RPF-kamerlid L. van Dijke geeft pluim voor Thools minimabeleid PERSIA Elkie-stichting gaat zwerfdieren in gemeente Tholen opvangen Tholenaren houden auto goed op slot Ambtenaar A.G. v.d. Sande wil met voorlichting de boer op Cursus over bijbel als boek Gastsprekers in politiek café van de VVD Exclusief en voordelig Asieleigenaar Verhoek: Problemen komen vaak door mensen Afhandeling WVG mag niet in soep lopen Donderdag 10 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Fractievoorzitter L.C. van Dijke van de RPF heeft de gemeente Tholen een pluim gegeven voor haar minima beleid. Dat deed hij op een bijeenkomst van de Thoolse RPF in Meulvliet te Tholen. Daar was ook het hoofd van de afdeling algemeen bestuur en welzijn van de gemeen te, dhr. A.G. van de Sande. Hij pleitte er voorzichtig voor om in de toekomst meer 'de boer op' te gaan met voor lichting aan burgers die van een minimum inkomen rond moeten komen. Zeeuwse dijken snel voldoen aan veiligheidsnorm Penen, Beibers, Kelims, Nepals, Gabbeh's. Verantwoordelijkheid Slavernij Kwijtschelding Kortste eind Zwerfhonden en -katten in de gemeente Tholen zullen binnenkort worden opge vangen door de Elkie- stichting. Deze instelling voor huisdierenopvang be heert een asiel aan de Rool- andsedijk in Tholen. Daar huist ook het CVAB (cen trum voor attitude en bege leiding) dat een dierenpen- sion herbergt en gedrags therapie geeft. Eigenaar is Cok Verhoek die als een soort Thoolse Martin Gaus de mensen beter om wil laten gaan met hun huis dier. Ruim leven Hond als wapen Uitbreiding Opvoeding De Baas De regionale werkgroep volwasse nencatechese Halsteren (waaronder ook Tholen valt) begint op 22 okto ber met de cursus 'Bladerend door de bijbel'. In vier bijeenkomsten wil men een inzicht krijgen in wat voor boek de bijbel is. De bijeenkomsten worden gehouden op dinsdag van acht tot tien uur in de parochietil naast de Katholieke kerk in Lepel straat. Men kan zich schriftelijk voor de cursus opgeven bij de parochie in Tholen of bij mevr. Heydra, Molenweg 38 in Oud-Vos- semeer. Met het discussiëren over een thema waarover een gastspreker een korte inleiding heeft gegeven, wil de Thoolse VVD haar maandelijkse politiek café meer inhoud geven. "Op die manier kunnen standpunten beter onderbouwd en uitgebouwd worden. Meningen moeten bijge steld kunnen worden op basis van argumenten", legt afdelingsvoorzit ter J.L. van Gorsel uit. Ook niet- leden zijn welkom op de bijeenkom sten, die elke eerste donderdag van de maand om half negen belegd worden in café Havenzicht te Sint- Annaland. Daar zijn dan ook de Thoolse raads- en statenleden aan wezig. Volgende maand is wethouder G. Janssen van Bergen op Zoom uitge nodigd en in maart of april burge meester mevr. A. van den Berg van die stad. "Vanaf 1 januari is dat de buurgemeente van Tholen en daar om vinden wij contacten van belang. We hebben met Bergen op Zoom te maken op terreinen als cultuur, onderwijs, volksgezondheid, ver keersveiligheid en bedrijfsleven. Misschien kunnen beide gemeenten elkaar op punten versterken." De discussie dient ter ondersteuning van de VVD-fractie. "Ik vind dat de gemeenteraad op een goede manier bezig is. Maar het is zaak als fractie je eigen standpunt goed naar voren te laten komen. Het eigen gezicht moet duidelijk zijn", aldus Van Gor sel. De afgelopen maanden zijn het bestemmingsplan buitengebied en de uitbreiding van het gemeentehuis aan de orde geweest tijdens het poli tiek café. Gastsprekers waren ZMO- voorzitter E. Hage en architect T.W. Moerland. De bijeenkomsten wer den