Overweldigende belangstelling bij opening in Gasthuiskapel Moderne apparatuur valt stagiaires op 'De Zeeuwen hebben hun taal te lang behandeld als museumstuk' Vervanging luxaflex scholen heroverwegen Liedjes van het Zeeuwse land De gashaard, terug van weggeweest. HOTBOX □□DBDGDDGI En hoe! Beheerscommissie staat 'perplex' bij Joop Mijsbergen Geen subsidie straatspeeldag Donderdag 24 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De beheerscommissie van Meulviet en de Gasthuis kapel in Tholen stond vrij dagavond perplex: onge veer 175 belangstellenden waren naar de officiële opening gekomen van de kunstenaar Joop Mijsber gen uit Bergen op Zoom. "Dit slaat alles," zei voor zitter J. van 't Hof op de trap in de hal, de menigte overziend. Open op zondag Getuigschrift Lievensberg voor Polen Ze kregen een algemene inleiding over de ziekenhuisver- pleging, bezochten de spoedeisende hulp, de operatieka mers, de hartbewaking, de intensive care, de polikliniek, de gipskamer en de röntgenafdeling. Op de afdeling hiel pen ze een handje mee en ze draaiden een avonddienst. Stemmen van lexers Geen enkele vorm van medewerking aan Rehoboth Commissaris van de koningin W.T. van Gelder op dialectdag Identiteit Kleutercursus Zeeuws Woordenboek Die Heenetrechtschool Oud-Vossemeer Addertje onder het gras AI 28 jaar ellende Geschenk tijdens de boekenweek Live Daar kun je op bouwen E SCHELDE De overweldigende belangstelling stelde de commissie voor enige pro blemen. Gewoonlijk vindt de ope ning plaats in de expositieruimte zelf maar de Gasthuiskapel kon zoveel mensen niet bergen. Na de opening door loco-burgemeester J. Versluys konden ook niet alle bezoekers tegelijk naar de Gasthuis kapel. In groepen verplaatsten de genodigden zich via de binnentuin en het plein naar de kapel aan de Kerkstraat. Bezoekers die voor de opening probeerden de Gasthuiska pel binnen te gaan, kwamen voor een gesloten deur. En er was nie mand die hen verwees naar het stad huis. Zeker dertig bezoekers, waar onder mensen uit Rotterdam, keer den boos huiswaarts. Ondanks de regen zorgde Joop Mijsbergen op deze manier voor een bijzondere opening. Want het waren vooral zijn vrienden en kennissen uit Bergen op Zoom en België die naar Tholen waren gekomen. Zoals gebruikelijk vraagt de beheerscom missie een exposant om een lijst van uit te nodigen personen. Meestal is deze lijst piet erg lang, maar in het geval van de Bergse kunstenaar reageerden 180 personen positief op de uitnodiging de opening luister bij te komen zetten, waaronder oud bur gemeester Van der Laar uit Bergen op Zoom. De 61-jarige Mijsbergen is een bekende persoonlijkheid in het Bergse kunstleven en ver daarbui ten. Hij was oprichter, voorzitter en later directeur van de stichting Etce tera, doceerde in Antwerpen en was tekenleraar aan het Bergse Juvenaat en het Creatief centrum De Kraal. Sinds 1979 heeft hij een privé- school voor tekenen en schilderen. Joop Mijsbergen (links) luistert naar drs. C.A. van Nieuwenhuizen uit Sint-Philipsland. Hij exposeert vanaf 1959. In vele plaatsen was zijn werk al te zien. Dat heeft zijn weg gevonden naar particulieren en openbare collecties. Het is de eerste tentoonstelling van Mijsbergen op Tholen. Eerder was er werk van hem te zien in het gemeentehuis van Sint-Philipsland. De 24 werken in de Gasthuiskapel zijn van de laatste twee jaar. Eén van deze werken, een aquarel van een aapje was niet te koop, maar Mijs bergen moest vrijdagavond al vier oranje stickertjes plakken bij ander werk om aan te