Afvalwater van Poortvliet in de toekomst gezuiverd in smalstad Freek Boudeling ploegkampioen 'Ik zit straks goed in de varkensstank' Onze Top 10 van deze week. 2.99 3.98 6.95 Twee teams Budelpack in de finale nk heftruck Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Meer stappen slaat aan op Tholen Buitenzorg gelopen race Toppers van de week: Hoofdingeland hoeft boek niet cadeau Geen bruinrot Sluiting installatie onderdeel plan doelmatiger werken Nader onderzoek grondwater bij huizen Kaay in Tholen P.J. Menheere uit de Langeweg Meetpunt voor snelheid tussen St. Annaland en Poortvliet O 0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 24 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Lozen op het oppervlaktewater aan banden Vragen over financiële positie bij bouwplan van vishandel Deurloo Budelpack Verplaatsen duurder Akkerbouwer en veeteler P.J. Menheere uit Poortvliet heeft dinsdagmiddag bij de gemeente bezwaar ingediend tegen het verlenen van een milieuvergunning aan J.H.J. Wouters voor de bouw van een varkenshouderij aan de Langeweg in Poortvliet. Ruilverkaveling CU Panklare gesneden boerenkool, zak 300 gram Unox Magere rookworst, pak 250 gram Frans stokbrood, wit, wit met sesam of bruin, per stuk Unox pick-ups, blik 30 stuks, 200 gram cn Katenspek, 100 gram Unox Wintersoepen, erwten, bruine bonen 4239), of goulash (3£9), blik 0.8 liter Cn Kipfilet, 500 g-94fr 7.95 99 -3£fT 3.19 2^ 1.89 -299r 2.49 229- 1.59 2.49 kilo 4790 14.90 Unox Chicken Tonight, 1 Q C diverse soorten, pot 500 gram 279" l.b/D Rundergehakt, 500 g42fT5.25 Unox Maaltijdsauzen, diverse soorten, blik 420 gram kilo 3298 9.98 j» 2.29 donderdag, vrijdag en zaterdag Braziliaanse perssinaasappelen net 2.5 kilo Roomboter-amandeistaaf zaterdag Ski-vlaai Vier heftruckchauffeurs van Budel pack uit Poortvliet doen 16 novem ber in de veiling van Utrecht mee aan het Nederlands kampioenschap intern transport. Na de zesde en laat ste voorronde zijn er 28 teams over gebleven. Rechtstreeks geplaatst zijn 18 ploegen waaronder team 75 van Budelpack, dat bestaat uit Michael Marinus uit Tholen en Koert Dons uit Bergen op Zoom. Zij eindigden in de voorronden op de vierde plaats met 42 strafpunten. CMP batterijen staat aan kop met 30 strafpunten, Philip Morris uit Ber gen op Zoom (J. Raaijmakers en J.v.d. Wilk) is derde met 36 p. Tien ploegen zijn op basis van hun pun tentotaal geplaatst voor het Neder lands kampioenschap en de eerste daarvan is Budelpack 71 met de Oud-Vossemeerse heftruck chauffeurs Jacky Vaders en Jeroen Zegers. Van de 90 teams die tijdens de voorrondes in actie kwamen, Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft aan negen personen vergun ning verleend om huishoudelijk afvalwater te lozen op het opper vlaktewater. Het betreft nieuw te bouwen woningen in het buitenge bied, waarvan vier op Tholen: J.C. Akershoek aan de Veerweg, P.A. van der Slikke aan de Kadijk, C.J. van de Berge aan de Molenvlietse- dijk (alledrie te Tholen) en P.M. Hoek aan de Hogeweg te Sint-Maar tensdijk. Het - onderling verdeelde - dagelijks bestuur van het waterschap wilde de vergunningen aanvankelijk weige ren. Na extra overleg is besloten deze aanvragen als de allerlaatste te honoreren. Nog dit jaar zal een noti tie het licht zien over het toekomsti ge beleid ten aanzien van de lozing van afvalwater. De landelijke regel geving hieromtrent wordt flink aan gescherpt. In veel gevallen zal lozen op het oppervlaktewater niet meer worden toegestaan, zodat meer bewoners van het buitengebied op de riolering moeten aansluiten. Een