Nood breekt Zeeuwse wetten Quist, de BurJLey specialist! 'Men begrijpt de specifieke positie van Tholen niet' Tholen 24 uur paraat Thoolse ambulance maakt 450 ritten Zeeland laat Tholen alleen bij enorm prijsverschil gaan Diensten Thoolse ambulance Projectgroep ambulance hulpverlening Zeeland Diensten Brabantse ambulance Alleen ambulancedienst; brandweer wordt nog bekeken Donderdag 5 september 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De gemeenteraad van Tholen wil de ambulancedienst en brandweer heel duidelijk onderdeel van de Brabantse dienstverlening laten blijven. Dat bleek dinsdagavond tij dens een extra raadsvergadering, waar alle zeven politie ke partijen zich uitspraken voor uittreding uit de regiona le brandweer Zeeland en de centrale post ambulancever voer Zeeland. Formeel is Tholen daarbij aangesloten, al is er tot 1 januari 1997 een ontheffing om praktisch van de West-Brabantse diensten gebruik te maken. Tholen wil bij Brabantse ambulancedienst en brandweer blijven Moeilijk doen Weg uit St. Maartensdijk Mensenlevens Verder van Stavenisse Brandweer Bloed voor het hart Praktijk boven emoties Negen keer te laat Stijl herken je. En Burley hééft stijl! Comfortabele schoen met heerlijke pasvorm. Muiti- combineerbaar en ge schikt voor elk moment. Quist heeft dit Italiaanse topmerk al binnen. Wanneer komt u? 'Medebestuurders doen er lacherig over' De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik citeerde dinsdagavond de woorden die op landelijk niveau in de zogenaamde CTSV-affaire gevallen zijn (onthutsend, ongeloofwaardig, verbijsterd) voor de kwestie rond de regio-indeling van de brandweer en ambulance. Dit na het lezen van dossiers uit 1973 en 1986, toen het Thoolse gemeentebestuur ook worstelde met de dienstverlening uit Brabant of Zeeland. West-Brabantse wagens springen 90 keer bij Volgens de commissie Don moet de ambulance in Tholen gestationeerd worden. Eind juni rukte de ambulance uit om een gewonde motor rijder te vervoeren van de Sportlaan in Sint-Maartensdijk naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Joh. van Houdt en I. Bolier rijden de brancard naar de gewonde. De naderende vervaltermijn van die ontheffing maakte Tholen zenuw achtig omdat er totaal geen oplos sing vanuit Zeeland is geregeld. Daarop studeert de projectgroep Don nog, die gedeputeerde staten adviseert over een hoog gekwalifi ceerde ambulancehulpverlening in Zeeland voor het jaar 2000. Dinsdag kwam de tussenrapportage van die projectgroep wel uit, maar wegens het ontbreken van cijfers van de Brabantse ambulances die op Tho len bijspringen, was er nog niets te zeggen over de kosten van een Zeeuwse ambulancedienst met Tho len erbij. B. en w. hadden echter gegevens achterhaald, waaruit het college concludeerde, dat de meerkosten van de Zeeuwse oplossing ten opzichte van de huidige dienstverle ning uit Brabant 'vele tonnen per jaar" zullen belopen. "Een bedrag, waarvan de ziektekostenverzekeraar nu al heeft meegedeeld, dat deze niet bereid is die te vergoeden. Ook de gemeente kan uiteraard voor een dergelijke bijdrage niet worden aan gesproken", zo schreven b. en w. in hun voorstel aan de gemeenteraad. Het college ging er daarbij van uit, dat voor eenzelfde dienstverlening vanuit Zeeland als nu vanuit Bra bant, een tweede ambulance op Tho len nodig zou zijn. Dit gezien de norm van 15 minuten om in spoed gevallen met de ambulance bij een patiënt te zijn. "Je zou sterke redenen moeten heb- n; ben om van de bestaande situatie af te wijken", zei de burgemeester. "Men begrijpt nog steeds niet, wat voor gevoelige zaak dit voor Tholen is. In 1973 en 10 jaar geleden was er al weinig begrip voor de specifieke positie die Tholen inneemt. Voor tien jaar hadden we ontheffing van de Zeeuwse gemeenschappelijke regelingen, maar niemand was tijdig met een heroverweging bezig, zoals de regels voorschrijven. Op brieven en gesprekken kregen we geen ant woord. Het was steeds