Thoolse raad beducht voor uitzonderingen Gemeente beste Handtekeningen stromen binnen uitzonderingen in buitengebied Gemeente bestemde tuin Klippel verkeerd Palingrokerij zet deuren open Jeugdappèl met koren AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Vos voeders moet stoppen; angel uit WD-motie Uit Sint-Philipsland 772 Er valt best te werken in het gemeentehuis Leid Tholen en jeuterspeelzaal it. Annaland zijn geschrapt Hobbybeurs in Oud-Vossemeer Donderdag 52e jaargang no. 4 Het buitengebied is vaak u. discussie. De sportschool van Jansen in St. Maartensdijk, het bouwplan van A. Rinses in de bocht bij Scherpenisse en de detailhandelsactivitei ten van Vos voeders in Tholen zijn een paar voorbeelden. Volgens het bestemmingsplan mag er niet zoveel, maar de VVD is voor vrijheid in de polder. Maandagavond deden de liberalen een tevergeefse poging om de sluiting van Vos voeders per 15 oktober op te schorten. De over grote meerderheid van de Thoolse gemeenteraad was echter beducht voor het maken van uitzonderingen. Nadat de angel uit de VVD-motie was gehaald, werd met algemene stemmen besloten bij de behandeling van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied nog eens over deze problematiek te praten. Scherpenissenaar deels in g In Stavenisse hebben leden van de EHBO 861 handteke ningen opgehaald voor het handhaven van de ambulance in Sint-Maartensdijk. In Sint-Philipsland zijn 772 hand tekeningen verzameld en in Scherpenisse 731. Bij chauffeur Joh. van Houdt in Sint-Maartensdijk zijn in middels 120 handtekeningen per briefkaart bezorgd. Scherp enissenaar deels in gelijk gesteld Gedeputeerde staten hebben de bezwaren van M.J. Klip- pel tegen het bestemmingsplan Kom Scherpenisse ge deeltelijk gegrond verklaard. Klippel zou door het be stemmingsplan een aanzienlijke hoeveelheid grond ach ter zijn huis aan de Langeweg ten onrechte kwijtraken, waardoor de nieuwbouw praktisch in zijn achtertuin zou komen. Consistent beleid Niet aan de orde Grond erbij Mysterieuze delicatesse RPF-kamerlid L.C. van Dijke spreekt in Tholen Ter gelegenheid van de heropening van de nieuwbouw en het tienjarig bestaan houdt palingrokerij Scherpenisse aan de Nieuwlandseweg in St. Annaland zaterdag van tien tot vier uur open huis. Directeur Peter Scherpenisse had na geleidelijke uitbreidingen en een langdurige ver bouwing in 1995 - om aan de EEG-eisen te voldoen - pas de bedoeling om in het jaar 2000 volledige nieuwbouw te verwezenlijken. De grote brand die het bedrijf vorig jaar oktober teisterde, noopte hem om dat veel eerder te doen. M Het naambordje wijst naar de boerderij van C. Vos aan de Vrouwendijk te Tholen. Dat gebeurde maandagavond al uit- VVD was niet tevreden over het ant- voerig bij de behandeling van de woord van b. en w. op de schriftelij- overigens kleine raadsagenda. De ke vragen over de sluiting van Vos A -w -v-A -*■ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90-per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De aanleg van een derde hoofdveld voor Tholense Boys en de bouw van een nieuwe peuterspeelzaal in St. Annaland zijn door b. en w. ge-' schrapt in de meerjarenraming van de gemeente Tholen. "Beide inves teringen hebben in de planperiode tot en met het jaar 2000 geen priori teit", zegt wethouder van financiën I.C. Moerland. De aanleg van een derde hoofdveld is uitgebreid in dis cussie geweest omdat de gemeente dat naast Meulvliet wilde aanleggen en de voetbalvereniging direct aan sluitend op de twee andere hoofd- velden wilde hebben. Daar zijn ech ter in plan Stadszicht huizen gepro jecteerd. "Tholense