Nieuwe attracties vormen trekpleister op braderie Meer muskusratten nog geen probleem 'Ongelijke opkomst is funest voor opbrengst van bloemzaad Onze Top 10 van deze week. 4.98 3.48 6.98 Eigenheimer voor 34 cent 1.99 99 99 8.98 99 1.99 1.79 4.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Evenementencomité smalstad haalt 800 gulden op Bijen gonzen op open dag proefveld in Sint-Annaland Toppers van de week: Ctl Ultra of -Color, QQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 8 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De nieuwe attracties op de braderie in Sint-Maartensdijk waren zaterdag in trek; bij de op afstand bestuurbare vrachtwagens op de Haven keken jong en oud hun ogen uit bij de bewegingen van de miniatuurwagens over het circuit; vrachtwagens met containers, tankwagens, een dieplader, een shovel; het speelgoed voor volwassen mannen. En bij het kruisboogschieten op de Markt ver maakte zich vooral de jeugd. Ook de rondritjes met paard en wagen waren een succes. De handel was goed tot matig. Sinterklaasintocht Schifting Melden bij waterschap is verplicht Er zullen dit jaar aanzienlijk meer muskusratten gevan gen worden op Tholen en Sint-Philipsland dan vorig jaar. In 1995 werden er zo'n 360 van deze schadelijke dieren gevangen. In het eerste halfjaar van '96 werden er al net zoveel verschalkt. Volgens h^t waterschap is er echter geen reden om alarm te slaan. De groei wordt nog 'zeer beheersbaar' genoemd. Wel roept het waterschap mensen op om het te melden als ze een muskusrat zien. Vrijdags en zaterdags GEOPEND Problemen De bloemen op het proefveld aan de Steenblokweg te Sint-Annaland staan er prachtig bij. Op een enkele soort na, staat alles in bloei; leeuwebek naast strobloem, oost- indische kers naast dahlia, siertabak naast aster, zonne bloem naast afrikaan. Dole bananen, kilo Bloemkool, per stuk Rundertartaar, 100 gram Cd Hele kip, 2 op schaal, ca. 1700 gram Cd Goudse jonge kaas 48+, kilo me 8.90 Uit de diepvries: Cd Aardappelschijfjes, zak 450 gram ^35' Cd Pindakaas, naturel, pikant, sesam of 1 Q Q met stukjes noot, pot 350 gram Nli I.Oj Cd Fruitcocktail op zware siroop, blik 820 gram Dubbeldrank, diverse smaken, pak 1 liter Cd Tissue toiletpapier, wit, pak 12 rollen navulzak 1.7 kilo Donderdag, vrijdag en zatt ïrdag 5 Coco* makronen Alleen zaterdag Vruchtentaartje i-x o. t Kees-Jan Koopman doet Willem Teil na; het kruisboogschieten met stompe pijlen op de Markt was een succes. In de Kaaistraat lieten vele meisjes zich felgekleurde Zuid-Amerikaanse draden in het haar vlechtenzoals hier de zesjarige Nicky Lindhout uit Scherpenisse. Naast het eigen publiek bestond het bezoek uit vakantiegangers. Vol gens de verenigingen en standhou ders was de drukte gelijkmatig over de dag verdeeld. De middenstand is tevreden over de omzet. De korfbalvereniging Emergo ver kocht op de Haven lootjes en intro duceerde het ringwerpen. Voor bei de activiteiten was belangstelling, al was er wat betreft de verkoop van lootjes concurrentie van de Anib en de stand voor het wereldkampioen schap kusthengelen voor vrouwen. De Anib verkocht weliswaar 400 lootjes minder dan vorig jaar maar was gezien de teruglopende belang stelling in het algemeen redelijk tevreden met het resultaat. De braderie in de smalstad had het weer mee; lekker warm maar nog geen ideaal strandweer. Het was te merken aan de verkoop van ijs en gekoelde frisdranken bij Bob en Diane Beecham (die de tabakswin kel en de kapperszaak van Duine overnam) op de hoek Molen straat/Haven. Rond een uur of vier waren verschillende bakken met kinderijs uitverkocht. "Het loopt perfect. We staan hier ook op een goede plek, precies op een kruising. Dat hadden we