Oorkonde gouden garage Dekker Spaarsysteem voor lokaal kopen via de chipknippas Slager in postkantoor Stavenisse De Betho rekent op financiële meevaller UW NIEUWSBLAD HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Geen cent teveel, maar ook geen cent te weinig DE THOOLSE COURANT Trieste prijs voor aardappel Donderdag 26 september 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Autobedrijf Dekker uit St. Annaland is door de Bovag in het zonnetje gezet wegens het vijftigjarig lidmaatschap van die brancheorganisatie. Dhr. M. van Hoof, buiten dienst adviseur van de afdeling algemene autobedrijven van de Bovag, overhandigde dhr. P. Dekker sr. een inge lijste oorkonde ter gelegenheid van het gouden jubileum. Altijd vechten Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Nieuw brandstofstation In samenspraak met de middenstandsvereniging Activa uit St. Annaland en de zustervereniging Poortvliet wil de Rabobank beginnen met een lokaal spaarsysteem om de plaatselijke winkels te ondersteunen. Directeur A. Slie- ker van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet kondigde dat woensdagavond in de Wellevaete aan, tijdens een door 45 belangstellenden bijgewoonde informatie-bij- eenkomst over de chipknip en loko's. Tot 500 gulden Twee systemen Orders brengen meer geld in het laadje De Betho verwacht dit jaar een meevaller van een half miljoen. De sociale werkplaats, die vestigingen heeft in Tholen en Goes, baseert dat op de cijfers van de eerste zes maanden. Met name de netto opbrengsten uit orders waren gunstig. Maar die vormen nu juist de meest onze kere factor in de begroting. Nieuwe wet Vrijdags en zaterdags GEOPEND V e r gelijk m a a r De Hoop B.V Schuttershofweg32,Terneuzen,tel:0115 - 680615. Plieger B.V. (voorheen Massee), Nansenbaan 15, Goes, tel: 0113 - 22 12 22. SieMatic Keukenstudio van Vliet, (bij Pot onderdak), Nieuwendijk 89, Axel, tel: 0115 - 56 40 70. Woonvizier Zeeland B.V. Grenadierweg 17a,Middelburg,tel:0118-61 3704. Dekker werd in 1946, toen het bedrijf nog in St. Philipsland geves tigd was, lid van de Bovag. "Dat moest wel, wilde je korting krijgen op auto's en onderdelen", herinnert Dekker sr. zich nog goed. Het was de periode van schaarste na de Tweede Wereldoorlog. "Hij sprong een gat in de lucht, toen hij zijn eer ste auto verkocht", weet mevr. Dek- ker-Goedegebuure nog. Toen Dek ker in de zeventiger jaren 30 auto's per jaar verkocht, kreeg hij van de Audi-importeur een vliegreis naar Tanger aangeboden, samen met de collega's Poppe uit Vlissingen en Heijboer uit Breskens. Dat was een hele belevenis. Van Hoof noemde het gouden lid maatschap van de Bovag een tame lijk exclusieve aangelegenheid, want de meeste autobedrijven zijn pas in de vijftiger en zestiger jaren lid geworden. "Het komt ook niet zo vaak voor, dat we de oprichter nog kunnen huldi gen. En behalve dat dhr. Dekker sr. j hier nog is, staat naast zijn twee suc cesvolle zoons de derde generatie al klaar. Ondanks alle woelige wateren wen sen we u veel succes voor de toe komst", zei Van Hoof. De ondernemers namen de oorkon de en de goede wensen in dank aan, want een steun in de rug kunnen ze wel gebruiken, zo maakten ze duide lijk. De toenemende milieu-eisen vergen steeds meer van het bedrijf. "We hebben het nooit cadeau gekregen overigens", vertelden de heren Dek ker. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. "Het is altijd vechten geweest in de autobranche en de afgelopen vijftig jaar waren er ups en downs." Dekker sr. begon in I937 met zijn garage in St. Philipsland. Na de februariramp van 1953 verhuisde hij naar Tholen, waarna in 1958 de voormalige veiling in St. Annaland te koop kwam en daar de activiteiten werden voortgezet. In 1968 kreeg Dekker het dealer schap van Audi, in 1974 gevolgd door VW. Sinds l januari is dat voorbij. Dekker is nu sub-dealer van Autokar Steenbergen, waarmee nauw samengewerkt wordt. Alle test- en service-apparatuur van Audi en VW is nog bij Dekker in huis. Het St. Annalandse