A. Scherpenisse maakt 200.000 m: glastuinbouw vol in St. Annaland Bloemen en vliegen inzet van strijd tegen de varkens Qerlemans mans Provinciale wedstrijden brandweer Prijs Bintje zakt verder Overleggroep vernieuwing platteland Grootste kas in aanbouw voor sergeant uit het leger Raad van State sceptisch over Thoolse bezwaren Tst '96 Windmolens in Willempolder Donderdag 10 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Nieuwe bedrijven Tholen Stavenisse St. Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Het is ander groen dan hij in het leger gewend is, maar over drie maanden stapt sergeant Marco Scherpenisse uit St. Anna- land volledig over op de glastuinbouw. Op een per ceel tussen de Weg van Kodde en de Bruynzeel- dreef is een kas van 7500 m2 in aanbouw, waar half november de eerste sla geplant zal worden. De familiemaatschap Scherpe nisse heeft dan totaal 17.200 m2 glas in exploita tie. Daarmee is het de grootste kas van St. Anna- land, waar bij elkaar meer dan 200.000 m2 glas staat. Eind november zal wet houder J. Versluys ter gele genheid van deze mijlpaal de glastuinbouw eens in het zonnetje zetten. Reorganisatie leger Meer licht en lucht Op en neer Kunnen zeldzame bloemen op de Roolandsedijk en vliegen die de kwaliteit van producten bij Budelpack zouden aantasten, de var kens nog weren op Tholen? Over zes weken doet de Raad van State daar uit- spraak over, maèr voorzit^ ter Bakker liet duidelijk blijken, in welke, richting het besluit opgaat. "De gemeenteraad had bloem- dijken kunnen aanwijzen om varkens te weren, maar dat is niet gebeurd. Die van Tholen dachten: brood op de plank!" Gemeente onzorgvuldig v - Ammoniakneerslag Convenant Catastrofale gevolgen Ongeloofwaardig Varkensstallen krijgen weer milieuvergunning Het Groencollege Goes, het Zeeland studiecentrum en IPC Plant Schoon- dijke gaan samen een platform voor plattelandsvernieuwing van de grond tillen op Tholen en Sint-Phi- lipsland. Gedeputeerde staten heb ben ingestemd met hun aanpak en stellen maximaal 25.000 gulden subsidie beschikbaar. Het is de opzet om de bevolking te interesse ren voor plattelandsvernieuwing en hen te betrekken bij het ontwikkelen van activiteiten en nadenken over de toekomst. Plattelandsvernieuwing richt zich op een samenspel van landbouw, natuurbeheer en recre atie. Het gaat daarbij om vernieu wing in de regio, van individueel ondernemerschap tot leefbaarheid. De bedoeling is dat eerst een initia tiefgroep wordt gevormd, met daar in vertegenwoordigers van gemeen te, ZMO, plattelandsvrouwen, on dernemersverenigingen e.d. Die groep zou een 'innovatie- en kennis markt' moeten organiseren. Een beurs waar instellingen hun moge lijkheden voor ondersteuning bij het vernieuwingsproces presenteren en waar met korte lezingen naar de toe komst gekeken wordt. Een work shop moet vervolgens richting geven aan die toekomst: welke onderwerpen worden opgepakt, hoe liggen de verantwoordelijkheden. Tenslotte komt een kerngroep tot stand waarin mensen op persoonlij ke titel zitten. Dit overlegplatform zou als aanspreek- en steunpunt moeten dienen bij regionale activi teiten. De kerngroep moet uiterlijk in januari gevormd zijn. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 9 september tot en met 4 oktober 1996. Schot's vishandel, Ambachtsweg 10, ambulante (markt-)handel in vis, 2-4 werkzame personen. C.T.B. isolatie- en montagebedrijf, Touwslagersdreef 29, isolatie- en montagebedrijf, 1 werkzame per- A.J. Stouten-van 't Veer, Molenpad 6, enquetebureau, 1 werkzame per- Eliza mode, Kaaistraat lO^kleinhan- 'del in dames-,, heren- en kinderbo- venkleding, 1 werkzame persoon. ■7.' iv a .uutjJ in 'f»ii.Jiinnt .Marklo software, Schuttershof IS, het installeren van computers en software, klein- en groothandel in software, waaronder educatieve en religieuze software, groothandel