bn&Y a-k Verkeersveiligheid in Dorpsweg en Kerkstraat wordt aangepakt Tariefsverhoging moet begroting sluitend maken Spannende eerste schooldag voor de kleuters van groep 1 AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Snelheidsduivel bekeurd op de Vossemeersedijk Solozeiler opent grotere jachthaven in St. Annaland met zeemonster Snorfietsers willen over Geweld aan buitendijks pad de Oesterdam Donderdag 22 augustus 1996 52e jaargang no,>U— Ook reconstructie Molendijk in Sint-Maartensdijk staat op de rol De gemeente gaat maatregelen nemen om de verkeers veiligheid te verbeteren in de Kerstraat te Scherpenisse en in de Dorpsweg te Oud-Vossemeer. Bewoners uit bei de straten vragen al langere tijd aandacht voor de proble matiek. Op de investeringslijst voor 1997 is een voorlo pig bedrag van 65.000 gulden opgenomen. Niet eenvoudig Handtekeningen Tekort blijft beperkt tot driekwart ton Risico's Deze week CNS De Regenboog in Tholen kampt met een gebrek aan ruimte Maandagmorgen, het zit er weer op. De zomervakantie is voorbij. Tenminste voor de basisschooljeugd. De kinde ren gaan voor het eerst weer naar school. Spannend om een nieuw jaar in te gaan met meestal een andere juf of meester. De meesten keren terug naar een bekende omge ving, maar anderen betreden voor het eerst de schoollo kalen. Zo ook de kinderen uit groep 1 van CNS De Regenboog in Tholen. Met veel zorg worden ze door hun ouders weggebracht naar de 'grote school'. Onderwijsassistente Ruimtegebrek <^EBIBU07^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een controle op de Oud-Vosse- meersedijk zette de politie maan dagmiddag een snelheidsduivel op de bon die bijna twee keer zo hard reed als daar is toegestaan. De man passeerde de radarwagen met 155 km per uur. Van kwart over twaalf tot tien voor twee werden 194 voer tuigen gecontroleerd waarvan er 27 in overtreding. Dat is veertien pro cent. Even later zette de politie een snel heidscontrole op de Grindweg in Tholen op. Hier werden in minder dan twee uur 86 bekeuringen uitge deeld. De politie vatte post binnen de bebouwde kom en controleerde van twee uur tot tien over half vier. In die tijd passeerden 535 voertui gen waarvan er 86 te hard reden (zestien procent). De hoogst geme ten snelheid bedroeg 74 km per uur. Solozeiler Henk de Velde verricht zaterdag 14 september de officiële opening van de uitgebreide jachtha ven in St. Annaland. De 50 ligplaat sen en 30 afmeermogelijkheden voor passanten die erbij kwamen, zijn al een aantal maanden in gebruik, maar de watersportvereni ging wil de afronding van het inves teringsprogramma 1988-1996 niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ten slotte is er bijna drie miljoen gulden verspijkerd in de jachthaven, het toi letgebouw, de havenontvanginstal- latie, het nieuwe clubgebouw Buu- tengaets II en het kantoor voor de havenmeester. Met de landelijk vermaarde solozei ler Henk de Velde hoopt het wsv- bestuur voor een spectaculaire ope ningshandeling te kunnen zorgen. Met zijn catamaran - volgens het wsv-bestuur een soort 'zeemonster' dat snelheden haalt van 30 knopen per uur en een mast heeft die bijna even hoog is als de St. Annalandse kerktoren, 30 meter - zal hij de wsv- leden in de Krabbenkreek tussen vier en vijf uur een staaltje water sport van de bovenste plank laten zien. Materialen waterwerken. In de hal van het Topshuis op Neeltje Jans zijn momenteel authentieke materia len te zien die vroeger zijn ingezet bij waterwerken rond de grote rivie ren. Bijvoorbeeld een bulldozer uit 1951, heistelling uit 1922 en drag line uit 1959. De expositie is tot eind dit jaar te zien, uitgezonderd de periode 14 september tot 27 oktober. Ze dient als voorafje voor de