Verkeersveiligheid 'Mensen willen best houtsnippers van de gemeente' Zonnebloemen zonder stuifmeel, nieuwe variant op bloemenmarkt Barbecue- en bardienst op Pieter Werrencorenplein Rien Janvier S3»? Laptop toekomst bij diamanten typeschool Dan/centrum Uitslag foto prijsvraag Ongeveer 1700 bezoekers bij Sahin in Stavenisse Dansen doe je voor je lol Danisco Foods stuit op vervuilde bodem (aubsvÓÓ^ Donderdag 22 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Molendijk Investeringen Zwerfvuil Commissie steunt route voor grofvuil De gemeente gaat bekijken of aan belangstellende inwo ners zakjes houtsnippers verstrekt kunnen worden. Het door raadslid M.J. Klippel (SGP) gelanceerde idee werd in de commissie openbare werken meteen opgepakt door hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte. De gemeente versnippert het eigen snoeiafval op de voorma lige stortplaats Tuttelhoek. Extra groene rolemmer De bordjes bij Sint-Anna- land en Stavenisse met de pijltjes voor de open dagen van Sahin Zaden en Com- bifleur zijn in het Engels: 'trials' staat er in plaats van proeftuin. Sahin Zaden b.v. uit Alphen aan de Rijn is een internationaal bedrijf. Ook op het proefveld van ruim zes hectare aan de Veerweg in Stavenisse is dat te merken. Klimplanten Boven verwachting Een spekspies, 1 chickbil, 1 steak, 1 grillworst, 3 saté en 3 consumpties, staat er zaterdag op het lijstje waar een volwassene op de barbecue op het Pieter Werrecoren- plein in Sint-Maartensdijk recht op heeft. Ooit had typeschool Koetsdijk twee- tot drieduizend leer lingen per jaar. Zeven jaar geleden balanceerde het bedrijf in Oudenbosch op het randje van een faillisse ment, maar inmiddels volgen jaarlijks weer acht- tot negenhonderd leerlingen de lessen. "Het gaat weer goed met het bedrijf', meldt directeur A. Rijenga. De type school begon zestig jaar geleden in Sint-Annaland en heeft nog steeds veel Thoolse leerlingen. Smeuïg Instituut Stavenisse VERVOLG VAN PAGINA 1 Vanaf de ontsluitingsweg tot aan de Hiksedijk staan alleen huizen aan de westkant en ligt ook alleen aan die kant een voetpad. Welke maatrege len genomen gaan worden, is vol gens een woordvoerder van de gemeente nog niet bekend. Herbe strating heeft vijf jaar geleden pas plaatsgevonden, zodat een volledige reconstructie niet voor de hand ligt. Ook een gedeelte van de Molendijk (met de aansluiting op de Provincia- leweg) in Sint-Maartensdijk zal vol gend jaar een reconstructie onder gaan. De kosten worden geraamd op 135.000 gulden. In de aanbiedings brief wordt de verbetering - in fasen - van de route Grindweg, Ten Ankerweg en Postweg expliciet genoemd. De uitvoering daarvan is - als gevolg van weerstand bij de poli tiek - nog altijd niet ter hand geno men. Investeringen in de haven van Sint-Philipsland blijven achterwege, want zo mogelijk nog dit jaar zal definitief besloten worden of deze in de toekomst open blijft. Renovatie plannen voor dorpshuis De Wimpel en de peuterspeelzaal/bibliotheek in Sint-Philipsland zijn uitgesteld, een grote opknapbeurt voor de voorma lige mavo in Tholen en het vervan gen van stoelen voor De Wellevaete in Sint-Annaland zijn van de lijst geschrapt. De plannen zijn om vol gendjaar voor bijna zes miljoen gul den te investeren, waarvan bijna 388.000 gulden aan kapitaallasten op de begroting drukken. Vervan ging van gemeentelijke vervoermid delen en machines vergt 244.000 gulden. Voor rioleringswerken is bijna 1,6 miljoen gulden uitgetrokken en nog eens 128.000 gulden voor aanslui ting van panden