Bordui luidt noodklok voor de Rozeboom 'Ik heb nooit de ambitie gehad voor het grotere werk daarbuiten' Scherpenissenaar wil nieuwbouw niet naast de deur Zeiljacht op bodem Feestelijke opening van jachthaven Aanbestedingen provincie als regel openbaar A. Petermeijer 25 jaar rector van 't Rijks te Bergen op Zoom NOG GEEN ABONNEE? BEL 0166-652752 Auto botst op voorganger Donderdag 12 september 1996 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 3 In vele woonzorgcentra maakt de gemeentelijke bijdrage een belangrijk deel uit van het budget. Wanneer de gemeente Tholen het tuinonderhoud bij de Rozeboom in St. Philipsland niet meer betaalt, blijft er slechts een zeer beperkt bedrag over. Bovendien zijn de servicekosten voor de bewoners al onevenredig hoog. Directeur F. Bor dui van de groep verpleeghuis- en ouderenzorg Ooster- schelde van de SVRZ, bracht dat dinsdagmiddag naar voren bij een zitting van de hoorcommissie voor de bezwaarschriften. Hij sprak over een 'gebrekkige finan ciering en onvoldoende sluitende exploitatie over de rug van de bewoners.' Niet redelijk Noodlijdend complex Gemeenschapsruimte Een rector als vriend. Dat is niet bepaald het beeld dat men bij het hoofd van een middelbare school heeft. Toch wil drs. A. Petermeijer graag persoonlijk contact met zijn leerlingen. Hij vierde onlangs dat hij 25 jaar als rector verbonden is aan regionale scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom. Hij heeft hart voor zijn pupillen van wie een aanzienlijk deel van Tholen komt. Eenheid Spreekuur Namen leren Afscheid Tholenaren Stijl herken je. En Burley hééft stijl! Comfortabele schoen met heerlijke pasvorm. Multi- combineerbaar en ge schikt voor elk moment. Quist heeft dit Italiaanse topmerk al binnen. Wanneer komt u? en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Gemeente vindt bezwaren veel te vroeg "In Middelburg worden mijn bezwaren serieus genomen, want er is inmiddels al iemand de zaak op komen meten. Dat doet je goed." M.J. Klippel uit Scherpenisse ligt met de gemeente overhoop over de toekomstige woningbouw in het dorp. Achter zijn woning aan de Langeweg raakt hij, volgens de plannen, tien tot twaalf meter tuin én zijn boomgaard kwijt en wordt een afstand van slechts negen meter aangehouden tot de nieuwe bouwkavels. Schadeclaim Te vroeg 'Gemeente betaalt te weinig voor woonzorgcentrum De hoorcommissie bestaat uit de zeven fractievoorzitters in de Thool- se gemeenteraad onder leiding van onafhankelijk voorzitter C. Meer- tens uit Poortvliet, het voormalige hoofd financiën van de gemeente. In de ruim anderhalf jaar dat de huidige Thoolse raad in functie is, was het de eerste keer dat de hoorcommissie in actie kwam. Het tuinonderhoud van de Roze boom werd altijd door de voormali ge gemeente St. Philipsland gesub sidieerd, maar als gevolg van de her indeling wilde de gemeente Tholen dat niet meer doen. Voor Ten Anker, Sint Maartenshof, de Schutse en Elenahof gebeurde dat ook nooit en er moest één lijn getrokken worden. In twee jaar zou de subsidie van 4650 gulden moeten verdwijnen, wat de bewoners van de Rozeboom 96,88 per jaar extra kost. Bordui pleitte voor een afbouw van de subsidie in vijf in plaats van in twee jaar. "De subsidie voor het tuinonderhoud bestaat minstens al 15 jaar en dan is een afbouwtermijn van 2 jaar niet redelijk", zei de SVRZ-directeur. Eerder was al een voorstel gedaan voor een afkoop som van 10.000 gulden, maar dat had de gemeente eveneens afgewe zen. De directeur hield de commissie voor, dat de huurders van de Roze boom rechtstreeks getroffen wor den, terwijl er al meerdere lastenver zwaringen zijn. Voor het bejaarden alarm moeten mensen die dat medisch niet persé nodig hebben, voortaan zelf betalen. Verder is de huursubsidie met 240 gulden per jaar verminderd. De bewoners wer den voorts geconfronteerd met de nieuwe ingezetenenomslag van hef waterschap. M. Dijke (SGP) hield Bordui voor, dat die lastenverhogingen toch voor alle burgers gelden en niet alleen voor de