geven dat ze ver kocht waren. Ook al was de belichting voor de avondopening verre van optimaal, zo liet de kunstenaar de bezoekers weten nadat hij was ingeleid door zijn vriend Jan A. van Hove. Mijs bergen: "Het is jammer dat u geen zaklantaarn hebt meegenomen want de verlichting is beneden de maat. Ik heb het werk alleen bij daglicht gezien. Nu ik er vanavond kwam schrok ik." De kunstenaar onderhield zich met de bezoekers dan weer in de Gast huiskapel, dan weer in de hal van het stadhuis waar een drankje en een hapje werden geserveerd. Het irri teerde hem ook dat er niemand bij het tafeltje zat om de gasten te ver welkomen bij het inschrijven in het gastenboek. "Ik kan toch niet overal achteraan gaan," zo mopperde hij, de regendruppels van zijn schouders schuddend van het op en neer geloop. De onverwacht grote opkomst ver raste de beheerscommissie. Secretaris P. van der Vlies: "Vol gens Mijsbergen komen er meestal zo'n zestig kennissen van hem. Van- tevoren was niet duidelijk dat er zich 180 aan zouden melden." Van der Vlies geeft toe dat het beter was geweest wanneer er iemand van de commissie post had gevat in de kapel om laatkomers alsnog naar het stadhuis te verwijzen. "De volgende keer moet dat beter. Het was nu ook nog slecht weer. Dat is vervelend voor mensen die moeten wachten." De expositie heet 'in verstild water'. Bij wethouder Versluys riep dat the ma vragen op. "Is Mijsbergen met zijn schilderkunst in bezadigder vaarwater terecht gekomen? Of is het een weergave van wat een woe lige en soms verwoestende zee ach ter kan laten, uitgerekend in Zee land?" Het had hem nieuwsgierig gemaakt. Nadat de wethouder de tentoonstel ling geopend had, lichtte J. van Hove het werk van Mijsbergen toe. De schilder gebruikt waterverftech nieken: aquarel, gouache en acryl. Lang wilde Mijsbergen geen acryl gebruiken omdat het teveel lijkt op olieverf, zo zei Van Hove. De zee gezichten en landschappen zijn ate lierstukken, niet ter plekke gemaakt. "Het gaat hem niet om de letterlijke afbeelding maar om de sfeer. Mijs bergen heeft geen fotografisch geheugen, maar is wel visueel getraind.' Volgens Van Hove brengt de schilder beweging in zijn werk door gebruik te maken van contrast, licht en donker. Een gekleurde vlek op een doek eigenlijk al voldoende voor de kunstenaar om daarop ver der te gaan. Zo is de aquarel het Aapje tot stand gekomen, nadat Mijsbergen in de vlek een armpje van een aapje had gezien. Mijsber gen gaat uit van een kleur, niet van een idee. Hij vertelt geen verhaal, maar raakt wel gegrepen zoals door de apocalyps. En maatschappijkritiek is onderge schikt aan de schilderkunst. "Het engagement mag nooit een oplos sing zijn als je niet kan schilderen." Het veelvuldig gebruik van kleuren is opvallend in het werk van Mijs bergen. Volgens Van Hove is de expositie dan ook 'een kleurenfeest van een kleurenbeest.' De tentoonstelling is elke middag geopend van 14.00 tot 17.30 uur. Dus ook op zondagmiddag. Het is voor het eerst dat de Gasthuiskapel na de kerkdienst 's morgens opent voor een expositie. Dit gebeurt op verzoek van de schilder. Mijsbergen zelf zorgt er zaterdagsavonds voor dat de panelen worden verwijderd en plaatst ze 's zondags terug. De kunstenaar is dan ook zelf op zon dag aanwezig om de bezoekers te ontvangen en zijn werk toe te lich ten. Vrijdag kreeg de laatste groep van 10 Poolse leerling-verpleegkundi- gen uit Itawa in het ziekenhuis Lie vensberg Bergen in op Zoom als afsluiting van een veertiendaagse stage een getuigschrift van