St.Philipslandse pianolerares leert peuters al dat musiceren leuk is Drugsgebruik jeugd hoger dan normaal Diamanten echtpaar Van Doorn woont al 58 jaar in zelfde huis De Maagd biedt een gevarieerd programma Cora van Stijn: Ouders moeten veel zingen met hun kinderen' Actief gewerkt en geleefd in gemeenschap van Scherpenisse Oud-raadslid Th. Aarnoudse is overleden Donderdag 8 augustus 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 "Kinderen moeten met muziek opgevoed worden. Zing toch zoveel mogelijk." Dat is een advies van de 36-jarige Cora van Stijn. Als muzieklerares vestigde zij zich vanuit de Hoeksche Waard in Sint-Philipsland. Behalve de lessen aan jongeren en volwassenen, zijn de cursussen 'muziek op schoot' voor heel jonge kinderen haar specialiteit. Het devies is echter: Het plezier in de muziek staat voorop. Stimuleren Muzikaal geboren Moeten gaat niet Geen vooroordeel Rondrit met een stoomtractor voor nieuwbouw schuur streekmuseum Onderzoeken naar vuile bodem Het theaterseizoen van De Maagd in Bergen op Zoom dat in september begint, is weer volgeboekt met vogels van allerlei pluimage. Hoewel cabaret en lichte muziek een groot aandeel hebben in het programma, is er ook veel aandacht voor toneel, musicals en opera. Ook grote namen ontbreken niet in het rijtje. Regen Muziek met humor Gespierde helden Tholen doet mee in werkgroep voor onderzoek Het drugsgebruik onder Thoolse jongeren is relatief hoger dan normaal. Dat constateert het ZCAD (Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs) in zijn jaarver slag. Hetzelfde probleem doet zich voor in Reimerswaal en Kapelle. Daarom wil het ZCAD samen met andere instanties een preventieproject van de "grond krijgen. Tholen staat wat verslavingsproblematiek betreft op de zesde plaats in Zeeland. De gemeente is betrokken bij een werkgroep op Noord- en Zuid-Beveland waarin ondermeer gemeenten, politie en het ZCAD zitting heb ben. Beiden hebben een bijzonder actief leven achter de rug. Maar inmiddels gaan de jaren tellen en doen A.L.G. van Doorn en zijn vrouw C.M. van Doorn-Hage - allebei 85 jaar - uit Scherpenisse het noodgedwongen wat rustiger aan. Zestig jaar zijn ze getrouwd en dat is met de vier zoons, dochter, tien kleinkinderen en aanhang gevierd met een vaartocht door de Biesbosch en aansluitend een bezoek aan een molen in Bavel. Vier gulden huur Bibliotheek Alcohol Mevr. Van Stijn, die onlangs bij haar vriend L. de Oude op de Noord hoeve ging wonen, is zelf heel muzi kaal opgevoed. "Er was thuis een accordeon voorhanden, dus daar kreeg ik als vijfjarige al les op", ver telt de muzieklerares. "Toen ik ongeveer elf jaar was, kocht mijn vader een piano, want daar wilde hij zelf op gaan spelen. Destijds had ik een grote 120-bas accordeon waar ik altijd ingehesen moest worden om te kunnen spelen. Die piano was veel gemakkelijker en ik speelde er veel op. Het werd steeds gekker en ik maakte zelfs plannen om naar het conservatorium te gaan. Maar mijn vader wilde, dat ik een degelijk vak leerde. Daarom ben ik toen gaan leren voor kleuterleidster. Ik behaal de de onderwijsakte en ook de appli catie voor de basisschool." Later kreeg de Sint-Philipslandse ook nog de derde onderwijsgraad als muzieklerares voor het middelbaar onderwijs. Maar de muziek bleef roepen en mevr. Van Stijn volgde pianolessen bij een privéleraar. "Ik dacht: Ik heb gedaan wat mijn vader wilde, nu ga ik mijn eigen zin doen. En daarom heb ik een verkorte conservatorium