'Handhaaf smalstad als standplaats voor de ambulancedienst' Actie voor fietspad levert ruim 900 handtekeningen op 'De Kok is positiever over ambulancedienst Fancy-fair van De Zonnebloem brengt ruim 900 gulden op 326") 3 AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Kritiek personeel op bestuur Voor ontbrekend stuk tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk Zaterdagavond muziekfestival in St. Annaland Donderdag 12 september 1996 52e jaargang no. 44 Monumentendag met rondvaarten en een concert Eendracht zoekt halve hectare grond in Tholen Provincie dekt gat bouwkosten woonzorgcentrum Het personeel van de ambulancedienst Tholen wil de Thoolse bevolking door middel van een handtekeningen actie mobiliseren om de ambulance in Sint-Maartensdijk te behouden. In een beleidsplan pleit het personeel voor handhaven van de standplaats in de smalstad. Volgens de samenstellers, verpleegkundige R. Versluis en de chauffeurs C. van Koeveringe en J. van Houdt is handha ving in Sint-Maartensdijk de goedkoopste oplossing en ligt het dorp centraal voor de gehele gemeente Tholen. De inwoners van Stavenisse zijn het beu om nog langer te moeten wachten op het fietspad tussen hun dorp en Sint- Maartensdijk. Al jaren wordt op de aanleg van dit ontbre kende stuk van ongeveer drie kilometer aangedrongen bij de gemeente en de provincie. Maar nog altijd fietsen 'scholieren dagelijks een gedeelte van de route naar scho len in Tholen en Sint-Maartensdijk op de rijweg. Van avond (donderdag) overhandigt een comité bestaande uit ouders van scholieren, ruim 900 handtekeningen aan bur gemeester H.A. van der Munnik tijdens het kernbezoek dat het gemeentebestuur aflegt in De Stove in Stavenisse. Wethouder I.C. Moerland over partijgenoot Als de ambulancedienst bij Zeeland wordt ondergebracht en de ziekenwagen wordt in Tholen gestationeerd dan betekent dat de dienst 950.000 gulden per jaar gaat kos ten. Komt de ambulance bij West-Brabant dan wordt de dienst minder duur: 900.000 gulden. Onvoldoende Baan op de tocht De boeken voor een daalder lopen niet hard maar voor het ballonnen prikken, sjoelen, eieren rapen en de flip perkast is veel animo. Opvallend veel kinderen bezoch ten zaterdag de fancy-fair van De Zonnebloem in dorps huis De Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j. per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag wordt ook op Tholen de open monumentendag gehouden. Voor de tweede achtereenvolgende keer wordt deze niet door de gemeente, maar door de stichting Vrienden van Heemschut georgani seerd. Om tien uur beginnen er van af De Kaaij twee excursies. Eén door Tholen-stad en één langs mar kante boerderijen, een gemaal, schutsluis en een coupure in het bui tengebied van het eiland. t)e jeugd kan om tien uur een route ophalen voor een puzzeltocht door Tholen- stad. Daarbij krijgen ze ook een pan- nekoek in ruil voor meel dat ze in molen De Hoop meekrijgen. Verder zijn van elf tot drie uur de Gasthuis kapel, het voormalige stadhuis en de historische werf van Duivendijk aan de Contr' Escarpe in Tholen open voor bezichtiging. In de handelsha ven liggen oude schepen waaronder een 'hengst' waarop men elk heel uur kan meevaren. Om half twee wordt de boerderijenexcursie door het bui tengebied in verkorte vorm her haald. De Hervormde kerken van Tholen, Sint-Maartensdijk, Oud- Vossemeer en Poortvliet en de molens in Tholen, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer zijn eveneens open voor het publiek. Verder is er vanaf drie uur een visafslag op het viske- perk aan de Kaaij. Eerst is er