Ruime steun voor lastenverzwaringen Halt kost fors meer 'Mensen vinden het leuk om bekende gezichten te zoeken' Onderkomen Olleke Bolleke is na 17 jaar kuus versleten Zonder incasso aanslag betalen in twee termijnen Politie op zoek naar gestort vuil Geld voor extra groep Ten Anker moet 3 ton terugbetalen Thoolse raad in kantoor van de toekomst Oproep jeugd om wakker en wijs te zijn Honderd, unieke foto's deze maand te zien in De Meestoof De Vossetuin geen nominatie voor ZIG-prijs Donderdag 3 oktober 1996 Tarieven en huren met vijf procent omhoog PvdA-wethouder I.C. Moerland heeft zijn eerste begro ting met gemak door de commissie financiën geloodst. De voorgestelde belasting- en tariefsverhogingen voor 1997 werden donderdag door een ruime meerderheid gesteund. Moerland probeerde de tegenstanders te over tuigen door bij herhaling te wijzen op de marginale bedragen die in het geding zijn. EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 11 Billijk Sportdeelname Honderd foto's die nog nooit gepubliceerd zijn, zijn van af dinsdag te zien in streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland. Groepen Tholenaren en Sint-Philipslanders uit de periode 1900-1950. Uit elke plaats hangt er een tiental foto's, vertelt J.F. Kousemaker van het museum. Hulpcomité Groeiende Sint-Annalandse peuterspeelzaal onaangenaam verrast Als leidster Judith van der Vlies aan het hobbelige raam kozijn pakt, houdt ze zomaar een stuk ervan in haar hand. "Ze zijn door en door verrot, je durft de ramen niet meer open te zetten", zegt ze. Het gebouw van peuterspeelzaal Olleke Bolleke in Sint-Annaland kreeg vorig jaar een nieuw verfje, maar dat kan de mankementen niet verhe len. "Toen er nieuwbouw op de investeringslijst kwam, zeiden we: die paar jaar houden we het nog wel uit. Maar nu het zomaar is afgevoerd, komt dat hard aan." Niet nieuw Samenwerking waterschap bij kwijtschelding Inwoners die géén machtiging voor automatische incasso aan de gemeente afgeven, zullen hun gecombineerde belastingaanslag volgend jaar in twee termijnen moeten betalen. "Die termijnen liggen wettelijk vast", lichtte ambtenaar F. Keur toe in de commissie financiën. Sint Maartenshof kreeg bijna 1 ton teveel van de provincie Aan verhoging van de lijkbezor- zei Ravensteijn. "Waar praat de van gingsrechten, scheepvaartrechten en forensenbelasting met 5% maakte niemand een woord vuil. Anders was dat bij de leges. "Er gaat al genoeg omhoog voor de burgers, dus hier wil ik de nullijn hanteren", zei R. Ravensteijn (VVD). En P. van Belzen (RPF/GPV) was, evenals voorgaande jaren, tegen het verho gen van de rechten burgerlijke stand en secretarieleges. "Die zaken kun je niet privatiseren, die horen bij de gemeente thuis en daarom ben ik tegen verhogen." Moerland gaf hem gelijk dat de gemeente deze zaken verplicht uitvoert. "Maar daarom mag je toch best een redelijke ver- goeding vragen." De wethouder rekende voor dat het allemaal best meeviel. "Trouwen wordt acht gulden duur der, en als het goed is trouw je maar één keer. Voor een rijbewijs komt er drie gulden bij en voor een paspoort vijf gulden. En hoe vaak schaf je die aan?" Dit laatste zei hij ook richting J. van den Donker (D66), die stelde dat juist de tarieven voor reisdocu menten en rijbewijzen in Tholen erg duur zijn in vergelijking met andere gemeenten. "Kijkt u daar eens naar, want voor ons is de grens bereikt. We gaan voor de laatste keer akkoord met een verhoging", aldus de D66'er. Overigens stoorde deze zich, even als Ravensteijn, aan het gebruik van de term 'marginaal'. "Het gaat me om het principe, want vele kleintjes maken één grote." "Als het zo mar ginaal is, kun je dat ook omdraaien", Bernhardfonds. Commissaris van de koningin W.T. van Gelder wordt vanaf volgend jaar voorzitter van het Prins Bernhardfonds. Hij is daar voor gevraagd omdat hij ambtshale- ve ook voorzitter is van het Anjer fonds Zeeland. De anjerfondsen zijn de regionale vertakkingen van het Prins