Bewoners Rozeboom nog in onzekerheid Voormannen van SGP bij Calvijn Gewasschade los van het peilbesluit Beveiliging speelterreintje voltooid Huizen goed, maar riool stinkt en lange, rechte straten zijn onveilig Tholen doet niet mee aan Europadag Meer geld voor anderstalige kinderen nodig Adoptie-avond Woord en Daad met jeugdkoor Bezwaar afbouw tuinonderhoud de Rozeboom is ongegrond Mevr. Maas moppert op gemeente: 'we zijn puur tegengewerkt' Werkbezoek PvdA aan Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder Donderdag 17 oktober 1996 Mogelijkheden renovatie of nieuwbouw De bewoners van wooncentrum voor bejaarden De Roze boom verkeren in onzekerheid over de toekomst van het gebouw. Dat bleek zaterdag tijdens het werkbezoek van de PvdA aan Sint-Philipsland. De stichting voor regiona le zorgverlening (SVRZ) en de woningbouwstichting Beter Wonen zijn aan het onderzoeken of het oude com plex gerenoveerd kan worden of dat (gedeeltelijke) nieuwbouw een beter alternatief is. Aanpassen Overname Studievereniging belicht geschiedenis partij Overtuiging Bij verhuizing St.Philipslander twijfelt aan onderzoek Ondeskundig Tweede telefoonlijn schooldirecteur Onzorgvuldig EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De PvdA legde zaterdag een werkbezoek af aan Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder. De socialisten merkten tijdens hun wandeling door de beide dorpen op dat ze er fraai bijliggen. Alleen de lange, rechte wegen leken de PvdA'ers een kwalijke zaak. Van de gelegenheid om in dorpshuis De Wimpel te discussiëren met de partijleden, -bestuurders en raadsleden maakte niemand gebruik. Herinrichten straten Haven dicht De Rozeboom is een geval apart. Het wooncentrum werd eind 1971 in gebruik genomen. Het is geen bejaardentehuis en ook geen echt woonzorgcentrum, maar meer een soort bejaardenflat waar men beperkte service kan krijgen. Het 25 jaar oude pand voldoet echter niet meer aan de huidige strenge eisen op het gebied van ouderenzorg. Daar om moet er wat gebeuren. Maar wat? Dat is nog niet zeker en de bewoners van De Rozeboom voelen zich onzeker. Ze uitten dat tegen de leden van de gemeenteraadsfractie van de PvdA. Ook directeur zorg van Ten Anker A.C.J. Gulden sprak daarbij een woord. "De Rozeboom moet aangepast wor den. Het gebouw moet toegankelij ker worden voor ouderen en met name rolstoelgebruikers", zegt Gul den. "Dat betekent dat de drempels weggehaald moeten worden. De breedte van de deuren is niet goed, de gangen moeten een bepaalde draaicirkel hebben, er moet dubbel glas in komen en sommige keuken blokken zijn aan renovatie toe. Zeker als je het seniorenlabel wilt krijgen, wat tegenwoordig haast ver plicht is, moet er nogal wat verande ren. Het zal zeker een ingrijpende operatie worden." Toch is men er nog niet uit. PvdA-wethouder I.C. Moerland begreep zaterdag de gevoelens van de bewoners. "U ver keert in onzekerheid over wat er gaat gebeuren; renovatie of sloop." Bij dat laatste woord sprongen enke le bewoners haast van hun stoel op. Zij zaten bepaald niet op zulke ingrijpende zaken te wachten. Gulden is voorzichtig. "We weten nog niet wat er gaat gebeuren. Er loopt nog een onderzoek naar de financiële haalbaarheid van allerlei alternatieven. Renovatie, gedeelte lijke nieuwbouw of een heel nieuw gebouw, de mogelijkheden liggen nu nog helemaal open. Daar valt nog niets over te zeggen. We hebben met de bewoners afgesproken dat er nog dit najaar meer duidelijkheid komt." De PvdA vindt dat Sint-Philipsland een zorgvoorziening moet krijgen die op het niveau van bijvoorbeeld Elenahof in Stavenisse ligt. "Gelijke