Provincie Zeeland Meldpunt botulisme Vroeg lammetje is puur natuur' Zorg Molukse ouderen Nieuw bedieningsgebouw Statistiek politiewerk op Tholen Nieuwbouw in dorpen ■Officiële Mededelingen Bijzondere katten in Stoelemat Hebt U nieuws? Donderdag 8 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Sluizen Vlissingen Milieu Saneringsplan Nijverheidsweg 5 St. Maartensdijk Stemmen van lezers Hard rijden Kandidaat-statenlid Vorige week kwamen de eerste meldingen van botulisme binnen. De voedselver giftiging van vogels en vissen werd in Middelburg geconstateerd. De eerste lammeren worden meestal in december gebo ren, maar in de kudde van W.J. Voshol in Poortvliet was het zondag raak. Daar gaf een van zijn Texelse ooien na enige moeite het leven aan een lam. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Pak even uw zakboekje Abdij Nieuws De sluizen in Vlissingen, de verbinding tussen het Kanaal door Walcheren en de Wester- schelde, krijgen een nieuw be dieningsgebouw met daarin een vernieuwde en aangepaste besturingsinstallatie. De licht masten op het sluisterrein worden vernieuwd en er komen masten, waarin camera's worden gehangen vopr de nog in te voeren centrale bediening van de sluisdeuren. Daarvoor is het nodig dat nieuwe kabels in de grond komen. Zodra het bedieningsgebouw er staat, worden de huidige drie gebouwtjes gesloopt. De werkzaamheden beginnen vol gende week, direct na de bouw vakvakantie, en zullen ongeveer een halfjaar in beslag nemen. Het terrein tussen de grote en en kleine sluis wordt bouwter rein en is daarmee afgesloten voor het publiek. Overlast voor het verkeer wordt pas vanaf september verwacht. Voor voetgangers, fietsers en brommerrijders zal de hinder overigens beperkt zijn, want er wordt naar gestreefd de doorgang over de deuren zo veel mogelijk open te houden. Er wordt gewerkt met slagbomen. Eventuele aanvul lende maatregelen worden op bor den bij de sluis vermeld. Wie de boot of de trein wil halen kan natuurlijk ook gebruik maken van de Keersluisbrug. Voor de scheepvaart zijn de ge volgen groter. De kleine sluis is vanaf 9 september geruime tijd gestremd. De grote sluis blijft beschikbaar. Niettemin moet rekening worden gehouden met oponthoud bij het schutten, bij voorbeeld om op ge regelde tijden een veilige passage voor de voetgangers en (brom)- fietsers te kunnen bewerkstelligen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ontvangen van Danisco Foods B.V. te Sint Maartensdijk over de bodemverontreiniging op de locatie Nijverheidsweg 5, Sint Maartensdijk. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens een saneringsplan (art. 39 Wet bodem bescherming) goed te keuren. De woninginbraken op Tholen zijn vorig jaar met 33 meldingen aan zienlijk teruggelopen ten opzichte van 1994, toen er 76 keer ingebro ken werd in huizen. Die piek werd veroorzaakt door een bende uit maar 29 woninginbraken. De baldadigheid geeft een constant beeld te zien met respectievelijk 273, 279 en 266 meldingen in 1993, 1994 en 1995. De winkeldiefstallen zijn met 5, 4 en 2 zaken bijna te ver waarlozen. Politie-inspecteur M. Vprkerke vermoedt dat er veel met de mantel der liefde wordt bedekt. Fietsendiefstallen zijn ook stabiel met 45, 34 en vorig jaar opnieuw 34 zaken. Hetzelfde geldt voor de ver keersongevallen met 246, 262 en 246, alsmede het rijden onder invloed van alcohol met 50 zaken in 1993, 34 in 1994 en vorig jaar had den er 49 weggebruikers te diep in het glaasje gekeken. Ten opzichte van het geplande toe zicht door de Thoolse politie van 2463 uren, kwam de werkelijkheid op meer dan het dubbele uit met 5945 uren