Uiterst Nieuwland half jaar voedingsbodem voor xtc-pillen Ambulancedienst Tholen in crisis poggen pohi Al veertig inschrijvingen voor het nieuwe Maartenshof R Uil nu in voor MOERLAND cx-\=» Kat ingeblikt St.Annaland niet geschikt voor busroute Bose® Verburgh bv Tentakel georganiseerde criminaliteit op Tholen imabo Huur tot 685 per maand, koopwoning kost 185.000 gulden Acoustimass® luidsprekers En ontvang tot f 1.200,- terug voor uw huidige luidsprekers Antwerpsestraat 12-16 Bergen op Zoorfi Tel. 0164-237940 Het is een uithoek op het eiland Tholen. Op wat land bouwvoertuigen na komt er bijna geen verkeer. Bij mooi weer genieten enkele fietsers van deze rustige omgeving. Het is er dunbevolkt. Er staan maar een paar boerderijen, meestal ver uit elkaar. Eentje staat zelfs leeg en ook in het kleine vakantiewoninkje is geen leven te bespeuren. De stille rustige hoek in de Uiterst Nieuwlandpolder in Sint- Maartensdijk bleek tot donderdag een goede voedingsbo dem voor het maken van extasypillen. 'Stooktonne' Beroepskracht telefonisch bedreigd De ambulancedienst Tholen verkeert in een crisis. Secre taris J. Heshof uit Tholen is afgetreden nadat zijn vrouw lasterlijke brieven had ontvangen en verpleegkundig coördinator N. Breker is telefonisch bedreigd. De ver houdingen tussen het bestuur en de beroepskracht aan de ene kant en de vrijwilligers aan de andere kant zijn de laatste twee maanden dusdanig verslechterd dat de zorg in gevaar dreigt te komen. Daar kun je op bouwen Kwaliteit uitstekend Dertien mille voor kinderopvang gemeentepersoneel Let op onze mededeling op pagina 10 Tholen "Mag mijn hondje ook mee naar het nieuwe Maartens hof?" vroeg een oudere mevrouw dinsdag op de voor lichtingsavond in Haestinge over het woonzorgcentrum dat momenteel aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk verrijst. Ja, dat mag. En of de bewoners daar ook zo'n grote groene container voor groente-fruit en tuinafval voor de deur krijgen? Nee, een klein emmertje kan vol staan. Tenminste daar zal de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) voor proberen te zorgen. Garages Huismeester Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 469/" ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie moest er dinsdagmiddag aan te pas komen om een kat van de verstikkingsdood te redden. Om streeks half drie zag een bewoner van de Touwslagersdreef in Tholen dat een poes met haar kop vast zat in een leeg blikje kattenvoer. Het beestje dacht dat er nog wat te smik kelen viel en stak zijn kop in het blikje. Maar vervolgens kwam het diertje niet meer los. Een omwonen de die het katteleed ontdekte, belde de politie. Die ving de kat en knipte met een tang het blikje los. "De kern van Sint-Annaland is eigen lijk niet geschikt voor een busroute", meent wethouder J. van der Jagt van verkeer. De gemeente heeft onlangs bij de provincie een project inge diend voor een verbetering van de busroute bij Sint-Annaland. De totale geraamde kosten daarvan bedragen 255.000 gulden. Via de zogenaamde De Boer-gelden is er voor dergelijke projecten een rijkssubsidie tot 90 procent van het totaal mogelijk. De provincie verzamelt de projecten en geeft ze door aan het rijk. Volgens de omschrijving gaat het om liet realise ren van een nieuwe, kortere busroute door de kern Sint-Annaland en de aanleg van een busbaan, van halte plaatsen en het aanbrengen van fiets- voorzieningen'. Het project zou per busrit een tijdwinst van twee minuten opleveren. Het college van b. en w. sprak dinsdagmorgen over het pro ject, maar heeft er nog geen goedkeu ring over uitgesproken. De ambtena ren dienden het echter toch in bij de provincie omdat de sluitingstermijn voor inzending naderde. Van der Jagt vindt het nog te vroeg om iets con creets te melden. "Het college wil eerst nog nader geadviseerd worden en vervolgens zal het voorstel naar de commissie openbare werken gaan", zegt de wethouder. Hij zegt verder dat men zich bij 'busbaan' geen te grote zaken voor moet stellen. Wel zou het plan een oplossing moeten bieden voor het wegvallen van de halte aan de Bierensstraat. "Er zijn nog wel wat alternatieven. Maar we moeten eerst alles duidelijk hebben." Natuurlijk bij: Advertentie I.M. Op de hoek van de Vierde Dijk en de Groeneweg staat de