Verkoop gebouwen moet tekorten op begroting verkleinen Werkgroep naar Bergse wethouder Aanzet uitbreiding wijk Dorpsweg Trendsetter Marehoek toe aan het tiende straatfeest Onze Top 10 van deze week. e o 0 o O 6.49 49 1.19 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Boete voor kabaal in St. Annaland Toppers van de week: Vier maanden Hoogaars van Thoolse makelij in de restauratie Plan in Oud-Vossemeer biedt plaats aan 43 woningen rijbewijs kwijt en geldboete Duizend housers in de Wellevaete bij Paul Elstak 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 11 Gemeente investeert extra in speelterreinen Wist het gemeentebestuur het tekort op de begroting voor 1997 beneden de ton te houden, voor de laatste drie jaren van deze eeuw gaat die vlieger niet op. De meerjarenra mingen laten opgeteld een gat van bijna 1,6 miljoen gul den zien. Dat bedrag kan met vier ton worden verlaagd door de rijksuitkering in verband met de gemeentelijke herindeling deels te gebruiken om investeringen ver vroegd af te schrijven, stellen burgemeester en wethou ders. Donderdag 26 september 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT D66 pleit voor aanpak Tholenseweg De werkgroep Tholenseweg veilig is hoopvol gestemd over de toekomst van de Tholenseweg voor fietsers. De werkgroep is er de laatste maanden in geslaagd om de verbinding tussen Tholen en Halsteren op de politieke agenda van Bergen op Zoom te krijgen. Nieuwe raad In het bestemmingsplan Dorpsweg II te Oud-Vossemeer zijn de eerste bouwactiviteiten gestart. Op diverse kavels zijn woningen uitgezet en voor drie gingen vorige week de heipalen de grond in. De wijk aan de noordkant van het dorp biedt ruimte voor 43 woningen. Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Straatnamen Navolging Martin Luther King Voetbalveld geschrapt Geld herindeling Uitgeroepen tot BESTE BRUIDSFOTOGRAAF 1994 van Nederland Steeds meer straten en buurten in het Thoolse organise ren in de zomer een gezamenlijke barbecue voor de bewoners. Voortgekomen uit de behoefte om meer onder ling contact te hebben. De trend werd gezet door de Marehoekstraat in Oud-Vossemeer, die dit jaar aan het tiende straatfeest toe was. Andijvie, 500 gram Magere varkenslappen, ~7no 500 gram^99"4.25 kilo 13Sd~ /.Z/ö CU Schouderham, dikke plak of dun gesneden,-, qq verpakt, per 100 gram 1.3*7 Cfl Goudse belegen kaas 48+, s\ kilo Mm lu.yu Cfl Frans stokbrood, voorgebakken, qq verpakt, per stuk M3& yy Herschi Original Cola, Sinas of Pub, lift fles 1.5 liter xm l.iy Cfl Conqueror port, red, white [Sr95j 0AC of tawny (1095), fles 0.75 liter O.y D Cfl Extra gevulde soepen, erwten of bruine r\f\ bonen [249) of goulash I2r99), blik 0.8 liter l.yy Deep blue roze zalm, blikje 106 gram JL69" yy Cfl Bruine bonen, doperwtjes, doperwten/wortel, worteltjes, rode kool, gebroken sperziebonen of appelmoes extra, 3/4 pot Nü Witte bollen, bruine bollen of witte puntjes 1 OQ Zaterdag: Slagroomsnack Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Woensdag maakte de werkgroep ren van de weg. Van Es die in het gebruik van het spreekrecht in de voorjaar door de werkgroep was commissie stadsontwikkeling van benaderd (evenals de meeste politie- de gemeente Bergen op Zoom die op 1 januari samengaat met de gemeen te Halsteren, de huidige eigenaar van de weg. In de commissie stads ontwikkeling komen kwesties over ruimtelijke ordening, verkeer en volkshuisvesting aan de orde. Voor zitter H. de Wit van de afdeling Tho len van veilig verkeer Nederland (VVN) en lid van de werkgroep: "Er is door de meeste partijen positief gereageerd. Mevrouw Kammeijer van D66 heeft een pleidooi gehou den om de weg veiliger te maken. Ze wil dat er na de herindeling zo snel mogelijk aandacht aan wordt be steed." Namens de werkgroep deed drs. H.A.G. Groenveld uit Halsteren (en docent aan 't Rijks) het woord. Hij stelde eerst de zes aanwezige leden van het comité voor en schetste in het kort de gevaarlijke situatie op de Tholenseweg voor fietsers. Groen veld wees erop dat de scheiding tus sen de rijbaan