Het 'rooie durp' bij NPS op Radio I Politiek verkiest een ambulance in de smalstad 'Je moet goed kunnen luisteren, zeker naar mensen die alleen zijn' Poolse verpleegsters bezoeken ook Tholen Accelerando musiceert met nieuwe stropdassen Ambulance speeltin smalstad Heieen van Hemert-Rijnberg kwart eeuw bejaardenhulp: Ingrijpende veranderingen ambulancedienst Dónderdag 26 september 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 'Sint-Maartensdijk, waar ze de ambulance willen behou den en dat trots is op zijn landarbeidersverleden.'Zo typeerde presentator Karei van Hoof maandagmiddag tegen vier uur op Radio I de impressies uit de smalstad, opgedaan door verslaggever Willem Jan Hagen. Die was naar Sint-Maartensdijk gekomen voor het NPS program ma Formule I om te kijken 'wat er speelt.' Flitsen uit het 'rooie durp.' WD wil eventueel ondernemer inschakelen De oppositiepartijen in de Thoolse gemeenteraad kiezen onverbloemd voor Sint-Maartensdijk als standplaats voor de ambulance. De drie grootste fracties zijn in hun algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voorzichtiger met een uitspraak. Toch kan geconcludeerd worden dat de steun voor de smalstad groot is. Belang inwoners voorop Sint-Annaland "Ik kan verschrikkelijk goed met de mensen opschieten. Ik maak wel eens een lolletje. Ze zeggen dat ik gezellig ben. Ik weet het niet. Maar het zal wel goed wezen anders had ik het geen 25 jaar volgehouden." Dat zegt Heieen van Hemert-Rijnberg uit Sint-Maartensdijk. Aanstaande zaterdag is het precies een kwart eeuw geleden dat ze als bejaardenhulp begon. Kind ging mee Afwisseling Muiderslot Verruiming Klachten van derden Jongens, help me Stagiaires halen certificaat in Lievensberg Tien Poolse verpleegsters zijn zondag aangekomen in Bergen op Zoom. Het zijn leerlingen van de school voor verpleegkundigen in het Poolse Itawa. Ze zullen veertien dagen lang een stage volgen in ziekenhuis Lievensberg. De stage is voortgekomen uit de contacten die de stich ting Tholen-Itawa in Polen heeft. Daarom zullen de sta giaires een deel van hun vrije tijd ook op Tholen door brengen. Rondleiding Tholen Fanfare wil Sakofahal cadeau van gemeente Ter gelegenheid van het 115-jarig bestaan gaf de konink lijke fanfare Accelerando uit St. Annaland zaterdagavond een feestelijk concert in de Wellevaete. De muzikanten hadden allemaal een nieuwe stropdas gekregen, een geschenk van het trouwe lid J. Slager. En voorzitter C. Vroegop wilde ook nog een cadeau van het gemeentebe stuur, vertegenwoordigd door burgemeester H.A. van der Munnik en wethouder I.C. Moerland. Clown solist Stemmen van lexers Rondgeleid door M. van Damme werd het praet'uusje aangedaan dat 'landelijke bekendheid' had gekre gen vanwege het plan om het op kosten van de gemeente 's winters te laten verwarmen. Er was niemand, de deur zat op slot. Maar de plek op de Haven bood stof om in de geschiedenis van het dorp te duiken. Van Damme vertelde onder meer over de ramp die een deel van de Kaaistraat verwoestte. En hoe in 1957 de Pluimpot werd afgesloten als eerste werk van het Deltaplan. "Dat gebeurde toen geruisloos." Na een minuutje wordt er weer terugge schakeld naar Hilversum. Later staat de verslaggever in de werkplaats van fietsenmaker Joh. van Houdt in de Ds. de Bresstraat, chauffeur van de Thoolse ambulan ce. 