de gemeente Tholen die initiatieven moest nemen om op de afloop van de ontheffing per 1 januari 1997 te wijzen en dat is lastig." Van der Munnik verweet medebe stuurders uit Zeeland 'lacherig te doen' over de Thoolse houding. "Tholen doet moeilijk", zegt men. De burgemeester zei al vanaf 1994 met de zaak bezig te zijn, ook via g.s.. In 1995 organiseerde de com missaris van de koningin zelfs een gesprek met alle betrokkenep, maar nog kwam er niet tijdig een oplos sing voor na 1 januari. "De project groep Don zou Tholen er bij het maken van een rapport over de VERVOLG VAN PAGINA 1 Wat de discussie over de regio-inde ling betreft, hoopt Don, dat Tholen niet al te snel conclucies trekt. "Ik hoop oprecht, dat we Tholen met argumenten binnen de boot kunnen houden. De vraag daarbij is, hoe de solidariteit van de andere Zeeuwse gemeenten ten opzichte van Tholen ligt en over de solidariteit maak ik me momenteel grote zorgen", zegt de voormalige PvdA-gedeputeerde. In het rapport wordt de huidige standplaats van de Thoolse ambu lance, St. Maartensdijk, 'wat excen trisch' genoemd. Daarom pleit de projectgroep voor vestiging van een ambulancedienst in Tholen-stad, maar ook wanneer Tholen van de Brabantse ambulanceregio gebruik blijft maken, is de kans groot dat de Thoolse ambulance moet verhuizen. "Brabant wil de situatie bestendigen, maar ik sluit veranderingen niet uit omdat de eisen steeds hoger worden en de Thoolse ambulance vaker in West-Brabant dienst moet gaan doen", zei burgemeester H.A. van der Munnik desgevraagd. Raadslid M.A.J. van der Linde pleitte voor overleg met de medewerkers van de ambulancedienst, wanneer er inder daad van een verplaatsing van St. Maartensdijk naar Tholen sprake zou zijn. Bovendien moet er dan in Tholen huisvesting komen voor de ambulance en daarvoor een plaats zoeken, achtte Van der Linde ook niet zo eenvoudig. De Thoolse raadsfracties onder schreven dinsdagavond unaniem de zienswijze van b. en w. "Nood breekt wetten, zegt men", zei P. van Belzen. "Dan zeker een overeen komst van een gemeenschappelijke regeling." Het RPF/GPV-raadslid had in de vorige raadsvergadering het initiatief genomen voor een motie om druk uit te oefenen op alle betrokkenen, zo snel mogelijk dui delijkheid te bieden voor Tholen. "Tijd speelt bij de brandweer en de ambulance een cruciale rol", zei Van Belzen. "Niet wegens het gebruike lijke 'tijd is geld', maar we kunnen een stap verder gaan: met tijd kun nen mensenlevens gemoeid zijn. Vandaar dat er ons alles aan gelegen is, dat de zaken van brandweer en ambulance op correcte wijze en tij dig geregeld zijn. Waarom wordt er dan zo traag gereageerd op eventu ele veranderingen die in de gemeen schappelijke regeling zijn voorge steld? Het hoe en waarom moet bij zaken die de primaire veiligheid van onze inwoners aangaan, toch hoog op de agenda's staan genoteerd van hen die in deze beslissingsbevoegd heid hebben? Dat wij hier vanavond een extra raadsvergadering hebben, duidt er al op dat de beslissing 'over de datum' is. Er blijft niets anders over, dan een beslissing te forceren door uit de twee Zeeuwse gemeen schappelijke regelingen te treden. ambulancehulpverlening voor 1 juli uitlichten, maar dat is niet gelukt. Een zorgverzekeraar die in de pro jectgroep zit, heeft ons echter stuk ken gegeven, waaruit blijkt dat het met toetreding tot de Zeeuwse dien sten, niks wordt. De Oesterdam blijkt er niet toe te doen." De burgemeester verwachtte, dat met het raadsbesluit om uit de twee Zeeuwse regelingen te stappen, iedereen wakker geschud wordt. "Na vanavond kunnen we echter niet rustig zijn, want gedeputeerde staten spreken van 'indien dit' en 'indien dat'. Deze maand moeten we stek ken steken, anders valt een oplos sing voor na 1 januari in het water. We zullen bestuurlijk snel contact opnemen met g.s. en de gemeen- schappeljke regelingen van zowel Brabant als Zeeland zullen we schriftelijk informeren. Eigenlijk zou men