y err ij Ring voor eiland 1 noien Arnefó, Onze Top 10 van deze week. Lieve jurkjes en stoere jacks 1.79 1.99 9.99 2£r 1.99 -229 1.69 229 1.99 229 2.49 228" 2.78 2.79 499 3.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Bintje bonken achttien cent Ton voor weg Welgelegen bij Tholen Koekjesactie Prins Maurits Tienjarig St. Annalands bedrijf op weg naar volwassenheid Voor natuur bij St. Philipsland 258 mille van de provincie Geen intensieve veehouderij Toppers van de week: Donderdag 3 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Hoogten en diepten Problemen omgezet in voorsprong Gemotiveerde medewerkers Verdringingsmarkt Gemeente moet helpen Toekomstgericht Droom kwam uit Tentoonstelling de Havenzangers en klaroenstoten van het Zeeuws jacht- 1 hoornkorps is palingrokerij Scherpenisse in St. Annaland 7 T]rQQl« KI f nil r|Q 11 VI f T PA liT DTI 1 feestelijk heropend. Vrijdag voor genodigden en zaterdag J, JUC V vf 1 1/d.JI UililillLl UIVC1 1 I voor iedereen die paling wilde zien en proeven en dat was te merken aan het enorme aantal auto's in de Nieuw- r li "1 er 2500 mensen geweest zijn. Uitgeroepen tot BESTE BRUIDSFOTOGRAAF 1994 van Nederland Dole Bananen, kilo Rundergehakt, 500 gram 225 5.25 C(1 Brouwers Bier Pilsener, krat 24 flesjes 0.3 liter Uit de diepvries: Cd Kroketten of bitterballen, met 20% rundvlees, per doos Cd Gelderse rookworst, verpakt, 250 gram Pepsi Cola, regular, light, max of light cafeïnevrij, fles 1.5 liter Cd Chocoladehagel, melk, puur of hagelmix, pak 400 gram 15% gratis Verkade Biscuits, Knappertjes, Nizza, Mariabiscuit of Langetjes, duopak Keukenrollen met Paddington decor, (exclusief bij AH), pak 2 rollen Dreft afwas, normaal of citroen, flacon 1 liter kilo©®©© mr9.98 Ch Caramel-, chocolade- of blanke vla, pak 1 liter Nü 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. "Ik was van zo'n 400 bezoekers uit gegaan, maar het open huis heeft alle verwachtingen overtroffen. Verschrikkelijk zoveel volk! Zelfs het havenplateau stond zaterdag middag vol met auto's. Uit heel Zee land en Brabant zijn er mensen geweest. Niet alleen particulieren, maar ook ondernemers uit de bouw die met name geïnteresseerd waren in de aanpassing aan de EEG-eisen van ons nieuwe bedrijfspand. Alle hapjes zijn opgegaan. De tent was continu vol. Zaterdagmorgen kwam wethouder Versluys nog een kijkje nemen en 's middags zelfs de burge meester." Scherpenisse had toen bijna geen stem meer over voor de rondleiding, want tijdens de feestavond, vrijdag, had 'De klok van Amemuiden' onder leiding van de Havenzangers - de verrassing van het programma - menigmaal geklonken. In zijn vrije tijd is Scherpenisse jager en daarom feliciteerde het Zeeuwse jachthoorn korps hem zaterdagmiddag tot drie keer toe met een optreden. Het openingsfeest kwam vrijdag middag ,geleidelijk op gang. Dhr. P.A. Wicke, de oud-dierenarts uit Duitsland die een vakantiewoning heeft in St. Annaland en sinds het voorjaar van 1987 bevriend is met de palingroker, beet de spits af in de sprekersrij. Hij schetste hoe Scher penisse met vallen en opstaan de basis legde voor zijn huidige onder neming. "Hij is door hoogten en diepten gegaan, maar het vreselijk ste was de brandstichting in oktober 1995 door zijn eerste medewerker. Peter was terneergeslagen, maar met bijstand van zijn accountant en ban kier is hij er bovenop gekomen en is het bedrijf volgens de nieuwste EEG-eisen onder één dak gekomen. Ik blijf geloven in de toekomst van palingrokerij Scherpenisse. Auf die Freundschaft!", zo