'Wat er speelt is dat ze de ambu lance naar Tholen willen laten ver huizen. We willen dat de ambulance hier blijft omdat Sint-Maartensdijk centraal ligt." Ook chauffeur K. van Koeveringe komt aan het woord. "Is het druk geweest vandaag?," vraagt Hagen. "Behoorlijk. Twee ritten, iemand die terugkwam uit het zie kenhuis en iemand met hartklach ten.' Hagen wil weten of het geen eigenbelang van het personeel is om de ambulance in de smalstad te hou den. "Als hij naar Tholen gaat, moet u ook met uw fietsenzaak verhui zen?" Maar Van Houdt benadrukt dat hij het niet voor zichzelf doet. Hagen kondigt aan om in het gemeentehuis de kwestie verder uit te aoeken maar de luisteraar komt er in het programma niets meer over te weten. Wel over het verleden van de smal stad als 'het rooie durp.' De verslag gever komt ter ore dat Kees Slager, die het boek Landarbeiders schreef, 'in de buurt woont.' En dat diens zwager Arie van der Zwan in Tholen woont (dat is Poortvliet, en Kees Slager woont op Zuid-Beveland, is opgegroeid in Scherpenisse). Het hoofd van Van der Zwan staat op een folder van de gemeente en het prijst Tholen aan als vestigings plaats voor bedrijven. Hagen belandt bij wethouder I.C. Moer land: "Zeg maar Sjaak, graag mijn voornaam." Hagen: "O, u bent zeker een PvdA-wethouder." Moerland vertelt over de landarbeiders; losse- en vaste arbeiders en knechten. En de strijd die ze hebben moeten leve ren tegen 'de boeren'. Ook het bezoek van de koningin op 30 april komt aan de orde. Aan het einde van het programma staat Hagen in café Smerdiek, het stamcafé waar de biljart- en de vis club komt, waar de duivenvereni- ging duiven tentoonstelt en de FNV vergaderingen belegt. Frans van Beveren is er elke ochtend om acht uur present. De 83-jarige vertelt over zijn bouwsels van luciferhout jes die de wand sieren. Hagen bewondert een tempel uit Bangkok, opgebouwd uit 7000 tot 8000 luci fers. Het knutselen blijkt therapeu tisch te werken. Van nature is Van Beveren zenuwachtig zegt hij. "Hier wordt ik rustig van." We mogen de hulpverlening niet ondergeschikt maken aan bestuurlij ke belangen, vindt de RPF/GPV. Die meent dat niet van standplaats gewisseld moet worden als dat medische en praktische bezwaren oplevert. D66 vindt een eigen Thoolse ambulancedienst vereist en stationering in Sint-Maartensdijk de beste oplossing. Een referendum zou zeker uitwijzen dat de bevol king dit ondersteunt, meent D66. De VVD maakt zich zorgen over de wettelijke aanrijtijd van 15 minuten, die volgend jaar in het gedrang komt. De liberalen kiezen, evenals het AOV, voor voortzetting van de overeenkomst met het streekgewest westelijk Noord-Brabant. Mocht onverhoopt géén ambulance op Tholen gestationeerd worden, dan wil de VVD zelfs zover gaan om te kijken of een ondernemer bereid is in dat gat te springen. Inzetten van de Thoolse ambulance in Zeeland of Brabant noemen de liberalen ondoenlijk. Ze willen ook best meer gemeenschapsgeld in deze voorziening stoppen dan de 14.000 gulden die dit jaar op de begroting staat. 'De brandweer komt ruim honderd keer in actie en daar voor staat 875.000 gulden in de begroting. De ambulance moet hon derden keren per jaar uitrukken. Beide hebben als hoogste prioriteit het redden van mensenlevens. Dan moet je als gemeente de financiële consequenties aanvaarden' schrijft de VVD in^haar algemene beschou wingen. De SGP gaat ervanuit dat met de ambulance alles zal kunnen blijven zoals het is, nu de weg vrij is gemaakt om de overeenkomst met Brabant voort te zetten. Het CDA doet geen uitspraak over de stand plaats, maar stelt dat de belangen van de inwoners van Tholen priori- teit moeten hebben. Vervolgens moeten de visies van het personeel en de huisartsen meewegen, aldus de christen-democraten. Beide groe pen pleiten voor Sint-Maartensdijk in plaats van Tholen. De PvdA doet als enige fractie geen uitspraak over de standplaats. Ze stelt vast dat de door zowel Zeeland als west-Bra bant geuite wens om de ambulance vanuit Tholen-stad te laten rijden, een keus op korte termijn nodig I maakt. Vitiligo. De landelijke vereniging voor Vitiligo-patiënten (LVVP) organiseert