opleiding gevolgd aan het MOS (muziekopleiding staatsexamen)", legt mevr. Van Stijn uit. "Dat was best pittig, want je moet de theorie in drie jaar afwerken. Daarna kreeg ik door het hele land praktijkexa mens. In die periode heb ik me prak tisch afgesloten van mijn kennissen. Ik was aan het studeren." Na haar studie ging mevr. Van Stijn werken als muzieklerares. Zowel op scholen als privé. Drie jaar werkte ze op een basisschool als invalkracht. Daar zette ze diverse muziekprojecten op. Vorig jaar stopte ze echter met deze baan omdat het, met haar andere activiteiten erbij, wat te druk werd. Door haar werk met basisschool leerlingen, deed ze toch waardevolle informatie op die ze verwerkte in haar muzieklessen. Want mevr. Van Stijn is ervan overtuigd dat je niet vroeg genoeg met muziek in aanra king kunt komen. "Het is erg belang rijk dat ouders en leerkrachten de kinderen stimuleren in de muziek. En natuurlijk wordt er ook wel wat aan gedaan, maar daar zit doorgaans niet veel structuur in", meent de Sint-Philipslandse. "Ouders zingen bijvoorbeeld niet vaak meer met hun kinderen. En dat is juist zo goed. Ik zeg dan ook zo vaak tegen ouders: Doe zoveel mogelijk zingend. Zin gen is belangrijk voor de ontwikke ling van het kind. Het stimuleert het luisteren, het concentratievermogen en de taalontwikkeling." Mevr. Van Stijn heeft wat dat betreft zelf mooie herinneringen aan haar moeder. "Zij deed bijvoorbeeld zin gend de afwas. En toen zij zelf nog een klein kind was, zong mijn oma altijd eenvoudige liedjes voor haar, bijvoorbeeld als ze de was ophing." Volgens de muzieklerares wordt •ieder mens muzikaal geboren. "De 'één heeft daarin wat meer talenten dan de ander, maar iemand kan altijd wel iets muzikaals. Al is het soms maar het genieten van een mooi stuk muziek. In de opvoeding wordt echter zoveel van die muzika liteit afgeleerd", zegt mevr. Van Stijn. "Dat komt ook grotendeels om dat de ouders er vaak weinig mee bezig zijn. En dat is ook wel begrij pelijk, want ze hebben niet veel tijd om met hun kind te gaan zingen of luisteren naar muziek. Daarom is het belangrijk om ook tijdens normale dingen veel zingend te doen. Dat deed ik ook toen ik nog les gaf. Ik krijg leerlingen op les die goed noten kunnen lezen en ze begrijpen alles wat ik zeg, maar aan de manier waarop ze de stukken spelen kun je soms merken dat ze geen gevoel voor kadans, voor ritme hebben. En dat gevoel stimuleer je al bij het wiegen van een baby op de maat van een liedje." Mevr. Van Stijn is ingesprongen op de behoefte van ouders om hun kin deren al op jonge leeftijd met muziek te laten kennismaken. Ze Mevr. Van Stijn met bouvier Sita op het erf van de Noordhoeve in St. Philipsland. geeft dan ook cursussen 'muziek op schoot'. Kleuters van zo'n vier jaar en soms nog jonger krijgen dan (met hun ouders erbij) 'muziekles'. "Maar je begrijpt dat je zo'n kind geen muziekstuk gaat leren. Ouders die hun kind achter de piano zetten met het idee: 'Nu gaan we hem eens een stukje Brahms laten spelen.' Dat luk te misschien met wonderkinderen zoals Mozart, maar normaal gespro ken gaat dat niet. Bovendien heeft de muziek dan niets aantrekkelijks voor zo'n kind", legt mevr. Van Stijn uit. "Ik doe het heel anders. Het avontuur van geluid is vaak nog belangrijker dan muziek zelf. Muziek is de totaal-ervaring, maar het begint bij het wekken van de interesse voor geluiden. Mensen zeggen vaak wel 'kijk...een vogeltje', maar zelden 'hóór...een vogeltje'. Als