muziek van de groep van mevr. J. Zwaan met medewerking van Leen Berre- voets. Om half vier volgt de prijsuit reiking van de puzzeltocht en om vier uur leidt havenmeester Frans Zoeteweij de visafslag. Om zeven uur kan men tot slot een concert bij wonen in de Gasthuiskapel van het Smalstads mannenkoor het trio Jac- co Bruijnzeel (fluit), Jan de Viet (spinet) en Henjo Schot (cello). "Schietvereniging Eendracht heeft serieuze belangstelling om een halve hectare grond te kopen in Tholen", bevestigt wethouder J. Versluys. De juridisch adviseur van de club, mr. P. de Wit uit Bussum, maakte dinsdagmiddag melding van de besprekingen tij dens een zitting van de hoorcom- missie voor de bezwaarschriften. "De gesprekken met de gemeente om een andere accommodatie voor s.v. Eendracht te vinden, zijn in een stroomversnelling geko men. Er wordt concreet aan gewerkt", zei De Wit. Na de brand in het schietlokaal aan de Wattstraat zit ook s.v. Eendracht zonder accommodatie. Wethouder Versluys onderzoekt mogelijkheden in de Slabbe- coompolder en in Welgelegen. Door de eis, dat het perceel een lengte van 120 meter moet heb ben, wordt de keuze beperkt. In de Slabbecoornpolder is nog grond beschikbaar van de beleg gingsmaatschappij Ducdalf en van John Vermeulen beheer, die er maar niet in slaagt om een bedrijfsverzamelgebouw van de grond te krijgen. De termijn van bouwplicht op deze erfpachts- grond is binnenkort verstreken. Als het in de Slabbecoornpolder niet lukt, wordt in Welgelegen naar een plaats voor de schietbaan gezocht. Wethouder Versluys zegt evenzeer voor de andere schietverenigingen een goede oplossing te willen zoeken. "Maar gesubsidieerde grond kunnen we niet bieden, dat moet duidelijk zijn na de laatste beslissing van de gemeenteraad." Prinses Juliana Scherpenisse wil een eigen schietbaan bouwen, zoals Stave nisse die al eerder verwezenlijkte. De provincie is bereid het gat van 40.000 gulden te dekken in de bouwkosten van het woon-zorgcen- trum in Sint-Maartensdijk. Gedepu teerde staten hechten grote waarde aan de totstandkoming van deze voorziening en maken daarom een uitzondering, schrijft het college aan het bestuur van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ). De provincie heeft eerder 440.000 gulden toegezegd voor het woon zorgcentrum, dat in de plaats komt van het bejaardentehuis Sint Maar- tenshof. De SVRZ en de gemeente leggen ieder 225.000 gulden op tafel. Door de stichting Beter Wonen worden 28 huur- en 14 koopwoningen gebouwd op het ter rein van het voormalige bejaarden oord. De woningcorporatie legt zeven ton op tafel voor de overname van de grond van de SVRZ. Scholieren moeten tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk dagelijks twee keer de Provincialeweg oversteken: hier bij de Vierde Dijk waar het Jïetspad begint en bij Onder de Linden. Sinds vorige week zaterdag zijn zes inwoners met lijsten langs de deur gegaan. Overal werd getekend, legt initiatiefnemer J.W. van Haaften van de Boswei uit: "Iedereen zegt dat dit veel eerder had moeten gebeuren. Ze tekenen allemaal ineens." Volgens Van Haaften weet ook iedereen waar het om gaat. "We hoeven geen heel verhaal op te han gen. Er is gewoon een lijst rondge gaan met 'Actie fietspad Stavenisse/ Sint-Maartensdijk' erboven. Dat is heel duidelijk. Er is heel positief op gereageerd." Inwoners vanaf twaalf jaar konden tekenen. "Gewoonlijk zijn het alleen volwassenen die om een handteke ning gevraagd worden maar omdat het hier vooral om schoolkinderen gaat, hebben we iedereen na de basisschool benaderd. Anders zou je nooit aan zoveel