door ongeveer vijftien belang stellenden bezocht. In de onder werpskeuze probeert de VVD op de actualiteit in te spelen. Op de agenda voor de komende maanden staan ondermeer het politie- en het wel zijnsbeleid. Gedeputeerde staten vinden dat de zeedijken in Zeeland zo snel moge lijk moeten voldoen aan de in de Deltawet opgenomen veiligheids norm. Dat schrijven ze in een briel aan minister Jorritsma van verkeet en waterstaat. G.s. komen tot deze uitspraak nu onderzoek naar beton- glooiingen heeft uitgewezen dat de dijken aanmerkelijk minder sterk zijn dan altijd is aangenomen. De provincie - en andere partners bin nen het Zeeuws overlegorgaan waterkeringen - wil met de ministet overleggen over de maatregelen die getroffen moeten worden, over de termijn en over de financiering daar van. Ook de positie van rijkswater staat en de waterschappen in hel geheel moet duidelijk worden. De provincie vraagt de minister om de regio nauw te betrekken bij het ver volg. Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M. In een redelijk gevuld jeugdhonk (zo'n 25 aanwezigen) opende RPF- voorzitter O. ter Beek de bijeen komst met bijbellezing en een korte meditatie. "De boodschap en opdracht die we als christenen heb ben, moeten we in de politiek han den en voeten geven. Dat is waar de RPF voor staat. We zijn als christe nen met die opdracht niet altijd even goed omgegaan. Soms leefden we ons niet genoeg in in de sociale situ aties van het land. Zo zijn al veel communistische en socialistische staten ontstaan", zei Ter Beek. "We mogen ons echter geïnspireerd weten door Koning Jezus. Dat is een moeilijke opdracht, maar ook een mooie. Als we zeggen dat we van Christus zijn, moeten we ook doen wat hij van ons vraagt. Daarom heb ben we een enorme verantwoorde lijkheid. Thuis, op ons werk en in de politiek." Tweede-kamerlid Van Dijke sprak in zijn inleiding over het thema 'christelijke politiek is sociale poli tiek'. Daarbij hekelde hij het paarse kabinet. "Dat ziet Nederland als 'de b.v. Nederland', een bedrijf dus. De paarse regering heeft veel dynamiek in de samenleving gebracht waarbij de normen waren: efficiëntie en effectiviteit", zei Van Dijke. "We leven bovendien ook in een samen leving waar het 'moet kunnen'. De politiek heeft een sociale brievenbus eivals mensen iets graag willen, dan moet dat redelijkerwijs kunnen. De winkelsluiting bijvoorbeeld. Zondag open, 24 uur per dag open, het moet kunnen. Sommige mensen kunnen echter niet bij die brievenbus en val len buiten de boot. Daarnaast zijn er ook verkeerde brieven en dan moet je schiften. Dat vraagt een moreel kader. Het morele kader van de RPF is het woord van God. En dat is ver bazend actueel en heel bruikbaar voor het huidige beleid." Van Dijke verweet de coalitie van PvdA, CDA en D'66 dat ze mensen die niet meer goed meekunnen (zoals gehandicapten) laten vallen. "En we mogen die mensen juist niet achterlaten, maar we moeten ze meenemen. Wij laten ons niet leiden door de dynamiek van Wijers en van de b.v. Nederland. Die mensen moe ten erbij horen in de samenleving en in gewone bedrijven, niet in sociale werkplaatsen. De mens heeft een eigen verantwoordelijkheid om voor zichzelf te zorgen. Dat is in de laat ste 25 jaar in onze welvaartsstaat steeds meer afgenomen", zei de RPF-voorman. "Mensen legden die verantwoordelijkheid af, of ze werd hen afgenomen. 