toezicht op Tholen en St. Philipsland. Huifkartocht. Vrijdag, morgen, organiseert de VVV een huifkar tocht. Onder leiding van een gids kan men het eiland op een nostalgi sche manier verkennen. De huifkar vertrekt om twee uur vanaf de Haven te Sint-Maartensdijk. De stukken, inclusief de ontwerp beschikking, liggen van 7 augus tus tot en met 3 september 1996 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5, Sint Maartensdijk, werkdagen van 9-12 en, na telefonische afspraak 0166-668200, tst 13, van 14-16 uur en woensdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik- king naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118 631732. Stadswandeling. Zaterdagavond organiseert de VVV weer een stads wandeling door Tholen. Gids H.J.J. Elenbaas leidt de groep door de bin nenstad en doet daarbij de Gasthuis kapel, de Grote Kerk en het voorma lige stadhuis aan. De rondleiding begint om zeven uur op de hoek van de Markt/Kerkstraat. Tholen of*de zwarte lijst van de pro vincie, stond er vorige week in de Eendrachtbode te lezen. De ver keersongevallen nemen toe op Tho len. Dat was de uitkomst van een rapport van de provincie Zeeland. Hoe dat komt? Simpel: er wordt veel te hard gereden. Ondergetekende heeft jaren in de randstad gewoond, waar het verkeer zeer druk is. Opvallend is het dan, dat er op het platteland zo hard gereden wordt en vooral ook: agressiever. Inhalen is een sport, want: ik heb het druk (waarmee?) en ik rijd hier geen 50 of 80 km, dat is voor watjes. Ook binnen de bebouwde kom: dijk af, het dorp in, met 80 km per uur is geen uitzondering. Resultaat: onge lukken, dode dieren en hachelijke situaties. Beste gemeentebestuur: plaats hier en daar eens wat drem pels (bij) en er is al veel opgelost. M. Westerbéek-Canninga Oostdijk 45 4675 CD St. Philipsland De voorzitter van het centraal stembureau heeft mevrouw G. van den Ouden-Zwart uit Nieuwerkerk, gemeente Duiveland, benoemd in de vacature van het WD-statenlid mr. C.M. de Graaf uit Goes, die Zeeland verlaat. Het dagelijks bestuur van de pro vincie maakt dit op basis van de Kieswet (artikel 23) bekend. Het besluit van de voorzitter van het centraal stembureau ligt ter inzage in het provinciehuis, kamer B 118, Abdij 6, Middelburg. Als mevrouw Van den Ouden haar benoeming aanvaardt en er blijken geen overwegende bezwaren tegen haar kandidatuur, dan volgt in de vergadering van provinciale staten het onderzoek naar haar geloofsbrieven. Uit de stukken moet blijken dat het kandidaat-statenlid voldoet aan de vereisten voor het statenlidmaat schap, zoals het woonachtig zijn in Zeeland en het niet hebben van onverenigbare betrekkingen. Als de geloofsbrieven in orde worden bevonden, wordt mevrouw Van den Ouden in de daarop volgende vergadering van provin ciale staten toegelaten. Botulisme wordt veroorzaakt door de bacterie Clostridium botulinum. De bacterie gedijt in eiwitrijk water dat een temperatuur van 20 graden Celsius of meer heeft. Vogels die ermee worden besmet, krijgen verlammingsverschijnselen aan kop, nek, vleugels en poten. Zij kunnen geen geluid meer voort brengen en de reflex van het oog lid werkt niet meer. De verlamming leidt uiteindelijk tot verstikking, doordat de ademhalingsspier wordt aangetast. Ook vissen kunnen met botulisme besmet worden. Wie dode dieren vindt en ver moedt dat de doodsoorzaak botulisme is, wordt gevraagd dit met de vindplaats te mel den bij de directie ruimte, milieu en water van de provin cie in Middelburg op de tele foonnummers 0118-631137, 631138 of 631988. Het is belangrijk dat de kadavers zo vlug mogelijk worden opge ruimd. Voorkomen moet