in het buitengebied. Automatisering vergt volgend jaar 393.000 gulden en voor het verder verbeteren van de kwaliteit van de ambtelijke organisatie is 40.000 gul den gedacht. De ruilverkaveling rond Poortvliet en Scherpenisse vergt 62.000 gulden. In de verschillende dorpen staat het nodige op het programma, zoals uit het volgende overzicht blijkt. Tholen: uitbreiding Eben Haëzer- school 300.000,-; renovatie sport veld 140.000,-; coating zwembad ƒ55.000,-. Oud-Vossemeer: verkeersmaatre gelen Dorpsweg. St.Annaland: renovatie was- en toi letruimte brandweerkazerne 100.000,-; uitbreiding De Casem- brootschool 600.000,-; ingrijpend onderhoud dependance School met de Bijbel 100.000,-; restauratie molen 185.000,-; tweede fase her stel kerktoren 391.000,-; renovatie speelplaats 32.000,-. Stavenisse: rooien en knotten bomen begraafplaats 37.000,-. St.Maartensdijk: reconstructie deel Molendijk 135.000,-; coating zwembad 25.000. Scherpenisse: verkeersmaatregelen Kerkstraat; ingrijpend onderhoud basisscholen 530.000,-. St.Philipsland: verbeteren diverse straten 200.000,-; aanpassing openbare verlichting 100.000,-; openbaar groen 53.500,-; renova tie speelterrein Deensestraat 52.500,-. ;:>Xy "Ik ben bereid dit op de afdeling te bespreken", reageerde Steenpoorte op het voorstel van Klippel. Wet houder J. van der Jagt had er al opgewezen dat een distributiesys teem opgezet moet worden en dat bepaalde openingstijden nodig zul len zijn. Steenpoorte zag eventueel mogelijkheden voor afhalen op de zaterdagmorgen, als de gemeente werkplaats in Scherpenisse toch open is. Maar hij gaat dit eerst bespreken. "Er zijn best mensen die deze houtsnippers willen hebben", aldus Klippel, die steun kreeg van diverse commissieleden. Het onderwerp kwam ter sprake in de discussie over het instellen van ophaalroutes - op afroep - voor grof tuinafval en grof vuil. De commissie stemde er unaniem mee in, maar plaatste diverse kanttekeningen. Het is de bedoeling dat grof tuinafval zes keer per jaar en grof vuil maande lijks door de gemeente wordt opge haald bij inwoners die daarvoor heb ben gebeld. Want een telefoontje vooraf is noodzakelijk, maakte de wethouder duidelijk. Steenpoorte legde uit dat het voor de gemeente afwachten is hoe het aanbod zal zijn. "Misschien komt er in de toekomst wel een vaste route." Diverse com missieleden pleitten voor goede voorlichting en het tijdig bekend maken wanneer de routes worden gereden. Mensen die grof vuil aan bieden, hoeven daarvoor niet extra te betalen. "Maar maak in de voor lichting duidelijk dat het wel dege lijk geld kost", drong P. van Belzen (RPF/GPV) aan. Hoewel de afzon derlijke ophaalroutes naar verwach ting tot gevolg zullen hebben dat de overuren verdwijnen die nu bij de Cursus Chinees. De vriendschaps vereniging Nederland-China begint in oktober een cursus Chinees voor beginners èn gevorderden. De cur sus bestaat uit 25 lessen waarin het lezen, spreken en schrijven van het algemeen gangbare Chinees (Man darijn) wordt geleerd. Voor meer informatie tel. 070-3272258. De Kerkstraat in Scherpenisse wordt volgens de Thoolse gemeente begroting 1997 verbeterd. wekelijkse inzameling gemaakt worden, vergen ze extra inzet van personeel en materieel. Die kosten zullen via de verontreinigings heffing op de inwoners verhaald worden. J. de Jager (CDA) zag het liefst dat de vervuiler zélf betaalt, maar begreep dat dit weer andere problemen oplevert. "Als je mensen voor het ophalen laat betalen, zal er alleen maar meer zwerfvuil in de polders