WHS voldoet nog niet aan mijn verwachtingspatroon Smerdiek niet de top, maar is ook geen flop Via Hongkong en RBC naar Vosmeer PvdA: winkels op zondag mogen open Stavenisse is een counterende ploeg Stamreeks van Simon Lindhout Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 29 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Voorbeschouwingen nieuwe competitie Trainer Theo Moerland ontevreden over voorbereiding: Profvoetballer nieuwe trainer Vosmeer Voetbal programma Voetbal uitslagen Maatregelen Trainer Jan Verreijen betreurt opzet Tholencup Weinig ervaring Bij verhuizing Niet te somber Scout voor RBC Trainer Rien Smits over vierdeklasser: Motivatie door J.P.B. Zuurdeeg Vertegenwoordigers van alle zeven voetbalverenigingen op Tholen en St. Philipsland blikken deze week vooruit op de nieuwe competitie, die zaterdag 7 september begint. De winnaar van het Een- drachtbode-topscorer-klasse- ment, William Vroegop, ver telt over de verwachtingen bij SPS. De nieuwe trainer van WHS, Theo Moerland, maakt duidelijk dat de St. Annalan- ders nog niet klaar zijn voor de competitie. Hassan el Jilali is weer terug op het oude nest bij Tholense Boys en hoopt daar meer voetbalplezier te beleven. Routinier Jaap van Oudenaarde begint aan zijn vijftiende seizoen in het eerste elftal van Noad. De trainers Jan Verreijen van Smerdiek en Rien Smits van Stavenisse treffen elkaar in de komende competitie twee keer 90 minu ten op de grasmat. En de nieuwe oefenmeester/speler van Vosmeer, Ad de Jong, zegt het slecht te doen, wan neer hij met de oranje-zwar ten in het seizoen 1996/1997 niet promoveert. Trainer Theo Moerland is ontevreden over de voorbereiding van WHS op de nieuwe competitie. De Sint- Annalander meent dat er veel moet veranderen, wil de hoogst spelende Thooise voetbalvereniging in de com petitie goed partij geven. In de oefenduels heeft WHS nog geen indruk kunnen maken. Zaterdagmiddag werd er in een hele slechte partij met 0-4 van Dosko verloren. Zaterdag 31 aug. uur WFB-Noad(vr) 14.30 Klundert-WHS vr) 14.30 WHS 2-Klundert 2(vr) 14.30 NTVV 3-WHS 3(vr) 14.30 WHS 4-Noad 3(vr) 12.45 Dinsdag 3 sept. uur Steenbergen-Noad(vr) 19.00 Moerland is na enkele jaren afwe zigheid weer hoofdtrainer bij WHS. De Sint-Annalander verliet Bruse Boys en staat nu voor de moeilijke taak om zijn dorpsclub op het twee de-klasseniveau te handhaven. Al enkele jaren wist WHS ternauwer nood de degradatie te ontlopen. Aan de vooravond van de nieuwe com petitie heeft Moerland geen enkel idee wat hem met WHS te wachten staat. "Ik kan de kwaliteit van de tegen standers in deze klasse moeilijk inschatten. Ik durf mij darf ook niet aan een voorspelling te wagen waar WHS aan het eind van de rit zal staan. Wel weetik dat er veel verbe- Beker: SPS-Gastel 1-3, SPS 2-Wolf- aartsdijk 2 1-3, Smerdiek 2-Goes 2 2-3. Jan Steen. De stichting Vrije acade mie voor kunsthistorisch onderwijs en het Markiezenhof organiseren op dinsdag 24 september een eenmali ge lezing over leven en werk van de beroemde schilder Jan Steen. De lezing begint om acht uur in het Markiezenhof te Bergen op Zoom. terd moet worden, willen wij een goede competitie spelen. Gedurende de voorbereiding heb ik geen wed strijd gezien waarover ik tevreden kon zijn. Het bekerduel tegen Gastel speelden we nog aardig, maar de overige duels waren niet best", meent de trainer. Met de na een blessure teruggekeer de Rien Fase en de van Rillandia teruggekomen