zaterdag een themadag in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Vitiligo is een aandoening waardoor huid en haar pigment ver- j liezen. De themadag, waarop diver- se artsen zullen spreken, begint om half elf. De VVD noemt de smalstad de bes te keuze wegens de centrale ligging en omdat de aanrijtijd van een kwar tier voor zowel Stavenisse als Anna Jacobapolder haalbaar is. Boven dien woont het personeel in de directe omgeving en zijn ook de Thoolse huisartsen er voor. De discussie over de standplaats van de Thoolse ambulance is aange zwengeld door de provinciale pro jectgroep ambulancehulpverlening. De mening van de projectgroep vindt op Tholen maar weinig weer klank. De centrale ligging van Sint- Maartensdijk wordt door velen benadrukt. Maar ligt de smalstad eigenlijk wel zo centraal in de gemeente? Een blik op de landkaart leert dat de plaats in ieder geval centraler ligt dan Tho len-stad. Vier woonkernen (met 11.360 inwoners) liggen verder dan tien kilometer van de smalstad ver wijderd, en voor Tholen-stad zijn er dat vijf (met 10.790 inwoners). Maar wie de afstand over de wegen meet, moet vaststellen dat er gunsti ger alternatieven bestaan. Zo liggen maar drie woonkernen (met 8990 inwoners) op tien of meer kilometer van bijvoorbeeld Sint-Annaland. Een vergelijking van de afstanden in kilometers gerekend vanaf respec tievelijk St.Maartensdijk, Tholen en St.Annaland geeft het volgende beeld: Tholen (6500 inwoners) 12- 0-12; Oud-Vossemeer (2380 inw.) 12-5-9; Sint-Annaland (3410 inw.) 7-13-0; Stavenisse (1570 inw.) 7- 19-7; St.Maartensdijk (3330 inw.) 0-12-7; Scherpenisse (1580 inw.) 3- 9-7; Poortvliet (1670 inw.) 5-6-7; Sint-Philipsland (2140 inw.) 15-13- 10; Anna Jacobapolder (350 inw.) 20-18-15 (voor E)e Sluis komt hier nog anderhalve kilometer bij). In een door het personeel van de ambulancedienst opgesteld beleids plan staat dat vanuit Sint-Maartens dijk 11.500 inwoners sneller bediend kunnen worden dan bij sta tionering in Tholen. Dat is de helft van de bevolking, dus bij verplaat sing zou dat tijdsvoordeel voor net zoveel mensen opgaan. En neem eens aan dat de ambulance in bij voorbeeld Sint-Annaland gestatio neerd wordt. De afstand tot de grootste woonkern, Tholen, blijft hetzelfde. Voor 8270 inwoners ver andert er in dat geval niets en voor 8280 andere geldt tijdvoordeel, zodat deze keuze negatief zou uit pakken voor 6580 inwoners. Een andere keuze dan Sint-Maartensdijk betekent natuurlijk wel een nadeel ten opzichte van de campings, bij duikongevallen en voor het perso neel, terwijl ook een nieuw onderko men nodig zou zijn. De 87-jarige mevrouw J.H. van Dalen-van der Est is blij met de drie uur hulp die ze wekelijks krijgt van Heieen van Hemert. 'In veertien dagen het huis rond.' Zelf kookt ze nog en ze woont met veel plezier al bijna dertig jaar in een bejaardenwoning aan de Hogeweg. De 48-jarige kent bijna iedereen in de smalstad, bijna iedereen kent haar. Hoeveel adressen ze in 25 heeft gehad, is met geen mogelijk heid te zeggen, zegt ze. Wel dat het er veel waren. Soms blijft ze bij iemand twee maanden, soms duurt de hulp aan ouderen langer, zes of negen jaar zelfs. "Vroeger was je werkster, maar nu ben ik hulp." Haar werk is veelomvattend; ze helpt bejaarden uit bed, bij het aan kleden, zet thee en maakt een ontbijt klaar, strijkt, stoft en zuigt, sopt en wast af, schilt aardappelen en zet groente klaar voor het middageten. En maakt tijdens het koffiezetten een praatje. Ze geeft ook nog gauw de plantjes even water, voordat ze weggaat. En als er tijd over is, veegt ze de pad naar de voordeur. Heieen draait er haar hand niet voor om. "Dat wordt niet van je geëist hoor. Het is gewoon mijn tempo. Het gebeurt wel dat