'Had naar regels voor herindeling gemeenten gekeken' Ruim 33.000 gulden voor verwarming zes praathuisjes Onze Top 10 van deze week. 'Publiek was tevreden, daar is de middenstand blij mee' 99 7 95 Niet het geld, maar produkt staat centraal Meer plaatsen bezet op zomermarkt Poortvliet 1.99 69 6.98 5.98 3.50 Ai* 3.95 1.09 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Besparing op kunstzinnige vorming valt stuk lager uit Toppers van de week: Tholen: 't werkt fantastisch; Poortvliet: weggegooid geld ioo99 A QS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 22 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Begroting op nieuwe leest geschoeid De begroting voor 1997 van de gemeente Tholen ziet er heel anders uit dan in voorgaande jaren. Ze bevat nog nauwelijks details, maar geeft informatie op hoofdlijnen. Toch is het boekwerk nauwelijks dunner, want de gemeentelijke beleidsterreinen en diensten zijn uitge splitst in een groot aantal 'produkten'. Klantgericht Geleidelijk St. Philipsland De Boe bestrijdt waterschapsfusie bij RvS "U hebt ons met een lastig probleem opgezadeld." Staats raad mevrouw Vos-van Gortel zei dat donderdag tegen mr. J.A. de Boe uit Poortvliet aan het slot van een zitting van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. In het geding was de ministeriële goedkeuring van het besluit van de provincies Zeeland en Noord-Brabant om vier Zeeuwse waterschappen op te heffen en één nieuw - Zeeuwse Eilanden - in te stellen. Twee jaar zitting Vrijdags en zaterdags GEOPEND Overtroefd Gebruik loopt terug Voetballende jongeren Sappige nectarines, mand kilo Sperziebonen, 500 gram Gehakt half om half, 500 gram S75" 3.75 kilo CM Hele kip, kilo Praathuisje Stokbrood CM Albi Allesreiniger, -jq. normaal, citroen of azijn, flacon 750 ml L./u Croky bubble chips, ham/kaas of free style paprika, zak 150 gram CM Huiswijn, rood, wit, demi sec, Blanc de Blancs of rosé, fles 1 liter CM Boodschappentas, per stuk Coca Cola, Fanta of Sprite, set a 6 blikjes a 0.33 liter CM Geconcentreerde groente-, tomaten-of kippensoep, blik 460 ml ^4.45 Cfl Pistolets, wit of bruin, voorgebakken 4 stuks Donderdag, vrijdag en zaterdag: Kersenvlaai middel Alleen zaterdag: Kwarkschelp Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Produktenbegroting is de naam waarmee de nieuwe begroting wordt aangeduid. Wie bijvoorbeeld wil weten hoeveel subsidie de Thoolse VVV volgend jaar is toebedacht, zal daar tevergeefs naar zoeken. In de oude begroting gaf de memorie van toelichting het antwoord op deze vraag. De produktenbegroting meldt slechts dat voor het 'produkt' toeris me en recreatie de baten zowel als de lasten 256.009 gulden zullen bedragen. Een detail als de hoogte van de VVV-subsidie staat vermeld in het - niet openbare - ambtelijke afdelingsplan van, in dit geval, de afdeling gemeentelijke ontwikke ling van de gemeentesecretarie. Tot nu toe stonden in de begroting de beschikbare geldmiddelen centraal én de zaken waaraan dit geld werd uitgegeven. In de nieuwe opzet draait het om de produkten die de gemeente levert, terwijl op basis van voorcalculaties wordt aangegeven wat het kost om die produkten te maken. De Thoolse begroting voor 1997 beloopt een bedrag van dik zestig miljoen gulden 60.792.568,-). Allerlei ontwikkelingen bij de over heid en op maatschappelijk terrein nopen gemeenten om daarop in te spelen. Bestuurders en ambtenaren moeten nieuwe vaardigheden ont wikkelen, beleids- en beheersinstru menten (zoals de begroting) moeten aangepast en indien nodig nieuw ontwikkeld worden. Dat alles moet, aldus burgemeester en wethouders in de