Bernhardfonds. De kosten van het bureau Halt - de instelling die jeugdige wetsovertre ders alternatieve straffen oplegt - stijgen volgend jaar fors voor de gemeente Tholen: van 65 cent naar 1,04 gulden per inwoner. En dan is er rekening mee gehouden dat de organisatie een zelfstandige stich ting wordt. Zoniet, dan zal Tholen 1,13 gulden per inwoner gaan beta len. In de commissie welzijn zei mevr. Frigge (VVD) weinig voor zo'n verhoging te voelen. Wethou der J. Versluys legde uit dat tot nu toe de gemeente Goes een onevenre dig groot deel van de kosten van de organisatie financierde. Het verschil met de andere gemeenten in de Oos- terschelderegio wordt recht getrok ken en dat leidt tot een verhoging voor Tholen. Daarnaast stijgt de bij drage als er meer gebruik van Halt gemaakt wprdt. "En Halt voorziet in een behoefte." SGP'er A. Kersber gen had problemen met de manier waarop Halt voorlichting gééft. "In de vuurwerkcampagne wordt bij voorbeeld verwezen naar housepar ty's en die kunnen onze goedkeuring niet wegdragen." De jaarlijkse excursie van de Thool se gemeenteraad heeft niet eerder zoveel deelnemers getrokken als vrijdag het geval was. Er moest een verlengde bus met 69 zitplaatsen ingezet worden om het gezelschap te vervoeren. "Het was de eerste excursie na de herindeling. Boven dien zijn er diverse nieuwe bureauchefs gekomen en die gingen nu wèl mee waar hun voorgangers dat niet altijd deden", legt voorlich ter F.A.P.M. Bakx uit. De excursie is bedoeld voor de raadsleden, de ambtelijke staf en hun partners. "Het is geen dagje uit, er zit altijd een educatief aspect aan", aldus Bakx. "Daarnaast is het een prima moge lijkheid voor informeel contact tus sen bestuurders en ambtelijke staf." Het gezelschap bezocht in Bergen op Zoom de Bruynzeel potlodenfa- briek. De werkgelegenheid was hier het thema. Van het personeelsbe stand van Bruynzeel komt 20% van Tholen en ook bedrijfsleider G. Meerman is een Tholenaar. In de omgeving van Rosmalen werd later op de dag het 'kantoor van de toe komst' bekeken, een project van de bekende Chriet Titulaer. Dit met het oog op de plannen voor uitbreiding van het gemeentehuis. De gemeen tebestuurders lieten zich uitvoerig informeren over ondermeer telewer ken. Voor de raadsexcursie is in de gemeentebegroting 8500 gulden uit getrokken. Om te bezuinigen wil de VVD het uitstapje - waaraan ze ove rigens vrijdag wel deelnam - schrap pen. Het AOV denkt dat de excursie de helft goedkoper kan. gemeente nog over. Die 75.000 gul den die gedekt moet worden is een peuleschil. Haal dat uit de begro ting." Maar volgens Moerland wor den op de voorgestelde manier de lasten behoorlijk gespreid. Het gemeentebestuur heeft, om het tekort in de begroting te verkleinen, diverse investeringen uitgesteld. "Wij willen niet verder gaan, maar u kunt natuurlijk verder schuiven. Dat is een keuze", zei de wethouder. Ravensteijn wees op de in mei gevoerde discussie naar aanleiding van de financiële tussenrapportage. Volgens hem was toen zowat ieder een in de commissie tegen lasten verhoging, maar Moerland bestreed dat. In feite wezen in mei naast de VVD alleen AOV en RPF/GPV een verhoging af. CDA en D66 wilden minder verhogen dan voorgesteld en de SGP wilde zijn besluit laten afhangen van het feit of ook de sportsector in de bezuinigingen betrokken zou worden. "Wij willen een verlichting van de lasten en een evenredige verdeling over de bur gers", zei fractievoorzitter M. Dijke vorige week in de gemeenteraad. In de commissie vond hij die evenredi ge verdeling bereikt. "Het tekort is flink gereduceerd, maar je ontkomt niet aan een mini male lastenstijging. Dit is een billijk voorstel", steunde hij de wethouder. Ook het CDA ging met de verhogin gen akkoord, omdat de onroerende- zaakbelasting er buiten was gehou den. Die belasting meetellend blijft de feitelijke verhoging beperkt tot 1,65%, rekende Moerland voor. PvdA'er A. den Haan zei de leges voor milieuvergunningen extra te willen