ten toonstelling over integraal rivierbe heer die in de loop van dit jaar gereed komt. Verkeersmaatregelen in de Kerkstraat te Scherpenisse staan op het verlanglijstje van b. en w. van Tholen om in 1997 in te voeren. In de loop van volgend jaar zal ook het verkeerscirculatieplan voor Tho- len-stad aan de raad worden gepre senteerd. De gebiedsgerichte aanpak op het terrein van het verkeer zal eveneens aan de orde komen. Het gemeentebestuur is bereid een voor trekkersrol te vervullen in het kader van 'duurzaam veilig', in ruil waar voor het provinciaal bestuur zich sterk zal maken om de rondweg bij Poortvliet uiterlijk in 1998 te reali seren. Door de gemeenteraad is al verschillende keren gevraagd om een inventarisatie van de verkeers knelpunten in de gemeente. Dit als reactie op de vele acties die door inwoners uit verschillende plaatsen richting gemeente worden onderno men. De raad bekritiseerde het beleid van burgemeester en wethou ders, die zo'n inventarisatie niet wil den toezeggen. Ook in de begro- tingsbrief wordt daarover niets con creets gemeld. "Ik heb het idee dat wie het hardst schreeuwt, het meeste krijgt", zei P. van Belzen (RPF/GPV) een half jaar geleden in de commissie ruimtelijke ordening. Er werd toen gesproken over ad hoe beslissingen van b. en w., omdat besluiten om al dan niet actie te ondernemen pas aan de orde zijn als er daadwerkelijk klachten of vragen van inwoners komen. Indien wordt besloten de situatie in een bepaalde straat te verbeteren, moet daar vervolgens geld voor gevonden worden. In de investeringslijst zijn dit keer twee concrete 'probleemgevallen' opgenomen, in Scherpenisse en Oud-Vossemeer. Voor het stuk Kerkstraat tussen de Ooststraat en de Hoge Markt in Scherpenisse denkt de gemeente aan een recon structie gecombineerd met een ver smalling van de rijbaan, alsmede het aanbrengen van obstakels. Een woordvoerder van de gemeente denkt dat het niet eenvoudig zal zijn om het alle partijen naar de zin te maken. De straat en het trottoir zijn nu al erg smal, maar er komt vracht en landbouwverkeer door. Overlast door trillingen en gevaar voor spe lende kinderen zijn de bezwaren van de bewoners, die dat vorig jaar in een gesprek met de gemeente toe lichtten. Dat de Kerkstraat een win kelstraat is, is eveneens een belang rijk aspect, want daarbij is laden en lossen aan de orde. Bewoners van de Dorpsweg (en de aangrenzende Philips van Dorp straat en Willem van Beierenstraat) boden vorig jaar op het gemeente huis een brief aan met 52 handteke ningen, waarin ze vroegen om maat regelen tegen - volgens hen - te hard rijdende automobilisten. Ook kaart ten ze de overlast aan door trillingen van vrachtverkeer en bussen. Eerder was de werkgroep verkeersaangele- genheden tot de conclusie gekomen dat in de straat niet structureel te hard wordt gereden. Het gemeentebestuur schreef initia tiefnemer H.J. Drechsler dat een onderzoek was gedaan naar passen de maatregelen en de kosten daar van. De Dorpsweg blijft een ontslui- tingsweg, veel verkeer dat van en naar de Vossemeerbrug rijdt maakt er gebruik van. Die situatie is begin jaren zeventig ontstaan, nadat het pontveer uit de vaart was genomen. Nog langer is de Dorpsweg de route voor het openbaar vervoer in het dorp; tot in de jaren zestig was de garage van busondernemer Van de Klundert in de straat gevestigd. De functie van de straat, waarop sinds enkele jaren ook de enige ont- sluitingsweg van de nieuwbouwwijk plan Dorpsweg uitkomt, betekent volgens het gemeentebestuur dat ook rekening gehouden moet wor den met vracht- en landbouwver keer. Het tekort van 74.928 gulden op de begroting van de gemeente Tholen voor volgend jaar zal via tariefsverhogingen volledig worden