autobedrijf gaat 4 oktober beginnen met een drasti sche vernieuwing van het brandstof station. "We zijn er al vier jaar mee bezig, sinds augustus 1992, maar begin volgende maand gaat de spa toch de grond in", zegt P. Dekker jr. De bodem wordt gesaneerd en door aankoop van een strook gemeente grond komt er wat verder van het pand een nieuw tankstation met een luifel van 7x10 meter. Er komen vier dubbele pompen met links en rechts slangen voor diesel, loodvrij 95 en 98 en loodvervangen- de super. Daarnaast blijft ook autogas ver krijgbaar, alsmede mengsmering voor bromfietsen. Het nieuwe Texaco station krijgt een 24 uurs service met pasjes. De winkel zal worden vergroot om o.a. het assortiment tuinartikelen te kun nen uitbreiden. Blöf. De Zeeuwse band Blöf krijgt vrijdagavond 27 september de Zeeuwse aanmoeidigingsprijs voor jong talent. Om acht uur overhan digt de commissaris van de konin gin, W.T. van Gelder, de prijs aan de groep op het Abdijplein in Middel burg. Middenstandsverenigingen St. Annaland en Poortvliet De loko's worden in het eerste kwar taal van 1997 geïntroduceerd. Bij aankoop van een bepaald bedrag worden er op de chipknipkaart spaarpunten (loko's) bijgeboekt en wanneer een bepaald aantal bereikt is, krijgt de consument een waarde bon thuis die alleen bij de deelne mende winkeliers te besteden is. "De gunsten komen dus plaatselijk terecht", benadrukte Slieker. Onder nemers moeten wel 30 gulden per maand aan organisatiekosten beta len, maar volgens de bankdirecteur zullen loko's bestaande kortingen zoals zegeltjessystemen bij de win keliers gaan vervangen. "De binding van de gemeenschap met de lokale middenstand wordt erdoor ver sterkt." In Breukelen, Loenen, Vree land en Nijkerk is een proef geno men in samenwerking met een groot deel van de plaatselijke midden stand en horeca. Met loko's proberen bank en middenstandsverenigingen de klantenbinding van plaatselijke ondernemers te stimuleren. Voor registratie van de loko's is de chipknip nodig, de nieuwe betaal kaart van de gezamenlijke banken die de komende maanden op de markt komen. Iedere Nederlander krijgt er een om - zonder dat een pin code ingetoetst hoeft te worden - betalingen te doen. De chipknip moet wel met de pinco de opgeladen worden (bij de bank of thuis), waarbij het maximale bedrag 500 gulden is. In een videofilm over een proefproject in Arnhem bleek, dat zelfs de fooi voor de orgelman en de toiletjuffrouw via de chipknip gegeven kan worden, als ze tenmin ste over een ontvangstapparaat beschikken. "Chippen gaat snel, de klanten willen het wègens het betaalgemak en het betalingsverkeer voor de bank wordt goedkoper", bracht J.W. van Wijngaarden (hoofd commerciële zaken van de Rabo bank St. Annaland/Poortvliet) naar voren. Een aantal ondernemers waren kri tisch gestemd en brachten naar voren, dat zij het gelag weer moeten betalen. Voor elke chipknip-transac tie moet namelijk 11,5 cent aan de bank betaald worden. En stel je voor dat iemand een pakje kauwgum waarop een stuiver winst zit, met de chipknip gaat betalen. Voor de con sument is het systeem volledig gra tis, maar de ondernemer betaalt het gelag, zo werd opgemerkt. Van Wijngaarden1 stelde daar tegen over, dat het tellen van geld en het afstorten bij de bank, overbodig wordt, dus tijd bespaart. Er zijn ook geen wisselproblemen of kasver- schillen meer. En branche-onder zoek heeft volgens hem uitgewezen, dat de chipknip een 10% omzetver- hoging oplevert. In plaats van 1-1,5 cent te betalen, kan de ondernemer ook voor 0.8% van het bestede bedrag kiezen. De bank zorgt voor gratis ombouw van de betaalauto maten en vier gratis nachtstortingen per maand. De ondernemer boekt het bedrag van de chipknipautomaat namelijk via een modem over op zijn bankrekening. De 11,5 cent van de chipknip is overigens goedkoper dan dé huidige 21 cent die de winke lier voor betalingen via de bankpas (het 'pinnen') moet betalen. Overi gens moeten er ook nog abonne mentskosten betaald worden en aan gezien de