alge meen directeur mr. T. van den Akker. De stage, voortvloeiend uit de band tussen de gemeenten Tholen en Ita wa, was voor de meeste leerlingen een eerste kennismaking met West- Europa. De leerlingen keken hier hun ogen uit. In het ziekenhuis viel hen vooral de materiële zaken op; de hypermoderne apparatuur, de volle voorraadkasten en de goedgevulde magazijnen. Ook de werkverhou dingen verschillen sterk; er zijn hier op de werkvloer minder rangen en standen dan in Polen. Het was de eerste keer dat Poolse leerling-verpleegkundigen een trai ningsprogramma kregen aangebo den in Lievensberg. De eerste groep van tien kwam een maand geleden al, de laatste twee weken geleden. Beide groepen bezochten halverwe ge hun stage ook Tholen waar ze op Naar aanleiding van het boek 'Van rimpeling tot golfbeweging' van D.L. Koppenhol uit Poortvliet wil ik als volgt reageren: Wijlen J.M. Boogert was in de jaren dertig leider van de zondagsschool in St. Maartensdijk. Deze heeft toen' op eigen kosten een gebouw laten bouwen, Rehoboth genaamd. De grond werd in erfpacht gegeven door de N.H.Kerk. Op het eerste gezicht zou men zeggen: een voor treffelijke daad. In de akte werd opgenomen, bestemd voor alle christelijke doeleinden. Hieronder werd verstaan: zondagsschool, jon gelingsvereniging, enz. Maar zeker geen kerkdiensten, doch helaas was dat niet in de akte vermeld. Bij de eerste steenlegging waren aanwezig: wijlen ds. Joh. de Bres alsmede ker- keraad en kerkvoogdij van de Ned.Herv.Kerk. U kunt wel begrij pen, dat wanneer genoemde perso nen geweten hadden dat er predi kanten van confessionele richting later in dit gebouw zouden voor gaan, zij nooit medewerking gege ven hadden voor het in erfpacht uit geven van de grond van de Ned.Herv.Kerk. Vindt men het dan vreemd, dat er vanuit deze achter grond bekeken, geen enkele toena dering of medewerking bestaat tus sen de Ned.Herv.Kerk en Reho both? LJ. Koopman Achterbosch 36 St. Maartensdijk het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk werden ontvangen door burge meester H.A. van der Munnik of de loco-burgemeester J. Versluys en voorlichter F.A.P.M. Bakx. Op de afdelingen in het ziekenhuis werden de Polen rondgeleid door het eigen personeel van Lievens berg. De taal vormde wel eens een barrière, maar in de meeste gevallen was de communicatie geen pro bleem. Bovendien waren hun han delingen beperkt en overeenkomstig de status van Nederlandse leerlin gen. Een groot aantal patiënten was ove rigens op de hoogte van het Poolse bezoek omdat hun komst in de krant was aangekondigd. Ook het ver pleeghuis ABG werd bezocht en de kruisvereniging West-Brabant ver zorgde een inleiding over de organi satie en de zorgverlening. De groep verbleef in de personeels- flat van het ziekenhuis. Buiten het officiële programma werden uitstap jes ondernomen, zoals naar Tholen, Familyland in Hoogerheide en naar een discotheek in Bergen op Zoom. Het certificaat is in het Engels opge steld en past volgens docent ver pleegkunde J. van Kuijk, die de sta ge begeleidde, binnen het vak multi culturele verpleegkunde dat op de hogeschool als 'erkend vak' wordt gegeven. "Als de verpleegkundigen gaan solliciteren, dan kan een bui tenlandse stage een klein voordeel opleveren." De stichting Kinderen Voorrang uit Amsterdam krijgt geen subsidie van de gemeente Tholen voor de achtste nationale straatspeeldag op 4 juni 1997. VVD en D66 deden maandag middag een tevergeefse poging om toch nog 250 gulden te geven. "Je moet alles uit de kast halen om kin