De Schutse bouwt seniorenwoningen Extra raadsvergadering over ambulance-/brandweerregio Doorbraak in verplaatsing van Niemantsverdriet in Poortvliet 5-6 Thoolse raad zet provincie Zeeland onder druk AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT A.J. Polder viert 150-jarig bestaan 10 juni Hangplaatsen voor jongeren van 12-16 jaar Autobedrijf uit Molenstraat naar hoek Paasdijkweg/Lageweg Dertigste braderie in Tholen-stad Donderdag 29 augustus 1996 52e jaargang „o. Ook zicht op een verpleegafdeling 'Om iedereen te dwingen tot een standpuntbepaling' wil de gemeente Tholen per 1 januari 1997 uittreden uit de gemeenschappelijke regelingen voor brandweer en am- bulancevoer Zeeland. In de praktijk maakt Tholen voor beide diensten nu gebruik van de regio West-Brabant, maar dat gebeurt op basis van een tienjarige ontheffing die per 1 januari aiïoo£a. nn juridisch valt Tholen als Zeeuwse gemeente formeel onder de brandweer- en am bulanceregio's Zeeland. Dinsdagavond om zeven uur belegt de Thoolse gemeenteraad een extra vergadering over de uittreding, maar dan valt niet automatisch de beslissing dat formeel bij de brandweer- en ambulancere gio's Brabant aangesloten wordt. Motie Schorsing J.C.L. Niemantsverdriet uit Poortvliet mag zijn garage bedrijf verplaatsen naar de hoek Paasdijkweg/Lageweg. De ondernemer heeft daar een stuk grond in eigendom, maar mocht er tot nu toe van de gemeente niet bouwen. Bewoners van de Molenstraat protesteren al jaren tegen de overlast die ze van het bedrijf ondervinden. Lichtpuntje Rotonde De Groen Zorgcentrum De Schutse gaan bouwen in de tuin ach F.M. Boogaardweg in Sin grond is, is inmiddels wij plan aangevraagd bij b. ei plan goed te keuren. Arcl 't Hooft uit Middelburg vei Volgend jaar klaar Extra geld 'il dertig seniorenwoningen :r het huidige gebouw aan de Annaland. Omdat het tuin- ging van het bestemmings- w. die voornemens zijn het tect Rothuizen, Van Doorn, orgde het ontwerp. DISCOUNT Dez< week i Een 12 leden tellend comité treft voorbereidingen om rond 10 juni 1997 het 150-jarig bestaan van Anna Jacobapolder te vieren. Voor verschillende activiteiten van dins dag tot en met zaterdag is een begro ting van 23.000 gulden opgesteld. Burgemeester H.A. van der Munnik laat weten, dat de gemeente Tholen het initiatief positief wil benaderen. "Het gevraagde bedrag zal men niet krijgen, maar we houden rekening met de geringe grootte van het dorp, zodat we meer geven dan een gebruikelijk bedrag per inwoner. We zullen echter eerst advies vragen aan de welzijnscommissie", zegt de burgemeester. Volgens mevr. G. ten Hove staat er o.a. een fototentoonstelling op het programma, die door J. Kempeneers wordt samengesteld. Verder is er een officiële opening op 10 juni, een zeskamp, een muzikaal evenement en een Zeeuwse avond voor ouderen m.m.v. Cok Stoutjesdijk uit Stave- nisse en Leen Hage uit St. Anna- land. "Omdat Ons Dorpshuis te klein is, moeten we een tent huren en dat kost een berg geld", aldus mevr. Ten Hove. "We hebben al veel bedrijven aangeschreven en in november houden we een collecte onder de inwoners." Het idee voor de viering is geboren in de werk groep Dorp, die een actieve rol in de Polder vervult. Mevr. Ten Hove is blij dat ook Han v.d. Velde deel uit maakt van het comité. Hij heeft ervaring bij de organisatie van de festiviteiten rond 500 jaar St. Phi- lipsland. Het gemeentebestuur wil in de Kreeftenstraat en Kotterstraat in Tholen een jongerenontmoetings plaats (j.o.p) maken, ook wel aan geduid als hangplaatsen. "Het probleem is, dat deze j.o.p.'s steeds verschuiven", zegt burge meester H.A. van der Munnik. "Dan komt de jeugd hier bij elkaar en dan weer daar. Maar we willen een begin maken met het zoeken naar een