Provincie Zeeland Duikcorridors Zorg zodra het moet Buurtbus AJP volgens BBA niet haalbaar Groente en fruit te zien Hobbybeurs en expositie in Vossenkuil Bildstar goed voor 36 cent Onduidelijkheid rond brandweer leidt tot fouten in alarmering Milieuprijs moet mensen bewuster maken Donderdag 22 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissies Tot 1 januari 1997 is de provincie nog verantwoordelijk voor de uitvoering van de Wet op de bejaardenoorden. Daarna is dat de Ziekenfondsraad, tenminste als ook de Eerste Kamer instemt met deze wijziging. Om het zekere voor het onzekere te nemen hebben GS een nieuw plan voor de ouderenzorg ontworpen dat geldt tot het jaar 2000. Pak even uw zakboekje Nieuwe uitgaven Ill V Voor inlichtingen of opgeven hij Rien en Joke Pompstraat i O in Steenbergen, Tel. 0167-566831 of567357 Abdij Nieuws Op vijf plekken langs de boorden van de Oosterschelde zijn corri dors aangebracht waar duikers te water kunnen gaan zonder last te hebben van visgerei, zonder dat vissers last hebben van duikers. De vijf plekken bevinden zich ter hoogte van de eerste pijler van de Zeelandbrug aan de Zierikzeese kant, bij De Val bij Zierikzee, bij Strijenham op Tholen en twee bij de Bergsche Diepsluis in de Oesterdam. Palen, voorzien van telefoonnum mers van hulpdiensten, geven op de dijk de grenzen aan en ankerboeien markeren de lijnen onder water. De corridors doen voorlopig een jaar dienst om ervaring op te doen met de markering en met de breedte van de corridors: van 50 tot 200 meter. Na het proefjaar wordt bekeken of de corridors voldoen en wat er eventueel valt te verbeteren. Het idee van corridors is een ver volg op de aanvankelijke plannen tot het instellen van duikzones in de Oosterschelde. De weerstand daartegen heeft ertoe geleid dat sportduikers en vissers om tafel zijn gaan zitten, dat de Zeeland commissie voor de duiksport nieuw leven is ingeblazen en dat in gezamenlijk overleg is gezocht naar andere oplossingen om recht te doen aan belangen van vissers en van duikers. Vergaderingen van commissies uit Provinciale Staten zijn openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om te horen wat de statenleden vinden van de onderwerpen op de agenda. Maar er is ook spreekrecht. Dat wil zeggen dat belangstellenden het woord kunnen voeren over onderwerpen die op de agenda staan om op die manier de statenleden te informeren. Algemeen Bestuur De statencommissie voor Algemeen Bestuur vergadert maandag 26 augustus. Officieel begint de bijeenkomst om 13.45 uur. Het kan zijn dat het aan- vangstijdstip later wordt als alsnog wordt besloten eerst besloten te vergaderen met de statencommissie welzijn over de zogeheten rusthuizenaffaire. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: jaarrekening provincie Zeeland met accoun tantsrapport 1995; drie begro tingswijzingen 1996; aandeel houdersvergadering n.v. WOV; krediet voor verhuur en verbou wing gebouw Groene Woud; jaarverslagen 1994 en 1995 archiefinspectie Zeeland; brieven CdK over politiestatistieken 1994 en 1995; subsidieverordening Zeeland niet van toepassing verklaren op het Interreg-project 'People tot people'; subsidie stichting Kwaliteit, Controle en Markt uit Hulst en stichting Stimu lering Plantaardige Produkties te Goes; krediet voor contract Zeelandkaart en voor de uitvoe ring van het ruimtelijk beleid; aanpak plattelandsvernieuwing; instelling Provinciaal Overleg Verkeer en Vervoer; subsidies stichting Het Zeeuwse