "Als zoiets wordt voorgesteld, begin ik meteen mee te denken." Een dag later zat Bazen al te onder handelen. Hij verkocht het pand cas co 'wind-en-waterdicht' en nu drijft Mariëlle Vissers er een heren-en dameskapsalon. Bazen is vol lof over Goud, de amb tenaar van bouw-en woningtoezicht. "Er komen ontzettend veel aanvra gen binnen. Hij maakt zelfs ontwer pen in zijn eigen tijd. Die man heeft er zoveel liefde voor." De dikke kozijnen met de ruitjes en de schuiframen zijn terug in het gevelbeeld al zijn de schuiframen schijn: ze scharnieren. Bazen heeft een voorliefde voor het herstel van de gevels in de oude staat. Maar niet altijd voor honderd procent. Zo is de klokgevel aan de Haven 2 wegge bleven. Bazen zegt veel geleerd te hebben van zijn tijd bij aannemer Huurman uit Delft die veel restauraties uit voert. Als opperman werkte hij 21/2 jaar mee aan de restauratie van de Gertrudiskerk (de Peperbus) in Ber gen op Zoom. "Dat gaat allemaal wat langzaam. Ik heb daar veel van opgestoken." Bij Philip Morris is Bazen nu alweer acht jaar in dienst. "Het is mijn 33ste baas. Ik heb het nog nergens zo lang uitgehouden, maar nog nooit ontslag gehad." Bazen werkte wel verschillende malen in de bouw om te weten waar over hij praat. Zijn scholing was de praktijk want zijn opleiding is beperkt. Na de lagere school ging hij naar de lagere technische school in Sint-Maartensdijk. Het was van kor te duur: "Drie maanden en een schoolreisje," lacht Bazen. De laatste twee huisjes die Cees van nieuwe gevels voorzag (Haven 26 en 28) zijn alweer verkocht. "In het begin denk ik steeds: die houd ik maar zelf als belegging. Maar als er nog maar een steen voor het pand is neergelegd, dan staat er al iemand aan de deur. Voor nummer 28 zijn er 9 kandida ten geweest. Zonder te adverteren. Als je met een geveltje bezig bent, heb je klanten. Je moet geloofwaar dig overkomen. De mensen hier zeggen: je kan zien waar Cees Bazen bezig is geweest. Op zulke reacties ben ik trots. Je zou de hele kaoje moeten kunnen kopen. Ik merk dat het bij vele mensen in de smaak valt. Hoeveel mensen er komen om de pandjes te willen kopen, het is ongelooflijk." Bazen heeft er schik in. Onder zijn handen veranderen heel wat slechte woningen in de smalstad in goede woningen. Zonder subsidie voor woningverbetering. Want daar zit de voorwaarde aan vast dat het werk altijd door een erkende aannemer moet gebeuren. Bazen houdt het liefst zelf alles in eigen hand. "Ik rijd van mijn werk over de Haven terwijl ik via de Provinciale- weg hier zo mijn erf op kan rijden. Als ik het alleen voor de handel deed, zou ik dat niet doen. Het is puur voor het aanzicht, dat ik schit terend vind." Goud zelf vindt de manier waarop Bazen de woningen verbetert 'hart stikke leuk'. "Het is wat we nostalgi sche architectuur noemen. Het is geen restauratie. Meestal gaat het om een nieuwe gevel die in de oude stijl is nagemaakt. Hij probeert dat echt zoveel mogelijk te benadruk ken zonder dat de kitsch er duimen- dik bovenop ligt. Hij slaagt erin om details echt te maken. Kijk maar naar de kozijnen. Die zijn niet van de echte te onderscheiden." Goud vindt dat Bazen's aanpak niet alleen het gezicht op de woning