Motie D66 Vissers door natuur verrast Luister naar artsen en inwoners Discussie aanrijtijd M. de Rijcke als zevende bij soundmix Controle op autogordels Tanker vaart tegen de dijk Sloopaanvraag voor afgebrand Nw. Molenvliet Burgemeester sluit juridische stappen niet uit Thoolse dames met brons terug van uitputtingsslag in Ierland Taakverdeling nieuw bestuur Rode Kruis Donderdag 24 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Vrijdags en zaterdags GEOPEND Doggy's Veel geleerd Doodmoe Luister naar artsen en inwoners Verplaatsing kost veel Stap te ver Moerland danst niet; hij tracteert Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Zingen aan de telefoon doet hij net niet maar als het antwoordapparaat- je aan het Pieter Werrecorenplein aangaat, dan speelt Mike de Rijcke uit Sint-Maartensdijk een country- deuntje op zijn Spaanse gitaar. De 29-jarige De Rijcke stond don derdag in de finale van de sound- mixshow van Henny Huisman op RTL4 voor een moeilijkere opgave. In Aalsmeer moest hij het in een directe uitzending opnemen tegen 12 andere kandidaten. Zijn imitatie van Garth Brooks, de Amerikaanse countryzanger was goed voor een zevende plaats. De kijkers konden bellen om hun stem uit te brengen. Vierhonderdduizend kijkers namen die moeite in een klein uur. De Rijcke won twee weken geleden de voorlaatste aflevering van de soundmixshow. Dat hij tot de finale was doorgedrongen wist hij al enke le maanden (de opname was in juli) maar hij mocht er tot na de uitzen ding van 10 oktober geen ruchtbaar heid aan geven. Op straffe van een boete, opgetekend in een overeen komst met de producent. Of hij nu doorbreekt is nog niet dui delijk. Het genre dat hij beoefent is minder populair. Wel heeft hij nu een contract van drie maanden bij het artiestenbureau van tv-producent Joop van de Ende. De kijkers kozen de 18-jarige Edsilia Rombley uit Lelystad die Oleta Adams vertolkte, als winnaar. Tweede werd Lilian Paus die als de zeer populaire Cana- deze zangeres Celine Dion optrad. Marieke Spanjer werd derde als Sinead O'Connermet Troy. Deze drie gaan strijden om een plaats in de finale van de Europese sound mixshow volgend jaar. Er is bij de gemeente een sloopaan vraag ingediend voor het monumen tale pand Nieuw Molenvliet aan de Oudelandsepoort in Tholen. Dit huis - dat nog maar een jaar op de monu mentenlijst stond - brandde in juli af door een storing in een keramische kookplaat. Het is echter nog niet zeker of het pand ook daadwerkelijk gesloopt gaat worden. "Dat moeten de gemeente en monumentenzorg beslissen", zegt eigenaar P.C.M. Bogers die zelf gewond raakte bij de brand. "We hebben er al met experts naar gekeken en het zit er niet in dat het huis hersteld kan worden. Daar voor heeft de brand teveel schade aangericht. Maar de gemeente en monumentenzorg moeten de sloop aanvraag goedkeuren. Als het pand gesloopt wordt, zijn we wel van plan om er een nieuw huis weg te zetten. En het is de bedoeling dat het in ongeveer dezelfde stijl gebeurt, zodat het aanzicht intact blijft. Nu is er echter nog niet veel van te zeg gen", aldus Bogers. De sloopaan vraag ligt tot en met 31 oktober ter inzage in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Burgemeester Van der Munnik sluit spoed-juridische stappen niet uit ten aanzien van de Zeeuwse gemeen schappelijke regelingen voor de brandweer en het ambulancever voer. Hij zei dat maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad, waar una niem werd meegewerkt aan een nieuwe tienjarige uitzonderingspo sitie voor de eigen gemeente. Tho len blijft formeel lid van de Zeeuw se regelingen, maar