Landschap en Vereniging Natuurmonumenten voor grondaankopen Paulina- schorren (traditioneel natuur gebied), St. Philipsland (landin richting) en Oosterschenge- gebied; integratie JD-methode in RBA; onderzoek Revitalisering Werklocaties; subsidie SKOA; NORT-Zeeland; subsidie woon zorgproject Molukse ouderen; onderzoek oppervlaktewater en bruinrot; ADAPT-programma; jaarrekening 1995, begroting 1997 en le begrotingswijziging 1997 Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. De vergadering is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Aanvulling Aan de agenda's van de eerder aangekondigde statencommissies ruimtelijke ordening en milieu zijn onderwerpen toegevoegd. Bij ruimtelijke ordening gaat het om de onderwerpen samenvoeging statencommissies ruimtelijke ordening en milieu en subsidie aan Het Zeeuwse Landschap voor aankoop grond in het landinrich tingsproject St. Philipsland. De statencommissie milieu buigt zich verder over de ontwerp-beschik- king COVRA en over de vraag van de Bedrijfsmilieudienst Zeeland om de subsidieregeling bedrijfs interne milieuzorg te verlengen. Agenda's en vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Zelf zolang het kan en zorg zodra het moet, is de rode draad in het plan ouderenzorg 1997 t/m 2000. Het is de bedoeling dat Provinciale Staten het plan van GS in december zullen vaststellen. Wie op dat besluit invloed wil uitoefenen kan tot 30 september zijn of haar mening sturen aan Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Als de wetswijziging niet doorgaat neemt de provincie de uitvoering van het plan ter hand en in het andere geval doet de Ziekenfondsraad dat. Zelfstandigheid De drang naar behoud van zelf standigheid presenteert de provin cie als uitgangspunt in het plan. En dat leidt tot aanpassingen bij de traditionele verzorgings- en verpleeghuizen. Niet alleen het aantal plaatsen vermindert, ook het karakter van de zorg daar verandert. Het geld dat op die manier vrijkomt, is dan te gebrui ken voor het betalen van zorg aan huis. Niet alleen de provincie, maar ook gemeenten en woningbouwcorpo raties kunnen een steentje bijdra gen aan de zelfstandigheid van ouderen. Door bestaande panden geschikt te maken voor bewoning door ouderen en bij nieuwbouw ook rekening te houden met specifieke eisen die voor ouderen opgaan. Woonzorgcentra Woonzorgcentra gaan in de toe komst steeds belangrijker wor den. Een woonzorgcentrum is een groep huizen waar ouderen zelf standig wonen. Er zijn enkele ge meenschappelijke ruimten en thuishulp is eveneens beschik baar. Er is een zorgcoördinator en een huismeester. Een centrale keuken is niet nodig. Wie niet zelf kookt kan de maaltijd bestellen bij Tafeltje-dek-je. Een groep van tenminste 15 huizen kan rekenen op subsidie van de provincie. Dit aantal is voor veel kleinere kernen haalbaar. In de grotere plaatsen mikt de provincie op een groep van dertig huizen. Om de huur van de woningen binnen de perken te houden geeft de provincie er de voorkeur aan bestaande huizen aan te passen in plaats van volledige nieuwbouw. Verzorgingshuizen Verzorgingshuizen krijgen te maken met een nieuwigheid: transmurale zorg in de vaktaal. Het gaat om hulp vanuit het verzorgingshuis aan mensen die in aanmerking komen voor een plaats in een tehuis maar er nog niet wonen. Het is de bedoeling dat ieder verzorgingshuis een zorgcoördinator krijgt die de thuishulp gaat regelen. Verder kan de coördinator de ouderen ook op andere