en het fietspad niet meer is dan een witte streep. Ter ondersteuning overhandigde hij het rapport dat verkeersdeskundige Feij uit Goes maakte ter verbetering van de verkeerssituatie. Verschillende raadsleden stelden vragen over de Tholenseweg. Zo reageerde Kammeijer op een brief van b. en w. van eind augustus waar in het college beweert dat de weg van de gemeente Tholen is. Zij zei dat dit niet juist is. De gemeente Halsteren betwistte de aansprake lijkheid op de weg. De Brabantse buurgemeente vond dat de weg aan de provincie toebehoorde maar de Raad van State bepaalde dat de weg wel degelijk bij de gemeente Halste ren hoort. Met de komende herinde ling valt de weg automatisch onder de verantwoordelijkheid van de nieuwe gemeente Bergen op Zoom. Wethouder G.A.A.J. Janssen erken de dat dit een fout was. Kammeijer pleitte ervoor de Tholenseweg direct ia de herindeling aan te pakken als het verkeersveiligheidsplan op nieuw besproken zal worden. Ook J. van Es van Lijst Linssen maakte zich sterk voor het verbete- De 24-jarige AJ.J.M.H. uit Heense Molen heeft van de Thoolse kanton rechter bij verstek 125 gulden boete gekregen voor het veroorzaken van wanonderlijkheden in St. Annaland. Dat gebeurde 5 november vorig jaar op het Havenplein, waar H. volgens de kantonrechter met uitdagend gedrag voor kabaal op straat zorgde.- De Brabander ging met een Thole- naar op de vuist, waarna er groeps vorming ontstond dat zich dreigde uit te breiden. De politie trok de gummiknuppel en vroeg verster king. Hoewel de politie destijds geruststellende mededelingen deed ('Het viel allemaal best mee.1) wer den de volgende zaterdag uit voor zorg alle voertuigen die via de Spuistraat het dorp inkwamen, aan gehouden. H. werd veroordeeld voor overtreding van artikel 2.1 van de Algemene Plaatselijke Verorde ning Tholen. ke partijen die op 27 november aan de verkiezingen meedoen) kwam persoonlijk poolshoogte nemen van de situatie. Hij stelde dat de nieuwe gemeente verplicht is de weg aan te pakken. In dit verband wees hij op de andere toegangswegen naar de stad waar maatregelen voor Fietsers zijn getroffen. Het raadslid deelde een schouderklopje uit aan de werk groep ('het is een serieuze groep mensen') en beval de aanbevelingen van het rapport bij de wethouder aan. De Wit: "Het is nu wachten op de verkiezingen. Daarna komt er een nieuwe raad. Hoe die eruit zal zien, moeten we nog maar afwachten maar alle fracties zijn nu op de hoogte. We houden de moed erin." Het Thoolse D66- raadslid J. van den Donker volgde de vergadering vanaf de publieke tribune. Deze maand ontvangen alle fractievoor zitters van de Thoolse partijen een map van de werkgroep met de aan bevelingen van de verkeersdeskun dige en krantenknipels over de acties die het comité tot nu toe heeft ondernomen. Op 30 oktober begint de gemeente Halsteren met werkzaamheden op de kruising van de Tholenseweg met de Nieuw Beijmoerseweg. Dit kruispunt wordt een rotonde zoals bij Vogelenzang. De gemeente zal een rijbaan voor het verkeer open houden maar een en ander zal voor het autoverkeer tot filevorming en vertraging leiden. Het kruispunt zal naar verwachting twee weken afge sloten worden. Het verkeer wordt omgeleid. Fietsers en bromfietsers kunnen dezelfde route blijven rij den. De in Tholen gebouwde hoogaars YE 36, de Andries Jacob, wordt gerestaureerd. Zaterdagmorgen om half tien wordt het 20 ton wegende, antieke schip uit het water gehaald en op de wal gezet bij Dutch Clea ning Mill te Middelburg. Dat gebeurt met zwaar materieel: een kraan en een dieplader. De Andries Jacob blijft de komende zes maan den op het terrein van het bedrijf lig gen. De achtersteven van het schip is aan restauratie toe. Op ambachte lijke wijze worden knieën, krom mere, liggers en gangers vervangen. Het karwei wordt geklaard door scheepstimmerlieden van de stich ting Behoud Hoogaars, eigenaar van de YE 36. Het schip werd in 1900 gebouwd op de werf van Dirk van Duivendijk in Tholen voor visser Jan Bliek uit Veere. Het was bestemd voor de garnalenvisserij en