'Van de wieg tot het graf, zei men dan.' De paarse rege ring heeft nu echter veel van die ver antwoordelijkheden weer overboord gegooid. Dat is te snel gebeurd. Dat kan de samenleving nog niet aan. Eerst werd de ziektewet terugge schroefd zodat werkgevers een deel zelf moesten betalen. Nu is er sprake van om de hele ziektewet te schrap pen. Dat leidt tot risicoselectie aan de poort. Alleen de topsporters zul len het nog redden, de rest valt af." Het aantal mensen dat van een mini muminkomen rond moet komen, is de laatste jaren sterk gestegen. "Logisch, want we hebben de wegen tot ondermeer een goede wao, geblokkeerd", vond Van Dijke. "De RPF heeft echter een sociaal pers pectief. We hebben barmhartigheid als norm. En niet alleen in de socia le zekerheid. "Tijdens een stage kwam ik onlangs in Amsterdam langs de wallen. Daar zitten duizenden dames die hier ille gaal verblijven. Hun pooiers hebben de papieren en dus de macht over hen. Ze zijn vaak doodziek, maar moeten toch doorgaan: dag in, dag uit. Dat is de slavernij anno 1996. En we zeggen dan: 'Dat hoort bij een grote stad. Als we er iets aan doen, stort de 'branche' in.' De minsten gaan eraan onderdoor, aan die samenleving waarin alles 'moet kun nen'. De kinderarbeid en slavernij zijn ook verdwenen, hoewel ze heel economisch waren. Want waar vind je goedkopere krachten? Maar op grond van andere normen hebben wij deze zaken toch ook uitgeban nen?" A.G. van de Sande inventariseerde hoe hoog de sociale brievenbus van de gemeente Tholen is. Hij wees erop dat landelijk van de zes miljoen huishoudens er één miljoen van het minimum moet rondkomen. "In Tholen is dat één op de tien", zei de hoofdambtenaar. "Voorheen mocht de gemeente geen aanvullende maatregelen treffen voor de minima. Nu komt daar wat verandering in. Er komt ruimte voor eigen beleid, maar daar zal dan wel geld voor moeten komen." Van de Sande ging punts gewijs de zaken na die de gemeente Tholen voor de minima in petto heeft. Via de bijzondere bijstand kunnen mensen een eenmalige bij drage krijgen in de vervanging van huishoudelijke apparatuur zoals wasmachines. Verder is er een declaratiefonds. Dit is bedoeld om mensen te behoeden voor een soci aal isolement. Hieruit kan de contri butie voor een vereniging worden betaald. Ook bemiddeling, sanering en voorlichting voor mensen die schulden hebben, behoort tot het minimabeleid. De kwijtschelding van belastingen sluit hierop aan. "Vorig jaar werd er voor 20.000 gul den aan belastingen kwijt geschol den. Voor volgend jaar staat er 85.000 op de begroting", zei Van de Sande, die verder nog trajectbegeleiding naar werk (bij ondermeer herintredende vrouwen), voorlichting, vrijlatings- beleid van parttime werk bij uitke ringsgerechtigden en kinderopvang. "Het college van b. en w. heeft aan gekondigd dat het beleid voor 1997 Voorzitter L.C. van Dijke van de Tweede Kamerfractie van de RPF, vindt dat christelijke politiek, per definitie ook sociale politiek is. herijkt zal worden. Er zijn nieuwe mogelijkheden door veranderde regelingen. Belangrijk is dat we mensen niet uit mogen sluiten. Er moet geld komen voor inkomensondersteunende maatregelen", zei Van de Sande die verder als toekomstig gemeentebe leid noemde: maatwerk in de bijzon dere bijstand, vrijlating inzake de algemene bijstandswet, verdere kwijtschelding van belastingen, werk voor meer mensen in bedrij ven, maar ook via het jeugdwerkga rantieplan, banenpool en vrijwilli gers. Aan de voorlichting kan vol gens Van de Sande nog wel wat gedaan worden. "Daar schort het volgens mij nog wat aan. We zou den best wat actiever kunnen zijn. Er zijn voorbeelden van gemeenten die de mensen met een minimum inkomen thuis bezoeken. De drem pel naar de overheid - ook de gemeente - is