manieren van dienst zijn. Bijvoorbeeld voor het maken van afspraken met huisarts, ziekenhuis of pedicure. Ook het fenomeen verpleeg- unit is een nieuwigheid voor het merendeel van de verzor gingshuizen. Het gaat om plaatsen die worden bezet door ouderen die verpleeg huiszorg nodig hebben. In een aantal verzorgingshuizen is hiermee al ervaring opgedaan. Regel wordt nu dat 20% van de capaciteit voor verpleeghuizen wordt overgeheveld naar de ver zorgingshuizen. Het grote voor deel is dat ouderen in een verzor gingshuis niet nog eens hoeven te verhuizen als ze verpleeghuiszorg nodig hebben en dat (echt)paren onder één dak kunnen blijven. Doordat de capaciteit van de ver pleeghuizen voor een deel wordt ingezet in de verpleegunits van de verzorgingshuizen, kan de per soonlijke vrijheid in de verpleeg huizen worden vergroot. Dat is te De onduidelijkheid of Tholen vanaf volgend jaar voor brandweer en ambulance naar Zeeland in plaats van West-Brabant moet, heeft al geleid tot fouten bij de alarmering van de Thoolse brandweer. Dat blijkt uit het antwoord van het gemeentebestuur op vragen van de CDA-fractie over de late alarmering bij de brand op 20 juni in het gebouw van schietvereniging De Eendracht aan de Wattstraat in Tho len. Niet de alarmcentrale in Roosen daal, maar de 06-11 centralë in Til burg ging die bewuste avond in de fout. Tilburg speelde de melding in eerste instantie door naar de alarm centrale in Vlissingen en daarmee gingen kostbare minuten verloren. Toen uiteindelijk Roosendaal de brand meldde, rukte de blusgroep Tholen binnen de minuut uit en werd meteen assistentie gevraagd van de groep Sint-Maartensdijk. De Thoolse brandweer (en ook de ambulance) is aangesloten bij het streekgewest westelijk Noord-Bra bant, maar die overeenkomst loopt 31 december af. Nog altijd heeft het gemeentebestuur geen duidelijkheid of Tholen vanaf volgend jaar op Zeeland zal zijn aangewezen. Strui kelblok is met name de wettelijke aanrijtijd van de ambulance. In afwachting van de definitieve beslissing is in het vernieuwde net werk van de alarmcentrale Roosen daal het alarmeringssysteem voor Tholen nog niet verwerkt. Bij brand moet dan ook op een afwijkende manier gealarmeerd worden. Het is al meerdere keren gebeurd dat daar door bij maar de helft van het brand weerpersoneel de 'pieper' ging als er brand was. Om hier wat aan te doen, is de noodoplossing gekozen van een tweede alarmering als blijkt dat onvoldoende brandweerlieden zijn opgekomen. Een buurtbus voor Anna Jacoba- polder zit er volgens de BBA niet in. Er gelden bepaalde normen voor en daaraan voldoet het dorp niet, heeft de streekvervoerder de gemeente laten weten. Buurtbus projecten worden alleen opgezet in dorpen die helemaal niet door het openbaar vervoer bediend worden, óf in meerdere dorpen met een minimale bediening en per dorp minder dan twaalf reizi gers per dag. Geen van beide situ aties gaat op voor Anna Jacoba- polder. Vanuit de gemeenteraad is herhaaldelijk gevraagd om betere busverbindingen voor het dorp. Daarom heeft de gemeente ook geïnformeerd naar de kosten van het doortrekken van nu in Sint- Philipsland eindigende buslijnen, ten behoeve van vooral middelba re scholieren. Vijf extra belbusrit- ten kosten 52.000 gulden exclu sief btw, heeft de BBA laten weten. Deze informatie én het gegeven dat met ingang van vol gend jaar de provincie de zeggen schap krijgt over het openbaar en het aanvullend vervoer, heeft het gemeentebestuur doen besluiten op dit moment geen actie meer te ondernemen. De provincie zal een plan moeten ontwikkelen om de kwaliteit van het openbaar ver voer te verbeteren, waartoe in het najaar overleg met de gemeenten zal plaatsvinden. B. en w. willen de Thoolse wensen in dat overleg naar voren brengen. Advertentie I.M. THOLEN t/m okt. schilderijen Russische kun stenaars, 't Huis Tijdverdrijf. 