MOERLAND St. Maartensdijk niet de beste garantie toekomst ambulance 'Flink geschrokken van de problemen' Drie bezwaren tegen plan dertig aanleunwoningen bij de Schutse J. de Boer, Beter Wonen en molenaar Verhage AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Zomertijd is weer voorbij cx Thools afval naar Nijmegen Huizen alleen voor Tholenaren is een primeur Thoolse raad verwerpt D66-motie met 13 tegen 5 stemmen Donderdag 24 oktober 1996 52e jaargang no. 50 Let op onze mededeling op pagina 19 Tholen Smalstad eerste optie J.D. de Korte voorzitter ambulancedienst De 59-jarige J.D. de Korte uit Scherpenisse wordt de nieuwe voorzitter van de stichting ambulancedienst Tho len. Formeel moet hij nog worden benoemd maar De Korte heeft positief gereageerd op het verzoek van het bestuur dat hem vorige week woensdag heeft benaderd. Geen wonderen Tegen de bouw van 30 huizen bij de Schutse in St. Anna land zijn drie bezwaren ingediend. De windvang van de molen wordt belemmerd, het woongenot van de familie De Boer in de Bierensstraat wordt aangetast en het com plex komt te dicht bij de bejaardenwoningen van Beter Wonen in de Van den Bosstraat. Directeur J. Wesdorp van de Schutse zit ermee in zijn maag. "Het zou jammer zijn als het project vertraging opliep, want er zijn al meer dan 50 gegadigden. En er is al gesondeerd en het concept bestek is klaar." Advocaat: niet urgent Tegen plan ouderenzorg Meten met twee maten Tornen aan beleid Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. W.C. van Kempen noemde het maandagmiddag in de gemeenteraad opvallend, hoeveel de Olaz (open baar lichaam afvalstoffenverwijde- ring midden- en noord-Zeeland) met afval aan het rijden is, zelfs naar Noord-Holland en Nijmegen. Hij was benieuwd naar het effect op de kosten. Wethouder J. van der Jagt wees hem op het verdeelplan dat de minister heeft opgesteld. "De verbrandings installaties moeten zo goed mogelijk benut worden. Die dienen volconti- nu te draaien. De Olaz en dus ook Tholen betalen daaraan mee, daar helpt geen moedertje lief aan. Het sjouwen met afval is niet het berij den van een stokpaardje, maar het benutten van voorzieningen. Vol gend jaar moet ons afval naar Nij megen", aldus Van der Jagt. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde constateerde maandag middag in de gemeenteraad, dat het de eerste keer is, dat bij grondver- koop de voorwaarde is opgenomen, dat er uitsluitend inwoners van Tho len mogen bouwen. Dat was het geval bij 2170 m2 grond aan het Burg. Waghtoplein, het terrein van de voormalige Montessorischool en voor die tijd nog kleuterschool de Bijenkorf. Hans Weggemans uit St. Annaland en L&E vastgoed uit St. Maartensdijk werden voor 170 gul den per m2 eigenaar. Burgemeester Van der Munnik legde uit, dat alleen in dit geval Tholenaren voorrang kregen. "Gezien de vele aanvragen voor bouwgrond vanuit de gemeente hebben we dat gedaan. Dit is echter geen algemene beleidslijn. Als dat het geval is, zullen we eerst naar de gemeenteraad toe moeten", zei de burgemeester. Advertentie I.M. De ambulancepost aan de Noordpoort/Onder de Linden te Sint-Maartensdijk. "We zijn allemaal ongerust over de Thoolse ambulancedienst, maar je moet alleen op basis van harde cijfers kiezen en niet met onvolledige gegevens een beslissing nemen." Met die eindconclusie bracht wethou der I.C. Moerland maandagmiddag de mening van de meerderheid van de Thoolse gemeenteraad onder woorden. En hij maakte ook duidelijk, dat het gemeentebestuur niet beslist, maar gedeputeerde staten van Zeeland, die pas half november het eindrapport van de projectgroep Don ontvangen. Een uitspraak om blijvend voor St. Maartensdijk als ambulancestandplaats te kiezen, werd met 13 tegen 5 stemmen verwor pen. "Je kunt niet zomaar zeggen dat St. Maartensdijk de beste garan tie is voor de toekomst van de Thoolse ambulancedienst", zei raadslid M.A.J. van der Linde. De Thoolse raad besprak maandag de ambulancekwestie naar aanlei ding van de brief die het personeel had gestuurd, maar slechts een enke ling ging daar werkelijk op in. "Er wordt veel gesproken vanmiddag, maar het beleidsplan komt niet aan de orde", merkte de beoogde voor zitter P. van Belzen