besloot dhr. Wic ke. Naast de heropening van het bedrijfspand vierde de onderneming ook het tienjarig bestaan. "De kinde- renjaren zijn dan voorbij, het bedrijf is op weg naar de volwassenheid", zo bracht P.J. Polderman van Schip per accountants naar voren. Hij prees de ondernemerszin van de St. Annalandse palingroker. "Van de grond af aan bouwde hij dit bedrijf op, dat nu meer dan 20 gezinnen werk verschaft en waar miljoenen in omgaan. Bij alle omzetten en groei is de onderste regel het belangrijk ste, het netto-resultaat." Toen Pol derman dat bedrag wilde noemen, bleek er water op het papier geko men te zijn, waardoor hij het getal niet meer kon lezen. De accountant schetste, hoe de palingrokerij is uitgegroeid van star ter tot een volwassen bedrijf. "Zo'n groeiproces geeft continu uitdagin gen, maar ook moeilijkheden. Dit maakt de onderneming sterk. Met de wind mee zeilen, is geen kunst, maar tegen de wind in laveren en dan toch veilig aankomen, dat is ondernemer schap. Ik weet dat Peter Scherpenis se de problemen nooit uit de weg is gegaan. Hij heeft er een uitdaging van gemaakt. Zo is de Nieuwlandse- weg een zwaar bevochten plek. Zowel plaatselijke overheid als waterschap zagen in de startfase de onderneming liever op een andere plaats, maar waar, dat was nooit dui delijk. Watergebruik en -afvoer ble ken een knelpunt, maar door voor uitziend ondernemerschap is ook dit probleem omgezet in een voor sprong." Hoe goed de ondernemer ook is, aldus Polderman, hij zal het nooit alleen kunnen. "De medewerkers zijn essentieel voor de onderne ming. We kunnen een prima vesti ging hebben, uitstekend materiaal, maar gemotiveerde medewerkers is het allerbelangrijkst. In de loop der jsrcn heb ik een hecht team zien ont staan met mensen die hart voor de zaak hebben. Ik weet zeker, dat ook de medewerkers trots zijn om op zo'n prachtige plaats bij zo'n bedrijf te mogen werken. Hou dit zo, ga er tegenaan en zie de groei en kwaliteit als een uitdaging." Naast het ondernemerschap en de medewerkers is het produkt van doorslaggevend belang, zo vervolg de Polderman. "Ik weet dat de strate gie die hierin is gevoerd, met kwali teit en prijs als beslissende factoren, tot dit succes heeft geleid. Beschik baarheid van het produkt is ook een van de redenen die bijgedragen heeft aan de groei van de onderne ming. In 1995 is hier ook in geïnvesteerd door de aankoop van een eigen kwe kerij in St. Maartensdijk. Er is ook een aanvoerlijn uit andere delen van Europa. Door al deze inspanningen is het mogelijk om op elk tijdstip in het jaar een constante produktie af te leveren." De opkoTnst van Scherpenisse is geen gevolg van groei van de palingconsumptie, want die markt neemt niet hard toe, stelde de accountant verder. "Op de belang rijkste punten scoort de St. Anna landse onderneming echter beter dan de concurrent. Hierdoor ver overde Scherpenisse een belangrijke plaats in deze verdringingsmarkt. Grote hoeveelheden kunnen tegen constante kwaliteit en prijs aangebo den worden. De ambachtelijke een manszaak is gegroeid naar een ambachtelijke industrie." Het eiland Tholen noemde Polder man een ideale vestigingsplaats. De paling komt o.a. uit de Oosterschel- de en het Grevelingenmeer en ook voor de aanvoer uit Ierland en Enge land is Tholen zeer goed bereikbaar. Ook het transport van de eindpro- dukten naar de randstad en naar Bel gië levert geen belemmeringen op. En de arbeidsmoraal van de Zeeu wen is goed, stelde de accountant. "Onderzoek heeft aangetoond dat de produktiviteit van de