24 aug. stadswandeling met bezich tiging gebouwen, start hoek Markt/Kerkstraat 19 u. t/m 31 aug. expositie leesadviezen koningin, bibliotheek. 26 t/m 29 aug. fietsvierdaagse, start Markt 18.30-19 u. 30 en 31 aug. braderie. 31 aug. fancy-fair Fabeltuin 14-17 u. 3 sept. openingsbingo Anbo, Schut tershof 14 u. 9 t/m 12 sept. avondwandelvier daagse, start Meulvliet 18.30 u. 14 sept. puzzel- en oriëntatierit MAC, Zoekweg 19.15 u. 17 sept. najaarsreis Anbo. 18 sept. avond NCVB over homeo pathie, Visnet 19.30 u. 18 sept. avond plattelandsvrouwen over stamboomonderzoek door J.F. Kousemaker, Protestantenbond 20 u. 20 sept. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 28 sept. zang- en orgelavond, N.H.- kerk 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 31 aug. vrije viswedstrijd Vosmeer cup aan Schore 3, inschrijving Hof van Holland 13.30-14.30 u. 7 sept. fancy-fair De Zonnebloem, Vossenkuil 13.30-17 u. 12 sept. kamermuziekfestival met Raphaëlkwartet, N.H.-kerk 20.15 u. 14 sept. cabaret 'Met een Breier- deck' van Hans Teeuwen, Vossen kuil 20.15 u. 27 en 28 sept. hobbybeurs en ten toonstelling, Vossenkuil. SINT-ANNALAND t/m 31 aug. expositie glasgravures en decoraties op kristal van mevr. Schot uit Tholen, restaurant De Lagune. t/m 31 okt. Exposities 'Beelden uit mijn kinderjaren' en 'Gebruiksaarde- werk', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 14.15-16.45 u. 24 aug. 20-jarig bestaan Smash '76. 30 aug. fancy-fair en rommelmarkt De Casembrootschool 18 u. 31 aug. tiende invitatietoemooi Smash '76, Wellevaete 9 u. 4 sept. nattelaarzentocht, Sluispol- derdijkweg 13.30u. 14 sept. muziekfestival. 21 sept. jubileumconcert Acceleran do, Wellevaete 19.30 u. STAVENISSE 12 sept. kernbezoek gemeentebe stuur. De Stove 19.30 u. bereiken door de zaaltjes te split sen in een- of tweepersoonska mers. De verpleeg- en verzorgingshui zen blijven verder doorgaan met inmiddels ingeburgerde vormen van dienstverlening als dagverzor ging, tijdelijke opname, nachtop- vang, dagbehandeling en dagop vang. Hoe alles in de verschillende de len van Zeeland vorm gaat krijgen staat beschreven in de samenvat ting van het Plan ouderenzorg. Onzekerheid In de zorg voor ouderen in Zeeland gaat per jaar een bedrag om van 160 miljoen gulden. Aan nieuw beleid is jaarlijks in elk geval een bedrag tussen de 5 en 7 miljoen gulden te besteden. Dat geld wordt onder meer benut voor dagverzorging, versterking van het personeelsbestand, verhoging van de bijdragen voor de woonzorgcentra. Maar forse bedragen zijn ook nodig voor het opvangen van hogere exploitatie lasten van verzorgingshuizen die zijn gerenoveerd en met het verlagen van de capaciteit van tehuizen ten gunste van verpleeg units, zorg aan huis en verbouwin gen in verpleeghuizen om de meerpersoonskamers om te vor men tot eenpersoonskamers. Het totaal van deze uitgaven benadert de 10 miljoen gulden. Dat is meer dan de 5 tot 7 miljoen die in ieder geval beschikbaar is. De optimis tische planning is het gevolg van de financiële gegevens die de staatssecretaris van volksgezondheid, welzijn en sport