huurders van de Rozeboom. De SVRZ-directeur erkende dat, maar hield overeind, dat het bij andere lastenstijgingen komt, zoals van de komende renovatie. "Wan neer een noodlijdend complex van 24 jaar oud dat zich nu al nauwelijks kan bedruipen met de bestaande huur, aangepast moet worden voor het gebruik van rolstoelen e.d., dan vergt dat meer dan 100 gulden huur per maand extra. Daarvoor krijgt men dan natuurlijk wel meer com fort, maar de lasten worden zwaar der", aldus Bordui. "Met een hogere huur krijgt men ook meer huursubsi die", hield Dijke hem voor. J. de Jager (CDA) noemde het 'een nieuw element' dat de SVRZ de sub sidie voor het tuinonderhoud nu wil handhaven. Ook P. van .Belzen (RPF/GPV) wees daar op. "In het raadsvoorstel dat aangenomen is, werd door b. en w. vermeld dat over de afschaffing overeenstemming bereikt was met de SVRZ. Alleen over de termijn was geen akkoord." Bordui antwoordde, altijd tegen de forse teruggang van de subsidie te zijn geweest. "Als het ter voorko ming van rechtsongelijkheid toch nodig was, dan wilden wij een over gangsperiode van tenminste vijf jaar. Overigens hoeft voor ons het tuinonderhoud niet gesubsidieerd te worden, het gaat ons om een bijdra ge voor het woonzorgcentrum." Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) was beducht voor een verhoging van de servicekosten met 20% geduren de 5 jaar. "En die lopen al uit de pas", zei Bordui. "De huishuur komt aardig overeen met vergelijkbare woningen, maar voor servicekosten betalen de bewoners van de Roze boom onevenredig veel. De onvol doende sluitende exploitatie wordt over de rug van de bewoners gedicht. Vanaf het begin van het complex is er een gebrekkige finan ciering geweest", zo bracht de SVRZ-directeur naar voren. De Jager, oud-wethouder in St. Philips land, beaamde dat. "Door de extra gemeenschapsruimte was er een oneigenlijke financiële constructie." J. van den Donker (D66) informeer de of de bewoners al op de hoogte waren gesteld van de hogere servi cekosten. "Nog niet", meldde Bor dui. De SVRZ heeft de extra kosten via de exploitatierekening verwerkt. De directeur zegde de commissie nog een overzicht van de huren in de Rozeboom toe alsmede een ver gelijking met soortgelijke woon vormen. Dat kan dan nog meege nomen worden in de besluitvor ming in de raadsvergadering van 21 oktober, waarvoor de hoor commissie voor de bezwaarschrif ten een advies aan de raad zal uit brengen. De provincie buigt zich momenteel over het beleid ten aanzien van aan bestedingen. Basis daarvan is de verantwoordelijkheid om als beste der van gemeenschapsgelden een zo gunstig mogelijke prijs/kwaliteit verhouding te realiseren. Dat houdt in, dat ook niet-Zeeuwse aanbieders bij de aanbestedingen betrokken moeten worden. Verder is het uit gangspunt dat in beginsel openbaar moet worden aanbesteed. Door maximale mededinging kan dan een scherpe prijsstelling bereikt worden. Afwijken van dat openbaar aanbe steden zou alleen met een goede motivatie moeten kunnen. Er moe ten verschillende procedures gaan gelden afhankelijk van het bedrag dat met het werk gemoeid is. Voor werken tot 50.000 gulden, als mede leveringen en diensten tot 20.000 gulden, komt er geen voor geschreven procedure. Deze drem pelbedragen zijn afgestemd met de beide andere zuidelijke provincies Noord-Brabant en Limburg. Open baar dan wel - gemotiveerd - meer- of enkelvoudig onderhands aanbe steden moet gelden voor werken tussen 50.000 gulden en twee ton, alsmede leveringen en diensten tus sen 20.000 gulden en een ton. Open baar dan wel - gemotiveerd - meer voudig aanbesteden gaat gelden voor werken tot een half miljoen, leveringen en diensten boven een ton. Tenslotte zijn er de Europese aanbestedingsregels. Die gelden voor werken boven 10,68 miljoen gulden, alsmede leveringen en dien sten boven 452.135 gulden. Aanbe steden door de provincie gebeurt volgens het uniform aanbestedings reglement. Naast opdrachtgever is de provincie ook als subsidiegever betrokken bij derden die werken, leveringen