Nieuwe vuilnisauto neemt grof en snoeiafval niet langer mee Prinses Juliana krijgt steun in rug Schietverenigingen geen stap verder GEMEENTE THOLEN Proficiat met de ingebruikname van de nieuwe DAF-vuilniswagen! DAF bedrijfswagen Heksenzusters vermaken jeugd Christelijke school St. Annaland 75 jaar Mensen moeten bellen voor afzonderlijke ophaalroute PfiithCT i/*4+ I Sloth maakt uitzending met M. de Rijcke Pensioen voor wethouders van 50 gunstiger Geen bijdrage voor nationale straatspeeldag Donderdag 17 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Vanaf maandag 28 oktober mogen inwoners van Tholen niets meer naast hun afvalbakken aan de straat zetten. De reinigingsdienst leegt voortaan uitsluitend nog de grijze en groene rolemmers. Wie grof vuil of snoeihout wil laten ophalen, moet de gemeente bellen. Deze regeling wordt van kracht nu de gemeente er een vuilniswagen bij heeft. Commissie noemt centrale schietbaan illusie Een centrale accommodatie voor vier Thoolse schiet- clubs is een gepasseerd station. Maar dat wil niet zeggen dat initiatieven van individuele verenigingen niet gesteund moeten worden. "We kunnen de vereniging niet laten zwemmen", zei voorzitter J.A. van Nieuwenhuijzen van de commissie sport donderdag, toen een verzoek van Prinses Juliana uit Scherpenisse ter sprake kwam. Achterhoedegevecht B. en w. willen bezwaren ongegrond verklaren De zitting van de commissie voor de bezwaarschriften o.l.v. C. Meertens heeft de schietverenigingen van Scher penisse, Poortvliet en Tholen niet veel opgeleverd. B. en w. stellen de gemeenteraad maandagmiddag voor om - op advies van de commissie - de bezwaren ongegrond te verklaren. De drie verenigingen krijgen geen eenmalige bijdrage van 350.000 gulden voor de stichting van een eigen schietaccommodatie. Per lid 3500 gulden Capaciteit groter Moerdijk Bergen op Zoom Postbus 90 - 4600 AB Bergen op Zoom Drebbelstraat 35 - Tel. 0164-236655 - Fax 0164-253915 School met de Bijbel in goede en slechte tijden Partijdig Wisselingen De commissie deed het idee van een centrale accommodatie af als een illusie, die losgelaten moet worden. In maart stemde een krappe raads- meerderheid (10 tegen 9 stemmen) tegen het voorstel om voor zo'n voorziening 350.000 gulden op tafel te leggen. De hoogte van het bedrag én het feit dat De Eendracht uit Tho len niet meedeed waren de argu menten. Een individueel verzoek om een bijdrage van de Thoolse club én de vraag om gemeentegarantie van Prinses Beatrix Stavenisse (die zelf bouwde) werden diezelfde raadsvergadering unaniem verwor pen. Op grond daarvan zei wethou der I.C. Moerland in de commissie dat de gemeenteraad op het stand punt staat: een centrale baan of anders niets. Zelf zag hij het graag anders, maar op grond van deze uitspraak maakt het verzoek van de schutters uit Scherpenisse volgens hem geen enkele kans. Prinses Juliana wil met zelfwerk zaamheid een eigen onderkomen bouwen op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk. Ze vraagt de gemeente om de kosten voor aan koop van de grond te willen dragen. Het gaat om een eenmalig bedrag van 35.000 gulden. "Wij vinden dat de centrale accommodatie buiten onze schuld om niet is doorgegaan. Daarom menen we recht te hebben op deze bijdrage, die maar een frac tie is van de 290.000 gulden die des tijds als reserve sportvoorziening is opgenomen", zei voorzitter A. Potappel die gebruik maakte van het spreekrecht. "Een eigen accommo datie is het laatste