er geen woorden meer aan vuil moeten maken en zeggen: Tho len krijgt de oplossing die het heb ben wil!" Van der Munnik ging nog even in op de brandweer. "Als g.s. dat een secundaire kwestie noemen, dan zou ik zeggen: brandweer en ambulance zeker bij één regio, want voor de alarmering is een koppeling van bei de diensten nodig", benadrukte de Thoolse burgemeester. Zeven medewerkers van de Thoolse ambulancedienst woonden dinsdag avond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk in uniform (behalve hoofd N. Breker) de extra raadsver gadering bij. Ook brandweercom mandant L.T. Steenpoorte was daar bij in uniform aanwezig. Volgens mevr. Breker waren alle medewer kers nieuwsgierig naar het raadsde- bat. Persoonlijk zou ze geen bezwaar hebben tegen een verhui zing omdat ze bij aanvaarding van haar functie van Tholen naar St. Maartensdijk moest verhuizen, maar voor de medewerkers zou het grote gevolgen hebben. De oproepkrach ten (chauffeurs en verpleegkundi gen) wonen bijna allemaal in St. Maartensdijk. Dhr. Van Broekhoven van het streekgewest West-Brabant geeft aan, dat de Thoolse dienst de enige binnen de regio is, die geen volledi ge beroepsbemanning heeft. Ook hij is voorstander van verhuizing van de ambulance. "Aangezien ambu lances een schaars goed zijn, is het voor de financiële huishouding gun stiger, dat de Thoolse ambulance beter ingezet wordt. En dan ligt Tholen gunstiger dan St. Maartens dijk." De aanrijtijd naar Stavenisse en St. Annaland wordt dan langer, maar de burgemeester is ervan over tuigd, dat de aanrijtijd van 15 minu ten in spoedgevallen - wanneer de ambulance met blauw zwaailicht en sirene rijdt - zeker haalbaar blijft. I De aard van de zaak is het waard", zei Van Belzen. Aansluiting van de Thoolse brand weer bij de Zeeuwse regionale brandweer zou aanzienlijk minder problemen opleveren dan de ambu lancedienst, maar op de SGP en PvdA na - die nog geen standpunt innamen - spraken alle fracties zich uit voor koppeling van brandweer en ambulancedienst. "Ontkoppeling van alarmering e.d. veroorzaakt vroeg of laat verwarring met alle De projectgroep ambulance hulpverlening Zeeland bestaat uit onafhankelijk voorzitter W. Don, secretaris mevr. M.E. Trimpe van de provincie Zee land en de leden: R. Leeuwen burg van de ambulancedienst de Bevelanden, D.G. Murre van de ambulancedienst Wal cheren, drs. M. de Lijser van de ambulancedienst zieken- huisgroep Zeeuws-Vlaande ren, J.C. Boeije van de centra le post ambulancevervoer, L. van Wallenburg van de CZ- groep, drs. H. Agten van OZ zorgverzekeringen, P.C. Bou- man van de Oosterscheldezie- kenhuizen en huisarts W. Fraanje. Adviseurs van de projectgroep zijn de arts M.A. Westerouen van Meeteren van de inspectie voor de gezondheidszorg en mevr.drs. Y.M. van Geenhui zen van het organisatiebureau KPMG. Als de kosten voor een adequate ambulancevoorziening vanuit Zeeland voor Tholen zo extreem hoog zijn als voorlopige gegevens uitwijzen, zullen gedeputeerde staten goedkeuring verlenen aan een oplossing vanuit West-Bra bant en uittreding uit de desbe treffende Zeeuwse gemeenschap pelijke regeling goedkeuren. Die beslissing namen g.s. van Zee land dinsdagochtend nadat kennis was genomen van de tussenrappor tage van de projectgroep ambulan cehulpverlening Zeeland. Gedepu teerde drs. G.L.C.M. de Kok zei desgevraagd te kunnen begrijpen, dat Tholen zich voorbereidt op de situatie na 1 januari 1997. "Tholen zit in een tijdsklem, maar pas als er cijfers zijn, nemen we de beslissing over een goedkeuring van de uittre ding. Tholen hoort bij Zeeland, dus I gevolgen van dien", zei Van Belzen. "Daarom niet alleen een zwaar accent op de rechtvaardiging van de tijdslimiet. De koppeling van beide organen is evenzeer een eis die over eind moet blijven omdat die onlos makelijk verbonden is met de ernst van de omstandigheden waar in geval van nood geopereerd moet worden", zo bracht het RPF/GPV- raadslid dinsdagavond naar