en diensten aanbesteden. Het aanbeste dingsbeleid voor gesubsidieerde instellingen wordt dit najaar ontwik keld. De jubilerende rector A. Petermeijer zou 'zijn' school nooit willen ruilen voor ander werk. Petermeijer komt uit wat je gerust een echt 'onderwijsnest' kunt noe men. Zowel in zijn eigen als in zijn schoonfamilie zijn er veel leraren. Het is dan ook niet verbazingwek kend dat zijn twee eigen dochters ook in het onderwijs werkzaam zijn. Petermeijer werd in 1937 geboren in het Zeeuws-Vlaamse Breskens (Brèsjes zoals hij zelf nog steeds zegt). Later verhuisde hij naar Utrecht, waar hij aan de universiteit sociale geografie (aardrijkskunde) studeerde. Na zijn studie ging hij op zoek naar werk. Veel van zijn mede studenten kwamen in het bedrijfsle ven of bij de overheid terecht, maar Petermeijer koos voor het onder wijs. Hij werd aangenomen op de hogere burgerschool (hbs) in Bergen op Zoom. Daarnaast gaf hij nog les in Utrecht en later in Middelburg. "Het was niet echt een bewuste keu ze om naar Bergen op Zoom te gaan. Het kwam min of meer zo uit. Ik kon hier aan de slag als leraar aardrijks kunde en het beviel me hier zo goed, dat ik gebleven ben", vertelt de jubi laris. "Er is me wel eens gevraagd of ik geen baan buiten deze school zou willen hebben. Het grotere werk zogezegd- Maar daar heb ik nooit ambitie voor gehad. En ook een baan als hbo- of universitair docent trok me niet. Het onderwijs, het omgaan met de leerlingen, heeft me altijd meer geboeid dan de weten schap. Bovendien heb ik het hier prima naar mijn zin op 't Rijks en in Bergen op Zoom. Een andere school is voor mij ook niet nodig. Het onderwijs is immers altijd in bewe ging. Toen ik op de hbs begon, zaten er zo'n 200 leerlingen op. De laatste jaren zijn het er rond de 1500 en we hebben nu alle richtingen in het algemeen voortgezet onderwijs onder één dak." Petermeijer kwam in 1960 in dienst bij de toenmalige hbs. Zijn carrière is er één récht omhoog. Begonnen als leraar aard rijkskunde in deeltijd, kwam hij later in vaste dienst. In 1968 werd hij conrector en uiteindelijk in 1971 rector. Ondanks het feit dat zijn bestuurlijke functies steeds groter werden, bleef hij het lesgeven trouw. "Dat is iets wat ik erg belang rijk vind. Overigens geven alle directieleden bij ons nog een paar uur les. Anders verlies je het contact met de praktijk. Je houdt de ontwik kelingen bij van de lespraktijk en de leerlingen", zegt Petermeijer. "Het onderwijzen is een wezenlijk deel van de rectorsfunctie. Ik trek graag op met de leerlingen. Ze moeten hier op school leren, maar ook een ple zierige tijd beleven. Als rector pro beer je de school tot een eenheid te maken." Het smeden van leraren en leerlingen tot een eenheid wordt er niet eenvou diger op als een school groeit tot het formaat van 't Rijks. Toch heeft Petermeijer er nooit zo'n moeite mee gehad. "Nee, echt waar. We hebben een heel fijn lerarenkorps dat erg gemotiveerd is. Daarnaast zijn de leerlingen heel positief ingesteld. Je hebt natuurlijk altijd uitzonderingen, maar dat zijn er dan ook maar enke len. In het algemeen is er heel goed te praten met de leerlingen", vertelt de rector. "Ze hebben ook een heel positieve inbreng in de medezeggen schapsraad. Vaak komen ze met hele reëele voorstellen. Zo hebben we sinds dit jaar bijvoorbeeld alle plas tic bekertjes afgeschaft. Iedere leer ling krijgt van de school een beker van hard-plastic met een deksel. Het idee is vanuit de leerlingen gekomen en het werkt heel goed." De rector stelde vanaf het moment dat hij de leiding over de school kreeg een leerlingenspreekuur in. "Dinsdag middag van één tot twee uur ben ik uitsluitend voor leerlingen te spre ken. Ze kunnen hun problemen en klachten aan me voorleggen of met voorstellen komen. De leerlingen die nieuw instromen in de bovenbouw nodig ik altijd zelf uit voor een gesprek. Ik moet zeggen dat er van dat spreekuur vrij veel gebruik gemaakt wordt." Petermeijer is erop gebrand om zijn leerlingen persoonlijk te