Rien den Engelsman weer in de gelederen werd verwacht, dat het team van WHS sterker zou zijn dan vorig jaar. "De extra kwali teit die wij bezitten wordt echter nog niet in het veld vertaald. Rien Fase moet nog wedstrijdritme opdoen, na ruim anderhalf jaar niet op dit niveau te hebben gespeeld. Ik heb er nog wel vertrouwen in dat het met hem goed komt. Er zijn echter ook andere spelers, die WHS meer kunnen bieden dan zij tot nu toe hebben laten zien", concludeert Theo Moerland. "Het verwachtingspatroon wat ik van WHS en verschillende spelers heb, is nog niet bereikt. Sommigen vallen mee, maar van anderen had ik veel meer verwacht. Als trainer zal ik aan de hand van het getoonde spel in de voorbereiding maatregelen moeten nemen. In de komende week zullen er gesprekken zijn met de spelers", "Smerdiek is geen topper, maar degradatie zou mij enorm tegenval len", aldus trainer Jan Verreijen. Ondanks dat de vierdeklasser in de voorbereiding tegen grote nederlagen opliep, gelooft Verreijen niet dat het voor Smerdiek vechten wordt tegen de degradatie. "Een plaats in de middenmoot moet haalbaar zijn, mits de selectie redelijk fit blijft", stelt de trainer uit Oud-Vossemeer. "De voorbereiding is zeer moeizaam verlopen. Conditioneel is Smerdiek nog geen 100%, maar zachtjesaan gaat het vooruit", aldus Verreijen, die zaterdag zijn team met 4-0 van NVS zag verliezen. De overige wed strijden in de voorbereiding stonden voornamelijk in het teken van de Tholencup, waarin Smerdiek als laatste eindigde en tegen WHS met 14-0 klop kreeg. "Dat de Tholencup in de voorberei ding wordt gespeeld is zonde", stelt Jan Verreijen. In navolging van de trainers van Tholense Boys en SPS spreekt hij kritisch over de opzet van het eilandelijke toernooi. "Het oude is niet meer", oordeelt de Oud-Vos- semeerder. "Het toernooi zou terug moeten naar Hemelvaartsdag. De sfeer was destijds heel anders. Het was een plaats van ontmoeting, waarbij altijd veel publiek aanwezig was bij de wedstrijden. Als voorbe reiding vind ik de wedstrijden om de Tholencup niet echt geschikt; er is toch veel rivaliteit onder elkaar. Op bestuurlijk niveau is echter anders beslist, maar ik kan niet voorstellen dat met de nieuwe opzet het toernooi financieel meer oplevert", aldus de trainer van Smerdiek. Positief in de voorbereiding vond r - mm Verreijen de bekerwedstrijd tegen Krabbendijke, waarbij Smerdiek goed speelde en pas na het nemen van strafschoppen werd uitgescha keld. "Ik heb er vertrouwen in dat het team nog verder groeit. De selectie is enorm jong en moet nog veel ervaring opdoen. Eigenlijk zouden er meer ouderen in het team moeten zitten. Voor het komende seizoen hopen wij dat Comé Stoutjesdijk het team kan versterken. Hij is echter na zijn zware blessure nog niet geheel fit. Wij zullen voorzichtig moeten zijn dat we de zaak niet forceren", aldus Verreijen. Door werkzaamheden in Spanje miste Corné Stoutjesdijk een deel van de voorbereiding. Op het mid denveld moet de van Rillandia teruggekomen speler een leidersrol gaan vervullen binnen het team. Smerdiek komt uit in een klasse met een mengeling van Zeeuwse en Bra bantse tegenstanders. "De meeste tegenstanders zijn voor mij vrij onbekend. Van Stavenisse hebben wij in de Tholencup net verloren, maar het is een ploeg waarvoor Smerdiek niet onder hoeft te doen", aldus Jan Verreijen. "Nogmaals, wij zijn geen topper, maar als iedereen er hard voor werkt moeten wij in deze klasse in de middenmoot kun nen meedraaien." Trainer Jan Verreijen. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5,4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. aldus de trainer van WHS. Ook zal hij informeren of Arthur de Jonge zich beschikbaar wil stellen voor het eerste. De van Rillandia overgeko men speler had eerder aangekondigd bij WHS op een lager niveau te wil len spelen. Gezien de slechte voorbereiding dreigt de start van de competitie voor WHS te vroeg te komen. "Toch zie ik het ook weer niet te somber in. Het kan weer snel keren. De wisse lende samenstelling van het team gedurende de voorbereiding is mo gelijk mede oorzaak geweest van de mindere resultaten. Als iedereen zich optimaal inzet, moeten wij in de competitie goede resultaten neer kunnen zetten", aldus Moerland, die de beschamende nederlaag tegen Vosmeer in de Tholencup mede wijt aan een gebrek aan inzet. "Vervol gens winnen we met 14-0 van Smer diek, maar daar moet niet veel waar de aan gehecht worden. De 0-4 nederlaag tegen Dosko is leerza- Momenteel kampen doelman Jaap Verhoef en Johan v.d. Repe met blessures, maar de trainer verwacht dat zij bij aanvang van de competitie kunnen spelen. Zaterdag speelt WHS tegen Klundert zijn laatste voorbereidingswedstrijd voor de competitie. Met het aantrekken van oud-beroepsvoetballer Ad de Jong heeft het bestuur van Vosmeer naast een nieuwe trainer ook de selectie versterkt. De Jong zal namelijk zelf meespelen en proberen de laagst spelende Thooise vereniging naar een hoger niveau te brengen. Als voetballer is de Steenbergenaar met 225 wedstrijden in het betaald voetbal zeer ervaren, maar als trainer moet hij zijn sporen nog gaan verdienen. Naast trainer van Vosmeer is de Steenbergenaar ook nog hoofdscout van profclub RBC. Als voetballer was Ad de Jong een echte globetrotter. Naast clubs in België en Zwitserland speelde hij zelfs enkele jaren in Hongkong. "Het was een mooie ervaring", aldus De Jong. "Met RBC speelde ik de finale om de KNVB beker tegen Ajax. Na een verblijf bij hoofdklas ser Halsteren en Vlissingen kwam ik in België bij Genk en de Zwarte Leeuw terecht. Daarna ben ik inge gaan op een interessant aanbod van een club uit Hongkong. Terug in Nederland heb ik nog bij Dordrecht gespeeld", vertelt Ad de Jong, die het laatste seizoen voor Rood Wit uit St.Willebrord uitkwam, maar in verband met een beenbreuk speelde hij weinig. "Puur voor het geld wis selde ik van clubs. Er waren finan cieel heel goede jaren bij", aldus de nieuwe trainer van Vosmeer. Nu De Jong als voetballer gaat afbouwen, wil hij carrière gaan maken als trainer. Met Vosmeer als eerste club begint hij op de onderste tree van de ladder. "George Knobel (nu werkzaam bij RBC-red) is bij Nieuw-Vosmeer ook ooit laag begonnen. Hij is zelfs nog bonds coach geweest en kan terugzien op een schitterende loopbaan. Natuur lijk wil ik ook hogerop. Vosmeer moet gezien worden als opstapje. Niks overigens ten nadele van deze club, want er lopen verschillende goede jongens rond", aldus de trai ner/speler van de zondag zesdeklas- ser. Gedurende de voorbereiding is één speler van Vosmeer hem bijzonder opgevallen. "John Vroegop is een heel goede voetballer. Die jongen voetbalt bij Vosmeer op een te laag niveau. Alleen beseft hij het zelf nog niet, dat hij veel hoger kan spelen." Voor het nieuwe seizoen zal Vosmeer vooral doelman Gerwin v.d. Hoek missen. "Zijn vertrek naar WC is een groot