voren. M.A.J. van der Linde wilde eerst het standpunt van de Thoolse brand weerlieden horen over de gevolgen van de toedeling bij Brabant of Zee- willen we een vergelijking van de cijfers van aansluiting bij de ambu lancedienst Brabant en Zeeland. Als het verschil te groot is, onoverkome lijk, dan kan Tholen bij de West- Brabantse dienst." Hoe dat juridisch precies moet, wordt nog uitgezocht. Tholen zou bij Zeeland kunnen blij ven met hernieuwde vrijstelling van alle rechten en plichten, zoals dat de afgelopen tien jaar gebeurde. Of Tholen zou formeel kunnen over gaan naar de Noord-Brabantse ambulanceregio. G.S. van Zeeland vinden de koppeling van de ambu lance aan de regionale brandweer een secundaire kwestie. "Als daar in overleg met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant niet uitgekomen wordt, zal de goedkeuring van de uittreding uit de ambulanceregeling medebepalend zijn voor de beslis sing over eventuele uittreding uit de land. Overigens onderschreef de PvdA-fractievoorzitter de aanpak van b. en w. "Het college heeft de juiste weg gekozen door uit beide Zeeuwse gemeenschappelijke rege lingen te treden. Voor iedereen is het glashelder, dat Zeeland nooit de diensten kan leveren, zoals het streekgewest Brabant dat nu biedt. Een zogenaamde win/win-situatie kan voor Tholen alleen met de Bra bantse ambulancedienst. Gedepu teerde staten van Zeeland zien dat gelukkig nu ook in. De kou is daar mee wat uit de lucht, maar nog lang regionale brandweer. "West-Bra bant zit op dit moment in een zetel en hanteert een soort koppelverkoop van ambulance en brandweer. Bij onvermijdelijkheden moeten we ons neerleggen, maar eerst wachten we eind oktober de eindrapportage van de projectgroep af', aldus De Kok. Volgens g.s. heeft ook de gemeente Tholen kenbaar gemaakt, dat er op zich geen enkel bezwaar bestaat om volwaardig deelnemer van de regio nale brandweer Zeeland te worden. "Het streekgewest West-Brabant, waarbij Tholen nu aangesloten is, maakt zelfs gebruik van bepaalde voorzieningen van de Zeeuwse regionale brandweer. Tholen heeft echter de koppeling zelf niet in de hand. Zolang West-Brabant daaraan vasthoudt, zit de gemeente voor het blok", aldus g.s. van Zeeland. Het provinciaal bestuur blijft een niet alle hobbels zijn genomen", aldus het PvdA-raadslid. Ook J. van den Donker was lang niet gerust op de toekomst. "Als we nu gehaast (voor 1 januari) afspraken moeten maken met de brandweer en ambulancediensten in Brabant, kun je dan nog wel goede regelingen treffen? Sta je straks niet voor ver rassingen?", vroeg het D66-raadslid zich af. Het niet beantwoorden van brieven van mei 1995 door de Zeeuwse brandweer en ambulance dienst vond hij echter 'onbegrijpelijk grote vinger in de pap houden omdat de uittreding van Tholen uit de gemeenschappelijke regelingen - waartoe de raad dinsdagavond be sliste - de goedkeuring van Middel burg nodig heeft. En wanneer die klip is omzeild, dan is er bij formele toetreding van Tholen tot de Bra bantse ambulanceregio goedkeuring van g.s. van Noord-Brabant, ge hoord g.s. van Zeeland, nodig. Maar eerst moeten de algemene besturen van de beide Zeeuwse gemeen schappelijke regelingen de uittre ding van Tholen nog goedkeuren. Burgemeester Van der Munnik heeft eerder al de vrees uitgesproken, dat die Tholen financieel niet zomaar willen laten gaan. "Als het dan ook te heet gaat worden, zullen we juri dische bijstand vragen en de moge lijkheden die het bestuursrecht biedt, benutten." en ongehoord.' "Er is gesold met de belangen van de Thoolse bevolking. Iedereen kan toch begrijpen, dat het veel meer gaat kosten en de dienst verlening zal verminderen, wanneer we bij Zeeland aansluiten", stelde Van den Donker. "Een kwalitatieve achteruitgang kunnen we in het belang van onze Thoolse burgers beslist niet tolere ren", bracht SGP-fractievoorzitter M. Dijke naar voren. "Zeeland kan de wettelijke aanrijtijd van 15 minu ten en de achterwacht beslist