Gemeente bang voor stimuleren van fruitpluk Dak stadhuis wordt grondig opgeknapt ZWN zet taxi's in op lijn naar Goes Belang basisplan groter dan van Sint-Philipslander Haspels van Hommel voor gas Groot onderhoud aan Puk en Muk nodig Boktor en houtworm in bieb bestreden UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Onze Top 10 van deze week. O 0 0 O 0 0 O Q 0 2.49 1.79 6.98 4.98 7.25 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Braderie-aanbiedingen: Toppers van de week: Buitenzorg is geen monument 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 29 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Van der Linde: fruittelers betalen te weinig Voortaan elk uur bus vanuit Tholen Hoofdlijn Van Nieuwenhuijzen geen gelijk Raad van State Gedeputeerde staten hebben terecht meer gewicht toege kend aan het belang van het basisplan watervoorziening dan aan de belangen van de maatschap Van Nieuwen huijzen-Vogelaar. Tot die uitspraak komt de Raad van State. De algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden zal in oktober een beslissing nemen over de schadeclaim die de Sint-Philipslandse maatschap naar aanleiding van deze zaak heeft ingediend. Dak, kozijnen en riolering zijn slecht Het gemeentebestuur is bereid met het bestuur van kin deropvang Tholen de bouwkundige staat van kinderdag verblijf Puk en Muk onder de loep te nemen. Het gebouw - de voormalige keuken van de Oesterschelp - is een klei ne drie jaar in gebruik bij de kinderopvang. Vernieuwing van het dak, raamkozijnen en riolering zijn inmiddels dringend noodzakelijk, zei directrice J. Louwerse dins dagmiddag in de commissie welzijn. Kindplaatsen bijstandsmoeders Inspraak Raadsleden bedanken voor Vrouwennetwerk Schadevergoeding Witte druiven 'Victoria', Boerenschouderham, Ch Roomboter-I339J of rozijnencake Cfl Zaanlander kaas extra pikant 48+, kilo Cfl Yoghurtd rink, CflZaanse snijder, Coca Cola, regular light of light cafeïnevrij, fles 1.5 liter Del Monte Ananasschijven [3T9], OIO perziken jof fruitcocktail [3991, 1/1 blik Z.1^7 Cfl Tissue toiletpapier, Lodik bleekmiddel, 1.99 „snf 1.59 3.29 d&otr 13.90 y&L 1.19 1.79 1.99 3^ 2.65 59 (ook geldig in St Philipsland) 4 Bolussen, voor 10 Witte puntjes, witte bollen of bruine bollen, voor Schouderkarbonade, 500 gram 5.99 3,75, kilo mm® JU-3Ü Donderdag, vrijdag en zaterdag: 4 Roomcroissants Alleen zaterdag: Appeltaartje met slagroom Volgens PvdA-fractievoorzitter M.AJ. van der Linde is het gebrek aan plukkrachten in de fruitteelt een kwestie van goed betalen. "Als het loon niet aantrekkelijk is, komen de mensen niet. Ook hier geldt de normale marktwerking." Hij reageerde daarmee maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad op een brief van de drie Zeeuwse landbouworganisaties om te bemiddelen bij het vinden van personeel voor de jaarlijkse fruit pluk. Mensen die een bijstands- of andere uitkering van de gemeente ontvangen, zouden gestimuleerd moeten worden in de boomgaarden te gaan werken door 40% van hun loon gedurende 30 jaar ter vrije beste ding te laten houden. CDA-raadslid J. de Jager meende, dat het geen kwestie is van niet wil len. "De praktijk wijst uit, dat er geen mensen te vinden zijn. Het valt niet mee om personeel te werven voor de fruitpluk." Volgens De Jager is dat geen kwestie van loon. "Men verdient 10 tot 12 gulden net to per uur en uitkeringsgerechtigden ontvangen hetzelfde salaris als de anderen. En wie een uitkering heeft, mag dan 1,50 per uur zelf houden." Het CDA-raadslid pleitte ervoor om net als in Bergen op Zoom en in een aantal Limburgse gemeenten, die een zogenaamde aspergeregeling hebben, in Tholen een uitzondering te maken voor de fruitpluk. VVD- raadslid