schuur waar XTC-pillen werden geproduceerd. In de woning en de schuur aan de Vierde Dijk deed de politie die dag een inval en hield de 36-jarige bewoner en eigenaar R.C. aan. In de tot laboratorium ingerichte loods trof de politie drukvaten aan, afzuig installaties en sporen van extasy (xtc). "Het vinden van zo'n plek is wel aar dig, maar er zit veel meer aan vast," zegt een politiewoordvoerder van de divisie georganiseerde criminaliteit Midden en West Brabant uit Til burg. Het xtc-lab in het Uiterst Nieuwland is maar een onderdeel van een wijdvertakte organisatie waarvan het centrum in Breda ligt en de uitlopers tot in Spanje reiken. In de periferie van dit criminele cir cuit speelt het laboratorium in de polder zijn partijtje, maar hoe groot de inbreng van de produktie is geweest, staat nog niet vast. De politie vermoedt dat het fabriek je meer dan een half jaar in bedrijf is geweest. Het lab in de hermetisch gesloten schuur met de asbesten golfplaten was geschikt voor het verwerken van 'grote hoeveelheden grondstoffen.' De politie reed donderdag twee keer met een aanhangwagen op en neer om de onderdelen voor 'een groot schalige produktie van xtc-tabletten' op te halen. Het gaat om drie druk vaten, (blinkende ketels van onge veer twee bij een meter), een grote afzuiginstallatie maar ook een oran je betonmolentje. Er werden sporen van xtc gevonden en de grondstof fen die nodig zijn om het spul te maken. De actie begon al 's morgens rond acht uur toen er twee donkerblauwe Volvo's en een witte stationwagen van de politie de polder inreden naar de woning van R.C. aan de Vierde Dijk nummer 5. De politie zou er de hele dag blijven. Halverwege de middag vertrok er een auto met een aanhangwagen vol spullen uit het lab, geëscorteerd door een auto met vier man politie. Om kwart over zes volgde een tweede transport, weer een wagen met een aanhanger vol spullen. Volgens de politie komt er bij de produktie van extasy stank vrij. De chemische grondstoffen uit de reini- gings-en verfindustrie die voor de pillen worden gebruikt (en in het buitenland worden gehaald), zijn daar de oorzaak van. Het ligt voor de hand dat de produktie plaats vindt in afgelegen gebieden of daar waar de stank niet opvalt. De plek aan de Vierde Dijk voldoet aan die voor waarde. Bovendien staat voor het erf een olievat langs de weg waaruit bij na dagelijks rook opstijgt, een 'stooktonne', zoals wel vaker op een erf van een boerderij wordt gebruikt. Wat er in verbrand wordt, is niet bekend maar het kan gediend heb ben om de stank uit het lab voor voorbijgangers te 'camoufleren'. Huis en schuur zijn vanaf de weg langs de Vierde Dijk niet helemaal zichtbaar: coniferen en andere strui ken benemen voor een deel het zicht. Het ijzeren hek is gesloten en de hokken voor de honden (rotweilers) vormen een barrière voor nieuws gierigen die het erf willen betreden. Aan de zuidkant van de schuur staat een stal in de vorm van een lange groene container voor de paarden die een wei langs de schuur en de woning tot hun beschikking hebben. ZIE VERDER PAGINA 3 Als er niet gauw een oplossing voor het conflict komt, dan overweegt het bestuur naar de gemeente te stappen om de zaak over te dragen. Volgens medisch adviseur D.J.J. Panis uit Sint-Maartensdijk, die samen met C. Meertens uit Poort vliet het tweekoppig bestuur vormt, loopt de dienstverlening gevaar. "De verstandhouding tussen sommige vrijwilligers en de beroepskracht is zo slecht dat het werk in gevaar kan komen. Twee maanden geleden was dat nog niet zo, maar dat begint nu te veranderen." Oorzaak is de commotie die is ont staan naar aanleiding van het plan van de projectgroep ambulancever lening Zeeland om van de Thoolse ambulancedienst een parate 24- uursdienst te maken in het stadje Tholen. Het bestuur stond van meet af aan, bij de besprekingen met zorgverzekeraars en het streekge- west, positief tegenover dit plan. Ook de beroepskracht, verpleegkun dig coördinator Breker is daar voor stander van maar de groep vrijwilli gers (vier verpleegkundigen en drie chauffeurs) zijn daar faliekant tegen. Zij willen Sint-Maartensdijk als standplaats behouden. Zij schreven (zonder het bestuur en de beroeps kracht) een 'ontwerp beleidsplan' waarin zij onder meer het bestuur geslotenheid en