worden, dat de dode dieren uit elkaar val len, waarna de bacterie in het wa ter komt en bezinkt om zodoende opgenomen te worden op voedsel voor andere waterdieren. De be smetting grijpt in die gevallen ra zendsnel om zich heen. Door een snelle opruimactie wordt bovendien beperkt dat vliegen hun maden afzetten in de dode vogels en vissen. De maden zijn zelf on gevoelig voor de botulisme-bac- terie, maar zij kunnen die wel doorgeven op het moment dat zij als voedsel voor watervogels die nen. Eén made is genoeg om een volwassen eend te besmetten. Natuurlijk is het ook vanuit het oogpunt van volksgezondheid nuttig dat de dode dieren worden verwijderd. De voor de dieren dodelijke bacterie heeft weliswaar geen invloed op de mens, maar vanuit het type kan wel een voor de mens gevoelige botulisme-bacterie ontstaan. Verder kunnen zich andere, voor de mens gevaar lijke ziektekiemen ontwikke len. Het meldpunt bij de directie ruimte, milieu en water is er ook om de sterfte onder zeezoogdie ren, zoals zeehonden, dolfijnen en bruinvissen, door te geven. Behalve dat de dieren na de mel ding worden opgehaald, worden zij onderzocht in het Rijksmuseum voor natuurhistorie in Leiden. Aan de hand van de bevindingen kunnen ook de leefomstandighe den nader worden bestudeerd, wat weer van nut is bij de be scherming van de zeezoogdieren. W.J. Voshol uit Poortvliet met het drie dagen oude lammetje en de negen jaar oude ooi. "Het is een best lam maar het heeft ongeveer een half uur geduurd voor dat het geboren werd. Het lammetje lag verkeerd." Het jonge dier heeft flinke poten en loopt al in de wei maar blijft in de buurt van de moe der die nummer 48 draagt. Op 27 januari wierp ze ook al een jong. "Ze heeft al acht keer gelamd. Altijd twee lammeren. Nu maar één, maar dan in augustus. Dat heb ik nog nooit meegemaakt," zegt Voshol die al 27 jaar schapen houdt. "Ik noem het geen laat maar een vroeg lam. Het is puur natuur." Voshol was wel op de hoogte van het feit dat de ooi gedekt was, zegt de 59-jarige Poort- vlietenaar die het houden van scha pen als hobby heeft. Van de 36 scha pen in zijn kudde zijn er 16 fokscha pen. Ooit hield hij honderd schapen maar dat werd teveel voor de werk nemer in ploegendienst bij Philip Morris in Bergen op Zoom. Vosi.ol houdt ook een aantal zwarte scha pen. "Die zwartblessen lammeren makkelijker. Maar die gaan eruit als ik over zeven maanden met de VUT ga. Dan heb ik er weer meer tijd voor." Door de droogte is het gras in de wei geel. Er is weinig voedsel voor de dieren. Voshol laat ze daarom vaak verweiden maar geeft nu ook hooi en 'biks' als bijvoer aan zijn dieren. "Dat gebeurt anders nooit in de zomer. Als het nu gaat regenen, dan -egent het goud." Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. De Sphynx and Rex Association (Sara) organiseert zondag l septem ber een bijzondere kattententoon stelling in de Stoelemat te Bergen op Zoom. Van tien tot zes uur zijn on dermeer zeer zeldzame kattenrassen te zien. Zo zijn er meer dan twintig Sphynxen, het grootste aantal ooit tegelijk in Europa tentoongesteld. Verder zijn er Rexen (krulletjeskat- ten), Bengalen, Manxen (katten zon der staart) en de Scottisch Fold (kat met gevouwen oren). Maar ook de meer bekende rassen zoals Siame zen, Britse Kortharen en Russische Blauwen zijn aanwezig. Vrijwel alle rasclubs van Nederland zijn verte genwoordigd op de tentoonstelling. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 0166-652752 Ook per fax 0166-653318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland In augustus begint de stichting Tabadila met de bouw van een woonzorgcentrum voor Molukse ouderen in Zeeland. Het centrum komt in de Stromenwijk in Middel burg, in de buurt van de Molukse kerk. Het dagelijks bestuur van de provincie stelt voor een kleine 25.000 gulden, of om precies te zijn 24.680,50 gulden, uit te trek ken voor vloerbedekking. De beslissing is aan de staten commissies welzijn en algemeen bestuur. Eerder al besloot het provinciaal bestuur 350.000 gulden voor de bouw- en inrichtingskosten bij te dragen uit het geld dat speciaal is bedoeld voor de uitvoering van de Wet op de bejaardenoorden. Aanvankelijk zou de 25 mille, die als voorbereidingskosten uit het provinciale welzijnsfonds werd betaald, met dit bedrag worden verrekend. Doordat het rijk niet meefinanciert in het woonzorgcentrum moest op het architectonisch ontwerp worden bezuinigd. Een van die be zuinigingen is dat de gemeen schappelijke ruimten een vloer van betontegels krijgen. Gedeputeerde staten vinden dat te kaal en daarom onaanvaard baar. Zij stellen aan de statencommis sies voor het bedrag niet meer te verrekenen, maar als extra subsidie aan de stichting Tabadila te geven voor de aanschaf van vloerbedekking. Nieuwbouwwijken, vastgeplakt aan dorpen, passen niet in het woningbouwbeleid van de provincie. Om het platteland toch levend te houden, moet worden geko zen voor het opvullen van ga ten in bestaande straten in de kernen. Een andere mogelijk heid is recreatieve bewoning van huizen in het dorp tegen te gaan en ze dus alleen voor permanente bewoning in aan merking te laten komen. Verder kan ruimte worden gevonden door milieuhinderlijke bedrijven vanuit de bebouwde kom te ver plaatsen naar bedrijfsterreinen. Als deze mogelijkheden worden benut, kan voor de eigen aanwas in dorpen en kleine kernen in ge noeg woningen worden voorzien. Het is niet de bedoeling dat ruimte wordt gemaakt voor vestigers van buiten. Die groei moet worden op gevangen in de stedelijke gebie den. THOLEN 10,17 en 24aug. stadswandeling met bezichtiging gebouwen, start hoek Markt/Kerkstraat 19 u. t/m 31 aug. expositie leesadviezen koningin, bibliotheek. 16 aug. en 20 sept. bingo bejaarden- soos, Ten Anker 14 u. 17 aug. concert Canadese organist André Knevel, Grote Kerk 20 u. 20 aug. fietstocht Anbo, Schuttershof 10.30 u. 26 t/m 29 aug. fietsvierdaagse, start Markt 18.30-19 u. 30 en 31 aug. braderie. 31 aug. fancy-fair Fabeltuin 14-17 u. 3 sept. openingsbingo Anbo, Schut tershof 14 u. 9 t/m 12 sept. avondwandelvierdaag se, start Meulvliet 18.30 u. 14 sept. puzzel- en oriëntatierit MAC, Zoekweg 19.15 u. 18 sept. avond NCVB over homeo pathie, Visnet 19.30 u. 17 sept. najaarsreis Anbo. 28 sept. zang- en orgelavond, N.H.- kerk 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 17 aug. finales Tholencup, sportpark. 31 aug. vrije viswedstrijd Vosmeer cup aan Schore 3, inschrijving Hof van Holland 13.30-14.30 u. 7 sept. fancy-fair De Zonnebloem, Vossenkuil 13.30-17 u. 12 sept. kamermuziekfestival met Raphaëlkwartet, N.H.-kerk 20.15 u. 14 sept. cabaret 'Met een Breierdeck' van Hans Teeuwen, Vossenkuil 20.15 u. 27 en 28 sept. hobbybeurs en ten toonstelling, Vossenkuil. SINT-ANNALAND t/m 31 aug. expositie glasgravures en decoraties op kristal van mevr. Schot uit Tholen, restaurant De Lagune, t/m 31 okt. Exposities 'Beelden uit mijn kinderjaren' en 'Gebruiksaarde- werk', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 14.15-16.45 u. 10 aug. braderie. 10 aug. stoommachines in streekmu seum Meestoof. 13 aug. nattelaarzentocht, Sluispol- derdijkweg 8.30 u. 20 aug. start tafeltennisseizoen Smash, Wellevaete 18.45 u. 24 aug. 20-jarig bestaan Smash '76. 