verhogen. De opbrengst daar van dekt nu een kwart van de kosten en dat moet in de ogen van de soci aal-democraten minstens 35 tot 40 procent zijn. Van Belzen was het niet eens met de voorgestelde verho ging van de hondenbelasting. Hij wilde die niet voor de eerste hond laten gelden, maar pas voor de meerdere die iemand heeft. Een huurverhoging van 5% voor de sportvelden, tennisbanen, sport- en gymzalen, dorpshuizen en peuter speelzalen én eenzelfde verhoging van de zwemtarieven werd door D66 en VVD van de hand gewezen. "Dat staat haaks op uw voornemen om sportdeelname te stimuleren," vond Van den Donker. Moerland weersprak dat. "Waar praten we over. Een gymzaal wordt voor een vereniging twee kwartjes per uur duurder, een sportzaal 70 cent en de sporthal 1,30 gulden." Ravensteijn zei niet te kunnen begrijpen dat de wethouder dit bagatelliseert. "Die paar gulden kan voor sommige men sen best veel zijn." Mevrouw M.H. Schot-de Hoog van het AOV was dezè vergadering afwezig. In haar algemene beschou wingen wijst ook zij de diverse las tenverhogingen af. 'Zoek eerst het koninkrijk van God en Zijn gerechtigheid.' Dat bekende christelijke lied vertolkte vrijdag avond in de Nederlandse Hervorm de kerk te Oud-Vossemeer de .op dracht die de jongeren meekregen bij de jaarlijkse start van het kerke lijk winterwerk. Ds. G. van Meije- ren uit Meeuwen sprak naar aanlei ding van de gelijkenis over de vijf wijze en" vijf dwaze maagden over het thema 'Weest wakker'. In een redelijk bezette Johannes de Doper kerk wees hij op het gevaar dat ook de kerk niet waakzaam is. "We kun nen zo druk zijn met allerlei kerke lijke activiteiten zonder te buigen voor de Koning van de kerk. Wij moeten de Heere Jezus op het oog hebben en uitzien naar het feest van Zijn wederkomst, maar weet dat je het feest kunt mislopen. Als wij net als de dwaze maagden niet voorbe reid zijn op het feest, dan krijgen ook wij van de Heere God te horen dat Hij ons niet kent. Daarom weest wakker, zorg dat er olie in je lamp is, dat je bereid bent om de Heere te ontmoeten", aldus ds. Van Meijeren, die voorzitter is van de regio Zuid van de HGJB. Voor en na het appèlwoord waren er optredens van het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost en het jeugdkoor Young Voices o.l.v. Rinus van Gorsel. Beide St.Anna- landse koren zongen Nederlandse liederen, waarbij het kinderkoor het themalied 'Meisjes dwaas, meisjes wijs' aanleerde. De samenzang werd op het orgel begeleid door Marianne Droogers en de trompettisten M. Vos en P. Ridderhof. Plaatselijk pre dikant ds. D.A. Snijder sloot de bij eenkomst met een slotwoord en dankgebed af. De opening van het jeugdappèl werd verzorgd door ds. T. van Bruggen uit Stavenisse, die voorzitter is van de centrale her vormde jeugdraad (CHJR), die deze bijeenkomst had belegd. Op 4 juli 1912 gingen leerlingen van de openbare lagere school in Oud-Vossemeer op de foto. Het is één van de beelden die deze maand te zien zijn op de expositie in De Meestoof. De voorgaande twee jaren exposeer de De Meestoof in het najaar beel den uit de collectie Van der Weele. Kiekjes uit de jaren dertig uit een beperkt aantal Thoolse dorpen. Maar dit keer komen alle dorpen aan bod. En bewust is gezocht naar foto's die nog nooit in een fotoboekje gepubli ceerd zijn. Exclusieve beelden dus. Kousemaker putte uit de collectie van het museum, zijn eigen verza meling klassefoto's én kreeg mede werking van diverse particulieren. Klassefoto's van alle mogelijke scholen en uit allerlei perioden zul len te zien zijn. Zoals de Thoolse CNS rond 1914, de Vossemeerse Sint Anthoniusschool in 1947 en de school in Scherpenisse in 1899. Ook het middelbaar onderwijs komt aan bod. De normaalschool in 1882, maar ook de landbouwhuishoudcursus met mejuffrouw Van Prooijen in 1915 en beelden van de ulo. Niet altijd zijn alle namen van de afge beelde personen bekend, maar dat is volgens Kousemaker niet erg. "Mensen vinden het juist leuk om op een foto