Eerste eigen cd van Bram Bout uit Gewaagd samenspel van carillon en gitaar op braderie te Tholen Beplanting rond kunstwerk Tholen wordt snel gerooid aunamaand Kleinste huisje Tholen gesloopt Prijswinnaars fotopuzzel G. de Waardt en A.P. van Leeuwen vormen merkwaardig duo Denktank voor versterking van platteland Patataardappel Bintje 16 cent Pandjes naast fitnesscentrum maken plaats voor nieuwbouw Donderdag 29 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholenaar bespeelt Amsterdams orgel Onlangs is de eerste solo-cd verschenen van de Thoolse organist Bram Bout. De 33-jarige organist werkte tien keer eerder mee aan opnamen met diverse koren, maar nog nooit vulde hij alleen een cd. Muziekhandelaar D. Verspuy uit Tholen (uitgever van de cd) spoorde hem aan om het te gaan proberen en Bout stemde toe. Succesvol Hydrauliekkoppelingen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Romantisch Een duet voor carillon en klassieke gitaar, wie heeft daar ooit van gehoord? Dat het toch kan, willen beiaardier Gerard de Waardt uit Maassluis en Dries van Leeuwen uit Sint-Annaland gaan bewijzen. Tijdens de braderie van Tholen gaat het tweetal een aantal nummers ten gehore brengen, zowel gezamenlijk als ieder apart. Vrijdag werd daarvoor al geoefend op de speelzolder van het voorma lig stadhuis van Tholen. Kleinnood Beroeps Versterking Snoeibeurt bij molen pas in de winter ,DE, PAREL, Een héél iaar lans naar de sauna voor maar 15,75 per keer! Wilt u het eerst 'ns proberen... Tot nu toe stond in de Kruittorenstraat, op nummer 3, het kleinste huisje van Tholen. Een kamertje met bedstee, een klein keukentje en een portaaltje met daarin een lad der naar de zolder. In de voorgevel een deur en een smal raam met één luik. Het pandje was al bijna dertien jaar onbewoond. Donderdagmiddag viel het, samen met nummer 5, ten prooi aan de slopershamer. Eigenaar P. Massar bouwt er twee nieuwe woningen. Breiwerkje Vossemeersepoort De 26 winnaars van de prijsvraag in de fotopuzzelkrant die in de Eendrachtbode van 11 juli was opgenomen, zijn bekend. 'Het was een leuke bezigheid', schreven een aantal deelnemers bij hun inzen ding. Toch bleek het nog niet een voudig om alle 73 foto's van de juiste bedrijfsnaam en woonplaats te voorzien. De meest voorkomende fouten onder de 149 inzendingen betroffen de slijterijen en autoschadebedrijven in Tholen. De nummers 2 en 3, stad Tholen en Sturris, werden nogal eens omgedraaid, wat ook het geval was bij de nummers 20 en 25, Van Burgh en Labo/de Brug. Iemand zag foto 11de Bloemenhal in Tholen, aan voor het kantoor van de Een drachtbode in St. Annaland en een ander voor Dieleman in Tholen. In foto 34, boekhandel Heijboer in St. Annaland, meende een enkeling de Ghulden Roos in Tholen of het Stof nest in St. Annaland te zien. Bij foto 30, Sjaak v.d. Velde in Tholen, werd de woonplaats diverse keren ver keerd gemeld. Maar de combinatie van foto's en advertenties bracht velen ook tot een goede oplossing. De 26 prijswin naars zijn: Waardebon van 100 gulden: F.M. Ista en D. Mol uit St. Maar tensdijk, M.G. van As uit Scherpe- nisse en J. v.d. Berg uit Stavenisse. Waardebon van 50 gulden: F.E. Neele-van der Male uit Tholen, A.W. Filius uit Oud-Vossemeer, M. Nortier uit Poortvliet, P.I. de Vos-de Witte uit Stavenisse. Waardebon van 25 gulden: Krina Vroegop, J. de Viet, C. Pol derman uit St. Maartensdijk, J. v.d. Dussen uit St. Philipsland, Angré den Engelsman en M. Gunter-Gunst uit St. Annaland, Ella Havermans uit Oud-Vossemeer, B. van Prooyen uit Stavenisse. Boekje Eilandbewoners: H. de Jonge, E.J.D. Alders, J.C. Dekker, A. Overbeeke en Ria Geene uit Tholen, M.C. Andriesse en J. Hage uit Stavenisse, Paul Grond man uit St. Philipsland, L.J. v.d. Male-van Vossen en Antal Joppe uit St. Maartensdijk. Oplossing: 1. Juwelier Christianne, Tholen 2. Stad Tholen 3. Slijterij Sturris 4. 