ik op een ochtend drie of vier aanrechten heb schoon gemaakt." Soms is ze maar drie kwartier bij een klant, soms twee uur. "Het hangt er maar net vanaf. Sommigen hoef je alleen maar op gang te helpen en dan ben je klaar. Bij een ander is er veel meer te doen. Zo ga je van de een naar de ander." Mevrouw Van Hemert is een zogenaamde B-hulp. Dat wil zeggen dat ze meer doet dan alleen poetsen. Behalve huishoude lijke heeft ze ook een aantal verzor gende taken. "We zijn een verleng stuk van de bejaardenverzorging. We kijken of de mensen wel eten en of ze schone kleren aandoen. Je moet alles nalopen. Sommigen zijn helemaal afhankelijk van de bejaar denhulp. Er zijn vaak geen kinderen meer die kunnen inspringen." Samen met vijf andefe hulpen maakt Heieen deel uit van het zorgteam Sint-Maartensdijk dat ruim ander half jaar door de leidster mevrouw C. Suijkerbuijk van het centrum thuiszorg is opgezet. Zo kent elk dorp op Tholen en Sint-Philipsland een of twee teams. Behalve mevrouw Van Hemert maken haar dorpsgenoten Rina de Rijke, Ali Lindhout, Adri Manneke, Sjaan Vermaas en Henny Hartog deel uit van de B-ploeg. Als een van hen eens een keer niet kan, neemt een ander het over. Volgens Heieen werkt dat heel goed. "We regelen dat onderling, telefonisch. Daar komt de leidster niet aan te pas." Elke week krijgt ze via de post een werkrooster met de namen van de ouderen die ze moet bezoeken en de tijden die daar voor staan. En elke maand is er werkoverleg waar de hulpen erva ringen uitwisselen, problemen be spreken en een planning maken. "Nuttig, leerzaam en heel gezellig. Je weet vooreen hele maand waar je naar toe moet," zegt de jubilaris. In 1971 ging dat anders. Toen was er geen sprake van een zorgteam. Ze had geen contact met andere colle ga's. "Er werd gezegd: ga daar en daar maar naar toe. Dan ging je." Toen Heieen als hulp begon, had ze een dochtertje, An. "Die nam je gewoon mee. Dat mocht toen. Ik nam een kleurboek en kleurtjes mee en dan liet ik ze aan een tafel zitten kleuren terwijl ik de boel deed. De mensen waren toen in de regel beter dan nu. Als die dan zelf om een boodschap moesten in het dorp, dan namen ze het kind mee. Zo ging dat." Ook haar zeevarende broer paste veel op haar kind wanneer hij aan wal was. Haar eerste werkplek was bij A. Hage ('Bram van den Durendiek') in de Boschstraat. Twee ochtendjes per week ging ze naar hem toe om het huis schoon te hou den en eten te koken. "Al gauw kwam er weer een adresje bij en zat ik al aan de vier ochtenden. Nu heb ik vijf ochtenden-, plus een middag." Heieen maakte 25 jaar geleden een grote overstap. "Voordat ik trouwde was ik kraamverzorgster. Ik zat voor de opleiding anderhalf jaar intern in Noordwijk aan Zee, in hotel Panora ma. Met vijftien meiden. Vier kwa men er uit Zeeland. Elke veertien dagen mocht je een weekend naar huis." Na de opleiding werkte de uit Sint-Annaland afkomstige Heieen voor het kraamcentrum in Goes. "Als kraamhulp werk je heel onre gelmatig. Zaterdags en 's zondags, dikwijls 's nachts en met de feestda gen. Ik moest ook thuis zorgen. Toen ik hoorde dat er een bejaarden hulp nodig was heb ik gebeld. Dan kreeg je vaste werktijden. Dat was veel makkelijker. Mevrouw Van der Slikke is toen komen praten en ik kon de week daarop beginnen. Dat was op 28 september. Het was wel een grote overgang van baby's naar oude mensen. Van het begin van het leven naar het einde van het leven. Eerst had je met de kraamvrouw, de kraamheer en een baby te maken, daarna in de regel met een bejaarde alleenstaande. Je raakt er gauw aan gewend. Soms zijn er nog wel echt paren, maar dat zijn er maar een paar." Heieen heeft een vlugge hand van werken maar ook een opgeruimd karakter. "Ik doe het graag. Dan