aanbiedingsbrief, leiden tot drie zaken: het versterken van de positie van de gemeenteraad door betere en meer gerichte informatie; het verbeteren van de beheersing van de ambtelijke organisatie; het vergroten van de klantgerichtheid van de organisatie. In het eerste geval moeten raadsleden een beter inzicht krijgen in de kosten van het beleid, wat moet leiden tot sturen op hoofdlijnen. Om te komen tot een betere aansturing krijgen de leiding gevenden in de ambtelijke organisa tie niet alleen de verantwoordelijk heid voor de produkten die de afde lingen leveren, maar ook voor de middelen die daarvoor worden inge zet. Om de klantgerichtheid van de gemeente te verbeteren wordt gedacht aan een onderzoek naar het bekorten van procedures en van het afhandelen van zaken. Ook zullen ambtenaren en organisatie flexibeler nloeten worden en meer aandacht moeten hebben voor de wensen van de klant. De voor dit alles noodzakelijke ver anderingen zullen geleidelijk aan doorgevoerd worden. Die geleide lijkheid komt ook tot uitdrukking in de eerste produktenbegroting, waar in bepaalde gegevens ontbreken omdat de noodzakelijke informatie systemen nog ontwikkeld moeten worden. De uitvoering van het beleid is een verantwoordelijkheid van het colle ge van burgemeester en wethouders, en daarmee van de ambtelijke orga nisatie. Daartoe worden per afdeling gedetailleerde afdelingsplannen opgezet, die b. en w. moeten be krachtigen. Met zomerse temperaturen van rond de 27 graden valt er bij de leden van de Thoolse commissie welzijn en onderwijs een voorstel in de brievenbus om 33.020 gul den uit te trekken voor elektrische verwarming van de zes praathuis jes in de gemeente. Dinsdagmid dag moeten de commissieleden er b. en w. over adviseren. De menin gen bij de gebruikers zijn ver deeld. In Tholen, waar een proef met de elektrische verwarming is genomen, is men ronduit enthousiast. "Het werkt prima, echt waar", zegt P.C. Bijl, die voorheen met de ochtend- groep van een butagaskachel gebruik maakte. Ook J. Schot van de middagploeg vindt de verwarmings- proef in het Thoolse praathuisje 'buitengewoon.' Daarentegen reageert K.M. de Groen uit Poortvliet afwijzend. "Het is overbodig, 's Ochtends en 's avonds komt er niemand. Tussen half vijf en half zes 's middags zitten er vijf mannen en die betalen elk vijf gulden voor een heel seizoen buta- gasverwarming. Het is weggegooid geld om nu overal elektrische ver warming in de praathuisjes aan te brengen. Maar de gemeente kijkt niet op een gulden. Dat is wel gebleken bij het herstel van de oever van de vijver van J. Balk, wiens graskarpers de schade hebben veroorzaakt", zegt De Groen. Een gering aantal Poort- vlietse bejaarden komen maar een uur per dag in het praathuisje aan het Zuidplantsoen. "En als het zonnetje er twee uur op staat, is dat al vol doende. Het is er zo warm en anders gebruiken we ons keurig kacheltje, dat van mijn oom afkomstig is", aldus De Groen. B. en w. schrijven in hun voorstel aan de commissie, dat de proef door de ouderen als 'erg positief is erva ren. De oorspronkelijke opstelling van het Thoolse bedrijf Magnum Holland bleek echter onvoldoende. Er moet een zwaarder armatuur komen. De verbruikskosten zullen naar schatting 365 gulden per jaar bedragen, inclusief vastrecht. Voor oktober tot en met december komt dat neer op 1020 gulden plus eenma lig de aanschaf en installatie van de armaturen in zes praathuisjes van 32.000 gulden. De Boe's bezwaar richt zich met name tegen het vervangen van hel waterschap Tholen, met een demo cratisch gekozen bestuur, door een openbaar orgaan waarvan het bestuur - in strijd met wat de