'Pachters moeten bestuurszetel kunnen claimen' Nieuwe koers van Rode Kruis met minder bestuurlijke lagen Vakmanschap wordt beloond met plaats in Bergs stadhuis SAROUK AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Vrijdagavond bloed geven G.J. Harmsen en L. den Braber versterken afdeling a-^o Jongerenkoren treden op Meesterschilder L.W. Geluk-eerste in topklasse wedstrijd Sint-Annaland Zangavond in Donderdag 3 oktober 199y^ D 52e jaargang no. 47 "L!Q T^Sa. Provincie vindt financieel belang te klein Als het aan gedeputeerde staten ligt verdwijnt de catego rie pachters na de verkiezingen van 1998 uit het bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het waterschap is het daar niet mee eens en ook gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk zou het een slechte zaak vinden. Hij vertegenwoordigt de pachters in het dagelijks bestuur en dreigt door de Middelburgse opstelling buiten de boot te vallen. Niet verplicht Deze wee Vogelobservatiehut met wandelroute en kijkscherm JAAR Het Nederlandse Rode Kruis gaat een andere koers varen. Naast de hulp in nood zullen de afdelingen ook tandacht gaan besteden aan de zwakkeren in de eigen omgeving. Zorg voor elkaar, is de slogan waarmee de organisatie inmiddels de boer op is gegaan. Vrijwilligers kunnen ook ingezet worden bij de thuiszorg of bij de opvang van asielzoekers. Vier vacatures Hij deed voor het eerst mee en won in de topklasse de eerste prijs. 'Hoogwaardig vakmanschap' was het oordeel van de jury voor de inzending van de 38-jarige schilder L. M. Geluk uit Sint-Philipsland voor de landelijke wed strijd van de studieclub schilders (SCS) die zaterdag de jaarlijkse reünie hield in schouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom. Geluk schilderde het wapen van Bergen op Zoom en mocht dat bovendien op het podium aanbieden aan het gemeentebestuur. Wethouder A.M. Demmers-van der Geest nam het in ontvangst en beloofde het een plaatsje te geven in het stadhuis. Discussie Computergebruik Zijn perfektionisme uitgebeeld in een bekroond meesterwerk Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j. per post 61,90 per. jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. "In ons waterschap is er 19.244 hec tare pachtgrond op 93.800 hectare ongebouwd. Dat is ruim 20 procent en dan moet je een bestuurszetel kunnen claimen", reageert Mol, die samen met A.L. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer de Thoolse pachters ver tegenwoordigt. Hij zet dat tegenover een uitspraak van g.s., die de gerin ge financiële bijdrage (1,6%) aan voeren als argument om de verte genwoordiging in het bestuur te beëindigen. Volgens g.s. kunnen de belangen net zo goed ondergebracht worden bij de categorie eigenaren ongebouwd. "Maar het ongebouwd krijgt er in de voorstellen van g.s. geen zetels bij, zodat het agrarische belang in het waterschapsbestuur afneemt", con cludeert tijdelijk dijkgraaf H. Evers- dijk. "Pachters zijn, net als het onge bouwd, voor een groot deel van hun bestaan afhankelijk van het water schap." De dijkgraaf, die deel uit maakt van een commissie om g.s. te adviseren (ook burgemeester H.A. van der Munnik heeft daar zitting in), kondigt aan dat Zeeuwse Eilan den zal proberen om het standpunt veranderd te krijgen. "Uiteindelijk zullen povinciale staten de beslis sing moeten nemen." Het steekt Zeeuwse Eilanden, dat de pachters categorie in de Zeeuws-Vlaamse waterschappen wél mag blijven bestaan. Daar zouden ze vier pro cent van de waterschapslasten beta len. In Middelburg wordt momenteel gesleuteld aan een definitief regle ment voor het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden. Het overgangs- bestuur van 62 leden (met daarin vijf pachters) zal aanmerkelijk verkleind worden. Uit dat oogpunt bezien lijkt het schrappen van één van de vijf categorieën een maatregel die daarin past. Maar g.s. zeggen zich te base ren op een advies van de staatscom missie voor de waterstaatswetge ving. Deze