kom je anders over dan als je het niet naar je zin hebt. Als ik op een plek kom met een lang gezicht, dan zien ze je ook niet graag komen." De afwisseling in het werk trekt haar. "Het is iedere keer anders. Elk mens is anders en elke stofzuiger is anders. Je komt overal. Je moet wel goed kunnen luisteren, want vooral mensen die alleen zijn, willen hun verhaal kwijt. Die vertellen soms dingen die niemand mag weten. Daar wordt dan ook door ons niet over gepraat." Het contact met de kinderen van de ouderen, is over het algemeen heel goed. "Die zijn blij dat hun ouders geholpen worden. De meesten kun nen het niet of werken. Er wordt vaak een beroep op ons gedaan." Er komen steeds nieuwe ouderen bij die hulp nodig hebben, maar door sterfte of opname in een tehuis val len er ook weer af. "Het is de bedoeling dat we niet aan de mensen gaan hechten. Dat lukt goed. Ik houd werk en mijn privé zo veel mogelijk gescheiden. Er komen ook geen klanten bij mij thuis. Het zijn twee andere werelden. Mensen moeten me ook niet thuis bellen. Daar is het kantoor voor. Dat weten ze ook. En dat de mensen op den duur sterven, dat weet je. Wel ga ik naar de begrafenis om de laatste eer te bewijzen. Het is niet verplicht, maar ik doe het wel." Mevrouw Van Hemert gaat op de fiets van het ene adres naar het ande re. "Dat is goed voor de lijn. 's Zomers wordt je bruin en 's win ters krijg je er een rode neus van. Ik ben het nog lang niet beu. Het is ook geen slecht baantje, hoor. Ik heb het geluk dat ik gezond ben en geestig. Dan kom je al een heel eind." Mevrouw Van Hemert is 'een druk bezet mens', zegt ze. Naast haar werk is ze penningmeester van de postduivenvereniging De Zwaluw in Sint-Maartensdijk. Vooral in de periode dat er wedvluchten gehou den worden, is het druk. Ook besteedt ze veel tijd aan bloemen en planten en verzamelt ze oude spulle tjes op rommelmarkten. Dinsdag werd de jubilaris in Muiden door de landelijke vereniging voor thuiszorg in het zonnetje gezet op de dag voor de thuiszorg. Samen met andere helpsters die ook 25 jaar in dienst zijn, bezocht Heieen het Mui derslot en maakte ze een rondvaart over de Vecht. Gastvrouw was Mar- tine van Os, tv-presentatrice van het programma Lieve Martine van de KRO. Tijdens die dag werd het boek 'Over en weer, dubbelportretten uit de thuiszorg' gepresenteerd. Het eer ste exemplaar werd aan staatssecre taris Erika Terpstra overhandigd. 'Met de komst van zoveel jubilaris sen, die al 25 jaar hun beste beentje voorzetten in de thuiszorg, wordt het maatschappelijk belang nog eens extra benadrukt', aldus de vereni ging in een toelichting bij de uitno diging. Op 2 oktober krijgt me vrouw Van Hemert een receptie aangeboden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Voor P. van Belzen was 'consistent beleid de enige leus.' "Je moet niet op incidenten reageren, want als we dit voorstel van de VVD steunen, weten we niet wat de gevolgen zijn. Wanneer we daaraan tegemoet wil len komen, hadden we dat als gemeente Tholen in het streekplan moeten inbrengen. Maar geen stuk jes uit het totaalplan halen, dat kan niet", aldus het RPF/GPV-raadslid. Mevr. M.H. Schot-de Hoog sloot zich daarbij aan, maar had nog wel een vraag: "Wat is het verschil tus sen de verkoop van veevoer en land- bouwprodukten?" Burgemeester H.A. van der Munnik ging daar niet direct op in, maar hield de raad wel voor, dat b. en w. niets anders doen dan de door de gemeenteraad vastgestelde regels uitvoeren. "Als raadsleden moeite hebben met het houden van regels, dan moeten ze weten, dat één van de wezenskenmerken is: handhaving van die regels. Het is niet verstandig om op basis van incidenten beleid te voeren, want vandaag is het Jansen en morgen Pietersen. Alleen