niet garanderen. Daarom worden we als gemeente gedwongen om uit de twee gemeenschappelijke regelin gen te treden. Het gaat om 24.000 inwoners en in de vakantietijd nog meer." Dijke herinnerde eraan, dat de gemeente Tholen ook tien jaar geleden alles in het werk moest stel len om het ambulancevervoer bij West-Brabant ondergebracht te krij gen. "Het is onbegrijpelijk dat het nu zo lang moet duren, voordat er over deze belangrijke zaak duidelijkheid is", aldus de SGP-woordvoerder. "In 1994, twee jaar geleden, hebben we b. en w. al gevraagd om tijdig voor oplossingen na 1 januari 1997 te zoeken", vertelde W.C. van Kem pen. "Nu kunnen we het niet verder uitstellen en moeten we uittreden, want we zijn als raad verantwoorde lijk voor de bevolking, die na 1 janu ari over ambulancevervoer moet kunnen beschikken. Het continueren van de bestaande situatie verdient de voorkeur. De wet op de gemeen schappelijke regelingen laat die ruimte ook. Blijvende dienstverle ning vanuit West-Brabant is de meest praktische en ook de minst kostbare weg. De twee Zeeuwse diensten houden geen rekening met de belangen van de gemeente Tho len, dat is wel gebleken. Gedepu teerde staten hebben kennelijk bloed De laatst bekende rekening 1994 gaf 310.000 gulden baten aan, inclusief de gemeentesubsidie en 289.000 gulden aan lasten. Het overschot ging volledig op aan het wegwerken van oude tekorten. "Wij draaien vrij goedkoop voor de verzekeraars", zegt penningmeester C. Meertens. "We werken veel met oproepkrach ten, maar een ambulancedienst die 7 dagen 24 uren paraat moet zijn, kost een vermogen." De stichting ambu lancedienst Tholen en omstreken heeft een drie leden tellend bestuur, waarvan de meeste leden ook in het bestuur van de Rode Kruisafdeling zitten. Voorzitter is C. Egas, <jie inmiddels St. Maartensdijk verlaten heeft, maar voor wie nog geen opvolger gevonden is. Secretaris is J. Heshof uit Tholen, Meertens uit Poortvliet is penningmeester en huisarts J. Panis uit St. Maartensdijk is medisch adviseur van de Thoolse ambulancedienst. Volgens Meertens wordt het steeds drukker. "Vroeger maakte onze ambulance 1 rit per dag, maar we zitten al een paar jaar rond de 450 en in 1996 komen we al boven de 40 ritten per maand uit. En in beginsel doet onze ambulance alleen spoed- vervoer op Tholen. Een enkele keer halen we wel eens een patiënt in West-Brabant op of blijft onze wagen in Bergen op Zoom paraat wanneer daar alle ambulances onderweg zijn. Als we bij de Bra bantse ambulanceregio blijven, kun nen we voorlopig zo doorgaan. Het risico bestaat echter, dat Brabant Verkeersdrempels en rotondes. Verkeersdrempels en rotondes zijn niet bevorderlijk voor het halen van de wettelijke aanrijtijden van ambu lances bij spoedgevallen. Volgens de Zeeuwse projectgroep die de kwaliteit van de hulpverlening heeft onderzocht, moeten gemeentebestu ren daar bij het nemen van verkeers maatregelen meer rekening mee houden. voor het hart gekregen, want ze komen nu met een adequate oplos sing dat Tholen bij Brabant mag blijven als de kosten van de Zeeuw se diensten veel te hoog zijn." Van Kempen zei alvast een schot voor de boeg te willen geven ten aanzien van de brandweer. "Er zijn vrij veel situaties dat brandweer en ambulance samen nodig zijn. Het ligt dus voor de hand, dat er geen ontkoppeling plaatsvindt. Voor bei de diensten moet Tholen bij Brabant blijven", zei het CDA-raadslid. "Dat is de enige reëele oplossing", bracht ook AO V-raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog naar voren. "Maar we mogen door uittreding uit de twee Zeeuwse gemeenschappelij ke regelingen na 1 januari niet tus sen wal en schip komen", waar schuwde ze. De daadwerkelijke haalbaarheid van dienstverlening vanuit Zeeland zag mevr. Schot ech ter, mede gezien de kosten, niet zit ten. "Praktische argumenten dienen te prevaleren boven bestuurlijke en emotionele aspecten", zei VVD- raadslid R. Ravensteijn. "We moe ten geen