monniken, gelijke kappen", zegt fractievoorzitter M. A.J. van der Lin de. "De mensen hier moeten ook in De Rozeboom een bepaald voorzie ningenniveau kunnen halen." Overi gens betekent dat volgens Van der Linde nog niet dat de gemeente ook in de buidel zal moeten tasten. "De gemeente heeft hier maar zijdelings mee te maken. Het is een zaak van de SVRZ, anders dan in Sint-Maar tensdijk waar een stuk zorg hele maal zou verdwijnen en waar de gemeente een eigen bijdrage moest leveren." De SVRZ is momenteel met de woningbouwscorporatie aan het pra ten over de overname van De Roze boom door Beter Wonen. Samen stelden ze zich een aantal doelen voor ogen. De woningbouwcorpora tie neemt het gebouw over en regelt de huur. De woningen blijven gere serveerd voor ouderen en de SVRZ regelt de zorg die aangeboden wordt. "We willen proberen meer zorg mogelijk te maken dan nu het geval is", zegt Gulden. "Nu is het beperkt tot de warme-maaltijdvoor- ziening, activiteitenbegeleiding en een zorgcoördinator. Maar als de mensen intensievere zorg nodig hebben, moeten ze nu naar De Vos- semeren in Nieuw-Vossemeer. Dat willen we in de toekomst zoveel mogelijk beperken. Daar is ook het overheidsbeleid op gericht, de men sen zolang mogelijk thuis houden." Momenteel wonen er 36 ouderen in De Rozeboom in 24 appartementen. Vier woningen staan leeg. Daarnaast heeft Beter Wonen in 1993 zelf nog een aantal seniorenwoningen aan De Rozeboom gebouwd. Wat er aan het 'wooncentrum voor ouderen' (zoals Gulden het noemt) moet gaan gebeuren, is grotendeels een zaak voor de nieuwe eigenaar Beter Wonen in samenspraak met de SVRZ. Drie mannen die belangrijk waren voor het ontstaan van de Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) stonden donderdag centraal op een bij eenkomst van studievereniging Calvijn. M. Dankers uit Den Helder sprak over dit onderwerp in gebouw Calvijn te Sint-Maartensdijk. Het was de eerste vergadering van de studievereniging in het nieuwe seizoen. Men begon met het zingen van psalm 68:2 waarna de voorzitter opende met een lezing uit Hebreeën 11In zijn openingswoord heette hij iedereen welkom. "Ons land is rijk bevoorrecht geweest. De voorman nen van de SGP hebben met grote liefde geijverd voor het beginsel van onze partij, Gods woord en wet. De Heere heeft hen willen gebruiken om voor Zijn eer op te komen. Niet om deze mannen te eren, maar om er Gods voorzienige leiding over ons en onze partij in te zien", zei de voorzitter. "In het hoofdstuk van Hebreeën lezen we dat ook Paulus, met verloochening van zichzelf, heeft geprobeerd aan het Joodse volk te bewijzen dat Jezus Gods zoon is. Dat dit ook ons doel mocht zijn; om in alles de ere Gods te bedoelen." Dankers gaf in grote lijnen de geschiedenis van de SGP weer. De partij werd in 1918 opgericht en is de oudste nog bestaande politieke partij van ons land. Ze werd opge richt door ds. G.H. Kersten. "Toch hebben reeds in de vorige eeuw enkele mannen door hun geestelijke overtuiging eraan meegewerkt dat onze partij tot stand heeft mogen komen", zei Dankers. "Zij kwamen het volk met vrijmoedigheid erop wijzen dat er maar één God is en dat Hij regeert. Ze hebben getracht om het volk te overtuigen dat een land en volk alleen dan bloeit als het zich onderwerpt aan God." De mannen waarover Dankers sprak, waren Willem Bilderdijk (1756-1808), Isaac da Costa 1798-1868) en Guil- laume Groen van Prinsterer (1801- 1876). De laatste was staatsman, historicus en referendaris aan het kabinet van koning Willem I. Hij was van 1849 tot 1857 lid van de Tweede Kamer en richtte de anti-revolutionaire par tij (ARP) op. Da Costa was een dichter