30 aug. fancy-fair en rommelmarkt De Casembrootschool 18 u. 31 aug. tjende invitatietoemooi Smash '76, Wellevaete 9 u. 4 sept. nattelaarzentocht, Sluispol- derdijkweg 13.30 u. 14 sept. muziekfestival. 21 sept. jubileumconcert Acceleran do, Wellevaete 19.30 u. STAVENISSE 12 sept. kembezoek gemeentebe stuur, De Stove 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 9 aug. huifkartocht VVV met gids, Haven 14 u. Dat is de uitkomst van een discus sie in de statencommissie ruimtelij ke ordening naar aanleiding van vragen en uitspraken hierover in een aantal Zeeuwse gemeenten en in een vergadering van provinciale staten. De commissie is het met gedepu teerde staten eens dat de bouw van enkele woningen in een apart wijkje nauwelijks positieve invloed heeft op het dorpsleven. De in standhouding van gemeenschap pelijke voorzieningen wordt er vrij wel niet mee vergroot, zo is met onderzoek van de Universiteit van Amsterdam aangetoond. Beter is het de steden sterker te maken. Die houden dan genoeg draagkracht om de steeds verder gaande schaalvergroting en con centratie in sociaal-maatschappe lijke voorzieningen binnen hun grenzen te herbergen. De hele streek heeft bij zo n aanpak baat, aldus het dagelijks bestuur van de provincie. Het is dan ook de bedoeling dat in het streekplan Zeeland het woning bouwbeleid zo wordt verwoord. 13 t/m 15 aug. fietsmeerdaagse, Haestinge 18 u. 17 aug. Schouwentocht (fietstocht 150 km), start café Smerdiek 9 u. 25 aug. fietsdagtocht 150 km De Bidon, start Oostvest 9 u. 7 sept. West-Brabant fietstocht over 150 km, start café Smerdiek 9 u. 9 sept. plattelandsvrouwen maken hooibeesten, Haestinge 19.30 u. SCHERPENISSE 25 aug. en 22 sept. rit motortoerclub Tholen, Veerdijkseweg 9 u. 4 sept. voorlichtingsavond platte landsvrouwen over medicijngebruik, Holland Huis 19.30 u. 7, 14, 21 en 28 sept. boogschieten Cloveniersgilde, Pluimpotterrein. POORTVLIET 17 aug. zomermarkt. 18 sept. kinderprogramma met clown Snabbel, 't Ouwe Raed'uus 14 u. SINT-PHILIPSLAND 31 aug. finales 2e open dubbeltoer- nooi Ruucstoppelen, aanvang 13 u. 18 sept. avond plattelandsvrouwen over oogstgebruiken en -symbolen, Wimpel 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m september expositie 'Het proces siewezen in en vanuit Bergen op Zoom', Markiezenhof, t/m 25 aug. expositie 20 jaar vereni ging van beroeps beeldende kunste naars Zuid-Nederland, Markiezen hof. t/m 17 aug. toren Sint-Gertrudiskerk open voor beklimming, di. t/m za 13- 16.30 u. 18 aug. orgelconcert Jos van der Kooij en Hilda Wiarda, Kerk v.d. Goddelijke voorzienigheid 16 u. 21 en 22 sept. historisch spel 'Scha vuit naar 't schavot', Markiezenhof 14, 15 en 16 u. 22 sept. orgelconcert Janno den Engelsman, Kerk v.d. Goddelijke voorzienigheid 16 u. film+++film+++film+++film ROXY 1: Eraser - do t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u. ROXY 2: Mission Impossible - do t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Flipper - do t/m za en ma t/m wo 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u. The Rock - do t/m wo 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: From Dusk till Dawn - do t/m za en ma t/m wo 18.45 en 21.30 u.,zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Goofy Movie - do t/m wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Loch Ness - do t/m za en wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ ma en di 14 en 18.45 u. Filmclub Cinema Paradiso/Les Films du Para dis: Nightwatch - di 21 u. La Dolce Vita - ma 21 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tho len en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7