E. Frigge-Hogesteeger ondersteunde dat. Zij noemde het een prima idee omdat de fruitpluk elk jaar een probleem is. En ze vond het goed om mensen met een uitke ring extra te stimuleren om tijdelijk te gaan werken. Van der Linde vond dat niet zo'n goed idee. Hij sprak over een 'extra subsidie voor de fruittelers.' "Wanneer men personeel nodig heeft, kan men ook uitzend krachten inhuren." SGP-raadslid M. Dijke zei volledig begrip te hebben Dak en goten van het Thoolse stadhuis aan de Hoogstraat krijgen een grondige opknapbeurt. Aan het dak van het voormalige stadhuis in Tholen gaat voor 55.000 gulden verspijkerd wor den. De gemeente heeft een plan opgesteld dat voorziet in het opknappen van drie dakviakken. Daar worden de pannen, nokvor- sten, hoekkepers en panlatten afgehaald, vervolgens een folie op de planken aangebracht en alles weer teruggelegd. Slechte pannen worden vervangen. Verder wor den een zinken en een loden goot vernieuwd en wordt een ijzeren goot van roest ontdaan. Subsidie voor het onderhoud aan dit monu ment zou minimaal zijn en daar om wil het gemeentebestuur de klus zelf betalen uit de reserve monumenten. De commissie ruim telijke ordening sprak er gisteren over. Wie vanuit Tholen met de bus rich ting Goes wil, krijgt vanaf 1 septem ber meer mogelijkheden. De nieuwe dienstregeling van de ZWN telt bij na het dubbele aantal ritten op lijn 29, nu dat een uurdienst wordt. In de schoolspits komen er half-u.urdien- sten. De bus rijdt voortaan ook op zaterdag. En op zondag kan elke twee uur van de Lijntaxi gebruik gemaakt worden. Lijntaxi is een nieuwe vorm van openbaar vervoer, die vooral in de minder dichtbevolkte gebieden en in de avonduren zal worden ingezet. Het vervoer wordt verzorgd met taxi's of taxibusjes, die op vaste tij den de route van de bus rijden en ook uitsluitend stoppen bij de bus haltes. Verschil met de bus is, dat gebruikers minimaal één uur vante- voren telefonisch moeten reserve ren. "We bieden het vervoer aan, maar belt er niemand dan wordt de route niet gereden. Daar ligt voor ons de kostenbesparing", vertelt P.H. de Jongste van ZWN. De Lijn taxi rijdt van Tholen tot Krabbendij- ke, waar de 'gewone' bus het vervoer overneemt. Het tarief is gelijk aan dat voor de bus en men kan er terecht met de normale strippen kaarten, sterabonnementen en OV- studentenkaart. De Lijntaxi wordt op Tholen ingezet van maandag t/m zaterdag na zes uur 's avonds en op zondag de hele dag. De huidige dienstregeling telt acht ritten naar Goes: vier 's morgens en vier 's middags, en alleen op werk dagen. "Ze is op scholieren gericht. Hoewel dat een belangrijke doel groep blijft, vinden we toch dat lijn 29 als hoofdlijn in het Zeeuwse ver voersnet minimaal een uurdienst moet hebben." Van maandag t/m zaterdag gaan de bussen dan ook elk uur rijden tussen 7 uur 's morgens en 11 uur 's avonds (vanaf 6 uur als Lijntaxi). In de schoolspits (van 7 tot 9 's morgens en van 1 tot 6 's mid dags; uitgezonderd schoolvakanties) gaat er elk half uur een bus richting Goes. In de ochtendspits zelfs twee keer als sneldienst; die slaat een aan tal Zuid-Bevelandse dorpen over, waardoor de rit met een kwartiertje bekort wordt. De nieuwe dienstregeling van ZWN leidt ertoe, dat op werkdagen 18 (in schoolvakanties 12) ritten van Tho len naar Goes gaan, op zaterdag twaalf en op zondag negen. voor de situatie van de fruittelers, maar hij pleitte ervoor om de zaak bij de arbeidsburaus aanhangig te maken. Wethouder I.C. Moerland wilde geen extra mogelijkheden toestaan. Dat zou de gemeente zelf moeten betalen. "Als een andere categorie aan de bel trekt, zou je dat ook moe ten toestaan. We weten best, dat het niet goed gaat in de fruitteelt, maar