in hardware, 1 werkzame persoon. Van der Zanden decor en etalage, Langeweg 6, het maken van decors in de ruimste zin en het maken van etalages ten behoeve van winkelin terieurs. Primeur relatiegeschenken, Hoge Markt 12, groothandel in relatiege schenken, voornamelijk wijnen en levensmiddelen, geen werkzame personen. Dr. A. van der Zwan consultants b.v., Schelphoekseweg 3, het ver strekken van adviezen en het verle nen van diensten op het gebied van beheer en bestuur en voorts op het gebied van beleidszaken, alsmede het (doen) voeren van beheer en bestuur, 1 werkzame persoon. Oudelande-Platschorre b.v.Schelp hoekseweg 3, pensioenvennoot schap, geen werkzame personen. Hersenletsel. In het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes wordt zaterdag een informatiemarkt over niet-aan- geboren hersenletsel gehouden. Diverse patiëntenorganisaties zullen vertegenwoordigd zijn. Verder wer ken ook deskundigen mee zoals art sen, neurologen, maatschappelijk werkers en psychologen. De infor matiemarkt duurt van elf tot vier De uit St. Annaland afkomstige kas- senbouwer C.J. van der Male uit Venray is zo trots als een pauw dat hij de order kreeg voor de nieuw bouw. "Ik heb onlangs de grootste opdracht uit mijn loopbaan gekregen van ch'rysantenkweker Satter in Game ren, maar die 80.000 m2 daar doen me minder dan deze 7500 m2 in St. Annaland. Mijn geboorteplaats blijft altijd trekken. En ik vind het ook uitermate moedig van Adrie Scherpenisse en zijn twee zoons, dat ze deze stap zetten terwijl het niet zo goed gaat in de glastuin bouw. Zo is het bijvoorbeeld droe vig gesteld met de paprikaprijzen. Maar deze hypermoderne kas is een diepte-investering om te overleven." Van der Male werkt intussen samen met zijn twee zoons, Theo en Bart, in het bedrijf, zoals ook bij zovele St. Annalandse glastuinders het geval is: M. Mosselman, P. de Wit te, J. Vroegop, A.A. van Luijk en nu ook bij A.C. Scherpenisse. Marco (25) Scherpenisse zit al T/z jaar bij de koninklijke landmacht in Peter, Marco en Adrie Scherpenisse en Kees van der Male (v.l.n.r.) in de in aanbouw zijnde kas. Dongen, waar hij als motortechni cus wielvoertuigen werkt. Wegens de reorganisatie van het leger moe ten er echter 260 van de 420 colle ga's weg, onder wie de St. Annalan- der. Aangezien de banen niet voor het opscheppen liggen, besloot Mar co in het bedrijf van zijn vader en broer te stappen, waar hij in de vrije tijd tijdens de oogst al vaak hielp. Het gevolg was, dat de kassen dan wel uitgebreid moesten worden, want het bestaande complex was te klein voor drie firmanten. "Ik dacht in mei mijn laatste investering gedaan te hebben (renovatie van de uit 1978 daterende 2500 m2), maar in juni spraken we weer al over nieuwbouw van 7500 m2", vertelt de 55-jarige Adrie Scherpenisse. "Maar dat wordt iets voor de jongens. Er komen volgend jaar april paprika's in en dat is een nieuwe teelt voor ons. De komende winter moeten Peter en Marco daar maar eens cur sussen voor gaan volgen." Adrie Scherpenisse begon in 1964 met een kas van 1100 m2. Op 11 sep tember van dat jaar gingen de eerste slaplanten de grond in. In drie etap pes werd uitgebreid tot 9700 m2. In 1978 kwam er 2500 m2 bij en in 1985, toen zijn nu 28-jarige zoon Peter tuinder werd, bouwde Van der Male er 4000 m2 glas bij aan de Weg van Kodde. Sla, radijs en snijbonen vormen de produkten bij Scherpe nisse, waarvan met name snijbonen geweldig arbeidsintensief zijn. De 31/z tot 4 weken durende oogst vergt een fantastische hoeveelheid arbeid. Vandaar dat in de nieuwbouw voor een rustiger teelt is gekozen: papri ka's. Volgens Van der Male wordt voor Scherpenisse de tweede moderne kas van Zeeland gebouwd. De eerste staat aan de overkant van de Weg van Kodde, bij Van Luijk en dat is goed bevallen. "Bij windkracht 9 of 10 kun je op bed blijven liggen", zegt de