kennen. In de directiekamer (die in de geschie denis van 't Rijks overigens altijd in dezelfde ruimte gevestigd is geweest) hangen alle foto's van de ongeveer 300 brugklassers. "Ik pro beer ze ieder jaar uit m'n hoofd te leren. Ik hecht eraan om zoveel mogelijk leerlingen persoonlijk te kennen. Het zijn namelijk geen nummers, maar individuen. Ook in zo'n grote school", legt Petermeijer uit. "Overigens is de school maar zo groot als de klas waarin je zit en misschien nog wat parallelklassen. De grootte van een school is geen probleem, als je je er thuis voelt. Bovendien heb je er veel meer mogelijkheden. We hebben bijvoor beeld een uitstekende bibliotheek en ook wat vakkenpakket betreft, kun je ruim kiezen. Ook in tekenen en muziek kun je bij ons examen doen, want alle vakken tellen volledig mee." Zijn betrokkenheid bij de leerlingen blijkt mede uit het feit dat hij zelf in de brugklassen nog een aantal uren aardrijkskunde geeft. Hij zou die paar uurtjes niet kwijt willen raken. Dankzij het feit dat zijn vrouw eveneens aardrijkskunde geeft aan 't Rijks, kan zij in noodge vallen uren van haar man overne men. "Mijn leerlingen vergeten zelfs wel eens dat ik ook de rector ben", zegt hij lachend. Petermeijer zit zelf alle rapportvergaderingen voor en leidt diverse andere vergaderingen. Een drukke baan die zelfs flinke delen van zijn vrije tijd in beslag neemt. Desondanks voelt de jubile rende rector zich thuis in de Bergse school die in 1882 als hbs werd opgericht, in 1968 een scholenge meenschap werd en sinds 1992 offi cieel de naam kreeg die het in de volksmond allang had: 't Rijks. "Natuurlijk polsen ze je wel eens voor een andere baan, maar ik voel me hier goed." Toch houdt de 59-jarige Petermeijer nog genoeg tijd over voor beslom meringen naast het schoolleven. Zo was hij maar liefst 26 jaar lid van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Bergen op Zoom. Daarmee is hij een aantal jaren gele den gestopt, maar hij vervult nu nog wat andere functies. Ook in de poli tiek (het CDA) zijn hij en zijn vrouw geen onbekenden. "De kennis die je opdoet, gebruik je om te groeien in je vaardigheden. Zo kom je vooruit in het leven, maar dat is niet het eni ge. Je moet het ook gebruiken in de maatschappij. Dat probeer ik de leerlingen ook bij te brengen", zegt Petermeijer. Daarnaast heeft de rec tor als hobby's reizen, lezen, televi sie kijken en tuinieren. Hij vindt het echter niet erg om veel tijd in het schoolwerk te steken. Het onderwijs heeft immers zijn hart gestolen. "Het zogenaamd 'afbran den' in het onderwijs herken ik niet. En ik zou ook hier niemand weten die dat ervaart. Het vak legt welis waar een grote druk op de leraren, maar het levert ook voldoening op als je zo met leerlingen bezig kunt zijn. Dat noem ik een stukje psy chisch inkomen", zegt Petermeijer. "En natuurlijk moet je liefde voor kinderen hebben, anders gaat het niet. Leerlingen kunnen inderdaad heel moeilijk zijn, maar mijn erva ring is dat je toch heel redelijk met ze kunt praten. Ik heb op 't Rijks negen collega's die dit jaar ook al 25 jaar aan deze school verbonden zijn of in het onderwijs zitten. Dat houd je niet vol als je het niet naar je zin hebt." In ieder geval is Petermeijer het nog lang niet beu. "Zolang ik nog gezond ben, hoop ik hier nog te blijven tot aan mijn pensioen. En dat is over zes jaar", zegt de rector, die maar liever niet denkt aan dat komende moment van afscheid. "Ik denk inderdaad dat het me wel zal tegenvallen wanneer ik op moet houden. Maar ik weet dat het gaat komen, dus ik kan me erop voorbe reiden." Als Petermeijer tot aan zijn pensionering in dienst blijft, houdt hij twee records. In 1971 werd hij de jongste rector van Nederland (33 jaar) en bij zijn afscheid zal hij het langst onafgebroken rector zijn geweest op dezelfde school (32 jaar). Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van Petermeijer orga niseert 't Rijks van 27 september tot en met 4 oktober een recordpoging T-shirts beschilderen. Op de laatste dag wordt de recordpoging vastge legd door een notaris. De rector en zijn vrouw zullen op de versierde school feestelijk worden onthaald. 