ten goede komt maar ook het aanzien van het dorp verbetert. "En het publiek vindt het ook mooi. Dus wat kunnen wij daarop tegen hebben?" Hoe het er uiteindelijk uit komt te zien is het produkt van een wissel werking. Goud: "Bazen komt met een tekening als eerste aanzet. Dan praten we daarover. Soms worden er zaken overgenomen, zoals van die bovenramen. Dat zijn schijnschuif- ramen die wel open kunnen maar niet kunnen schuiven. Dan geef je daar een detailtekening van mee." Goud heeft een kast vol met tekenin gen die de aspirant bouwer mee kan nemen. Of het nu om een schutting gaat, een schuifraam behorend in de 'bijdrage regeling karakteristieke gebouwen' of een duivenhok. Volgens Goud zijn er in de gemeen te veel slechte woningen die verbe tering behoeven. "Een probleem is vaak-dat als je zo'n woning koopt en je moet hem laten verbouwen dat je voor diezelfde centen een nieuwe woning kan bouwen." Er bestaat een subsidie voor wo ningverbetering maar die wordt niet voldoende aangesproken, zo is re gelmatig te horen in de gemeente raad. Tholenaren kunnen tot 25.000 gulden subsidie krijgen als ze bouw technische gebreken aan hun 'matige tot slechte' woning opheffen. Het gaat om het verbeteren of vernieu wen van de fundering, de gevels en dragende muren, de vloer en dak constructie, de rookkanalen en de riolering, de electrische installatie tot het buitenschilderwerk toe. Een en ander moet wel onder voor waarden gebeuren. Een van deze voorwaarden is dat de werkzaamhe den (met uitzondering van sloop-en grondwerkzaamheden en schilder werk) uitgevoerd worden door een erkend aannemingsbedrijf. "Dat is vanwege de kwaliteitseisen die aan de verbouwing worden gesteld. Maar negen van de tien aanvragers vindt dat niet interessant. Een grote categorie is zelf handig of heeft ken nissen die in het vak zitten en mee helpen. En het is nog goedkoper om het met vrienden te doen." De regeling vindt Goud echter wel goed. "Als je een dak moet vernieu wen van 10.000 gulden en je krijgt 5000 gulden, dan is dat toch rede lijk." Het zal volgens hem moeilijk zijn om meer mensen te bewegen om van de regeling gebruik te maken. "Als je de subsidie verhoogt tot 80 procent dan verstoort dat de markt. Dan gaat de eigenaar ze weer verkopen, maar moeten de mensen er wel veel meer voor gaan betalen." De keuze die een bouwer tegen woordig kan maken uit de materia len is enorm. De spreekkamer van Goud ligt vol met monsters: gevelstenen in 'dik- formaat en vechtformaat', ijsselste- nen in geel en brons, dakpannen (sneldekkers en keramische pan nen), dakplaat en damwandprofielen en tegels in allerlei kleuren. "Men kan bijna niet meer kiezen. Als je dit vergelijkt met 1970. Toen was het veel gemakkelijker om een keuze te maken, zo ervaar ik dat zelf. Toén was men veel minder kritisch. Een gele steen was mooi. Daar werd niet meer over gediscus sieerd. Een keuken was een keuken. Nu lopen de mensen tien zaken af en dan is het nog een probleem. Wand- tegels waren er toen vier soorten, nu zijn er wel 400, bij wijze van spre ken." Goud maakte mee dat een bouWer tijdens de bouwaanvraag van me ning verandert. "Er wordt een rode dakpan ter goedkeuring voorgelegd. Wij schrijven