streep zetten bij de provin ciegrens, maar een doelmatige en financieel gunstige oplossing kie zen. Dat is zowel voor de ambulance als de brandweer ook formeel zo snel mogelijk bij Brabant aanslui ten, zodat er geen ontkoppeling van die twee diensten moet plaatsvin den." Het VVD-raadslid wilde ook voor het Thoolse ambulancepersoneel snel duidelijkheid. Zowel qua tijd als qua geld wilde hij de bestaande situatie handhaven. "Tholen ligt nu eenmaal dichterbij Bergen op Zoom dan bij Goes." Ravensteijn vond de Oesterdam geen verbetering omdat daar de Bergsediepsluis voor opont houd Hp zorgen. zegt, stationneer de ambulance maar in Halsteren, want daar heb je meer rendement van je wagen. Daarvoor moeten we natuurlijk oppassen, want dan is Tholen zijn eigen wagen kwijt. Maar hoe korter bij de grens, hoe beter de Thoolse ambulance voor Brabant inzetbaar is", zegt Meertens. Dhr. van Broekhoven van het streekgewest heeft alleen over het tweede halfjaar 1995 cijfers (niet van het eerste halfjaar 1995, noch van het eerste halfjaar 1996). Op basis daarvan blijkt, dat de Thoolse ambulance 2 keer een spoedrit voor patiënten in Bergen op Zoom maak te, 1 naar Nieuw-Vossemeer en 1 naar Ossendrecht. Op Tholen en St.Philipsland maakte de Thoolse ambulance in het tweede halfjaar van 1995 totaal 90 spoedritten, waarvan er 9 de norm van 15 minu ten aanrijtijd overschreden. Totaal maakte de Thoolse ambulance in dat halve jaar 217 ritten en Brabantse ambulances kwamen 46 keer op Tholen. De projectgroep ambulancehulpver lening Zeeland kreeg dinsdagmid dag die cijfers van dhr. Van Broek hoven waarom al maanden geleden was gevraagd. "Maar niet bij mij", verzekerde de medewerker van het streekgewest. Nu de cijfers er zijn, kan de projectgroep de ontbrekende financiële paragraaf in het rapport gaan invullen. In de tussenrapportage wordt over Tholen o.a. vermeld, dat in St. Maartensdijk gewerkt wordt met een beroepskracht, die voor 60% inzetbaar is. Alle overige medewerkers werken op basis van een nul-uren contract, waarin tevens een vergoeding staat van ƒ2,50 per uur. Als deze vergoe ding zou worden verstrekt op basis van de cao, zouden de kosten aanzienlijk hoger uitkomen. MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 60 23 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). ritten opname ongevallen poli afgebroken Tholen 72 45 17 6 4 St. Philipsland 12 7 4 - 1 St. Maartensdijk 44 29 6 4 5 St. Annaland 34 22 7 3 2 A.J .Polder 3 3 - - - Oud-Vossemeer 12 6 2 2 2 Poortvliet 19 14 3 1 1 Scherpenisse 11 5 4 1 1 Stavenisse 10 8 2 217 ritten opname ongevallen poli afgebroken Tholen 19 8 1 7 3 St. Philipsland 3 1 - 1 1 St. Maartensdijk 5 1 2 2 - St. Annaland 9 5 2 2 - A.J .Polder 1 1 - - - Oud-Vossemeer 5 3 - 1 1 Scherpenisse 1 1 - - - Stavenisse 3 1 - 1 1 46 21 5 14 6 De gegevens hebben betrekking op het tweede halfjaar 1995 en gaan uit sluitend over de ritten in de gemeente Tholen van respectievelijk de Thool se en de Brabantse ambulances. Bij de opnamen gaat het in 60% van de ritten om spoedgevallen; de overige 40% betreft bestelde diensten. Afgebroken betekent o.a. loze meldingen, ontslag uit het ziekenhuis of wanneer onderweg blijkt, dat de ambulance niet meer nodig is. De Thoolse ambulance maakt per jaar ongeveer 450 ritten. Daarnaast springt er circa 90 keer een ambulance uit West-Brabant bij. Ondanks dat de Thoolse dienst voornamelijk met vrijwilligers werkt, zijn de personeelskosten hoger dan de normen aangeven. Daarom sub sidieert de gemeente Tholen de tekorten van circa 14.000 gulden. De ambulance moet volgens de commissie Don ook in Kapelle op Zuid-Beveland ingezet kunnen wor den. Hier staat de wagen met een gewonde motorrijder op het punt te vertrekken van de Sportlaan te Sint-Maartensdijk naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Voor het vertrek overlegt E. Waasdorp van de politie met het ambulancepersoneel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3