kreeg de naam VE 13 Vrouwe Anthonie. De hoogaars ging in de loop der jaren over in diverse han den en veranderde twee keer van naam: YE 114 De Drie Gebroeders en YE 36 Andries Jacob. Het schip kwam in 1990 in handen van de stichting die het in de vaart houdt. Het is de laatste, authentieke vis sershoogaars die nog in de vaart is. Half november wordt er voor het publiek een open dag georganiseerd waarop men de boot en het resultaat van de restauratie van dichtbij kan zien. Ten oosten van de Vossemeerse Dorpsweg komt de woningbouw op gang. In het verlengde van de Philips van Dorpstraat zijn heipalen de grond in gegaan. De 31-jarige R.G. de R. uit Bergen op Zoom mag vier maanden geen autorijden. Bovendien moet hij nog 850 gulden boete betalen omdat hij voor de vierde keer onverzekerd door de politie achter het stuur werd aangetroffen. De Thoolse kanton rechter legde die straffen vrijdag middag bij verstek op omdat De R. niet verschenen was. Bovendien werd de Bergenaar tot een boete van 420 gulden veroordeeld omdat hij zonder rijbewijs reed. Ook de 40-jarige A.A.A. uit Oud- Vosseméer reed onverzekerd. De kantonrechter gaf hem bij verstek een boete van 600 gulden. De 35- jarige mevr. H.C.O. uit St. Annaland moet niet alleen 600 gulden betalen voor onverzekerd rijden, ze is ook haar auto kwijt omdat dit volgens de kantonrechter niet meer dan een wrak was. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie LM. De Wellevaete is vrijdag 22 novem ber al uitverkocht voor het optreden van d.j. Paul Elstak, die met zijn Rave On momenteel hoog in de top 40 staat. De in binnen- en buitenland bekende artiest komt op uitnodiging van de beheerscommissie en met subsidie van de gemeente Tholen naar het St. Annalandse gemeen schapscentrum. De geluidsbarrière zal wel eens overschreden kunnen worden omdat het om zeer stevige muziek gaat, zogenaamde hardcore. De harde, monotone house is onder de jeugd van 12 tot 20 jaar erg in, zegt secretaris Piet v.d. Vlies van de beheerscommissie. De 30-jarige Paul Elstak begon in een Haags clubhuis als zestienjarige plaatjes te draaien, waarna hij de kneepjes van het mixen e.d. zo goed in de vingers kreeg, dat hij in een vooraanstaande discotheek in Rotterdam terecht kwam. In 1990 ging Elstak zelf muziek maken. Uit die tijd dateert het nummer 'James Brown is still alive.' Later werd hij, met name ook in Duitsland, populair met 'Lives like a dance' en 'Love you more.' Paul Elstak zegt 22 november een ruim vier uur durende wervelende show te zullen brengen in de Welle vaete met een begeleidingsgroep, een zangeres en een danseres. De St. Annalandse beheerscommis sie brengt vrijdag 27 december in samenwerking met Uit op Tholen een muziekprogramma voor een wat rustiger publiek: de bekende fluitiste Berdien Sternberg treedt dan op. Inmiddels zijn 22 bouwvergunnin gen aangevraagd en is een aantal nog in voorbereiding, praktisch alle maal van inwoners van het dorp. Het beleid van het gemeentebestuur is dat Tholenaren die op de wachtlijst staan de voorkeur krijgen en daarna projectontwikkelaars een kans wordt geboden, licht een woord voerder van de gemeente toe. De belangstelling om een eigen woning te bouwen is de laatste tijd ook gegroeid als gevolg van de lage ren testand in combinatie met de aan houdende huurverhogingen. Maar bij het ontwikkelen van plan nen houdt de provincie een oogje in het zeil; er zijn via het streekplan Vanwege dit tweede lustrum werd voor één keer afgezien van de tradi tionele barbecue. In dorpshuis De Vossenkuil genoten zaterdag ruim zestig mensen van een koud buffet, met aansluitend muziek van het orkest Window en nog een optreden van tonprater d'n Teun. "Het aantal deelnemers groeit nog steeds", zegt penningmeester Jaap van der Jagt van het buurtcomité Marehoek. "Maar er waren nu wat zieken. En ook vierde een echtpaar uit de straat hun veertigjare bruiloft." Hij kijkt terug op een geslaagde avond. "De band speelde voor ieder een wat; van De klok van Arnemui- den tot house." Ook aan de jeugd van de Marehoek namelijk