Haestinge wil bad overdekken 'Blijf van speelterreintjes voor de kleine kinderen af Verpleegster van Ten Anker komt om bij botsing op Thoolse brug DIGITALE SCHOTELS Vanavond bloed geven De Rijcke in soundmix AL 51 JAAR DÈ TH00LSE COURANT Verslaving verdeelt raad Aanleg rondweg bij Poortvliet begint in mei Verburgh bv Jongeren betrekken bij inrichten van ontmoetingsplaats Provinciale weg na frontale botsing twee uren gestremd C\ -b Donderdag 10 oktober 1996 52e jaargang no. 48 Uit voorraad leverbaar Geen voorrijkosten Bestuur gaat haalbaarheid onderzoeken Het bestuur van de stichting gemeenschap Sint-Maar tensdijk, dat gemeenschapscentrum Haestinge in de smalstad beheert, wil een plan opstellen om gemeentelijk zwembad Haestinge te overdekken. Voorzitter P.J. Moor mans is nog voorzichtig, maar er wordt een haalbaar heidsonderzoek ingesteld. Een overkapping zou overi gens ingrijpende gevolgen hebben voor het huidige bui- - tenbad. Blijf van de speelterreintjes voor de kleintjes af. Die boodschap kregen b. en w. dinsdagavond in de commis sie welzijn en onderwijs bij de bespreking van het speel- tuinenbeleid. Het college wil af van de speelterreintjes voor kinderen tot zes jaar. Dat bespaart op het onder houd. Een speeltoestel hier en daar op de hoek van een straat kan volstaan, zo redeneert het college. Jonge moeders Uiterst huiverig Afkoopconstructie Kleiner bad Bij een frontale botsing op de Thoolse brug is maandag- Ravage morgen de 40-jarige mevr. E. van Outheusden uit Bergen op Zoom om het leven gekomen. De 33-jarige mevr. D.H.J. van Bleeken uit dezelfde plaats raakte gewond. Door de chaos was de brug twee uur lang gesloten voor het verkeer. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie wil op 1 mei volgend jaar beginnen met de aanleg van de rondweg bij Poortvliet. Zé heeft de landinrichtingscommissie gevraagd de benodigde gronden vanaf die datum vrij te maken en bij plan van tijdelijk gebruik aan de provincie toe te delen. De commissie kan dan zoveel mogelijk voorkomen dat de grondgebruikers nog inzaaien. Mid delburg is bereid de hieruit voort vloeiende schade aan de betrokke nen te vergoeden. De provincie heeft de landinrichtingscommissie ook gevraagd een declaratie voor te bereiden op grond van de verrichte onteigeningstaxaties. Ze wil die nog dit jaar voldoen en denkt daarvoor genoeg te hebben aan een half mil joen gulden. De verslavingszorg op Tholen krijgt voldoende aandacht. Het Zeeuws centrum voor alcohol en drugs (ZCAD), de GGD-Zeeland en het algemeen maatschappelijk werk, plus de gemeenten in Noord-Zee land onderzoeken zelfs of het nog beter kan. Een subsidie aan de chris telijke stichting De Hoop in Dord recht die verslaafden af laat kicken is dan ook niet nodig, zo stelde wet houder I.C. Moerland dinsdagavond in de commissie welzijn en onder wijs. De stichting had om 250 gulden gevraagd voor voorlichtingsmateri aal. P. van Belzen (RPF/GPV) stond niet afwijzend tegenover het subsi dieverzoek omdat ook Thoolse cliënten er baat bij zouden kunnen hebben. J. van den Donker (D66), E.M. van der Wal (PvdA) en M.H. Schot-de Hoog (AOV) waren ook voor het verlenen van het bedrag maar A. Kersbergen (SGP), J. de Jager (CDA) en R. Ravensteijn (VVD) waren tegen. Volgens Kers bergen zijn de werkzaamheden van de stichting niet op Tholen gericht. Het subsidieverzoek van De Hoop bleek wel aanleiding voor de com missieleden om te vragen naar de werkwijze van het ZCAD, GGD en het maatschappelijk werk. "Wat doen die aan preventie?," zei