Politiek houdt deur op slot voor nieuwe varkens Don wil in Tholen-stad 24 uurs parate ambulancedienst openen Sluisdeur van Stavenisse gelicht en op transport voor onderhoud Cd-opname bond tegen het vloeken Door storm en hoog water karwei uitgesteld 32b-] ft 6 AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Directe inzet van beroepskrachten verhoogt kwaliteit Donderdag 5 september 1996 52e jaargang no. 43 - PvdA: met zonering stuk verder geweest De Thoolse commissie ruimtelijke ordening is nauwe lijks onder de indruk van de bezwaren die zijn ingediend tegen de facetherziening van het bestemmingsplan bui tengebied. Alle leden houden vast aan het standpunt zoals ze dat eind april hebben ingenomen. Dat betekent dat nie mand, uitgezonderd de PvdA, ruimte wil laten voor nieuwvestiging van intensieve veehouderij. "Dat is het beste voor ieders belangen", aldus CDA'er W.C. van Kempen. Zonering DISCOUNT Deze week Handtekeningen voor skeelerbaan in Vossemeer Politie vindt gestolen auto's in boerenschuur In Tholen-stad moet er een 24 uurs parate ambulance dienst komen. Dat adviseert de projectgroep ambulance hulpverlening Zeeland in een tussenrapportage aan gede puteerde staten. De Thoolse ambulance zou tevens voor het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland, met name Krabbendijke, dienst gaan doen. De financiering daarvan moet nog rond komen, al hebben de twee ziektekosten verzekeraars in de projectgroep zich achter dit plan geschaard. In de buidel Solidariteit Dinsdagmorgen rond kwart voor acht werd de deur uit de keersluis in de havengeul van Stavenisse gelicht. De 30 ton wegende stalen deur hing in de takels van de drijven de bok van aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hans- weert. De operatie was geslaagd. Drie maal dicht Schotbalken Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De PvdA meent dat de gemeente niet zomaar aan de laars kan lappen wat op rijksniveau geregeld wordt. "Ruimtelijke ordening is een samen hangend beleid van rijk, provincie en gemeente", aldus M.A.J. van der Linde, die de bezwaren van de inspecteur ruimtelijke ordening tegen de planherziening erg serieus neemt. "We zullen hem ervan moe ten overtuigen dat het om een nood maatregel gaat en dat we bij de alge hele herziening van het bestem mingsplan rekening zullen houden met alle belangen: zowel agrarische als landschappelijke en ecologi sche." Inspecteur Thönissen noemt de uitsluiting van nieuwe intensieve veehouderijen en een aantal andere beperkingen in strijd met het rijks- en provinciaal beleid. Andere commissieleden waren min der onder de indruk, zo bleek vorige week. "Ik kan de rijksheren wel snappen, maar hun ideeën mogen ook wij best eens tegen het licht houden", zei Van Kempen in de ver gadering. En SGP'er K.A. Heijboer stelde dat het rijk de mestoverschot ten in Oost-Brabant zelf gecreëerd heeft door daar met fikse subsidies grote stallen te laten bouwen. "Laat ze de Markerwaard maar inpolderen en daar de varkens heen sturen", zei hij. J. van den Donker (D66) wil tot aan de Raad van State gaan om de varkensmesterijen tegen te houden. "Tholen moet geen varkensstal wor den. Er is geen behoefte aan nieuwe bedrijven. En bestaande bedrijven moeten voldoende mogelijkheden houden", zei hij. Volgens mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (WD) zit er een tegenstrijdigheid in het over heidsbeleid; het rijk zou minder var kens willen en de provincie meer. "Wij hebben genoeg argumenten om tegen uitbreiding te zijn. Zorg voor een goede onderbouwing van het plan en dan krijgt u de provincie zeker om." De facetherziening is planologisch onvoldoende onderbouwd en de reacties daarop waren dan ook te verwachten, aldus Van der Linde. "We hebben geen goed gefundeerd plan, zo wordt ons door de provin ciale planologische commissie (ppc) en de inspecteur van de ruimtelijke ordening - en zelfs zojuist door mevrouw Frigge - duidelijk gemaakt. Mijn fractie heeft dat in de 'vergadering van april al onderkend. Het was die avond misschien niet het populairste standpunt, maar het was wèl realistisch." De PvdA'er vindt dat niet het advies van de inspecteur gevolgd moet worden om tijdelijk alle bouwactiviteiten in het buitengebied te bevriezen, maar wèl de opmerkingen van de ppc ter harte genomen moeten