handtekeningen kunnen komen in een dorp van ruim 1500 inwoners." Van Haaften heeft een flinke stapel lijsten, 50 vellen met op elk 18 handtekeningen. De zaak kwam in een stroomver snelling na het ongeval van de 12- jarige Marieke Priem uit Stavenisse die maandag 19 augustus bij het oversteken van de Provincialeweg door een auto werd geschept. Het meisje kwam uit de richting Stave nisse. Omdat een fietspad ontbreekt reed ze op de rijweg. Bij het overste ken naar het Fietspad een paar hon derd meter na de Derde Dijk had ze niet in de gaten dat er een auto ach- I Aansluiting bij West-Brabant scheelt Ik heb er wel vetrouwen in, al weet een halve ton. Volgens wethouder I.C. Moerland is het onderbrengen van de ambulancedienst bij Zeeland, zonder de ontheffing om van de West-Brabantse diensten gebruik te maken, te duur. Volgens hem is er hoop dat gedeputeerde staten weer ontheffing zullen verlenen, zo zei hij dinsdagavond tijdens een bestuurs vergadering van de PvdA in café Smerdiek waar de gemeentebegro ting 1997 werd behandeld. Moerland zei dat het voor hem vast staat dat de ambulancedienst niet bij Zeeland kan vanwege 'de kosten en de kwaliteit' van de dienstverlening. Hoewel de commissie Don erop hamert om Tholen bij Zeeland te halen, put Moerland hoop uit het gesprek dat hij heeft gehad met zijn partijgenoot en gedeputeerde G.L.C.M. de Kok die ook lid is van de projectgroep ambulanceverlening Zeeland. "De Kok is wat positiever. je het nooit helemaal zeker." De kwestie kwam ter sprake na een opmerking van fractievoorzitter M.A.J. van der Linde die was geschrokken van de ferme taal van Don die Tholen per se bij Zeeland wil. "De hobbels die genomen moe ten worden zijn nog stevig. Ik dacht dat de kou wat uit de lucht was, maar dat blijkt niet zo te zijn." Moerland probeerde Van der Linde en zijn partijgenoten wat gerust te stellen door het onderhoud met De Kok toe te lichten. "Voor mij staat vast dat we niet bij Zeeland kunnen. Als het te duur wordt, dan wordt ervan afgezien. Die afspraak heeft De Kok gemaakt." Een ontheffing voor een paar jaar is volgens de wethouder ondoenlijk. "Als het gebeurt moet het weer voor tien jaar, inclusief de brandweer. Nooit alleen de ambulancedienst." ZIE VERDER PAGINA 2 ter haar reed. Hoewel de bestuurder nog uitweek, kon hij een botsing niet voorkomen. Het meisje liep een lichte hersenschudding op en diver se schaafwonden. Van Haaften en Priem zijn familie .en buren. Van Haaften: "Er is natuurlijk over gesproken. Door dat ongeval is alles weer naar boven gekomen. Ik heb zelf ook een doch ter op het Calvijncollege in Tholen. Het was niet moeilijk om mensen te vinden die de handtekeningen wil den ophalen." Behalve Van Haaften en Priem, gin gen ook de familie Oosdijk en Vos op pad om schriftelijke bijval voor de actie te vergaren. Van Haaften benadrukt dat het niet alleen om de schooljeugd gaat. "Het is voor heel de bevolking, maar kinderen spelen een grote rol. Die geven de doorslag. De mannen van de soos fietsen ook. Die zijn er ook voor. Maar zij kun nen altijd een andere route nemen als ze een rondje door de polder doen, de schooljeugd niet." Tijdens de voorbereidingen van de administratieve ruilverkaveling Sta venisse kwam het voorstel om het fietspad bij Sint-Maartensdijk door te trekken naar de Derde Dijk en de fietsers via de Jan Karelsweg en de Oudelandsedijk naar het dorp te laten rijden. Dat plan is losgelaten. Volgens Van Haaften zouden de scholieren er ook geen gebruik van hebben gemaakt omdat het niet logisch in de route ligt. "Net zo min er scholieren naar