kassenbouwer. "De ruiten zijn 2.08 m lang en 112 m breed en de goten zijn 14 in plaats van 17,5 cm. Het meest in het oog springend is de hoogte van de kas: 4 meter tegenover 2.80 m bij de bestaande. Dat levert meer licht op en dat is één van de belangrijkste factoren in de glastuinbouw. Ook de lichtcirculatie boven het gewas wordt verbeterd en dat biedt meer'mogelijkheden, zoals bijvoorbeeld de teelt van rozen." Door de recente aanpassing in mei is de uit 1978 daterende 2500 m2 glas ook weer bij de tijd. Eén van de twee paden moest het veld ruimen en dat leverde 250 m2 extra grond op. En er kwamen twinrolgevels om drie afdelingen te kunnen maken die apart verwarmd kunnen worden. Inmiddels is er sla ingeplant en voor de kerst hoopt men grote kroppen te kunnen oogsten. Scherpenisse ondervindt concurren tie van ijsbergsla en van sla uit Spanje. "In de vorige winter was de prijs prima, maar in de afgelopen zomer was het weer slecht. Bijvoor beeld gisteren 40 cent en vandaag 20 cent vooreen krop sla. Zo heb je ook radijs van 90 en van 50 cent. Het ene jaar is nu eenmaal beter dan het andere. Het gaat op en neer, maar na 32 jaar glastuinbouw zeg ik: deze nieuwbouw moet kunnen", zegt Adrie Scherpenisse. Het vierde waterbassin van 2000 m5 is al gereed en door de goede weers omstandigheden vordert ook de kas senbouw goed. "Het zal wennen zijn, alle dagen in de glastuinbouw", zegt Marco Scherpenisse, "maar een heleboel in dit vak heb ik al gedaan." Staatsraad Bakker ging daarmee wat snel door de problematiek, maar de heftige bezwaren van landbouwer C.P. de Rijke uit Tholen en verpak kingsbedrijf Budelpack uit Poort vliet kregen niet zo'n warm onthaal. "Door de heldere uiteenzetting heb ik geen vragen", zei staatsraad mevr. Korte, oud-staatssecretaris van justi tie. "Ik vond de toelichting heel bloemrijk", merkte staatsraad Schaafsma op, oud-hoogleraar be lastingrecht. En voorzitter Bakker, voormalig voorzitter van het college van beroep voor het bedrijfsleven, sprak gekscherend over de tijd van de 'flower power.' Het Bureau Adviseur Beroepen Milieubeheer (BABM) had in opdracht van de Raad van State vier deskundigen laten kijken naar de vergunningverlening door b. en w. van Tholen. Van de zeven toegela ten varkensbedrijven in de Weihoek was het bedrijf van H.G.B. van Genugten aan de Bram Groenewe geweg eruit gelicht om daarmee een proefproces te voeren. En de bezwaarden hadden moed gekregen door de conclusies van P.M. Stroe ken, J.H. Grit, J.A. Rorije en T. v.d. De in aanbouw zijnde varkensstal van dhr. Van Genugten aan de Bram Groenewegeweg. Rechts op de achtergrond een soortgelijk gebouw van dhr. Jonkers aan de Zwarteweg. J r Advertentie I.M. Meulen van BABM. Die vonden dat de gemeente Tholen op verschillen de terreinen 'onzorgvuldig' was geweest, zodat de vergunning ver nietigd zou moeten worden. "De motivatie van het gemeentebestuur met betrekking tot de weerlegging van de bedenkingen ten aanzien van de ventuele bloemdijken die op grond van de Interimwet ammoniak en veehouderij beschermd dienen te worden, acht ik onzorgvuldig", aldus het BABM-rapport. "Voorts ben ik van mening, dat ook de weer legging van de bedenkingen ten aan zien van de aantasting van de land schappelijke waarde onzorgvuldig is. Ten aanzien van de stankhinder deel ik de mening van het gemeente bestuur, dat er geen sprake is van een ontoelaatbare cumulatie van stankhinder. Wel stel ik vast, dat de gegevens die benodigd zijn om de cumulatie te kunnen beoordelen, geen deel uitmaken van het besluit. Voor appellanten was het dus niet inzichtelijk of de conclusie van het gemeentebestuur gerechtvaardigd was. Dit acht ik onzorgvuldig, zodat het besluit van b. en w. van Tholen vernietigd dient te worden", aldus de conclusies van BABM. Mr. J.J.C.M. Willemen, raadsman van Budelpack, alsmede mr.drs. L.G. Krijnen, raadsman