maakt praktisch gebruik van de West-Brabantse diensten. De andere Zeeuwse gemeenten moeten daar ook alle maal op reageren en dat blijkt geen formele aangelegenheid te zijn. "Wij horen zowel positieve als negatieve reacties", zei de burgemeester op vragen van raadslid P. van Belzen. "Wij gaan van opnieuw 10 jaar ont heffing uit tot 2007, maar we hou den de vinger aan de pols. Bestuur lijk was dit voorstel echter het meest haalbare", aldus de burgemeester. Van Belzen wees het college erop, dat de tijdsdruk toeneemt. Hij was ook bang voor andere voorwaarden van West-Brabant in verband met toekomstige ontwikkelingen in het ambulancevervoer. "Die discussie komt nog", antwoordde Van der Munnik, die eerst de Zeeuwse bar rière wilde overwinnen. VVD en PvdA drongen aan op een definitie ve oplossing voor de toekomst. "Je schaamt je voor al het gedoe", zei raadslid Van der Linde. "De burgers wordt dit allemaal vreemd te moede. Voor deze kwestie krijg je geen prijs voor bestuurskracht", aldus de PvdA-fractievoorzitter. "Maar Tho len hoeft zich niet te schamen", vond de burgemeester. Hij vond de gemeenschappelijke regelingen de boosdoeners. "Gedeputeerde staten lopen over van begrip voor ons, maar jammer dat ze dat niet meer genuanceerd hebben", aldus de fris van een Canadese vakantie terugge keerde Thoolse burgemeester maan dag tijdens de raadsvergadering. Een door D66-raadslid Van den Donker ingediende motie over de ambulance is maandagmiddag met 13 (SGP, PvdA, CDA) tegen 5 (VVD, RPF/GPV, D66 en AOV) stemmen verworpen. Het 19de raadslid Klippel (SGP) ontbrak wegens ziekte. De motie luidde: De gemeenteraad van Tholen, in vergadering bijeen op 21 oktober 1996, spreekt uit: - dat voor een zo goed mogelijk functionerend ambulancevervoer de standplaats hiervan van groot belang is - dat voor Tholen de standplaats in St. Maartensdijk gehandhaafd dient te blijven omdat dit de beste garantie biedt voor de inwoners van deze gemeente en dringt er bij b. en w. op aan om deze motie ter kennis te brengen van het provinciaal bestuur van Zeeland, het streekgewest westelijk Noord- Brabant, de zorgverzekeraars, de overige Zeeuwse gemeenteraden, de huisartsen in de gemeente Tholen, bestuur en medewerkers van de ambulancedienst Tholen en eventu ele overige betrokkenen/belangheb benden en gaat over tot de orde van de dag. Scoutingregio. Op vrijdag 1 november houdt Scouting Zeeland een feest ter gelegenheid van de instelling van de regio Zeeland. Bij de reorganisatie in de scouting ver dwijnt het oude gewest Zeeland en de drie districten. Nu blijft er één regio over met diverse afdelingen. Het feest wordt in Het Zilveren Schor te Arnemuiden gehouden. Hen waren koeien met gouden horens beloofd. Maar de voorspelde gro te hoeveelheden vis kwamen niet. "Ik ben enorm teleurgesteld in de Ier se Zee", zegt sportvisser Fien Lindhout uit Sint-Maartensdijk. Samen met Truus Rijnberg uit Oud-Vossemeer maakte ze deel uit van de Nederlandse damesploeg voor het wereldkampioenschap kustvissen. Onder soms erbarmelijke omstandigheden gooiden ze hun hengels uit in het water tussen de Ierse Republiek en het Verenigd Koninkrijk. Met een bronzen plak kwamen de Thoolsen uit Wicklow terug thuis. Het resultaat stemt beide dames tevreden. "Natuurlijk ga je om te winnen, maar vooraf hadden we ons minimaal de vierde plaats als doel gesteld", vertelt Fien. Na twee wed strijddagen deelden de Nederlanders de koppositie met de Fransen. De resterende twee dagen gooiden de elementen echter roet in het eten. Het stormde zo hard, dat het uitgooi en van de lijn al een hele toer was. "We waren vooraf