water schapswet bepaalt - niet op demo cratische wijze tot stand kwam. In het overgangsbestuur zijn namelijk 62 van de 101 in 1994 gekozen hoofdingelanden benoemd op grond van het bij hun verkiezing behaalde aantal stemmen. Dit bestuur heeft zitting tot de volgende waterschaps verkiezingen in 1998, tegelijkertijd met de verkiezingen voor de gemeenteradeVi. Die koppeling heeft de provincie destijds gemaakt om een hoge opkomst bij de verkiezin gen te bewerkstelligen. De Boe wees er donderdag op, dat deze kop peling in 1998 maar gedeeltelijk gemaakt kan worden; als gevolg van gemeentelijke herindeling zijn er dat jaar namelijk geen raadsverkiezin gen op Walcheren en Schouwen- Duiveland. In 1994 waren beide ver kiezingen evenmin gekoppeld op Tholen, Sint-Philipsland en Noord- Beveland. Ook toen als gevolg van het samenvoegen van gemeenten. De reglementering van de water schappen is bij wet voorbehouden aan de provincies. Omdat de water schapswet niet voorziet in een fusie van waterschappen, kunnen provin ciale staten overgangsrecht toepas sen. "Maar met inachtneming van de wet, dat wordt in artikel 131 van de grondwet gesteld", aldus De Boe. Zowel de provincie als de Raad van State in een eerdere zitting stelden dat de overgangsregeling strijdig is met de waterschapswet. De Poort- vlietenaar vond dat de provincie de wet die de procedures rond de herin deling van gemeenten regelt als uit gangspunt had kunnen nemen. "Men had voor de hoofdingelanden een zittingsduur van twee jaar kunnen De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. hanteren - zoals voor een deel van hen in feite het geval is geweest - en tussentijds nieuwe verkiezingen kunnen houden. Democratie kost nu eenmaal geld." Twee zaken waarop de minister inging, werden door De Boe tijdens de zitting weerlegd. Op de eerste plaats dat er geen kostentoedelings- verordening kan zijn - daarop wordt de zetelverdeling van het water schapsbestuur gebaseerd - op het moment dat verkiezingen voor een nieuw waterschap worden uitge schreven. De Boe wees op het regle ment van Zeeuwse Eilanden, waarin staat dat de gezamenlijke begrotin gen van de op te heffen waterschap pen uitgangspunt zijn voor de kos- tentoedeling. En waar de minister uit de waterschapswet las dat stem ming geen voorwaarde is voor ver kiezing, merkte de Poortvlietenaar op dat dit alleen opgaat als er minder kandidaten zijn dan vacatures. In het geval van Zeeuwse Eilanden vond echter helemaal geen kandidaatstel ling plaats. De Boe wees er ook op, dat de provincie voor het overgangs recht van het waterschap het uit 1993 daterende kiesreglement niet had uitgesloten zodat het op het moment van de fusie van kracht was. Een aantal juridische kanten die De Boe aansneed. In de eerste plaats dat de overgangsperiode voor de nieu we waterschapswet op 1 januari 1995 afliep, waardoor bepalingen in reglementen en verordeningen niet meer in strijd met die wet mochten zijn. Op 31 maart 1995 stelden pro vinciale staten het reglement van Zeeuwse Eilanden vast, met daarin de strijdige bepalingen omtrent de vorming van een (overgangs)bestuur. Tijdens de zit ting wees de Tholenaar - om zijn argumenten kracht bij te zetten - op een artikel in het blad Binnenlands Bestuur, waarin stond dat de unie van waterschappen voortaan alleen nog directe verkiezingen wil. De uitspraak wordt binnen vier tot zes weken verwacht. De Boe weet niet wat hij verwachten moet. "Maar zelfs als ik gelijk krijg, dan heeft de minister al een wetsvoorstel klaar liggen om provincies de bevoegd heid te geven in bepaalde gevallen af te wijken van de waterschaps wet." Dat de minister