van C.P. de Rijke, onderschreven dat groten deels. "De vraag of er bloemdijken zijn, is met dit BABM-rapport toch wel opgelost", zei Krijnen. "De kwestie is, of dergelijke bloemdij ken op zodanige afstand van de beoogde stal van dhr. Van Genugten liggen, dat een milieuvergunning voor deze stal afgewezen moet wor den." J. van Groningen, adviseur van var kenshouder Van Genugten, was niet zo ondersteboven van het BABM- rapport. "Dat de gemeente niet zorg vuldig is geweest bij het beoordelen van de bloemdijken, kan ik niet onderschrijven", zei Van Gronin gen. "Door de onduidelijke definië ring en de niet eenduidige criteria die door de verschillende beheerders worden gehanteerd, is het onmoge lijk voor een niet-beheerder om een oordeel te geven wanneer sprake is van een bloemdijk. De gemeente valt geen enkel verwijt te maken." Staatsraad Bakker merkte op, dat een bloemdijk minimaal 5 ha. groot moet zijn en door de gemeenteraad als zodanig aangewezen dient te zijn en dat bleek niet het geval. Krijnen haalde echter een onderzoek van natuurtechnica mevr. G.M. van der Krogt aan, dat de op 680 meter van de beoogde stal van varkenshouder Van Genugten gelegen Roolandse dijk wel degelijk een bloemdijk is. "Op grond hiervan zou de ammo niakneerslag, afkomstig uit de stal, op de dijk ten hoogste 15 mol mogen bedragen. Een eenvoudige berekening toont echter aan, dat deze neerslag 67,2 mol is, dus ruim vier keer teveel!", aldus Krijnen. Mevr. Van der Krogt was maandag middag zelf aanwezig bij de Raad van State en vertelde al heel wat plantengemeenschappen op dijken te hebben geïnventariseerd. Op de verzuringsgevoelige Roolandsedijk was er volgens haar sprake van 'een potentiële waarde; herkenbaar, maar niet geheel ontwikkeld.' De raads man van Budelpack verwees naar West-Brabantse rapporten over bloemdijken, maar hij moest staats raad mevr. Korte toegeven, dat Tho len daar niet onder valt. De vereni ging Natuurmonumenten en Staats bosbeheer hanteren dezelfde regels als in West-Brabant ten aanzien van bloemdijken, maar niet de directeur LNO Zeeland, verklaarde mevr. Van der Krogt. De advocaat van de gemeente, mevr. mr. J.M. van Koeveringe- Dekker, benadrukte dat. "De direc teur LNO is van oordeel, dat er geen beschermingswaardige landschaps elementen aan de orde zijn. Er zijn geen eenduidige criteria voor de aanwijzing van bloemdijken voor handen. We hebben overal naar gebeld, maar niemand kan het zeg gen. Het BABM-rapport spreekt over 'wellicht zijn er enkele poten tiële bloemdijken in Tholen' en 'dat naar verwachting wel bloemdijken aanwezig zullen zijn.' Die motieven zijn dermate zacht, dat de gemeente niet tot afwijzing van de vergunning heeft durven komen. Hadden we het wel gedaan, dan zou de gemeente verweten kunnen worden, in strijd te handelen met de algemene beginse len van behoorlijk bestuur." Overigens is het volgens mevr. Van Koeveringe aan de gemeente zelf om te beoordelen of een dijk valt aan te merken als een bloemdijk en deze daartoe aan te wijzen, hetzij door middel van een bestemmings planwijziging of een gemeentelijke verordening of in dit kader een beheersconvenant te sluiten. "De politieke wil daartoe was en is ech ter niet aanwezig", aldus mevr. Van Koeveringe. Volgens Van Groningen, de raads man van de varkenshouders, zal de bloemdijk in Tholen nooit een wei- geringsgrond op kunnen leveren. "De gemeente heeft namelijk duide lijk aangegeven dat, als zij ooit overgaat tot het aanwijzen van bloemdijken, dit gepaard zal gaan met het sluiten van een convenant." Er werden ook verschillende afstan den genoemd van de Roolandsedijk tot de varkensstal van dhr. Van Genugten. Krijnen sprak over 680 meter, Van Groningen over 1000 tot 1200 meter en mevr. Van Koeverin ge over circa 1 km. En volgens Van Groningen sprak het BABM-rapport over een bloemdijk op 