een brief dat het aan vaardbaar is, maar veertien dagen later komt hij terug om te zeggen dat hij toch maar besloten heeft een anthracietkleurige pan te nemen. Er is dan nog eens met een kennis gesproken en dan gaan de mensen van hun geloof af." Voor de verwerking van de bouw aanvraag betekent het dat de aan vraag opnieuw voorgelegd moet worden aan de welstandscommissie. Die zetelt een keer in de veertien dagen en beoordeelt alle bouwaan- vragen. "Als de commissie om half drie zitting houdt, dan gaat om vier uur het eerste telefoontje al. Met de vraag of de pan is goedgekeurd. Daar kunnen wij dan al uitslag over geven. Daarna wordt dat per brief bevestigd." De gemeente Tholen gaat onderzoeken of er meer gedaan kan worden aan armoedebestrijding. Wethouder I.C. Moerland heeft dat gezegd in de gemeenteraad, waar PvdA, CDA, RPF/GPV en AOV op deze pro blematiek ingingen. Maar Tholen doet al veel aan het minimabeleid, aldus de wethouder, die verwees naar de pluim die het gemeentebestuur kreeg van Tweede-Kamerlid L.C. van Dijke toen deze onlangs op Tho len sprak. "We hebben de wet voorzieningen gehandicapten, waarbij we de eigen bijdrage hebben afgeschaft; het pre miebeleid, bijzondere bijstand, declaratiefonds, laagdrempelige voorzieningen en het kwijtschel- dingsbeleid", somde de PvdA-wet- houder op. Eén op de tien Thoolse huishoudens moet rondkomen van het minimum. Landelijk staat de armoede hoog op de politieke agen da, ondermeer door de uitspraak van bisschop Muskens van Breda dat het in uiterste gevallen is toegestaan om een brood uit een winkel weg te nemen om in leven te blijven. De bisschop sprak deze week met pre mier Kok over de problemen van vier concrete groepen: alleenstaande moeders, alleenstaande oudere vrouwen, werklozen tussen 35 en 55 jaar en mensen die onder de armoe degrens leven. Kok heeft gezegd de bisschop te beschouwen als een bondgenoot in de strijd tegen de armoede. "Afgezien van het feit of de uitspraak van de bisschop accep tabel is, willen we accentueren dat een zorgvuldig uitvoeren van de regels - in de zin van ruimhartigheid zowel als van toetsen op rechtmatig gebruik - alle aandacht verdient", zei CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen in de gemeenteraad. "Al een aantal jaren wordt in onze gemeente aandacht geschonken aan het bestrijden van de armoede, maar we kunnen niet stil zitten." Zijn col lega A. den Haan van de PvdA noemde het recente rapport 'Arm Nederland' waaruit blijkt dat vier tot vijf procent van de bevolking min der te besteden heeft dan 70% van het minimumloon en dat zeven tot negen procent een inkomen heeft rond het sociaal minimum. De pro blemen zouden vooral in de grote steden heersen. "Maar het kan niet anders of ook in Tholen bevinden zich mensen in een financieel uit zichtloze situatie", aldus Den Haan. Hij vroeg dat in kaart te brengen. RPF/GPV en CDA vroegen om de bestaande regelingen vaker onder de aandacht van het publiek te brengen. Het AOV vond een positieve bena dering van de doelgroep belangrijk, omdat dit drempelverlagend werkt. Daarnaast vroeg mevrouw M.H. Schot-de Hoog aandacht voor de 'stille armoede'. Den Haan infor meerde naar de mening van