geïnformeerd over de omstandigheden, maar niet over dit noodweer. Kennelijk had den onze tipgevers alleen met rustig weer gevist", zegt Fien. Het materi aal van de Nederlanders was dan ook niet op dit weertype afgestemd, maar bijvoorbeeld de Engelsen had den extra lang ankerlood bij zich, waarmee ze een betere grip kregen op het zand en grind. Want grind bedekte het strand langs de Ierse oostkust vanwaar gevist moest wor den. Alle wedstrijden werden 's avonds gevist en duurden vijf uren. Extra handicap was, dat de organisatie had bepaald dat vis kleiner dan twintig centimeter ondermaats was. Nor maal wordt in Ierland zelfs 30 cm gehanteerd, maar meestal is een cen- timter of vijftien bij internationale wedstrijden gebruikelijk. Heel veel van de gevangen vis bleek net geen 20 cm te zijn. "Frustrerend", noemt Fien dat. Truus had de eerste avond - toen bij Kilcoole werd gevist, de pech dat vlakbij haar een koplamp in het water was gevallen. Die bleef schijnen en verjaagde daardoor de vis. "Anderhalf uur lang ving nie mand op die plek iets, maar bij de laatste draai haalde ik nog een flinke bot op de kant", vertelt de. Vosse- meerse. De tweede dag werd bij Blainroe ten zuiden van Wicklow gevist en dat werd voor de Nederlanders een ongekend succes. Met vijven vingen ze 20,37 meter vis, het beste resul taat van alle deelnemers over de vier dagen. Fien had 3,62 meter, onder meer een paling van 44 cm en twee hondshaaien. "Doggy's noemen ze die daar. Ze werden niet gemeten, maar telden elk voor 60 punten." Truus sloeg drie doggy's aan de haak. De derde avond, bij Newcast le, werden de deelnemers gecon fronteerd met windkracht negen schuin van voren. Op het water dre ven enorme hoeveelheden vuil en het uitgooien was zo'n toer, dat de Thoolse dames niets vingen. "Er zat vis genoeg, maar ze kreeg geen kans om te bijten." Nederland zakte naar de derde plek, maar had nog uitzicht op het goud. De laatste wedstrijd bleef het aan vankelijk rustig en was er minder vuil en stroming dan de avond tevo ren, maar na anderhalf uur brak het noodweer in alle hevigheid los. "Toen was het over, alles dreef de kant op", zegt Truus, die töch nog een bot ving. Fien vertelt dat het de vissers moeite kostte om, op de grind, overeind te blijven in de storm. "Je mocht niet in het water staan, want de branding was gevaar lijk. Maar je weet helemaal niet hoe ver een golf komt." Volgens de Tho- lenaren begreep zelfs de plaatselijke bevolking niet dat de wedstrijd onder deze omstandigheden door ging. Maar Nederland slaagde erin om de derde plaats te houden. Dank zij de centimeters vis, want Duits land haalde net zoveel punten. Het goud ging naar Frankrijk, Engeland won zilver. Truus legde beslag op de 20e plaats en Fien op de 26e. Het kampioenschap in Ierland was het slechtst georganiseerd van de vier die Fien tot nu toe meemaakte. Het gebruikelijke officieel vertoon werd vlug vlug afgewerkt. "Maar we hebben het best naar de zin gehad. Het was weer een pracht ervaring waarvan we veel geleerd hebben", vertelt de Sint-Maartensdijkse. "Zonde dat het sportvissen zo wordt ondergewaardeerd. Wisten de men sen maar wat je er allemaal voor moet doen en laten. Je staat echt niet zomaar te staan; het is beulen." Truus vult aan dat de spanning van een wereldkampioenschap ook nog meespeelt. Bij de wedstrijd staan de deelnemers 20 meter uit elkaar en ze mogen buiten de coach met niemand contact hebben. Het zit beide vrou wen niet lekker dat de Nederlandse damesploeg alles zelf moet betalen, terwijl de bond voor de herenploeg sponsors zoekt. Die heren waren over hun zevende plaats