2100 meter. Naast de bloemdijken kwam ook de stankhinder ter sprake. De advocaat van de gemeente trok het boetekleed aan, dat het meer correct zou zijn geweest, om in een vroeger stadium berekeningen over stankhinder bij de stukken te voegen. "Maar de berekeningen zijn volstrekt juist, daarop valt niets af te dingen, zoals het BABM-rapport ook bevestigt." De advocaat van Budelpack was echter lang niet gerustgesteld. "Inna me van geuren kan catastrofale gevolgen hebben, waardoor bepaal de produkten niet meer in Poortvliet kunnen worden verpakt. Engelse opdrachtgevers hebben nu al aan merkingen gemaakt en Budelpack heeft al extra snelle roldeuren aan gebracht om vliegen te voorkomen. Via vliegen en stof kunnen ziekte verwekkende micro-organismen in het bedrijf komen en dat dient voor komen te worden." Volgens mr. Willemen stellen niet alleen Ameri kaanse opdrachtgevers stringente eisen, ook de Warenwet eist inven tarisatie van risico's omdat er levensmiddelen verpakt worden. "Budelpack heeft nu alles onder controle, maar door de varkenstrans porten en de geuremissies ontstaat een verhoogd risico, waarbij er wel degelijk een samenhang is met de andere varkenshouderijen. Niet alleen de 4800 varkens yan dhr. Van Genugten op 1,2 km van Budelpack tellen dus mee. Budelpac^ zou nog aanzienlijke investeringen moeten doen om de gevolgen van de komst van de varkenshouderijen voor het bedrijf te voorkomen", benadrukte de raadsman van de Poortvlietse onderneming. Van Groningen gaf toe, dat Budel pack een bedrijf is waar streng op de hygiëne wordt gelet. "Dit houdt ech ter niet in, dat zij aan ieder ander het recht kan ontzeggen om zich in haar nabijheid te vestigen. Zeker kan niet worden geëist, dat het op grote afstand bouwen van een vleesvar kensbedrijf om die reden geen door gang kan vinden. Het is vaste juris prudentie, dat geen rekening hoeft te worden gehouden met de bijzondere kwetsbaarheid van een bepaald bedrijf." Van Groningen citeerde met instemming het BABM-rapport, dat de bemesting van omliggende landerijen, de rioolwaterzuiverings installatie en het op enkele tientallen meters van Budelpack gelegen ander veebedrijf al een aanzienlijke microbiologische belasting oplevert. "Nu dit blijkbaar geen probleem oplevert, is het bezwaar van Budel pack tegen het verlenen van een ver gunning voor Van Genugten dispro portioneel en ongeloofwaardig. Budelpack heeft nu al last van vlie gen, terwijl er nog geen varken is", aldus Van Groningen. Hij stond ook nog even stil bij de schadeclaim die Van Genugten bij de gemeente heeft ingediend tegen het overschrijden van de beslister mijn over de vergunning. Van Groningen wilde daar in een afzonderlijke schadestaatproce- dure op terugkomen, maar vol gens staatsraad Bakker had hij dat verkeerd gespeeld. "U had tegen het niet verlenen van de ver gunning in beroep moeten gaan, want u wilt natuurlijk niet dat de door de gemeente verleende ver gunning ongedaan wordt ge maakt." Dat wilde de raadsman van de varkenshouders inderdaad niet, want de bouw van de varkensstal aan de Bram Groenewegeweg is al een heel eind klaar. Zaterdag wordt in Sint-Maartensdijk de provinciale najaarswedstrijd van de brandweer gehouden. Op drie banen bij Goedhart aan de Nijver- heidsweg strijden 31 ploegen om de eer in de klasse TS HD/HV. De or ganisatie berust bij de afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten waar van de Thoolse commandant L.T. Steenpoorte voorzitter is. De wed strijden duren van acht uur tot kwart over vijf. De enige Thoolse blus- groep die hieraan meedoet, is Sint- Annaland. Deze brandweerlieden moeten vroeg uit de veren, want zij zijn om acht uur de eersten die op baan 1 beginnen. De ploegen wor den door ordonnansen naar hun baan gebracht, waar ze binnen veer tig minuten een opdracht moeten voltooien en opgeruimd moeten