komen", meende H.J. Ver maas (PvdA). Vooor de hoeveelheid afval die aangeboden mag worden, geldt geen maximum. Maar Steen poorte maakte duidelijk dat het niet de bedoeling is dat iemand die door een tuincentrum een tuin laat aan leggen, vervolgens de gemeente belt om de verwijderde beplanting af te voeren. "Dat moet het tuincentrum regelen. Maar het afval van normaal onderhoud, ook van een grote tuin, moet aangeboden kunnen worden." Dat de gemeente afzonderlijke rou tes instelt, heeft twee oorzaken. In de eerste plaats moet grof vuil afzonderlijk worden aangeleverd als straks de vuilverbranding van start gaat. Verder kan het apart inzamelen van grof tuinafval ertoe leiden dat meer gft (groente-, fruit- en tuinaf val) gescheiden wordt opgehaald dan nu het geval is. Landelijk wordt gestreefd naar een verhouding 50/50 van gft en rest-afval; op dit moment is de verhouding in Tholen 31/69. Volgens VVD'er R. Ravensteijn komt dat doordat de groene afval containers (vpor gft) kleiner zijn dan de grijze. Hij pleitte voor een moge lijkheid om inwoners, gratis, een tweede groene rolemmer te ver strekken. De wethouder had daar over nog nooit een vraag gehad; wèl hebben er mensen geïnformeerd naar een extra grijze container. De milieustraat mag door het instel len van de ophaalroutes niet in het gedrang komen, zei Van Belzen nog. De wethouder was daar niet bang voor. Hij meldde dat de milieustraat op Tholen waarschijn lijk rond de jaarwisseling 1997/1998 operationeel zal zijn. Tijdens de open dagen die vanaf woensdag tot en met zaterdag wer den gehouden is boven het gezoem van de bijen op de bloemen behalve het Nederlands ook het Engels en het Duits te horen. Honderden bezoekers hebben de weg naar Sta venisse gevonden. Velen met bloc note en fototoestel. Er worden aan tekeningen gemaakt en plaatjes gekiekt want het is een enorm kleu- renfestijn. Het assortiment is om vangrijk en schilderachtig; ongeveer 12.000 soorten zijn er dit jaar gezaaid (het merendeel) en geplant. In vele kleuren; het palet varieert van rose tot rood, van paars tot blauw, van geel tot oranje en alles daartussenin. Alle klanten van Sahin, telers, zaad- bedrijven en de vakpers zijn aange schreven. In grote getale schuiven de bezoekers in kleine groepjes tus sen de bloembedden die keurig op een plattegrond zijn aangegeven: experimentele delphinium, snijbloe men hoog en laag, perkplanten en klimmers, droogbloemen en zonne bloemen. De meeste bloemen dra gen de Latijnse naam met een Engelse aanduiding van de variëteit: zo staat de Amaranthus paniculus er in vier uitvoeringen: Bronze Stan dard, Óeschberg, Red Cathedral en Split Personality. Voor de kenners lijkt het gesneden koek maar ook zij komen voor verrassingen te staan. Voor hen is het dan ook een uitgele zen kans om te zien wat er aan nieu we soorten in de tuin van Sahin staat. Om ze vervolgens wellicht op te nemen in hun assortiment. De selectie en veredeling kent een begin maar geen eind, zo lijkt het. Elke keer komen er nieuwe soorten op de markt. Elke keer worden er klanten gevonden die bereid zijn die planten of bloemen aan te schaffen. Klimplanten zijn nu in de mode. Dus probeert Sahin iets aparts te kweken. Zo staat er een nieuwe soort siererwt (lathyrus) te geuren tegen het anderhalve kilometer lan ge gaas dat rondom het proefveld staat. Goed voor 550 soorten klim mers. De plant met paarsblauwe gespikkelde bloemen is alleen nog maar hier te zien. Nog niemand heeft deze soort in de eigen tuin kunnen laten groeien, verzekert de rondleidster