Thoolse bedrijven hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde." Polderman noemde het 'een prima beleid' dat de gemeente bedrijven financieel stimuleert om zich in Tholen te vestigen. "De gemeente zou echter ook gevestigde jonge ondernemingen die snel groeien, financieel moeten stimuleren. Het is zeker voor de werkgelegenheid van belang, dat juist deze categorie bedrijven niet naar elders vertrek ken. Ondernemingen die het opstart- traject gepasseerd hebben en bewe zen hebben, levensvatbaar te zijn, vormen een groot belang voor de gemeenschap." De Thoolse accountant had bij aan komst voor de feesttent een levens grote fuik zien staan. Hij hoopte, dat die de komende jaren veel gebruikt mag worden. "Je voldoet aan de EEG-keuringsei- sen, er is volop ruimte om de pro duktie op te voeren, kortom je hebt een ruime voorsprong op concurren ten. Al deze positieve zaken kunnen echter ook een bedreiging vormen. Denk niet, dat de haven al bereikt is. Dit was slechts een tussenstop. Je schip kiest weer volle zee, met alle gevaren van dien. De eerste tien jaar zitten erop, maar ook in de nu komende, uitdagende tienerjaren zul je de lessen van de voorbije periode in de praktijk moeten blijven gebrui ken", aldus Polderman, die het echt paar Scherpenisse veel succes toe wenste. Als persoonlijke relatiebeheerder voerde Rabobank-directeur A. Slie- ker het woord. Hij is zelf ook paling visser en heeft een eigen viswater, zodat er raakvlakken genoeg waren om palingrokerij Scherpenisse tot een goede zakelijke relatie te laten uitgroeien. Slieker vergeleek de jon ge Peter Scherpenisse met iemand die in de middeleeuwen met afwij kende ideëen op de brandstapel zou worden gezet. "Wat moeten de men sen in Urk en Harderwijk wel niet gedacht hebben, toen één of andere wildebras uit St. Annaland een palingrokerij wilde beginnen. Peter Scherpenisse heeft echter bewezen ondernemerszin te hebben. Hij is helder, zakelijk en vooruitstrevend. Met deskundigheid, een duidelijke visie en doorzettingsvermogen heeft hij een schitterend bedrijf opge bouwd. Deze onderneming is een verrijking voor het eiland Tholen. Wij zijn er bijzonder trots op." De bankdirecteur karakteriseerde Scherpenisse als een jager die zijn prooi goed bekijkt, wikt en weegt en dan pas schiet. "Met zijn brede kennis van de bran che en doorzettingsvermogen komt hij vaak als winnaar uit de strijd. Zelden of nooit praat hij echter over wat gepasseerd is, want Peter Scher penisse is toekomstgericht. Dat bleek ook na de bijna fatale brand die het bedrijf vorig jaar trof. Gesterkt is hij eruit tevoorschijn gekomen en met de opbouw van deze schitterende onderneming heeft Scherpenisse een geweldige prestatie geleverd", aldus Slieker. Bouwkundig tekenaar C. Haver mans, die als ceremoniemeester op trad, noemde zijn opdrachtgever 'een niet mis te verstane zakenman.' "Toen ik op 9 november 1995 de eerste bespreking met Peter Scher penisse voerde, dachten we eerst aan gedeeltelijke herbouw. Het werd al gauw volledige herbouw, waarmee een droom van Peter uitkwam, al vond hij 't allemaal wel duur. Een modern bedrijf ontstond, waarbij de gemeente in de polder kappen eiste en die zolder hebben we benut voor de installaties en archiefruimte. Op 15 maart kon de eerste paal de grond in en omdat het bedrijf moest door gaan, was het soms moeilijk wer ken. Eind juli was de produktieruim- te klaar en eind augustus konden de noodkantoren weg." Havermans noemde het binnen plaatsen «an de leefbakken met paling een grote verbetering, zowel