Van der Wal. Van den Donker vond dat er niet genoeg gedaan kan worden aan voorlichting. "Het is een kleine investering voor een groot pro bleem." Moerland waarschuwde voor een overlapping van activiteiten. Boven dien heeft het college besloten ver zoeken van instellingen buiten de gemeente niet verder uit te breiden. Natuurlijk bij: Antwerpsestraat 12-16 Bergen op Zoom Tel. 0164-237940 De gemeente Tholen wil hangplaatsen voor jongeren maken, maar deze leerlingen van het Scheldecollege in St. Maartensdijk hebben in de middagpauze aan een bank in de Parallelweg meer dan voldoende om zich te ontspannen. Van den Boogaard was vorige week onder de indruk geraakt van het speelterreintje aan de Oostvest in Sint-Maartensdijk waar 32 kinderen speelden en 18 moeders aanwezig waren die hem erop wezen dat het speelterrein voldoet. Het afschaffen van speelterreintjes voor de groep van 0 tot 6 jaar is volgens hem dan ook te ruim. Beter is het om een onderscheid te maken; tussen 0 tot 4-jarigen (die met een speeltoestel op de stoep uit de voeten kunnen) en 4 tot 6-jarigen (waarvoor wel dege lijk terreintjes gehandhaafd moeten blijven). Met het geld dat hierdoor vrijkomt willen b. en w. meer aandacht beste den aan jongeren van twaalf jaar en ouder. Voor hen zouden er ontmoe tingsplaatsen gecreëerd moeten worden (jop's), een verhard terrein waar op geskeelerd kan worden, en voorzien van een basketbalpaal en een bank. Een meerderheid van de commissie vond dat een goed idee, maar dit mag niet ten koste gaan van de jong ste kinderen. Het niet meer aanleg gen van speelterreintjes voor deze groep en het afbouwen van de bestaande, viel slecht bij de raadsle den. Maar ook bij de jeugd-en jon gerenwerker R. van den Boogaard die gebruik maakte van het spreek recht. Hij stelde dat het vooral voor kinderen vanaf vier jaar belangrijk is om buiten met andere kinderen te spelen. Bovendien is het niet alleen voor de kinderen van belang maar doen de speelterreintjes ook dienst als ontmoetingsplaats voor moeders en verzorgers. De jeugd-en jongerenwerker kreeg daarin steun van de commissiele den. Volgens P. van Belzen (RPF GPV) voorzien de speelplaatsen in een behoefte. "Die moeten we beslist handhaven." Ook A. Kersber gen (SGP) vond dat deze terreintjes niet afgestoten moeten worden. "De sociale ontwikkeling is wel degelijk aanwezig." En E.M. van der Wal (PvdA) bracht haar ervaring als moeder naar voren: "Mijn kinderen hebben er erg veel gebruik van gemaakt. Ik vind dat je ze niet moet weghalen. Pas vanaf zes jaar gaan kinderen alleen buitenshuis spelen." M.H. Schot-de Hoog (AOV) zei ook tegen het opruimen van deze speel plaatsen te zijn. Bovendien was ze het niet eens met de opvatting van het college dat de meeste kinderen op Tholen thuis in de tuin kunnen spelen waar bovendien dan ook een zandbak aanwezig zou zijn. "Er zijn huizen in het centrum zonder tuinen. En ik zie de speelterreinen ook als een ontmoetingsplaats voor jonge moeders." J. van den Donker (D66) zei alleen voor het afstoten van de speelterrei nen te zijn als er 'aantoonbare ver grijzing' optreedt. J. de Jager (CDA) stelde voor terreinen voor kinderen van 4 tot 12 in stand te houden en voor de jongste kinderen toestellen op de hoek van de straat te plaatsen. R. Ravensteijn (VVD) was het hier mee eens. Een meerderheid van de commissie is voor het inrichten van een jonge renontmoetingsplaats om zodoende overlast op andere plaatsen tegen te gaan. Alleen Kersbergen vreesde juist voor meer overlast. Hij