doorbere kend aan inwoners en bedrijven. Honden- en forensenbelasting zullen met 5% stijgen, evenals de leges voor bouw- en milieuvergunningen, de haven- en kadegelden, secretarieleges en rechten burgerlijke stand en lijkbezorging. Ook de huurtarieven van sportvelden, gymnastiekloka len, dorpshuizen, gemeenschapscentra en peuterspeelzalen èn het kaartje voor het zwembad gaan 5% omhoog. De voorstellen van burgemeester en wethouders leveren 75.100 gulden op, waarmee de begroting sluitend is gemaakt. Verhoging van de onroe- rende-zaakbelasting wil het college achterwege laten omdat de woonlas ten in 1997 toch al flink stijgen. De afvalstoffenheffing gaat voor gezin nen met 84 gulden omhoog, het rioolrecht met 25 gulden voor zowel de eigenaar als de gebruiker van een woning. Dit leidt ertoe dat de woon lasten voor een eigenaar/gebruiker van een woning met een waarde van anderhalve ton toenemen met 17,7%: van 757,80 naar 891,80 gul den. Voor een gebruiker is de stij ging zelfs 22%, van 495 naar 604 gulden. Een klein jaar geleden werd het tekort voor 1997 nog op 484.000 gulden geraamd. In april was dit teruggebracht naar 409.000 gulden. In beide bedragen bleef de gemeen tereiniging buiten beschouwing. Enkele meevallers en bijstellingen brachten het tekort nog verder terug. Door ook nog een aantal geplande investeringen uit te stellen en voor het uitvoeren van werken een groter beroep op de aanwezige reserves (op 1 januari 1997: 32,3 miljoen gulden) te doen, kon het begrotings tekort onder een ton worden gebracht. Voor onvoorziene uitga ven is volgend jaar 279.000 gulden beschikbaar. Het gemeentebestuur heeft voor bij na zes miljoen gulden aan investe ringen gepland, waarvan 388.000 gulden kapitaallasten op de begro ting drukken. De reserves zouden voor 1,4 miljoen gulden worden aangesproken. Grote projecten zijn uitbreiding van de De Casembroot- school in Sint-Annaland en de Eben-Haëzerschool in Tholen, als mede ingrijpend onderhoud aan de basisscholen in Scherpenisse en de voormalige chr. kleuterschool in Sint-Annaland. In totaal is hiermee ruim anderhalf miljoen gemoeid. Voor het eerst is bij de begroting ook een zogenaamde risicoparagraaf opgenomen. Dit is een opsomming van factoren die eventueel voor financiële tegenvallers zouden kun nen zorgen. Zoals de achtergestelde leningen die door de gemeente aan Thoolse bedrijven verstrekt zijn en de waarborg voor bijna 4,5 miljoen aan geldleningen die door derden zijn aangegaan. Een risico is ook dat de gemeentelijke eigendommen niet tegen stormschade verzekerd zijn. Verder ligt er een forse schadeclaim van zes varkensfokkers en hebben diverse personen bezwaar gemaakt tegen in rekening gebrachte omzet belasting bij de verkoop van bouw- kavels. In dit laatste geval lijken gemeenten in toenemende mate aan het langste eind te trekken. De gemeente zelf heeft inmiddels een claim ingediend bij het bestuur van de montessorischool voor betaling van de bouwkosten, die het ministe rie - gesteund door een uitspraak van de Raad van State - niet wil voldoen. Een onzekere factor, als gevolg van decentralisatie van taken, vormt ook de uitkering die de gemeente jaar lijks van het rijk krijgt. De gemeenteraad behandelt de begroting op 28 oktober. Bejaarde Hongaarse ziet na 76 jaar Quo Vadis in Poortvliet weer Zonnebloem zonder stuifmeel, nieuwe variant op proefveld in Stavenisse Verwarming in zes Thoolse praathuisjes vergt ruim 33 mille Poortvlietse middenstand blij met tevreden publiek op zomermarkt Woon-zorgcentrum in Sint- Maartensdijk zit op schema Smurfen winnen play- backshow bij drukke kampeernacht in Spetter Voetbalfederatie zwaait Van Splunter uit SPS deelt flinke tik uit in finale Tholencup, maar