Waterschap houdt tarieven gelijk Architect legt nieuw plan voor Albert Heijn uit aan Heemschut Diskette bezorgt school problemen Onze Top 10 van deze week. O Molenhoek bouwrijp gemaakt Markt met kerstvrouw in Meulvliet 49 6.98 5.98 7.98 1.69 99 1.89 1.59 4.99 1.19 1.29 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Appartementen op supermarkt Slachtveld Tholen lager Eind oktober eerste paal de grond in, april alles klaar Eversdijk ruilt met Gosselaar 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 17 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Zuivering smalstad is technisch slecht Het waterschap Zeeuwse Eilanden brengt volgend jaar voor de verontreinigingsheffing en de omslag onge bouwd hetzelfde in rekening als dit jaar. Het tarief van de omslag gebouwd wordt met 85 cent verlaagd en bij de ingezetenenomslag komt drie dubbeltjes. Waterzuivering Afbouwonderneming en textielhandel naar Tholen Het gebouwencomplex dat aan het Slachtveld in Tholen moet gaan verrijzen, wordt lager dan aanvankelijk de bedoeling was. Het gebouw moet het nieuwe onderko men voor Albert Heijn worden, maar daarnaast zullen er een flink aantal huizen en appartementen komen. Zater dag hield de provinciale afdeling van de vereniging Heemschut tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland haar jaarlijkse excursie op Tholen. Het archi tectenbureau Buro 5 uit Maastricht gaf een uiteenzetting over de plannen met het Slachtveld. Geknutseld Compositiefoto Noodzaak Excursie Beroepszaak De Kraal over vijfde lokaal Gewassen winterpeen of uien, per kilo Speklapjes zonder zwoerd, 500 gram-5^5- 3.75 kilo 1058 Speklapjes met zwoerd, 500 gram .549" 3.25 kilo 1050 Kippenbouten, 6 stuks 1.6 kilo Nü Sprite Regular of Light, of Fanta Orange Regular of Light, fles 1.5 liter TOO" Croma, pakje 200 gram Boerenbrood, wit of bruin i2r4§) of volkoren (259}; heel on Keukenrollen, groen, pak 2 stuks Iglo Viscuisine of vispannetje, diverse soorten, doos 400 gram OU Koffiemelk, vol of halfvol, pak 500 gram CfiAfwasmiddel, normaal, limoen of aqua, flacon 500 ml 599" -159" Het heeft even geduurd, maar de eerste spa in het Thool se nieuwbouwplan Molenhoek is de grond ingegaan. Of liever gezegd, de eerste kraan, want aannemer Van Delft uit Capelle aan den IJssel is begonnen met de grondwerk zaamheden. Met een kraan en een grondwagen is men aan de slag gegaan om het terrein aan de Gemaalweg bouwrijp te maken. Tweede deel HNNHHH Het waterschapsbestuur wil een gro te stijging vermijden, omdat het ver lagen van de kosten één van de rede nen voor een waterschapsfusie was. Om dat te bereiken wordt 4,75 mil joen gulden bijgepast uit de speciaal hiervoor gevormde egalisatiereser ve. Vorig jaar werd nog gedacht dat zowel de tarieven hoger zouden uit vallen, als het beroep op de reserve groter zou moeten zijn. De veront reinigingsheffing blijft 99 gulden per vervuilingseenheid (een gezin wordt voor drie eenheden aangesla gen), het ongebouwd 108,36 per hectare. De ingezetenenomslag wordt 88,34 gulden per woonruimte en het gebouwd 3,50 gulden per 5000 gulden economische waarde. Dit laatste is een gevolg van de waardestijging die is gebleken uit hertaxaties. Een aantal meevallers ligt aan deze tariefstelling ten grondslag. Zo slo ten alle vier voormalige waterschap pen en het wegschap 1995 af met positieve saldi, waardoor de reserve- Het waterschap Zeeuwse Eilanden zal op 18 december afscheid nemen van tijdelijk dijkgraaf drs. H. Evers- dijk. Na de normale bijeenkomst van de hoofdingelanden volgt die middag een bijzondere algemene vergadering, waarin tevens kennis wordt gemaakt met de nieuwe dijk graaf W.A. Gosselaar. De bijeen komst wordt gehouden in Vlissin- gen. Eversdijk, voor het CDA lid van de Eerste Kamer, is vanaf het begin betrokken geweest bij de fusiebe sprekingen tussen de vier Zeeuwse waterschappen (waaronder Tholen). Hij fungeerde als voorzitter van