gemis voor Vosmeer", stelt de trainer. "Ik ben bang dat hij bij de Halsterse ploeg niet de eerste doelman wordt. Tever geefs heb ik geprobeerd om hem op zijn beslissing terug te laten komen. Ook met andere keepers en spelers is gepraat. Graag had ik enkele jon- De nieuwe Vosmeer-trainer en -speler Ad de Jong. gens meegenomen. Als Vosmeer op een hoger niveau zou spelen, is het gemakkelijker om spelers te laten komen, maar nu hebben wij ze wei nig te bieden", vertelt De Jong, die als het bestuur van Vosmeer toe stemming geeft, in oktober een benefietwedstrijd in Hongkong gaat spelen. Als eigenaar van een koe riersbedrijf beschikt De Jong over weinig vrije tijd. "Naast het trainer schap bij Vosmeer ben ik dit seizoen ook nog hoofdscout van RBC. Ik analyseer tevens de tegenstanders van RBC. Het is een druk en jachtig bestaan, maar het moet te combine ren zijn. Wij willen met Vosmeer op een hoger niveau komen. Er lopen aardige voetballers bij deze club rond. Buiten de verloren finale om de Tholencup heeft Vosmeer in de voorbereiding sterk gepresteerd tegen hoger geklasseerde teams. Wij moeten dan ook in de competitie een goed resultaat kunnen neerzetten. Als ik met Vosmeer niet promoveer, dan heb ik het slecht gedaan.", stelt Ad de Jong, die Val Aan als één van de titelkandidaten ziet in de zesde klas van het zondagvoetbal. Dick Fluitsma. Van 8 september tot en met 17 november is in Het Mar kiezenhof te Bergen op Zoom een expositie van Dick Fluitsma te zien. De kunstenaar maakt grote, houten beelden die hij bewerkt met materia len als baksteengruis, pigment, was, leem en verdunde verf. Het zijn menselijke figuren in verschillende gemoedsgesteldheden. De Thooise gemeenteraad heeft verdeeld gereageerd bij de vaststelling van een nieuwe verordening, die aansluit op de 1 juni in werking getre den Winkeltijdenwet. Zeven leden (SGP en RPF/GPV) verzetten zich tegen de mogelijkheid om campingwinkels open te laten zijn. De vijf Pvd A-raadsleden ging dat juist niet ver genoeg. Die wilden alle winkels op Tholen de gelegenheid geven om 12 zondagen open te zijn. "Volgens de landelijk geldende belast", zei het AOV-raadslid. Winkeltijdenwet is dat mogelijk en dan moeten we dat op Tholen niet gaan verbieden", zei de socialisti sche fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. Hij vond het bezwaarlijk om de landelijke regels niet na te vol gen. "Ik weet wel, dat een deel van de Thooise bevolking principiële bezwaren heeft tegen openstelling van de winkels op zondag. Het gaat mij echter te ver, dat via een veror dening alle ondernemers op te leg gen. Er zou dan wel niet zo bar veel veranderen, want er moet niets, maar we volgen dan de landelijke situatie", zei het PvdA-raadslid. P. van Belzen verwonderde zich over dat standpunt. "Juist de PvdA heeft bij de landelijke discussie over deze zaak op de sociale aspecten van de ruimere winkeltijden gewezen. En de vakbond FNV was ook tegen het openen van de winkels geduren de zeven dagen", zo peperde het RPF/GPV-raadslid de Thooise vak- bonds-voorman in. Van der Linde zei zeker te weten, dat de vakbonden niet erg gelukkig waren met de nieu we winkeltijden. "Maar ik voel me plotseling heel liberaal en wil deze zaak niet persoonlijk binden als vak bondsman of PvdA'er. Mensen moe ten kunnen doen, wat ze willen. In Nederland bestaat de mogelijkheid om de winkels 12 zondagen open te stellen en dat moet ook in Tholen kunnen." De echte