voor de werkomstandigheden als voor de bedrijfszekerheid. De water- recycling is belangrijk voor het milieu en de rookcapaciteit is bijna verdubbeld met een groei van 4 naar 7 ovens. De afdelingen vers en gerookt zijn strikt gescheiden en voor het perso neel is het verplicht handen wassen en omkleden. Duurzaamheid en hygiëne stonden voorop bij de bouw, aldus Havermans, die Scher penisse bedankte voor het vertrou wen. Na de sprekers nam een Bredase dansgroep het podium over met enkele disconummers, waarna de danseressen de gasten meenamen naar buiten voor de onthulling van de naam bij de hoofdingang. Dhr. Wicke en de driejarige Esra Scher penisse moesten dat karweitje opknappen, maar de kleine voelde er weinig voor en voor één man bleek de klus te zwaar, zodat er enkele personeelsleden aan te pas kwamen om het doek weg te trekken. Na een rondleiding in het bedrijf volgde rond zes uur het diner, waarbij Scherpenisse een dankwoord sprak tot zijn vrouw en personeel voor de extra inzet. Een speciaal bedankje was er voor dhr. C. v.d. Velde van vishandel de Eendracht uit Tholen, waar de verse paling tien maanden na de brand in St. Annaland werd gereed gemaakt voor de rokerij. Vrijdagavond was er ook nog een druk bezochte receptie met 350 mensen, die om half elf de Haven zangers een warm welkom bezorg den. De volgende ochtend om tien uur stond het personeel weer klaar voor het open huis, waarbij in de tent een tentoonstelling van foto's en krantenknipsels een beeld gaf van de ontwikkeling van de tienjarige palingrokerij Scherpenisse in St. Annaland. De paling glijdt in de vers bakken, die dankzij de nieuwbouw over dekt staan en daardoor voor meer bedrijfszekerheid zorgen. Dhr. Wicke onthult de naam van de palingrokerij. In het midden Peter Scherpenisse, rechts Colin Havermans, die de bouw begeleidde. Met bloemen komen de leden van de Bredase dansgroep het podium af na hun optreden voor de opening. Het rooien van de grote percelen aardappelen van het ras Bintje is in volle gang. Voor de akkerbouwers is dat één van de belangrijke pijlers van het inkomen, maar na een paar goede jaren is de basis nu wel erg smal. Voor de gewone wordt niet meer dan 9 cent per kilo betaald en de voor de patates-frites zo geschik te bonken haalden dinsdag op de St. Annalandse veiling maar 18 cent tegenover vorige week nog 23 cent. Dinsdag 1 oktober: Doré klasse I 8, Gloria I 6, Bintje I 7-9, bonken 17- 18, drielingen 7, kriel 46, Bildtstar I 20-21, kriel 15, aanvoer 128 ton. De door de provincie Zeeland toege zegde maximale subsidie van 100.000 gulden voor de aanleg van een ontsluitingsweg voor kleine bedrijven op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen wordt inder daad in de wacht gesleept. Uit een accountantsverklaring blijkt, dat de subsidiabele kosten ƒ296.651,40 hebben bedragen, waarvan de pro vincie 40% betaalt met een maxi mum van een ton. Er is al 80 mille voorschot verleend, zodat de gemeente Tholen binnenkort nog 20.000 gulden van de provincie op de rekening bij de Bank Nederland se Gemeenten krijgt. De provincie betaalt de stichting het Zeeuwse Landschap 257.682 gulden voor aankoop van 15.54.40 ha grond voor natuurontwikkeling in het ruil- verkavelingsblok St. Philipsland. Zowel de statencommissie alge meen bestuur als de commissie ruimtelijke ordening hebben hier mee ingestemd. De subsidie is maar de helft van de werkelijke kosten die voor de aankoop 481.648 gulden bedragen, vermeerderd met 33.715 gulden bijkomende kosten. Advertentie I.M. Geen concentratie van intensieve veehouderij. Dat besloten b. en w. van Tholen dinsdag nog eens bij de bespreking van de negende herzie ning van bestemmingsplan buiten gebied. "Op enkele kleine punten zijn we tegemoet gekomen aan be zwaren, maar de grote lijnen zijn ge handhaafd", zegt wethouder J. Ver sluys. Hij zat de b. en w.