naar bekende gezichten te speuren." Zij kunnen zich in ieder geval uitle ven bij de afbeelding van een groep in het wit gestoken jongedames uit 1938. "Het moet middelbaar onder wijs zijn, gezien de leeftijd, Maar we weten niet van welke school het is", zegt de Tholenaar. Het beeldmateriaal blijft niet beperkt tot het onderwijs. Zo is het waterschapsbestuur van Scherpenis se te zien, een groep Thoolse grond werkers, de weegbrug in Sint-Maar tensdijk. Zangverenigingen, sport ploegen, cursisten paarden beslaan en het hulpcomité voor Belgische vluchtelingen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Of een groep Sint- Philipslandse arbeiders rond 1950 in het Walcherse Grijpskerke. Voorgaande jaren trokken de foto exposities in het museum zo'n 400 bezoekers. Het museum biedt ook altijd de mogelijkheid om afbeeldin gen bij te bestellen. De tentoonstel ling komt in de plaats van die over aardewerk. De Meestoof is de hele maand oktober nog geopend, op dinsdag t/m zaterdag van 14.15 tot 16.45 uur. Leidster Judith van der Vlies van Olleke Bolleke wijst op de door en door verrotte kozijnen van de peuterspeelzaal. In een hoek van het speellokaal ligt een stapel kussens. Als mevr. Van der Vlies die weghaalt, wordt een gat en rottend hout zichtbaar net boven de vloer. De buitendeur zit vol kieren, delen van de houten vloer liggen los onder het linoleum en in de buitenwand kun je gaten drukken waardoor er asbest aan de oppervlakte komt. Op verschillende plaatsen in het plafond zijn sporen van lekkages te zien. Het is treurig gesteld met het noodlokaal, dat zeventien jaar geleden aan de Bie- rensstraat werd neergezet als onder dak voor de peuters. En het was toen al een tweedehandsje. "We moeten flink stoken om het warm te houden. In de winter lopen we hier met twee paar dikke sokken aan", illustreert mevr. Van der Vlies de hoge nood. 's Zomers daarentegen is het puffen geblazen. Want dan brandt de zon op het platte dak, terwijl zonwering voor de ramen ontbreekt. "Als je er aan de buitenkant tegenaan kijkt, staat het gebouw uit het lood. Wie weet wat er gebeurt als het een keer flink stormt." Voorzitter mevrouw J. Heijboer- Dingemanse schilderde de erbarme lijke staat van het gebouw donder dag in de commissie financiën, waar ze gebruik maakte van het spreek recht. "Het bestuur maakt dan ook ernstig bezwaar tegen het schrappen van de nieuwbouw in de meerjaren raming." Ze vertelde dat de peuter speelzaal nog steeds groeit; van vijf dagdelen nu naar zeven na 1 januari. Dat wil zeggen van 45 naar 60 kin deren. En er komt een derde leidster in dienst. Desgevraagd meldt me vrouw Heijboer, dat het bestuur van Olleke Bolleke onlangs een brief aan de gemeente heeft geschreven met het verzoek om een extra bijdra ge in de stookkosten. "Want door de slechte toestand van het gebouw zijn die erg hoog. En dan moeten we vol gend jaar ook nog vijf procent meer huur gaan betalen." Op dit moment bedraagt de jaarlijkse huur 1540 gulden. Het geluid over het slechte gebouw zal voor de politiek niet nieuw zijn, want mevrouw Heijboer liet zich ook vijftien maanden geleden horen bij het kernbezoek van het gemeen tebestuur aan Sint-Annaland. Wet houder J. Versluys wilde toen geen enkele toezegging doen. Op de meerjarenraming voor 1999 stond vorig jaar tóch de vervanging van de peuterspeelzaal met een bedrag van 250.000 gulden en een jaarlijkse kapitaallast van 31.250 gulden. Nu de nieuwe meerjarenraming is gepresenteerd, ontbreekt deze post. "Dat betekent geen afstel, maar deze eeuw geeft het gemeentebestuur er geen prioriteit aan", legde wethou der I.C. Moerland de commissie uit. Die maakte er niet zoveel woorden aan vuil. J. de Jager (CDA) wilde weten of de gemeente contact had gehad met de peuterspeelzaal over het schrappen van de post. Mevrouw Heijboer ant woordde ontkennend. Later in de vergadering kwam J. van den Don ker (D66) erop terug. Hij vond over leg met betrokkenen gewenst bij het afvoeren van zo'n post. En