liberalen in de gemeenteraad, de VVD, wezen dat af. "Gelet op de aard van de Thooise bevolking staan wij achter het voor stel van b. en w.", zei mevr. E. Frig- ge-Hogesteeger. "Maar als er in de commissie bedrijfsleven duidelijke signalen komen, dat men op zondag open wil, moeten we dat wel doen." Ook de neo-liberalen van D66 dach ten er zo over. "Wij vinden dat het bestuur dicht bij de burgers moet staan en op Tholen heeft men in meerderheid geen behoefte aan zon dagopenstelling van de winkels. Noch bij de winkeliers zelf, aan wie ik de vrijheid in eerste instantie wil laten, noch bij het personeel, noch bij de bevolking. Er is geen draag vlak voor, dus maken wij er ons niet druk om. Maar zodra de behoefte er wel is, willen wij de mogelijkheden om zondag open te zijn, wel bie den", zei raadslid Van den Donker. Mevr. M.H. Schot-de Hoog zag het nut van zondagopenstelling even min in. "Zes dagen zijn voldoende. Het personeel wordt anders extra "Maar het gaat niet om alle zonda gen", antwoordde wethouder Moer land. Op 12 dagen per kalenderjaar kan de gemeente ontheffing verle nen van het openingsverbod op zon en feestdagen voor de negen kernen apart. B. en w. van Tholen hebben die mogelijkheid teruggebracht tot 5 feestdagen, uitgezonderd de zondag. De ervaring van het college is overi gens, dat van de ontheffing op feest dagen nauwelijks gebruik wordt gemaakt. Koninginnedag wordt voortaan als gewone werkdag beschouwd. Op die dag is er geen verplichte sluiting meer. Maandag tot en met zaterdag mogen de win kels van zes uur 's ochtends tot tien uur 's avonds open zijn. Tholen zou qua inwonertal volgens de regels ook één avondwinkel mogen heb ben, die van 16.00 tot 24.00 uur open is. Wethouder Moerland wilde een ontheffingsmogelijkheid voor een eventuele avondwinkel op zon dag, naast de opening op 12 zon- en feestdagen. Ook voor afzonderlijke situaties wilde de PvdA-wethouder op zondag ontheffing geven. W.C. van Kempen zei dat princi pieel met hem oneens te zijn. "In zes dagen is er tijd genoeg om je van al het nodige te kunnen voorzien." Het CDA-raadslid ging alleen akkoord met de opening van campingwinkels op zon- en feestdagen voor de perio de 1 april tot 1 november. "In een tentje kun je moeilijk bederfelijke waar goed houden. Dus mede uit het oogpunt van volksgezondheid wil len wij de campings die mogelijk heid bieden." Van Belzen, die dat samen met de SGP principieel afwees, hield de PvdA-fractie nog eens voor, dat de landelijke PvdA bij de discussie over de winkelslui ting juist aandacht vroeg voor de kleine middenstander, die 7 dagen in touw zou moeten zijn. Van der Lin de en Moerland wezen op de beper king tot 12 dagen en alleen het scheppen van de mogelijkheid, waarvan men vrij is er wel of niet gebruik van te maken. De discussie mondde niet uit in een stemming over het totale voorstel, waarbij er grote kans zou zijn geweest, dat het volledig verworpen werd. Nu volstonden SGP en RPF/GPV met de aantekening tegen de seizoensopening van de cam pingwinkels op zondag en de PvdA tegen het totale verbod om op zon dag open te zijn. In de Tholencup maakte Stavenisse het de hoger geklasseerde tegenstan ders knap lastig. Van de zijde van Noad en SPS klonken echter weinig lovende woorden voor de verdedi gende speelwijze van de vierdeklas ser. "Met een gelijkspel tegen Noad is Stavenisse de voorbereiding goed gestart, terwijl de 1-0 nederlaag tegen SPS voor ons niet echt een slecht resultaat was", concludeert de trainer van Stavenisse. 