op, die door de RPF/GPV-achterban was terugge floten om de crisis bij de ambulan cestichting te helpen oplossen. "De interne verhoudingen zijn niet optimaal en dat is een gevaar voor de Thoolse ambulance", concludeer de PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. Hij had begin sep tember voor goed overleg met het personeel gepleit en het deed hem pijn, in de br.ief van het personeel dan woorden te lezen als 'gesloten heid en geheimzinnigheid.' De discussie spitste zich maandag toe op de keuze voor St. Maartens dijk als blijvende standplaats van de ambulance, terwijl zowel Zeeland als Brabant een voorkeur voor Tho len hebben in verband met de betere inzetbaarheid buiten het eiland. D66 wilde een uitspraak uitlokken ten gunste van St. Maartensdijk, maar alleen de kleine partijen steunden dat. De drie grote fracties vonden dat voorbarig, al was ook voor hen St. Maartensdijk de eerste optie. "Een geografisch centrale stand plaats is echter niet de enige voor waarde", zei Van der Linde. De oud griffier van het waterschap Tholen hoopt 'een steentje te kunnen bijdragen' aan het oplossen van de problemen bij de dienst. De Korte volgt C.A. Egas op die in augustus vertrok vanwege zijn aan stelling in de Alblasserwaard als directeur van een basisschool. Met de komst van De Korte bestaat het bestuur nu uit drie leden; De Korte, penningmeester C. Meertens uit Poortvliet en dokter D.J.J. Panis uit Sint-Maartensdijk. De Korte zegt 'flink geschrokken' te zijn van de problemen bij de dienst. De lastercampagne tegen de secreta ris J. Heshof die daarop ontslag nam, de telefonische bedreigingen aan het hoofd van de beroepskracht N. Breker, de wrijvingen tussen bestuur en personeel en tussen de beroepskracht en de vrijwillige chauffeurs en verpleegkundigen. "Ik denk dat ik niet alleen geschrok ken ben, maar velen met mij. Ik wist wel dat er problemen waren, maar niet dat het zo erg was. We zullen er echt alles aan moeten doen deze pro blematiek op te lossen om er weer een goed geoliede machine van te maken." De twee belangrijkste zaken die De Korte wil aanpakken is de kwestie van de standplaats en de verstand houding tussen bestuur en perso neel. De dienst is verdeeld over de standplaats; de voorkeur van het bestuur ging lang uit naar Tholen, maar daar lijkt een kentering in te komen ten voordele van Sint-Maar tensdijk. De Korte wil zich nog niet uitlaten over zijn voorkeur. "Daar kan ik niks op zeggen. Ik ben nog geen bestuurder en ik moet me ver der verdiepen in de hele materie." De Korte heeft wel zijn handteke ning gezet voor het behoud van de ambulance in de smalstad. "Als privépersoon heb ik gezegd voor Sint-Maartensdijk te zijn maar als bestuurder kan ik een andere mening zijn toegedaan. Maar nog maals, daar is het nog veel te vroeg voor." M. van Damme noemde de naam van De Korte bij het overhandigen van de handtekeningen aan loco burgemeester J. Versluys om J.D. de Korte bestuurlijk enig gewicht in de schaal te leggen. De Korte zat van 1971 tot 1976 in de Thoolse gemeenteraad voor de CHU en later het CDA, en heeft zich in die periode sterk gemaakt voor Sint-Maartensdijk als standplaats voor de ambulance. Ook toen stond de keuze voor Tholen of Sint-Maartensdijk op de agenda. "Het ging om een krediet van 10.000 gulden of zoiets. Gezien de centrale ligging hebben we ons sterk gemaakt voor Sint-Maartensdijk." Nu, ruim 20 jaar later wordt De Kor te weer met dit vraagstuk gecon fronteerd, niet als raadslid maar als voorzitter van de stichting. "Het is van zo'n groot belang dat de zaak weer in orde komt. De ambulance is een hele belangrijke voorziening. Het is heel mooi dat we zoiets op het eiland hebben. Maar men mag van mij geen wonderen verwachten. We zullen het met zijn allen moeten doen." De Korte werkte 36 jaar voor het waterschap Tholen, de laatste twin tig jaar was hij griffier. Tien maan den geleden maakte hij gebruik van de vut-regeling toen het waterschap Tholen fuseerde. Sinds vorig jaar is hij bestuurslid van de stichting wel zijn voor ouderen en sinds 1 maart secretaris van de participantenraad van het zorgloket Tholen. Nieuw hoofd voor Tholen zoekt uitdaging in de thuiszorg Verkeersplan Tholen-stad