beleid voor jongeren tus sen 12 en 16 jaar. In 1997 worden de Kotterstraat en Kreeftenstraat concreet aangepakt. Daarover zullen we de raadscommissie wel zijn eerst nog advies over vragen." De hangplaatsen maken onder deel uit van een nieuw beleid voor de speelterreinen. Zo willen b. en w. de speelvoorzieningen voor kinderen tot zes jaar afbouwen. "Die hebben we bijvoorbeeld in de Huygensstraat in St. Annaland, maar daar wordt steeds minder gebruik van gemaakt. Kinderen in die leeftijd hebben elders volop keuze. Er zijn speelvoorzieningen te kust en te keur. De speelvoor zieningen voor kinderen tussen 6 en 12 jaar willen we daarentegen handhaven." De notitie speelter reinen wordt dit jaar nog in de welzijnscommissie behandeld. Burgemeester Van der Munnik overlegt tijdens een schorsing druk met o.a. raadslid Van Belzen om zijn motie van tafel te krijgen. Rechts waarnemend gemeentesecretaris Van de Sande, die dhr. Izeboud (vakantie) verving. De zaak kwam maandagmiddag aan het rollen bij de discussie over de fout in de 06-11 centrale te Tilburg bij de alarmering voor de brand in het Thoolse schietlokaal aan de Wattstraat, waarover het CDA vra gen had gesteld. Tilburg had de mel ding doorgespeeld naar de alarm centrale Vlissingen in plaats van naar Roosendaal, die de Thoolse brandweer altijd waarschuwt. J. v.d. Donker schreef de alarme- ringsfout toe aan de onduidelijkheid waar Tholen voor de brandweer bij- hoort: Zeeland of Brabant. "Daar door is het manco ontstaan", zei het D66-raadslid, dat zich 'ernstige zor gen' maakte. Het feit dat het nog steeds niet dui delijk is, of Tholen per 1 januari ook praktisch bij de brandweer- en ambulanceregio Zeeland komt, komt volgens Van den Donker door de 'vertragingstactiek' van de pro vincie. "Mijn wantrouwen is erdoor gevoed, want het is toch werkelijk een oeverloze situatie. Bestaat er geen wettelijke aansprakelijkheid voor gebrek aan besluitvorming bij de provincie", vroeg het boze D66- raadslid zich af. "Ze maken me niet wijs dat het een technisch probleem is, het is een bestuurlijke zaak", bracht ook M.A.J. van der Linde naar voren. "Het is toch te gek voor woorden, dat je twee keer moet alarmeren voordat er voldoende brandweerlie den zijn. En bij het schietlokaal zorgde een Thoolse brandweerman die van zijn werk op weg naar huis was, nota bene zelf voor de alarmering. De veiligheid van Tholen is in het geding. Gezien de huidige commu nicatiemogelijkheden moeten zulke fouten toch niet kunnen", zei het PvdA-raadslid. De hele raad was het daarmee eens. RPF/GPV-raadslid P. van Belzen zei de burgemeester, vanwie hij wist dat hij er alles aan gedaan heeft om klaarheid te krijgen, een steun in de rug te willen geven met een motie. Daarin werden gedeputeerde staten verzocht om met spoed een besluit te nemen over een daadwerkelijk haalbare oplossing voor de regio indeling van de brandweer en ambu lancehulpverlening. "Houd de motie van tafel", adviseerde de burge meester, "want dinsdag in de b. en w.-vergadering en donderdag in de commissie bestuurlijke aangelegen heden (daarin zitten alle zeven frac tievoorzitters-red) bespreken we wezenlijks iets anders." Later in de discussie kwam de aap uit de mouw, dat b. en w. de fractievoorzitters om advies zullen vragen over juridische uittreding uit de Zeeuwse regelin gen. "Want we zien op dit moment niet, dat het lukt om tijdig voor 1 januari een haalbare oplossing voor Tholen te krijgen", zei de burge meester. Van Belzen wees erop, dat ongeacht welke beslissing het gemeentebestuur neemt, de provin cie Zeeland die regeling moet goed keuren. "De motie is bedoeld om gedeputeerde staten een beslissing te laten nemen. De provincie houdt de zaak op. Het duurt allemaal veel te