redmiddel voor onze vereniging en een goede basis voor het in stand houden van de schietsport op Tholen." Hoewel een meerderheid van de gemeenteraad dat niet vond, is er volgens J.A. van 't Hof wel degelijk een morele verplichting om de schietclubs aan onderdak te helpen. "Ze zijn drie jaar geleden plompver loren buiten gezet." Volgens hem staat een bloeiende vereniging nu stil. "Een vereniging die, in tegen stelling tot anderen, wél wat wil." De wethouder waarschuwde dat honoreren van het verzoek van Scherpenisse betekent dat ook de vier andere schietclubs voor een bedrag zullen aankloppen. "Wat een andere vereniging doet, is nu niet aan de orde", aldus Van Nieuwen huijzen, die Van 't Hof steunde. Ook P.J. Moerland, E. van der Maas en J. Rijsdijk deden dat. "Hoewel ik weet dat het vervolg moeilijk wordt en wij in feite een achterhoedegevecht leveren", zei laatstgenoemde. Mevrouw N. Breker informeerde nog naar de mogelijkheid dat de gemeente een accommodatie bouwt en verhuurt, maar volgens de wet houder is het beleid er juist op gericht om gebouwen af te stoten. "Als de raad ons positief advies naast zich neerlegt, is dat zijn zaak. Maar wij hebben ons best gedaan", verwoordde P.J. Moerland de gevoelens van de commissie sport. Volgens b. en w. is er op geen enke le wijze sprake van juridische ver plichtingen ten opzichte van de schietverenigingen, die in mei 1993 uit de gymzalen moesten verdwij nen wegens de mogelijke negatieve gevolgen van loodstof voor kinde ren. "In principe is elke vereniging zelf verantwoordelijk voor haar accommodatie en - indien, door wat voor reden dan ook, het gebruik niet meer mogelijk is - voor het vinden van een nieuwe accommodatie. Het feit dat ons college zich inspande voor een gezamenlijke centrale baan, geeft de schietverenigingen nog niet het recht om te stellen dat er zodanige verwachtingen zijn gewekt, dat de gemeente een bijdra ge zou moeten leveren. De vereni gingen is immers steeds voorgehou den, dat de medewerking slechts overwogen werd als een gezamenlij ke en voor alle schietverenigingen toegankelijke accommodatie zou worden gerealiseerd. Zowel op 12 als op 19 juli 1993 is dat in gesprek ken met de gezamenlijke schietver enigingen door de wethouder duide lijk verwoord. Nimmer zijn toezeg gingen gedaan, noch zijn door ons toedoen verwachtingen gewekt die nu in juridische aanspraken vertaald zouden moeten worden. Integen deel. Vanaf het begin heeft voorop gestaan, dat een gemeentelijke bij drage slechts bespreekbaar zou zijn, als de verenigingen de belangen zouden bundelen en zouden samen werken om tot een gezamenlijke schietaccommodatie te komen. Aan deze voorwaarde is niet voldaan", aldus b. en w. in hun voorstel aan de Thoolse gemeenteraad, die maan dagmiddag een beslissing neemt. Financiële medewerking aan een schietbaan voor drie verenigingen (Poortvliet, St. Annaland, Scherpe nisse) zou de gemeente 3500 gulden per lid kosten, terwijl de clubs dan zelf nog eens 150 mille op tafel moesten leggen. Het bezwaar 9an de verenigingen, dat men persé op een industrieterrein diende te bouwen, wijst het college ook af. "Geen sportterrein biedt de mogelijkheid om er een schietbaan te bouwen. Qua gebruik, karakter en aanzien past een schietbaan zoals de vereni gingen die voor ogen stond, uitslui tend op een bedrijventerrein. Hier zal ook gemakkelijker voldaan kun nen worden aan de voorschriften van de Wet milieubeheer." Op het aanbod van de gemeente om 1500 m2 