valt slecht bij middenstand Afvalwater Poortvliet wordt in de toekomst gezuiverd in smalstad Beheerscommissie perplex over belangstelling voor expositie Mijsbergen Commissaris Van Gelder: Zeeuws te lang behandeld als museumstuk Stad Tholen passeert de 6500 inwoners Freek Boudeling sleept ploegtitel in de wacht Kustvissers op w.k. in Ierland door de natuur verrast Smash '76 legt loodje tegen de koploper HARTSTOCHT EN VOOROORDEEL REGEREN DE WERELD ONDER DE NAAM VAN REDELIJK VERSTAND Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Met de zomertijd is het weer gedaan. In de nacht van zaterdag op zondag moet de klok een uur terug worden gezet. Voor het eerst duurde de destijds wegens energiebesparing ingevoerde maatregel zeven maan den. Daardoor liep de rest van Euro pa in de pas met het Verenigd Koninkrijk. Maar vanaf zondag is in ons land weer de normale Midden- europese tijd van kracht. Volgend jaar begint de zomertijd op 30 maart en duurt tot 26 oktober. In de tuin van De Schutse is de uitbreiding tegen de huizenrij (links) van de Bierensstraat gepland. De zaak kwam maandagmiddag aan het licht, toen de Thoolse gemeente raad sprak over de brief van dhr. J. de Boer, waarin hij zijn beklag deed dat de Schutse wel in de tuin mag bouwen, terwijl b. én w. hem al van af 1992 verbieden om in zijn tuin een tweede garage te bouwen. Na een uitgebreide discussie dron gen alle raadsfracties erop aan om de zaak in de commissie ruimtelijke ordening te bespreken, voordat b. en w. een beslissing over het plan van de Schutse nemen. Volgens het ver gaderschema is 30 oktober de eerst volgende commissievergadering gepland, maar dinsdag was nog niet bekend of die doorgaat. Het plan voor de 30 aanleunwonin gen bij de Schutse is gemaakt door architectenbureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft uit Middelburg. Het complex wordt in een taartpunt gebouwd tussen de Schutse en de woningen aan de Bierensstraat. Er is grond aangekocht van dhr. M. Moerland, mevr. Hendrikse en de N.H. Kerk (een deel van de pasto- rietuin). Aan één kant komen er drie woonlagen met 18 eenpersoonswo- ningen, aan de andere zijde twee lagen met 12 tweepersoonshuizen. Aan de korte kant komt de entree met lift en een soort gemeenschap pelijke ruimte; op de eerste verdie ping is er een overdekte galerij met trappenhuis. Achter de woningen komen 20 par keerplaatsen met een uitrit naar de Van den Bosstraat. De landelijke hervormde bouwstichting voor bejaarden LHBB uit De Bilt bouwt het complex en de Schutse exploi teert het. B. en w. willen het plan goedkeuren, maar omdat een deel van de tuin bebouwd wordt, moet het bestem mingsplan worden gewijzigd en om dat snel te kunnen doen, wordt een zogenaamde artikel 19 procedure gevoerd. De advocaat van de familie De Boer, mr. Breeuwer van DAS rechtsbijstand, maakte daar maan dag 14 oktober tijdens de hoorzit ting in het gemeentehuis bezwaar tegen. Volgens hem is er urgentie vereist bij een artikel 19 procedure en hij zag geen spoedeisend belang bij het bouwplan van de Schutse. Hij maakte ook duidelijk, dat het leef- en woongenot van de familie De Boer door het plan wordt aangetast. Het huidige open binnengebied wordt geweld aan gedaan. De tuinen van de Schutse en De Boer grenzen aan elkaar. De aanleunwoningen komen op 25 tot 30 meter van de achtertuinen van de huizen aan de Bierensstraat. Daar zitten dan nog wel de 20 parkeerplaatsen tussen, waarvan de raadsman van De Boer stank- en geluidsoverlast vreest. Ook molenaar Verhage had een advocaat meegenomen, mr. Van Wijk, een zwager van Verhage. Hij vond de woningen bij de Schutse te hoog. Ze zullen de windvang van de molen belemmeren. Volgens de raadsman past het project niet bin nen de richtlijnen van de vereniging de Hollandse Molen. De nieuw bouw ligt op ongeveer 70 meter van de molen. Op 60 meter mag er vol gens de molenaar 4Vfe m hoog gebouwd worden en elke 100 meter verder 2 m hoger. Verhage acht het bouwplan bij de Schutse niet aan vaardbaar. De woningstichting Beter Wonen maakte als derde bezwaar tegen de aanleunwoningen bij de Schutse. Volgens directeur J. Kloet komt het complex te dicht bij de bejaarden woningen van Beter Wonen aan de Van