Postbank volgend jaar een andere kaart op de markt brengt (de chipper) zouden winkeliers tot aan schaf van twee systemen moeten overgaan. Inmiddels is bekend geworden, dat de gezamenlijke ban ken iedere Nederlander, dus ook de mensen die uitsluitend een rekening bij de Postbank hebben, een chip knip verstrekken. De oplaadpunten komen bij de geldautomaten. De Rabobank Tholen heeft via een demonstratiebus ondernemers in Oud-Vossemeer, Tholen en St. Maartensdijk kennis laten maken met de allernieuwste manier van elektronisch betalen, de oplaadbare chipknip. Het voormalige postkantoor in Stavenisse heeft een nieuwe bestemming: administratiekan toor J. Slager uit St. Annaland heeft zijn intrek genomen in het monumentale pand. Hij huurt zowel het kantoor aan de Post- straat als een huis aan de Kerk straat van bouwbedrijf Van Prooijen. Slager was al langer op zoek naar een grotere ruimte omdat het kantoortje achter de woning aan de Ring in St. Anna land veel te klein was voor de vier medewerkers. Persoonlijke omstandigheden noopten Slager tot snel handelen, zodat de verhui zing naar Stavenisse nogal snel kwam. Het voormalige postkan toor biedt aanzienlijk meer ruim te voor de twee mannen en twee vrouwen die bij het administratie kantoor werken. Slager is er blij mee. De bepalingen van monumenten zorg beperkten de mogelijkheden voor verbouwing wel, want de loketten binnen moesten worden gehandhaafd. Er bleven echter nog voldoende mogelijkheden over voor kantoorruimte en een kantine. De zolder van 75 m: kan goed dienen voor het archief. Sla ger, die in januari 1991 voor zich zelf begon toen het accountants kantoor van de ZLM waar hij werkte in St. Annaland gesloten werd, heeft een sterke groei door gemaakt. "Vanaf de eerste dag kregen we veel toeloop", vertelt Slager. "De meeste klanten zijn in St. Annaland gevestigd: land- en tuinbouwbedrijven, vervolgens midden- en kleinbedrijf en ook veel particulieren. We doen puur de administratie en belastingaan gifte. Omdat we aangesloten zijn bij de beroepsorganisatie Noab, kunnen we ondersteuning van specialisten krijgen. Wij fungeren als huisarts." Slager, die ook klanten buiten het eiland heeft tot zelfs over de grens toe, hoopt zijn potentieel met ves tiging in Stavenisse verder te kun nen uitbreiden. Na de sluiting van het postkantoor was L E uit St. Maartensdijk er nog een tijd in gevestigd. Nu heeft het karakte ristieke pand, vlakbij de N.H. kerk in Stavenisse, opnieuw een dienstverlende bestemming ge kregen. Het voormalige postkantoor in Stavenisse heeft weer een bestemming gekregen met de komst van administratiekantoor Slager. In plaats van bijna 3,4 miljoen was de netto opbrengst in de eerste helft van dit jaar zes ton meer. Over het hele jaar gezien wordt op dit onder deel een meevaller verwacht van 982.000 gulden ten opzichte van de oorspronkelijke begroting. Maar het bestuur stelt de begroting liever niet bij. De marktwerking en het consumen- SGP-fractievoorzitter M. Dijke pleitte bij de aanbiedingen van zijn algemene beschouwingen over de begroting 1997 voor verlichting van de lasten en voor een evenredige verdeling over de burgers. "Geen cent teveel", zei ook Van der Linde, "maar ook geen cent te weinig als dat voor het goed functioneren van de gemeente Tholen nodig is", voeg de de PvdA-fractievoorzitter er direct aan toe. De zorg van mevr. M.H. Schot-de Hoog was echter de grote belastingdruk voor de Thoolse burgers. "Laten we het simpel hou den, want eenvoud siert de mens." Om het voorbeeld te geven had het AOV-raadslid haar beschouwingen niet van een gekleurde omslag voor zien en beide zijden van het papier benut. Wethouder Moerland kon daar op zich waardering voor opbrengen, want ook de PvdA had het papier aan weerszijden gebruikt, maar de algemene beschouwingen waren wel in een rode omslag ver pakt. De zware belastingdruk waar over mevr. Schot sprak, klopt vol gens Moerland echter niet, want Tholen staat van de Zeeuwse gemeenten derde van onder. tengedrag vertonen