uit een Portugees-joods geslacht. Bilderdijk was eveneens dichter en daarnaast historicus en rechtsgeleerde. Hij onderwees in Leiden ondermeer Da Costa en Groen van Prinsterer. "Deze mannen hebben hun door God geschonken gaven mogen doorgeven aan anderen", zei Dan kers. "Gods woord is ons gegeven als leidraad voor ons ganse leven, al wordt daar in onze tijd geen reke ning meer mee gehouden. De secu larisatie neemt hand over hand toe. Mocht de Heere ons land nog willen doen terugkeren op die oude paden om naar Zijn wil te handelen en wandelen." Na de pauze ontstond er naar aanleiding van een paar vragen nog een discussie. Dankers besloot de bijeenkomst met dankgebed. Ter gelegenheid van de introductie van de euromunt is er in 1998 een landelijk georganiseerde Europa dag, maar b. en w. van Tholen wil len daaraan niet meedoen. "Gezien de discussie over de gemeentedag, vorig jaar in de raad, lijkt het ons niet zinvol", zegt loco-burgemees- terr J. Versluys, die deze week zijn laatste b. en w.-vergadering heeft geleid omdat burgemeester Van der Munnik volgende week weer terug is uit Canada. Volgens Versluys wordt er misschien nog eens een eigen invulling aan de gemeentedag gegeven bij de opening van de geplande uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. Moordzaak Pelizzon. De politie heeft in de zaak van de vermoorde 18-jarige Sabrina Pelizzon uit Spij- kenisse drie mannen aangehouden. Ze worden ervan verdacht betrok ken te zijn bij de moord op het meis je van wie het lichaam op 18 augus tus op de schorren bij Viane werd gevonden. Het betrëft mannen van 24, 28 en 31 jaar uit Spijkenisse en Rotterdam. Ze zijn ingesloten en worden verhoord. Ook een onlangs aangehouden vrouw zit nog steeds in voorarrest. Het waterschap is niet van plan A.A. van Nieuwenhuijzen te Sint-Phi lipsland 176.790 gulden te betalen. De akkerbouwer claimt die schade aan de drainage in zijn akkers als gevolg van het in 1992 door het water schap Tholen vastgestelde peilbesluit. Volgens het bestuur van Zeeuwse Eilanden is het verband tussen beide zaken niet bewezen. Ze stelt de algemenCk vergadering van hoofdingelanden daarom voor, de schade claim af te wijzen. Op vijf percelen (samen 38,5 ha) van de Sint-Philipslander in de Kra merspolder en drie (samen 17,6 ha) in de Prins Hendrikpolder zou de drainage in de zomerperiode onder water komen te liggen. Dit als gevolg van het hogere zomerpeil dat het waterschap hanteert, en met het resultaat dat de drainage al na vijf in plaats van 30 jaar zou zijn afge schreven. Bovendien zouden enkele percelen zelfs ongeschikt zijn geworden voor de akkerbouw. Van de gevraagde 176.790 gulden heeft 4800 gulden betrekking op schade aan het gewas op een laaggelegen deel van een perceel in de Kramers polder, waar in de winter van 1994/1995 wateroverlast optrad. Onderzoek (ondermeer hoogteme tingen, bodem- en literatuuronder zoek) in opdracht van het water schap heeft uitgewezen dat in de Kramerspolder in de zomers van 1993 en 1994 de mondingen van de drains gedurende drie tot vier maan den gemiddeld vijf tot tien centime ter onder water hebben gestaan. Het zomerpeil is er gewijzigd van 60 naar 40 cm min NAP. De invloed van de peilverhoging deed zich in 1993 voelen tot zo'n 30 meter van de drainmonding en het jaar daarop in het uiterste geval tot maximaal 90 meter. Het lage perceel met water overlast ligt daarbuiten. Een door Bodem-Hydro Consultants te Goes eind vorig jaar uitgevoerd bodemon derzoek heeft niets aan het licht gebracht dat het onvoldoende func tioneren van de drainage kan verkla ren. Nadelige invloeden van het onder water