Rampenbestrijding 25 vrijwilligers Poolse verpleegsters waaien tijdens stage uit op Tholen Natuurgenezeres Yline brengt cliënten terug naar hun 'oèr' J. Heijboer wint prijs met scriptie Plan voor groot project in St. Maartensdijk Plaatselijk nieuws f Donderdag 3 oktober 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Rampendepot Verdwijnen van pachters niet leuk Sint- Philipsland ALS ELKE SECONDE TELT Overkapping Noad moet supporters droog houden Werkbezoek PvdA De Makreel Oliebollen voor schoolplein Schelpen rapen bij Gorishoek, de molen beklimmen van Tholen, eten in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Dat waren zaterdag enkele onderdelen van het bezoek aan Tholen van tien leerling-verpleegsters uit Itawa, de Poolse gemeente waar Tholen sinds 1994 een stedenband mee heeft. Tholen heeft er een markant figuur bijgekregen. Sinds juli is in Sint-Maartensdijk de eerste Thoolse praktijk van natuurgenezing door middel van spirituele krachten gevestigd. De genezer is Yline, zo noemt ze zich, want haar achternaam (ze heet in werkelijkheid Yvonne Blok) gebruikt ze maar heel zelden. Ze voelt zich door God op aarde gezet om mensen te genezen met haar gaven. Toch is haar eenmanspraktijkje slechts een opstapje naar een groter project. Op zichzelf Stralen Harmonieus type Thermaal water Groter project BURLEY Stijl herken je. En Burley hééft stijl! Comfortabele schoen met heerlijke pasvorm. Multï- combineerbaar en geschikt voor elk moment. Quist heeft dit topmerk ai binnen. Wanneer komt u? VERVOLG VAN PAGINA 1 Voor de uitstapjes met de Henry Dunant en naar de Valkenberg bij Reehorst kwamen in 1995 vijftien verzoeken binnen, waarvan de afde ling er maar vier of vijf kan honore ren. J. Potappel van de vakantiepro jecten zal proberen om dit jaar meer mensen een kans te geven, maar liet ook weten dat er vanuit het hele land een grote vraag bestaat naar de boot tochten. Bij de colonne zijn 96 vrijwilligers actief. Daarvan kunnen er 25 ingezet worden voor rampenbestrijding. Tien vrijwilligers zijn bereid om daar een speciale cursus voor te vol gen. Voor de taak opvang en verzor ging zijn 23 vrijwilligers beschik baar. Voor de bloeddonoravonden hebben zich na een wervingscam pagne 59 nieuwe vrijwilligers aan gemeld. VERVOLG VAN PAGINA 1 Eversdijk vindt dat de in de water schapswet geregelde trits - belang, betaling, zeggenschap - behouden moet blijven. Ook oud-secretaris J.D. de Korte van het waterschap Tholen lijkt het dat vertegenwoordi ging en betaling onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Hij legt uit dat de pachters als categorie in de nieuwe waterschapswet opgenomen zijn, omdat men de lasten niet uit sluitend op het bezit wilde verhalen. Het instellen van deze categorie is echter niet verplicht. "Maar wanneer deze categorie zou verdwijnen, is dat voor pachters noch eigenaren leuk." Vóór de invoering van de wet in 1994 betaalden de pachters niet mee. Via de kandidaatstelling voor het ongebouwd hadden ze deson danks hun inbreng in het water schapsbestuur. Mol is niet gerust op het voornemen van g.s. om de algemene vergade ring van Zeeuwse Eilanden naar dertig leden terug te brengen. In zijn ogen is dat te snel na de fusie, want er blijft behoefte aan specifieke ken nis uit de verschillende deelgebie den. Over zijn eigen toekomst wil hij nog geen uitspraak doen. "Zelfs als de categorie pachters blijft bestaan, ben je ook nog afhankelijk van de kiezers", zegt de Thoolse gezworene. Het gaat om een groep die tijdens de bloeddonoravonden enkele uren assistentie verleent. Het zogenaamde rampendepot bo ven de openbare bibliotheek in Sint- Maartensdijk is leeggehaald. Een deel van de spullen is naar de ouder vereniging Philadelphia gegaan. Bijzondere spullen (zoals een gas masker, oude instructieboekjes en pleisters) zijn nu te zien in een vitri nekast in het verenigingsgebouw dat overigens na een verfbeurt fris oogt. R. van de Jagt uit Poortvliet en P. den Braber uit Sint-Philipsland zijn twintig jaar lid van de colonne. Zij kregen