grond op het industrieter rein van St. Maartensdijk te verko pen aan de schietverenigingen van Poortvliet, St. Annaland en Scherpe nisse werd door de drie besturen niet ingegaan. Een meerderheid in de gemeente raad vond drie clubs met 100 leden overigens te weinig voor steun, zodat de wethouder van sportzaken alsnog probeerde om de Thoolse club erbij te krijgen, maar dat liep weer spaak. De commissie voor de bezwaar schriften is van mening, dat de gemeenteraad bij de besluitvorming om geen bijdrage van 350.000 gul den te vertrekken, geen beginselen van behoorlijk bestuur heeft geschonden. Schietvereniging Eendracht uit Tho len is niet door eventuele gevaren van loodstof voor kinderen uit een gymzaal verdwenen, maar heeft door een brand, dit voorjaar de eigen accommodatie aan de Wattstraat moeten verlaten. Ook dat schept volgens b. en voor de gemeente geen enkele verplichting om voor vervangende accommodatie te zor gen. Verwijten van s.v. Eendracht over willekeur en gebrek aan zorg vuldigheid wijst het college volledig van de hand. Voor snoeihout dat niet in de rolem mers past, gaat de gemeente zes keer per jaar een afzonderlijke ophaalrou te rijden. Grof vuil zal één keer per maand apart worden opgehaald. In beide gevallen uitsluitend bij mensen die dat tevoren telefonisch hebben gemeld (0166-663727), en zonder dat daarvoor betaald hoeft te worden. Inwoners die niet kunnen wachten tot de vuilniswagen langs komt, kunnen hun afval zelf naar de gemeentewerk plaats in Scherpenisse brengen. In afwijking van wat de gemeentegids vermeldt, kan men daar terecht op werkdagen van 8 tot 12 uur en van één tot kwart voor vier, alsmede elke laatste zaterdag van de maand van 8 tot 12 uur. "Hij is modem, milieuvriendelijk, veilig, comfortabel, heeft een grotere wendbaarheid en een groter laadver mogen", zei wethouder J. van der Jagt bij de overdracht van de splinter nieuwe vuilnisauto, donderdagmor gen bij het gemeentehuis. De wagen is ook duur hij kost 370.000 gulden. Je kun er een huis van bouwen, zoals één van de aanwezigen opmerkte. De nieuwe aankoop moet de oudste van de drie in gebruik zijnde wagens - uit 1987 - vervangen. Het afdankertje wordt als reserve achter de hand Radio Sloth springt vanavond in op het tv-optreden van Mike de Rijcke uit Sint-Maartensdijk in de Sound- mixshow. De countryzanger uit de smalstad won vorige week de voor ronde van deze talentenjacht van RTL 4. Hij imiteerde daarbij Garth Brooks met het nummer The Thun der Rolls'. Vanavond doet De Rijcke live mee met de finale die om half negen begint. Radio Sloth brengt vanaf acht uur een programma spe ciaal rond de deelname van de Smurdiekenaar aan de finale van de soundmixshow. Presentator John van Splunter (van het country and western programma van Sloth) spreekt met diverse mensen over De Rijckes muzikale prestaties. Van Splunter zegt dat er bewust gekozen is om het radioprogramma gelijk met de televisieuitzending te bren gen. Overigens zit er bij RTL 4 tus sen de optredens cn de jurering een sportprogramma van Barend cn Van Dorp. Gedurende dit programma peilt Sloth de meningen over het optreden van De Rijcke. Het Sloth- programma sluit af zodra de win naar van de finale zijn lied voor de tweede keer heeft gezongen. Daar mee duurt de radio-uitzending van acht tot elf uur. Voor het programma moet de gebruikelijke uitzending van een kerkdienst wijken. gehouden en bijvoorbeeld ingezet voor het rijden van de snoeihout-rou- te. Evenals