liggen zijn niet vastge- steld, noch van het ontbreken van het glasvlies omhulsel rond de drains. Ook een verband tussen gewasschade en peilverhoging wordt niet aannemelijk genoemd. In de Prins Hendrikpolder is het zomerstreefpeil op 25 cm min NAP vastgesteld. Hier is geconstateerd dat de drainage 10 tot 15 cm daarbo ven uitmondt. Als waterafvoer plaatsvindt, komt de drainage des ondanks onder water, aldus Van Nieuwenhuijzen. Volgens het waterschap heeft dat niets met het peilbesluit te maken, maar is de afwatering het probleem. De Sint-Philipslander heeft tijdens twee hoorzittingen zijn twijfel uitge sproken over de verrichte onderzoe ken. Ze zouden onvolledig en daar door ondeskundig gebeurd zijn. En bovendien als uitgangspunt hebben Voor het project Meer Stappen wil len b. en w. van Tholen dit jaar naast de geplande 2100 gulden nog eens 11.000 gulden beschikbaar stellen. Er blijken maar liefst 19 kinderen aan mee te willen doen en dat was boven verwachting. Het project heeft tot doel, jonge, anderstalige kinderen en hun moeders te begelei den, zodat de (taal)a'chterstand en cultuurverschillen wanneer de kin deren naar de basisschool gaan, niet tot leerachterstand leiden. De gemeenten Tholen, Axel, Borsele en Reimerswaal werken hierbij samen met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Het project is ook toegankelijk voor Thoolse kinderen bij wie wordt aangenomen, dat hun kans op schoolsucces kleiner is. Voor dit jaar trekt de gemeente Tho len 2100 gulden uit, waaraan nog 11 mille wordt toegevoegd. De raad neemt daar maandagmiddag een beslissing over. Voor 1997 is 13.768 gulden geraamd en voor 1998 een bedrag van 12.846 gulden. Deze uit gaven worden bekostigd uit het fonds opvang en scholing ex-asiel zoekers. Geen wonder dat PTT telecom zulke goede zaken doet. Op de Thoolse openbare scholen wordt zoveel gebeld en gefaxt, dat de bovenschoolse directeur alsmaar onbereikbaarder wordt voor de buitenwereld. Daarom wil hij een tweede telefoonlijn, waar voor b. en w. aan de gemeente raad om 760 gulden vragen. Het probleem werd actueel toen in de zomervakantie de fax met inge bouwd antwoordapparaat en telefoon op de openbare basis school de Rieburch in St. Maar tensdijk werd gestolen. De gemeente is er niet voor verze kerd, maar het rijk geeft er wel een vergoeding voor. Dat geld is gereserveerd voor eventuele claims. De Rieburch krijgt de fax van de bovenschoolse directeur, die zelf een nieuwe fax mag kopen, als de gemeenteraad dat maandagmiddag goedkeurt. Naast de 760 gulden voor de tweede telefoonlijn komt er nog 740 gulden voor de fax bij, dus totaal gaat het om 1500 gulden. gehad om aan te tonen dat er geen schade was, zodat zijn schadeclaim zou kunnen worden afgewezen. Het waterschapsbestuur ontkent dit. 'Er moet toegewerkt worden naar een beslissing van uw vergadering die voldoende onderbouwd is. Het onderzoek is objectief uitgevoerd, weliswaar beperkt van opzet, maar voldoende om de getrokken conclu sies te onderbouwen', schrijft het bestuur aan de algemene vergade ring. Waar Van Nieuwenhuijzen stelt dat het oorzakelijk verband tus sen de schade en het peilbesluit slechts wordt aangenomen en niet is aangetoond, is het waterschap van het laatste overtuigd. 