eind vorig jaar heeft bekendgemaakt. Deze zomer is de staatssecretaris met een andere visie op de proppen gekomen en dat betekent dat er minder geld komt. Hoe het uiteindelijk zal uitpakken is nog niet bekend. Blijft de staatssecretaris bij haar mening dan betekent dat een streep door de personeelsuitbreidingen in de verzorgingshuizen en een streep door de verhoging van de bijdra gen voor de woonzorgcentra. Informatie Het plan zelf is een lijvig boek werk. Vandaar dat er een samen vatting is gemaakt onder de titel "Zelf zolang het kan en zorg zodra het moet". De samenvatting is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Op dit adres ligt het volledige plan ook ter inzage. Het ligt tevens ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland. Het plan is eveneens te bestellen bij het informatiecentrum. De kosten bedragen f 15,-. Cursuswijzer Cursuswijzer bevat ondermeer een opsomming van cursussen en informatiemateriaal over milieu en natuur en verder een reeks adres sen van instanties, organisaties en verenigingen op dit terrein. De zin van de Westerschelde De zin van de Westerschelde (derde herziene druk) is een beschrijving van de rivier van bron tot monding. Het gaat in op de economische functie en op de waarde van rivier voor milieu en natuur. De brochures zijn gratis ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. r- Na SINT-MAARTENSDIJK 25 aug. fietsdagtocht 150 km De Bidon, start Oostvest 9 u. 7 sept. West-Brabant fietstocht over 150 km, start café Smerdiek 9 u. 9 sept. plattelandsvrouwen maken hooibeesten, Haestinge 19.30 u. SCHERPENISSE 25 aug. en 22 sept. rit motortoerclub Tholen, Veerdijkseweg 9 u. 4 sept. voorlichtingsavond platte landsvrouwen over medicijnge bruik, Holland Huis 19.30 u. 7, 14, 21 en 28 sept. boogschieten Cloveniersgilde, Pluimpotterrein. POORTVLIET 18 sept. kinderprogramma met clown Snabbel, 't Ouwe Raed'uus 14 u. SINT-PHILIPSLAND 31 aug. finales 2e open dubbeltoer- nooi Ruucstoppelen, aanvang 13 u. 18 sept. avond plattelandsvrouwen over oogstgebruiken en -symbolen, Wimpel 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m september expositie 'Het proces siewezen in en vanuit Bergen op Zoom', Markiezenhof, t/m 25 aug. expositie 20 jaar vereni ging van beroeps beeldende kunste naars Zuid-Nederland, Markiezen hof. Om het bewustzijn voor een beter milieu bij de bevolking te verbete ren, overweegt de provincie Zeeland het instellen van een milieuprijs. Daarvoor zouden uit alle sectoren van de Zeeuwse samenleving pro jecten ingediend moeten kunnen worden. Projecten - al dan niet gesubsidieerd - die in Zeeland gere aliseerd zijn en passen binnen het milieubeleid van rijk, provincie of gemeenten. Het moeten volledig afgeronde - vernieuwende - projec ten zijn die leiden tot een milieuren dement of een blijvend milieuspa rend gedrag bij consument en onder nemer. De provincie wil op deze manier ook het ontwikkelen van milieusparende technologieën bevorderen. In juni 1997 zou de prijs voor het eerst uitgereikt moe ten worden en dat zou in de ogen van de provincie met veel publiciteit gepaard moeten gaan. Het initiatief voor de Zeeuwse milieuprijs is door drie statenleden gelanceerd in de commissie milieu. De drie dames hebben het idee ver volgens met hulp van provinciale ambtenaren verder uitgewerkt. 