lang", aldus Van Belzen. De burgemeester was het daarmee Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De verplaatsing van de garage is opgenomen in het verdeelplan stads- en dorpsvernieuwing 1997 van de provincie, nadat eerder al in het plan 1996 een bijdrage was toe gezegd. De hoogte van de bijdrage is nog niet bepaald, omdat de kosten van het project nog niet bekend zijn. Vorig jaar werden overigens bedra gen 'geraamd van 1.760.000 gulden, waarin 755.000 gulden subsidie werd gevraagd. De verrassende doorbraak in de langslepende kwestie wordt veroor zaakt door het feit, dat de provincie met nieuwbouw aan de Paasdijk- weg instemt als aan een aantal randvoorwaarden wordt voldaan. Tussen Niemantsverdriet en de gemeente wordt momenteel onder handeld over de verplaatsingskos ten. "Het is nog allerminst in kannen en kruiken, maar er gloort een klein lichtpuntje", zegt de Poortvlietse ondernemer ingetogen. "Er is met andere mensen gepraat om te kijken wat wel en niet zou kunnen. Ik merk dat de gemeente toch wel wat wil en dat is meer dan wij dachten. De bur gemeester maakt zich hard voor een oplossing", aldus Niemantsverdriet. H.A. van der Munnik bevestigt de verrassende wending aan de Poort vlietse kwestie. "Wij hebben nooit gewild dat Nie mantsverdriet op zijn eigen grond op de hoek Paasdijkweg/Lageweg zou bouwen. Om zwaarwichtige redenen willen we dat in samen spraak met de provincie nu toch toe staan." De Thoolse burgemeester heeft twee redenen voor deze afwij king van het eerdere beleid: ten eer ste de voortdurende klachten van het buurtcomité Molenstraat over de hinder van geparkeerde auto's van Niemantsverdriet en ten tweede de afronding van de herstructurering van de Molenstraat. Door aankoop van alle panden van Bouman-Potter - aan weerskanten - zal de woonfunctie van die Poort vlietse straat belangrijk worden ver sterkt. Een bijkomende reden voor het toe staan van nieuwbouw van garage Niemantsverdriet aan de Paasdijk weg/Lageweg was ook de aanleg van de rondweg. In de buurt van het toekomstige autobedrijf komt er een rotonde, waardoor de afstand tot de huidige provinciale weg wordt ver groot. Burgemeester Van der Munnik is blij dat een oplossing voor Nie mantsverdriet op deze manier ver sneld kan worden. "Wij gingen er steeds van uit dat de garage naar het bedrijventerrein zou moeten, maar het vergt nog ander half tot twee jaar voordat er daar een uitbreiding is." Ook de verplaatsing van transport bedrijf De Groen vanuit de Paas- dijkstraat naar het bedrijventerrein is in de lijst van de provincie opge nomen. De kosten worden op 404.500 gulden geraamd en daarvan wil Middelburg 170.100 gulden voor zijn rekening nemen. Directeur M.J. de Groen zegt best weg te wil len uit de Paasdijkstraat, maar meldt dat er weinig schot in de zaak zit. "De burgemeester heeft beloofd zijn best te doen. Maar er is nog altijd geen grond voor uitbreiding van het bedrijventerrein. Bovendien komt er pas in september meer duidelijkheid als gedeputeerde staten een uit spraak doen over mijn bezwaar schrift." De Groen heeft bezwaar gemaakt tegen de herziening van het bestemmingsplan Kom, waardoor de Paasdijkstraat aan de kant van de dorpskom wordt afgesloten. Dat belemmert de bedrijfsvoering van De Groen, maar hij zegt sowieso tegen het besluit te zijn om de straat af te sluiten. Als de bedrijfsgebou wen en twee bouwvallige woningen gesloopt kunnen worden, wil de gemeente er twee woningen met garage terug bouwen. op zich wel eens. Hij illustreerde dat met een voorbeeld van twee brieven die 4 mei 1995 aan de Zeeuwse brandweerregio en ambulancedienst zijn geschreven en waarop nog nim- mereen reactie kwam, maar Van der Munnik wilde de motie van tafel hebben. "De raad heeft zich nog nooit over deze problematiek in het openbaar uitgelaten, dus de motie kan best", bleef Van Belzen volhou den. De vergadering werd toen vijf minu ten geschorst voor nader beraad, waarbij alle fracties zich voor de b. en w.