-vergade- ring voor omdat burgemeester H.A. van der Munnik op vakantie is naar Canada. De christelijke scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis en Stellendam houdt donderdagmiddag 17 oktober haar jaarlijkse koekjes actie waarvan de opbrengst bestemd is voor de ondersteuning van dertig kinderen in de Derde Wereld. Op de Prins Maurits zitten ook Thoolse en Sint-Philipslandse leerlingen en daarom zal de actie ook in de gemeente Tholen gehouden worden. De leerlingen hopen met de verkoop 15.000 gulden op te halen. Daarvan worden voedsel, kleding, medische verzorging, onderwijs en andere voorzieningen voor de kinderen in de Derde Wereld bekostigd. Ontvoerder gepakt. De politie hield vrijdagmorgen een 45-jarige Duitser aan in Oostburg. Hij had vier ontvoerde meisjes bij zich. De man werd gearresteerd op verzoek van de Keulse politie. Hij heeft in het verleden samengewoond met de moeder van twee van de meisjes. Het betrof een tweeling van 12 jaar en hun nichtjes van elf en tien jaar. De man werd aangehouden na een tip van een familielid die een vakan tiewoning in Schoondijke heeft. De Duitse justitie heeft om uitlevering verzocht. Liesbeth Sturris (rechts) en Michelle Mens kregen volop aandacht tijdens de modeshow van Pleune in St. Annaland. Een propvol Havenzicht. Een den derende intro. Lia Pleune stelt de kinderen, mannequins en dress- men aan het publiek voor. De modeshow van de firma Pleune uit St. Annaland is woensdag avond anders van opzet dan de voorgaande jaren. Er wordt geen toelichting meer gegeven. De modellen lopen af en aan op vlotte muziek en de bezoe kers kunnen met elkaar praten. Ze hoeven niet meer muisstil te zijn voor de informatie van de lady speaker. Daardoor krijgt de modeshow een meer ontspannend karakter. De kinderen krijgen ook geen apart blok, ze komen tussendoor op het podium en oogsten altijd weer het meeste succes. Het modebeeld is heel divers; de roklengte varieert van de enkel tot ver boven de knie. De pantalons zijn slank gesneden, allemaal stretch. De ruitjes blijven en de oranje tin ten, maar nu meer in de terra tint. Van het merk Dutch zijn er o.a. sportieve broeken met geruite blouses en bijpassend chilet. Cracker heeft mode met pittige accenten, zoals vestjes, afgewerkt met een bontkraagje. Esprit is goed voor pittig geruite rokjes en mooie truien, Dito Dito heeft prachtige, veelkleurige truien. Claire romantische jonge mode met gebreide pakjes en wijde, rui ten rokken. Pleune liet ook mode voor de jon ge mannen zien van Wrangier, Cracker en Esprit. Jeans, geruite blouses, nonchalante sweaters en stoere jacks. Voor de kinderen blijft Get Smart een topper: stoer en frisse kleuren. Ragazzi voor boys en girls is een heel aparte kle dinglijn: broeken met een patch work effect en bijpassende swe aters. Iniminimanimo heeft een collectie lieve jurkjes. De jacks zijn rustig deze winter. Een vrolij ke muts maakt het geheel com pleet. In de pauze werden de kle- dingbonnen verloot en rond half tien was de finale van deze vlotte modeshow. De modellen dansten gezamenlijk de herfst en winter in. Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 oktober a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9