't Rijks telt veel Thoolse leerlin gen. In de tijd dat A. Petermeijer op de school kwam, toen nog een hbs, telde de school 200 leerlingen vanwie de helft van Tholen afkomstig was. Dat kwam hoofdzakelijk doordat katholieke kinderen naar gelijk- geaarde scholen gingen zoals Roncalli en het Mollerlyceum. Die verhouding is in de loop der jaren flink veranderd. Nu zijn er 1588 leerlingen waarvan er zo'n 250 van Tholen afkomstig zijn. De Thoolse wethouder I.C. Moerland is lid van de bestuurs commissie en verder zijn er negen Thoolse personeelsleden: C. Zuidweg (Nederlands), G.A. Zoeteweij (Engels), A.G.M. Sauteren G. Westerweel (Biolo gie), mevr. A.H.M. Sauter- Steijns (tekenen en handvaar digheid), mevr. R. van Duiven- booden (lichamelijke opvoe ding) en mevr. C.W.M. Schoonen-van der Lint (begelei ding leerlingen) allemaal uit Tholen, A.S. Havermans uit Oud-Vossemeer en mevr. P.J. Jansens uit Scherpenisse (beiden administratief medewerker). Mevr. N.G. de Jager-Maris uit Anna Jacobapolder en J. Potap- pel uit Stavenisse zijn lid van de ouderraad. MADE IN ITALY THOLEN. BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 60 23 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). Zaterdag wordt met een groot feest de uitbreiding van de jachthaven Sint-Annaland geopend. Het begint om drie uur al met een jeugdzeil- en roeiwedstrijd in en rond de haven. Om half vier zal een gelegenheids orkestje al varend zijn muziek ten gehore brengen, afgewisseld door fanfare Accelerando uit Sint-Anna- land die tussen vier en vijf uur zal spelen. De boten in de haven zullen zoveel mogelijk versierd zijn. Om vier uur varen een aantal schepen de haven uit om bij boei KR/KT 14 de bekende solozeiler Henk de Velde te verwelkomen die met zijn enorme catamaran (met een mast van zo'n dertig meter hoog) mee vaart naar de haven. Daar zal hij bij wijze van openingshandeling een lint doorva ren, begeleid door het geluid van scheepshoorns, het spuiten van water door diverse vaartuigen en vuurwerk. Alle belangstellenden kunnen deze festiviteiten bijwonen. Om half zes volgen er dan enkele toespraken van ondermeer burge meester H.A. van der Munnik, voor zitter A.P.M. van Gurp van de watersportvereniging Sint-Anna land en een bestuurslid van de koninklijke Nederlandse water sportbond. In de jachthaven zijn enkele boten te zien, ondermeer van rijkswaterstaat en sleepboot de Zephyrus uit Stavenisse. Ook de brandweer verleent medewerking aan de opening. Vorige week lichtte Klippel zijn bezwaren toe voor de hoorcommisie bestemmingsplannen van de provin cie. "We hebben een erg vrij gelegen woning met een ruime tuin en willen dat in principe zo houden", zei hij. De Scherpenissenaar - die vijf jaar geleden de gemeente al vroeg om zijn boomgaard buiten de plannen te houden - sprak van rechtsongelijk heid omdat bij andere bewoners van de Langeweg een ruimere zonering wordt toegepast. De bewoner van Langeweg 44 houdt zelfs 45 meter ruimte vanuit de achtergevel. "En diens situatie is volledig vergelijkbaar met de onze." De Scherpenissenaar voelt niets voor een buurman in zijn tuin, waar nu zijn vrouw de was te drogen hangt en zijn kinderen spelen. Hij is het er ook niet mee eens dat de ont- sluitingsweg van de woonwijk vlak langs zijn huis is gedacht, op zo'n 20 meter afstand. Er zou een zonering van 145 meter uit de as van de provinciale weg toe gepast moeten worden op grond van de wet geluidhinder, aldus de Scher penissenaar. Als SGP-raadslid stemde Klippel twee jaar geleden tegen de keuze van het gemeentebestuur om de uit breiding van Scherpenisse aan de oostkant van het dorp te realiseren. Zijn fractiegenoot K.A. Heijboer drong toen aan op overleg met de bewoners van de Langeweg - die massaal protesteerden - over de afstand tussen bestaande en nieuwe bebouwing. Het gemeentebestuur nam die opmerking aanvankelijk niet over, maar ging in