-tafel voegden om van de bur gemeester de achtergronden te horen. Na hervatting van de vergadering zei Van der Munnik, dat gezien de gevorderdheid van de besprekingen met de provincie, brandweer en ambulancedienst de commissie b.a. donderdag advies zal worden ge vraagd over uittreding uit de ge meenschappelijke regelingen voor de brandweer en ambulancedienst Zeeland per 1 januari 1997. De gemeenteraad zou dat dan pas in de vergadering van 23 september bespreken, maar om de actualiteit niet te kort te doen, wilde de burge meester dinsdagavond 3 september om zeven uur wel een spoedeisende raadsvergadering uitschrijven over de brandweer en ambulance. De motie moest dan wel van tafel. Daarmee ging de Thoolse raad una niem akkoord. Pagina 5: Financiering en aanrij- tijd ambulance grote knelpunten Het gaat om dertig seniorenwonin gen die bij elkaar in de vorm van een taartpunt gebouwd zullen worden. Eén kant bestaat uit drie woonlagen met in totaal achttien eenpersoons woningen en de andere kant bevat twee lagen met twaalf tweeper soonswoningen. Aan de korte zijde komt de entree met lift en een soort gemeenschappelijke ruimte en op de eerste verdieping een galerij met trappenhuis. "Er is een overdekte galerij en bin nen wordt een soort binnenhofje gecreëerd", legt directeur J. Wes- dorp van De Schutse uit. "Er is gekozen voor bouw in drie en twee lagen omdat dat beter past bij het pand van De Schutse en omdat het ruimte bespaart. Zo houden we nog een flink stuk tuin over. En achter de woningen komt dan een parkeerge legenheid die we ook aan willen laten sluiten op de Van den Bos straat." Overigens worden de senio renwoningen niet door De Schutse gebouwd, maar door de LHBB (lan delijke Hervormde bouwstichting voor bejaarden) uit De Bilt. De Schutse zorgt dan verder weer voor de exploitatie. AI enkele jaren denkt De Schutse erover om seniorenwoningen te gaan bouwen. "De mensen willen steeds langer zelfstandig blijven wonen en ook de zorg is daarop ingesteld. Het is iets waar zeker een grote behoefte aan bestaat, want we hebben nu al vijftig aanmeldingen voor deze huizen", méldt Wesdorp. "Het is de bedoeling dat het project dit najaar aanbesteed wordt en dat in het voorjaar van 1997 begonnen kan worden met de bouw. Als alles goed gaat, is het dan het volgend najaar gereed." Over de totale kosten kan de directeur nog niets zeggen, net zo min als over de huren die voor de woningen betaald zullen moeten worden. Ondanks het feit dat de 'flatjes' in de achtertuin van De Schutse staan, wonen de mensen er geheel zelf standig. "Ze kunnen er van dezelfde diénsten gebruik maken als wanneer ze waar dan ook in Sint-Annaland zouden wonen. Over het exacte zorgaanbod dat mogelijk is, moet nog worden gepraat, maar de senio renwoningen zijn via een overdekte 'slurf verbonden met De Schutse. Zo kan men in gevallen waar hulp nodig is, snel bij de mensen komen, zonder dat de hulpverleners of de betreffende bewoners naar buiten hoeven. Waarschijnlijk zal er ook een alarmsysteem worden aange legd", vertelt Wesdorp. Er zijn echter nog meer ontwikke- lingen gaande. Het overheidsbeleid is erop gericht om in verzorgings huizen (zoals De Schutse) ook ver- pleegafdelingen te maken. Daarvoor zou het Sint-Annalandse zorgcen trum 20 plaatsen toegewezen krij gen. Maar een inspectie wees uit dat het gebouw zich niet leent voor het verbouwen van de kamers tdt ver- pleegkamers. Toch liet men het daar niet bij. "De provincie is nu aan het bekijken of er niet wat extra geld