deren veilig op straat te laten spelen. Een bedrag van 250 gulden is dan niet teveel gevraagd, want ook in onze gemeente worden kinderen dagelijks geconfronteerd met onvei lige situaties op straat", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Haar collega J. van den Donker noemde het jammer dat er op Tholen tot nu toe niets aan gedaan wordt, maar hij had signalen opgevangen, dat er vrijwilligers voor zijn. "Ik heb er vorig jaar ook al voor gepleit, maar toen had wethou der Van der Jagt geen geschikte straat", merkte M.A.J. van der Linde (PvdA) op. Wethouder J. Versluys wees de voorstanders erop, dat er geen direct Thoolse belang mee gemoeid is. En de 250 gulden als waardering verstrekken, is evenmin gewenst omdat de raad besloten heeft om de lijst met dergelijke sub sidies niet uit te breiden, zo maakte de wethouder duidelijk. De voor standers zeiden dat jammer te vin den, maar tot een stemming kwam het niet. De carnavalsvereniging uit Oud-Vossemeer heeft creatief gebruik gemaakt van het dialect door het dorp om te dopen in Gróót Pesöót en door het maken van Zeeuwse carnavalsliederen. Het Zeeuws moet nieuw leven ingeblazen worden. Als het aan commis saris van de koningin W.T. van Gelder ligt, moet het bekende zinnetje 'De Zêêuwse taele is de mooiste taele van oalemaele' momenteel eerder luiden: 'De Zêêuwse taele is de döóiste taele van oalemaele'. Zaterdag, op de jaarlijkse dialectdag van de Zeeuwsche vereniging voor dialect onderzoek, waarschuwde Van Gelder ervoor dat het Zeeuws niet als museumstuk gebruikt mag worden. Het moet levend en alledaags zijn. Traditioneel kwamen mensen vanuit heel Zeeland en daarbuiten naar de dialectdag in De Vroone te Kapelle. Van Tholen was de delegatie echter zeer mager. Tien vertegenwoordi gers op zo'n 325 aanwezigen. In de gemeente Tholen lijkt het dialect sowieso niet erg te leven, want de verehiging heeft hier slechts zo'n twintig leden. En dat terwijl er in totaal 840 leden zijn. Verder is Tho len (en Sint-Philipsland) eveneens magertjes bezet wat betreft schrij vers en artiesten die het dialect han teren. Zeeuws-Vlaanderen heeft Ambras, Piet Brakman en Adrie Oosterling, Zuid-Beveland valt terug op Surrender, Peter Dieleman, Bei Cok en Engel Reinhoudt. Noord-Beveland wordt bezongen door Anja Kopmels en Schouwen- Duiveland had Ad Leijdekkers en Walcheren valt onder Jo den Hol lander. Tholen en Sint-Philipsland vallen daarbij wat uit de boot. In De Vroone opende zaterdag voor zitter C. Martens van de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek de bijeenkomst die begon met de tradi tionele kop koffie met een bolus. Als eerste spreker kwam de com missaris van de koningin voor de microfoon. Hij noemde de taal 'erg belangrijk voor de identiteit van een volk'. Met afkeer verwees Van Gel der naar een verenigd Europa waar in wellicht in de toekomst alleen maar Engels meer gesproken wordt. "Een mens laat zich zijn taal niet afpakken, want hij laat zijn identiteit niet afpakken", aldus Van Gelder. Hij vertelde hoe hij bij zijn aantre den als commissaris van de konin gin in Zeeland verwacht had dat hij zich het dialect eigen zou moeten maken. "Waar kan ik Zeeuws leren?", was dan ook zijn vraag. Maar dat bleek niet nodig te zijn. "Nog nooit ben ik in het Zeeuws door iemand aangesproken. Blijk baar doet men zoiets niet bij de com missaris van de koningin", zei Van Gelder. Hij meende dat de Zeeuwen hun dialect wellicht teveel als een museumstuk behandeld hebben. Daardoor zou het Zeeuws de aan sluiting gemist