Boys moet kunnen aanto nen dat het veld nodig is en het omgekeerde is nu het geval", zegt wethouder Moerland. De voetbal vereniging trok deze competitie het vijfde seniorenelftal terug wegens gebrek aan voetballers, zodat de druk van de ketel is. "Er zijn altijd schommelingen in een vereniging en daar kun je als gemeente niet direct ad hoe op reageren. Maar het veld is niet helemaal uit beeld. Pas na 2000 zullen we het weer bekij ken", aldus wethouder Moerland. Ten aanzien van de peuterspeelzaal St. Annaland is er geen sprake van verminderd gebruik omdat er juist een nieuwe groep begint en een der de leidster wordt aangetrokken. Er zijn echter plannen besproken om de nieuwe peuterspeelzaal als aanbouw bij de Schutse te verwezenlijken. De gemeente zou dan het gebouw niet zelf exploiteren, maar alleen huren. In het N.H.kerkgebouw te Oud-Vos- seraeer wordt vrijdagavond (mor gen) het jaarlijkse jeugdappèl gehouden als start voor het kerkelijk winterwerk. In de Johannes de Doper kerk zal het jeugdkoor Young Voices o.l.v. Rinus van Gorsel en het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost uit St.Annaland optreden. Ds. T. van Bruggen uit Stavenisse zal om 19.30 uur de avond openen. De voorzitter van regio het Zuiden van de Hervormd Gereformeerde jeugdbond (HGJB), ds. G. Van Meijeren, spreekt het appèlwoord. De predikant uit Meeu wen behandelt het thema: Weest wakker. Plaatselijk predikant ds. D.A. Snijder spreekt het slotwoord. Voor de hobbytentoonstelling en - beurs in Oud-Vossemeer hebben zich 37 deelnemers aangemeld. Morgenavond van 7 tot 10 uur en zaterdag van 10 tot 5 uur kan het publiek gratis terecht in dorpshuis De Vossenkuil om kennis te nemen van een gevarieerd aanbod. Een heel scala passeert de revue: schilderijen, klederdrachtpoppen, droogbloemen, klei-, kralen- en houtsnijwerk, kaar ten, textiel schilderen, hout draaien, miniaturen, houten scheepsmodel len, militaire vliegtuigen, stoomma chines en punchwerk. In tegenstel ling tot andere jaren mogen de deel nemers aan de expositie hun werk stukken te koop aanbieden, zodat het tevens een beurs is. De officiële opening wordt morgenavond om 7 uur verricht door gemeenteraadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Zo erg als b. en w. het bij hun plei dooi voor uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk hebben doen voorkomen, is het beslist niet. Dat concludeerde raads lid P. van Belzen bij het kennisne men van het jaarverslag 1995 over de arbeidsomstandigheden. Daarin wordt met geen woord gerept over de afmetingen van de werkplek en het ontbreken van uitzicht. "In ver band met de uitbreiding van het gemeentehuis is daar toch eerder uitgebreid over gediscussieerd", zo bracht het RPF/GPV-raadslid naar voren. De burgemeester zei alleen, dat de opmerkingen meegenomen zouden worden in het volgende Arbo-verslag. Maandag en dinsdag togen dertien vrijwilligers van de jeugdbrandweer Sint-Philipsland met schriftjes langs de deur in het dorp, Anna Jacoba- polder en De Sluis. Volgens hoofd leider A. Kunst van de jeugdbrand weer is de respons groot geweest op een aantal van 850 woningen. Hoewel de afstand van Sint-Maar tensdijk of van Tholen naar Sint- Philipsland nagenoeg gelijk is, is Kunst toch bezorgd over de hulpver lening. "De reden dat de ambulance naar Tholen zou moeten is, dat hij meer ingezet wordt buiten de gemeente. Ook al blijven we bij West-Brabant. Dan zal hij meer rit ten maken in Brabant. Komen we bij Zeeland dan wordt de wagen meer in Zeeland ingezet. De dekking deze kant wördt dan in beide gevallen veel minder." In