geheimzinnig ge drag verweten. En stuurden dat naar de gemeenteraad en het college van b. en. w. Het bestuur nam het voor kennisgeving aan. En het college weigerde met hen in gesprek te gaan. Ze riepen de Thoolse bevol king op om hen via handtekeningen een klasse apart SHOWROOM Geopend Ma 13.00-17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 -17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 uur Zaterdag 09.30 - 17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr.: 07.30- 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. te steunen in het streven de ambu lance in de smalstad te behouden. De verstandhouding verslechterde wekelijks, niet alleen tussen bestuur en personeel maar ook op de dienst zelf. Vorige week besprak het bestuur en het personeel de ontstane situatie. Panis: "Op de werkvloer ontstaan onduidelijkheden over wie wat moet doen. In het rooster wordt er rekening mee gehouden wie aan wie gekoppeld wordt. Dat is nu wel mogelijk, maar natuurlijk geen oplossing voor de toekomst. Hoewel Nel Breker de verantwoordelijkheid heeft over het verpleegkundig han delen, wordt het voor haar ook moeilijk om te functioneren als een vrijwilliger wil bepalen wat er moet gebeuren. Dat gaat ten koste van de zorgverlening." Heshof trad af omdat zijn vrouw las terlijke brieven kreeg en kennissen van hem telefonisch lastig werden gevallen. Panis: "Dat legde zo'n druk op zijn gezin dat ze er onder begonnen te lijden. Als bestuurslid ben je ook maar vrijwilliger. Ik stel het personeel niet persoonlijk ver antwoordelijk voor deze zaak maar het een is wel het gevolg van het ander. Mensen voelen zich in de persoonlijke sfeer aangetast." Omdat het bestuur voor Tholen-stad bleef opteren werd de communicatie tussen bestuur en vrijwilligers steeds moeilijker. Op 8 oktober hebben Meertens en Panis weer rond de tafel gezeten met de vrijwilligers. "We kunnen niet keihard duidelijk maken waarom de ambulance naar Tholen zou moeten. Er zijn gegevens naar voren geko men die elkaar tegenspreken. Het punt over de standplaats zou pas ter sprake komen als het streekgewest en de zorgverzekeraars een besluit zouden hebben genomen over de toekomst van de ambulance. Het bestuur heeft in de richting van Tho len gedacht. Juist om de dienst meer professionele kracht te geven. Niet dat de kwaliteit van het huidige per soneel niet goed zou zijn. Integen deel die is uitstekend. Maar gezien wat er op landelijk gebied gebeurt om in grotere eenheden te gaan wer ken, zagen wij Tholen als mogelijke standplaats." Het bestuur zit (na het vertrek van C.A. Egas en nu Heshof) zonder voorzitter en secretaris. "Het wordt moeilijk het werk van Heshof over te nemen. ZIE VERDER PAGINA 9 Architect legt nieuw plan voor Albert Heijn Tholen uit bij Heemschut Huizen zijn goed, maar riool in de Polder stinkt en lange rechte straten maken Sint-Philipsland onveilig Handtekeningenactie voor ambulance niet in alle woonkernen succesvol Verzekerden bellen liever naar kantoor in smalstad dan naar Bergen op Zoom, zegt zilveren VGZ-medewerker G. Boudeling Nieuwe woonwijk Molenhoek in Tholen wordt bouwrijp gemaakt Beveiliging speelterrein in Sint- Annalandse Burg. Smithstraat voltooid Nieuwe vuilnisauto neemt grof en snoeiafva! niet mee Brandweerteams missen treden in trap tijdens wedstrijd in St. Maartensdijk Schietverenigingen geen stap verder na afwijzen bezwaren, ondanks steun in de rug van commissie sport Tholense Boys huiverig voor inzet en kracht van Noad '67 WAT DE MENSEN GEWOONLIJK HET NOODLOT NOEMEN, IS MEESTAL NIETS ANDERS DAN HUN DOMME STREKEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Gezien de grotere belangstelling onder ambtenaren van de gemeente Tholen voor kinderopvang hebben b. en w. besloten om het budget in 1997 uit te breiden van 6000 naar 13.000 gulden. Dit betreft dus niet de algemene subsidie voor kinder opvang, maar de bijdrage van de gemeente voor eigen personeelsle den die hun kinderen willen onder brengen in de Oesterschelp te Tho len, wanneer ze op de gemeentese cretarie in St. Maartensdijk gaan werken. De gemeenteraad moet hier nog een beslissing over nemen. Advertentie I.M. De praktische vragen van mogelijk toekomstige bewoners kwamen op het eind van de avond. Over kleine zaken die het leven in