het bestuurlijk overleg en vanaf septem ber 1995 als tijdelijk dijkgraaf. Nog voor de jaarwisseling wordt de benoeming door de Kroon verwacht van Gosselaar als dijkgraaf van Zeeuwse Eilanden. Deze is nu nog dijkgraaf van het in Terneuzen zete lende waterschap De Drie Ambach ten. De algemene vergadering van laatstgenoemd waterschap heeft inmiddels Eversdijk voorgedragen als dijkgraaf, opnieuw een tijdelijke functie. Ook deze benoeming vindt waarschijnlijk nog dit jaar plaats. De stichting Thoolse evenementen en promotie (STEP) organiseert op 14 december van tien tot negen uur een kerstmarkt in gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen. In ongeveer veertig kramen zullen ondernemers, verenigingen en parti culieren van allerlei (kerst)zaken te koop aanbieden. Daarnaast verlenen diverse muzikale groepen hun medewerking zoals muziekvereni ging Concordia, het NCVB-koor, accordeongroep De Zwaantjes en muzikanten en kinderkoor van de Zeeuwse muziekschool. De zaal wordt door een bloemist in kerst sfeer aangekleed en voor de veran dering deelt er deze keer geen kerst man, maar een vrouw cadeautjes uit aan de kinderen. Op de toegangsbe wijzen wordt aan het eind van de dag een verloting gehouden. Onder nemers, verenigingen of particulie ren die ook aan de markt willen meedoen, kunnen contact opnemen met C. Wolvekamp van STEP tel. 603874. positie van Zeeuwse Eilanden aan zienlijk is versterkt. Begin dit jaar was de reserve voor de traditionele taken bijna 8,9 miljoen gulden en die voorde waterkwaliteitstaak ruim tien miljoen (eind 1997 zal dat respectievelijk 4,78 en 4,83 miljoen zijn). Deze meevaller, alsmede de lagere kapitaal lasten voor dit jaar, worden veroorzaakt door het uitstel len van investeringen of het later gereed komen van werken. Daar naast kwam extra geld in het laadje via de verontreinigingsheffing (ongeveer zes ton) en de omslag gebouwd (ongeveer 333.000 gul den). Tegenvallers zijn er volgend jaar ook. Zo zal twee ton extra nodig zijn voor de wegen, eenzelfde bedrag voor het waterkwaliteitsbeheer en ruim een miljoen voor personeels kosten, rekening houdend met een stijging van 4%. De investeringen van het water schap in Tholen liggen de komende jaren vooral op het terrein van de waterzuivering. Weliswaar is in 1997 ook 1,4 miljoen nodig voor het peilbeheer 780.000 gulden voor het basisplan wateraanvoer (deelplan oost en automatisering), zes ton voor opknappen van gemaal De Eendracht, een ton voor het opknap pen van de afsluitbare duiker in de Zuiddijk bij Poortvliet en 60 mille voor het vervangen van de elektri sche installatie van het gemaal Kadijk. Inmiddels is vastgesteld dat de tech nische staat van de zuiveringsinstal laties in Sint-Maartensdijk en Poort vliet zorgelijk is. Voor nieuwbouw in de smalstad is volgend jaar 4,3 miljoen gulden begroot en in 1998 nog eens zes miljoen. Verwijderen van de zuivering in Poortvliet vergt in 1998 een ton. Eenzelfde bedrag is dat jaar nodig om de installatie in de Slabbecoompolder bij Tholen op te knappen. Eind dit jaar krijgt de algemene ver gadering een voorstel om de ver snipperde en kleinschalige opzet van het Thoolse afvalwatersysteem doelmatiger te maken. Genoemde investeringen hangen daarmee samen. Ook zijn nieuwe persleidingen voor zien. Van St. Annaland naar St. Maartensdijk (kosten 3 miljoen) volgend jaar, van Poortvliet naar St. Maartensdijk (kosten 3 miljoen) volgend jaar en in 1998, van Stave- nisse naar St. Maartensdijk (kosten 4 miljoen) in 2001. Dhr. Damen van de gelijknamige afbouwonderneming uit Bosschen- hoofd wil 1750 m2 grond van de gemeente Tholen kopen. Op het industrieterrein Welgelegen wil hij een loods voor de opslag van materi aal en een bedrijfswoning zetten. Damen is specialist op het gebied van stucadoors- en sierpleisterwerk. Hij werkt zelfstandig en maakt ver der gebruik van inleenkrachten. "Gelet op het specialistische karak ter is