't Schippertje 5. Cl000 Moerland 6. Garage Bal 7. Fa. van 't Hof 8. Van Oost 9. Van den Berge 10. De Toe- komst/Gladdines 11. De Bloemen hal 12. Orka 13. J. Melse 14. Prie- gelmee 15. Karl Laban 16. Diele man 17. Hans Poot 18. Hage 19. Ben v.d. Heiden 20. Van Burgh 21. G. Vis 22. Contant 23. Geilings 24. Jeroense 25. Labo 26. Vosje 27. Eskes, tot zover allemaal in Tholen. 28. Van Daalen, Oud-Vossemeer 29. V.D.S., Oud-Vossemeer 30. Sjaak v.d. Velde, Tholen. 31. 't Nieuwlandje, St. Annaland 32. W. Slager 33. De Gouden Leeuw 34. Heijboer 35. Plus Klus Wegge- mans 36. A. van Vossen 37. Wilma 38. 't Baeken 39. Ardi 40. Maja 41. Coen Moerland 42. Pleune 43. Den Engelsman-van Driel 44. Dekker 45. C. Slager 46. Potter-Koopman 47. Van der Maas, tot zover allemaal in St. Annaland. 48. L. E., St. Maartensdijk 49. Visser, Poortvliet 50. J. Niemants- verdriet, Poortvliet 51. De Jonge, Poortvliet 52. J.D. de Graaf, Poort vliet 53. Dick Klok, Poortvliet 54. Vroegop, St. Annaland. 55. Quist, St. Maartensdijk 56. Island Power, St. Maartensdijk 57. Verjaal, St. Maartensdijk 58. Morelli, St. Maartensdijk 59. Fixet, St. Maartensdijk 60. Albert Heijn, St. Philipsland 61. Geilings, St. Philipsland 62. Siem Schot, St. Maartensdijk 63. Potter keukens 64. Rabobank 65. Hejo 66. Potter huishoudshop 67. D.K. Slager 68. Auto Work Shop 69. Van Houte 70. Van Leeuwen, tot zover allemaal in St. Maartensdijk. 71. Geuze, Scherpenisse 72. A.J. Slager, Scherpenisse 73. Limovi, Scherpenisse. Bram Bout kreeg zijn eerste lessen van zijn vader, W. Bout. Altijd bleef hij de liefde voor het orgel houden, al had hij even wel iets anders gewild. "Viool leek me ook een erg mooi instrument en dat had ik ook wel willen leren. Maar ik zat met mijn studie en het is er nooit van gekomen. Maar ik ben heel tevreden met het orgel", zegt de organist. En hij is een succesvol organist. Hij kreeg lessen van J. Quist en J. van der Jagt. Tijdens zijn dienstplicht kwam Bout in contact met de beken de W.H. Zwart in Kampen. Op het Hinz-orgel in de Bovenkerk te Kam pen vervolgde hij zijn lessen. Zijn voorliefde voor mannenkoren werd versterkt doordat hij lid werd van mannenkoor De Lofzang te Heerde. Dit koor staat onder de bezielende leiding van Klaas Jan Mulder. In Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. 1986 werd hij benoemd tot eerste organist van het christelijk Thools mannenkoor Rehoboth. Drie jaar later werd hij aangesteld als organist van de Gereformeerde Gemeente in zijn woonplaats. In 1985 ging Bout als tweede organist spelen bij man nenkoor Ethan in Yerseke. In 1994 werd hij hier vaste begeleider. Sinds vorig jaar wordt Bout regelmatig als gastorganist gevraagd bij het chris telijk Urker visserskoor Crescendo. Daarnaast begeleidt hij diverse muzikale activiteiten. Bout houdt erg van Franse romanti sche muziek en dat is op de cd goed te merken. Het probleem was om een orgel te vinden dat bij die stijl past èn dat in een akoestisch goede kerk staat. "Uiteindelijk bleven er twee oven één in Bovenkarspel en het orgel in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. In Bovenkarspel was de kerk echter te klein, dus werd het Amsterdam", legt Bout uit. "Dat is een schitterend orgel met vooral veel blaasinstrumenten in het regis ter. En de akoestiek van de kerk is ook erg mooi." Dus werden de opna men hier gemaakt. Op de cd staan behalve improvisaties en bewerkin gen van Bram Bout zelf ook werkèn van C.M. Widor, F. Asma, F. Men delssohn Bartholdy, T. Salomé, A. Knevel en B. Tours. De geluidsdra ger is verkrijgbaar bij