worden. Die com missie wil bijvoorbeeld beperkingen aan de zuidkant van Tholen met betrekking tot de omvang van de omschakelingsmogelijkheden van bestaande agrarische bedrijven. Van der Linde steunt de bezwaren van C.P. de Rijke en D.C. Bevelander tegen de mogelijkheid dat grondge bonden bedrijven kunnen omscha kelen naar intensieve veehouderij. Het commissielid zei dat de PvdA het afwijzen van de eerste ontwerp- herziening - gebaseerd op zonering naar landschappelijke waarden - nog altijd betreurt. "Als we daarvoor gekozen hadden dan waren we nu - maar ook met de integrale herzie ning van het plan buitengebied - een stuk verder geweest." Als voorbeeld gaf Van der Linde West-Brabant, waar intensieve veehouderij geweerd kon worden uit bepaalde gebieden omdat daar zogenaamde bloemdijken aanwezig zijn. Volgens hem zal de zonering bij de totaalher ziening opnieuw om de hoek komen kijken. Heijboer riep burgemeester en wet houders op om het standpunt van de commissie - en dus van de gemeen teraad - 'met hand en tand' te verde digen en zowel bestuurlijk als amb telijk goed te onderbouwen. De gemeenteraad zal de facet-herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied eind oktober vaststellen. HARD- SOFTWARE PC - AMIGA - APPLE MIDI - INTERNET VERKOOP - DEMONSTRATIE PRESENTATIE CD-i, VIDEOGAMES, DIGITAL VIDEO ZA. 7 SEPTEMBER 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INcO EN REDUKTIEBON MET I VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD INTEREXPO MEDIA 070-3588929 Storm laat vooral in bloemen en fruitteelt zware sporen na Winderige braderie Tholen tóch geslaagd Zeeland laat Tholen alleen bij enorm prijsverschil naar Brabant gaan voor ambulance Puzzeltocht voor jeugd op monumentendag Lionsclub schenkt twee mille voor ontspanning m.s.-patiënten Raadsman varkenshouders: Tholen maakt stichten volwaardig bedrijf praktisch onmogelijk Werkloosheid neemt nog altijd licht toe Brit viert verjaardag met winst in Thoolse wielerronde Voor het eerst sinds jaren Sint-Annalandse winnaar invitatietoernooi Smash EENMAAL GEDAAN MAAKT GEEN GEWOONTE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Wethouder I.C. Moerland heeft gisterenmiddag 72 handtekeningen in ontvangst genomen ter ondersteu ning van een verzoek voor een rol schaats- en skeelerbaan in Oud-Vos- semeer. De 17-jarige broers Kiki en Timo Barthel zouden graag zo'n voorziening in het dorp zien, wat gerealiseerd zou kunnen worden uit de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist. Ze schreven dat al in een brief aan het gemeentebestuur. Ook anderen hebben dat idee bij de gemeente aangedragen. Als plaats voor de baan denken de jongens aan de ijsbaan in de Veer- straat, omdat daar diverse voorzie ningen al aanwezig zijn zoals licht, geluid, fietsenstalling en EHBO. Het tweetal heeft briefjes verspreid op alledrie de basisscholen in het dorp, met de vraag aan de ouders om het verzoek te ondersteunen. Daarop is door 72 gezinnen positief gere ageerd. In een landbouwschuur in de Pries- termeetpolder te Poortvliet heeft de politie maandagmorgen bij een huis zoeking. acht auto's, motoren, auto onderdelen en gereedschappen in beslag genomen. Tevens werd er de 19-jarige J.O. uit Steenbergen aan gehouden. De actie werd rond half negen uitgevoerd door de Steen- bergse politie in samenwerking met Thoolse collega's en in aanwezig heid van een officier van justitie en rechter-commissaris. De schuur werd gebruikt om er auto's om te katten, dat wil zeggen dat met onderdelen van gestolen auto's nieuwe wagens gemaakt wer den. De politie trof hele en halve auto's aan, allerhande onderdelen tot losse portieren aan toe. De in beslag genomen spullen zijn waarschijnlijk deels van diefstal afkomstig, maar daarnaar wordt nog onderzoek ver richt. De eigenaar van de verhuurde schuur wist van deze praktijken niets af. Het spoor naar Tholen kwam voort uit de aanhouding van de 24-jarige autokraker A.M. uit Steenbergen enkele weken geleden. De auto van M. werd toen in beslag genomen en onderzoek wees uit dat daar een motor in zat die afkomstig was van een eerder in Bergen op Zoom gestolen personenauto. Het onder zoek gaat verder, want de politie denkt een organisatie op het spoor te zijn van mensen die auto's stelen en omkatten. Fietsenstallingen. Het realiseren van