dit bedrijf een aanwinst in de gemeente Tholen", schrijven b. en w. aan de gemeenteraad. Dhr. A. Ouwens uit Rotterdam wil 1600 m2 grond aan de Ondernemers- weg op het bedrijventerrein Welge legen bij Tholen kopen. Hij heeft een textielgroothandel (stoffen, kle ding, enz) waarmee aan marktkoop lieden wordt geleverd. Ouwens en zijn vrouw staan zelf ook op een aantal dagmarkten met textiel. Aan de Ondernemersweg komt een loods en een bedrijfswoning. Architect S. van den Eerenbeemt (midden) krijgt het lidmaatschap van Heemschut aangeboden van provinciaal voorzitter R. Adriaansens. Rechts W. Heijbroek van de Thoolse stichting Vrienden van Heemschut. De Thoolse stichting vrienden van Heemschut maakte zich bij het bekend worden van de plannen voor een nieuwe supermarkt en apparte mentencomplex op het Slachtveld zorgen over het historisch aanzicht van het stadje Tholen. Weliswaar was het ontwerp zodanig dat een verloren gegane punt van de stervor mige vesting weer in ere hersteld werd, maar er zou wel een flatge bouw verrijzen dat vier verdiepin gen boven de dijk uit zou steken. Protesten dat het fraaie stadszicht verloren ging en enkele weerspanni ge eigenaren van woningen die voor het plan moeten wijken, leverden al een jaar vertraging op. Zaterdagmorgen kwamen zo'n tach tig Zeeuwse leden van Heemschut bij elkaar in Hof van Holland in Tholen. Daar zouden aanvankelijk twee projecten worden toegelicht: de nieuwbouw aan het Slachtveld en een huizenproject in de baai van Van Duivendijk. "Helaas heeft één van de sprekers, de Sternergroep, zich afgemeld. Men durfde of mocht niet komen", meldde provinciaal voorzitter R. Adriaansens van Heemschut Zeeland. Over het havenfront bij de werf van Van Dui vendijk werd dus niet gesproken. "We komen jaarlijks bij elkaar om de batterijen weer op te laden om de strijd te kunnen blijven voeren. En die strijd moeten we voeren om ons 'heem' (streekeigene - red.) te behouden. We hebben in het Zeeuw se bijvoorbeeld zeer mooie boerde rijen, maar die staan onder druk. Ze zijn vaak niet echt geschikt meer voor de moderne landbouw en het kost nogal wat om ze te onderhou den. Toch is het belangrijk dat ze blijven. Zeeland is daarnaast relatief kleinschalig, maar ook hier groeien de steden en dorpen en er wordt aan geknutseld. Dat moet ook, maar we moeten het wel zorgvuldig doen", aldus de voorzitter. Drs. W. Heijbroek van de stichting Vrienden van Heemschut voegde daar nog aan toe: "In gevallen waar in het een beschermd stads- of dorpsgezicht betreft, proberen we zoveel mogelijk aangepaste bouw te krijgen." Ir. S. van den Eerenbeemt van het architectenbureau Buro 5 kreeg ver volgens het woord en hij gaf de aan wezigen informatie over de stand van zaken rond het gebouwencom plex van Albert Heijn. "Tholen is een gevoelig plaatsje", zei de archi tect. "Maar we hebben in Maastricht - ook een gevoelige plaats - al veel ervaring in het bouwen in het beschermde stadsgezicht. De nieu we Albert Heijn-vestiging wordt 1500 vierkante meter, dat zijn de A- klasse vestigingen. Dat is nogal een flinke bebouwing. We willen dan ook niet plompverloren een super markt wegzetten. Een dikke doos met blinde gevels en een poortje waardoor men naar binnen kan. Het is onze bedoeling om het in te bou wen in de woonomgeving." Heemschut vervaardigde op basis van het originele ontwerp een com positiefoto waarop het nieuwe gebouw in het huidige stadszicht was verwerkt. Vanaf de brug waren de molen en de kerktoren nog net te zien. "Wij zijn ook geschrokken van het aanzicht op deze foto", zei Van den Eerenbeemt. "Het blijft natuur lijk altijd een grote massa. Dat geef ik toe en daar kunnen we ook niet onderuit komen. Het is het zoeken naar een goed evenwicht. Genoeg woningen om het rendement te garanderen, maar toch wat minder overheersend." De architect besloot daarom een nieuw ontwerp te maken. Eén verdieping van de flat werd eraf