deze wet met terug-' werkende kracht wil invoeren, vindt de Poortvlietenaar te gek voor woor den, omdat daarmee een uitspraak van de Raad van State eventueel overtroefd zou worden. De deur van het praathuisje aan het Zuidplantsoen in Poortvliet gaat op slot, nadat het dagelijks uurtje bijpraten van de vijf mannen er weer op zit. Oud-Vossemeer en Stavenisse heb ben geen apart praathuisje. De oude ren van St. Philipsland brachten de zaak aan het rollen, toen hun voor heen door de gemeente verwarmde onderkomen na de herindeling werd vervangen door een nieuw praathuisje zonder kachel. Op het eiland Tholen zaten de bejaarden immers ook in niet door de gemeen te verwarmde praathuisjes, al was er op eigen initiatief overal wel een kacheltje aanwezig. Toen ook de gebruikers van het praathuisje in St. Annaland, die er overigens warm pjes bij zaten door een eigen voor ziening, bij de gemeente aan de bel trokken, besloot de raad in samen werking met Magnum in Tholen een proef te nemen. "Een halfuur voor de andere mannen komen, zet ik de thermostaat hoger en dan is de kou eraf', legt Bijl uit. "De twee verwar mingsplaten zitten aan het plafond en dat werkt fantastisch. In de win ter is het erg koud, want ons praathuisje staat precies op het noordoosten." Schot, die met de middagploeg van vier tot vijf uur van het Thoolse praathuisje gebruik maakt, deed het altijd zonder verwarming. "Wij von den de butagasverwarming te gevaarlijk, maar elektrisch werkt het keurig. Ik heb ook tegen wethouder Versluys gezegd, dat je het niet kunt maken om de andere praathuisjes niet te verwarmen, want tenslotte zijn de ouderen in St. Philipsland en St. Annaland erover begonnen." Bij de beslissing over de bouw van een centrale schietaccommodatie vonden verschillende raadsfracties de investering van 350.000 gulden voor 100 schutters onverantwoord. Van de praathuisjes wordt ook als maar minder gebruik gemaakt, geven de ouderen uit Tholen en Poortvliet aan. "Wij zijn nog met vijf mannen", zegt Bijl van de ochtendgroep, die voor namelijk uit oud-vissers/schippers bestaat. "Pas zijn er weer twee afge vallen: de één in verband met ziekte en de ander, die altijd met zijn autootje kwam, moest zijn rijbewijs inleveren. En er komen geen nieuwe voor terug. Voorheen was het hokje te klein: dan zaten we er met 12 tot 15 mensen. Er zitten veel ouderen in Ten Anker en die doen daar een rondje, samen met hun vrouw", zegt Bijl. Ook Schot ziet het gebruik van het praathuisje bij de haven van Tholen teruglopen. "In de winter zijn er nog 10 tot 12, maar in de zomer is het niet zo druk. Maar als er mensen afvallen, komen er wei nig voor terug", aldus Schot. In Poortvliet neemt het gebruik ook af, maar dat komt mede door over last van voetballende jongeren aan het Zuidplantsoen, die af en toe ook een bal tegen de ruiten van het praathuisje schieten. "Je schrikt je wild", zegt De Groen. "We hebben al ballen afgepakt, maar buurman Balk stimuleert de jongens om door te gaan in het gemeentelijk plant soen. De jongeren crossen ook maar door de perkjes. Ik erger me daar wild aan en kom niet meer in het praathuisje. W. Oostdijk en C. Goedegebuure hebben de problemen voorgelegd aan raadslid W.C. van Kempen en hem gezegd, dat ze het praathuisje in Poortvliet net zo goed kunnen afbreken", aldus een boze De Groen. Goedegebuure bevestigt de nood van de bezoekers van het praathuis je bij raadslid Van Kempen te heb ben geklaagd. "Je zit er niet meer rustig. Nu de schoolvakanties voorbij zijn, wordt de overlast van de jeugd misschien minder. Ik kom nog wel in het praathuisje, want ik ben geen soos- man", zegt