eerder dit jaar de speld voor trouwe dienst. Kringbestuurslid A. Kosten deelde zes spelden uit aan bloeddonoren die twintig maal bloed gaven. Voor J. Potappel uit Stavenisse was er een zilveren 'druppel' voor veertig keer bloed geven. Kosten noemde het een hele presta tie van Potappel die voor de bloed donoravond altijd op de fiets van Stavenisse naar Sint-Maartensdijk komt. Ook C. de Jonge uit Poortvliet gaf veertig maal bloed. Hij was De kantine van Noad '67 moet een grote overkapping krijgen, zodat supporters ook bij regenachtig weer droog de verrichtingen van de spe lers kunnen volgen. Dat plan, dat het bestuur samen met de supporters vereniging opstelde, is vrijdagavond op de ledenvergadering van de voet balvereniging goedgekeurd. Het platte dak van de kantine is aan ver vanging toe. Daarvan wil men gebruik maken door er meteen een groot, schuin dak van te maken dat uitsteekt, zódat het de supporters droog houden. De supportersvereni ging van Noad regelt de bouwaan- vraag en de werkzaamheden, terwijl de vereniging het materiaal bekos tigt. De leden gingen, nadat er ook nog een bouwtekening werd ge toond, akkoord met het plan. Verder werden secretaris G. Noort- hoek en vice-voorzitter L. van Strien herkozen als bestuurslid. Daarmee gaat het bestuur voor het zesde sei zoen met dezelfde bezetting verder. De kampioenschappen van verschil lende jeugdteams èn Noad 2 dat ook de bekerfinale won, passeerden de revue. Noad telt momenteel (dankzij het meisjesteam) een recordaantal van 212 leden. De kantineopbreng sten liepen het afgelopen seizoen wat terug door de gestegen inkoop prijzen. Daardoor heeft het bestuur besloten enkele dranken iets duurder te maken. Ook de verminderde belangstelling voor Noad 3 kwam aan de orde. De aanwezige leden maakten zich hierover zorgen. Ze vonden dat het voetballen, puur om het spelplezier, moet blijven bestaan. Er wordt, samen met de lei ding, aan gewerkt om de problemen die er zijn op te lossen. C. van Oudenaarde vroeg het bestuur hoe het aan meer clubscheidsrechters denkt te komen (noodzakelijk wegens de veranderingen binnen de KNVB). Het bestuur zal degenen die er interesse in hebben het scheidsrechtershandboek geven. De leden die willen gaan fluiten, zullen dan eerst een wedstrijd bij de pupil len leiden. Als dat goed gaat, klimt men steeds een stap hoger tot moge lijk aan de scheidsrechterscursus. De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid legt zaterdag 12 oktober een werkbezoek af in Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder. Vanaf half tien lopen fractie- en bestuursleden van de partij langs diverse plaatsen en om half twaalf is er in dorpshuis De Wimpel gelegen heid om vragen te stellen aan de PvdA-raadsleden. Uitslagen van de wedstrijd van zee- hengelclub De Makreel: 1 A. van Oeveren 1385 p; 2 J.P. Kaashoek 980 p; 3 S. v.d. Maas 945 p; 4 T. Geuze 855 p; 5 P.C. Kleppe 520 p; 6 K. v.d. Berg 465 p; 7 J. van Kolt- hoorn 380 p; 8 J. Geense 50 p. Jeugd: 1 Maurits Verwijs 1295 p; 2 Gert Jan Buijs 980 p; 3 Dico v.d. Reest 720 p; 4 Albert van Kolthoorn 360 p. De volgende wedstrijd voor het kampioenschap wordt gehouden op 12 oktober van één tot vier uur aan het Zijpe. De koningin Julianaschool organi seert zaterdagmorgen een oliebol lenactie. Vanaf 9.30 uur komen de schoolkinderen met de lekkernijen langs de deur. De opbrengst is be stemd voor het vernieuwde school plein. afwezig, evenals 8 andere Tholena- ren die twintig keer bloed gaven: J.C. Bolier-Andriesse, J. Rijstenbil, M.D. Anemaet uit Scherpenisse, M.C. Bijl-Scherpenisse en A. Oost- dijk-Giljam uit Sint-Maartensdijk, L. Gueqièrre uit Stavenisse, M.W. Hage uit Poortvliet en J.M. Neef uit Sint-Annaland. Jacqueline Heijboer uit Tholen heeft met haar afstudeerscriptie een prijs gewonnen van de Hogeschool Zee land. De 22-jarige Thoolse studeer de in juni cum laude (met lof) af aan de afdeling hbo-verpleegkunde. Haar scriptie droeg als titel 'Is dat onze zorg? Verpleegkundige inter ventie met het oog op de kinderen van psychiatrisch