het col lege over hanteren van de 100% kwijtscheldingsnorm (voor bepaal de gemeentelijke belastingen) zodra dit wettelijk mogelijk is. De PvdA is daar voorstander van en P. van Bel- zen sloot er zich bij aan. De wethou der antwoordde dat een mening hierover in het aangekondigde onderzoek meegenomen zal wor den. Tegelijkertijd meldde hij dat met een 100% norm - nu wordt 95% gehanteerd - in de begroting voor volgend jaar geen rekening is gehouden. Moerland zei te zullen proberen ook de kwijtschelding snorm bij het waterschap Zeeuwse Eilanden aangepast te krijgen. Die zit nog op 90%. Via het achterstandsplan moet de gemeente overleg met de schoolbe sturen voeren over betrekkelijk wei nig geld. Wethouder Versluys ant woordde dat maandag tijdens de begrotingsbehandeling op vragen van de SGP. Wat de efficiencykor ting in het onderwijs betreft, dat maakt de raad uit, zei Versluys. "Het budget zal echter kleiner zijn dan eerder bij de verdeling op histori sche gronden. Alles moet afgewo gen worden tegen uitgaven voor bestrating, e.d., want het onderwijs- geld dat we van het rijk krijgen zal niet altijd meer te herkennen zijn." De wethouder gaf verder aan, dat bij de bestuurlijke vernieuwing in het onderwijs de autonomie van de scholen zal worden vergroot. Ten aanzien van de voorbereiding van de decentralisatie van de onderwijs huisvesting (de gemeente krijgt de zeggenschap over de gebouwen in plaats van het rijk) is er in het over legplatform overeenstemming bereikt, zei Versluys. De SGP had dit overleg eerder gewild, zoals in Goes, maar de wethouder zei te heb ben gewacht op de modelverorde ning van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Op 4 november praat de commissie onderwijs en welzijn erover en eind november neemt de Thoolse gemeenteraad een beslissing over het nieuwe beheer van de scholen. Avondzitting gemeente. De maan delijkse openstelling van het gemeentehuis op één avond in de wintermaanden trok gemiddeld vijf tien bezoekers. De wekelijkse open stelling in de zomerperiode gemid deld vijf per avond. Dat is door de burgemeester meegedeeld aan de gemeenteraad. Crohn. De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosavereni- ging houdt zaterdag 16 november een bijeenkomst in Motel Goes te Goes. Van elf tot drie uur zijn er ondermeer lezingen door prof. dr. S.J.H. van Deventer, hoofd polikli niek van het AMC in Amsterdam en dr. J.H.C. Kuipers, algemeen chi rurg aan het academisch ziekenhuis in Nijmegen. Men kan zich voor deze dag aanmelden bij mevr. L. Jansen in Tholen tel. 603834. Iedere fractie in de gemeenteraad heeft wensen, zei PvdA-fractievoor- zitter M.A.J. van der Linde maandag in de begrotingsraad. "We hebben nooit willen verbloemen dat die geld kosten. Maar onze fractie is van mening dat we, voor voorzieningen die in het belang zijn van de Thool se gemeenschap, geld mogen en geld moeten vragen." De sociaal democraat noemde het opmerkelijk dat er andere raadsfracties zijn die wél wensen hebben, maar zelfs de kleinste lastenverzwaring afwijzen. Die in plaats daarvan aandringen op efficiëntie binnen het ambtelijk apparaat en die de toenemende auto matisering vertaald willen zien in minder ambtenaren. Zaken