hebben met de moderne tijd. Volgens Van Gelder leven andere dialecten (zoals het Limburgs) nog wel. De commissaris pleitte er sterk voor om het dialect veel te gebruiken in het alledaagse leven. Wat hem betreft mochten de gedeputeerden hem dah ook best eens in het Zeeuws aanspreken, want verstaan doet Van Gelder het dialect wel. Volgens de commissaris zou de vereniging voor dialecton derzoek zich niet moeten richten op het 'behoud', maar op de 'bevorde ring' van het Zeeuws. De bekende Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt was één van de gasten op de dialectdag. Hij sloot zich aan bij de woorden van Van Gelder en stelde dan ook voor om al vroeg met het dialect te beginnen. "Kinderboekjes in het Zeeuws. En omdat steeds minder ouders hun kinderen het dialect leren, zouden er kleutercursussen Zeeuws opgezet moeten worden", volgens Rein houdt. Als voorbeeld zou hij het bekende liedje 'Hoofd, schouders, knie en teen' willen veranderen in 'Oöd, schoeren, rik in buuk'. Rein houdt zong ook nog, samen met de groep Ambras, liedjes van zijn nieuwste cd 'Bel-bel, 't is toch vrêêd'. Daarnaast liet de vereniging Ons Boerengoed diverse kleder drachten zien uit ondermeer Tholen, Zuid-Beveland (protestants en katholiek), Axel, Middelburg en Arnemuiden. Bij de bestuursverkiezing werd afscheid genomen van mevr. L. Rijstenbil uit Scherpenisse. Zij wordt als Thools bestuurslid opge volgd door W.A. Boogaard uit Sint- Annaland. Verder vertegenwoordigt penningmeester J.L. Murre uit Mid delburg ook het Thoolse taalgebied, vanwege zijn Poortvlietse afkomst. Voorzitter J.I. de Regt van de stich ting De Zeeuwse Taele deed verslag van de werkzaamheden van de stichting. Hij praatte voornamelijk over het werk aan het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Van dit boek is de stichting een vernieuwde en sterk uitgebreide uitgave aan het voorbereiden. Momenteel telt het werk 12.000 woorden. Jaren onder zoek sinds de eerste uitgave (1964) leverden inmiddels al zo'n 30.000 woorden op. Men hoopt nog voor het jaar 2000 een nieuw Woordenboek der Zeeuwse Dialecten uit te kunnen brengen. Volgens De Regt is het grootste probleem op dit moment het geld. De stichting hoopt binnenkort 25.000 gulden extra subsidie van de provincie in de wacht te slepen. Veel particulieren hebben het pro ject financieel gesteund, maar het bedrijfsleven en de grote gemeenten zoals Vlissingen, Terneuzen en Goes zijn nog niet over de brug gekomen. De Regt vatte een lange uiteenzet ting kort maar krachtig samen met: "M'n vee held nöödug". Als tradi tionele afsluiting werd het Zeeuwse volkslied gezongen. Mevr. M.C. Tichem-Geluk uit Tholen stelde nog voor om ook het Zeeuws-Vlaamse volkslied (Van d'Ee tot Hontenisse) te zingen omdat er zoveel mensen uit deze regio aanwezig waren. Dat idee werd met applaus begroet en ook prompt uitgevoerd. B. en w. zijn bereid om hun afwijzing van de vervanging van luxaflex door buitenzonwering bij Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer te heroverwegen. Het wel toestaan van die investering zou behoorlijke gevolgen kunnen hebben voor meerdere scholen en andere zaken, zo werd maandagmiddag duidelijk in de Thoolse gemeenteraad. Die Heenetrechtschool had een ver zoek ingediend om de huidige zes luxaflex binnenzonweringen te ver vangen door buitenzonwering. Op één na zijn ze afgeschreven. Onlangs is er één vernieuwd, maar die was niet goed bevestigd en moest opnieuw gerepareerd worden. De regelmatig dure reparaties, het bezwaar dat het stofnesten