fietsenstallingen bij de bushal tes aan de Spuidam in Scherpenisse en de Ten Ankerweg in Tholen is door de provincie aangemeld voor rijkssubsidie in het kader van de extra investeringsimpuls stads- en streekvervoer. De kosten worden voor Scherpenisse geraamd op 3710 gulden en voor Tholen op 17.400 gulden. Gedeputeerde De Kok rechtsvoorzitter Don van de projectgroep ambulancehulpverlening Zeeland en provinciaal ambtenaar mevr. Trim- pe. De tussenrapportage geeft aan, dat Zeeland de Thoolse ambulance dienst niet zomaar aan de West-Bra bantse regio wil overlaten. "Tholen heeft een specifiek probleem wat de ambulancehulpverlening betreft, maar die gemeente hoort bij Zeeland en er wonen Zeeuwen die dezelfde rechten hebben als de andere inwo ners van onze provincie", zegt dhr. W. Don, voorzitter van de project groep. Samen met gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok presenteerde hij dinsdagmiddag in het Middelburgse provinciehuis de tussenrapportage. Volgens de oud-gedeputeerde van volksgezondheid dient de patiënt voorop te staan en die verdient kwa liteit. "Dat betekent dat er 7 keer 24 uur adequate deskundigheid op een cen traal punt moet zijn. De gebreken die we geconstateerd hebben bij de aanrijtijd, worden met name veroor zaakt door de uitruktijd. In plaats van piketdiensten zoals nu in St. Maartensdijk moeten er parate dien sten komen, waarbij de ambulance direct inzetbaar is. Dan kan er in 99% van de gevallen aan de eisen worden voldaan. De ligging van Zeeland is zodanig, dat het niet overal kan. zoals in de zeer dun bevolkte gebieden. De kwaliteit van de mensen die ter plaatse zijn, is echter veel belangrijker dan de ambulancerit naar het ziekenhuis. Verpleegkundige hulp is van het grootste belang en gelukkig zijn er overal ook huisartsen aanwezig", aldus de voorzitter van de project groep. In Zeeland rijden nu 21 ambulances van 6 verschillende diensten. Daar naast hebben een aantal bedrijven in het Sloegebied nog eigen ziekenwa gens. Volgens Don kunnen er door een veel doelmatiger inzet en een betere planning van het besteld ver voer (geen spoedgevallen), 2 ambu lances verdwijnen. De kostenbespa ring daarvan gaat echter volledig op aan de veel zwaardere personeels lasten. "Het wordt duurder, daarvan ben ik overtuigd", aldus Don. "Het ambulancevervoer is opgedragen aan de gemeenten en die zullen in de buidel moeten tasten als de ziektv- kostenverzekeraars niet meer beta len." Gedeputeerde De Kok hoopt dat het centraal orgaan tarieven gezond heidszorg (COTG) gezien de ligging van Zeeland hier meer voor ambu- lanceritten betaalt dan in Rotterdam. "In Voorne Putten wijkt men ook van de COTG-normen af en aange zien we in Zeeland alles doen aan efficiencyverbetering van de ambu lancehulpverlening, zullen we ook de ziektekostenverzekeraars diep in de ogen kijken voor de financie ring", aldus De Kok. Volgens de projectgroep komt er uit Goes een reserve-ambulance wan neer de Thoolse ambulance voor een spoedgeval naar bijvoorbeeld Krab bendijke is. "Vestiging van een parate dienst in Tholen zal dus gevolgen hebben voor de toekomst van de huidige nevenpost Krabben dijke", geeft Don aan. "In onze opzet vervult de Thoolse ambulance ook een functie in de staart van Zuid- Beveland." ZIE VERDER PAGINA 3 De werkgroep Tholen/Sint-Philips- land van de bond tegen het vloeken neemt aanstaande zaterdag in de Grote Kerk te Tholen een cd op met samenzang. Onder begeleiding van organist Cees van der Hart zullen psalmen in de berijming van 1773 gezongen worden. De stichting Musica Sacra tekende voor de orga nisatie. De avond wordt geopend en afgesloten met gebed. Ouderling J.C. Rommers uit Krabbendijke houdt eer. korte meditatie en dhr. Scherpenisse spreekt namens de werkgroep van de bond tegen het vloeken het appèlwoord. De cd's en muziekcassettes zijn op de avond zelf te bestellen. De samenzang- avond begint om half acht en de toe gang is gratis. De deur, in beheer van het water schap Zeeuwse Eilanden, is voor inspectie naar Hansweert vervoerd. Vandaar gaat het gevaarte naar Krimpen aan de IJssel om van een nieuwe coating te worden voorzien, een beschermlaag tegen zout. De deur zou donderdagmiddag al verwijderd worden, maar door de stormachtige wind uit het noordwes ten, kon dat geen doorgang vinden. De deur die bij