Sint-Maartensdijk, Sint-Anna- land, Oud-Vossemeer en Poortvliet wordt nog langs de deur gegaan. Ook in Tholen-stad wordt begonnen met een handtekeningenactie. Vol gens de initiatiefneemster mevr. A. Rinses loopt de actie goed. "Ook de eigenaren van de campings in Stave nisse, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk hebben getekend. Zij willen garant staan voor hun gasten." Bij Gorishoek zijn vier campings: De Pluimpot, Gorishoek, De Hoeve en De Zeester. De campings zijn nu zo goed als leeg maar in het hoogsei zoen verblijven er 3100 gasten. Op camping De Muie in de smalstad 600 en op de campings rond Stave nisse ruim 1800. Sommige cam pingeigenaren lieten hun handteke ning in het schriftje vergezeld gaan van een sticker om de actie te onder steunen. "We zijn er zeker bij gebaat," zegt mevrouw Menheere-van de Sande van camping Stavenisse, met 1000 gasten de grootste in Stavenisse. "Het komt gelukkig niet vaak voor dat we de ambulance nodig hebben, maar het is-ook wel eens tijdens één seizoen gebeurd dat hij twee keer moest komen om gasten te vervoe ren." De inwoners van Stavenisse hebben binnen een maand massaal gere ageerd met het zetten van een hand tekening. Eerst voor de aanleg van een fietspad, wat 905 krabbels ople verde en nu voor het handhaven van de ambulance in Sint-Maartensdijk. De vrijwilligers van de ambulance dienst bereiden overigens nog meer acties voor, maar laten zich niet uit over de aard daarvan. De actie om de ambulance in Sint-Maartensdijk te behouden werd maandagmiddag landelijk bekend via het radiopro gramma Formule I van de NPS toen Van Houdt de kwestie toelichtte. Dezelfde dag voerde verpleegkundi ge R. Versluis via omroep Zeeland het woord. voeders. Detailhandelsactiviteiten mogen niet plaatsvinden in een pand met een landbouwbestemming, had het college laten weten. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger verwees echter naar het voorontwerp streekplan van de provincie Zeeland, waarin aan dacht besteed wordt aan vrijkomen de agrarische bebouwing, zoals o.a. aan de Vrouwendijk in Tholen. Om verpaupering van die panden te voorkomen, zou er een passende bestemming aan gegeven moeten worden, die passen bij de aard en schaal van het landelijk gebied. Ze mogen niet schadelijk zijn voor natuur en landschap en het autover keer niet flink doen toenemen. Onder die voorwaarden zou er vol gens de provincie een positieve lijst van met vrijstelling toegestane kleinschalige bedrijvigheid opgeno men kunnen worden in bestem mingsplan buitengebied. Mevr. Frigge concludeerde, dat Vos precies in dat kader past. Ze diende een voorstel in om 'de lastgeving aan Vos om voor 15 oktober te stoppen met de verkoopactiviteiten, op te schorten en eerst in een commissie bespreken, hoe de gemeente Tholen tegenover het voorontwerp streek plan Zeeland staat en pas dan een standpunt in te nemen.' J. van den Donker was het daarmee eens. "Ik hoop dat er meer bevredi gende oplossingen komen voor zaken zoals deze, die eigenlijk zou den moeten kunnen. D66 heeft grote moeite met het beleid van b. en w." M.A.J. van der Linde was een heel andere mening toegedaan. "Mevr. Frigge pikt er dingen uit die in haar kraam te pas komen. Ze spreekt in haar schriftelijke vragen aan b. en w. over rechtsongelijkheid en daarmee slaat ze de spijker op zijn kop. Als anderen zich niet aan plan buitenge bied houden, hoeft Vos dat ook niet, redeneert ze. Maar zo smijt je plan buitengebied wel overboord. Helder is in elk geval, dat je een degelijk plan buitengebied Tholen mist. Maar bedrijven in het buitengebied toestaan die niet kunnen uitbreiden, is ook geen