gehaald, zodat nu nog drie woonlagen boven de dijk uitsteken. Bovendien maakte men de gevels wat speelser met diverse materialen. "Ik geef toe dat we nog steeds groot bouwen, maar we doen dat wel met zorg", besloot Van den Eerenbeemt. Zoals het plan er nu voorstaat, gaat de aprèl van de Ten Ankerweg naar de dijk weg. Naast de Kruittoren komen twee gewone huizen om de overgang naar het grote gebouw wat soepeler te maken. Daarnaast komt dan in een U-vorm het Albert-Heijn- complex. De supermarkt zelf is op de begane grond gevestigd met de ingang van de parkeergarage tegen over de werf van Van Duivendijk. De parkeergarage ligt boven de win kel. Aan de kant van de Kruittoren en de haven komen appartementen in drie lagen boven de dijk uit. Het Slachtveld wordt verlegd en zal de nieuwe ontsluitingsweg naar het centrum van Tholen worden. Langs deze weg komen ook appartementen bovenop de supermarkt, maar daar achter komt ook nog een rij met gewone huizen. Het waterschap gaat in de toekomst de dijken verhogen. Ook de havendijk in Tholen komt zo'n 50 tot 75 centimeter omhoog. Met de bouw is daar alvast rekening mee gehouden. "Want de mensen die hier straks een appartement kopen, willen wel uitzicht op het water hebben en niet tegen een dijk aankijken." Buro 5 moet nog met het nieuwe plan naar de gemeente. "Het is dus nog niet definitief', meldt Van den Eerenbeemt. Na de uitleg van de architect konden de aanwezigen vragen stellen. De vraag rees of dit project nu wel nodig was geweest. "Ik kan daar moeilijk een antwoord op geven", zei Van den Eerenbeemt. "Er is onderzoek naar gedaan. Het zal voor Albert Heijn ongetwijfeld nodig zijn, anders stoppen ze er heus niet zoveel geld in om hier te gaan bou wen." Heijbroek voegde daaraan toe: "De woningen zijn wel nodig. Als je ziet dat de huizen als warme broodjes de deur uit gaan, dan is de markt wel aanwezig. En zoals het Slachtveld er nu bij ligt, is het toch ook geen fraai gezicht. We zijn ons er best van bewust dat er iets moet De provinciale commissie Zee land van de vereniging Heem schut hield zaterdag een excur sie op Tholen. Na uitleg over de nieuwbouwplannen van Albert Heijn in Tholen leidden H.J.J. Elenbaas en W. Heijbroek de ongeveer tachtig aanwezigen rond in het voormalige vesting stadje. Na de lunch stapten de Heemschutters in de bus voor een tocht over het eiland waarbij ondermeer markante boerderijen zoals Reigersburg te Sint-Maar tensdijk en 't Huys Vermuyden te Tholen. Tot slot bracht men een bezoek aan het gemeente huis waar het gezelschap werd toegesproken door wethouder J. Versluys. gebeuren. En het is logisch dat het nieuwbouw wordt, want oude pan den wegzetten kan nu eenmaal niet. Maar het fraaie stadszicht mag daar bij niet verloren gaan. Hoewel we van één torentje ook weer niet zo'n probleem zullen maken." O. Huiskamp stelde nog voor om de nieuwe ontsluitingsweg 'Noord Oudaan' te noemen. Provinciaal voorzitter Adriaansens bedankt Van den Eerenbeemt voor zijn uitleg aan een op z'n minst wel kritisch publiek. "U bent nog geen lid van Heemschut, maar daar gaan we nu verandering in brengen", zei Adriaansens, die Van den Eeren beemt het lidmaatschap van de ver eniging aanbood. Een kapotte betalingsdiskette is er de oorzaak van, dat de Montessori- vereniging Tholen eerder dit jaar niet-ontvankelijk werd verklaard voor de Raad van State. Het griffierecht van 150 gulden was namelijk niet op tijd betaald, hoewel de betalingsopdracht tijdig aan de SNS- bank was verstrekt. Daarom tekende de vereniging ver zet aan tegen de uitspraak. Ze wil dat de Raad van State de zaak wèl behandelt. Namens de vereniging werkt de belangenorganisatie VBS de zaak af. "De situatie is zo dat wij gezegd hebben: Jullie hebben de fout gemaakt, zie maar dat je het goedmaakt", schetst voorzitter L. Bechtold de verhoudingen van dit moment. De raadsman van VBS wees don derdag voor de Raad van State met een