inwilliging van het verzoek van de landbouworganisaties is geen oplos sing. Dan gaan we scheef." De wet houder hield de critici voor, dat de raad zelf de premieregeling heeft vastgesteld en daarvoor staat 32.000 gulden op de boek. De premie komt met name aan de orde bij deeltijd werk, wanneer het loon lager is dan de uitkering. De 15% die uitkerings gerechtigden zelf mogen houden, betaalt de gemeente dan uit het pre miefonds die het rijk verstrekt. De gemeente Tholen had 80 mille in die pot, maar 30.000 gulden is overge heveld naar de bijzondere bijstand, 10 mille wordt via de Skoa besteed en 8000 gulden is betaald voor twee mensen die via de banenpool werk kregen. Aannemingsbedrijf Hommel b.v. uit Oud-Vossemeer is bezig een gasleiding te leggen tussen Sint- Maartensdijk en de rotonde bij Scherpenisse. Het betreft een zogenaamde doorkoppeling, van een gasstation op het industrieter rein in de smalstad naar een aan sluiting op ongeveer 100 meter van de rotonde. Grote haspels met de zwarte lei dingen staan gereed op het nieuwe stukje industrieweg bij American Phil Textiles. Elke haspel heeft 170 meter buis met een doorsnede van 160 millimeter. De leiding komt langs de Provin- cialeweg. Eerst wordt een gleuf gegraven, waarna de leiding van de haspel getrokken wordt. Vori ge week is het bedrijf met de klus begonnen. De werkzaamheden zullen tot vol gende week duren. Mevrouw Louwerse lichtte tijdens het spreekrecht de begroting 1997 van de stichting kinderopvang toe. Daarin was 25.000 gulden opgeno men voor afschrijving van het gebouw, maar in feite wil het bestuur dat geld reserveren voor groot onderhoud. Dat het gemeente bestuur de afschrijving niet toestaat omdat het gebouw destijds is gekocht met geld van het rijk, noem de J. de Jager (CDA) logisch. B. en w. stelden voor de 25.000 gulden in mindering te brengen op de gevraagde 127.000 gulden subsidie. Maar de dames Van der Wal (PvdA) en Frigge (VVD) vroegen aandacht voor de bouwkundige gebreken. Wethouder J. Versluys zei de toe stand van het gebouw niet te ken nen. Hij had ook geen bezwaar tegen het opnemen van een onder- houdspost in de begroting, maar stelde vast dat dit nu niet gebeurd is. Daarom wilde hij zo'n aanvraag voor volgend jaar niet honoreren. Uiteindelijk deed wethouder I.C. Moerland de toezegging dat er met het stichtingsbestuur naar de onder- houdstoestand gekeken zal worden. Ook een post van 10.000 gulden voor administratiekosten wilde het gemeentebestuur uit de subsidieaan vraag schrappen. Mevrouw Louwer se legde uit dat deze post aanzienlijk verhoogd is als gevolg van een wis seling van administratiekantoor. Men vindt het, gezien de landelijke ontwikkelingen in de kinderopvang, De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad pakt graag 18.000 gulden van het rijk aan om dat te bestemmen voor kinderopvang van bijstandsmoeders die gaan werken. De zeven raadsleden van de SGP en RPF/GPV stemden tegen. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen sprak daarentegen over 'een prima ontwik keling.' Ze wilde de mogelijkheden zelfs nog iets verruimen, zodat uit keringsgerechtigden die aan scho ling doen, niet buiten de boot vallen. "Met bijzondere bijstand kunnen we dat voorkomen", antwoordde wet houder Moerland. Van mei tot janu ari is er dit jaar 18.000 gulden beschikbaar, in de begroting 1997 is een bedrag van 22.500 gulden geraamd. J. de Jager was bang, dat de gemeen te in de toekomst kan opdraaien voor het nu door het rijk genomen initiatief. Wethouder Moerland zag die leeuwen en beren nog niet. "Het is moeilijk voorspelbaar of de rijks overheid dit doorzet", zei hij. Momenteel vindt het kabinet het in elk geval zeer belangrijk, dat