commissie heeft maat staven aangelegd om het belang te kunnen toetsen van rechtstreekse vertegenwoordiging in een water schapsbestuur. Of het verdwijnen van de bestuurlij ke invloed ook gevolgen heeft voor de financiële bijdrage van de pach ters, is nog niet duidelijk. ZIE VERDER PAGINA 3 Onderkomen peuterspeelzaal Olleke Bolleke is na zeventien jaar kuus versleten Speeltuintjes verdwijnen; kleinste jeugd kan thuis spelen, vindt gemeentebestuu r Hobbybeurs: Nederlandse soldaten zijn als poppetjes niet te krijgen Ruime politieke steun voor aangekondigde lastenverzwaring gemeente Zwaar bevochten palingrokerij is verrijking voor eiland Tholen Poolse verpleegsters waaien tijdens stage uit op Tholen A J. Schot hecht zich niet aan vogels, maar kan ook niet zonder Natiiurgenezerer Yline uit smalstad brengt cliënten terug naar hun 'oer' SPS moet schouder aan schouder staan voor derby tegen Tholense Boys MEN MOET GEEN ZES PAARDEN HOUDEN ALS MEN MAAR VOOR TWEE DE RUIF KAN VULLEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Vrijdagavond tussen half zeven en negen uur kunt u bloed geven voor het Rode Kruis in dorpshuis de Wimpel te St. Philipsland. Iedereen vanaf 18 tot en met 70 jaar die gezond is, mag een halve liter bloed afstaan. Wie morgénavond in St. Philipsland verhinderd is, kan don derdag 10 oktober tussen zes en negen uur terecht in Haestinge te St. Maartensdijk. Vrijdag 11 oktober organiseren drie Thoolse jongerenkoren een zang avond in de Nederlandse Hervorm de kerk te Oud-Vossemeer. Mede werking verlenen The Young Voi ces uit Sint-Annaland (onder leiding van Rinus van Gorsel), Rejoice uit Anna Jacobapolder (met als dirigent Mario Riedijk) en Polyhymnia uit Oud-Vossemeer (onder leiding van Hannie Droogers). De koren treden zowel ieder apart als gezamenlijk op. Daarnaast is er veel samenzang. Het concert begint om half negen. De stichting Het Zeeuwse Land schap wil op de Plaat van de Vliet bij de Krammersluizen een vogelob servatiehut plaatsen en op de Slik ken van De Heen West een wandel route maken met een houten brug, in combinatie met een kijkscherm. In het natuurmonument Krammer-Vol- kerak is hiervoor een vergunning van gedeputeerde staten nodig op grond van de Natuurbeschermings wet. Rijkswaterstaat en de gemeen ten Tholen en Bruinisse zijn ge vraagd om hun zienswijze te geven over de vergunningaanvraag. 20 zie advertentie op pagina 18 Voor veertig maal bloed geven kreeg J. Potappel uit Stavenisse derde van rechts) de zilveren bloeddruppel. De anderen gaven voor de twin tigste maal bloed, vlnr KM. de Graaf, B. Dorst, F.C. Ketting, G. de Pouw, J. de Feijter en E.C. Huizen-de Leeuw van Weenen. ,v Een en ander heeft ook gevolgen voor de bestuurlijke lagen. Die wor den afgeslankt. Het werk moet dich ter bij de vrijwilligers komen te lig gen, zei voorzitter H. Moerenhout donderdagavond op de algemene ledenvergadering van de afdeling Tholen in het Rode Kruisgebouw te Sint-Maartensdijk. Veel van de acti viteiten uit het nieuwe beleid wor den volgens hem echter al door de afdeling uitgevoerd. Financieel gaat het de afdeling voor de wind. Het vorig jaar werd afge sloten met een batig saldo van ƒ3055,91ondanks tegenvallende contributies. Gunstig waren de opbrengsten van de activiteiten en de lagere kosten. In totaal bedroegen de inkomsten ƒ67.854,87. De uitga ven ƒ64.798,96. Penningmeester C. Meertens lichtte toe dat het vervoer voor rolstoelgebruikers in de toe komst door één bus zal worden gedaan, in plaats van twee zoals nu. Beide bussen zullen worden ver kocht om plaats te maken voor één nieuwe. Het bestuur is met twee leden uitge breid. L. den Braber uit Stavenisse en G.J. Harmsen uit Scherpenisse werden zonder hoofdelijke stem ming gekozen. Het algemeen bestuur telt nu zeven leden, waarvan vier taakbestuursleden. Er waren maar liefst vier vacatures. Ontstaan door het vertrek van voor zitter C.A. Egas uit Sint-Maartens dijk, J. Heshof uit Tholen, mevr. L. van Houdt uit