van Zwitserse komaf aan de (vakjournalisten die met de bus zijn gearriveerd: Onze eigen tuin, Tuin en Landschap, Libelle, Oogst, Groei en Bloei, Agri Holland en het Eindhovens Dagblad. En zo zijn er nu twee soorten 'stuif- meelvrije' zonnebloemen. Voor mensen die een hekel hebben aan het spul op hun tafel als de bloemen in de vaas staan te pronken. Een zonnebloem is overigens lang niet alleen maar geel. Er zijn nu ook don kerrode zonnebloemen die boven dien 'vroeg leverbaar' zijn. En Ame rikanen vinden de crèmekleurige Italian White onder de zonnebloe men het einde. Er zijn hoge soorten van meer dan twee meter, maar ook hele lage variëteiten, tot net boven de knie. Er is 'Sun Spot' met een geel hart en er is 'Big Smile' met een don ker hart. Commercieel zit het wel goed: de zonnebloem is populair en de handel kan de plant nu al het hele jaar door 'aanbieden'. Produktmanager J. van Popering uit Sint-Annaland schat het aantal Produktmanager binnen-en bui tenland Jos van Popering geeft uitleg aan een van de bezoekers in de proeftuin aan de Veerweg. Rechts de woning en schuur van Neele. bezoekers op ongeveer 1700. "Dat is boven verwachting. De meeste men sen uit het vak zijn geweest. We hebben een goed bereik gehad uit binnen-en buitenland." Het was de eerste keer dat Sahin het veld voor vier dagen openstelde. "Vorig jaar was dat een dag, maar dat was gezien de belangstelling toen wat te weinig. Dit jaar hebben we het grootser aangepakt. Om ook het risico op slecht weer wat te spreiden." De meeste planten zijn dit jaar begin mei pas gezaaid. Gewoonlijk wordt er in april al gezaaid maar vanwege het koude voorjaar is dat uitgesteld. Van de droogte deze zomer hebben de meeste planten niets geweten, zegt Van Popering. "We hebben uitste kende Thoolse grond, lichte zavel, goed opgevend. Als de gewassen boven staan hebben ze bijna geen water meer nodig." De bemesting kenschets Van Popering als alge meen. "We kunnen niet alle soorten apart gaan bemesten." Ook het bestrijden van ziekte gebeurt nau welijks. "We zorgen vooreen goede vruchtwisseling en een gezonde bodem. We spuiten alleen tegen lui zen. Aan meeldauw bijvoorbeeld doen we niets. We zoeken naar een resistente lijn die we uit laten groei en. Dat is het verschil met de pro- duktievelden." Wereldwijd heeft Sahin ongeveer 3000 teelten: in Europa zijn dat behalve Nederland Italië, Frankrijk en Tsjechië. Maar ook in China en Chili, in Thailand en India en in Afrika is het zaadbe- drijf actief. Nieuwe soorten worden in 20 verschillende proeftuinen op hun 'sierwaarde' getest door een anonieme jury die aangewezen wordt door Fleuroselect, een organi satie die de belangen van de zaadbe- drijven behartigt. De bezoekers konden hun auto par keren in de berm bij de keersluis. De berm langs het proefveld was vrijge houden. Iedereen kon zich in laten schrijven en een drankje nuttigen in de tent of op het terras. Er was een toiletwagen en in de schuur van Koos Neele vertoonde Daan Smits van de Hortus Botanicus uit Amster dam dia's van nieuwe soorten en toe passingen van bloemen. Want ook de hortus speelt een rol bij de selec tie en de veredeling. Van Popering: "De botanische tuinen houden aller lei planten in stand. Hier wordt bekeken of planten met zo'n her komst commercieel interessant kun nen zijn." Richt Sahin zich op de veredeling, Combifleur uit 's Gravenzande heeft sinds kort de marketing van de Sahinzaden en jonge planten onder haar hoede genomen in Nederland, België en Duitsland. Bodemonderzoek in verband