inte graal kunt u het buitengebied bespreken." De burgemeester waarschuwde de raad ook om niet dwars door de lopende procedure van Vos te tre den, waarbij de betrokkene nog tegen de lastgeving om de verkoop van voeders te staken, in beroep kan gaan. Van der Munnik zei verder, dat b. en w. al enkele jaren puzzelen op de bestemming van vrijkomende agra rische gebouwen in het buitenge bied. "Dat is niet eenvoudig. Het lijkt erop, dat er mogelijkheden ver ruimd worden. Er is langzamerhand ook wat ruimte ontstaan, maar b. en w. zijn er erg huiverig voor en we moeten er heel voorzichtig mee omspringen." Wat de zaak Vos betreft, zei de bur gemeester nog, dat elke burger tevo ren bij de gemeente kan informeren wat er mag. Volgens mevr. Frigge waren b. en w. bezig om op basis van klachten van derden beleid te voeren. "Is dat wel verstandig? Er zijn veel meer dezelfde zaken en het is uiterst vreemd, dat de één wel moet stop pen met zijn activiteiten en de ander niet. Vos heeft een struisvogelkwe kerij, zodat de verkoop van veevoer een aanvulling is op zijn agrarisch basisinkomen", aldus het VVD- raadslid, die haar voorstel handhaaf de. Van den Donker concludeerde uit de woorden van de burgemeester, dat er nieuwe inzichten komen. "Kun je daar dan niet beter op vooruitlopen in plaats van eerst iets te sluiten, wat straks mag." Het D66-raadslid ondersteunde het VVD-voorstel. "Je zet je dan enorm klem", waar schuwde Van der Linde. "Je moet zorgvuldig omgaan met planologi sche procedures. Het beleid moet je geen geweld aandoen. De burgers hebben het recht om te weten, hoe b. en w. over bepaalde zaken denken, zoals in dit geval: wat is een hobby? Vos zijn werk is ook zijn hobby", zei het PvdA-raadslid. Heijboer concludeerde, dat er vele haken en ogen aan vast zaten. "Er is toch destijds ook een bouwvergun ning voor Vos verleend. Hoe zit dat dan?" Dat werd niet duidelijk. Van Belzen merkte nog op, dat wan neer de raad volgens Van den Don ker vooruit moet lopen op een even tueel te herziene gedragslijn, er een gedoogbeleid geschapen wordt. "En geldt dat dan alleen voor ruimtelijke ordening of ook voor andere beleid sterreinen? Als we geen afbakening hebben, vallen we in ons eigen zwaard", zei het RPF/GPV-raadslid. Mevr. Frigge vroeg schorsing en bewerkte daarna de andere fracties om ze te proberen over te halen haar voorstel alsnog te steunen. Dat lukte niet, waarop ze de motie sterk afzwakte, maar toen slaagde ze er niet meer in om die volgens de afge sproken tekst over te brengen. 'Jon gens, help me', riep het VVD-raads- lid vertwijfeld uit, waarna Heijboer en Van Belzen haar weer op het paard zetten. De problematiek van alternatief gebruik van niet meer benutte agrarische gebouwen zal bij de totale behandeling van het nieu we bestemmingsplan buitengebied aan de orde komen. Daar had ieder een in de Thoolse gemeenteraad maandagavond vrede mee. Aanhouding moord. In de zaak van de moord op de 18-jarige Sabrina Pelizzon uit Spijkenisse, wier lichaam op 18 augustus op de schor ren bij 'Viane werd gevonden, heeft de politie een aanhouding verricht. Een 19-jarige inwoonster van Spij kenisse is voor verhoor in bewaring gesteld. Maandag werden de tien stagiaires, een docent en de directrice mevr. E. Nalewajko, ontvangen in Lievens berg door adjunct-directeur J.L.M. Ensing van het Bergse ziekenhuis. Ensing verzekerde zijn gasten ervan dat Lievensberg 'er klaar voor is' en wenste hen een prettig verblijf. Tij dens de stage werken de Poolse meisjes mee in de patiëntenzorg, ter wijl er 's middags rondleidingen zijn op de behandel- en onderzoeksafde lingen. Ook wordt het verpleeghuis ABG bezocht en wordt er een pre sentatie gegeven door het kruiswerk West-Brabant. Zo