zei uiterst huiverig te staan tegenover een jop. "Het wordt een concentratie van baldadigheid. Als het terrein verhard wordt, krijg je overlast met brommers. De overlast voor de buurtbewoners zal er niet door ver minderen. Het is het legaliseren van iets wat we niet willen. Met graffiti op de muren. Dat gaat te ver." Het bedrag van 75.000 gulden dat nodig is voor het inrichten van zo'n plek voor jongeren, is wat hem betreft ook veel te hoog. Kersbergen vond het plaatsen van een bank op een trapveldje afdoende. Van Belzen uitte zijn twijfels over het welslagen van een jop. Als het bij de aanleg van zo'n plek tussen gemeente en de jeugd niet botert, dan is het volgens hem weggegooid geld omdat de jeugd er geen gebruik van zal maken. Het college hoopt dat het vernielen van speeltoestellen voor kinderen door de oudere jeugd achterwege blijft als ze hun eigen terrein hebben. Maar dat geloofde Van Belzen niet: "Met het maken van een jop is de vernieling niet uit de lucht." Andere raadsleden stonden positie ver tegenover het plan. Mevr. Van der Wal vond dat er veel aan de jon geren overgelaten moet worden. ZIE VERDER PAGINA 3 Met het idee om Haestinge te over dekken, pakt de stichting gemeen schap Sint-Maartensdijk een heel oud thema op waarover al menig woord gezegd is. Bij de discussie over de besteding van de erfenis van wijlen mevr. Van 't Hof-Quist ten behoeve van de jeugd van Oud-Vos- semeer kwam ook een zwembad aan de orde. De gemeente concludeerde echter, dat het financieel geen haal bare zaak was, zelfs niet met de zes ton uit de erfenis. De gemeente is bang dat ze met een nog grotere ver liespost komt te zitten, dan nu al het geval is. Elk jaar moeten er tonnen bij de twee zwembaden. Privatise ring zou daarom volgens Moormans een alternatief zijn. "Het plan voor een overdekt zwem bad bestaat al jaren. We hebben het nu opgepakt, maar het onderzoek moet nog beginnen", zegt Moor mans. "We hebben gepolst of er belangstelling is voor zo'n bad. Daarvoor hebben we gesproken met ondermeer de zwemverenigingen De Eendracht, De Dolfijn '92 en duik- en reddingsbrigade De Snot- dolf. Iedereen is er wel blij mee, maar of het ook haalbaar is, dat is de vraag." Volgens de voorzitter wordt er binnenkort een groep samenge- sfeN die gaat onderzoeken of over- dé'f.king van Haestinge een haalbare zaak zou zijn. De gemeente is hierbij overigens nog niet betrokken. "Op dit moment kan de gemeente er nog niets in doen. We stappen pas naar de gemeente toe als we zeker weten dat het plan haalbaar is en als we een goede onderbouwing hebben", zegt Moormans. "Zo'n bad is natuurlijk Vanavond tussen zes en negen uur kan men weer bloed geven in Haes tinge te St. Maartensdijk. Aangezien er een groot tekort is aan donors met de bloedgroep O Rhesus positief/O Rhesus negatief en B Rhesus nega tief heeft het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis de betrok ken Thoolse donors nog een aparte brief gestuurd, naast hun al eerder toegezonden persoonlijke uitnodi ging. Het gaat om gemiddeld iets meer dan de helft van de donors. En wie bloed geeft, wordt tegelijk medisch gecontroleerd via het prik ken van bloed en het meten van de bloeddruk. Het Thoolse Rode Kruis rekent vanavond op heel veel men sen. geen kleinigheid. Het kost een enor me hoeveelheid geld. Wellicht zo'n 2,5 miljoen. Ik verwacht dan ook dat de verenigingen ook hun steentje bij zullen dragen. We zullen op zoek moeten naar sponsors. Maar we ont komen er niet aan om ook de gemeente aan te