Sint-Maartensdijk en door het overlijden van P. Wesdorp uit Stavenisse. Voor hem werd een minuut stilte in acht genomen. Met het oog op de bestuurlijke verande ringen is het afdelingsbestuur voor lopig met twee leden aangevuld. De 38-jarige Den Braber is sinds mei actief in het bestuur na het overlij den van zijn plaatsgenoot Wesdorp die onder meer de ledenadministra tie onder zijn hoede had. Den Braber nam dat over. Sinds september neemt hij ook de functie van secreta ris waar. Algemeen adjunct J. Hes hof verliet de afdeling op 1 juni na bijna zes jaar, Van Houdt verzorgde de voorlichting en was ook secreta ris. Zij stopte ook na bijna zes jaar op 1 augustus. Op diezelfde datum kwam de functie van voorzitter vacant na het vertrek van Egas naar Bleskensgraaf. Diens plaats werd ingenomen door Moerenhout die als colonnecommandant al lid was van het algemeen bestuur. Het nieuwe bestuurslid Harmsen (41) is ook actief als secretaris/pen ningmeester in het bestuur van het overleg orgaan industrie. Deze maand zal het Rode Kruisbestuur de taken opnieuw verdelen. Naar ver wachting blijft Moerenhout voorzit ter. Het algemeen bestuur kan vol gens de statuten uit zijn midden het dagelijks bestuur benoemen. Bij de welfare zijn nog zeventien vrijwilligsters bij 64 deelnemers actief. Van de vrijwilligsters die samenkomen met ouderen in Ten rker in Tholen, De Stove in Stave nisse en het Rode Kruisgebouw zijn er 17 afkomstig uit Tholen, 4 uit Sta venisse en 3 uit Sint-Maartensdijk. In 1995 werd voor 7000 gulden ver kocht. De opbrengst op de brade rieën was 3450 gulden. Diverse arti kelen zijn naar Roemenië verstuurd. En dit jaar heeft de welfare al 109 paar sokken verkocht. Meer dan in het gehele jaar 1995, zo vertelde M. van Burgh-Dorst. Het jeugd Rode Kruis sloot 1995 af met 108 gediplomeerden op zes basisscholen. De kinderen behaal den allemaal een A-diploma. Dit jaar hoopt H. Kurvers op zo'n 125 leerlingen die de beginselen van de EHBO willen leren. En eind deze maand of begin volgende maand wil Kurvers beginnen met de tweejarige opleiding voor het B-diploma voor leerlingen uit het voortgezet onder- wijs. Dat betekent één keer in de veertien dagen les na schooltijd. Over dit diploma zal deze maand een infor matieles verzorgd worden. ZIE VERDER PAGINA 3 Geluk was blij met het diploma en de oorkonde in zijn categorie met 15 inzenders en 16 inzendingen. Uren had hij de laatste vier maanden op het schilderstuk zitten zwoegen. Na het werk en soms tot diep in de nacht. "Ik heb er met veel liefde aan gewerkt," zei hij tegen de wethouder en een bijna volle zaal met schilders. "Het kost me moeite om het af te staan. Het is een stukje van mijn eigen ik. Ik hoop dat het een mooi plekje krijgt." Wethouder Demmers beloofde dat. "Het komt in het stad huis. Dat is een openbaar gebouw. Daar kan iedereen het zien." Geluk en zijn vrouw kregen van het gemeentebestuur een theaterarran gement aangeboden, met een diner vooraf. De jury onder leiding van A. van Diermen stelde dat het vakman schap in de topklasse (waarin schil ders uitkomen die een meestertitel hebben behaald) boven 'elke twijfel' verheven is. Bovendien hadden de schilders zich voldoende verdiept in de toepassing van de heraldische kleuren. Het wapen dat Geluk schil derde op een zwarte achtergrond 'straalt hoogwaardig vakmanschap uit'. Bovendien hield de Sint-Phi- lipslander die in 1978 meester werd, zich goed aan de opdracht, een belangrijk gegeven omdat de schil der aan de wensen van de klant moet voldoen. 