het woonzorg centrum voor ouderen moet veraan genamen. De belangstelling voor het complex van 30 huurwoningen en 14 koopwoningen is groot. Zo'n zeventig belangstellenden kwamen naar de informatieavond, veertig hadden zich al bij de stichting Beter Wonen in laten schrijven. De mees te belangstelling gaat uit naar huur woningen. Die gaan tussen de 645 en 685 gulden per maand kosten. Voor servicekosten voor huurders (onderhoud tuin, zaalgebruik) wordt tussen de 100 en 150 gulden gere kend. De prijzen van de koopwonin gen bedragen 180.000 tot 185.000 gulden. De woningstichting en de SVRZ streven ernaar om gezonde ouderen èn ouderen die hulp nodig hebben onder één dak te brengen. Wie er mag gaan wonen, wordt bepaald door een commissie die bestaat uit een vertegenwoordiger van Beter Wonen, de zorgcoördina- tor van Maartenshof en een functio naris van de Oosterschelde thuis zorg. Kandidaten krijgen eerst thuis bezoek van een medewerkster van de SVRZ. Volgens directeur F. Bor- dui van zorgcentrum Ten Anker (en laatste directeur van Sint Maartens hof) is er straks plaats voor ongeveer 60 bewoners. Voor 29 van hen is extra geld voor verzorging zoals dat in verzorgingshuizen wordt gege ven, namelijk 435.000 gulden per jaar. Van die groep kunnen er ook nog eens tien verpleeghuiszorg krij gen. Daarvoor is ook geld beschik baar (35, 55 of 75 gulden per dag). Als er 30 bewoners toegelaten zijn die verzorging nodig hebben zoals in een verzorgingshuis, dan is de boot voor deze categorie mensen vol, zo liet Bordui duidelijk weten. Met het woonzorgcentrum denkt de SVRZ te voldoen aan de behoefte die er onder ouderen bestaat in het zuidwestelijk deel van het eiland. Maar ook ouderen uit andere delen in de gemeente kunnen zich in laten schrijven, evenals oud Tholenaren die buiten de gemeente wonen. Voor de koopwoningen is nog niet veel belangstelling maar de stichting verwacht dat dit zal veranderen nu de prijzen van de woningen bekend zijn. De koopwoningen zijn alle maal gebouwd langs de Anemoon straat en bestaat uit een bouwlaag. Ze zijn iets groter dan de huurwo ningen en hebben een schuin dak waardoor aan een zijde daglicht naar binnen valt. De stichting wil bekijken of voor deze categorie kopers een vereni ging van eigenaren kan worden opgericht. Die zouden ook kunnen nagaan of er garages gebouwd zou den kunnen worden. De voordeur van alle woningen komt uit op een middengang die alle vleugels van het complex verbindt, ook de recreatiezaal en de kantoren. Alle woningen krijgen een alarmte lefoon zodat de bewoners 24 uur direct in contact kunnen komen (via een oproep) met een hulpverlener. Ook zal er elke dag een zorgcoördi- nator aanwezig zijn (26 uur per week) die als vraagbaak dient, maar ook toezicht houdt. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Er komt ook regelmatig een huis meester die toezicht houdt en repa raties verricht. A. van de Ree van de stichting die onlangs samen met M. Hengstmengel de vakopleiding sociaal huismeester voltooide, gaat die functie in Maartenshof vervul len. Enkele activiteiten uit het oude Sint Maartenshof komen terug, zoals de dagverzorging en de inzet van vrijwilligers. Ook wordt overwogen om mensen van buiten het centrum donateur te laten worden van Maartenshof om de sociale activiteiten te stimuleren. Uitgangspunt bij het woonzorgcen trum is dat de bewoners zelfstandig wonen, maar indien nodig, een De koopwoningen van het woonzorgcentrum aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk zitten onder de pannen. beroep kunnen doen op extra hulp. Dat kan komen van de Oosterschel de thuiszorg (wijkverpleging) maar ook uit Ten Anker (fysiotherapie, verpleeghuisarts). Aan de hulp van de thuiszorg zijn kosten verbonden, afhankelijk van het inkomen en met een maximum van tien gulden per uur. De stichting gaat nu met het cen trum de boer op. Alle aanwezigen kregen een folder mee met een kleu rige omslag waarop het nieuwe cen trum staat afgebeeld. Omdat het een nieuw gebouw is, wordt het kortweg Maartenshof genoemd. Een winkeltje komt er niet in, daar voor ligt het complex te dicht bij het centrum van het dorp. Eind februari moet bekend zijn wie de nieuwe bewoners zijn, in mei wordt het centrum geopend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1