beperkingen gesteld aan de groei van plattelandskernen. De invulling van de bebouwing is in de huidige bestemmingsplannen minder strak geregeld dan vroeger. Er wordt met bouwstroken gewerkt waarin verschillende soorten wonin gen (vrijstaand, halfvrijstaand, rijen- bouw) door elkaar kunnen voorko men. De huidige inzichten gaan uit van meer variatie in woonwijken. De uitbreiding levert Oud-Vosse meer diverse nieuwe straatnamen op, die met de oudste historie van was gedacht, 's Middags was er voor hen een play-backshow. Tevoren lieten 24 kinderen zich de maaltijd goed smaken. Daama traden 13 groepen voor het voetlicht op het fraaie podium in de grote zaal. De jury, bestaande uit burgemeester Van der Munnik, zangeres Anita Kouwenhoven van Big Deal, schooldirecteur Rijk en hróöste boer Bas Quist, had er geen eenvoudige klus aan. Uiteindelijk werden Daniëlle Klip- pel en Debbie Timmermans de win naars als smurfen met 'Salsa parella macarena'. Nummer twee werd Marsha v.d. Berge als smurf met 'Ik raak alles kwijt' en derde Joyce van Dam en Sanne van Dort als Loïs het dorp verbonden zijn. De Philips van Dorpstraat wordt in oostelijke richting doorgetrokken en krijgt twee zijstraten naar het zuiden. De eerste (gerekend vanaf de Dorps weg) heet Damasstraat, de tweede Botlandstraat. Aan de zuidkant van deze twee straten ligt de Doornick- straat. De namen herinneren aan vier van de zes mannen die in 1410 van graaf Willem VI van Holland en Zeeland toestemming kregen om een schor ten noorden van Tholen in te polde ren (de huidige Oud-Vossemeerse- polder). Philips van Dorp, getrouwd met een natuurlijke dochter van graaf Willem, was schatmeester van Holland; Loureys Damaiszoon, later Laurens van Overvest genoemd, was een geestelijke die secretaris en raad was van het Hof van Holland; Helmich van Doornick was kamer ling, zegelbewaarder en zegelaar van graaf Willem en ook Pieter Lane met 'It's the first time'. Van der Jagt presenteerde de show als 'Hen- nie Buisman' en het extra optreden van drie straatbewoonsters als dikke dames uit Amerika oogstte veel suc ces. Alle kinderen kregen een aan denken, een pet, portemonnee en snoepzak. De belangstelling voor de show was aan het begin van de mid dag niet bijzonder groot, maar uit eindelijk kwamen nog zo'n 120 mensen een kijkje nemen, meldt Van der Jagt. Hij zwaaide 's avonds twee comitéleden uit: voorzitter Wil Kokke die er vanaf het begin bij betrokken is geweest, en Kees van Vossen die er na vijf jaar mee ophoudt. Het idee voor de straatbarbecue ont stond bij Van der Jagt thuis op een verjaardag. Het werd uitgewerkt door een comité en sloeg aan. Dat eerste jaar was er voor de jeugd nog geen afzonderlijke activiteit, maar dat is daarna wèl steeds gebeurd. (van) Botlant was een raadsman van de Hollandse graaf. Tenslotte is ook de - doodlopende - straat die van de John F. Kennedy- straat richting Willem van Beieren- straat loopt (over het terrein van het voormalige busbedrijf Van de Klundert) door het gemeentebestuur van een naam voorzien. Hiervoor is naar de nieuwste geschiedenis gekeken, en wel naar die van de Verenigde Staten. Martin Luther Kingstraat is er uit de bus gekomen, de in 1968 vermoor de baptistenpredikant en leider van de beweging tegen rassendiscrimi natie. Voor de woonwijk Molen hoek in Tholen hebben burgemees ter en wethouders inmiddels even eens drie straatnamen vastgesteld: Windmolen, Rosmolen en Water molen. Enkele keren werd in de winter nog een gourmetavond georganiseerd, maar daarvoor was de belangstelling stukken minder zodat ervan is afge zien. De Marehoek probeert ook steeds teams op de been te brengen voor activiteiten als de zeskamp op koninginnedag, maar tot de vorming van een buurtvereniging is het nooit gekomen. Volgend jaar zal de Marehoek weer de gebruikelijke straatbarbecue hou den. Het initiatief slaat nog altijd aan, want afgelopen zomer kreeg het navolging (voor het eerst) in de Jol- straat in Tholen en in de Muyepol- der in Sint-Maartensdijk. In Tholen pakte de Venkel straat/Vlasmarkt dit idee vijf