21 en 22 sept. historisch spel 'Scha vuit naar 't schavot', Markiezenhof 14, 15 en 16 u. 22 sept. orgelconcert Janno den Engelsman, Kerk v.d. Goddelijke voorzienigheid 16 u. film+++fïlm+++film-i-t-i-film ROXY 1: Mission Impossible - do 14 en 20.30 u., vr 14, 18.45 en 21.30 u., za en zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20.30 u. Toy Story - za, zo en wo 14u. ROXY 2: Eraser - do en di 14 en 20.30 u., vr t/m zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Eraser - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. A Goofy Movie - do t/m zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Twister - do en wo 14 en 20 u., vren za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u. Flipper - do t/m zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Down Peris cope - do 20 u., vr en za 18.45 u., zo 16.15 en 18.45 u. The Rock - vrt/m zo 21.30 u., wo 20 u. Filmclub Cinema Paradiso/Les Films du Paradis: La Haine - di 21 u. L'Annee Dernière a Marienbad - ma 21 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Zaterdag 31 augustus doet P. Alke- ma uit St. Maartensdijk mee aan de landelijke open dag in de fruit- en groenteteelt. Zijn bedrijf aan de Veerhoekseweg 6 staat dan open voor het publiek. In de boomgaar den wordt tegenwoordig gebruik gemaakt van een heel leger van insecten en vogels die helpen bij het beschermen van de oogst. Roofmij- ten bestrijden spint- en roestmijten, oorwormen eten luizen en wantsen binden de strijd aan met tripsen. Mezen en de grauwe vliegenvanger hebben het op rupsen en vliegen voorzien. Torenvalken (in de nest kasten op hoge palen) en uilen loe ren op muizen. Hierover wordt het publiek verteld, net als over andere hulpmiddelen om schade te voorko men. Ook het snoeien van de bomen komt aan de orde. Op,vrijdag 27 en zaterdag 28 sep tember organiseert de beheerscom missie van De Vossenkuil in Oud- Vossemeer een hobbytentoonstel ling en -beurs in het dorpshuis. Veel mensen hebben er in de loop der jaren hun hobby's laten zien zoals pottenbakken, houtsnijwerk, olie- en waterverfschilderijen, koperwerk en klokken maken. In de beginjaren voelde een aantal deelnemers het als een gemis dat er tijdens de ope ningstijden van de tentoonstelling niets verkocht mocht worden. Daar om besloot de organisatie er een hobbybeurs aan te koppelen. Nu kunnen exposanten hun produkten ook aan de man brengen. Degenen die iets van hun hobby willen laten zien, kunnen zich nog tot één week voor de expositie aanmelden bij ondermeer de secretaris van de beheerscommissie: J.D. Vroege, telefoon 672433. Bildstar, de lichtrode aardappelen, zijn op dit moment het best betaalde ras op de St. Annalandse veiling. Gisteren drukten de handelaren er 36 cent per kilo voor af. De Eigen heimer zit daar met 35 cent heel dicht bij, maar in dezelfde periode vorig jaar werd er toch 15 tot 20 cent meer voor betaald. Het aanbod neemt nu duidelijk af. De aanvoer haalt de ruim 200 ton van vorige week niet meer. Woensdag 21 augustus: Doré I 17- 19, II 13-16, drielingen 6, kriel 26- 27, Première II 11, Gloria I 15-16, bonken I 30-33, II 22, drielingen 11, kriel 39-41, Eigenheimer I 35, II 29- 33, kriel 10, Bintje 15-16, bonken 31-36, kriel 37, Bildtstar I 33-36, Koopmans Blauw 26, aanvoer 185 ton. Dinsdag 20 augustus: Doré I 16- 19, II 13, drielingen 6, kriel 25, Pre mière kriel 32, Gloria I 15, bonken I 38-31, II 20-21, drielingen 10, kriel 36-38, Eigenheimer 131, drielingen 5, Bintje I 15-16, bonken 27-29, drielingen 7, kriel 35, Bildtstar I 27- 32, II 20, Ambiance drielingen 5, aanvoer 184 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13