den Bosstraat. De perceelsgrens is op circa 3 meter geprojecteerd; tot de huizen zou de afstand ongeveer 11 meter bedragen. Er komen in de zijgevel ramen en Kloet maakte bezwaar tegen inkijk. Een ander bezwaar van Beter Wonen was, dat het plan van de Schutse niet voldoet aan de uit gangspunten van het ontwerp-plan ouderenzorg 1997-2000 van de pro vincie Zeeland. De 30 huizen vol doen volgens de Thoolse wonings tichting niet aan de spreidingsge dachte van zorg. Beter Wonen beschouwt het plan dan als een woonzorgcomplex en niet als aan leunwoningen. Dit in verband met het recreatiezaaltje en de logeerka mer die onderdeel uitmaken van het plan. Van de raadsfracties heeft niemand bezwaren gemaakt tegen de bouw bij de Schutse. B. en w. nemen begin november een beslissing over het plan met afweging van de bezwaren, waarbij dan maandagmiddag als tus senfase behandeling in de commis sie ruimtelijke ordening is afge dwongen. Als b. en w. de procedure voortzetten, moet de Thoolse raad in de november-vergadering een voor- bereidingsbesluit nemen, waarna gedeputeerde staten van Zeeland een verklaring van geen bezwaar wordt gevraagd. Los van het bouwplan bij de Schut se, werd maandagmiddag de brief van het echtpaar De Boer over de tweede garage in de gemeenteraad behandeld. Mevr. M.H. Schot-de Hoog kon niet begrijpen, waarom b. en w. de garagebouw niet toestaan. "De Schutse bouwt ook in de tuin, maar daar telt het algemeen belang mee. Dat is echter geen reden om het individueel belang niet serieus te nemen. Als de tweede garage gebouwd wordt, geeft dat toch geen overlast", zo bracht het AOV-raads- lid naar voren. J. van den Donker sprak over 'meten met twee maten.' "De argumentatie van b. en w. gaat mank. In het ene geval past het plan in de tuin en in het andere geval komt het college met de richtlijn van 60% bebou wingsoppervlak dat niet overschre den mag worden. Men pakt gewoon die argumentatie die men wil heb ben", aldus het D66-raadslid. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger ver wees naar het bouwplan van de Schutse, waarbij er volgens haar sprake is van nieuw planologisch beleid. 'Tuinbestemming wordt omgezet in erfbestemming. Bij drie particulieren zijn stukken tuin opge kocht om de uitbreiding van de Schutse mogelijk te maken. Rond om het perceel van De Boer is dus alles in beweging. In de Bierens straat komt ook de uitbreiding van streekmuseum de Meestoof aan de orde, eveneens op een tuinbestem ming. B. en w. stellen, dat er zowel bij de Schutse als bij de Meestoof sprake is van publieksbelang. De Boer heeft als hobby het aangespan nen rijden en is in het bezit van ver schillende rijtuigen. In de tweede garage wil hij deze onderbrengen, zodat ze dichter bij huis kunnen staan. De totale perceelsgrootte van De Boer is 1200 m2. Op een dergelij ke grootte moet de bouw van een tweede garage mogelijk zijn. Ook een privaat belang is een belang, waaraan niet zondermeer voorbij gegaan mag worden", zo bracht het VVD-raadslid naar voren. K.A. Heijboer zag enige verweven heid met het bouwplan bij de Schut se. "Maar dat kun je ook bestrijden", zo voegde het SGP-raadslid er direct aan toe. "Om niet lichtvaardig uit spraken te doen, ga ik akkoord met behandeling in de commissie ruim telijke ordening", aldus Heijboer, waarmee alle fracties het eens ble ken. Burgemeester H.A. van der Munnik waarschuwde de gemeenteraad ech ter voor verwachtingen omdat dit het zoveelste door b. en w. afgewe zen bouwplan was waar de raad aan probeert te tomen. Hij benadrukte, dat b. en w. de door de gemeente raad vastgestelde bestemmingsplan nen uitvoeren. "Of er iemand last heeft van een bouwwerk, doet niet ter zake. Het gaat erom, of b. en w. de regels van het door de raad vast gestelde bestemmingsplan goed toe passen en als dat niet juist gebeurt, moet de raad dat zeggen." De burge meester vond het niet juist om ovet elk afgewezen bouwwerk te gaari discussiëren. "Als u over 60 en 40 m2 wil praten best, maar de raad moet niet iedere keer ad hoe terugkomen. Dat is niei goed. Dan bent u bezig aan het vast gelegde beleid te tomen!", zei de Thoolse burgemeester maandag middag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1