prijzige operatie, waarvoor het waterschap graag samen met de gemeenten tot een oplossing zou komen. Het project Meer stappen, waarmee de (taal)achterstand en cultuurver schillen van jonge, anderstalige kin deren en hun moeders worden beperkt, loopt goed op Tholen. De deelname was tot 15 beperkt, maar het regionaal pedagogisch centrum Zeeland had nog 4 kinderen met hun ouders die interesse hadden. De gemeenteraad trok er maandagmid dag 11.000 gulden extra voor uit, naast de geplande 2100 gulden dit jaar, 13.768 gulden volgend jaar en 12.846 gulden in 1998. P. van Belzen merkte op, dat die extra scholing gunstig werkt voor de doelgroep, maar hij was benieuwd naar de toekomst van het project nadat de drie jaar is afgelopen. Ook pleitte het RPF/GPV-raadslid ervoor om geld uit de pot sociale vernieu wing te halen in plaats van alleen opvang en scholing ex-asielzoekers. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen was zeer tevreden met het voorstel. "Wij ondersteunen het van harte", aldus het PvdA-raadslid. Daarente gen had A. Kersbergen enige finan ciële zorgen voor de toekomst, want de raadscommissie welzijn en onderwijs had het eerst afgegren deld tot 3 jaar en 15 deelne.mers en nu lag de eerste afwijking al op tafel. Wethouder J. Versluys erkende, dat de gevolgen voor de toekomst groot kunnen zijn omdat de cursus 7700 gulden per deelnemer vergt. Aange zien rijk en provincie geen enkele garantie geven voor een vervolg, doen de gemeenten dat evenmin. Tegen de 11 mille extra had maan dag niemand in de Thoolse raad bezwaren. Kunnen b. en w. iemand die een bouwplan indient wel vragen of hij of zij dat kan betalen? Via schrifte lijke vragen willen de fracties van de RPF/GPV en de VVD in de Thoolse gemeenteraad opheldering over deze kwestie. Zij verwijzen daarbij naar verslagen in o.a. de Eendracht- bode over het ingrijpen van de gemeente tegen de illegale koelcel bij vishandel Deurloo in Tholen. "Is er destijds bij de verkoop van het bewuste perceel door b. en w. mee gedeeld, dat er op een gedeelte van het perceel een verkeersbestemming lag en dus niet mocht worden bebouwd?", willen de twee raads fracties weten. "Waarom heeft het college het advies van de president van de rechtbank niet opgevolgd om samen tot een oplossing te komen? En waarop baseren b. en w. het feit, dat betrokkene een verklaring van solvabiliteit overlegt, alvorens tot het verlenen van een bouwvergun ning over te gaan? Kan dit een pre- cendentwerking veroorzaken naar eventuele andere bouwactiviteiten in onze gemeente?", aldus de vragen van de RPF/GPV en de VVD. B. en w. zullen in november schriftelijk antwoorden. werden er 26 gediskwalificeerd. Doel van de wedstrijden is het bevorderen van de veiligheid, die volgens het NKIT in veel bedrijven op de tocht staat. "We zitten niet in het waterschap om van alles te krijgen." Hoofdingeland A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer zit niet te wachten op een gratis exemplaar van het fotoboek 'Loca- ties/On the spot' van de overleden Zeeuwse fotograaf Wim Riemens. Zeeuwse Eilanden wil 700 exempla ren a 89 gulden aanschaffen als rela tiegeschenk. Alle personeelsleden, de 62 hoofdingelanden en zelfs de 50 oud-hoofdingelanden die als gevolg van de waterschapsfusie bestuurlijk buiten de boot vielen, zouden een exemplaar cadeau moe ten krijgen. "Ik vind dat te gortig. Voor ons werk krijgen we toch pre sentiegeld", aldus Aarnoudse tijdens een vergadering van de gebiedscom- missie in Sint-Annaland. De Vosse- meerder stemde in het verleden ook tegen een boek waarin de