opgenomen ouders. "Het gaat over kinderen van ouders met een psychiatrisch probleem", zegt mevr. Heijboer. "Als een ouder opgenomen wordt in een algemeen psychiatrisch ziekenhuis, krijgen de kinderen vaak psycho-sociale pro blemen. Baby's hebben geen inten sief contact meer met de vader of moeder, peuters kunnen een algehe le achterstand ontwikkelen en ook basisschooljeugd en pubers hebben elk hun eigen problemen bij deze situaties. Bij het Riagg wordt hier aan wel aandacht besteed, maar bij verpleegkundigen in algemeen psy chiatrische ziekenhuizen hoorde ik heel vaak 'Dat is onze taak niet'. En ik vind juist dat het wèl een taak is voor de verpleegkundige om eens te informeren hoe het met de kinderen gaat. En om tijdig signalen af te geven." De Hogeschool Zeeland koos mevr. Heijboer's scriptie uit als de beste van de hbo-v. Daarmee wint ze een oorkonde en 500 gulden. Ook in de andere sectoren van de hogeschool (zoals heao, hts, hlo en pabo) wor den de beste scripties met een prijs beloond. Morgen, vrijdag, wordt op een feestelijke bijeenkomst bepaald welke de beste scriptie van de hele school is. Deze winnaar krijgt dan nog eens duizend gulden extra. Mevr. Heijboer, inmiddels werk zaam in een tehuis in Bodegraven van de stichting gehandicaptenvoor zieningen Zeeland, is in elk geval genomineerd. De Thoolse is tevens uitgenodig om een gesprek over haar scriptie te hebben met prinses Margriet die op 11 oktober het nieu we onderkomen van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen komt openen. Mevr. Heijboer volgde 'tussendoor' nog even de cursus leiding geven in de gezondheidszorg. Henk Elenbaas wijst de leerling-verpleegsters de dijk van de Eendracht waar het water van de Thoolse Vest uitgeslagen wordt. Links T. Westerveld van de stichting Tholen-Itawa. Het is de eerste van de twee groepen die twee weken stage lopen in zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. De meisjes zijn begonnen aan het tweede jaar van de opleiding in het ziekenhuis van Itawa. De stu die duurt in totaal tweeëneenhalf jaar. Hoewel de opleiding in het zie kenhuis plaatsvindt, zijn de ver pleegsters na hun diplomering niet automatisch aan dit ziekenhuis gebonden. De opleiding is een apar te instelling. Ze kunnen in heel Polen aan de slag. Voor de komst naar Nederland hebben de verpleeg sters Engelse les gehad maar tijdens het bezoek springt Dorotha Goer- ges, de voorzitter van de Poolse stichting in, die ook het Duits mach tig is. Het Engels is beperkt en is vooral bedoeld om medische termen te kunnen begrijpen. Elzbieta Vala- waiko, het hoofd van de opleiding begeleidt de verpleegsters tijdens hun stageperiode. Burgemeester H.A. van der Munnik en voorlichter F.A.P.M. Bakx ont ving het gezelschap 's morgens in de burgerzaal van het gemeentehuis met koffie en gebak. De burgemees ter toonde op een kaart waar Tholen precies ligt ten opzichte van de rest van Nederland, hoeveel woonker nen er zijn en wanneer de gemeente lijke herindeling plaatsvond. Tij dens de rondleiding door het oude gedeelte van het gemeentehuis kwam het functioneren van de gemeenteraad ter sprake en werden de banden van Tholen met Oranje toegelicht. Ook werd een kijkje genomen in de kamers van de ver schillende politieke partijen. Na de lunch werden de verpleegsters door leden van de stichting Tholen-Itawa per auto naar Tholen gebracht. Dat gebeurde via Gorishoek waar ze op de winderige dijk langs de Ooster- schelde uitstapten en even het kleine zandstrandje aandeden om schelpjes te rapen. Vanaf dat punt was ook de Zeelandbrug goed zichtbaar. In Tho len wachtte Henk Elenbaas het gezelschap op voor een rondleiding door het stadje. Dat voerde onder meer door het park langs de molen naar het kunstwerk De Verloren Poort en het oorlogsmonument. Via de haven met het praet'uusje werd Hof van Holland aangedaan. Ver volgens toog het gezelschap door de ■Hoogstraat naar het oude stadhuis en via de Markt langs de Hervormde Kerk naar de molen waar O. Huis kamp de dames ontving voor het slot van de rondleiding. Op zaterdag 12 oktober wordt de tweede groep op Tholen verwacht. j. Yline (Yvonne Blokin haar eigenzinnig ingerichte huis aan de Westvest te Sint-Maartensdijk. Yvonne Blok werd geboren in 1944 te Rotterdam als kind van welgestel de ouders. Naar eigen zeggen werd ze geboren met spirituele gaven. "Dat kwam eruit doordat ik eigenlijk alles wist wat er gebeurde. Ik ben namelijk heldervoelend. 