kunnen de sta giaires kennismaken met de gezond heidszorg in en rond een Nederlands algemeen ziekenhuis. Op 7 oktober komt er een tweede groep van tien Poolse leerlingen, die hetzelfde pro gramma zal afwerken. Het idee voor de uitwisseling ont stond toen een delegatie van de gemeente en de stichting Tholen- Itawa in Polen waren. Zowel burge meester A. Zylinski van Itawa als burgervader H.A. van der Munnik van Tholen stellen veel belang in de gezondheidszorg (Van der Munnik was tot en met vorig jaar voorzitter van de raad van toezicht van Lie vensberg). De stichting verzorgde dit voorjaar nog een uitwisselingsproject waarbij een Pools jeugdorkest naar Tholen kwam. Aangezien er echter op Tho len geen ziekenhuis is om de Poolse verpleegsters stage te laten lopen, werd Lievensberg om medewerking gevraagd. De leerlingen zijn met een cursus Engels voorbereid zodat een tolk niet nodig zal zijn. Ze verblij ven in de verpleegstersflat Fabiola van het ziekenhuis. In de vrije avonduren krijgen ze daar een keer een les pannekoeken bakken en ver der wordt ook een keer een bowling baan bezocht. Maar ook Tholen wordt niet overge slagen. Zaterdagmorgen om elf uur ontvangt burgemeester Van der Munnik het Poolse gezelschap in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Aansluitend eet men daar een broodmaaltijd en daarna neemt de stichting Tholen-Itawa de groep mee voor een rondleiding door Tho len-stad. De tweede groep krijgt op zaterdag 12 oktober dezelfde ont vangst. Aan het eind van hun stage krijgen de verpleegsters een certificaat mee naar huis. Het is moeilijk om in Polen een baan te krijgen in de gezondheidszorg. De banen die er zijn, worden vaak slecht betaald. Met het certificaat zal het naar ver wachting allemaal wat gemakkelij ker gaan. De dames moeten bij terugkomst in Polen verslag uitbren gen aan het ministerie van volksge zondheid. De Sakofahal, het repetitielokaal van Accelerando in de Bierensstraat, naast de brandweerkazerne, is eigendom van de gemeente. Na sug gesties van enkele raadsfracties wil len b. en w. in het kader van moge lijke bezuinigingen een aantal gebouwen afstoten, waaronder ook de Sakofahal, die behalve door Accelerando ook door de schietver eniging Prinses Juliana wordt gebruikt. Verkoop bespaart de gemeente in de toekomst onder houdskosten. Voorzitter Vroegop hoopte op een symbolische over dracht voor bijvoorbeeld een gul den, zoals dat vaker voorkomt. Of in elk geval een hoge korting bij deze uitverkoop van gemeentelijke gebouwen. De burgemeester en de wethouder van financiën zwegen nog, want eerst moet de Thoolse gemeenteraad een beslissing nemen over de voorstellen. Het concert, dat rond de 200 luiste raars trok, begon met de ATK-mars o.l.v. dirigent Pierre van Broekho ven. Er waren ook grotere werken als Buglers holidy met de solisten Imanda van Vossen, Hans Goedege- buure en Robert Lupker, een combi natie van klassieke thema's Great classics en a Morricone portrait, gemaakt door de van de filmmuziek (Once upon a time in the west) bekende componist Ennio Morrico ne. Carla Westdorp presenteerde het programma en blikte af en toe terug in de historie van de 115-jarige muziekvereniging. De tamboers zorgden met drie num mers voor een interval, waarna een clown de Wellevaete binnenstrui- kelde voor de uitvoering van Circus Renz. Deze bleek dezelfde kwalitei ten op de xylofoon te hebben als vaste slagwerker Johan van Vossen. Met de spirituals Deep river en Jos hua kwam de finale: de door Pierre van Broekhoven op verzoek van Albert van Driel gecomponeerde Accelerando '95 mars. Het applaus was dermate gul. dat de jarige nog een toegift in petto had: de mars potpourri Sousa Favoriten. Na de pauze kwam het dansorkest Société Poubelle