vantevoren kenbaar gemaakt en daar is rekening mee gehouden. De organisatie is prima verzorgd," aldus Beecham. De schiettent en de oliebollenkraam van muziekvereniging Euterpe deed goede zaken. De schiettent komt altijd wat later op gang dan de olie bollenkraam maar beide onderdelen voldeden ruimschoots aan de ver wachtingen. Nu Euterpe geen rom melmarkt meer houdt, is het 21-spel ingevoerd. Voorzitter T. Steketee: "De rommelmarkt gaf altijd veel rompslomp. Zelf de spullen opha len. opslaan en als het niet verkocht werd moest je het af laten voeren. Wel missen we een beetje de span ning als er 's ochtends om negen uur al bezoekers staan te wachten tot de rommelmarkt opengaat." Janny Nelisse die Jaffra cosmetica- artikelen verkoopt, heeft de indruk dat het wat minder is dan vorig jaar, al kent de dag weinig pieken en dalen. De Sint-Maartensdijkse zit midden op de Markt en doet het met plezier. "Er zijn veel vakantiegan gers maar ik verkoop meer aan mijn vaste klanten. Die weten dat ik hier zit." De artikelen zijn niet in de win kel te koop. Nelisse werkt zoals 'Tupperware' en verzorgt avondjes voor gezelschappen. "Op provisie basis. Het is een leuke hobby en ik verdien er nog wat mee ook." Aman delolie is een gewild produkt maar ook voor deodorant is belangstel ling. Behalve oliebollen zijn er ook poffertjes op de braderie verkrijg baar, Berliner bollen en saté, braad worstjes en schapenkaas uit Kruis land. De schapenkaasboerderij Le Mouton van de familie Van Eekelen stond vorig jaar maar ook op koninginnedag in de smalstad. Bei de keren ging de kaas grif van de hand. Vooral op koninginnedag, herinnert Van Eekelen zich nog. "Nu is het wat minder. Hoe dat komt weet je toch niet, maar het gaat niet slecht." Voor de braderiebezoekers had de middenstandvereniging een spring kussen laten komen en paarden met wagens: E. van Doeselaar uit Sint- Maartensdijk met een open wagen die de hele dag rondritten maakte en uit Oud-Vossemeer K. Vroege met een koets en de familie Frigge met een huifkar. Leden van het evene mentencomité Smalstad hielden een oogje in het zeil en inden het geld. De belangstelling voor beide onder delen was groot. Voorzitter J. de Feijter van het comité is zeer te spre ken over deze manier van samen werken. "De middenstanders hebben het zelf op zo'n dag te druk met hun eigen stand. Wij kunnen wel een beroep doen op onze leden zodanig dat we de dag kunnen verdelen." De opbrengst van ongeveer 800 gulden is bestemd voor het evenementenco mité dat daarmee de Sinterklaasin tocht in november kan bekostigen. Het comité vertoonde in de stand de videofilm van koninginnedag en probeerde T-shirts en tegeltjes te verkopen, maar daar was weinig animo voor. Ook waren er foto's te zien van het bezoek van de konink lijke familie. Een tiental bezoekers plaatsten een nabestelling. De verkoper uit Oss met 'relatiege schenken en promotiemateriaal' (etui's, heuptasjes, toillettassen) is ook tevreden. Hij is voor het eerst in de smalstad maar is zeker van plan volgend jaar terug te komen. "Het is goed georganiseerd. Ik kom ook op plaatsen waar dat niet het geval is." Uit Dordrecht is Het blazoen van toen neergestreken, een kleurrijke kraam waar jong en oud het kruis boogschieten kan beoefenen. Een actief vermaak vooral voor kinderen die ballonnen uit een sprookjes boom kunnen schieten of een pijl op een appel kunnen richten zoals Wil helm Teil. Het loopt niet storm bij de kraam van Richard Koekkoek maar hij heeft niet te klagen over de belangstelling. Voor 75 cent kunnen kinderen de pijlen afvuren. Schieten ze mis, dan worden ze toch beloond met een snoepje. De pijlen zijn voorzien van stompe punten: gemaakt van klei en leer. C. van