historie van het waterschap Tholen werd vastgelegd. Dat boek wordt volgen de maand gepresenteerd en wordt eveneens een cadeau voor een groep betrokkenen. Belangstellende inge zetenen kunnen het kopen. Zeeuwse Eilanden maakt de uitgave van het boek van Riemens door de afname van een groot aantal exem plaren mede mogelijk. Als tegen prestatie worden een pagina tekst en het logo van het waterschap erin afgedrukt, én heeft het schap zelfs inspraak in de fotokeuze. Met de aanschaf is 62.300 gulden gemoeid. Het presentje - waarvoor 510 boe ken nodig zijn - komt in de plaats van een feestelijke opening van het hoofdkantoor in Goes. De resteren de exemplaren worden als relatiege schenk gebruikt. Hoofdingeland mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen- Nelemans uit Poortvliet noemde het boek te duur om uit te delen aan mensen die het waterschap bezoe ken, zoals politieke partijen. In het gebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden is nergens de bruinrotbacterie (pseudomonas so- lanacearum) aangetroffen. In sep tember heeft de plantenziektekundi- ge dienst van het ministerie van landbouw op 210 verschillende plaatsen watermonsters genomen. In geen daarvan kwam de besmetting voor. Dat geldt ook voor de mon sters die zijn genomen bij het inna- mepunt van zoet water uit het Zoommeer bij Zuid-Beveland. Vooral de nachtschadefamilie, waartoe de aardappel en de tomaat behoren, is gevoelig voor de bruin rotbacterie. Vorig jaar veroorzaakte ze 19 miljoen gulden schade bij ruim honderd Nederlandse aardap peltelers en ook dit jaar zijn besmet te partijen pootgoed aangetroffen. De bruinrotbacterie komt de winter door op de plant bitterzoet (ook nachtschadefamilie), die aan de waterkant gedijt. Deze plant kan via wortelstokken en stengels het opper vlaktewater besmetten. Kantonniers en muskusrattenvangers van Zeeuw se Eilanden hebben eind augustus het voorkomen van bitterzoet geno teerd. Met bruinrot besmette planten zijn niet gevonden. Op een besmet perceel mogen - op grond van EU-regels - vijf jaar lang geen aardappelen geteeld worden; de eerste drie jaar is alleen gras of graan toegestaan. Het pand Hertenkamp 9 van D.J. van Gorsel uit Tholen wordt niet aangewezen als beschermd rijksmo nument. De overgrote meerderheid van de Thoolse gemeenteraad bracht maandagmiddag een negatief advies uit op basis van het advies van b. en w. De oudheidkundige waarde van wat er van het in slechte staat verke rende woonhuis nog is overgeble ven, is gering, aldus het college en de raad onderschreef dat. Het pand is beslist niet authentiek meer. In het begin van de 20ste eeuw was het veel groter; zowel de linker- als de rechter flank zijn gesloopt. Mevr. Frigge (VVD) zei de ontwikkeling van het toekomstige woongebied ook niet verder te willen belemme ren, maar zij pleitte wel voor het toe staan van het bouwplan van dhr. Van Gorsel zelf aan de Postweg. De burgemeester hamerde dat af. "Ik verzoek u er verder niet over te spre ken omdat het niet aan de orde is." Van den Donker had nog een alter natief. "Maak een bejaardencomplex van de toch wel beeldbepalende hoeve. Dan kunnen de huidige bewoners daar langer blijven." Het D66-raadslid noemde het een verar ming als de schaapjes rond de boer derij aan de Hertenkamp zouden verdwijnen. Van der Linde sprak over 'een gelopen race.' "Destijds was ik voorstander van het behoud van Buitenzorg, maar ik heb verlo ren en kom er niet meer op terug."