gemeenten de uitstroom uit de bij stand bevorderen. Mevr. Vermeulen wilde nog reageren op de stemver klaringen van de SGP- en RPF/GPV-fracties die verwezen naar bekende principiële standpun ten, maar de burgemeester stond dat niet meer toe om een volgende dis cussieronde in de raad te voorko men. De ingekomen stukken en mededelingen hadden namelijk al twee uren gevergd. "U kunt er in de welzijnscommissie altijd nog op terugkomen", hield de burgemeester het PvdA-raadslid voor. van belang geadviseerd te worden door een accountant. "Een goed financieel advies levert juist geld op", zei mevrouw Louwerse. Diver se commissieleden vonden haar argumenten steekhoudend. PvdA, VVD, AOV en D66 wilden dan ook geen verlaging naar 99.500 gulden. Het CDA stemde daarmee wél in, evenals de SGP. "We zijn princi pieel tegen kinderopvang, maar hier betreft het een verlaging van de sub sidie dus dat volgen we", zei A. Kersbergen. Zover wilde de RPF/GPV - eveneens om principiële reden tegen - niet gaan; P. van Bel- zen stemde tegen subsidiëring. De nieuwe concept-verordening kinderopvang bleef in de commissie evenmin onbesproken. VVD, PvdA, AOV en D66 wilden daarin een arti kel opgenomen zien waardoor parti culiere instellingen voor kinderop vang (die zijn er momenteel in Tho len niet - red.) aan de eisen van de wet medezeggenschap dienen te voldoen. Inspraak van de ouders vinden ze van belang voor de kwali teit. "Wij vinden dat dit niet in de verordening geregeld moet worden, maar dat gebruikers van zo'n instel ling de inspraak zelf moeten afdwin gen." De commissieleden lieten zich niet overtuigen. Wat de kwaliteit aangaat, die is gegarandeerd omdat elke instelling voor kinderopvang moet voldoen aan de eisen die de verordening stelt, aldus Versluys. De bibliotheek aan de Markt in Sint-Maartensdijk wordt bevrijd van houtworm en boktor in de kap van het gebouw en ook het dak wordt grondig opgeknapt. De houtworm en boktor in de kap van het pand waarin de biblio theek van Sint-Maartensdijk is gehuisvest, gaan aangepakt wor den. Tegelijkertijd wordt het dak onder handen genomen. Dakbe schot wordt waar nodig ver nieuwd, nokvorsten gerepareerd, dakpannen opnieuw gelegd en zonodig vervangen. De bovenste Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar incasso 25,90 per jaar incasso 47,30 (een jaarabonnement is dus 4,50 goedkoper) postabonnement incasso 61,90 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166-652752 b.g.g. 653474. 50 centimeter van de schoorsteen wordt afgebroken en met dezelfde steen opnieuw opgemetseld, enke le dakgoten vervangen, de muur- dam met rollaag aangepast en alle speciezomen en loodslabben nage zien en eventueel vervangen. Het werk, waarover gisteren in de commissie ruimtelijke ordening is gesproken, vergt 50.000 gulden. Het pand, een monument, is eigendom van de gemeente. De raadsleden E. Frigge-Hogeste- ger, M.H. Schot-de Hoog en E.M. van der Wal-Vermeulen maken niet langer deel uit van het Vrouwennet werk Tholen. "We hebben ons giste ren teruggetrokken omdat we niet de schijn willen wekken van belangen verstrengeling", zei mevrouw Frigge dinsdagmiddag in de commissie welzijn in een korte verklaring. Des gevraagd licht ze toe dat het lid maatschap mogelijk was zolang het Vrouwennetwerk geen subsidie van de gemeente vroeg. Nu dat wel is gebeurd, trekt het drietal zich terug. Het besluit heeft ook te maken met de nieuwe gemeentewet, waarin de regelgeving voor dubbelfuncties is aangescherpt. Met uitzondering van de SGP stem de de commissie in met een eenma lige subsidie van 15.000 gulden voor een enquête over de leefbaar heid in Tholen, die het Vrouwennet werk gaat houden. A. Kersbergen zei geen verschil te zien met