muziekhandel Verspuy en boekhandel Oostdijk in Tholen. Gerard de Waardt (links) en Dries van Leeuwen op de speelzolder van het carillon. Je stelt je bij zo'n speelzolder van een carillon een kleine, duistere en stoffige ruimte voor met een speel- klavier, een oud schemerlampje en een hoop klokken. Daar blijkt wei nig van te kloppen. De zolder in het Thoolse stadhuis is riant, goed ver licht en toont geen spoor van klok ken. Wel staan er twee klavieren: een nieuw - helemaal ingespannen - aan het begin en achterin het oude. Verder staat er een computerge stuurde machine waarin een plastic rol loopt met daarin allerlei recht hoekige gaatjes geponst. Die gaatjes laten op bepaalde tijden een penne tje in een gleufje zakken en zo gaat er een stroompje lopen dat ervoor zorgt dat de betreffende klok wordt geluid. Een soortgelijk systeem als bij een draaiorgel, maar dan geauto matiseerd. Het lijkt weinig poëtisch, maar het kan nog minder, want veel carillons hebben zelfs geen ponsrol- len meer. Die worden helemaal door computers aangedreven. Naast de machine staat een hoge kast met daarin de oude aandrijving van het carillon. De rollen hiervan zijn meterslang. Er hangen er nog tien tallen aan de balken, .maar ze wor den nooit meer gebruikt. De kleine re rollen voor de nieuwe machine maakt De Waardt zelf. Stoffig is het er wel op die zolder. De bode zal hier wel niet vaak met de plumeau langskomen. De dikke balken tonen veel gaatjes van hout worm. Een laag hangende dwars balk boven een trapje draagt het bordje 'Pas op uw hoofd'. Direct daaronder is het hout een flink eind je weggesleten. Zou dat de reden zijn waarom ze dat bord daar weg hebben gehangen? Kwart over elf, het mechaniek slaat aan en het caril lon begint aan het zoveelste korte lied. Het Thoolse carillon is een kleintje. Het telt namelijk 'slechts' 39 klokken (drie octaven). Een 'speeldoos' betitelt De Waardt het instrument. Maar wel met het nodi ge respect, want het dateert al van lang geleden. Het bevat het oudste klokje van Nederland dat nog mee speelt in een carillon. Dat bronzen kleinnood stamt uit 1458 (het hele stadhuis werd in 1452 vernietigd tij dens een brand die vijfzesde van de hele stad in de as legde). De Waardt demonstreert hoe het carillon werkt. De 'speeltafel', zoals het klavier heet, ziet er uit als een heel primitief orgel waarbij de toetsen vervangen zijn door uitstekende stokken. Deze worden met de vuisten bespeeld. Een deel van de klokken wordt met pedalen bediend. De toetsen en pedalen zijn via verstelbare staalka bels verbonden met de klokken. De gelijkenis met een pianist gaat ver. "Elke beiaardier heeft een oplei ding aan het conservatorium gehad. Orgel of piano. Ik heb beide vakken gestudeerd. Daarna ben ik naar de beiaardschool in Amersfoort gegaan. Dat is één dag per week", zegt De Waardt die dus een beroeps beiaardier is en al 21 jaar het Thool se carillon bespeelt. Hij stelt een paar klokjes bij (de bel moet klin ken, net op het moment dat de toets het vilt raakt) en laat een melodietje horen. De vrolijke klokken klinken echter niet bijster hard. "Dat komt omdat ik hier nog zes meter onder het carillon zit", legt De Waardt uit. "Het geluid van de klokken moet zelfs versterkt worden via twee luid sprekers, anders hoor ik niets." En inderdaad is het geklingel nauwe lijks hoorbaar als de versterker uit gezet wordt. Wederom niet erg poë tisch, maar waarschijnlijk beter voor de oren van de beiaardier dan wan neer hij direct onder de klokken zou zitten. Van Leeuwen is een zogeheten autodidact. Hij leerde zich het gitaarspelen zelf aan. "Ik heb wel wat lessen gevolgd, maar met die bepaalde leraar had ik het dan ook erg getroffen. Hij gaf me het gevoel dat