- Het PvdA-raadslid vond het overi gens niet juist van b. en w. om in het raadsvoorstel secundaire zaken aan te voeren, als de oplevering van de gebouwen door pachter Van Gorsel per 1 maart 1998. Ook P. van Belzen bleek daar niet gelukkig mee omdat er wat de aanwijzing tot beschermd rijksmonument betreft, niets veran derd is ten opzichte van eerdere dis cussies over Buitenzorg. De uit 1964 daterende zuiveringsinstallatie in Poortvliet heeft zijn langste tijd gehad. Het afvalwater van Poortvliet zal in de toekomst in Sint-Maartensdijk gezuiverd worden. De zuiveringsinstallatie tussen de Burgemeet en het bedrijventerrein verdwijnt. Dat is het uitgangspunt in een studie, in opdracht van het waterschap uitgevoerd, naar een doelmatiger verwer king van het afvalwater op Tholen. Zeeuwse Eilanden verwacht dat de drie Thoolse zuiveringsinstallaties de komende jaren meer afvalwater te verwerken krijgen. Méér dan de capaciteit toelaat, terwijl het water ook vuiler zal zijn. Met het oog op de naderende fusie stelde het water schap Tholen twee jaar geleden de uitbreiding van Tholen en Sint- Maartensdijk uit. Los van de capaci teitsproblemen zijn in Poortvliet, en vooral Sint-Maartensdijk, al gauw ingrijpende maatregelen nodig omdat de installaties in een slechte staat verkeren. De algemene verga dering wordt dinsdag een krediet van een ton gevraagd, zodat het opknappen van de zuivering Sint- Maartensdijk technisch vast voorbe reid kan worden. Gezien de hoge kosten die met de renovatie gemoeid zijn, heeft het waterschap aan ingenieursbureau Witteveen+Bos opdracht gegeven de doelmatigheid van de zuivering op Tholen onder de loep te nemen. Met als kernvraag of het afvalwater in de toekomst centraal gezuiverd moet worden. De onderzoekers heb ben sluiting van de zuivering in Poortvliet als uitgangspunt geno men. De 32 jaar oude installatie heeft een capaciteit van 2200 ver vuilingseenheden en van ongeveer 90.000 liter water per uur. Begin jaren negentig toonde Budelpack belangstelling voor de zuivering. Het bedrijf wilde die ruimen om op het vrijkomende terrein een uitbrei ding te realiseren. Maar beide partij en kwamen niet tot overeenstem ming. Een ander probleem rondom de zuiveringsinstallatie is, dat de woningbouw steeds dichterbij komt waardoor de kans op overlast toe neemt. Het ingenieursbureau presenteert vier mogelijkheden voor de toekom stige zuivering van het afvalwater. Het goedkoopst is aanpassen van de installatie in Tholen (22 jaar oud, capaciteit 10.000 vervuilingseenhe den) en uitbreiden van de zuivering in Sint-Maartensdijk (deels 32 jaar oud en deels 13 jaar, totale capaci teit 12.500 vervuilingseenheden). Dit zou een investering vergen van bijna 17 miljoen gulden. Er zou extra aandacht moeten zijn voor stank- en geluidsoverlast, omdat omwonenden de zuivering om die reden eigenlijk liever zien verdwij nen. Verplaatsing van Sint-Maartensdijk is eveneens bekeken door het inge nieursbureau, maar dat kost jaarlijks al gauw negen ton extra. Een derde mogelijkheid is uitbreiding in de smalstad en het afvalwater van Tho len eveneens daarheen afvoeren. Dit vergt vijf tot zes ton per jaar meer dan de eerstgenoemde mogelijk heid. De vierde optie is om de zuivering in Sint-Maartensdijk te verplaatsen en ook het Thoolse afvalwater naar een andere plek af te voeren. De kosten daarvan worden in het rap port niet met de andere drie moge lijkheden vergeleken. Als het bestuur zou besluiten de goedkoopste optie uit te voeren, kan de zuivering Tholen 20 maanden daarna in bedrijf zijn en die in Sint- Maartensdijk nog eens vijf maanden later. Van begin 1997 tot voorjaar 1998 zou aan de persleiding van Poortvliet naar de smalstad