'Daar heb je opoe weer, die weet altijd alles', zeiden ze vroeger tegen me. Maar ze wisten toen nog niets van mijn gaven", zegt mevr. Blok. "Als er bij voorbeeld spanningen waren als er familie op bezoek was, dan werd ik uit bed gehaald en dan ging ik van schoot naar schoot. Iedereen werd dan rustig en heel blij." Haar kamer aan de Westvest 8 is merkwaardig ingericht. De hoofdkleuren zijn zwart, wit en zilvergrijs. Veel van de spullen in haar huis maakte mevr. Blok zelf, want behalve natuurgenezeres is ze ook kunstenares. Kussens met koe dessin, een kroonluchter van kippe gaas, waxinelichtjes en glazen pegels steken af tegen de witte wan den met zwarte vegen erover. Ook de bewoonster zelf loopt uitsluitend in het zwart. Voordat mevr. Blok fulltime natuur genezeres werd, werkte ze ook nog ergens anders. Zo had ze ondermeer een exclusieve winkel in panty's, lingerie en bad- mode en gaf ze mode-adviezen. Ze trouwde ook met een Duitse man en kreeg twee kinderen. Maar tegen woordig woont ze alleen. "Ik kan mijn leven niet met iemand delen. Omdat ik heldervoelend ben, merk ik het meteen als er wat aan de hand is. Daarom moet ik alleen zijn. En dat heb ik ook geaccepteerd. Daardoor is mijn leven echter wel zwaar. Je kunt nooit eens met iemand werkelijk over deze zaken praten. Ik ben een 'einzelganger'. Maar ik ben diep gelovig en ik voel me als kind van God op aarde gezet om deze opdracht uit te voeren. Het is heel bijzonder en ik beschouw het dan ook echt als een gave", zegt mevr. Blok. De behandeling die de natuurge neeskundige geeft, noemt ze 'parla- mas'. "Dat komt van het Franse 'par- ler' dat betekent praten en 'mas' dat staat voor massage. Ik masseer de mensen, maar niet op een harde manier. Het gaat om de warmte die ik via mijn handen uitstraal, niet om de kracht. Door de massage krijgen de mensen weer nieuwe energie. Daarnaast praat ik veel met ze over hun problemen. Ze hoeven echter niets over hun verleden te vertellen. Dat werkt alleen maar belastend. Ik kan ook meteen voelen wat er met hen mis is. Door ze te masseren en met ze te praten haal ik de pijnen en moeiten weg. Het is dan ook niet gemakkelijk voor de patiënten. Een sessie duurt tien behandelingen. De eerste paar zijn heel zwaar, net als een operatie. Daarna ga ik opbou wen" Mevr. Blok brengt volgens haar eigen zeggen de mensen die bij haar komen, terug naar de gavea die ze hadden toen ze nog kind waren. "Iedereen wordt geboren met bepaalde gaven, maar door invloe den van buitenaf wordt men omge vormd. Ik breng de mensen terug naar hun 'oer'. Sommigen hebben daarvoor wel drie of vier sessies nodig, maar anderen veel minder. Toch is het dan goed om van tijd tot tijd een 'opfrisser' te halen", zegt de Sint-Maartensdijkse genezeres. "Zie het maar net als bij een auto. Die moet je ook onderhouden, anders gaat hij kapot. De mensen zouden veel zuiniger op zichzelf moeten zijn. Een hoofdpijn of griepje zijn tekenen dat er iets mis gaat. Die moet je niet negeren." Is de natuurgeneester nu een soort Thoolse Yomanda? "Zo zou je dat wel kunnen zeggen. Maar ik werk niet met massa's. Ik behandel uit sluitend individueel. Dat is volgens mij ook erg belangrijk", zegt mevr. Blok die zowel mannen als vrouwen behandelt, maar mannen nooit alleen. "Nee, ik wil mijn naam wat dat betreft zo zuiver mogelijk hou den. Mannen behandel ik alleen in het bijzijn van hun vrouw of vrien din." Overigens maakt de natuurge neester (ze noemt zich zo omdat ze gebruikt maakt van haar aangeboren gaven) geen onderscheid in klach ten. "Iedereen kan komen met alle klach ten. Van mensen met kanker tot geestelijke