'Tegen Smerdiek werd een overwinning behaald, maar in het bekerduel tegen Lepelstraatse Boys kregen we ruim klop. Gezien de vele kansen die Sta venisse liet liggen, was de 5-0 nederlaag wel geflatteerd. Zaterdag werd met 5-3 van het hoger geklas seerde WIK verloren, zodat de resultaten in de oefenduels wisse lend zijn geweest. Wij hebben door vakanties nog geen wedstrijd met een compleet team kunnen spelen en dat is toch een groot nadeel", zegt Smits. "Stavenisse vindt het moeilijk om zelf het spel te maken. Wij slaan graag toe met snelle uitvallen. We zijn echt een counterende ploeg" aldus trainer Rien Smits. Niet iedereen is gecharmeerd van de speelwij ze van Stavenisse, maar met de snelle voorhoedespelers waarover de ploeg beschikt, levert deze tactiek wèl resultaten op. Voor het komende seizoen verwacht trainer Smits dat Stavenisse zich in de middenmoot klasseert. "De trainingsopkomst is wel heel goed. Een teken dat de groep gemo tiveerd is om aan het seizoen te beginnen. Nadeel is dat de basis van Stavenisse smal is en er weinig doorstroming is van jeugdspelers", meent de trainer. Jeugdspeler Sander Smits - zoon van de trainer - is de selectie komen versterken. De vierdeklasser kan echter geen beroep doen op Peter Stoutjesdijk. In verband met werk en cursus heeft Stoutjesdijk besloten zich tijdelijk terug te trekken. "Juist als de basis smal is, wordt iedere speler node gemist. Gelukkig komt er ook een speler bij die ik in staat acht, om in aanmerking te komen voor een basisplaats. Bernhard de Rijke heeft zich aangesloten bij de voetbalvereniging. Een jongen, die aardig kan voetballen en voorheen voornamelijk in de zaal speelde. Door een ongelukje is hij echter voorlopig nog even uitgeschakeld", vertelt Rien Smits. De trainer geeft aan dat Stavenisse in de competitie redelijk wat tegen standers treft die niet geheel onbe kend zijn. "Smerdiek kennen wij natuurlijk, maar ook zijn wij inge deeld bij teams die vorig seizoen of het jaar daarvoor tegen ons speel den. In deze klasse moeten wij kun nen meedraaien in de middenmoot." De eerste Linthout op het eiland Tholen zal Abraham Abrahamszn Linthout zijn geweest die in 1663 te Sint-Maartensdijk huwde met Dingena Leendertse van der Welle. Uit het feit dat hij ondertrouw deed in Amsterdam blijkt dat hij kort voor zijn huwelijk nog daar woonde. Hoewel in zijn trouwakte is vermeld dat hij in Amsterdam is geboren, is hij in de doop boeken van onze hoofdstad niet te vinden. Zijn vader woonde in Leiden. Een stad die in de Tachtigjarige Oorlog sterk is gegroeid door de vele vluchtelingen uit de Zuidelijke Nederlanden die zich daar hebben gevestigd. Vooral na de val van Antwerpen in 1585 verlieten velen Brabant en Vlaanderen om godsdienstige en economische redenen. Deze inwijkelingen zijn voor een groot deel verantwoorde lijk voor de plaats die de Repu bliek der Verenigde Provinciën in de 17e eeuw - de Gouden Eeuw - in de toenmalige wereld innam. In Leiden is nog sprake van Van Linthout. Veel familiena men met het voorzetsel van zijn afgeleid van geografische namen. Dit zal ook hier het geval zijn. Linthout is een gehucht in Brabant (B.), onge veer 10 km ten westen van Vil voorde boven Brussel. Kort nadien is het voorzetsel in de naam weggevallen. Later is het Lindhout geworden terwijl de naam ook wel wordt geschreven met aan het eind dt. Ook Linthout komt echter nog voor. Lindhout (met spellingsvarian ten) is een veel voorkomende familienaam op het eiland Tholen. Bij de volkstelling van 1947 zijn er 197 personen geteld. In Sint Philipsland woonden er toen 15. De groot ste concentraties waren in Sint-Maartensdijk en Oud-Vos- semeer, waar respectievelijk 77 en 63 Lindhou(d)ten woon den. In heel Zeeland woonden er toen in 25 plaatsen 271. 