per slot van rekening voor velen toch nog vrij hoog." Van Dijke maakte de gemeente Tholen nog een compliment. "Zoals ik het hier gehoord heb, geloof ik dat de gemeente de zaken voor het mini mabeleid goed voor elkaar heeft. Dat is wel een pluim waard", zei de RPF'er. Voorzitter Ter Beek voegde daar aan het eind van de bijeen komst nog aan toe: "We hadden ook graag een bijstandsmoeder hier gehad om haar ervaringen in deze zaak te horen." Enkele aanwezigen namen de gele genheid te baat om nog wat vragen te stellen. J.L. Hage, propagandist van de kiesvereniging Tholen, vroeg zich af hoe de partij zich nog sterk kan maken als kleine christelijke partij. "Ik heb het idee dat we altijd aan het kortste eind trekken", zei Hage. "We trekken niet altijd aan het kortste eind", antwoordde Van Dij ke. "In het vorige kabinet werden alle voorstellen helemaal voorbereid en dichtgetimmerd in Het Torentje. Nu is dat toch veel minder. Je kunt onderwerpen op de agenda plaatsen. En soms heeft men je stem heel hard nodig om een motie aangenomen te krijgen. Maar bundeling van de christelijke partijen is wel heel noodzakelijk, zeker van de RPF met het GPV, omdat tussen die twee de verschillen heel klein zijn. Tweede man op de RPF-lijst, A. Kosten, vroeg zich af, waarom de politiek zich zo weinig inzet voor het openbaar vervoer op het platte land. "We horen alleen maar over de Betuwelijn, hoge snelheidslijn en de WOV. Maar intussen worden er zogenaamde onrendabele lijnen geschrapt. En ook het autorijden wordt alsmaar duurder gemaakt, ter wijl veel mensen in Zeeland die auto nodig hebben", zei Kosten. "De Tweede Kamer heeft inderdaad een nogal hoog 'grachtengordelgehalte', een blinde vlek voor het platteland", antwoordde Van Dijke. "De RPF heeft echter gepleit voor onder scheid in de motorrijtuigenbelasting per gebied. En ook de minder rendabele open- baar-vervoerlijnen kun je niet zo maar schrappen." Om tien over tien beëindigde Ter Beek de discussie en Van Dijke besloot de avond met gebed. Maar weinig mensen weten dat Tho len een echt asiel heeft. Dat is ook nog maar sindskort. Ruim een jaar geleden kwam het echtpaar Verhoek uit Bergen op Zoom naar Tholen. Verhoek was twaalf jaar werkzaam bij dierenasiel h'Onderdak in Bergen op Zoom. Door een conflict met de directie ging hij echter zijn eigen weg. "Ze wilden dat we de dieren die langer dan drie weken binnen waren, in lieten slapen", legt Ver hoek uit. "Dat kon ik niet met mijn geweten in overeenstemming bren gen." Zelfs een gerechtelijke proce dure bracht de partijen niet tot elkaar en Verhoek moest uit gaan kijken naar een andere plaats voor zijn acti viteiten, Intussen had het echtpaar al het CVAB opgericht. Voor ruim een jaar kreeg Verhoek onderdak van de gemeente aan de Ruijterhoveweg. In die tijd vond hij een goed onderko men aan de Roolandsedijk in Tho len; rustig en met alle ruimte. Daar heeft ook het asiel, de Elkie-stich- ting, een plaats gevonden. Wie het terrein van de Elkie-stich- ting op komt, valt meteen het grote grasveld aan de linkerkant op. Er staan allerlei rood-wit-blauw gekleurde hindernissen opgesteld. Het is het parcours dat voor de trai ningen gebruikt wordt. Bovendien blijken hier later ook de honden uit het ppnsion en asiel van tijd tot tijd eens lekker te kunnen rennen. In de receptie staat eigenaar Verhoek aan de balie. Het is net 'uitlaattijd' voor de honden. In een hoek klimt een grijze roodstaart in zijn kooi en bab belt erop los. Verhoek gaat er ont spannen bij zitten. Hij voelt zich al helemaal op zijn gemak in het Thoolse