de eer der opgeheven gemeentelijke werk groep emancipatie. Zijn fractie is principieel tegen activiteiten in het kader van vrouwenemancipatie. P. van Belzen (RPF/GPV) en J. de Jager (CDA) stelden dat hun instem ming met een bijdrage niet betekent dat ze zich op voorhand binden aan eventuele financiële consequenties die uit de conclusies van het onder zoek kunnen voortkomen. Geschilpunt is het peilbesluit dat het waterschap Tholen in 1992 voor Sint-Philipsland nam. Daardoor werd het zomerpeil in het oostelijke deel van de Kramerspolder met 20 cm verhoogd tot NAP -0,40 m en is het in de Prins Hendrikpolder vast gesteld op NAP -0,25 m. Het echt paar Van Nieuwenhuijzen vond de peilverhoging overbodig omdat de grond in de betreffende polders niet droogtegevoelig zou zijn. Boven dien zouden ze er schade van onder vinden doordat de drainage van hun akkerbouwpercelen erdoor wordt bemoeilijkt. Het waterschap Tholen had vóór de vaststelling van het peil besluit een onderzoek in moeten stellen naar de nadelige gevolgen voor de maatschap en daaruit de conclusie moeten trekken om het peilbesluit niet vast te stellen, aldus Van Nieuwenhuijzen-Vogelaar. De Raad van State wijst er in de uit spraak op, dat het waterschap naar aanleiding van de ingediende bezwaren diverse adviezen heeft ingewonnen alvorens het peilbesluit vast te stellen. Het college stelt ver der vast dat het gewijzigde peilbe sluit de waterhuishouding verbetert in het overgrote deel van beide genoemde polders. Ten aanzien van de drainage hebben gedeputeerde staten overwogen of een verdere detaillering van de grondwaterpei len soelaas zou kunnen bieden. Technisch blijkt dat mogelijk te zijn, maar toen het peilbesluit werd vast gesteld was daar geen geld voor beschikbaar. Wél is er de bereidheid dit in het kader van een eventueel verdichtingenplan te bezien. Het basisplan biedt een mogelijk heid zoet water in te laten, past in het landelijke en provinciale anti- verdrogingsbeleid en verbetert de drooglegging van het overgrote deel van de Sint-Philipslandse land bouwgronden. Dat belang moet vol gens de Raad van State zwaarder wegen dan het belang van de maat schap Van Nieuwenhuijzen-Voge laar om een optimale waterbeheer sing voor al hun gronden te verkrij gen. In het voorjaar van 1993 wees de Raad van State een schorsings- verzoek van de maatschap eveneens af. Aangekondigd werd toen dat de bodemprocedure met spoed gevoerd zou worden, maar niettemin heeft de behandeling nog ruim drie jaar geduurd. De mogelijkheid om schadevergoe ding te claimen wordt in de uit spraak van de Raad van State expli ciet genoemd. Het dagelijks bestuur had in het vqorjaar de bedoeling om deze claim van 171.990 gulden af te wijzen. Inmiddels zijn hierover twee hoorzittingen belegd. In oktober neemt de algemene vergadering een besluit. De boerderij Buitenzorg aan de Her tenkamp in Tholen moet geen beschermd monument worden. Dat advies geven gedeputeerde staten via de rijksdienst voor de monumen tenzorg aan staatssecretaris Nuis van cultuur. Het pand is enkele jaren meegenomen in het monumenten inventarisatieproject, maar voldeed uiteindelijk niet aan de criteria om op de lijst van 'jonge' monumenten geplaatst te worden. Voor het pro vinciebestuur reden om de hoeve ook nu niet als monument aan te wijzen. Het pand - eigendom van de gemeente - was daartoe aangemeld door bewoner D.J. van Gorsel. kilo 100 gram 1A29], verpakt, per stuk diverse smaken, pak 1 liter volkoren 1239], wit of bruiri[345l, heel 3-laags gedecoreerd, pak 4 rollen flacon 1 liter 99 Loda bleekmiddel, flacon 1 liter Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 augustus a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 15