voorgaande keren koos de gemeente voor een auto met een Daf-chassis en een opbouw van de firma Geesink. "Die combinatie is ons goed bevallen", aldus de wethou der richting de vertegenwoordigers van beide bedrijven, respectievelijk de heren S. van Loon en L. Peters. De wagen kan 3000 liter meer afval laden dan de oude (20 in plaats van 17 kuub). Die grotere capaciteit was een wens van de gemeente omdat de wagens tegenwoordig verder moeten rijden, namelijk naar de stortplaats in Nieuwdorp. Aan het beladingssy steem zijn voorzieningen getroffen voor de veiligheid en het comfort van de vuilnismannen. De vrachtwagen is uitgerust met een 245 pk Euro 2 motor, die minder uitlaatgassen en lawaai produceert. De eerste en twee de as zijn gestuurd, de achterste is aangedreven. Het remsysteem is zodanig,'dat bij een glad wegdek een korte remweg gegarandeerd is. Op de wagen zit geen apparatuur die het mogelijk maakt om bij de inzameling van afval het aanbod te meten. Tho len gaat nog geen onderscheid maken in de tarieven op basis van het aan bod, meldde de wethouder. "We wil len het systeem volgen dat de afval verwerking een collectieve zaak is, waaraan iedereen net zoveel betaalt. De nieuwe vuilniswagen wordt op de Markt in Sint-Maartensdijk uitgeprobeerd onder het toeziend oog van de ambtenaren Blaas (links) en Van Zijst, met tussen hen in wethouder Van der Jagt. Uiterst rechts de heer Peters van fabrikant Geesink. Zoals dat bijvoorbeeld ook gebeurt bij de openbare verlichting." is nog onbekend wanneer de installa tie in bedrijf komt. In plaats van naar Nieuwdorp zouden de Thoolse vuil niswagens rechtstreeks naar de Bra bantse plaats kunnen rijden. Dat scheelt de gemeente weliswaar niet Moerdijk verbrand worden, maar het direct in de kosten, maar via de gelij- Het grof vuil moet in de toekomst in De heks Tarantuultje kan het prima vinden met de Thoolse kinderen. De theatervoorstelling 'De Tover- hoed' is in de smaak gevallen bij de Thoolse jeugd. Ruim 150 kin deren waren er voor naar Meul- vliet gekomen. Ze zagen hoe de heksenzusters Tarantuultje en Ratatouille uit een poppenkast tevoorschijn kwamen, nadat ze door het uitspreken van een toverspreuk gegroeid waren. Tar antuultje is een aardige heks die graag leuke dingen doet met de kinderen. Op een gegeven moment danste ze dan ook met de helft van de aan wezige jeugd door de zaal en zong een liedje met hen. Ratatouille, de slechterik, had juist een hekel aan kinderen. Maar onder invloed van haar zus draait ze nog aardig bij. Heksen stonden dit jaar centraal tijdens de kinderboekenweek, die sprookjes, mythen, sagen, legen den en fabels als thema had. "Een prima keuze", vindt Martin Bergsma van de openbare biblio theek. "Heksen spreken de kinderen erg aan." Hij is goed te spreken over de belangstelling voor de activi teiten in het kader van de kinder boekenweek op Tholen. "Vooral de afsluitingen waren sfeervol en bijzonder gezellig." Het enige dat tegenviel was de deelname aan de kleurwedstrijd. Heel veel platen waren uitgedeeld, maar slechts een beperkt aantal weer ingele verd; in de bibliotheek in Tholen bijvoorbeeld slechts twaalf stuks. De winnaars kregen een speciale beker gevuld met toverballen. Die gingen in Tholen naar Judith Geuze en Vonne v.d. Meer, in St. Maartensdijk naar Erwin Lind- hout en Laila Achabar en in St. Annaland naar Kirsten van Beve- ren en Caroline Ligtendag. De sprookjesspeurtocht sloeg erg goed aan, in Tholen deden er