die ook de PvdA aanspreken. Maar daar naast wordt de gemeente geconfron teerd met dingen die geld kosten: nieuwe taken - onderwijs, jongeren werk, zorg voor mensen met een laag inkomen - en wensen van de politiek. "Wensen die ik vond in de algemene beschouwingen van onze oppositie", aldus Van der Linde. "Onze fractie is bereid hierin mee te denken, maar gratis zullen al die wensen niet gerealiseerd kunnen worden." In de eerste klasse reserve staat WHS 2 na zes wedstrijden zonder puntverlies aan de leiding. De twee de keus van Tholense Boys daaren tegen staat met één schamel puntje onderaan. De kampioen in deze afdeling promoveert naar de reserve hoofdklasse, de laatste degradeert naar de tweede klasse. WHS 2 6 18 19- 8 Veere 2 6 13 16- 12 Oostkapelle 2 7 11 14- 10 SSC'55 2 7 11 14- 11 Kapel le 2 6 10 18- 11 AZVV2 7 10 11- 12 Terneuzense Boys 2 7 10 6- 8 FC Dauwendaele 2 6 9 10- 8 Meeuwen 2 6 2 3- 8 Klundert 2 6 2 8- 16 Tholense Boys 2 6 1 6- 21 Kruiningen 2 7 6 0 1 18 39- 8 Serooskerke 2 7 4 3 0 15 15- 5 Middelburg 2 7 4 2 1 14 21- 11 's-H. Arendsk. 2 7 3 3 1 12 12- 8 Bruse Boys 2 7 2 3 2 9 18- 16 WHS 3 7 2 3 2 9 8- 12 Veere 3 7 2 2 3 8 10- 15 Meeuwen 3 7 2 2 3 8 10- 17 SPS 2 7 2 2 3 8 15- 22 Dinteloord 2 7 2 1 4 7 13- 12 Bevelanders 2 7 1 1 5 4 8- 22 Krabbendijke 2 7 0 2 5 2 10- 31 In de Brabantse reserve derde klasse doet Noad 2 het prima. Met een punt achterstand en één wedstrijd minder gespeeld dan de koploper heeft het team een goede uitgangspositie. De titel betekent promotie naar de twee de klasse. De laagst geklasseerde ploeg degradeert aan het einde van de competitie. In de reserveklassen van het districtsvoetbal staan, nadat ongeveer een derde van de competitie is afgewerkt, verschillende streekteams er goed voor. WHS 2 en SPS 3 verspeelden nog geen punt; Noad 2 en Tholense Boys 4 staan op de tweede plaats in hun klasse. De tweede keuzen van de Tholenaren en van Vosmeer doen het slechter: zij staan laatste. Een niveau lager verkeren de derde keus van WHS en SPS 2 in de mid denmoot. De Sint-Annalanders delen de vijfde plek, de combinatie uit Poortvliet/Scherpenisse staat met een punt minder twee plaatsen lager. Ook in deze klasse promoveert de kampioen en degradeert de nummer laatst. De nummer voorlaatst speelt met twee andere teams om één degradatieplaats. Olympia '60 2 7 19 3- 7 Noad '67 2 6 18 29- 8 ZPR '84 2 6 15 26- 11 WC '68 2 7 13 22- 8 Dinteloord 3 6 11 15- 13 Good Luck 3 6 10 18- 19 Rillandia 2 6 4 10- 17 Neo '25 2 6 4 11- 23 BVC '54 2 7 4 15- 26 Unitas '30 2 7 3 12- 34 FSV 3 6 0 8- 36 7 0 0 21 41- 7 6 0 1 18 30- 9 4 1 1 13 19- 19 4 1 2 13 35- 17 3 2 2 11 24- 20 3 1 3 10 23- 22 3 1 3 10 21- 25 2 1 2 7 16- 10 2 1 4 7 25- 22 t 0 5 3 12- 30 1 0 6 3 9- 35 0 0 7 0 6- 45 één overwinning. Het elftal moest al 46 tegentreffers incasseren, maar vond ook nog slechts elf keer het net. Uit deze klasse degraderen twee elftallen, terwijl de kampioen recht streeks promoveert. In de Zeeuwse vijfde klasse reserve gaat SPS 3 fier aan de leiding. Zon der puntverlies en met een voor sprong van drie punten. In deze laagste klasse promoveert de kam pioen rechtstreeks. SPS 3 Bevelanders 4 7 Bruse Boys 5 6 SKNWK 3 7 Nieuwdorp 