'De compositie is goed'. En doordat Geluk het goud en het zilver op het laatste moment op het paneel aanbracht, is het volgens de jury een stralend geheel geworden. Van alle deelnemers die een diploma of prijs kregen werd een dia van het werk op een groot doek geprojecteerd. De in zender bracht zelf het origineel mee. Bij de prijsuitreiking waren vijftien van de 65 personeelsleden van het schildersbedrijf uit Sint-Philipsland aanwezig. De reden waarom Geluk dit jaar wel meedeed aan de wed strijd? "Dat komt door de uitdaging van het personeel. In de kantine ont stond een discussie over goed en slecht schilderwerk. Hoe kun je nou als bedrijf laten zien hoe goed je bent? Als baas zijnde heb ik dat op me genomen. Om te laten zien dat ik meester ben. Dan moet je scoren. Je legt je ziel en zaligheid erin." Vol gens Geluk is het voor het personeel ook een aanmoediging mee te gaan doen. "We hebben nog een jong bedrijf. De gemiddelde leeftijd is 35 jaar." Hoewel de deelnemers een jaar aan het werkstuk kunnen wer ken, komt het voor de meesten pas op de laatste maanden aan. Geluk begon vier maanden geleden pas en werkte er steeds twee avonden per week aan. Op een stukje triplex. "Plamuren en schuren, plamuren en schuren, wel twintig keer. Tot je een goede ondergrond hebt." Die onder grond liet Geluk vervloeien van zwart aan de onderzijde tot antraciet aan de bovenzijde. De wildemannen die het schild vasthouden moesten er woest uitzien. Het schilderen van de spieren op benen en armen kostte Geluk de nodige zweetdruppels. Ook het aanbrengen van het blad goud en de zilververf was geen sine cure. "Dat moet in één keer gebeu ren. Daar kun je niet bij stoppen." De dag voordat de termijn van inzending sloot was de vernis nog niet droog, herinnert Geluk zich. "We hebben er toen vanalles aan gedaan om het droog te krijgen. Het heeft zelfs een tijdje op de hoeden- plank van de auto in de zon gele gen." De reformatorische hulpstichting Woord en Daad organiseert zaterdag 12 oktober een zangavond in de Ned. herv. kerk te St.Annaland. Op deze bijeenkomst zal het comité van Tholen/St.Philipsland een collecte houden voor de kinderhulp aan Ethiopië. De plaatselijke koren VZOS o.l.v. Rinus van Gorsel en het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost zullen op deze avond enkele nummers ten gehore bren gen, waaronder bewerkingen van Psalm 150 en 116 en de liederen Bron van licht en leven en Alle dagen nieuw. Ook het St.Philips- landse koor Comt nu met Sangh o.l.v. Johan Nijsse verleent aan deze avond haar medewerking. Alle koren hebben zich beperkt tot Nederlands repertoire. Het orgel wordt bespeeld door Leen Heijboer en Leo Nijsse. Ds. W.C. Meeuse zal naar aanleiding van Psalm 42 een meditatie houden, met als thema: Leven doet hopen. De aanvang is 19.30 uur. Postbus 6, 4675 ZG Sint-Philipsland Toen Geluk voor de bekendmaking van de prijzen werd gevraagd of hij zijn schilderstuk wilde afstaan, begreep hij dat hij bij de eerste drie in zijn klasse zou eindigen. "Welke plaats werd pas vandaag duidelijk. Hoewel het moeite kost er afstand van te doen voel ik met toch ook vereerd." Volgend jaar doet Geluk, die lid is van de studieclub schilders Zeeland, weer mee. Dan staat Rotterdam cen traal. Aan de vakwedstrijd namen in totaal 82 schilders deel, waaronder zéven uit België. Vooral in de cate gorie marmerimitatie scoren de zui derburen hoog. Alle werkstukken die met een diploma of prijs waren gehonoreerd werden tentoongesteld. Schilder L. Geluk (rechts) biedt zijn werkstuk aan aan wethouder A.M. Demmers-van der Geest van Bergen op Zoom. Wordt het ambacht beoordeeld, ook het maken van een offerte behoort tot de wedstrijdonderdelen. Het gebruik van de computer neemt in de schildersbranche toe, maar con servator G. Booy van De Maagd waarschuwde voor de kleuren die de computer produceert. Die blijken namelijk nog al eens af te wijken van de echte. In dezelfde klasse als Geluk, de meesterklasse, behaalde R. van Enck uit Tholen een derde prijs met hetzelfde werkstuk, het ge meentewapen van Bergen op Zoom. ML...............J GELUK 1 Onze direkteur, de heer Geluk, behaalde in de nationale vakwedstrijd voor meesterschilders een hoofdprijs in de hoogste categorie. Langs deze, voor hem verrassende weg, willen we hem nogmaals van harte feliciteren. Direktie en personeel, Schilders- en afwerkingsbedrijf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1