ter infor matie van de raadsleden zou het bovendien extra vermeld kunnen worden in de toelichting op de meer jarenraming. Hij betrok dit ook op het uitstellen van het derde voetbal veld voor Tholense Boys. gemeenteraad een brief hierover kunnen schrijven." Den Haan zei naar 100% kwijtschel ding te willen zodra dat wettelijk De gemeente wil de onroerende- zaakbelasting, het rioolrecht en de afvalstoffenheffing vanaf 1997 via één aanslag opleggen. En betaling in - waarschijnlijk acht - termijnen mogelijk maken. Met de gecombi neerde aanslag was de commissie blij. "Maar er blijven mensen die geen incasso willen toestaan. Laat ook hen in meerdere termijnen beta len", vond J. de Jager (CDA). En R. Ravensteijn (VVD) noemde het gezien de hoogte van het bedrag nogal kras om de keuze te beperken tot óf incasso óf twee termijnen. "Incasso is in feite verplicht", zei wethouder I.C. Moerland. Navraag leert dat die verplichting niet wette lijk is, maar door de gemeente wordt voorgestaan en in de verordening zal worden opgenomen. De Jager merkte in dit verband nog op, dat mensen hun belastingaanslagen van de rijksoverheid wèl zonder incasso in meerdere termijnen kunnen beta len. Ravensteijn had, evenals P. van Bel zen (RPF/GPV), moeite met het ineens invorderen van de aanslag als de incasso-opdracht twee keer is geweigerd. "Dan is het middel erger dan de kwaal", vond Van Belzen. De wethouder deed geen toezegging over een soepele regeling, maar stel de wel dat problemen van geval tot geval bekeken zullen worden. A. den Haan (PvdA) vroeg om het aan tal termijnen meer dan acht te laten zijn en door te laten lopen in het vol gende kalenderjaar. "Dat doen we in ieder geval niet", reageerde Moer land. De gecombineerde belastingaanslag houdt ondermeer verband met het kwijtscheldingsbeleid. Gemeenten en waterschappen in Zeeland gaan vanaf volgend jaar op dat terrein samenwerken. De kwijtschelding gaat gelden voor de afvalstoffenheffing, het gebrui kersdeel van de onroerende-zaakbe- lasting en het rioolrecht, de ingeze- tenenomslag en de verontreinigings heffing. De hondenbelasting, waarvoor de gemeente Tholen ook kwijtschel ding verleent, is nog niet in de over eenkomst begrepen. Verder is een probleem dat de gemeenten 95% van de aanslag kwijtschelden en de waterschappen maar 90%. "Ik denk dat de waterschappen verkeerd bezig zijn", zei J. van den Donker (D66) daarover. Den Haan wilde weten of er druk wordt uitgeoefend om de percentages gelijk te krijgen. Moerland liet blijken daar voorstan der van te zijn. "Maar het water schap is autonoom. Je zou als Speeltuinvereniging de Vossetuin uit Oud-Vossemeer komt niet in aanmerking voor de Zeeuwse prijs ter bevordering van de integratie van gehandicapten (ZIG-prijs). De nieuwe speeltuin in Oud-Vossemeer werd voorgedragen voor een nomi natie door consulente Marlie Blok van Impuls Zeeland. Dit vanwege het feit dat in de speeltuin gehandi capte en niet-gehandicapte kinderen samen kunnen spelen. De ZIG-prijs werd in '93 ingesteld door de Zeeuwse stichting voor gehandicap tenbeleid (ZSG). In totaal werden er deze keer veertien projecten voorge dragen voor een nominatie. De jury, onder voorzitterschap van oud gedeputeerde W. Don, koos er drie uit. Dat werden de Vlissingse zwemvereniging De Stormvogel voor haar inspanningen om gehandi capten bij de zwemsport te betrek ken, de gemeente Zierikzee voor de aanleg van een 'rolstoelvriendelijk' stadspark en de stichting Arduin (voorheen Vijvervreugd) in Middel burg omdat deze instelling probeert gehandicapten zo zelfstandig moge lijk te laten leven. De ZIG-prijs bestaat uit een oorkonde en een bronzen beeldje van kunstenares Rini Dado. De jury maakt op 11 oktober in verpleeghuis Ter Valcke in Goes bekend wie de winnaar wordt. B. en w. hebben dinsdag be sloten om een positief voorstel te doen aan de gemeenteraad om geld beschikbaar te stellen voor een extra groep bij de St. Annalandse peuterspeelzaal Olleke Bolleke. Maandagmid