gewerkt kunnen worden, waarna uiterlijk in de zomer van 1998 de installatie in Poortvliet opgeheven zou kunnen worden. Gert-Jan Boudeling uit Anna Jacobapolder in actie op het Thools ploegkampioenschap. Zijn broer Freek haalde de titel binnen. Weinig spanning dit jaar bij de Thoolse ploegwedstrijd. Er kun nen zich namelijk vijf deelnemers plaatsen voor de provinciale titel strijd in 1997 en er deden slechts zes ploegers mee. De afvaller was Kees van Strien uit Anna Jacoba polder, enige nieuwkomer bij de ploegwedstrijd. De Thoolse kam pioen komt ook uit de Polder; Freek Boudeling kwam vorig jaar twee punten tekort, maar had dit keer geen concurrentie van Piet Ooms. De Vossemeerder is met het wed- strijdplocgen gestopt. De ploegers kwamen in actie op een graan- stoppelveld van L. Potappel aan de Scheldseweg in Stavenisse. De sporen die er met het afhalen van het stro in gereden waren, bezorg den sommige deelnemers proble men, aldus jurylid M. van Til- beurgh. Hij beoordeelde het ploegwerk samen met C. de Rijke, M. Stoutjesdijk en L. Bax. Behal ve de sporen was de grond prima te ploegen. Er werd dan ook rede lijk tot goed ploegwerk geleverd. De onderlinge verschillen waren groot, zo blijkt uit de uitslag: 1. Freek Boudeling (2-schaar wen- telploeg) 309 p., 2. Theo Heijboer (2-schaar rondgaand) 290 p., 3. Pieter Abrahamse (2-schaar wen tel) 259 p., 4. Gert-Jan Boudeling (3-schaar wentel) 233 p., 5. Her- bert Mol (3-schaar wentel) 226 p. en 6. Kees van Strien (2-schaar wentel) 223 p. Het dagelijks bestuur heeft nog geen besluit genomen over de toekomst van de zuivering in Poortvliet, meld de gezworene J.L.C. Mol dinsdag in de vergadering van de gebiedscom- missie Tholen. In de investerings lijst voor 1998 - die volgende week door de algemene vergadering wordt besproken - is voor het sluiten van de zuivering een ton opgeno men. Voor het vernieuwen van de zuiveringsinstallatie bij Sint-Maar tensdijk is de komende twee jaar totaal 10,3 miljoen gulden opgeno men en voor het opknappen van de zuivering bij Tholen in 1998 een ton. De aanleg van persleidingen zou in de jaren 1997, 1998 en 2001 totaal tien miljoen gulden vergen. Waar schijnlijk ih december nemen de hoofdingelanden een besluit over de toekomst van de waterzuivering op Tholen. De provincie Zeeland wil een nader onderzoek instellen naar eventuele ver ontreiniging onder de huizen van de stichting zorgverlening Gereformeerde Gemeenten aan de Kaay ip Tholen. Sinds 1988 wordt de grondwatersane ring ter plaatse van het voormalig gasfabrieksterrein aan de Kaay uitge voerd. Hierop staat een complex bejaardenwoningen. Destijds ging de pro vincie ervan uit, dat het grondwatersaneringssysteem gedurende vijf jaar in stand gehouden diende te worden, voordat de verontreinigingsconcentraties tot een aanvaardbaar niveau teruggebracht zouden zijn. Omdat de gehalten aan verontreinigde stoffen niet wezenlijk afnemen, vindt de provincie een nader onderzoek nodig. De verontreinigingssituatie in relatie tot de huidige grondwateronttrekking wordt bekeken. In de omgeving van de bejaarden woningen worden daarvoor een aantal grondboringen uitgevoerd. Aan de Kaay in Tholen zijn drie handboringen en één machinale boring gepland. Hij was de enige die mondeling bezwaar kwam maken bij wethou der J. van der Jagt. Menheere vindt dat de stal met 4896 varkens te dicht bij zijn bedrijf komt. "Ik zit straks goed in de varkensstank. Eén varken stinkt, maar veel varkens stinken." Menheere wees erop dat zijn dieren (180 stuks rundvee) op 20 meter afstand niet te ruiken zijn maar