1. Abraham Pieterszn. van Linthout spekverkoper, wonende in Leiden in de Molensteeg, geboren circa 1610. Hij huwde, ondertrouw Leiden 12 september 1636 Susanna Pouwelsdr., weduwe van Ben jamin Janszn. Abraham en Susanna zijn niet in één der N.H. kerken in Lei den gehuwd, noch is een attes tatie bekend om elders te trou wen. In het begin van de 17e eeuw woonde in Leiden ook een Abraham Philipszn. van Linthout (in 1636 aan de Mid delweg) die was gehuwd met Rebecca Jans. Uit dit echtpaar zijn tussen 1621 en 1630 kinde ren geboren, ondermeer een Abraham Abrahamszn. in 1624. Een doopakte is van hem niet bekend. In de archieven van de weeskamer wordt hij in 1649 een voljaarde (25 jaar of ouder) zoon genoemd. Vol gens datzelfde weeskamerar chief was hij in 1645, 1646 en 1649 uitlandig (Oost-lndië). Deze Abraham had een 'behoude broeder' genaamd Pieter Barents van der Cock, schippersknecht op het Amsterdamse veer. (G.A. Lei den arch. Weeskamer, voog- denboek E fol. 33v) (Medede ling G.A. Leiden). 2. Abraham Abrahamszn. Linthout j.m. van Amster dam, geboren circa 1635 (vol gens een mededeling is hij in Leiden geboren), overleden voor 2 augustus 1688. Hij huwde I Sint-Maartensdijk 12 oktober 1663 (ondertrouw Amsterdam 8 september 1663) Dingena Leendertse van der Welle, geboren Sint-Maartens dijk 18 februari 1637; mogelijk is zij dezelfde persoon als Dyn- geken Leenders die in 1658 dienstmeid was van Romboud Adriaensen en op 19 januari 1658 belijdenis deed, overle den Sint-Maartensdijk 1688. Zij was een dochter van Leendert Dingenisse van der Welle en Leentje Janse van Ackeren en woonde van 1682 tot 1687 aan de ring rond de kerk. Hij huw de II Sint-Maartensdijk 2 augustus 1688 Teuntje Antho- nisse. Mogelijk is zij gedoopt Stavenisse 22 augustus 1666 als dochter van Anthonie Ste- vensse en Piertje Antonis. 3. Abraham Abrahamszn Lindhout gedoopt Sint-Maar tensdijk 2 maart 1664, begra ven Sint-Maartensdijk 1704. Hij huwde Stavenisse 1689 (ondertrouw Sint-Maartensdijk 19 maart 1689) Maatje Jacob Domusse, geboren Stavenisse circa 1667. Zij was een dochter van Jacob Domisse en Mayke Christiaans. 4. Jacob Lindhout gedoopt Sint-Maartensdijk 26 februari 1696, overleden Oud-Vosse meer 11 juni 1755. Hij was her bergier in het Wapen van Hol- lant te Oud-Vossemeer. Hij huwde I Stavenisse 3 mei 1718 Grietje Janse van Daelen, geboren Poortvliet, overleden Sint-Maartensdijk februari 1720. Zij was een dochter van Jan Hendrikse van Dalen en Jacomijntje Jacobs Sijs. Hij huwde II Laurina Marinusse, geboren (Oud-Vossemeer) 1700 (Lasonder inv.nr. 5598L/43 en 44), overleden Oud-Vossemeer 19 februari 1760. Zij vyas een dochter van Marinis Lodewijckse en Catalij- na Janssen. 5. Leendert Lindhout gedoopt Oud-Vossemeer 20 februari 1735, herbergier in het Wapen van Hollant aan de Ring (Lasonder inv.nr. 5515/18; 1760), in 1797 rentenier, over leden Oud-Vossemeer 3 april 1808 oud 73 jaar. Hij huwde (Oud-Vossemeer circa 1755) Leijntje/Leentje Deurloo, gedoopt Tholen 8 juli 1731, overleden Oud-Vosse meer 4 december 1793 oud 62 jaar. Zij was een dochter van Jacob Deurloo en Catharina Chijs. 