ke omslag die Olaz over alle deelne mende gemeenten berekent, zou het toch een voordeeltje kunnen opleve ren. Over een eventuele overslag op De Kragge bij Bergen op Zoom onderhandelt Olaz nog met het streekgewest westelijk Noord-Bra- Advertentie I.M. meer dan honderd kinderen aan mee. Maar de jury was erg streng en vond slechts 26 formulieren die foutloos waren; naast de let- terpuzzel die 'De gelaarsde kat' opleverde, moesten ook alle afzonderlijke antwoorden goed zijn. En sommige vragen waren best moeilijk, want een sprookje als Repelsteeltje bleek minder bekend te zijn. En de wolf at niet alle zeven geitjes op, maar slechts zes. De winnaars van een boek werden Annemieke Westerweel (Tholen), Leonie van Rouwendal (St. Annaland) en Delyse van IJs- seldijk (St. Maartensdijk). bant. Het snoeiafval blijft Tholen zolang mogelijk zélf versnipperen en composteren op de voormalige stort plaats Tuttelhoek. Ook dat is veel goedkoper dan wanneer het naar de composteerinstallatie bij Nieuwdorp gebracht zou worden. De School met de Bijbel te Sint-Annaland bestaat 75 jaar. Dat feit werd dinsdagavond met een dienst in de Nederlandse Hervormde kerk her dacht. De school kende in de beginjaren moeilijke perioden, maar inmiddels is de vereniging uitgegroeid tot een flinke basisschool met in totaal 189 leerlingen. Na de Franse Revolutie veranderde er veel op onderwijsgebied in Nederland. Zo werden kerk en staat gescheiden. Dat betekende dat het onderwijs puur een zaak van de staat werd. De schoolwet Van den Ende uit 1806 verbood het geven van onderwijs 'in het leerstellige van het kerkgenootschap'. In de praktijk gaf dat problemen. Zo werd ene meester Gangel te Appeltern geschorst omdat hij een goed woord van Jezus gesproken had. Vooral onder de Afgescheidenen (die zich in 1834 van de Nederduits Hervormde Kerk losmaakten) was er ontevredenheid over de situatie. Er moest een School met de Bijbel komen waar kinderen christelijk onderwijs kon den krijgen. De staat betaalde echter niet mee aan deze scholen. Toch waren er in 1848 al 150 opgericht. Onder de voorvechters van christe lijk onderwijs bevond zich ook mr. G. Groen van Prinsterer. Pas in 1920 wordt het bijzonder onderwijs gelijkgesteld aan het openbaar onderwijs. Een jaar later komen een aantal mannen in Sint-Annaland bij elkaar om over de oprichting van een School met de Bijbel te praten. Het bestuur van de mannenvereni- ging neemt in november 1921 het voortouw om in Sint-Annaland een School met de Bijbel op te richten. De dorpsgenoten worden opgeroe pen om lid te worden van de school vereniging. Niet velen geven hier aan gehoor, maar het zijn er genoeg. De eerste ledenvergadering wordt op 14 november 1921 gehouden en daarop wordt het eerste schoolbe stuur gekozen. Dit bestaat uit J. Kur- vink, P. Quist, C.K. Slager, J. van Dijke en A. Boon. Uiteindelijk schrijft men 143 leden in en 180 kin deren. De inspecteur van het lager onderwijs en b. en w. van Sint- Annaland keuren de ledenwerving af op partijdigheid en opnieuw moe ten mensen zich opgeven. Nu wor den er 135 kinderen ingeschreven. Het bestaande, openbare schoolge bouw wordt gesplitst omdat er geen geld is voor een nieuwe school. Het eerste schoolhoofd is Cornelis Hage en er zijn vier leerkrachten nodig. Maar de opening van de school moet tot 1 februari 1923 wor den uitgesteld omdat er, ondanks herhaalde oproepen, naast Hage slechts één onderwijzer wordt gevonden: Comelis van Houdt uit Bruinisse. Zij