'Aan de essen tie van de onderzoeken en rapporten wensen wij niets af te doen', schrijft het bestuur. De Sint-Philipslander voerde ook nog aan dat eigenlijk al vóór het vaststellen van het peilbesluit een onderzoek naar eventuele schade had moeten plaatsvinden. Volgens hem is door het waterschap Tholen onzorgvuldig gehandeld. Die bewe ring is echter al door de Raad van State onderuit gehaald, meent het bestuur van Zeeuwse Eilanden. Dat rechtscollege heeft namelijk eerder dit jaar het bezwaar van de maat schap Van Nieuwenhuijzen-Voge- laar tegen het peilbesluit verworpen en verwees daarbij expliciet naar de deskundige adviezen die zijn inge wonnen. De algemene vergadering beslist op 28 oktober over de schadeclaim van Van Nieuwenhuijzen. De reformatorische hulpstichting Woord en Daad afdeling Tholen/St.Philipsland organiseert donderdag 24 oktober in het Cal- vijncollege te Tholen een avond voor adoptieouders en andere belangstellenden. Diverse mensen adopteren kinderen uit de derde wereldlanden door middel van een maandelijkse bijdrage en enige gezinnen verzorgen zelf een geadopteerd kind. De familie Devadason zal op deze bijeenkomst met behulp van dia's informatie geven over de werk zaamheden die in Sri Lanka worden verricht. Zij zijn namens de stichting Woord en Daad projectleiders in dit land en verblijven voor korte tijd in Nederland. Na de pauze zal het pas opgerichte jeugdkoor Euphonia uit Tholen voor het eerst optreden. Zij zullen bewerkingen van psalm 119 en 141 en vier christelijke liederen ten gehore brengen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Zaterdag brachten de ongeveer 500 luisteraars bij de zangavond in St. Annaland ƒ1094,40 gulden bij elkaar voor kinderhulp van Woord en Daad in Ethiopië. Het gaat om een project voor 1400 kinderen in de krottenwijken van de hoofdstad Addis Abeba en hulp aan 350 (half)weeskinderen in de stad Des- sie. Aan het programma werd mee gewerkt door de St. Annalandse koren VZOS o.l.v. Rinus van Gorsel en Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost, alsmede het St. Philipsland- se koor Comt nu met sangh o.l.v. Johan Nijsse. Organisten waren Leen Heijboer en Leo Nijsse. Er was ook samenzang. Ds. W.C. Meeuse sprak over Teven doet hopen' naar aanleiding van Psalm 42. Voorzitter A. van Gorsel van Woord en Daad sprak een dankwoord. De bezwaren van directeur F. Bor- dui tegen de afbouw van het tuinon derhoud bij de Rozeboom in St. Phi- lipsland hebben niets uitgehaald. B. en w. stellen de gemeenteraad maandagmiddag voor om het bezwaarschrift van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) ongegrond te verklaren. De commis sie voor de bezwaarschriften heeft geconstateerd, dat de servicekosten voor de bewoners van de Rozeboom door het stopzetten van de subsidie 'slechts marginaal zullen worden beïnvloed.' De commissie acht de door Bordui gevraagde afbouwter- mijn van vijf jaar te lang en de twee jaar van de gemeente redelijk. Dit jaar krijgt de Rozeboom nog de vol ledige subsidie van 4600 gulden van de gemeente. In 1997 maar de helft meer, 2300 gulden en in 1998 moet de SVRZ het tuinonderhoud hele maal zelf bekostigen, zoals Ten Anker, de Schutse en Elenahof dat al veel langer doen. De voormalige gemeente St. Philipsland had voor de Rozeboom destijds een uitzonde ring gemaakt, maar na de gemeente lijke herindeling wilde het Thoolse bestuur een gelijke behandeling van alle complexen. Vader en zoon Den Engelsmandhr. Maas en dhr. De Graaf bezig met de plaatsing van het hekwerk aan de Burg. Smithstraat in St. Anna land. Het speelterreintje aan de Burg. Smithstraat in St. Annaland is zaterdag met een hekwerk afge sloten, waardoor kinderen niet meer in de vlakbij gelegen water gang kunnen vallen. Het resultaat is belangrijk, maar over de manier waarop dat tot stand kwam, moppert mevr. Maas nog steeds. "We zijn puur tegengewerkt", con cludeert ze. "Als je ziet, hoelang we hier al mee bezig zijn, dan kun je niet anders zeggen, dat het allemaal heel vervelend verlopen