spreken. Nu lijdt die per jaar ruim twee ton verlies op het zwembad in Sint-Maartendijk. Ik kan me voorstellen dat de gemeente dat verlies van een paar jaar in één keer betaalt. Dan is ze verder van alle kosten af." Deze afkoopconstructie houdt overi gens wel in, dat de gemeente het zwembad af zou stoten. "Het zou inderdaad geprivatiseerd kunnen worden. En bijvoorbeeld onder het beheer van een aparte stichting wor den gebracht. De exploitatie zou dan op basis van verhuur plaatsvinden", zegt Moormans, die gelijk erkent dat de entreegelden dan verhoogd zou den worden. "Exploitatie zoals het nu gebeurt door de gemeente, daar moet veel geld bij. Dat kan niet." Haestinge is volgens Moormans het meest geschikte bad om te overdek ken, juist omdat het kleiner is dan De Spetter in Tholen. "Een groot bad overdekken, kost veel meer. Niet alleen in de bouw, maar ook in de exploitatie. Zo'n grote bak water vraagt veel energie om die op 30 graden te houden", zegt de voorzit ter. "Zelfs het zwembad in Sint- Maartensdijk is nog te groot. We zouden terug moeten naar een bad van 10 bij 25 meter. Het is dan ook beslist niet de bedoeling om er een pretbad van te maken. Geen subtro pisch zwemparadijs. Dat is veel te duur. Het zou volgens mij hoofdza kelijk als instructiebad fungeren. Dus voor verhuur aan groepen en zwemlessen. Nu gaan er toch veel mensen naar Steenbergen of Bergen op Zoom voor zwemlessen. Die hopen we dan hier te houden. Natuurlijk kan iedereen er dan ook gewoon vrij in zwemmen, maar het zal dan geen luxe zwembad wor den." Het prijskaartje van een overdekt zwembad Haestinge is toch al hoog genoeg, zelfs al zou er een gemeen telijke afkoopsom van een miljoen komen. Moormans ziet het echter als een voordeel dat bijvoorbeeld de technische installatie er al is, die hoeft niet meer gekocht te worden. Overigens verliest Tholen met het plan wel een buitenbad. "Het zou te duur worden om dat er nog bij te houden", zegt Moormans, die meent dat de uitkomst van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wach ten. "Zoiets duurt toch zeker wel een jaar en we weten nog helemaal niet of het wel haalbaar is. Maar nooit geschoten, is altijd mis." Bloemen en vliegen inzet van Thoolse strijd tegen de varkens Vossemeerse verenigingen willen erfenis van mevrouw Van 't Hof in een fonds Nieuwe schuivers verlichten taak bestuurders robijnen ijsclub Scherpenisse Elkie-stichting gaat zwerfdieren in gemeente Tholen opvangen RPF-kamerlid Van Dijke geeft Tholen pluim voor minimabeleid A. Scherpenisse maakt 200.000 m2 glastuinbouw vol in Sint-Annaland Kleppe vernieuwt winkel bij zestigjarig bestaan in Scherpenisse Nieuw belastingkantoor is voor Tholenaren verder weg Thoolse hengelaars gooien hoge ogen op nationaal jeugdkampioenschap Tholense Boys valt aan, maar SPS scoort in streekduel ONGEGUND BROOD WORDT HET MEEST GEGETEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vanavond treedt Mike de Rijcke uit Sint-Maartensdijk als eerste op in de soundmixshow van Henny Huisman op RTL4. De 29-jarige De Rijcke imiteert de Amerikaanse country-en westernzanger Garth Brooks met het nummer The thunder rolls. De opnamen voor deze uitzending uit een serie van zes zijn 13 juli al gemaakt. Vanavond wordt bekend of De Rijcke een van de twaalf fina listen wordt voor de show volgende week donderdag. De winnaar van de finale gaat naar de internationale soundmixshow. En dat kan het begin zijn van een echte zangcar rière. De Rijcke zou dat wel willen. "Het moet er dan wel