bijzonder teleurgesteld. Ook zij waren van een vierde plaats uit gegaan. Fiens zoon Remi en Truus' zoon Arjan vormden de Thoolse inbreng in de ploeg. Na twee wed strijden stond Nederland nog twee de, maar ook hier gooiden de ele menten roet in het eten. Engeland won goud, Schotland zilver en Bel gië brons. Beide Tholenaren vingen elk van de vier wedstrijden vis, Remi haalde er de eerste dag bij Greystones maar liefst 17 op de kant. Hij eindigde individueel uiteindelijk als 32e, Arjan werd 39e. "Je komt training tekort", stelt de Vossemeerder die voor het eerst aan een wereldkam pioenschap meedeed. "Remi heeft er bij de bond tevergeefs op aange drongen een paar dagen eerder af te reizen, zodat we de parcoursen kon den verkennen." In plaats daarvan arriveerden zowel de heren als de dames doodmoe op de plaats van bestemming. De heen reis, in busjes, nam 26 uren in beslag. Daarbij werd er nauwelijks tijd genomen om te eten, wat de con ditie van de sportvissers geen goed deed. Er reisden nogal wat supporters mee, zodat de Nederlandse groep 28 mensen telde. Truus' dochter Clarin- da ging als reserve met het team mee. Ze hoefde niet in actie te komen, maar verving nog wèl een dag de coach die ziek was. "Je loopt je vissers af. En je houdt in de gaten wat de rest in het vak doet, en hoe ze ,azen", vertelt ze. Omdat in het don ker gevist werd, zagen de deelne mers niet van elkaar hoe ze het deden. "En als je vis had, moest je wachten tot een official die eraf had gehaald. Dat kostte tijd, want er waren te weinig mensen ingezet", stelt Fien. De organisatie liet de deelnemers - sommigen met wel 30 kilo aan materiaal bij zich - ook kilometers over het grindstrand lopen naar hun stek. "Als er een dijkovergang was, werd de eerste visser pas 300 meter verderop neergezet." De Tholenaren vonden de titelstrijd dan ook een ware uitputtingsslag. "Maar je vist nu eenmaal graag, het is een dwang", zegt Fien, die heeft genoten van het land en de zee. "We zijn sim pelweg door de natuur verrast." VERVOLG VAN PAGINA 1 "Kwaliteit en continuïteit zijn ook belangrijk en de problemen die ver pleegkundig coördinator mevr. N. Breker heeft gesignaleerd ('op lan gere termijn grote problemen met haar kleine, zeer kwetsbare groepje oproepkrachten, zonder reserves') wil ik niet onder tafel poetsen. We moeten ons daarom niet uitspreken over een standplaats, voordat de problemen opgelost zijn. Niemand zal zonder dringende redenen St. Maartensdijk wijzigen in Tholen omdat er zoveel vrijwilligers rond staan, maar andere instanties bepa len dat en daarmee moeten we reke ning houden", zei het PvdA-raads- lid. J. van den Donker bestreed dat. "Het is hoog tijd dat er een uitspraak van de raad komt om onze onderhande laars een steun in de rug te geven." Het D66-raadslid zag 'grote gevaren voor de ambulancehulpverlening op Tholen.' "Wij zitten niet voor West- Brabant of de rest van Zeeland, wij zijn er voor Tholen en het is aan ons zelf te wijten, dat er zoveel commo- Met borden langs de weg worden Thoolse automobilisten momenteel aangespoord de gordels te gebrui ken. De actie is onderdeel van een campagne die, tot 18 november, in de hele provincie gevoerd wordt. Ook het gebruik van kinderzitjes wordt gestimuleerd. Zo zal door de politie extra gecontroleerd worden, waarbij medewerkers van Veilig Verkeer aanwezig zijn om informa tie te verstrekken. Het gordelgebruik binnen de bebouwde kom krijgt spe ciale aandacht. Er worden folders verspreid met informatie over auto gordels, hoofdsteunen en kinderbe- veiligingsmiddelen. Het gebruik van gordels en kinderzitjes moet ertoe bijdragen dat