is." De gemeente wilde vorig jaar eerst medewerking verlenen, maar het waterschap stond niet toe dat de delfstrook die nodig is om de water gang schoon te maken, beplant wordt. Uiteindelijk werd besloten om het speelterreintje af te sluiten. De gemeente stelde een hekwerk beschikbaar en-de bewoners zouden de omheining plaatsen. Aangezien de toegang tot de achterkant van de huizen in de Burg. Smithstraat dan afgesloten zou worden, werden de bewoners van de oneven kant op verzoek van de gemeente gevraagd of ze geen bezwaar hadden tegen de afsluiting. "Dat bleek niet het geval, maar dan blijft de brief met de goedkeuring van de gemeente nog drie weken uit. In die periode zijn er nog twee kin deren bijna in de watergang geval len", aldus mevr. Maas. Uiteindelijk kwam hoofd plantsoe nendienst M. van Loenhout de situ atie opmeten. Er waren 7 hekken van 3 meter nodig. "Gezien de kos ten wilde de gemeente die vanaf de werkplaats in Scherpenisse niet brengen", moppert mevr. Maas. "Eén van de bewoners die met een open busje rijdt, zou de materialen na zijn werk vrijdag 4 oktober om kwart voor vijf ophalen, maar vol gens gemeentewerken moest dat voor vier uur gebeuren. Daar was geen verandering in te brengen en toen hebben we het kar wei een week moeten uitstellen, ter wijl we 5 oktober net een hele ploeg vrijwilligers beschikbaar hadden. We hebben toen wethouder Vers luys gebeld, die ervoor heeft gezorgd, dat we 11 oktober wel om kwart voor vijf in Scherpenisse terecht konden. Zaterdag hadden we maar vier men sen beschikbaar en tijdens het kar wei bleek, dat er 7 hekken van 2.30 in plaats van 3.00 meter waren gele verd. We kwamen dus een kleine 5 meter te kort. Opnieuw wethouder Versluys gebeld en die zorgde ervoor, dat er een ambtenaar in Scherpenisse was om de ontbrekende hekwerken mee te geven. Met name in de bosjes viel het werk knap tegen, zodat er van half negen tot twee uur aan gewerkt is." Nu het hekwerk er staat, hebben de bewoners van de Burg. Smithstraat nog wat ideetjes om het speelterrein op te knappen. "We willen in elk geval de beplanting doortrekken, zodat het hek uit het zicht is en de kinderen meer beschutting hebben", zegt mevr. Maas. PvdA-wethouder I.C. Moerland en de voltallige raadsfractie lieten zich rondleiden door partijgenoot A.P. Komaat die jarenlang raadslid voor de PVAB (partij voor algemene belangen) was in de voormalige gemeente Sint-Philipsland. Over de huizen had men niet te klagen. "Ver krotting zie je hier niet, in tegenstel ling tot sommige dorpen op Tho len", zei Moerland. Eén van de fac toren die daarbij meespelen, is het lage percentage tweede woningen. "Die zijn er heel weinig", zegt Kor- naat. "Een hele tijd geleden heeft de gemeente Sint-Philipsland daar een stop op gezet en dat werkt goed. In totaal zijn er misschien twee of drie in Anna Jacobapolder en een stuk of vijf in Sint-Philipsland. Dan houdt het wel op." Kornaat noemde ook voorbeelden van panden die de gemeente heeft opgekocht en gere noveerd zoals de voormalige lagere school in Anna Jacobapolder. Tij dens de wandeling door de Polder kon men constateren dat het aantal slecht onderhouden woningen - in tegenstelling tot een aantal jaren geleden - erg laag was. Integendeel, het dorpje vernieuwt en is de laatste jaren zelfs uitgebreid met drie stra ten. Wat de socialisten tijdens hun wandeling door Anna Jacobapolder op een onsmakelijke manier duide lijk werd, was de problematiek met de riolering. Een onaangename geur kwam er uit de straatkolken. "Voor al als het geregend heeft, komt er veel druk op de leidingen. En als het goed doorregent, komt het spul zelfs terug in de wc's. "Dat mogen we wel eens aankaarten in de commissie openbare werken", merkte Moerland op. Wat de PvdA'ers opviel, waren de lange, rechte wegen in Sint-Philips land. "Dat is stedebouwkundig natuurlijk puur slecht", zegt Kor naat. "Vandaag de dag worden zulke straten niet meer gemaakt. Je zou daar met de herbestrating toch eens een paar knikken in moeten leggen." Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde voegt hieraan toe: "Ook wat coördinatie betreft, moet er nog wel wat verbeteren. Als je ziet hoeveel de gemeente hier geïnvesteerd heeft in het herbestra- ten (voor dit jaar is er weer twee ton uitgetrokken) en hoeveel van die wegen er nu al weer open liggen omdat een andere instantie er werk zaamheden moet uitvoeren, dat is niet efficiënt." "De coördinatie tus sen de nutsbedrijven, PTT en gemeente is niet zo goed", vindt ook raadslid A. den Haan. Van der Linde merkt daarom op. "Onze fractie is er voorstander van om bij het herbe- straten gelijk de herinrichting van zo'n straat mee te nemen. Alleen ste nen eruit halen en weer stenen erin leggen, is op zich een vrij zinloze zaak. Al is onderhoud natuurlijk wel nodig. Maar overal vragen de men sen om herinrichting. De klachten zijn vrijwel nooit 'Er' zit een put in de straat', maar wel 'Er wordt te hard gereden'. Een ander onderwerp dat tijdens de rondwandeling nog ter sprake kwam, was de haven. De gemeente Tholen vatte na de herindeling het /plan op om de haven te sluiten. Dat Stuitte op verzet van de bevolking en met name de schippers die Sint-Phi lipsland als thuishaven hebben. Drie investeringen voor de haven zijn allemaal een jaar opgeschoven. Voor 1998 staat nu 80.000 gulden voor een havenontvangstinstallatie (voor scheepsafval) op de rol. Een jaar later zouden de palen vervangen moeten worden en de havendam hersteld voor in totaal 65 mille. Het herstel van de damwand kost maar liefst 500.000 gulden en is voorlopig voor het jaar 2000 gepland. Voor standers van het sluiten van de haven zeggen dat deze kosten niet te rechtvaardigen zijn wegens de klei ne groep mensen die er gebruik van maakt. De lasten voor volgend jaar worden geschat op ruim 18.500 gul den, terwijl er maar 3.500 gulden binnenkomt. De fractie is voorzich tig in haar uitlatingen over de haven. "Ik ben niet 12, 3 voor het wegha len van de haven. Maar we zijn wel verplicht om een afweging van kos ten en baten te maken. Maar ik weet er te weinig van om daar nu iets over te zeggen." Wethouder Moerland voegt daar nog aan toe: "Er is op dit moment een onderzoek gaande naar de haven. Dat zal binnenkort afgerond worden en nog voor het einde van het jaar moet bekend zijn wat er gaat gebeu ren met de haven." Kornaat is duide lijk geen voorstander van sluiting. "Je kunt niet zomaar zwart-wit zeg gen: die haven wordt te weinig gebruikt, dus sluiten maar. Het gaat om meer factoren. Niet alleen de schepen, maar ook het havenplateau dat nu gebruikt wordt als ondermeer parkeerruimte voor vrachtwagens. En ook de hele ont wikkeling van het gebied eromheen wordt beïnvloed." De Sint-Philips- landse afdeling van de schippersver eniging Schuttevaer was van plan om tijdens het werkbezoek haar standpunten nog op tafel te leggen, maar alle bestuursleden bleken zaterdag verhinderd te zijn. Na de discussie in dorpshuis De Wimpel maakten de PvdA'ers nog een wandeling door Anna Jacobapolder. Van links naar rechts: H.J. Ver maas, I.C. Moerland, mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen, A. den Haan, M.A.J. van der Linde, M. den Haan, J. van Akkeren en A.P. Kor naat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11