dag 21 oktober zal de Thoolse gemeenteraad er een besluit over nemen. Tot nu toe was de peuterspeelzaal alleen 's mor gens in gebruik, maar vanaf januari 1997 zal Olleke Bolle ke ook maandag- en donder dagmiddag open zijn. De peu terspeelzaal ontvangt de helft van de salariskosten van de gemeente. mogelijk wordt. Dat zou de gemeen te waarschijnlijk tonnen extra gaan kosten, aldus de wethouder. Voor dit jaar was 35.000 gulden begroot, maar inmiddels is 55.000 gulden kwijtgescholden. Op de begroting voor volgend jaar staat 85.000 gul den, wat waarschijnlijk aan de krap pe kant zal zijn. De politie zal volgende week extra aandacht besteden aan het illegaal storten van (grof) vuil. Volgens een politiewoordvoerder gebeurt het met name in het voor- en najaar dat men sen oude rommel uit hun huis ergens in de polder bij een dijk of in een sloot dumpen. Mensen die een der gelijke illegale storting zien of die weten op welke plaatsen dit gebeurd is, worden verzocht contact op te nemen met de politie in Tholen. Deze week houdt de politie nachte lijke controles bij geparkeerde voer tuigen. De agenten letten er tijdens hun surveillance op of de wagens niet onafgesloten staan en of er geen waardevolle spullen op het zicht lig gen. Ais dat wel het geval is, krijgt de eigenaar de opmerkingen van de politie schriftelijk thuis gestuurd. De politie wil hiermee de burgers meer bewust maken van het feit dat ze zelf veel kunnen doen ter voorko ming van autokraken. Het aantal diefstallen van spullen uit of van (wieldoppen, emblemen) auto's is in de eerste zes maanden van dit jaar verdubbeld ten opzichte van 1995 (nu 41 aangiften, vorig jaar 20). De provincie Zeeland is niet karig met voorschotten voor bejaarden oorden. Zo blijkt Sint Maartenshof over 1990 en 1991 bijna 100.000 gulden teveel ontvangen te hebben. Over 1990 waren de verzorgings- kosten 2.205.407 gulden, waarvan de bewoners 959.164 gulden zelf betaalden. De provincie moet dus 1.246.243 bijleggen, maar de voor schotten waren 59.164 gulden hoger. Voorts is voor tijdelijke opnamen 1625 gulden teveel betaald en voor dagverzorging 5256 gulden. Over 1991 zijn de verschillen klei ner. Op de 2.427.150 gulden verzor- gingskosten minus 963.567 gulden eigen bedragen volgens gegevens van de accountant van de gemeente Tholen heeft de provincie 23.567 gulden teveel betaald. Voorde tijde lijke opnamen was dat 845 gulden en voor de dagverzorging 5553 gul den. De provincie wil van de SVRZ als exploitant van het toenmalige Sint Maartenshof voortaan ook automatisch gedetailleerde interne jaarrekeningen en een bestuursver- klaring. De stichting voor regionale zorgver lening SVRZ moet bijna drie ton terugbetalen aan de provincie. Dat bedrag is over de jaren 1990 en 1991 teveel ontvangen voor het bejaar dencomplex Ten Anker in Tholen. Over 1990 heeft de provincie de bij drage voor de exploitatie vastgesteld op 570.636 gulden. Dat bedrag is samengesteld uit 918.625 gulden aan verzorgingskosten minus 387,683 gulden eigen bijdragen van de bewoners op basis van gegevens van de accountant van de gemeente Tholen. Aangezien de provincie 708.319 gulden aan voorschotten heeft verleend, moet er 137.683 gul den terugbetaald worden. Voor 1991 geldt een soortgelijke situatie. De verzorgingskosten bedroegen toen 1.938.400 gulden, waarvan 855.040 gulden eigen bij dragen afgetrokken worden, zodat de provincie 1.107.199 gulden betaalt. Er blijkt dus 145.040 gulden teveel aan voorschotten te zijn gege ven. Verder is er voor tijdelijke opname nog 4680 gulden teveel betaald. Voor dagverzorging werd 8915 gulden door de provincie aan voorschot gegeven, maar er blijkt geen cent uitgegeven te zijn voor dit doel, zodat alles terug moet. De pro vincie mist zowel in de rekening 1990 als 1991 een bestuursverkla- ring. Ook wil men voortaan automa tisch van de SVRZ gedetailleerde, interne rekeningen in plaats van de externe jaarrekening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11