land. "Toen we in Bergen op Zoom gingen wonen, had ik het gevoel van 'Ah lekker, hier kan ik leven'. Maar als je ziet hoe de stad inmiddels is volgebouwd, ook de Bergse Plaat, dan is het eigenlijk weer een benauwde plek. Dus hier in Tholen was het weer diezelfde beleving. Hier kun je nog ruim leven. En de mensen laten je in hun waarde. Dat vind ik fijn", zegt Ver hoek. Hij is voorzitter van de Elkie-stich- ting, genoemd naar de herdershond die het echtpaar ooit had. "Zij is voor ons eigenlijk het begin geweest van de hele gedragstherapie", vertelt Behalve het asiel en het pension (waarin dieren voor een aantal weken kunnen verblijven) huist aan de Roolandsedijk ook het CVAB. Mensen die problemen hebben met hun huisdier of hun pup goed op willen voeden, kunnen hier cursus sen volgen met de dieren. Dat is hoofdzakelijk mevr. Verhoek's werk. Dat het echtpaar succes heeft met hun formule, bewijst het feit dat ze bewakingshonden van de konink lijke luchtmacht weer om weten te vormen tot huisdieren. "Deze hon den zijn jarenlang als wapen gebruikt. Hun drijfveer was daarbij angst. Maar toch zijn ze met de goe de training weer te 'resocialiseren'. We hebben nu zo'n dertig van die C. Verhoek in één van de kennels van het asiel met een zeer uitbundige husky in zijn armen. de asielhouder. "Toen ze bij ons bin nenkwam, ging ze meteen in een hoekje zitten plassen. Als je naar haar toeliep, ging ze in een ander hoekje weer zitten plassen. Ze heeft voor wel vijftienduizend gulden schade aangericht in huis. Vloerbe dekking, deuren en lambrizering krabde ze kapot. Ze beet naar vreemden, andere honden, katten, fietsen enzovoort. Het was de schrik van de buurt. Maar uiteindelijk is het toch goedgekomen." Volgens het echtpaar Verhoek lig gen de problemen van de honden vaak bij de mensen. "Problemen kunnen bij de dieren ontstaan, maar ze worden meestal door de mensen in stand gehouden", zegt de Thole- naar. Gemiddeld zitten er zo'n tien hon den en zes katten in het asiel. Het is de bedoeling van Verhoek om het aantal kennels uit te breiden naar twintig. Daarbij komen dan ook spe ciale quarantainekennels voor zwerfdieren. De katten verblijven tot nu toe allemaal in één ruimte, maar als de plannen goedgekeurd worden, zullen deze dieren een apar te ruimte voor quarantainegevallen krijgen en bovendien worden de kat ten die in het pension zitten dan gescheiden van de asielkatten. Niet dat het de poezen overigens iets uit maakt. Als we de kattenkamer bin nenlopen, zitten er zes exemplaren bij elkaar zonder dat de één de ander aanvalt. "In hele drukke periodes zitten er soms wel 23 katten in deze ruimte en ze doen elkaar niets. Het is in al die tijd dat ik met dieren werk, nog maar één keer gebeurd dat ik een kater uit de groep moest halen. Normaal gesproken, kunnen ze pri ma met elkaar overweg", zegt Ver hoek. Bij de Elkie-stichting kan men ook huisdieren een rustige 'oude dag' geven. Zo zit er een kat die wegens een ziekte niet meer thuis te houden was, maar de eigenaren wilden het dier niet laten inslapen. Zij betalen nu voor de verzorging die de Elkie- stichting op zich neemt. De baasjes kunnen dan zo vaak komen kijken als ze willen. Hetzelfde geldt ook voor de honden. Zij leven momen teel in twee gedeelten. In het asiel gedeelte leven de dieren die op her plaatsing wachten in hun kennels die elke dag grondig worden schoongemaakt. Allerlei honden zijn er te zien. Van kruisingen tot aan rashonden als airedale terriërs en zelfs een husky. Daarnaast is er het pension. Ook voor het honden asiel bestaan