dat een varkensbedrijf al op 200 meter afstand stinkt. "De helft van het jaar krijg ik daar last van. Onherroepe lijk." Maar volgens milieu-technisch ambtenaar H. Sastroredjo worden alle aanvragen getoetst volgens lan delijke normen. De onderlinge afstand tussen de bedrijven is afhan kelijk van het aantal dieren, zo stel de hij. De minimale toegestane afstand is 180 meter, maar volgens Sastroredjo zit Menheere 370 meter van het nieuw te bouwen bedrijf vandaan, gerekend van gevel tot gevel. En valt Menheere buiten de zogenaamde stankcirkel. "Dan kan wel wezen, maar ik zit ermee. Wet of niet, het is een niet aflatende stank. Jullie geven wel vergunningen, maar ze komen bij mijn achterdeur. Nu draait er nog niet een, maar als je de kaart van de Weihoek uitlegt en je ze allemaal aanprikt dan zijn het er heel veel." Maar volgens Sastroredjo wordt bij het beoordelen van een milieu-aan vragen ook gekeken naar het aantal bedrijven dat zich in een gebied ves tigt of gevestigd heeft. Volgens Menheere zal het niet bij de stal van Wouters blijven. Hij had al vernomen dat aan de overkant van Wouters een andere varkensboer zich wil vestigen. "Er komen er misschien wel 11.000. Jul lie zetten de polder finaal vol. Het hek is van de dam." Van der Jagt legde uit dat de gemeente verplicht is de aanvraag te toetsen. "Als de aanvraag voldoet moeten we een vergunning geven. Als we dat niet willen, eisen de aan vragers een schadevergoeding van een paar miljoen. Uw probleem wordt serieus bekeken. We spelen niet onder een hoedje met de var- kensboeren. Het is een dilemma voor de gemeente. Daar vraag ik begrip voor." Menheere wees er ook op dat de komst van de varkenshouderij een belemmering voor zijn bedrijf vormt. "De grond waar de stal op komt, ligt in een ruilverkavelingsge- bied. Ik heb daar in de buurt nogal wat grond. Als er een stuk tussenuit gaat, krijg je geen logische ruilver kaveling. Die grond zou in de toe komst bij mijn bedrijf gevoegd kun nen worden. Maar als daar nu een bedrijf komt, dan is het voor mij over." Volgens Van der Jagt kan dit geen grond zijn om een milieuvergunning af te wijzen. Verleent de gemeente een milieuvergunning, dan komt de aanvraag voor een bouwvergunning aan de orde. Ook daar kan weer bezwaar tegen gemaakt worden. Menheere putte hoop uit de afwij zing van de bouw van varkensstal len in Brouwershaven en Sas van Gent, maar volgens Van der Jagt kunnen de varkenshouders daarna opnieuw een bouwvergunning aan vragen als ze wel voldoen aan de gestelde eisen voor de inrichting van de stal. Dat de raad in meerderheid nieuwvestiging afwijst, stemde Menheere tevreden: "De raad heeft eindelijk eens naar de mensen geluisterd." Op verzoek van het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de provincie Zeeland op de Bram Groenewege- weg tussen Poortvliet en St. Anna land een verkeersmeetpunt inrich ten. De provincie, rijkswaterstaat en het regionaal orgaan verkeersveilig heid Zeeland zijn in 1995 begonnen met het opzetten van een verkeers- meetnet. Daarmee is het mogelijk over langere termijn de snelheden te registreren. Momenteel zijn er 48 meetpunten in Zeeland. Op de Bram Groenewegeweg wordt het meet punt gecombineerd met een bestaand vast punt dat de verkeers intensiteit vastlegt. Daardoor blijven de kosten beperkt tot het aanbrengen van vierdetectielussen en het maken van een persing onder het fietspad, wat het waterschap 2810 gulden kost, exclusief btw. v l/ij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 oktober a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9