jaar geleden op en ook in de Garnalenstraat werd al gezamenlijk gebarbecued. Datzelfde geldt voor de Burg. Smithstraat in Sint-Anna- land. En in Oud-Vossemeer wordt inmiddels op grote schaal vlees gebraden in de 'buitenlucht: Onder de Molen, Hofstraat, Kalisbuurt, Weelhoekstraat, Molenstraat en Patrijzenweg. Om de tekorten nog verder terug te dringen, bekijkt het gemeentebe stuur de mogelijkheid om een aantal gebouwen te verkopen of de exploi tatie daarvan te beëindigen. Zo mogelijk al vanaf 1998. Daarmee krijgen de fracties van PvdA, CDA, D66 en AOV - die dit in mei voor stelden in de commissie financiën - hun zin. De gebouwen die het betreft zijn de Sakofahal en de aula in Sint-Anna- land; de Gasthuiskapel, de voorma lige mavo (Vijfhoek),de aula en peuterspeelzaal De Fabeltuin/oefen- lokaal Concordia in Tholen; voor malige kleuterschool Radda Barnen- straat en aula in Sint-Maartensdijk. Een aanvankelijk voor volgend jaar geplande opknapbeurt van de Vijf hoek in Tholen is inmiddels van de investeringslijst afgevoerd. Overigens is er, om de lasten te spreiden, behoorlijk geschoven met investeringen. Het opknappen van dorpshuis De Wimpel en de peuter speelzaal/bibliotheek in Sint-Phi- lipsland is van 1997 opgeschoven naar 1998. Datzelfde geldt voor het vervangen van stoelen in De Welle vaete te Sint-Annaland en de bouw van een havenontvangstinstallatie in Sint-Philipsland. Ook voor 1998 en 1999 gepland her stelwerk aan laatstgenoemde haven is in de investeringslijsten met een jaar uitgesteld. De komende maan den valt de beslissing of deze haven al dan niet gehandhaafd blijft. De opknapbeurt van het Holland Huis in Scherpenisse is opgeschoven van 1998 naar 1999. Het derde voetbalveld in Tholen komt op de investeringslijsten t/m 2000 niet langer voor, evenmin als een nieuwe peuterspeelzaal in Sint- Annaland. Voor de aanleg en verbetering van speelterreinen wil het gemeentebe stuur in 1998 en 1999 jaarlijks 75.000 gulden investeren en in 2000 nog 40.000 gulden. Ook wordt in zowel 1998 als 1999 een halve ton uitgetrokken voor projecten op het gebied van de sociale vernieuwing. De investeringslijst voor het jaar 2000 vermeldt ondermeer het aan passen van de brandweerkazerne in Tholen aan de arbo-eisen, verbete ren van de kruising Oude Zee- dijk/Koelhuisweg/Havenweg/Spui- straat in Sint-Annaland en het ver vangen van bomen aan de Parksin gel in Tholen en op de begraafplaats in Sint-Annaland. In 1998 wordt bij na 6,6 miljoen gulden geïnvesteerd, het jaar daarop bijna 4,1 miljoen en in 2000 ruim 4,1 miljoen. In toene mende mate wordt een beroep gedaan op de reserves. Op 1 januari volgend jaar zit er bijna 32,9 miljoen in de spaarpot van Tholen, maar vier jaar later zal dat acht miljoen gulden minder zijn. Volgend jaar wordt een nieuwe reserve aangelegd: een rioolfonds waaruit de komende jaren de dure rioleringswerken bekostigd moeten worden. Het eerste jaar zal daarin ruim anderhalf miljoen gulden gestopt worden. Naar nu verwacht zal de begroting voor 1998 een tekort vertonen van 343.000 gulden, die voor het jaar daarop van 541.000 gulden en die voor 2000 van 685.000 gulden. Door diverse investeringen, zoals wegverbeteringen, vervroegd af te schrijven wil het gemeentebestuur die bedragen verlagen. Ze wil daar het overschot voor gebruiken van de rijksuitkering herindeling Tholen/ Sint-Philipsland (bedoeld voor wachtgeldverplichtingen). Daarvan is in 1998 drie ton vrij besteedbaar en het jaar daarop 470.000 gulden. De begrotingstekorten komen dan op 283.000 gulden (1998), 371.000 gulden (1999) en 515.000 gulden (2000). Advertentie I.M. Jessica Plandsoen. Marjolein Stokvis. Nicole en Linda Kokke en Lucinda van Driel (v l.n.r.) beten als de Spice Girls de spits af bij de play- backshow van de Marehoejcstraat. Bij 1 kilo van deze kaas 'n doosje 6 viergranen eieren, kl.4, gratis.* wit, pak 12 rollen 4.99 6 StukS A Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 september a.s.* Voor actievoorwaarden zie de winkel. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11