beschuldigende vinger naar de bank, die eigenaar was van de dis kette. Als aangetoond kan worden dat de te late betaling niet de schuld van het schoolbestuur is, kan de beroepszaak alsnog doorgang vin den. De Montessori-vereniging vecht de beslissing van het ministe rie van onderwijs aan, om maar vier in plaats van vijf lokalen van De Kraal te betalen. Het verhaal is bekend: door het te laat insturen van een kopie van de bouwopdracht weigerde het ministerie de nieuw bouw van de school te bekostigen. Eerder was wel toestemming voor de bouw gegeven en de school stond er dan ook al. Een hernieuwde aan vraag leverde een goedkeuring op voor vier lokalen. Daardoor blijft de financiering een probleem; de gemeente heeft alle kosten voorge schoten. Staatsraad Bakker zei donderdag dat het ook kan zijn dat de school de verkeerde dingen op de diskette gezet heeft. Verder suggereerde hij dat het schoolbestuur beter een schadeclaim bij de bank kan indie nen, omdat die misschien meer betaalt dan het ministerie. De uit spraak laat enkele weken op zich wachten. O O O 0 9- 2Q9" Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 oktober a.s. Advertentie I.M. Er is nog niet veel personeel aan het werk. De belangrijkste werkzaam heden zijn het egaal maken van de grond, het aanleggen van provisori sche wegen en het uitgraven van de bouwputten. J. van Dijke uit Sint- Annaland is uitvoerder en leidt de werkzaamheden. Hij zit al 22 jaar in het vak. Eerst bij de gebroeders Moerland in Sint- Annaland en nu alweer negen jaar bij Van Delft. "Dit is mijn eerste werk op het eiland", zegt Van Dijke. "Het is wel lekker om uit te slapen, maar helaas zal het niet zo iang duren voordat ik weer ergens anders naartoe gestuurd wordt." Volgens de Sint-Annalander komt er 1100 vier kante meter bestrating in het nieuw bouwplan te zitten. De riolering wordt na de bouw van de huizen aangelegd. Door middel van pompen wordt het grondwater weggevoerd waardoor de grond beter inklinkt. Op de plaat sen waar de wegen moeten komen, ligt inmiddels al een zandlaag. Tus sen de nieuwe wijk en het Groot Verréhof komt een houten voetgan gersbrug te liggen. De auto's moeten via de Hertenkamp naar het cen trum. Flipse Partners uit 's-Gravenpol- der is eigenaar van de grond. Er komen in totaal zeventien huizen te staan van diverse types. De project ontwikkelaar meldt dat er inmiddels dertien huizen definitef zijn ver kocht en dat de overige vier wonin gen in optie zijn genomen. Ging aanvankelijk de verkoop vlot, later is zelfs tot in de regio Rotterdam geadverteerd. Toch wordt niet gewacht op de vol ledige verkoop, maar eind oktober gaat de eerste paal de grond in. Nog voor de winter hoopt aannemer Schipper uit Nieuwerkerk aan den IJssel een heel eind te komen met de bouw. In april moet het plan afge rond zijn. Volgens Flipse is de druk op de huizenmarkt op Tholen erg hoog en moet er daarom voortge maakt worden. De projectontwikke laar heeft daarom ook interesse in het tweede deel van plan Molen hoek. Die grond, tussen de huidige bouwplaats en het gemaal De Een dracht in, komt pas in december vol gend jaar vrij. Tot dan pacht land bouwer D.J. van Gorsel het blok van de gemeente. Het is voor Tholen de eerste keer dat niet de gemeente, maar een projectontwikkelaar zowel de huizenbouw als de aanleg van straten en riolering voor zijn reke ning neemt. Normaliter legt de gemeente bestrating en riool aan. Nu is het werk van de gemeente beperkt tot het al dan niet goedkeuren van de bouwplannen. Een aantal mensen hebben inmiddels al te kennen gege ven dat ze hun aanstaande woning willen uitbreiden of er een garage of bijkeuken bij willen bouwen. Daar voor zijn inmiddels de bouwaanvra- gen ingediend. Onder het toeziend oog van J. van Dijke uit Sint-Annaland is aannemingsbedrijf Van Delft begonnen met het bouwrijp maken van plan Molenhoek in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7