een dermate grillig karakter, dat het moeilijk is voor de netto opbrengsten een betrouwbaar cijfer in -de begroting op te nemen. De loonkosten vielen het eerste half jaar 130.000 gulden mee. Oorzaken zijn het wegvallen van de ziektewet premie en een verminderde afdracht van de loonheffing. De rijksbijdrage voor dit jaar is met 17.101.900 gul den ruim drie ton hoger dan ver wacht; het gevolg van enkele een malige zaken. Het bedrijfsresultaat van de Betho, exclusief de rijks- en gemeentelijke bijdragen, blijft ook in de bijgestel de prognose negatief (17,8 miljoen) maar valt twee ton gunstiger uit. Onzekere factor voor de toekomst is de nieuwe wet sociale voorzienin gen, die waarschijnlijk per 1 januari van kracht wordt. Zowel de finan ciering als de indicering zijn daarin nog onzekere factoren. Met het aan nemen van personeel en van orders moet de Betho echter nu al rekening houden met die nieuwe wet. Ook de vefëniging van Nederlandse ge meenten (VNG) maakt zich zorgen over de gevolgen van de aangepaste wet en heeft er een brief over geschreven aan de Tweede Kamer. Daarin wordt gesteld dat de finan ciële risico's van de sociale werk voorziening nu al te groot zijn voor de gemeenten, maar door onderde len van het wetsvoorstel nog worden vergroot. De risicoverdeling tussen rijk en gemeenten zou volgens de VNG dan ook aangepast moeten worden. Verder zal het aanscherpen van de criteria voor de doelgroep die in de sociale werkplaatsen aan de slag moet, problemen geven bij het bedrijfsmatig opereren van de bedrijven. Dhr. M. van Hoof van de Bovag biedt dhr. Dekker senior de oorkonde aan. Links zijn echtgenote en achter hen de zoons Johan en Peter met hun vrouw. jfc-S Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar incasso 25,90 per jaar incasso 47,30 (een jaarabonnement is dus 4,50 goedkoper) postabonnement incasso 61,90 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166-652752 b.g.g. 653474. fiUHHin Het is werkelijk triest gesteld met de aardappelprijzen. Waren de prijzen voor Doré en Bintje vorige week gezakt tot negen cent per kilo, nu is daar nog eens een cent afgegaan. Eerste klas Dorés brachten nog zeven of acht cent op. Ook Bintjes ging voor acht cent weg. Bildtstar zakte van maximaal 22 cent naar 20 cent. De aanvoer op de veiling te Sint-Annaland kelderde, evenredig aan de prijs, van 201 ton vorige week dinsdag tot 90 ton deze week. Dinsdag 24 september: Doré I 7-8; Bintje I 8, bonken 16-23, kriel 44; Bildtstar I 20, drielingen 8. Aanvoer 90 ton. Donderdag 12 september: Doré I 8; Gloria I 7; Eigenheimer II 14; Bintje I 6-8, bonken 19-21, drielin gen 9, kriel 41; Bildtstar I 20-22, drielingen 8. Aanvoer 158 ton. De gerenommeerde LIJSTENMAKER •eeuwzn voor het 'ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Alle merken doen uiteraard hun best om hun keukens Kijk niet alleen naar welke keuken u het mooiste vindt, er zo mooi mogelijk uit te laten zien. Toch kunt u een ook naar welke de beste is. Dat is de keuken die uw echte SieMatic direkt herkennen. Daar hoeft u alleen geld waard is. Daar blijft u jaren langer tevreden over. maar een keukendeur voor dicht SieMatic Bij SieMatic hebt u de grootste keuze: te slaan Als dat géén harde klap Individueel Design liefst 41 keukentypen, in alle stijlen, geeft, is het een SieMatic Altijd herkenbaar aan de fluisterzachte sluiting van deuren en laden. Omdat een SieMatic keuken, ook de voordeligste, is voorzien En in elke prijsklasse. Klein pf groot behuisd, bij ons m van een speciaal afdichtingsprofiel. Dat houdt stof tegen krijgt u altijd de meest ideale keuken. Speciaal voer u 1 c/5 en geeft rust in de keuken. Zo heeft elke SieMatic nog ontworpen: Individueel Design van SieMatic. De keuken véél meer unieke pluspunten om in de gaten te houden, waar u zich optimaal thuis voelt. Omdat alles in orde is. U ziet ze in onze showroom. En nergens anders. Kom en zie (hoor) het verschil, 't tiefsf een SieMatic.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17