veelbelovend uitzien, anders kun je er niet van leven," zegt hij nuchter. De Rijcke is groepsleider in de woonvoorziening Tulpenveld voor verstandelijk gehandicapten in Ber gen op Zoom en zingt sinds ander half jaar tweede stem in de groep Keep it country uit Bergen op Zoom. Verder speelt hij drums en basgitaar. Net zoals Garth Brooks op het toneel verschijnt, zal De Rijc ke op de beeldbuis te zien zijn: met een zwarte cowboyhoed, een zwart/wit overhemd en een zwarte spijkerbroek. Het uiterlijk speelt echter geen grote rol. "Het gaat vooral om de klank van de stem. Daar heb ik bij het oefenen het accent op gelegd." De soundmix show begint om half negen. Het slachtoffer reed maandagmor gen omstreeks negen uur van haar werk in zorgcentrum Ten Anker in Tholen naar huis. Ze werkte hier sinds 1993 op de verpleegafdeling De Stelberg. Midden op de Thoolse brug begon ze om onbekende reden te slingeren. Daarbij kwam ze op de linker weg helft terecht en botste frontaal op de daar rijdende mevr. Van Bleeken die uit de richting van Halsteren kwam. Door de klap draaiden beide voer tuigen 180 graden en belandden op de 'verkeerde' weghelft. Een 40-jari- ge man uit Dordrecht kwam vanuit de richting Steenbergen, kon niet meer remmen en reed achterop de auto van mevr. Van Outheusden. Bij de botsing raakte mevr. Van Blee ken gewond en ze werd per ambu lance naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Daar bleken haar verwondingen mee te vallen. De Dordrechtenaar kwam er zonder kleerscheuren vanaf, voornamelijk dankzij de goed werkende airbag in zijn auto. Zij voertuig was echter aan de voorkant toch zo beschadigd dat hij zijn weg niet meer kon ver volgen. De ravage na de botsing was enorm. De twee voertuigen die elkaar fron taal geraakt hadden, stonden schuin op de weg en versperden de door gang. De motorkap van de wagen van het slachtoffer lag zo'n twintig meter van de auto vandaan. Allerlei onder delen lagen verspreid over het weg dek, net als een enorme hoeveelheid glas. De ambulancedienst, de Thoolse politie en het nagenoeg voltallige Thoolse brandweerkorps haalden de gewonde uit haar auto, vingen de Dordrechtenaar op en dekten de auto van het slachtoffer af. Samen met kantonniers van de provincie werden de toegangswegen naar de brug afgezet. Het verkeer werd omgeleid via de parallelweg en de brug bij Oud-Vossemeer. Ook de politie van Halsteren assisteerde daarbij. Pas na twee uren was het wegdek weer vrij. De overledene werd door begrafe nisondernemer Verstraten naar het mortuarium in Tholen gebracht waar een GGD-arts de doodsoor zaak vaststelde. Intussen stelde een technisch specialist van de politie Zeeland een sporenonderzoek in om de verklaringen van getuigen aan te toetsen. De drie voertuigen werden weggesleept voor een technisch onderzoek. Directeur A.C.J. Gulden van zorg centrum Ten Anker verwoordt de verslagenheid in het bejaardente huis. "Het is een grote schok voor zowel personeel als bewoners. Het slaat een gat in ons team en we zijn ver slagen", zegt Gulden. De perso- neelsactiviteiten die voor de komen de tijd op de rol stonden, zijn afge blazen. Andere evenementen moe ten nog bekeken worden. De ravage na het ongeluk was enorm. Zowel de auto van het slachtoffer (de witte Volvo), als van de gewonde (links) kwamen zwaar bescha digd op de 'verkeerde' weghelft terecht. De derde betrokkene kwam er heelhuids vanaf, zijn auto (rechts voor) werd echter eveneens zwaar beschadigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1