Koeveringe van de braderie commissie is tevreden. "Het is zeer geslaagd geweest. We hadden 115 kramen en 10 losse plekken te ver delen. De animo om hier te komen is groot. We hebben zo'n dertig ver zoeken geweigerd. Op deze manier kun je een schifting aanbrengen en voor diversiteit zorgen. Dat is een luxe positie maar je moet dat wel hebben om de braderie aantrekkelijk te kunnen maken." Rond half zes verschenen er nog twee wagens met kamerplanten die voor het gemeentehuis een plaatsje innamen. De verkoper kwam van de Roosendaalse braderie waar de ver koop niet wilde vlotten. De man uit Groningen bleek een rasverkoper want vele bezoekers keerden huis waarts met planten. Volgens Van Koeveringe komt deze 'smaakma ker' volgend jaar terug, op dezelfde voorwaarde: later op de dag nadat de kinderbraderie is afgelopen. Rattenvanger voor Tholen en Sint- Philipsland is J. Elenbaas uit Sint- Annaland. Hij ving dit jaar tot nu toe zo'n 370 muskusratten. Vooral rond Tholen en Oud-Vossemeer lijken er grotere aantallen voor te komen. Afdelingshoofd M. Geuze van de muskusrattenbestrijding van het waterschap voorziet echter nog lang geen problemen: "Zeker is er een groei te constateren. Dat is duide lijk, maar er is beslist geen reden om De teruglopende aanvoer op de Sint- Annalandse aardappelveiling is nau welijks van invloed op de prijzen. Deze blijven zakken. Met 34 cent per kilo werd voor Eigenheimer gisteren nog het meest betaald. Woensdag 7 aug.: Doré 1 20-22, II 15-18, drielingen 5, kriel 79; Pre mière I 17-21, II 15, bonken 55; Gloria I 16-20, bonken I 58-60, bon ken II 30-42, drielingen 9-10, kriel 96-98; Frieslander II 14-15; Eigen heimer I 34; Bildtstar I 30-33, II 18- 28, drielingen 5. Aanvoer 207 ton. Dinsdag 6 aug.: Doré I 18-22, drie lingen 5-6, kriel 77-80; Première I 16-18, II 55, drielingen 7-8, kriel 106; Gloria I 18-21, II 13-16, bon ken I 57-59, bonken II 32-33, drie lingen 9-10, kriel 108-111; Bintje I 13; Bildtstar I 28-33. Aanvoer 224 ton. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. de noodklok te luiden. De situatie is zeer beheersbaar in de gemeente Tholen." Tholen kende in het verleden grote problemen met de muskusrat. Dit dier, dat geen gevaar voor de volks gezondheid vormt, beschadigt slo ten, watergangen en dijken met zijn graafwerkzaamheden. Zes jaar gele den werden er maar liefst ruim 2700 van deze dieren gevangen door de speciale rattenvangers van de pro vincie die sinds dit jaar in dienst zijn getreden van het waterschap Zeeuw se Eilanden. De reden voor de stij ging in het aantal op Tholen gevan gen muskusratten is volgens Geuze van het waterschap heel goed te ver klaren. "Rattenvanger Elenbaas is vorig jaar een hele tijd ingezet in west Zeeuws-Vlaanderen waar het probleem vele malen erger is dan op Tholen. In die tijd heeft hij natuur lijk niet op Tholen kunnen vangen. Daarom ligt het aantal gevangen dieren vorig jaar wat lager. Boven dien kunnen de ratten die je niet vangt zich weer voortplanten, dus komen yr ook wat meer in het gebied", legt Geuze uit. "Maar zolang je praat over verschillen van 360 gevangen ratten in Tholen en 10.000 op een even groot gebied in west Zeeuws-Vlaanderen, is het pro bleem niet zo groot. Ik wil niet zeg gen dat het 'peanuts' is, maar Tholen valt wat overlast betreft natuurlijk wel in het niet vergeleken bij het Zeeuws-Vlaamse." Overigens blijven Thoolse burgers verplicht om het waterschap in te lichten als ze een muskusrat zien. "Het blijft schadelijk gedierte. Dus we proberen de populatie zo laag mogelijk te houden om schade te voorkomen. Liever een loze mel ding, dan helemaal geen melding", zegt de waterschapper. "De muskus rat is vrij gemakkelijk te herkennen. Het