heeft voor beker meer moeite met bedwingen Vosmeer HET IS EEN SLECHTE MEESTER DIE ZELF NOOIT LEERLING WAS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Een aanranding en een geval van mishandeling hebben zich de afge lopen week voorgedaan aan de Oes terdam. Zondagmiddag fietste een 35-jarige man uit Tholen omstreeks half vijf op de Oesterdam en werd zonder aanleiding door een groepje van vier mannen tussen de 20 en 30 jaar van zijn tweewieler geslagen. Vervolgens werd hij geschopt, met name in zijn rug en op zijn linker schouder. Ook werd zijn fiets ver nield. Ondanks zijn verwondingen hoefde de Tholenaar zich niet onder doktersbehandeling te stellen. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. Zaterdag werd een 29-jarige man uit Halsteren aangehouden wegens aan randing van een 26-jarige vrouw uit Bergen op Zoom. De man zou woensdag bij de Bergsediepsluis in de Oesterdam de vrouw onzedelijk betast hebben. De Halsterenaar werd meegenomen voor verhoor, maar legde slechts een gedeeltelijke bekentenis af. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Een ontheffing voor ouderen om met hun snorfiets over het buiten dijkse fietspad langs de Oosterschel- de te rijden. Daarvoor heeft raadslid J. van den Donker (D66) gepleit in de commissie openbare werken. Hij kreeg onmiddellijk steun van mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV). Op het recreatieve rijwiel pad zijn nu uitsluitend fietsers toe gestaan. Wijziging in een 'gewoon' fietspad wil Van den Donker niet, omdat dan ook brommers en scoot ers erover mogen. "De rust moet er gehandhaafd blijven." De Tholenaar is door meerdere 'snorfietsers' bena derd die graag deze route zouden rij den, maar dat wegens hun leeftijd of gezondheid niet op een gewone fiets kunnen. Voor deze, volgens Van den Donker, beperkte groep zou hij een uitzondering willen maken door hen een persoonsgebonden ont heffing te verstrekken. Overigens maken heel wat snorfietsers wel degelijk gebruik van het rijwielpad, zo had ambtenaar L.T. Steenpoorte vastgesteld. Wethouder J. van der Jagt toonde zich bereid de juridische mogelijkheden te onderzoeken. Groep acht van De Regenboog staat voor het eerst na de vakantie weer in de rij, opgelaten en vol energie om aan het laatste schooljaar te beginnen. Iedere school kent aan het begin van het schooljaar weer dezelfde tafere len. Sommige kleuters hebben er weinig moeite mee om hun ouders te zien vertrekken. Anderen zijn erg verlegen, of juist heel luiddruchtig en sommigen huilen tranen met tui ten. De klas van juf Jeanne Kettele- rij zit er op deze morgen echter heel rustig bij. De lerares vangt de kinde ren op en zet ze netjes in een kring. Ieder op een eigen stoel met zijn naam erop. Vooral voor deze kinde ren is het best spannend om voor het eerst een hele dag naar school te gaan. De leraren doen dan ook hun best om de leerlingen op hun gemak te stellen. Het zonnetje schijnt lustig door de ramen en daarom laat de juf eerst zien hoe het zonnescherm naar beneden kan. Dan pas kan de eerste schooldag echt beginnen. Maar eerst nog even op de foto voor de Een drachtbode. Dat is een leuk begin. Na wat puzzelen zit iedereen op de juiste plek en de eerste klassefoto is een feit. "Geweldig dat ze er alle maal zo rustig onder blijven", zegt juf Jeanne. "Daaraan kun je toch wel zien dat er veel de peuterspeelzaal bezocht hebben. Ze zijn al een beet je gewend aan de situatie." Zoals de kinderen in groep I aan het begin van hun basisschoolcarrière staan, tellen de jongeren uit groep 8 af in hun laatste jaar. Nog negen maanden hard werken en dan naar de middelbare school. Een jaar waarin keuzes gemaakt moeten wor den en waarin ook de schooltest (Cito of