oplossing, want een onderneming moet zijn vleugels kunnen uitslaan", zei de PvdA-frac- tievoorzitter. Overigens riep het ant woord 'van b. en w. ook bij hem vra gen op, zoals: wat is hobbymatig en wat zijn op het land geteelde pro- dukten. SGP-woordvoerder K.A. Heijboer sloot zich bij het standpunt van zijn PvdA-collega aan en CDA-fractie- voorzitter W.C. van Kempen bor duurde daarop voort. Hij vond het niet verstandig om een detailpunt als Vos uit het plan buitengebied te lichten. "Dat is geen consistent beleid. De spelregels voor het ruimtelijk beleid hebben we bepaald en als je die wilt veranderen, moet er een fundamen tele discussie plaatsvinden. Dan behandel je het totaalplan, anders is er geen samenhang", zei Van Kem pen. ZIE VERDER PAGINA 3 Vlakbij de haven van St. Annaland staat er nu een heel moderne paling rokerij met gescheiden afdelingen voor de aanvoer en verwerking van verse paling, de rokerij met zeven ovens en de fileerafdeling. Elk onderdeel heeft een aparte perso neels- èn toiletruimte. Verder is er een kantine en een roy aal kantoor. In de hal bij de balie zijn er verkoopmogelijkheden voor Klippel stemde als SGP-raadslid destijds al tegen het plan van het college van b. en w. om Scherpenis se aan de oostkant uit te breiden. Het uitbreidingsplan komt daardoor namelijk achter zijn huis aan de Langeweg te liggen. Het eerste plan werd bijgesteld omdat veel bewo ners van de Langeweg protesteer den. Er werd een nieuw plan ont wikkeld en daarin werd ruime afstand tot de huizen gehouden, behalve bij Klippel, vond de Scher- penissenaar. De raad verwierp zijn bezwaren echter en keurde de derde herziening van het bestemmingsplan Kom Scherpenisse goed. Daarop tekende Klippel bezwaar aan bij de provincie. Het deel van het bestemmingsplan achter Klippels huis is de laatste fase en er is dan ook nog alleen maar een ontwikkelingsschets van hoe het eruit moet komen te zien. Klippel raakt de boomgaard achter zijn huis kwijt, maar ook een stuk dat hij al negentien jaar als tuin in gebruik heeft. Daardoor zou de nieuwbouw op slechts acht meter van zijn huis komen te liggen. De Scherpenisse- naar schreef in zijn bezwaarschrift aan g.s. dat hij door het verlies van de boomgaard economisch geschaad wordt. Bovendien zou zijn huis in waarde dalen omdat er vlak achter gebouwd zal gaan worden èn omdat ernaast een ontsluitingsweg wordt aangelegd. Ook het verlies van een stuk tuin vocht hij aan. Gedeputeerde staten verklaarden zijn bezwaren tegen de plaats van de woonwijk ongegerond. Volgens g.s. particulieren. Scherpenisse, die ook nog een palingkwekerij in St. Maar tensdijk heeft en een groothandel in gerookte vis, salades en garnalen (Pegra), moest heel wat procedures voeren, voordat hij van de gemeen te, de provincie en het waterschap vergunningen kreeg om temidden van een landbouwgebied met de rokerij in St. Annaland te beginnen. De heropening wordt daarom extra is het de meest logische plaats. Ook de bezwaren tegen de stedebouw- kundige opzet werden niet gehono reerd. Dit is volgens gedeputeerde staten 'planologisch-juridisch nog niet aan de orde' omdat het slechts een schets betreft. "De desbetreffen de gronden kennen in het onderhavi ge plan de bestemming landbouw. De toelichting maakt in juridisch opzicht geen onderdeel uit van het bestemmingsplan", aldus g.s. Het provinciebestuur meent dat Klippel te zijner tijd, als de betreffende fase van het bestemmingsplan in ontwik keling komt, nog bezwaren in kan dienen. Toch was er ook een onderdeel waarop Klippel gelijk kreeg. De gemeente bestemde de boomgaard van de Scherpenissenaar