is een dier van zo'n 30 tot 35 centimeter lang (exclusief de onge veer 20 centimeter lange staart). Het heeft een prachtige bontvacht en is stevig van postuur. De rat zwemt met zijn kop boven water, maar je zult hem overdag niet veel zien. Het is eigenlijk een nachtdier." De veldjes met bloemen van de studieclub aan de Steenblokweg worden bezocht door telers, toeristen en tuinliefhebbers. De open dag van de studieclub voor groente-en bloemzaadteelt eiland Tholen had zaterdag dan ook geen betere dag kunnen treffen; de bloe men bloeiden, de zon scheen, de bij en gonsden en de vlinders fladder den naar hartelust boven de bloem bedden. En er was publiek; telers, toeristen en tuinliefhebbers. Een enkel minpuntje vormden de luizen die zich enkele dagen voor de open dag massaal hadden gevestigd op het proefveld voor onkruidbe- strijding. Maar de luizen doodspui ten zou ook de bijen en de vlinders hebben weggejaagd, zegt oud-voor zitter L. Hage. "We telden vanmor gen zeven verschillende soorten vlinders," zegt hij, "en dat is ook veel waard". Jammer dat het veld met de kleuren pracht deze week al weer vernietigd wordt. De open dag vormt de afslui ting van het proefseizoen van de stu dieclub die 156 leden telt. Zaad uit de 900 kleine veldjes oogsten is niet rendabel. Daar is het hier ook niet om begonnen. Het gaat erom uit te vinden welke bestrijdingsmiddelen het geschiktst zijn om te gebruiken. Want ook bloemen hebben last van ziekten en onkruid. Omdat sommige middelen uit de handel worden genomen (vanwege milieu-eisen of omdat de fabrikant er geen profijt meer van heeft) is het zaak voor de studieclub om naar andere middelen te zoeken. Veelal wordt er gezocht naar middelen die in de akkerbouw worden gebruikt, van oudsher de bekendste tak van de landbouw op Tholen. Het spul wordt in verschil lende concentraties toegepast. Het middel wordt drie jaar lang be proefd. Zijn de effecten gunstig dan wordt om toelating van het middel gevraagd. Staan de planten op het proefveld er mooi bij, op de akkers van de telers daarbuiten is de situatie minder rooskleurig. Volgens bestuurslid A. van Iwaarden van de studieclub zijn vele plantjes laat en ongelijk opge komen na een lang en koud voor jaar. "Er zijn op één veld gedeelten bij waar het gewas in bloei staat en gedeelten waar het zaad al overrijp is. Dat is funest voor de opbrengst. Je weet nu niet wanneer je moet oogsten." Volgens van Iwaarden is de zaadzet ting evenwel goed. "Het is wel droog maar niet overdreven warm. Dat is gunstig voor violen." Wel zouden de plantjes wel wat water kunnen gebruiken maar beregenen is niet voor elke teler weggelegd. Bovendien laat het zoutgehalte in de watergangen en sloten dit niet altijd toe, ondanks de aanvoer van zoet water uit het Zoommeer. De opkomst van bloemzaden ligt 'gevoelig', legt Van Iwaarden uit. "Neem bijvoorbeeld de viool. Die heeft heel Fijn zaad. Dat moet je oppervlakkig zaaien. Doe je dat niet dan komt het niet op. Ligt het opper vlakkig maar je krijgt een beetje korstvorming door droogte na regenval, dan komt het ook niet boven. Of onregelmatig. Dat is dit seizoen in heel wat veldjes het geval." Omdat het oog ook wat wil, is er voor het publiek een 'asssortiments- tuin' aangelegd over de gehele leng te van het 1 ha grote veld. Er staan veertig soorten bloemen, van katte- staart tot zonnebloem, van trilgras tot slaapmuts, van nachtschone tot zeepkruid. Vooral deze rij keurig bijgeharkte veldjes trekken de belangstelling van tuinliefhebbers op het enige proefveld voor bloemzaadteelt in Nederland. @(D®® AnoAlulAAi nppeividdi Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 augustus a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9