Skoa), een schoolkamp en de traditionele, afsluitende avond voor ouders en andere familieleden nog op de rol staan. De Regenboog telt momenteel 231 leerlingen. "En dat aantal zal in de loop van het jaar nog toenemen omdat er nog kinderen bij komen in groep 1. Het is goed denkbaar dat we weer moeten gaan splitsen naar twee groepen", zegt directeur C.L. van Dis. Er zitten op dit moment 27 kinderen in de eerste groep. De klas met schoolverlaters telt 29 leerlin gen. Het personeelsbestand van de school onderging een aantal wijzi gingen. Monique Begthel-Jansen uit Tholen werd aangesteld als onder wijsassistente voor 12,5 uur per week. "Zij heeft een onderwijsbe voegdheid, dus ze kan op veel terrei nen ingezet worden. Maar de eigen lijke taak van een onderwijsassistent is ondersteuning van leraren en leer lingen. Daarbij ligt het accent op de onderbouw", legt Van Dis uit. Voor malig directeur J. Fondse is dit jaar na een periode van gezondheidspro blemen weer terug voor de klas. Hij geeft twintig uren per week les aan groep 8. Tot aan dit schooljaar nam Van Dis de directietaken waar, maar hij is nu officieel directeur van De Regenboog geworden. Daarnaast staat hij nog veertien uur per week voor de klas in de groepen 3, 7 en 8. "Dat zou ik echt niet willen missen. Het contact met de basis. En omdat ik in hogere en lagere groepen les geef, kom ik de school nog eens door", zegt Van Dis die constateert dat de taken van de directie de laat ste jaren flink toegenomen zijn. "De overheid geeft de scholen steeds meer zelfstandigheid. We mogen bijvoorbeeld zelf de indeling van onze formatieplaatsen bepalen. En in 1998 zou in het basisonderwijs ook de lump-sum-financiering moe ten beginnen." Die financiering houdt in dat een school als het ware een zak met geld van de overheid krijgt en daarvan alles zelf moet betalen. Nu worden uitgaven nog apart (via de gemeente) gedecla reerd. Ook het gebouw van De Regenboog krijgt dit jaar een grote beurt. "De kozijnen van zeven lokalen zijn rot", licht Van Dis toe. "Een fout van de aannemer die ze destijds gezet heeft. We hebben inmiddels toestemming gekregen om ze te laten vervangen." Maar De Regenboog kampt ook met een tekort aan ruimte. Vorig jaar waren er op een gegeven moment maar liefst drie groepen 1. Daar waren geen lokalen voor en dus wer den andere ruimten zoals het hand vaardigheidslokaal gebruikt. "Dat is natuurlijk geen ideale situatie. Want dat betekent dat je in de gewone klaslokalen handvaardigheid moet geven", zegt Van Dis. "Daarnaast nemen de groepjes leerlingen die extra begeleiding krijgen, ook aller lei plaatsen in zoals de personeels- en directiekamer en de hal. We heb ben al aan de gemeente gevraagd om een extra lokaal. Bijvoorbeeld een ruimte in de voormalige gemeente lijke mavo. Maar de gemeente wil dat niet betalen. Misschien zouden we wel voor een redelijke prijs een ruimte kunnen huren, dat moet nog uitgezocht worden. Een extra lokaal is voor ons eigenlijk pure nood zaak." Het schoolplein wordt dit jaar echter al wel aangepakt. "Het plein voor de groepen 4 en 5 wordt wat groter gemaakt en er komt ook een speel toestel te staan. De kinderen hebben hiervoor tijdens de fancy-fair al 2400 gulden opgehaald. Waar schijnlijk gaan we het plan in de herfstvakantie uitvoeren met hulp van vrijwilligers, maar ook van een aannemer, want het moet vakkundig gebeuren. Het moet per slot van rekening jaren mee", zegt Van Dis. De scholen zijn weer begonnen en voor degenen die alweer uitzien naar de volgende vakantie; die begint op 21 oktober (herfst). De zomervakantie volgend jaar begint in deze regio laat en duurt van 21 juli tot en met 29 augustus.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1