uitbreidingsplannen. Hier moet het aantal kennels uitge breid gaan worden tot twintig met daarbij ook weer twee exemplaren voor quarantaine. Als laatste uitbrei dingsplan zou het echtpaar Verhoek ook nog drie speelweiden voor de dieren aan willen leggen. "In de toe komst misschien wel met een echte kattentuin", zegt de voorzitter van de stichting. Wie nu van de gedachte is dat hij zomaar bij Elkie binnen kan lopen om er een hond of kat uit te zoeken, heeft het mis. Verhoek geeft niet direct ieder dier mee. "Nee, dat zou heel verkeerd zijn. Teveel mensen kopen een huisdier op emotionele gronden. En helaas werken nog teveel asiels en fokkers daaraan mee. Ik vraag eerst aan de mensen die hier binnenkomen wat ze van het dier verwachten. We willen de hon den of katten natuurlijk graag vooi een lange periode bij een nieuwe eigenaar plaatsen", legt de asielhou der uit. "Het gebeurt regelmatig dat er iemand voor bijvoorbeeld een herder komt en met eén teckel weg gaat, of andersom. Ik kijk altijd naar mensen en tijdens het gesprek denk ik dan: dat is nou echt een type voor een beagle." Toch merkt Verhoek op, dat je geen hond kunt uitzoeken op karakter trekken. "Nee, dat is onzin. Er zijn geen honden die per definitie lief voor kinderen zijn of die een aanleg hebben om vals te zijn. Een dober- mann-pinscher kan net zo goed een dierenvriend zijn als een golden retriever. Het is een kwestie van opvoeding", vindt de hondenkenner. "Je kunt honden natuurlijk niet totaal naar je hand zetten, maar je kunt ze wel goed opvoeden. Het basisgedrag van alle honden is het zelfde. En net als bij mensen is de ene wat meer introvert en de andere meer extrovert. Dat kan de opvoe ding wel beïnvloeden. En daarom is het ook zo belangrijk om de karak ters en verwachtingen van de toe komstige baas te vergelijken met de honden." Het echtpaar Verhoek heeft voor de opvoeding van honden een boekje geschreven 'Baas over je eigen hond'. In Neder land lopen er veel honden en katten rond. Officieel zijn er 1,4 miljoen honden (volgens C. Verhoek zijn het er in wer kelijkheid echter eerder 1,7 miljoen). Katten lopen er in Nederland 2,1 miljoen rond. Volgens Verhoek groeit het aantal bezitters van deze die ren niet, maar wel het aantal mensen dat twee of meer hon den of katten bezit. De Elkie- stichting waarschuwt tegen te snelle aanschaf op emotionele gronden. Nog steeds komt het voor dat dieren vastgebonden aan bomen worden achtergela ten. Mensen die informatie willen, die afstand moeten doen van hun hond of kat, of die juist een huisdier willen, kunnen contact opnemen met het CVAB. Op 28 oktober houdt het centrum - in samenwerking met de bond tot bescherming van honden - een lezing in zaal Den Ronden in Bergen op Zoom. Vanaf kwart voor acht komen dan diverse onderwer pen aan de orde zoals dierlijk gedrag, geestelijke kwelling, trekken aan de riem, gehoor zaamheid en onzindelijkheid. dieren hier gehad en we hebben er slechts vier in hoeven laten slapen. Om honden iets te leren, vindt Ver hoek niet zo'n probleem. "Je kunt een hond in tien minuten alles leren. Maar de baasjes krijg je vaak veel moeilijker iets geleerd. En daar zit het hem vaak in. Veel mensen gebruiken voor hun huisdier dezelf de opvoedmethode als voor hun kin deren. Dat is fout, want de commu nicatie met een kind verloopt ver standelijk, bij een dier door herha ling", zegt Verhoek. "De baasjes zien hun hond als kameraadje en vriendje voor de sociale contacten. Maar ze vergeten dat de hond in hiërarchie denkt. De sterkste is de baas." Vele voorbeelden van ver keerd gedrag van