problemen. Natuurlijk kan ik een hartinfarct of lichamelij ke handicap niet ongedaan maken. Maar toch is het goed dat ook deze mensen komen, want ik kan ze wel een stuk rust geven en warmte en acceptatie van wat hen overkwam", zegt mevr. Blok. "Je instelling is bepalend voor je leven. Ik ben zelf een harmonieus type. Alles valt op te lossen, als je er maar over durft te praten. Zeg wat je werkelijk voelt en dan is alles bespreekbaar." Mevr. Blok werd vijf jaar geleden zoals ze zelf zegt 'geroepen' om naar Turkije te gaan. "Zo gaat dat mijn hele leven al. Mijn weg wordt voor me uitgestippeld. Ik wist niet precies waarom ik daarnaartoe moest gaan, maar dat zou ik wel zien als ik er kwam", zegt mevr. Blok die in het Oosterse land terecht kwam bij het kuuroord Davutlar in het gelijkna mige plaatsje ten zuiden van de stad Kusadasi. "Ik heb er mogen werken met ther maal water. Dat is vulkahisch water dat uit de grond wordt opgepompt. Het,, 's 43 graden warm en bevat zoveel mineralen dat het een bijzon dere geneeskrachtige werking heeft. De lucht is er heel zuiver, een men geling van bos- en zeelucht. Heel heilzaam voor astmatische patiën ten. Daar heb ik veel mensen mogen genezen en ik heb er kennis opge daan. Natuurlijk was het ook zwaar, want ik had er niets toen ik aan kwam en ik moest mezelf wel onderhouden." Toch heeft mevr. Blok heimwee naar Turkije. "Ik heb me altijd al meer een oosters type gevoeld dan Nederlander. Ik heb ook het idee dat ik in een eerder leven er als genezer gepraktiseerd heb. Het viel me ook op dat ik meteen geaccepteerd werd, ook al kenden ze me niet en heb ik blond haar en blauwe ogen", zegt de natuurgenezeres. "Het was een fan tastische tijd. Het land is zo mooi. Veel ruimer en wijdser dan hier. Ik kan ook niet een heel jaar door in Nederland zijn. Ik moet af en toe naar het buitenland. Hier wonen teveel mensen op een klein stukje land." Toch werd ze naar eigen zeg gen 'geroepen' om terug te komen naar Nederland. "Ja, ik moest gewoon. Dat is weer zoiets. Maar ik heb altijd gezegd: 'Als ik dan in Nederland moet wonen, dan in Zee land'. En dat is uitgekomen. Ik kreeg hier snel een huis in Sint-Maartens dijk. Sommige mensen hebben wel eens gezegd: 'Hoe kan dat zo snel?' Maar er. wordt gewoon voor me gezorgd. Ik moet er natuurlijk zelf wel aan werken, maar mijn wegen zijn uitgestippeld. Het is ook won derlijk hoe snel ik geaccepteerd ben in deze dorpsgemeenschap. Nee echt, over de toekomst maak ik me geen zorgen. Ik leef bij het moment." Toch denkt mevr. Blok wel vooruit. Ze beschouwt haar praktijk als opstap naar een groter project. Daar mee was ze al eerder bezig in haar vorige Nederlandse woonplaats Oostvoorne. Een soort hotel dat een kuuroord moet worden waar mensen op natuurlijke wijze kunnen genieten van rust en waar men verschillende therapiën kan ondergaan. Er moet een plaats komen voor kunst, muziek en theater, maar ook voor (met name vegetarisch) voedsel uit verschillende landen. Ook een mooie plaats voor het 'Kreatief Zen- trum' zoals mevr. Blok haar project noemt, heeft ze al op het oog: het voormalig postkantoor aan de Noordpoort te Sint-Maartensdijk. "Het is een prachtige plek", zegt de natuurgenezeres. "Maar daarvoor is heel veel geld nodig. En dat hoop ik via mijn praktijk zo snel mogelijk bij elkaar te krijgen. Niet voor mezelf, maar voor het project. Ik maak me daar overigens echt geen zorgen om. Dat geld komt er echt wel." Ook de toekomst voor haar natuur geneeswijze ziet ze rooskleurig in. "Nu kijken de mensen er nog wat vreemd tegenaan. Het is niet iets dat ze kunnen beredeneren. Toch is het al heel oud. Al in de bijbel wordt er over dergelijke geneeswijzen ge sproken. We zijn er alleen van ver vreemd geraakt. Nu gaan we naar een dokter die ons medicijnen geeft die de klachten weghalen, maar niet de kwaal zelf', zegt mevr. Blok. "Maar het werkt en over een paar jaar is deze geneeswijze heel gewoon geworden. Dan is het net zo geaccepteerd als homeopathie nu." THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3