het aantal verkeers slachtoffers vermindert. Als iedere automobilist steeds de gordel draagt wanneer hij op de weg zit, zouden er in het Nederlandse verkeer zo'n 200 doden en duizenden gewonden min der te betreuren zijn. tie over de ambulance is. Al een hele tijd is er in besloten commissies over gesproken. Daarbij komt nog een niet goed functionerend bestuur. Dat allemaal heeft mede tot ondui delijkheid geleid", vond Van den Donker. De VVD deed een dringend beroep op college en raad om alles uit de kast te halen voor behoud van de ambulance in St. Maartensdijk. "Dit zowel uit menselijk als uit financieel oogpunt", zei mevr. E. Frigge-Hoge- steeger. "B. en w.: luister naar de stem van de gezamenlijke huisartsen en de duizenden inwoners en ga mee op de bres staan om de ambulance post St. Maartensdijk te behouden." Het VVD-raadslid vond dat er kwa litatief niets aan te merken is op de dienst. "Jarenlang hebben vrijwilli gers tot volle tevredenheid van de zorgverzekeraars, ziekenhuizen en huisartsen de ambulance in St. Maartensdijk bemand. In tien jaar is er geen enkele klacht binnengeko men over het functioneren van het personeel. Integendeel, er zijn zelfs lovende woorden gesproken over de professionele wijze waarop het ambulancepersoneel te werk gaat." Frigge zette vraagtekens bij sugges ties, dat de kwaliteit toeneemt wan neer er beroepspersoneel op de ambulance zou komen dat door een groter aantal ritten de bekwaamheid op peil houdt. "De projectgroep Don heeft wel voor verbetering van de kwaliteit van de Thoolse ambulan cedienst gepleit, maar de uitvoering laat men over aan de direct betrok kenen." De ambulance in St. Maartensdijk zal dit jaar naar verwachting de 550 ritten halen en de geneeskundige hoofdinspectie heeft ooit een mini mum van 500 genoemd om de vaar digheid voldoende te trainen, maar er bestaat nergens een wettelijk cri terium, aldus de VVD. "Meer heil is te verwachten van permanente bij en nascholing van het personeel en roulering met andere standplaatsen." Frigge concludeerde, dat de Thoolse situatie onvoldoende doorgesproken was met de direct betrokkenen, wat volgens haar 'een hoop onrust' tot gevolg heeft. Zij meldde verder, dat het provinciaal bestuur 'nog geen enkel standpunt over de Thoolse ambulance heeft ingenomen' en dat ook zorgverzekeraar VGZ 'nog geen standpunt over een toekomsti ge standplaats van de ambulance heeft ingenomen.' Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) zei ook niet zomaar een goed func tionerende dienst, waar de huisart sen achter staan, aan de kant te wil len zetten. Ze waarschuwde verder voor het vele geld dat met verplaat sing van de ambulancepost van St. Maartensdijk naar Tholen gemoeid is. "We moeten een goed functione rende dienst niet laten bungelen tus sen onzekerheden", bracht P. van Belzen naar voren. "De ambulance is nu wel heel erg een Thools belang geworden. Zorgverzekeraars hebben een hele grote vinger in de pap, maar het zou zeer verstandig zijn wanneer het college alles op alles zet om dui delijkheid te verschaffen. Zowel naar onze bevolking toe als naar de vrijwilligers", aldus het RPF/GPV - raadslid. W.C. van Kempen bestreed de zienswijze van collega Van den Donker over de beslotenheid. "De raad heeft 3 september duidelijk en in alle openheid over de ambulance gesproken. De beslissing waar en hoe, ligt echter niet op ons bord, maar bij de zorgverzekeraars en de provincie. Visies van de huisartsen, het personeel en de bevolking spe len mee en het personeel kan de handtekeningen, die uiting geven aan een stuk onrust, als waardering beschouwen. De handtekeningen