Sint-Maartensdijk fietsen over de Nieuwe weg en de Hogeweg door de Noordpolder." Met de actie wil de bevolking vol gens Van Haaften 'de druk op de ketel houden'. "Het is een zaak van de provincie maar de burgemeester is toch degene die het aan moet kaarten." De landinrichtingscommissie en de provincie hebben afgelopen winter over de aanleg van het fietspad gesproken. De provincie kende er tot het jaar 2000 geen prioriteit aan toe, maar volgens voorzitter L.C.J. Potappel van de landinrichtings commissie staat de provincie posi tief tegenover het eerder aanleggen van het pad, zo zei hij bij de opening van het toeristisch fietspad tussen Sint-Maartensdijk en de Oesterdam in juni. Van Haaften is blij met het feit dat er grond beschikbaar komt, maar vreest dat het nog jaren zal duren voordat er een spade in de grond gaat. "De toezegging is onvoldoen de. Ze kunnen wel zeggen dat het een paar jaar eerder komt, maar ambtelijke molens werken niet zo snel." Het steekt de Staven issenaars dat de aanleg van een toeristisch fietspad wel mogelijk is, terwijl aan de belangen van de eigen jeugd voorbij wordt gegaan. Van Haaften wijst er ook op dat op andere plaatsen in de gemeente wel voorzieningen voor fietsers zijn getroffen, zoals het fietspad van Oud-Vossemeer naar Sint-Annaland waarvoor zelfs een tunneltje is aangelegd in de Oude Zeedijk. Vanuit Sint-Maartensdijk wordt de 15 minutengrens (de tijd dat de ambulance na het uitrukken bij het slachtoffer moet zijn) volgens hen niet overschreden. Alleen in uitzon derlijke gevallen. 'Het inwonertal dat vanuit Sint-Maartensdijk sneller bediend wordt, bedraagt 11.500, plus circa 6000 toeristen op de cam ping. Ook wat betreft duikongeval- len is de standplaats het gunstigst gelegen.' Als de ambulance in Tholen-stad wordt gestationeerd dan vrezen de vrijwilligers (verpleegkundig coör dinator N. Breker ondertekende het plan niet) een teruggang in de zorg verlening van de Thoolse bevolking. (Dan wordt de ziekenwagen ook ingezet in West-Brabant en Zuid- Beveland. Dat zal vaker het geval zijn dan nu (ongeveer 900 keer per jaar tegen 500 maal op dit ogenblik). 'Het gevolg is dat er vaker een beroep gedaan zal moeten worden op de achterwacht in Bergen op Zoom en Goes. De achterwacht kan dan niet binnen de gestelde tijd van 15 minuten ter plaatse zijn.' Vooral Stavenisse en Anna Jacobapolder zullen daaronder lijden, aldus de samenstellers. Het plan is ook ondertekend door P. op den Brouw, B. Janssen, E. Ize- boud en W. Bolier. Dinsdagavond heeft het personeel het plan aan het bestuur van de stichting ambulance dienst Tholen overhahdigd aan het einde van een vergadering in het kantoor van de dienst in Sint-Maar tensdijk. Penningmeester C. Meer- tens reageerde verbaasd op het plan dat zonder de inbreng van het bestuur is rondgestuurd aan b. en w., de fractievoorzitters van de politieke partijen, de gemeenteraad, de Thoolse huisartsen en de Thoolse huisartsenvereniging. Gisterenmor gen had Meertens het nog niet tot in alle details kunnen bestuderen. "We steunen een heleboel in het plan maar we vinden het wel vreemd dat het zo is rondgedeeld. Het bestuur is incompleet. Voorzitter Egas zit op afstand (hij verhuisde naar Bles- kensgraaf- red.). Het personeel is bang dat wij ons te ambtelijk opstel len." De vrijwilligers maken zich zorgen over de toekomst van de dienst. Ze vrezen dat de bevolking de dupe zal worden van een eventuele verhui zing naar Tholen. Ook zijn ze bang hun baan te verliezen. Als reden om met een beleidsplan te komen geven de vrijwilligers het vertrek van de voorzitter C. Egas