mensen ten opzichte van dieren weet de asielbe heerder op te noemen. "Meestal is ons gedrag de reden van problemen bij dieren." Tholen gaat met een ander bedrijf dan Raet in zee voor computerpro grammatuur om de wet voorzienin gen gehandicapten (WVG) uit te kunnen voeren. Het pakket van K+V van Alphen kost 80.600 gulden, maar is gebruikers- en klantvriende lijk, kan managementcijfers produ ceren en procesbewaking uitvoeren en levert tijdwinst op. Het sinds 1994 gebruikte pakket van Raet vol doet achteraf niet. De leverancier geeft dat ook toe en schold de gemeente daarom een bedrag van 6000 gulden kwijt. De gemeente legt er een kleine 5000 gulden op toe. De commissie financiën stond don derdag huiverig tegenover het voor stel. "Hoe groot is het risico op wéér een kat in de zak", merkte M. Dijke (SGP) op. Toen hij hoorde dat Raet aan een nieuw pakket voor sociale zaken werkt, bepleitte hij uitstel van deze investering om kapitaalvernie tiging te voorkomen. VVD'er R. Ravensteijn viel hem bij, maar P. van Belzen (RPF/GPV) en A. den Haan (PvdA) waren daar tegen. Ambtenaar Van den Kieboom legde uit dat Raet geen tijdsbestek kan noemen noch kan garanderen dat het een goed bruikbaar pakket wordt. En wethouder I.C. Moerland stelde het nog duidelijker: "Als we wach ten loopt de zaak in de soep en dat risico willen we niet nemen. Je gaat immers met mensen om die al genoeg moeten wachten." De woordvoerders van RPF/GPV, D66, CDA en VVD vonden het vreemd dat de programmatuur betaald wordt uit de WVG-reserve van 1,9 miljoen. Tot nu toe is alle computerapparatuur en -program- matuur steeds bekostigd uit de reser ve voor automatisering. Moerland verklaarde de afwijkende handelwij ze door erop te wijzen dat de ont vangen rijksvergoeding voor de WVG óók bedoeld was bm de uit voeringskosten van te betalen. De Thoolse bevolking lijkt góed op haar auto's te passen. De politie hield vorige week een controle in alle plaatsen van Tholen en in het buitengebied. Daarbij werd gekeken of geparkeerde auto's wel goed waren afgesloten en of er geen waar devolle spullen op het zicht lagen. De politie zou de auto-eigenaren die hierbij in gebreke bleven, schrifte lijk aanraden om voortaan beter op te passen. Maar dergelijke brieven hoefden niet geschreven te worden. "Het resultaat was eigenlijk heel goed. We hebben geen fouten aan getroffen, dus dat is goed nieuws", zegt politievoorlichter M. Verkerke. "We hebben nu een redelijk beeld van hoe de Thoolse bevolking zich gedraagt met betrekking tot het afsluiten van hun auto. Toch maak ik me geen illusies dat élke Thole- naar zo oppassend is. Daarnaast zou zo'n controle ook wel eens nuttig zijn in het voorjaar of in de zomer als er veel toeristen zijn. Maar voor zover hebben we natuurlijk niet te klagen." Aanleiding voor de actie was dat het aantal autokraken in de eerste zes maanden van dit jaar verdubbelde ten opzichte van 1995. Er werd 41 keer aangifte gedaan van diefstal uit auto's, tegen twintig keer in dezelfde periode vorig jaar. De politie wil de burgers duidelijk maken dat ze zelf veel aan preventie kunnen doen. Deze week loopt een controle-actie op het illegaal storten van (grof) vuil. Vrouwendag. De provinciale inter culturele werkgroep vrouwen orga niseert zaterdag in het Buijs Ballot college te Goes de interculturele vrouwendag. Het thema is 'Werken doen we allemaal'. De dag begint om drie uur en er is toneelspel, muziek, modeshow en discussie. Diverse organisaties presenteren zich en er is een ideeënmarkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11