zijn en het feit dat bij zon nig weer de kinderen bij kunstlicht lessen moeten volgen, waren voor schooldirecteur H. Westerweel rede nen temeer om op buitenzonwering aan te dringen. VVD, RPF/GPV, D66 en AOV wilden het verzoek inwilli gen. "Bij zonnig weer krijgen de loka len van Die Heenetrechtschool de vol le laag, waardoor de temperaturen in de klassen tot tropische waarden kun nen oplopen", zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. "Dit kan bij kinderen tot concentratiestoornissen leiden. De huidige luxaflexen zijn 28 jaar oud en op 1 na allemaal afgeschreven. Omdat ze moeilijk schoon te maken zijn, vor men ze stofnesten, wat ongezond is." Het VVD-raadslid noemde het uiterst vreemd, dat de Vossemeerse School met de Bijbel, die in hetzelfde gebouw zit, wel toestemming kreeg om de even oude luxaflex te vervangen door buitenzonwering. "Waarom krijgt de ene school wel groen licht en de ande re niet?", vroeg mevr. Frigge zich af. Ook P. van Belzen verwonderde zich over het zonweringsbeleid van b. en w., waarbij niet alleen Die Heene trechtschool, maar ook de Rieburch uit St. Maartensdijk en de School met de Bijbel in Oud-Vossemeer betrok ken bleken te zijn. "Als een duveltje uit een doosje komen b. en w. met de zogenaamde Londonorm dat de afschrijvingstermijn voor zonwering 40 jaar is. Dat is kunstmatig, voortge komen uit bezuinigingsdrift. Bij de ene school zetten b. en w. de norm op 20, zoals bij de Rieburch, en bij de andere school, Die Heenetrecht, op 40 jaar. Behandel de laatste zoals de eer ste. Dan zit er nog een addertje onder het gras, want de Vossemeerse School met de Bijbel moeten we dan een der de van de kosten terugbetalen, maar dat mag niet meewegen bij de beslis sing", aldus het RPF/GPV-raadslid. Wethouder J. Versluys bestreed, dat de afschrijvingstermijn een rol had gespeeld. "De staat waarin het object verkeert, dat is bepalend. Geen één geval is daarom gelijk en er wordt ook niet met twee maten gemeten." Dat luxaflexen stofnesten vormen, achtte de wethouder geen sterk argument. "Dat waren ze 28 jaar geleden bij aan schaf ook." Versluys verklaarde het toestaan van de buitenzonwering bij de Vossemeerse School met de Bijbel met de mededeling, dat het schoolbe stuur zelf een deel bijbetaald had. Mevr. Frigge concludeerde, dat je afgestraft wordt, wanneer je zuinig op je spullen bent. Die Heenetrecht school doet al 28 jaar met de luxaflex en krijgt geen buitenzonwering en bij de Rieburch was de luxaflex nog maar 20 jaar en komt er wel geld op tafel. "Zorg dat de totale Vossemeerse school buitenzonwering krijgt, dat is beter voor de uniformiteit, want het is één gebouw", zei het VVD-raadslid. Van Belzen citeerde uit de stukken, dat er bij de Rieburch 18 luxaflexen met kleine gebreken waren en 4 totaal aan vervanging toe bleken. "Maar de zonwering is in St. Maartensdijk vol ledig vervangen. Het is bizar, dat de luxaflex in Oud-Vossemeer na 28 jaar ellende dan nog 12 jaar mee moet!" Versluys wierp tegen, dat de Rieburch bij de 18 luxaflexen 'grote reparaties' verwachtte. Daarom zijn ze vervan gen. De wethouder maakte voorts dui delijk, dat bij Die Heenetrechtschool in de toekomst wordt gestreefd naar uniforme vervanging. "Maar als de afschrijvingstermijn erbij betrokken moet worden, betekent dat een wijzi ging van het beleid", benadrukte Vers luys. Ook PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde waarschuwde ervoor, dat het toestaan van buiten zonwering bij Die Heenetrechtschool behoorlijke consequenties zou