moeten met z'n tweeën aan 123 leerlingen les geven. Daar komen echter al snel juffrouw Cornelia Buteijn uit Rilland, mees ter Leendert Hage uit Sint-Annaland en juffrouw Jann. Joz. van Dijke uit Sint-Annaland bij. In de jaren die volgen, wisselt het personeel nogal sterk. In 1924 ver laat Hage de school en Van Houdt wordt hoofd. Dat jaar begint men ook met herhalingsonderwijs voor 'grote leerlingen'. Dat herhalingson derwijs heeft in de loop der jaren te kampen met sterk wisselende belangstelling. In 1926 telt de school 187 leerlingen en er moet een vijfde leerkracht worden aangesteld. Een jaar later staan er al 204 leerlin gen ingeschreven en in 1920 zijn het er 238. In 1929 verlaat hoofd Van Houdt de school. C. Kalle die als zesde leerkracht was benoemd, wordt vervangend hoofd. Hij heeft de vereiste hoofdakte, m?ar is nog te jong. Een volwaardig hoofd wordt echter niet gevonden en Kalle mag met dispensatie tijdelijk hoofd blij ven tot hij de juiste leeftijd heeft bereikt. In 1930 is dat zover en Kal le krijgt als hoofd van de school een woning in de Cureestraat. In dat jaar treed ook K. Koetsdijk (van het late re type-instituut) in dienst. Hij en Kalle beginnen in 1936,met een avondschool voor de opleiding tot commies-politie. Vanaf 1933 slaat de crisis toe. Schipperskinderen mogen niet meer worden meegerekend, de leerlingen- schaal wordt verhoogd, de mini mumleeftijd is nu zes jaar geworden en de leerkrachten zien hun salaris dalen. Het leerlingenaantal daalt. Gedurende de oorlog kan het onder wijs redelijk normaal doorgaan, ondanks dat zo nu en dan de school wegens kou gesloten wordt door een tekort aan kolen voor de kachel. De avondschool kan niet doorgaan van wege het feit dat de lokalen niet ver duisterd kunnen worden. De School met de Bijbel telt momenteel 189 leerlingen o.l.v. directeur M.D. Baaij. Het 75-jarig bestaan van de school werd dinsdagavond herdacht in een dienst waarin hervormd predikant ds. W.C. Meeuse uit Sint-Annaland en ds. C. Hogchem (Gereformeerde Gemeente) een meditatie hielden naar aanleiding van Psalm 34. Leer lingen, ouders, schoolbestuur en andere belangstellenden waren daar bij aanwezig. Wethouders lopen bij elke gemeen teraadsverkiezing risico om hun baan te verliezen. Voor wie echter de leeftijd van 50 jaar heeft bereikt en tenminste tien jaar zonder wezen lijke onderbreking wethouder is geweest, krijgt tot aan zijn 65ste jaar een uitkering. Dat blijkt uit de eerste wijziging van de uitkerings- en pen sioenverordening wethouders die de Thoolse gemeenteraad maandag middag gaat behandelen. Een nieuw artikel in de verordening is ook, dat de wethouder bij b. en w. een man of vrouw die op hetzelfde adres woont, al dan niet gehuwd, als nabestaande kan aanmelden. Met de achtste nationale straatspeel dag is geen direct Thools belang gediend en daarom wijzen b. en w. van Tholen de gevraagde bijdrage van 250 gulden door de stichting 'Kinderen voorrang' af. Samen met buurtgroepen, scholen en speeltuin verenigingen organiseert de stich ting op 4 juni 1997 een nationaal evenement. Meer dan 1000 straten zijn dan één dag afgesloten voor het verkeer, zodat kinderen veilig buiten kunnen spelen. Met de gemeentelij ke subsidie worden volgens de stichting groepen op lokaal niveau ondersteund, maar b. en w. zien het Thools belang niet. Bovendien is het beleid erop gericht om het aantal waarderingssubsidies te beperken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13