hebben. Loco-burgemeester J. Ver sluys reikt 's avonds de prijzen uit in recreatiecentrum Haestinge. Nadat bijna twee jaar geleden al zeven milieuvergunningen zijn ver leend voor het bouwen van varkens stallen op Tholen, wil het gemeente bestuur er nu opnieuw twee afgeven. Het gaat om de Langeweg bij Poort vliet en de Groene- of Hokseweg bij Oud-Vossemeer. Tot 25 oktober kunnen bij het gemeentebestuur schriftelijke bezwaren ingediend worden, op 22 oktober kan dat ook mondeling. Aan de Langeweg ten noorden van de Engelaarsdijk wil J.H.J. Wouters uit Sint-Oedenrode twee zogenaam de groen-labelstallen realiseren voor het mesten van 4896 varkens. Er worden drie bijvoederinstallaties bij geplaatst van elk 18 ton, en een bovengrondse propaantank. De opslag voor vloeibare mest krijgt een capaciteit van 500 kubieke meter. In de toekomst komen er mogelijk nog een kuilplaat en een bedrijfswoning bij. Ten zuiden van de Groene- of Hok seweg, tegen de Nieuwlandsedijk aan, zal een fokzeugenstal verrijzen voor 992 dieren (240 kraamzeugen en biggen, 750 dragende zeugen en 2 dekberen) in opdracht van A.J.M. v.d. Oord uit Oirschot. Het systeem van deze groen-labelstal zorgt er voor dat de mestopslag beperkt blijft tot 360 kubieke meter. Voor hetzelf de perceel werd eerder een milieu vergunning afgegeven aan Wouters voor 6720 mestvarkens. De aan vraag van v.d. Oord staat daar echter los van, zo blijkt uit de stukken. t)e gemeente brengt v.d. Oord 4730,50 gulden legeskosten in rekening en Wouters 15.915 gulden. Zeven jaar geleden is het er niet van gekomen, maar nu heeft adviesbu reau E-Connection uit Delft op nieuw plannen om windturbines te bouwen in de Sint-Philipslandse Willempolder. Langs de zeedijk van de Krammer zullen er vier verrijzen met een ashoogte van 35 meter en een rotordiameter van eveneens maximaal 35 meter. De turbines hebben elk een vermogen van 250 kW. Samen kunnen ze jaarlijks ongeveer 2 miljoen kWh elektrici teit produceren, voldoende om drie kwart van de Sint-Philipslandse ge zinnen van stroom te voorzien. De windmolens worden op 150 meter van elkaar geplaatst, met een windmeetmast, transformatoren en een middenspanningsruimte voor de aansluiting op het elektriciteitsnet. Aanvankelijk zouden de turbines op grond van het waterschap komen, maar dat ziet ze liever wat verder landinwaarts. Volgens E-Connec- tion is de grondeigenaar (sinds de ruilverkaveling is dat J. de Jager) in principe akkoord met plaatsing van de turbines. Het adviesbureau deed in de omgeving (bij het Veerhuis en in de Commandostraat) metingen in verband met het geluid. Vastgesteld werd, dat de normen niet werden overschreden. Overdag geldt 50 decibel als norm, 's avonds 45 en 's nachts 40 decibel. De resultaten waren voor het Veerhuis (op 520 m afstand) 37,7 decibel en voor de Commandostraat (590 m) 36,9 bij een windsnelheid van 6 m/sec (windkracht 4). Bij een noordwesten wind werd er aanzienlijk minder geluid gemeten dan bij een zuidwes- ten wind. Muntenruildag. De numismatische kring Zeeland organiseert zaterdag een muntenruildag en een tentoon stelling in De Schakel te Middel burg. Men kan er munten kopen, rui len, laten taxeren of er slechts naar kijken. De beurs duurt van tien uur tot kwart over vier. Het drama van het aardappelras Bin tje duurt voort. Daalden de prijzen vorige week op de veiling St. Anna land tot negen cent per kilo eerste klas, nu is daar nog een cent afge gaan. De bonken bleven op 18 cent staan, terwijl de drielingen en kriel stegen met twee cent. Eigenheimer en Bildtstar blijven op zo'n 20 cent staan. De aanvoer kelderde met tweederde naar beneden. Dinsdag 8 oktober: Doré klasse 16- 8, kriel 12; Eigenheimer klasse I 20; Bintje klasse I 6-8, bonken 18, drie lingen 8-9, kriel 48; Bildtstar klasse I 20-21. Aanvoer 41 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7