3 7 Colijnspl. Boys 3 7 WIK 4 7 Heinkenszand 4 5 Borssele 2 7 SSV'65 4 6 Brouwershaven 3 7 Oostkapelle 4 7 Het tweede elftal van Vosmeer, dat vorig seizoen laatste werd, bakt er ook in deze competitie nog weinig van. Aan de trainingsopkomst ligt het niet - die is onder de nieuwe trai ner Ad de Jong goed - maar in het veld komt het er niet uit. De reserves staan na zeven wedstrijden trooste loos onderaan met zes nederlagen en Roosendaal 4 7 7 0 0 21 51- 10 Dioz 3 7 6 0 1 18 20- 5 FC Bergen 4 7 4 1 2 13 26- 22 R.B.C.4 7 4 1 2 13 17- 14 B.S.C. 3 7 3 1 3 10 35- 28 Grenswachters 3 7 2 2 3 8 22- 23 H.S.C. '28 3 6 2 1 3 7 14- 17 Odio 3 7 2 1 4 7 23- 24 Schijf 2 7 2 1 4 7 13- 28 Internos 6 6 2 0 4 6 14- 22 Nw. Borgvliet 3 7 1 2 4 5 17- 24 Vosmeer 2 7 1 0 6 3 11- 46 In de laagste klasse doet Vosmeer 3 het goed. Het elftal staat op een gedeelde vierde plaats, vijf punten achter de koplopers. Uit deze klasse zijn al twee elftallen teruggetrokken. Inmiddels is Hansweertse Boys 3 als nieuwe ploeg ingedeeld. Die moet nog wat achterstallige wedstrijden inhalen, zodat er nog weinig over te zeggen valt. Maar de eerste twee verloor het team. Degradatie is hier niet mogelijk, de kampioen promo veert. B.S.C. 7 5 5 0 0 15 44- 4 Dosko 5 6 5 0 1 15 33- 9 M.O.C.'17 9 6 5 0 1 15 31- 10 Vosmeer 3 6 3 1 2 10 16 -12 Kruisland 4 6 3 1 2 10 20- 21 Welberg 2 6 2 1 3 7 20- 46 Halsteren 5 7 2 1 4 7 15- 26 Nw. Borgvliet 5 6 2 0 4 6 13- 19 Lepelstr. Boys 3 6 1 0 5 3 18- 34 Rimboe 2 6 0 2 ,4 2 7- 25 Hansw. Boys 3 2 0 0 2 0 1- 12 Na het kampioenschap van vorig seizoen gaat het in de nieuwe com petitie wat minder gemakkelijk bij de veteranen van Vosmeer 4. Toch staan ze op een gedeelde vierde plaats en is het verschil met de beide koplopers slechts drie punten. Ook in deze klasse promoveert alleen de kampioen en degradeert er niemand. W.V.V. '67 3 7 4 2 1 14 30- 15 De Schutters 3 7 4 2 1 14 16- 13 Noordhoek2 7 3 3 I 12 15- 8 B.S.C. 8 7 3 2 2 11 15-11 Vosmeer 4 7 3 2 2 11 23- 21 Meto 5 7 2 4 1 10 17- 10 Dosko 6 7 3 1 3 10 16- 16 Steenbergen 47232915-15 Welberg 3 7 2 2 3 N.V.S. 4 7 2 1 4 M.O.C.'17 10 7 2 1 4 Alliance 7 7 0 16 8 13- 20 7 16- 16 7 20- 38 1 9- 22 De stichting Thoolse Evenementen en Promotie (STEP) organiseert op zaterdag 16 november een verzame- laarsbeurs in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. Van tien tot vijf uur kan het publiek diverse ver zamelingen bekijken en ook zelf attributen ruilen of aankopen. Er zijn ondermeer verzamelingen te zien van: blikken speelgoed, aarde werk, miniatuurschepen en -auto's, afbeeldingen van nijlpaarden, sui kerzakjes, telefoonkaarten, postze gels, munten, lampenradio's, luci fers, platen van Anton Pieck, asbak ken, tegeltjes, eierdopjes, Zeeuwse babbelaars, balpennen, aanstekers, theepotten en glaswerk. Ook de flip- po- en topshotsverzamelaar komt in een aparte hoek aan zijn trekken. Inbraak auto's. Op een erf aan de Molenweg in Oud-Vossemeer zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee personenauto's opengebroken. De onbekende dader verdween met de radiocassetterecorder uit elk van de auto's. De schade beloopt honder den guldens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17