de loop van 1994 alsnog overstag. Een nieuw plan werd ontwikkeld, wat extra geld vergde. In de eerste fase van het uitbreidingsplan werd een ruime zonering aangebracht. In april van dit jaar verwierp de gemeenteraad de bezwaren van Klippel en keurde de derde herziening van het bestem mingsplan Kom goed. Naast de schade die Klippel volgens zijn zeggen lijdt door de waardever mindering van zijn huis, voert hij aan dat zijn inkomen eronder lijdt wanneer hij de boomgaard - die bedrijfsmatig geëxploiteerd wordt - kwijt raakt. Derde facet is de aantas ting van het woongerief. Als de betreffende onderdelen uit de plan herziening geschrapt zouden wor den, zou de Scherpenissenaar tevre den zijn. Zo niet, dan zal hij zeker met een schadeclaim komen. Als gemeentebestuurder tevens direct betrokkene te zijn is op zich een bij zonderheid. "De hele gang van zaken heeft me gesterkt in de gedachte dat je als gemeentebe stuurder, bij het behartigen van het algemeen belang, nooit voorzichtig genoeg kunt omgaan met belangen van individuele burgers", zegt Klip pel daarover. Namens de gemeente voerde ambte naar F.G.J.M. Buermans op de hoor zitting aan, dat Klippel te vroeg is met zijn bezwaar omdat het nog allerminst zeker is dat deze stede- bouwkundige opzet ook werkelijk wordt gerealiseerd. Gedeputeerde J.G. van Zwieten stelde dat de planopzet toch zijn schaduw vooruit werpt, omdat de gemaakte tekenin gen in de toekomst ongetwijfeld bij het uitwerken van het bestemmings plan betrokken zullen worden. De opmerking van Klippel dat zijn woning in waarde daalt - "Wie wil nu nog een woning kopen met een tuin waarin over enkele jaren wel licht een woning zal verrijzen en waarlangs een ontsluitingsweg wordt aangelegd" - snijdt volgens de gedeputeerde dan ook wel degelijk hout. Over aanpassing van het plan, als compromis, wil de gemeente nog niet praten, zo bleek. Dat is pas aan de orde als bekend is hoe de woningbouw in die fase van het bestemmingsplan gerealiseerd wordt. De beslissing van de hoorcommissie zal enkele weken op zich laten wachten. Twee personenauto's liepen giste renmorgen aanzienlijke schade op bij een aanrijding. De inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Postweg bij Tholen. Een 44-jarige Sint-Anna- lander reed in de richting van Poort vliet. Toen hij moest remmen, bemerkte een achter hem rijdende 27-jarige Tholenaar dat te laat zodat deze tegen de achterzijde van zijn voorganger botste. Alleen de mast van het jacht Aquarius stak nog boven water uit aan de F-steiger in de Sint Annalandse jachthaven. In de Sint-Annalandse jachthaven is maandag het jacht Aquarius gezonken terwijl het aan de stei ger lag. De oorzaak is nog niet dui delijk, een lek is niet ontdekt. "Vermoedelijk is het schip door het getij ergens blijven hangen en heeft het zichzelf vervolgens onder water getrokken. Maar we weten het niet zeker", aldus een woordvoerder van de firma Bus man die het jacht heeft gelicht en geborgen. Alleen de mast van het stalen zeiljacht, een klassieker van 30 tot 40 jaar oud, stak maandag middag uit het bijna 41/2 meter diepe water. Twee duikers brach ten stroppen aan, maar moesten het bergingswerk uitstellen tot 's avonds. Rond half negen was het eb, maar als gevolg van de aantrekkende westenwind bleef ér zo'n 40 cm meer water staan dan normaal. "We hebben alles op alles moeten zetten om het schip tijdig drijvend te krijgen." Om half tien was hij boven en kon leeggepompt worden. De eigenaar van de Aquarius een man uit Haaften in de Tielerwaard - ver bleef voor zaken in Denemarken maar is inmiddels van zijn pech op de hoogte. Het jacht staat op het droge en Busman neemt de schade op. Alle elektrische onder delen zullen vervangen moeten worden en of door spoelen met zoet water de inwerking van zout kristallen op andere delen tegen gegaan kan worden moet maar afgewacht worden. "Aan boord is het één grote chaos, maar geluk kig is de vervuiling door lekkende olie meegevallen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3