met de geplande uitbreiding van Danisco Foods in Sint-Maartensdijk heeft uitgewezen, dat de grond aan de Nij- verheidsweg ernstig vervuild is met polycyclische aromatische koolwa terstoffen (pak's), minerale olie, lood en nikkel. Het bedrijf heeft een saneringsplan laten opstellen, dat erin voorziet dat 250 kubieke meter sterk verontreinigde grond wordt afgevoerd naar ATM Moerdijk en 675 kuub licht verontreinigde grond als afdeklaag voor de voormalige stortplaats Tuttelhoek bij Scherpe nisse wordt gebruikt. Het grondwa ter op het stuk industrieterrein in de smalstad is zodanig licht verontrei nigd - met minerale olie, tolueen en xylenen - dat de provincie sanering daarvan niet zinvol vindt. De ver vuiling zit vooral in de bovenlaag van het terrein en is daarom waar schijnlijk ontstaan bij een ophoging enkele jaren geleden. Ze zou in ieder geval niet door het uienverwerkende bedrijf zelf zijn veroorzaakt. De sanering kost Danisco Foods ander halve ton. Het Pieter Werrencorenplein is veranderd in een barbecueterrein. De zogenaamde terrastentjes zijn door de Muyebewoners meegebracht. Kinderen konden tafeltennissen. De lijst voor kinderen is wat korter. Wie er vragen over heeft, wordt naar de lijst verwezen die voor iedereen zichtbaar aan de tentjes hangt. Er is een barbecuedienstrooster opge steld, er worden mensen aangewe zen die bardienst doen en toezicht houden op de salades. Elk uur wordt er gewisseld. Die vervanging wordt bekendgemaakt via de microfoon. Ook daar in is voorzien. En de drank (bier, wijn en fris) wordt koel gehouden in de viswagen van C. van Vossen uit de Plevierlaan. Het is goed geregeld op de eerste barbecue van de nieuwbouwwijk in de Muye- polder. Aan mensen om het vlees te braden, het stokbrood te snijden en de drank te verschaffen, is geen gebrek: 223 bewoners gaven zich op, 221 bewoners kwamen. Dege nen die op het antwoordstrookje van de uitnodiging te kennen hadden gegeven bereid te zijn 'eventueel' een handje te helpen, zijn inge schaald. "De barbecuedienst is zo samenge steld dat er geen buren naast elkaar staan. Maar ze komen niet allemaal uit verschillende straten. Dat ging niet. Zoveel straten zijn er nog niet," lacht Jan Oudesluijs, een van de ini tiatiefnemers die rond vijf uur de bewoners van de wijk welkom heet te. Hij zocht naar een passende naam voor de bewoners van de snel uitdijende buurt: Muyers of Muye- rianen? Hij wenste iedereen een goed verblijf toe en wees ook twee personen aan die de 'algemene ver antwoordelijkheid' kregen voor de bereiding van 'een goed stukje vlees en een blijvend vuur': Hans Postma en Toon van Ierland. Ook werden de barbecuebezoekers gevraagd regel matig van tafel en stoel te wisselen om met elkaar kennis te maken. En wie extra consumptiebonnen wilde kon ze kopen. Rondom de barbecues en tafels met brood en salades ston den tafels met door de bewoners \CSchcV>e2;e0 meegebrachte stoelen. Het plein blijkt ruim genoeg om zoveel men sen bij elkaar te brengen. Uit het huis van G. de Kaper en P. van Bloppoel werd stroom betrokken. Bij de Kaper was de garage inge richt als videokamer en opslagruim te voor vlees, in zijn huis konden de gasten ook naar de wc. De stemming was opperbest, het weer uitgelezen; zonnig en warm. 