wijzen ook richting St. Maartensdijk als standplaats, maar dan moeten daar argumenten voor gegeven wor den en de aanrijtijden e.d. dienen daarvoor nog eens naast elkaar gelegd te worden", zei de CDA-frac- tievoorzitter. M. Dijke liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. "Er is nu nog veel onduidelijk. Eerst goed alles goed op een rijtje gezet worden voordat je een beslissing neemt", aldus de SGP-fractievoor- zitter. Wethouder Moerland was het daarmee eens. "Uiting geven aan ongerustheid over de ambulance mag, maar als je nu beslist over de standplaats, kun je de mist ingaan. Negentig procent van de vragen die de raad heeft gesteld, leven ook bij ons. De gemeenteraad is niet volle dig op de hoogte en dat zijn wij ook niet en dan staan we nog bijna dage lijks in contact met de provincie. De kennis voor een standplaatskeuze ontbreekt. Aanrijtijden e.d. moeten nog uitgezocht worden. We kiezen de best mogelijke plaats, maar we lopen voor de muziek uit, als we nu kiezen, want de consequenties daar van zijn nog niet te overzien", zei wethouder Moerland. D66, VVD, AOV en RPF/GPV ble ven echter aandringen op een uit spraak over de standplaats. "We gaan juist de mist in als we nu niet beslissen. Dan zijn we te laat!", zei Van den Donker. "Wij nemen de beslissing over de ambulancedienst wel niet, maar we kunnen onze wen sen duidelijk kenbaar maken. Anders hebben we nu al verloren. De ambulance moet voor de Thool se bevolking beschikbaar blijven", aldus het D66-raadslid. Ook de VVD noemde een principe-uit spraak van groot belang, evenals de RPF/GPV-fractie. "Het kan hele maal geen kwaad om in Middelburg aan de bel te trekken: zo moet het zijn!", merkte Van Belzen op. Van Kempen noemde dat echter 'een stap te ver' en CDA, SGP en PvdA schaarden zich daarmee achter het college van b. en w. Wethouder Moerland is niet bepaald het type van een salon socialist, die zijn vrije tijd in balzalen doorbrengt. "Ik kan niet dansen, dus ook niet rond de hete brij", was zijn weerwoord, nadat het liberale raadslid Frig ge hem had beschuldigd, rond de hete brij van de ambulance dienst te dansen. De wethouder ging ook niet gebukt onder de kritiek, want hij tracteerde maandagmiddag de hele raad - naar keuze - op een appelflap of een worstebroodje ter gelegen heid van zijn 48ste verjaardag. H. Moerenhout uit Steenber gen is voorzitter geworden van het Thoolse Rode Kruis als opvolger van de uit St. Maar tensdijk vertrokken schooldi recteur C. Egas. De verpleeg kundige uit ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom was al een aantal jaren colon necommandant bij het Thoolse Rode Kruis. De nieuwe secre taris is L. den Braber uit Stave- nisse, chef burgerzaken bij de gemeente Tholen. Algemeen adjunct werd G.J. Harmsen uit Scherpenisse, directeur van de Rabobank Tholen. Penning meester C. Meertens uit Poort vliet is de enige die nog over is van het vorige dagelijks bestuur. Bovendien vervult Meertens als enige de dubbel functie van bestuurslid Rode Kruis en ambulancedienst, zoals tot voor kort gebruikelijk was. Het Thoolse Rode Kruis kent nog drie taakbestuursle- den: mevr. Van Burgh uit Tho len voor het welfarewerk, dhr. J. Kurvers uit Poortvliet voor het jeugdwerk en J. Potappel uit Stavenisse voor de vakan tieprojecten. Voor de colonne vormt voorzitter Moerenhout de schakel. Het bestuur nam met genoegen kennis van de grote deelname aan de donor avond in St. Maartensdijk: 610 mensen gaven een halve liter bloed. Onder de 32 nieuwelin gen waren 13 donors uit St. Annaland en 10 uit Stavenisse. a: V/ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 