aan. De voorma lige directeur van de Juliana van Stolbergschool verhuisde naar de Alblasserwaard. Een opvolger is (nog) niet gevonden. Ook 'het enor me aantal geruchten' dat de ronde deed over de toekomst van de dienst speelde een rol. ZIE VERDER PAGINA 2 Dexe we&k Actie voor fietspad Stavenisse levert ruim 900 handtekeningen op Schietclubs willen alsnog 350.000 gulden van de gemeente Tholenaren lopen niet warm voor eerste wandelvierdaagse in 21 jaar Vossemeerse ijsclub huiverig voor aanleg van skeelerbaan op haar terrein Bouw- en houtbond FNV nu één afdeling Tholen Betonglooiingen van zeedijken zijn minder veilig dan altijd gedacht Zilveren rector Petermeijer van 't Rijks had nooit ambities voor het grotere werk Tachtigjarige mevrouw Rossen stopt na 21 jaar met zwemvierdaagse Gymnastiekvereniging Spido viert gouden jubileum met jeugdmiddag en receptie Prima debuut SPS in de derde klasse OP EEN GOUDEN SCHOOT GAAT IEDER GRAAG ZITTEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Ter gelegenheid van het 115-jarig bestaan van Accelerando, wordt er zaterdagavond in St. Annaland een muziekfestival gehouden. Alle vijf Thoolse verenigingen werken daar aan mee: Concordia St. Philipsland, OVM Oud-Vossemeer, Concordia Tholen, Euterpe St. Maartensdijk en gastheer Accelerando. Zij maken vanaf zeven uur eerst afzonderlijk een rondgang door het dorp, waarna er om kwart voor acht aan de Ring een gezamenlijk optreden is. Onder leiding van Accelerando-dirigent Pierre van Broekhoven wordt dan de ensemblemars Juniora van compo nist Wim Laseroms uitgevoerd. De liefdadigheidsbazar van de ver eniging die activiteiten ontplooit voor langdurig zieken en gehandi capten, bracht ruim 900 gulden op. Daarvan worden onder meer bus reisjes gemaakt en filmmiddagen verzorgd. Kinderen konden bij mevrouw W. Gelok ballonnen prikken. Niet ieder kind durfde het aan. Soms moest vader of moeder een handje helpen. Als er een opgevouwen briefje uit- dwarrelt is het prijs. Komt er niks uit dan is er altijd wel een een 'pech- prijsje' in de vorm van een snoepje. Dat geldt ook voor de deelnemers aan het eieren rapen uit een grote hoed, versierd met een rand van een kartonnen zonnebloem. Er zitten 500 plastic eitjes in. Of ze allemaal geraapt zullen worden, betwijfelt mevrouw C. Egberts. "Het is minder druk dan vorig jaar. Er komt wel veel eigen publiek, maar weinig buitenstaanders." Zij wijt de matige belangstelling aan het mooie weer en aan de jaarmarkt in Steenbergen als publiekstrekker in de regio. Voor de prijsjes die overblijven is al een bestemming: voor de bingo en voor de Sinter klaasviering. Bij de flipperkast zijn voor degenen die de meeste punten haalt, drie prij zen te winnen. Voor volwassenen een ovenschaal, voor jongens tot 18 jaar een rekenmachientje en voor meisjes een schoudertas. Dit onder deel loopt goed, evenals het sjoelen waar ook weer prijzen te winnen zijn: een boodschappenmand, een set met autootjes en een horloge met zes verschillende bandjes. Om half vijf maakt E. Geluk van De Zonnebloem het laatste rondje met de huifkar door het dorp. De twee Haflingers hebben een net over hun lijf tegen steekvliegen die in deze tijd van het jaar actief zijn. Ook hier is het vooral de jeugd die belangstel ling toont. "We zijn tevreden. Ook al was het niet heel druk, het bleef de hele mid dag gezellig lopen. Met die 900 gul den kunnen we toch weer heel wat doen," aldus mevr. Geluk. Hoewel het niet erg druk was op de fancy-fair staan deze kinderen in de rij bij de oliebollenkraam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1