6. Jakob Lindhout Leen- dertzn. gedoopt Oud-Vosse- meer 18 maart 1759, timmer man, overleden Oud-Vosse meer 21 november 1827 oud 68 jaar. Hij huwde I, ondertrouw Oud- Vossemeer 16 januari 1783, Machelina/Machelijntje Sloot- maker, gedoopt Oud-Vosse- meer 2 maart 1760, overleden Oud-Vossemeer 17 november 1811 (oud 49 jaar en 9 maan den). Zij was een dochter van Louis Slootmaker en Cornelia Roggeband. Hij huwde II Tho len 15 juli 1813 Stoffelina Christoffelina Catharina Meer man, geboren Tholen 22 juli 1792, overleden Tholen 5 janu ari 1848 oud 55 jaar. Zij was een dochter van Jacob Meer man en Tannetje Elizabeth van den Boogaard. 7. Marinus Louis Lindhout geboren Oud-Vossemeer 27 april 1803, broodbakker, over leden Tholen 16 april 1875. Hij huwde Oud-Vossemeer 24 augustus 1826 Catharina Wil- helmina van Dullemen, gebo ren Tholen 16 januari 1799, overleden Tholen 22 augustus 1861. Zij was een dochter van Pieter van Dullemen, timmer man en Willemina Petronella Huijzers. 8. Pieter van Dullemen Lindhout geboren Tholen 13 september 1829, timmerman, vertrokken naar Antwerpen 12 april 1895. Hij huwde Tholen 24 mei 1854 Kornelia Lijntje Maria Witte, geboren Tholen 7 augustus 1835, overleden Tholen 13 april 1877. Zij was een dochter van Marinus Anthonie Witte, timmerman, en Elizabeth Knop. 9. Marinus Louis Lindhout geboren Tholen 17 oktober 1854, timmerman, overleden Tholen 17 juli 1903. Hij huwde Tholen 7 juni 1883 Susanna Maria van der Vliet, geboren Steenbergen 21 juli 1861, winkelierster, overleden Tholen 6 januari 1934. Zij was een dochter van Izaak van der Vliet en Adriana van IJzerlooy. 10. Pieter Lindhout geboren Tholen 3 augustus 1883, tim merman, overleden Tholen 9 oktober 1922. Hij huwde Tholen 17 februari 1910 Cornelia Willemina Schot, geboren Tholen 24 juli 1886, overleden Tholen 22 februari 1977. Zij was een dochter van Cornelis Jans Schot, visser, en Johanna Knop. 11. Simon Lindhout geboren Tholen 17 maart 1918, ambte naar ter secretarie te Tholen, omstreeks 29 juli 1944 gefusil leerd te Vught, officieel is hij als vermist opgegeven. Simon werkte op de secretarie van de gemeente Tholen als adjunct-commies. Van oktober 1943 af hoorde hij bij de Thooi se kern van de Landelijke orga nisatie voor Hulp aan onder duikers in Nederland. In maart 1944 moest hij, na de arresta tie van enkele OD-ers die in de gevangenis 'doorsloegen', onderduiken. Tijdens zijn onderduikperiode vroeg hij mee te mogen werken in de ondergrondse groep in het Land van Heusden en Altena, waar hij in het dorp Nieuwen- dijk ondergedoken was. Op 15 juni 1944 kwam men hem vra gen mee te werken aan het opvangen van een wapen dropping. Het terrein van de dropping lag in de buurt van Simon Lindhout. Helvoirt bij Den Bosch. Alles bleek echter provocatie te zijn en bij aankomst in Helvoirt lag de SD al op de loer om de groep jonge Nederlanders te overvallen. Allen, ook Simon, werden naar het concentratie kamp Vught gebracht, waar ze op 29 juli 1944 werden gefusil leerd. Zijn schuilnaam in het verzet was 'Simon Schot'. Na de oorlog is de eerste nieuw aangelegde straat in Tholen naar hem genoemd. De straat naam Simon Lindhoutstraat werd op 5 december 1949 door de gemeenteraad vastgesteld. Literatuur: W.A. Brug. .Hun naam leeft voort; oorlogs slachtoffers verleenden hun naam aan straten en gebou wen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17