ik nog steeds autodidactisch bezig was. Dan moet je als docent toch wel erg knap zijn. Daarna heb ik niet meer zo iemand gevonden. De meeste leraren willen alleen maar een kloon van zichzelf maken. Daarom ben ik zelf verder gegaan", vertelt de Sint-Maartensdijkse lijs tenmaker. Na de braderie van Sint-Maartens dijk, vorig jaar, ontstonden de con tacten tussen Van Leeuwen (medeorganisator) en De Waardt. De klokkenist bespeelde toen een mobiel carillon. In de dagen die aan deze braderie vooraf gingen, hadden de beide muzikanten al diverse keren van gedachten gewisseld over verdere mogelijkheden om de reizende bei aard te gebruiken. Tijdens die gesprekken stelde Van Leeuwen tevens voor om gitaarduet ten te bewerken voor carillon en gitaar. "Dat leek me wel leuk. Het is me niet helemaal vreemd om met anderen samen te spelen. Met de harmonie heb ik ook weieens een stuk vertolkt. Maar een gitaar is toch wel een heel ander instrument", zegt De Waardt die positief op het voorstel reageer de. "Toch wilde ik het wel proberen. Het probleem is natuurlijk het geluidsniveau. Een klassieke gitaar Dintelse Gorzen. De vereniging Natuurmonumenten presenteert zich op zaterdag 7 en zondag 8 septem ber bij de Dintelse Gorzen en Slik ken van de Heen. Van tien tot vijf uur zijn er tal van activiteiten voor jong en oud zoals een vaarexcursie over het Volkerak, excursies naar de Dintelse Gorzen en voor de kinde ren zijn er wandeltochten, proefjes en kleurplaten. Centraal punt is de sluis van Benedensas die met bord jes aangegeven staat. komt nooit boven de klokken uit. Daarom hebben we muziekhandel Verspuij bereid gevonden om mee te helpen door ons versterking te leveren." Het duo slaat aan het repeteren. Eerst worden de instrumenten op elkaar afgestemd. Dat wil zeggen, de gitaar op de klokken. Dan wor den er enkele liederen gespeeld. De Tholenaren buiten horen alleen het carillon, want Van Leeuwen zit nu nog gewoon bij De Waardt op de zolder zonder versterking. Het klinkt goed, dat moet gezegd wor den. Blijkbaar is de combinatie niet zo vreemd als ze op het eerste gezicht lijkt. Het duo De Waardt-Van Leeu wen zal op de eerste dag van de Thoolse braderie, vrijdag 30 augus tus, van half vijf tot vijf uur en van half acht tot acht uur een aantal nummers ten gehore brengen. Het repertoire bestrijkt diverse stijlen zoals muziek van Dowland en Johnson (renaissance), Carulli (klas siek), Harry Sacksioni en The Beat les (pop). Als de concerten goed bevallen, zal er ook zaterdag gespeeld worden. De te hoge beplanting rond het kunstwerk aan het Bolwerk in Tholen wordt snel gerooid, maar de bomen die de wind bij molen de Hoop uit de zeilen nemen, worden pas in de winter gesnoeid. "Een rare priori teit", zei J. van den Donker maandagmiddag tijdens de raadsvergade ring. Het D66-raadslid bracht naar voren, 'moeite te hebben met de beleidsbe paling door b. en w.' "De molen staat er al eeuwen en wordt door de bomen aan het zicht onttrokken. Aan één kant is die zelfs bijna niet meer te zien! En het kunstwerk staat er net en daar gaat de beplanting die te hoog blijkt te zijn, gelijk weg." Mevr. M.H. Schot-de Hoog was er ook niet over te spreken. "Win eens advies in bij de vereniging Holland se Molen, welke beplanting er bij een molen kan staan", merkte het De provincie trekt - als de staten akkoord gaan - 25.000 gulden uit voor de plattelandsvernieuwing in Tholen. Van dat geld moet onder zocht worden of er een breed samen gesteld overlegplatform voor platte landsvernieuwing gerealiseerd kan worden. Mensen uit de streek - ver tegenwoordigers van landbouw, natuur en recreatie - zouden dat plat form moeten vormen. Doel van de plattelandsvernieuwing is namelijk om de