Goedegebuure. Tholen komt noodgedwongen - voorlopig - terug op het vorig jaar genomen besluit om de cursussen kunstzinnige vorming van het Oosterscheldecollege niet langer te subsidiëren. Die bezuiniging zou 1 augustus van dit jaar ingaan en moest de gemeente jaarlijks 23.000 gulden opleveren. Maar de bevoegd heid tot subsidiëren van dit onderwijsinstituut is in handen gegeven van het samenwerkingsverband welzijnszorg Oosterschelderegio. Stopzetten van de subsidie blijkt niet te kunnen zonder bijkomende financiële consequenties, zoals wachtgeldverplichtingen voor het personeel. Een gewijzigde toereke ning van de bestuurs- en overheadkosten in de begroting van het Ooster scheldecollege levert alsnog een besparing op voor de gemeente, maar die valt zo'n 5000 gulden lager uit dan de oorspronkelijk beoogde bezuiniging. Bij de tent van de schietvereniging Nederland en Oranje in de Langestraat was het druk. Deze jongens leggen aan voor een schot waarmee ze een pluche beer konden winnen. J&9" De zomermarkt in Poortvliet kende zaterdag uiteenlopende attracties en een verscheidenheid aan kraampjes. De middenstandsvereniging is zeer tevreden over het verloop van de dag. Het weer was daar mede debet aan. Het was warm maar niet te heet. En alle plaatsen waren dit jaar bezet. "Het is een goede invulling geweest. Aanmerkelijk meer dan vorig jaar toen we nog onder de veertig zaten," zegt secretaris Hans van Dijke. Een publiekstrekker was onder meer de modelraceclub Zondagsrijders met leden uit West-Brabant en Tho len die zich voor het eerst op een braderie presenteerde. Aan het Kerkplein raceten de modelwagen tjes over het circuit dat op een vilten tapijt op het grasveld was uitgezet. Door de oneffen ondergrond moes ten de stroken vilt regelmatig met plakband aan elkaar worden beves tigd. Penningmeester I. Bolier uit Poortvliet: "Het tapijt gaat bobbelen. Normaal gesproken rijden we op een vaste baan in Gageldonk in Ber gen op Zoom." Terwijl er aan de baan gewerkt wordt, worden ook de batterijen opgeladen voor de wagentjes. Bolier is tevreden over de belangstelling. "We hebben niet te klagen." Ze hoopt op meer liefhebbers voor de vereniging die in april is begon nen en nu 21 leden telt. Er zijn beginners en gevorderden en een off road;klasse, een aparte categorie voor auto's die stunten maken. Het is een dure hobby. "Een modelpakket kost al gauw 400 gulden maar dan komt er een ontvanger bij, een afstandsbedieningapparaat en een oplader voor de batterijen. Dan zit je al gauw rond de duizend gulden." Twee keer in de maand wordt er geracet, twee keer per maand gesleuteld. "Dat sleutelen hoort er echt bij. De een zet er een andere lager in, de ander een ander tand wiel." Het is de bedoeling dat de afneembare 'kap' op de wagen wordt gesponsord. "Die wordt namelijk regelmatig aan gruzelementen gere den." Naast de racebaan staat tussen de dranghekken een miniatuur kin derboerderijtje van Bovee uit Hal steren: een pony, schapen, een ezel en een paar geitjes. Regelmatig komen er kinderen om de dieren te aaien. Niet tevreden is mevrouw N. de Wilde uit Scherpenisse. Ze staat met bloemstukjes, konijnen en zelf gebakken babbelaars voor het eerst op de zomermarkt. "In Scherpenisse verkoop ik wel 100 zakjes babbelaars, hier maar veertig. Ik kom niet meer." De konijnen, Vlaamse reuzen, Franse hangoren en zilvervossen, liggen loom in de hokken. Bezoekers konden raden naar het gewicht van moeder en vader konijn, plus vier kinderen. Die wogen samen 22,1 kilo. C. Kleppe uit Poortvliet zat er met 22 kilo het dichtst bij. Ongeveer veertig men sen deden mee. Bij de schietvereniging Nederland