een hoogwaterstand van plus 2.40 m N.A.P. gesloten wordt, moest uitgerekend die dag dicht vanwege het hoge water: plus 2.68 m N.A.P. Maandag begon het waterschap met de voorbereidingen voor het lichten van de deur. Om de drijvende bok zo dicht mogelijk bij de keersluis te brengen werd een aantal balken op de palen die naar de toegang van de sluis leiden, verwijderd. Ook wer den al vier van de acht pennen ver wijderd waar de deur op rust. Dit werk nam de gehele dag in beslag. Bij opkomend water rond half zeven dinsdagmorgen probeerde de Delta, de bok van 75 ton, de havengeul in te varen. Het was een meter plus N.A.P. Het binnenvaren lukte aan vankelijk niet. De bok kwam heel even vast te zitten op de vooroever die bij de nol hoog ligt. Het vaartuig, aangeduwd door de Charlie, moest wachten tot het water nog wat ver der was gestegen. Eenmaal voor de keersluis werd de deur aan de kabels van de bok bevestigd. Dat gebeurde door mid del van een hijsbalk of evenaar, een speciale constructie in de deur. Daarna werden de vier pennen een voor een verwijderd. De werkzaamheden werden uitge voerd terwijl de deur half dicht stond. Het karwei trok gezien het vroege tijdstip niet veel bezoekers. Na ruim een uur kon de deur, die negen meter hoog is en acht meter breed, van de plaats worden gelicht. Heel langzaam werd de druipende deur, met wier behangen en bezet met zeepokken, uit de betonnen wanden gemanoeuvreerd. De klus is volgens F. Bommeljé van het waterschap zeer voorspoedig verlopen. "Het is sneller gegaan dan verwacht. We hebben ook prima weer getroffen. En er werd ook redelijk hoog water verwacht, onge veer 1.70 meter plus N.A.P. Het tij heeft meegewerkt. Er was wat meer water." Zo groot de deur was toen hij uit de sluis werd getild, zo klein werd het gevaarte toen hij op de Oosterschel- de aankwam. Van het nauwe kanaal naar de open ruimte voor vervoer naar Hansweert waar de deur aan een inspectie wordt onderworpen en verder ont manteld. Zo zal de deur eerst wor den schoongemaakt. Pokken, wier en slib zullen worden verwijderd. Ook het zogenaamde wrijfhout en de afdichtprofielen gaan eraf. "We zullen de deur bekijken op gebre ken. Daarna wordt de deur op een ponton naar Krimpen aan de IJssel gebracht waar hij wordt gestraald en gecoat." Het is de eerste keer dat de keersluis voor onderhoud wordt weggehaald. Kosten ongeveer twee ton. De in 1977 door Rijkswaterstaat geplaatste kering wordt nog steeds gebruikt, ondanks de aanleg van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Het gebruik is wel een stuk minder geworden maar vorige week ging de deur drie maal dicht. Op donderdagochtend sloot sluiswachter J. Heijboer de deur om tien voor vier toen er een waterstand van 2.65 m boven N.A.P. werd ver wacht. De sluis was om tien voor zes weer open. Ook 's middags om vier uur ging de deur dicht toen er een verhoging van 2.68 m boven N.A.P. werd verwacht. Om tien over zes was de kering weer open. Vrijdag is de deur een keer gesloten geweest. Het sluiten duurt zes minuten, het openen negen. Heijboer krijgt van Rijkswaterstaat een melding over de te verwachten hoogwaterstand. Wordt er een stijging van 2.30 meter boven N.A.P. aangegeven, dan gaat de Stavenissenaar naar de keersluis om de deur te kunnen sluiten als blijkt dat er meer water komt dan voorspeld. Behalve bij hoge water standen, gaat de deur elke week een keer dicht ter controle. In 1995 moest Heijboer de deur zeven maal sluiten, in 1994 vier keer. De storm van vorige week bracht schade aan aan de glooiing in de Willempolder in Sint-Philipsland. Daar waren zes vierkante meter basaltblokken door het water ont wricht. De deur zal op 23 september terug worden geplaatst, een week voor het zogenaamde 'stormsei- De Charlie sleept de bok met de sluisdeur de havengeul uit richting Hansweert, hier passeert het gevaarte het lichtopstand aan de Veerweg. zoen', dat loopt van 1 oktober tot 1 april. De geul kan nu afgesloten worden met schotbalken. Stalen bui zen die een kraan in de betonnen sponningen kan laten zakken. Alleen duurt dit langer dan het slui ten van de deur. Dinsdagmiddag heeft een duiker in opdracht van het waterschap de sponningen van de schotbalken en de scharnierpunten van de deur onder water geïnspec teerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1