plattelandseconomie via een geïntegreerde aanpak zodanig te versterken en moderniseren, dat landbouw, natuur en plattelandstoe- risme er garen bij spinnen. Op Tho len en Sint-Philipsland is aan de plattelandsvernieuwing, aldus gede puteerde staten, nog geen enkele invulling gegeven. Daarom zou er een dergelijke 'denktank' moeten komen, wat vanaf 1997 concrete projecten moet opleveren voor de streek. Op Schouwen, Walcheren en Zuid-Beveland bijvoorbeeld is de afgelopen drie jaar het proefproject plattelandstoerisme ter hand geno men, met voor elke regio een VVV- coördinator. Vanuit de provincie moeten de plat forms ondersteund worden. Daarbij wordt aan drie dingen gedacht: een bewustwordingscampagne platte landstoerisme, een agrarisch onder- steuningspunt en een adviesgroep plattelandsvernieuwing. Eerstge noemde zaak betreft het onder de aandacht brengen van de toeristisch- recreatieve mogelijkheden van het platteland bij de plaatselijke bevol king en de agrarische ondernemers. Het tweede gaat om één loket (in samenwerking met de Zeeuwse landbouworganisaties) voorde agra rische sector, waar vragen en ideeën behandeld kunnen worden. AOV-raadslid op. "Onze ambtena ren hebben laten blijken, daar ver stand van te hebben, zodat het onno dig is om een extern advies te vra gen. Snoeien doe je in het voorjaar en in de winter en de molen komt bij de aanstaande winterbeurt aan bod. De vrijwillig molenaar wil alle bomen die wind vangen, weg heb ben, maar dat vinden wij te rigou reus", zei wethouder Van der Jagt. "Laat de molen toch goed zichtbaar zijn, want het is een uniek, gezichts bepalend, historisch monument", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Ook P. van Belzen vond, dat de molen beter tot zijn recht moet komen. "Aan de beplanting daar moet wat gedaan worden." Daarentegen waarschuwde W.C. van Kempen voor te drastische ingrepen. "We moeten voorzichtig zijn met teveel kaalslag. Ik kon zowel de molen als het kunstwerk nog goed zien." Een ander punt was, dat rond het kunstwerk De Verloren Poort aan het Bolwerk niet machinaal gemaaid kan worden, waardoor er achter stand in het onderhoud ontstaat, wat het aanzien schaadt. Een klinkerver harding lost dat probleem op, maar mevr. Frigge vond dat geen goed alternatief. "Het kunstwerk is veel mooier met gras eronder dan met stenen", zei het VVD-raadslid, maar de Thoolse raad koos unaniem voor de klinkers en het vervangen van de huidige struiken aan de Molenvliet- sestraat door lage beplanting. Voor het aardappelras Bintje, dat in september op grote schaal gerooid zal worden op Tholen en St. Philips land, wordt op de St. Annalandse veiling maximaal 16 cent betaald. De prijzen blijven laag, waarbij de Bildtstar met 31 cent nog steeds aan de top staat, voor de Eigenheimer met 30 cent, maar er zijn maar wei nig telers die deze aardappelen leve ren. Woensdag 28 augustus: Doré I 16- 18, II 12-13, drielingen 6, kriel 20, Gloria bonken 25-27, drielingen 9, kriel 31, Bintje I 15-16, bonken 28, drielingen 8, kriel 32, Bildtstar 28- 31, drielingen 6, Ambiance drielin gen 8, aanvoer 167 ton. Dinsdag 27 augustus: Doré I 17-18 II 13, Gloria bonken 23-25, kriel 20, Berber 5, kriel 23, Eigenheimer I 28-30, II 22, Bintje I 14-15, bonken 26, kriel 22, Bildtstar 28-31, aan voer 109 ton. Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 0118 -588260 Dat kan als u in september een 20-baden-kaart koopt met 10% korting! U betaalt hiervoor in september geen 350,- maar 315,-. Koopt u een uitgebreider abonnement, betaalt u uiteraard nóg minder per keer.... Trouwens, in september krijgt u op alle abonnementen 10% korting: Iedere koper van een abonnement kan bovendien gratis parkeren. ...dan kiest u de september 3=2 saunamaandkaart 3 bezoeken voor de prijs van 2): 50,- N.B. Deze kaart is persoonsgebonden en is geldig in september en oktober 1996. OPENINGSTIJDEN ma/wo/do/vr 14.00 - 23.00 uur di/za/zo 12.00 - 23.00 uur di damesavond vanaf 18.00 uur Bel voor meer informatie: 0118 - 588276/261 DE PAREL IS HET VBUETUOSCEHl "Ik ben blij dat ik eindelijk weer buren krijg", zegt mevrouw T. v.d. Velde-van Dijke (69) die in decem ber een halve eeuw op Kruittoren straat 1 woont. "En ik ben opge groeid in de Kruittoren, dus ik woon hier al mijn hele leven." Jaren gele den heeft een ambtenaar mevrouw Van de Velde verteld dat ze naast het kleinste huisje van Tholen-stad woonde. Het bouwsel was 4,20 m breed en 5 m diep. De Thoolse weet zich perfect te herinneren wie in die vijftig jaar haar buren zijn geweest. "Toen wij hier kwamen, woonde Gommert van der Linde er. Van 1948 tot 1951 was Jap Rus de bewo ner, het huisje was toen inmiddels eigendom van Ko Vercouteren. Bij Rus werden twee kinderen geboren en toen was het huisje natuurlijk te klein. Johannes Overbeeke was de volgende bewoner, totdat ook daar twee kinderen waren. In 1956 kwam Jan de Laater er wonen." Vroeger was het gezellig in de Kruittoren, de mensen leefden meer met elkaar, zegt mevrouw Van de Velde. "Je zat 's avonds op straat, de vrouwen met een breiwerkje. Dat is niet meer, ik denk dat de televisie veel aan het verdwijnen van die gezelligheid heeft bijgedragen." Van de leeftijdgenoten waarmee mevrouw Van der Velde in deze buurt opgroeide, woont maar een enkeling meer in Tholen. "Maar ik woon hier nog altijd reuze naar mijn zin, zou er niet graag weg willen." Sinds De Laater met Kerstmis 1983 overleed, had de Thoolse geen buren meer. Vijf jaar nadien kocht P. Mas sar het pandje. Hij knapte het aan de buitenkant wat op en gebruikte het vervolgens als opslag en fietsenstal ling voor zijn body- en fitnesscen trum. Nu krijgt het dus toch weer een woonfunctie. Op oude kaarten van Tholen uit de zeventiende en achttiende eeuw staat in dit hoekje van het vesting stadje al bebouwing aangegeven. Het was een bastion waar de in 1816 gesloopte poort op Dalem en de kruittoren stonden. Toen in 1832 het kadaster werd ingevoerd was de arbeider Jacob Dikke (1785-1836) eigenaar van de woning, die nog aanmerkelijk groter was. Cornelis Sakko - getrouwd met Jacobs doch ter Anthonia Jacoba - splitste het pand in tweeën. Het huis had num mer A 121 a en kreeg in 1853 Gerar- dus Knop met vrouw en twee kinde ren als bewoners. Ze vertrokken het jaar daarop naar Sint-Annaland en nu werd de in Poortvliet geboren Jan Quist Czn. eigenaar, zo blijkt uit de kadastrale leggers. Deze werd twee keer weduwnaar (in 1858 van Neel- tje de Jonge, in 1867 van Neeltje Heijboer), trouwde vervolgens met Maatje de Korte en overleed in 1876. Datzelfde jaar werd het huisje verkocht aan de kantonnier Marinus Cornelis Deurloo, maar die ging er niet zelf in wonen. Hij overleed in 1913. Het huisje in de Kruittorenstraat kreeg vervolgens meerdere eigena ren. Komelis Marinus Nelisse had het voor de helft in eigendom, de andere helft was van zijn broers Marinus Pieter en - de in Loosdrecht wonende - Pieter. Het drietal, kinde ren van Krijn Nelisse en Maria Pleu ne, woonde evenmin zelf in het pandje. Hun erfgenamen lieten in 1946 een privaat bouwen op het ach tererf dat met een lengte van 7 meter groter was dan het huisje zelf. Tim merman/aannemer Jacobus Adriaan Vercouteren verwierf het huisje aan de Kruittorenstraat in 1947. In de Kruittorenstraat is het kleinste huisje van Tholen (links) inmiddels ten prooi gevallen aan de slopershamer. Ook het aangrenzende pandje moet wijken voor nieuwbouw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9