's Middags werd met ongeveer 20 bewoners begonnen met het klaar zetten van de spullen; een mast, dra den voor verlichting en geluid, tafel tennistafels, tafels, stoelen, tenten, 35 kratten bier, 60 komkommers en een rijstsalade van 50 kilo. Geen geparkeerde auto's dit keer op het Pieter Werrencorenplein maar zomers vermaak. Voor informatie: 0164 - 235010 Inschrijving vanaf heden iedere avond tussen 7-9 uur aan de zaal Antwerpsestraat 35, Bergen op Zoom Rijenga werkt al 28 jaar bij de type school, werd in 1977 algemeen directeur en is nu eigenaar van het bedrijf. Hij verheelt niet dat de type school een moeilijke tijd achter de rug heeft, maar is tegelijkertijd opti mistisch gestemd en enthousiast. "We hebben destijds de knoop door gehakt en leggen ons sindsdien uit sluitend toe op de lessen. Zelf heb ik er nog elke dag plezier in." Waren er ooit vijf docenten, nu heeft Reijenga één man in dienst en werkt ook zijn vrouw mee in de zaak. Af en toe valt zijn dochter in. "Het is hard werken, maar leuk om te doen. En fysiek kun je het beter aan dan vroeger." Naast machineschrijven worden ook computercursussen gegeven. "Alleen WP 5.1, en de cursussen zijn uitsluitend in Oudenbosch. Maar de leerlingen komen overal vandaan", zegt Reijenga. "Veel col lega's zijn overgestapt op de auto matisering, maar dat is fout. Je stoot daardoor hele groepen af, want lang niet iedereen heeft een computer. Er zijn nog zat mensen met een mecha nische schrijfmachine." In de cur sussen worden elektronische machi nes gebruikt en voor de toekomst denkt de typeleraar aan laptops. Zijn typelessen geeft Reijenga in heel zuid-west Nederland; van Wal cheren tot aan Breda, Gorinchem en Rotterdam toe. Ook in Tholen, Sint- Maartensdijk, Sint-Philipsland en op de Rehobothschool in Stavenis se. "Het is aanpakken in de cursus, maar je moet de lessen smeuïg bren gen. Gezellig met de leerlingen omgaan, maar niet over je laten lopen." Typeschool Koetsdijk kent een cursusgarantie: er wordt één keer lesgeld betaald ongeacht het aantal lessen. "De mensen zijn tevreden, we krijgen regelmatig bedankbriefjes", zegt de eigenaar van de diamanten typeschool. Grondlegger van het bedrijf is de in 1986 op tachtigjarige leeftijd overle den K. Koetsdijk, die in 1930 onder wijzer werd aan de School met de Bijbel in Sint-Annaland. Zes jaar later begon hij er met een cursus machineschrijven. Koetsdijks eerste cursist was de latere oprichter hoofdredacteur van de Eendrachtbo- de, G. Heijboer. In 1947 verhuisde de onderwijzer naar Stavenisse, waar hij les ging geven aan de open bare lagere school. Daarnaast begon hij in de Voorstraat met een onder wijsinstituut. Naast machineschrij ven werd er ook steno, middenstand, Nederlandse handelscorresponden tie, algemene ontwikkeling en bouwkundig tekenen onderwezen. Door de watersnood ging echter zowat alles verloren. Koetsdijk ver trok naar Oudenbosch, waar hij per 1 januari 1954 hoofdonderwijzer werd van de protestantse lagere school. In het Brabantse bouwde hij zijn typeschool weer op en bleef ondermeer op Tholen cursussen geven. De inzendtermijn van de fotopuzzel is inmiddels gesloten. Het uitzoeken van het grote aantal oplossingen vergt heel wat tijd. Steeds moeten de antwoorden bij de 70 foto's worden gecontroleerd. Vandaar dat de uit slag volgende week wordt gepubli ceerd. Dan leest u wie de 26 prijs winnaars zijn. Oogstdemonstratie. De stichting Het Werkend Trekpaard houdt dins dag een historische oogstdemonstra tie aan de Oostweg in Biggekerke. Van vier uur 's middags tot negen uur 's avonds zijn 21 trekpaarden, twee zelfbinders, oogstwagens, een dorsmachine met pers, een ploeg, zaaimachine en rosmolen in actie te zien. Eerder werd deze demonstratie wegens slecht weer uitgesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9