beschikbaar is om toch die verpleeg bedden bij ons te krijgen. Anders zouden die twintig plaatsen naar Ten Anker gaan, maar ook de zorg verzekeraar VGZ wil in het kader van de spreiding liever een aantal plaatsen in Sint-Annaland", legt Wesdorp uit. "We zijn nog in gesprek, maar ik heb er vertrouwen in dat het wel goed zal komen. Als het doorgaat, zullen we de verpleeg- plaatsen in samenwerking met Ten Anker op gaan zetten." |JNTEREXPO-4_MEDjA^TO;3588929j Morgen (vrijdag) en zaterdag wordt in Tholen voor de dertigste keer de jaarlijkse braderie georganiseerd. Naast de ongeveer 140 stands van middenstanders en verenigingen zijn er weer een aantal evenementen te bezoeken. Het begon gisteren al een beetje met de kermis aan de Bosstraat. Morgen kan men vanaf zes uur meedoen aan het 'dauw- zwemmen' in zwembad De Spetter. De braderie zelf begint om één uur. Het parcours is wederom in acht vorm gelegd over de Kerkstraat, Markt, Stoofstraat, Hoogstraat, Dalemsestraat, Bakstraat, Een- drachtsweg en Botermarkt. Zaterdag begint de braderie om negen uur en op beide dagen staat het einde om negen uur gepland. De jazz-ballet- groepen van Laura Ouwens en de majorette- en showgroep Starlight uit Bergen op Zoom geven op diver se tijdstippen demonstraties aan de Eendrachtsweg. De vismeisjes (van het nationaal visbureau en het mos selkantoor in samenwerking met de ondernemersvereniging) delen de vruchten van de zee uit aan de bezoekers van de braderie. De kin deren kunnen zaterdagmorgen hun oude spulletjes aan de man brengen op de kinderbraderie. Daarvoor Spekkorsten en leverworsten voortaan van Thoolse bodem Politie zoekt nog naar oorzaak brand in verpakkingsbedrijf Rijksambtenaar bekritiseert het weren van varkensmesterijen, maar Thools gemeentebestuur weigert nieuwe bouwvergunningen In Kruittorenstraat is kleinste huisje van Tholen gesloopt Verhoogde kruisingen moeten verkeersveiligheid in polders vergroten Boktor en houtworm in bibliotheek Sint-Maartensdijk bestreden Stamreeks van verzetsman Simon Lindhout Dienstplicht is ook voor Thoolse jongemannen verleden tijd Rolstoeltennisser Frans de Wit naar Zeeuwse olympiade en NK Sint-Annalandse tafeltennissers 20 jaar geleden tussen pootgoed begonnen MEN VERSPEELT VAAK VEEL TUD OMDAT MEN TRACHT EEN WINDVLAAG NA TE JAGEN OF EEN SCHADUW TE VANGEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's mogen ze van negen tot één uur een plekje zoeken tussen de andere kra men. De Hervormde Gemeente Immanuël organiseert tijdens de braderie in de Gasthuiskapel een expositie. In de Grote Kerk kan men zaterdag tussen drie en vier uur luis teren naar een concert van de 25- jarige organiste Mariëlle Wessels uit Tholen en de 21-jarige trompettiste Monique de Rooij uit Kloetinge. Beiden studeren aan het Brabants conservatorium. Mariëlle Wessels krijgt daar les van de bekende orga nist Bram Beekman. Tijdens het braderieconcert worden er werken gespeeld van H. Purcell, J. Haydn, M. Reger, Guilmant en H. Boëll- man. Ook dit jaar is er weer een feesttent op de Markt. Café The Pub tekende voor de organisatie. Op het programma staan voor vrijdagavond vanaf half negen de Chef Hendriks Experience, voor zaterdagmiddag dweilband De Lamsöören uit Oud- Vossemeer en 's avonds vanaf half acht Big Deal uit Scherpenisse. Tra ditioneel wordt de braderie afgeslo ten met vuurwerk dat zaterdagavond om half tien wordt afgestoken aan de Gemaalweg. Het is vanaf de dijk bij de voormalige oesterputten goed te zien. Bij de splitsing Lageweg/Paasdijkweg in Poortvliet kan het garagebedrijf van Niemantsverdriet komen. Nu groeit er snijmais. C. Lisseveld sterkt met zijn lange 'schrabber' de drukke provincialeweg over.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1