helemaal als 'landbouwgrond'. "De heer Klip pel heeft sedert de bouw van zijn woning, negentien jaar geleden, een klein deel van de aangrenzende boomgaard als tuin in gebruik", schrijft g.s. aan de gemeente. "Dit gebruik heeft u verhinderd noch weersproken." Volgens het provin ciebestuur moet de grond bestemd worden naar het huidige gebruik. Dat betekent dat Klippel acht meter van zijn boomgaard als tuin mag aanmerken. Daarmee wordt zijn achtertuin in totaal zestien meter lang. G.s. keurden daarom uiteinde lijk het bestemmingsplan goed, behalve het betreffende deel van de boomgaard. Door deze wijziging zullen een aantal geplande wonin gen vervallen en de ontsluitingsweg moet eveneens verlegd worden. feestelijk gevierd met een tent op het bouwland, tegenover de palingroke rij. Daar zullen vrijdag al 200 gasten de offiële opening bijwonen. Het nationaal visbureau uit Rijswijk noemt paling een mysterieuze deli catesse. De officiële bemaning is paling (in 't Latijn Anguilla anguil- la), maar beroepsvissers spreken over het algemeen over aal. We tref fen hem vooral aan in het IJssel- meer. Het palingseizoen loopt van juni tot en met oktober. Paling is overigens het gehele jaar verkrijgbaar. Gebo ren in de Sargassozee drijven de palinglarven met de Golfstroom af richting Europese en Afrikaanse kust. Een tocht van 7000 km. De lar ven doen hier ongeveer drie jaar over. Aangekomen in de kustwate- Deze week Je moet goed kunnen luisteren, zegt zilveren bejaardenhulp H. van Hemert- Rijnberg Met de kinderen, maar zonder man op de vlucht uit Eritrea Gemeente verlegt bij speelterreinen accent van de kleinste naar de oudere jeugd SGP wil zo snel mogelijk een nieuw bestemmingsplan voor Stavenisse Trendsetter Marehoek toe aan tiende straatfeest in Vossemeer Thoolse politiek verkiest een ambulance in de smalstad Politie kan haar taak niet uitvoeren Chinezen bewonderen varkensstal onder de rook van Scherpenisse Gouden gymvereniging Spido bruist van het leven Damclub de Eendracht worstelt met spelersgebrek en tekort aan jeugdleiders SPS en Noad laten supporters bij streekduel in de kou staan KENDE U GEEN MOEILIJKHEDEN, U KENDE EVENMIN DE TRIOMF ZE TE HEBBEN OVERWONNEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Op vrijdagavond 4 oktober houdt de kiesvereniging van de RPF Tholen een bijeenkomst in gemeenschaps centrum Meulvliet. Spreker is dan voorzitter L.C. van Dijke van de tweede-kamerfractie van de RPF. Hij zal spreken over 'Christelijke politiek is sociale politiek'. Daarna geeft A.G. v.d. Sande, hoofd alge meen bestuur en welzijn van de gemeente toelichting over de gemeentelijk invulling van dit the ma. De bijeenkomst begint om acht uur in de kleine zaal. ren ontwikkelt de larf zich tot zoge naamde glasaal. Zijn reukvermogen stelt de glasaal in staat de riviermon ding te vinden. Eenmaal in stromend water, zwemt de glasaal fanatiek tegen de stroom in. De glasaal, langzaam uitgroeiend tot paling (oftewel aal) blijft vervol gens ongeveer acht jaar in het zoete water. In het najaar begint de trek naar het zoute water. In Nederland belandt de paling in dit stadium vaak in een rokerij. In het zoute water verandert hij in een zeevis, die op weg gaat naar de Sargossozee. Hoe de paling de weg terug naar de Sargossozee weet te vinden, is al eeuwenlang een onopgelost mysterie. Zatërdag is de open dag voor alle belangstellenden. Zie verder de drie informatiepagina's elders in deze krant. Adrie Scherpenisse uit St. Annaland en Ilona Quist uit St. Philipsland in de füeerafdeling van de palingrokerij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1