inwoners 6500 2380 3410 1570 3330 1580 1670 2140 350 Tholen St. Maartens dijk km 12 12 7 7 0 3 5 15 20 De aanrijtijd is een belangrijk onderdeel van de kwaliteit van de ambulancehulpverlening, al zegt de projectgroep Don die gedepu teerde staten adviseert, dat de uit- ruktijd doorslaggevend is. Ver pleegkundig coördinator N. Bre ker van de Thoolse ambulance dienst heeft op basis van bijgaan de inwoneraantallen en afstanden een visie gegeven op de aanrijtij den. Bij een gemiddelde snelheid van 100 km per uur (1,6 km per minuut) gaat de helft van de eilandbewoners er qua aanrijtijd op vooruit als de ambulance in Tholen komt, zo concludeert Bre ker. "Vanuit Tholen rijden we alle kernen aan over hoofdwegen, wat minder oponthoud geeft. Voor Stavenisse wordt de aanrijtijd met zo'n 6 minuten verlengd, maar ook daar is de ambulance binnen de 15 minuten", aldus Breker. VVD-raadslid mevr. Frigge zei maandagmiddag in de gemeente raad, dat er ongeveer 11.500 men sen vanuit St. Maartensdijk snel ler bediend worden dan wanneer de ambulance in Tholen staat. "Daarbij komen 's zomers nog zo'n 6000 campinggasten. Als de standplaats Tholen zou worden, betekent dat een flinke achteruit gang in de zorgverlening van de Thoolse bevolking." E>e 1500 ton metende Duitse tanker Emstank is zaterdagmorgen tegen over de vluchthaven van Tholen in de Brabantse dijk van het Schelde- Rijnkanaal gevaren. Het schip was, geladen met 900 ton gasolie, onder weg van Antwerpen naar Speyer. "Hij lag aan stuurboord ongeveer 40 centimeter in de kant", vertelt berger M.K. Jansen uit Tholen. Hij was met de Annie 2 paraat om de tanker los te trekken. De oorzaak van het onge val blijft duister; het was rond 10 uur helder weer. "De kapitein vertel de verschillende verhalen. Zijn stuurman zou niet bevoegd geweest zijn om aan het roer te staan. En toen heette het weer dat hij was gesneden door een ander schip." Jansen heeft er zo zijn gedachten over, maar spreekt die niet uit. De berger waarschuwde de scheep vaart op het kanaal en onderzocht vervolgens de vastgelopen tanker. Deze bleek niet lek te zijn, maar wel waren er enkele beschadigingen aan de binnenkant van de scheepshuid. Na een half uur trekken kwam de Emstank vlot en kon op eigen kracht de reis vervolgen. Rijkswaterstaat inspecteerde de zeewering, maar vond geen ernstige mankementen. Ter plaatse ligt grove stortsteen. Bergingsbedrijf Jansen opereert vanuit de Thoolse haven, maar is slecht te spreken over de medewer king van de gemeente. "Ik huur een ligplaats voor mijn grootste boot. Als die weg is, meer ik er het kleine re schip weieens af. En daar krijg ik dan een extra rekening voor", vertelt Jansen. Inmiddels is één schip ver kocht en het andere zo goed als. "Maar ik ga iets anders zoeken, want het is belangrijk dat hier aan het kanaal een bergingsbedrijf zit. Er kan immers vanalles gebeuren." Advertentie I.M. Handhaaf smalstad als standplaats voor de ambulancedienst, bleek voor de meerderheid van de Thoolse raad maandag een te heet hangij zer. Wethouder Moerland, rechts, zal vanmiddag bij de GGD in Goes niettemin de resultaten van de Thoolse handtekeningenactie met een delegatie van het ambulancepersoneel overhandigen. De foto geeft een beeld van de eerdere overdracht van de doos met handtekeningen in het gemeentehuis van St. Maartensdijk met M. van Damme (links) en wethouder Versluys. Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland Stavenisse St. Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet St. Philipsland Anna-Jac.Polder de Sluis

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11