en Oranje is het druk. Er wordt aan de lopende band geschoten. Wie 36 punten schiet, moet 's avonds kam pen. De hoofdprijs is een pluche beer. Bestuurslid M. Schot verkoopt die dag 500 lotjes. "Het loopt fantas tisch. Er komen veel bekenden." De NCRV is dit jaar ook met een kraam present. Het valt mevrouw A. Oosdijk uit Sint-Maartensdijk niet tegen, zegt ze. Ze biedt voorbijgan gers de gids aan om wat propaganda te maken voor de christelijke omroep. En ze verkoopt de boekjes Creatief tuinieren en Weg van de snelweg. Bij de heer M. Franken uit Bergen op Zoom is het niet druk. Voor zijn olieverfschilderijen (200 gulden) en tekeningen (50 gulden) is niet veel animo, hoewel het veelal om beken de plekjes op Tholen en Sint-Phi lipsland gaat, zoals het boerenhuis van de familie Heijboer in Poort vliet, de molen aan de Hikseweg in Oud-Vossemeer en de haven van Sint-Philipsland, het nieuwe praat huisje incluis. Gijsbert Snoei, Ramon en Robin Konings ruimen na vijven hun spullen op van de kinder braderie; voor de grabbelton is flink wat belangstelling geweest zegt Ramon. Verder verkocht hij een telefoon met blokjes en een aantal spelletjes. Gijsbert heeft niet alles verkocht maar kon wel glazen, een tennisbal en flippo's van de hand doen. Voor C. Vos van Vos Voeders uit Tholen hoeft het niet meer. Het is zijn laatste braderie. Hij heeft ze in twee jaar allemaal gehad, zegt hij. "Het is overal het zelfde. Veel kijkers en weinig kopers, maar ik heb aan naamsbe kendheid gedaan. De mensen weten me nu te vinden." Vos zou het liefst slechts drie brade rieën per jaar zien. "Twee grote, in Tholen, Sint-Annaland of Sint- Maartensdijk bijvoorbeeld en één kleintje. Het ene jaar Poortvliet, het andere jaar Oud-Vossemeer, enzo voorts. Maar ik geloof niet dat ze daar aan willen." Bij C. de Jonge kan het publiek wijn proeven uit de Languedoc, een gebied in het zuidoosten van Frank rijk. Rood, rosé en wit. "Er komen veel mensen op af en het verkoopt ook goed. Het is toch weer eens wat anders om de zomermarkt mee te vullen." Wie na een slokje rood, een glaasje wit wil proberen, krijgt een stukje stokbrood om de smaak te 'neutraliseren'. Het is wijn van zijn zwager Hans Moerland uit Saint- Chinian die gewoonlijk in café Tol- rust wordt verkocht. Een Duits echt paar is overtuigd van de kwaliteit en koopt drie doosjes van zes flessen, waarvan de vijfde gratis is. Bij de motortoerclub Tholen is het een komen en gaan van kinderen die achterop een rondje mee willen rij den. Meisjes en jongens, allemaal krijgen ze een echte helm op. Voor zichtig klimmen ze op de motor. Vaders en moeders wijzen nog gauw even aan waar ze zich het best kunnen vasthouden, maar de toerrij ders verzekeren de ouders dat ze niet hard zullen rijden. De kledingstands van Morelli uit Sint-Maartensdijk en Pleune uit Sint-Annaland kennen veel aanloop. Beide standhouders zijn te spreken over de verkopen. Dat is niet een mevrouw uit Schiedam die met zomerkleding op de Markt staat. Zij pakt om half zes al in. "In Tholen en Sint-Philipsland gaat het altijd goed, hier is het niks." Volgens Van Dijke is echter de sfeer op zo'n dag het belangrijkste. "Die was goed. Op een paar standhouders na, is er rede lijk verkocht. E)e algemene opinie is dat het een van de best geslaagde zomermark- ten van de laatste jaren is geweest. Zeker ook door de attracties. Het publiek was tevreden. Als bestuur zijn we daar blij mee, want er is niet zo veel te beleven op Poortvliet." T49- ■r m Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 augustus a.s. Advertentie I.M. t t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11