d'Or uit Bergen op Zoom aan bod met muziek uit de twintiger, dertiger en vijftiger jaren. De zanger wist langzaam, maar zeker de zaal mee te krijgen met bekende liedjes als bijvoorbeeld Loesje van de drummer van de band. Voorzitter Vroegop had bloemen voor de leider van het orkest, de eigen dirigent en de lady-speaker. En de sponsors M. Rijnberg en M. Ligtendag werden bedankt met een fles Meekrapsel. Supermarkt-eige naar A. Gunter maakte nog zeven mensen blij met de trekking van de verloting. De waardebon van 350 gulden werd gewonnen mevr. C. Elenbaas-Scherpenisse, de waarde bon van 250 gulden was voor de familie Küpfer en de waardebon van 150 gulden ging naar de familie Van Wijk. Daarnaast waren er nog vier prijzen van 50 gulden. Gunter bezorgde-Accelerando nog een ver rassing met de mededeling, dat hij de 950 gulden aan prijzen aan de fanfare schonk ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de C1000 in St. Annaland. Daarmee was voor Accelerando de bruto-opbrengst van de verloting (er waren 4000 loten van een gulden) netto. Noodgedwongen volg ik de discus sie rondom de ambulancedienst Tholen op afstand. Als voormalig medewerker wil ik in deze kwestie graag iets kwijt. In de Eendrachtbo- de van 12 september wordt de actie van verpleegkundigen en chauffeurs die als vrijwilligers aan de dienst verbonden zijn, onder andere ver klaard door de angst voor het verlie zen van hun baan. Dit lijkt te sugge reren, dat men vooral bang is een gedeeltelijk inkomensverlies te lij den. Dat dit nooit een primaire reden zou kunnen zijn, daarvan getuigt het feit, dat de vergoedingen van vrij willigers - hoewel recent verbeterd - jarenlang abominabel laag waren. Zo laag, dat verpleegkundigen die incidenteel werden gevraagd om in te vallen, soms te kennen gaven voor zo'n bedrag niet eens de rit naar St. Maartensdijk te willen maken. Desondanks werd door de groep vrijwilligers vol enthousiasme aan de weg getimmerd en hoewel men naast het werk op de ambulance ook dikwijls nog een fulltime baan had, werd veel vrije tijd opgeofferd aan oefenavonden, bijscholingen en ver gaderingen met het oog op het ver beteren en met succes op peil hou- den van de kwaliteit van zorgverle ning. In de afgelopen periode hadden er ingrijpende veranderingen plaats, zowel op bestuurlijk niveau, als wat betreft de personeelsbezetting. Dit proces verliep niet altijd gemakke lijk. Er was sprake van botsende filosofieën en opnieuw moest veel energie aangewend worden om het hoofd boven water te houden. Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat de ambulancedienst met een zekere mate van professionalisering niet gebaat is. Een basis van vrijwilligers is immers smal en fragiel gebleken. Maar het getuigt mijns inziens van weinig inzicht om niet te willen luis teren naar de mening van deze groep mensen. Ze verdienen meer respect. Respect vanwege hun inzet voor de ambulancedienst en daarmee voor de gemeente Tholen. Hun soms jarenlange ervaring en deskundig heid kan de discussie alleen maar ten goede komen. Bovendien is het volgens mij een kwestie van goed politiek fatsoen om rekening te hou den met de ideëen en vooral de gevoelens van deze groep. Het valt immers niet mee om iets waaraan lang en met zorg is gewerkt, de speelbal te zien worden van de amb telijke molen. J.G. Stoutjesdijk, i.c.-verpleegkundige Hierbij wil ik uiting geven aan het feit, dat mijn (in)directe betrokken heid bij de ambulancedienst Tholen me destijds voldoende inzicht heeft verleend, teneinde me met de in houd van deze brief van mijn echt genote volledig te kunnen vereni gingen. Dr. J.P. Flipse, arts Universiteitsziekenhuis Bloemfontein, Zuid Afrika.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3