kunnen hebben. De aanschaf van schoolvoor- zieningen is door de gemeenteraad aan b. en w. gedelegeerd, zodat de raad in feite alle rechten uit handen heeft gegeven aan het college. Alleen worden beslissingen van b. en w. op de raadsagenda vermeld, waarover dan gediscussieerd kan worden. Zo gebeurde het ook maandagmiddag. B. en w. bleken bereid tot een herover weging, maar gaven geen enkele hoop op een andere beslissing dan de eerde re afwijzing van het verzoek. Niet alleen landelijk, maar ook in Zeeland heeft men een boekenweek. De Zeeuwse boekenweek wordt voor de tweede keer gehouden, en wel van aanstaande woensdag tot en met zaterdag 9 november. Iedereen die in deze periode voor meer dan 25 gulden aan boeken besteedt bij de deelnemende boekhandels, krijgt het boekje 'Liedjes van het Zeeuwse land' cadeau. Dinsdag wordt het eerste exemplaar van het boekje over handigd aan de weduwe van de vorig jaar overleden Zierikzeese zanger en schrijver Ad Leijdekkers. Tevens is er een cd uitgebracht waarop diverse Zeeuwse artiesten één of twee liederen zingen. Met de week van het Zeeuwse boek willen 29 boekhandels in de provin cie het belang benadrukken van boe ken uit en over de regio. Het boekje 'Liedjes van het Zeeuwse Land' telt 48 pagina's en is samengesteld door J. Bruijns van uitgeverij De Koperen Tuin in Goes. In het goed verzorgde werk staan de levensbeschrijvingen van de tien musici in kwestie. Daar na volgen er 48 liedjes die verluch tigd worden met foto's en tekenin gen uit vroeger dagen en enkele uit het heden. Van deze liedjes zijn er achttien op een cd gezet die dezelfde naam als het boekje draagt. De liederen in het boekenweekge schenk zijn geschreven door wijlen Ad Leijdekkers, Anja Kopmels, Ries de Vuijst, Engel Reinhoudt, Surrender, Bei Cok, Peter Diele man, Adrie Oosterling, Jo den Hol lander en Piet Brakman. Zoals ver wacht mag worden is de toon vaak chauvinistisch. De schoonheid van (delen van) Zeeland wordt tjpzongen in liedjes als 'De Zêêuwse taele is t'n mooisten van aolemaele!' van Ad Leijdekkers. Maar ook de bomen op de dijken krijgen een lofzang in 'Een diek mee boamen' van Anja Kop mels en 'Hrenslinden' van Peter Die leman. Verder zijn het Goese Meer, windmolens, steden, de typisch Zeeuwse namen en oude ambachten onderwerp van de liederen. De meeste liederen op de cd zijn live opnamen uit de archieven van Omroep Zeeland. Dinsdag neemt mevr. Leijdekkers- Van de Vate het eerste exemplaar van het boekje en de cd in ontvangst als eerbetoon aan haar man. Op Tholen doen de boekhandels Diele man in Tholen en Heijboer in Sint- Annaland mee aan de Zeeuwse boe kenweek. Het boekje is ook gewoon los te koop en kost dan ƒ9,95. Voor de cd betaalt men 14,95. Een nieuwe generatie interieurverwarming BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 - ^2.00 uur Diverse verrassende designs maken van HOTBOX een heel bijzondere gashaard, 'n Traditionele kachel met alle comfort van deze tijd. Veilig, simpel en een zo opti maal mogelijk rendement. Vuur zoals wij het van nature kennen. Met zowel een schoorsteenaansluiting als een gevelaansluiting kan de HOTBOX vrijwel overal geplaatst worden. Vriens-de Schelde verzorgt in samenwerking met een erkend GIVEG installateur voor de plaatsing van uw HOTBOX. SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 - 17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 - 17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21 00 Zaterdag 09.30 - 17.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7