kinderen een tekening hebben gemaakt, hoe lelijk gekrast het ook is, zeggen de ouders dat het mooi is. Maar als hun kroost met pollepels op de pannen aan het slaan is, zeg gen ze vaak: 'Hou op met die herrie'. En daar begint het afleren. Natuur lijk kun je niet lang naar zo'n geluid luisteren, maar probeer het wel zolang mogelijk vol te houden. Het kind ontdekt een nieuw geluid op die manier." Spelenderwijs laat de Sint-Philips landse muzieklerares de jonge kin deren dan ook kennismaken met geluid en muziek. "De cursussen zijn niet op pianospelen gericht, maar op het ontdekken van geluid door middel van speelgoed en sim pele instrumenten. Ik laat ze bij voorbeeld met een slagwerkstok met zachte top langs de vleugel lopen en dan mogen ze erop kloppen. Zo horen ze de klankkast galmen. Maar de kinderen mogen ook met hun vuisten op de toetsen slaan, want dat kunnen ze wel." Mevr. Van Stijn vertelt enthousiast over haar werk dat tegelijkertijd haar grootste hobby is. Nog altijd speelt ze zoveel als ze kan op haar vleugel. Ze is heel tevreden met haar lespraktijk, die ze ook in de Hoekse Waard zal aanhouden, ondanks dat ze in Sint-Philipsland woont. Het concertpodium werd door haar ook verkend, maar de plankenkoorts was onbedwingbaar. "Ze zeiden tegen me: 'Dat wordt na een poosje van zelf minder.' Maar het werd niet minder en ik dacht: Ik ben niet van plan om mezelf te gaan pesten. Zodoende ben ik daar mee opgehou den." Ze is geen voorstandster van de har de lijn, deze nieuwe Sint-Philips landse. "Je kunt niet tegen een kind zeggen: Je móet! Dan heeft het al geen zin meer in pianolessen of muziek. Voorop staat dat je er ple zier aan moet beleven. Dat geldt voor iedereen. Als je er plezier in hebt, geeft het niet eens zoveel of je het perfect uitvoert. Want oefenen wordt dan ineens ook veel leuker omdat je niet meer moet, maar wilt", vindt mevr. Van Stijn. "Luisteren is heel belangrijk. Naar de natuur, maar ook naar andere geluiden. De wereld is tegenwoordig erg gericht op het visuele, maar het auditieve (luisteren - red.) wordt wat onder schat, terwijl het misschien nog wel belangrijker is. Het begint allemaal met hele simpele dingen, een ram melend doosje, een fluitend vogeltje of een hamer. Eenvoud is essen tieel." Het hart van mevr. Van Stijn ligt bij de klassieke muziek. "Daarin ben ik opgevoed. Ik houd erg van middel eeuwse volksmuziek omdat het zo mooi eenvoudig is. Johann Sebas tian Bach vind ik niet altijd even mooi, maar wel erg interessant. Ik ben zelf vooral gek op de vroegro- mantici en laat-klassieken en met name componisten die gespeciali seerd zijn in kleine stukken zoals Felix Mendelssohn-Bartholdy die 'Lieder ohne worte' schreef', vertelt de pianolerares die echter een brede smaak heeft. "Ook sommige popmu ziek vind ik mooi. In principe moet je geen enkel vooroordeel tegenover bepaalde muzieksoorten hebben. Overal zitten slechte stukken tussen. Ook Beethoven heeft rommel geschreven; drinkliederen omdat hij aan geld moest komen. Natuurlijk zijn er wel uitzonderingen. House- en discomuziek zijn gewoon niet goed. Er is onderzoek naar gedaan en het blijkt dat de monotone en har de dreun die erin zit, slecht is voor het hart. Vaak blijkt het tempo net iets hoger te liggen dan de hartslag en van dit soort muziek raak je dan ook opgejaagd. Dat geldt overigens ook voor sommige soorten jazz. Maar verder gebruik ik toch wel eens moderne muziek tijdens de les sen. Met name blues, ook een erg eenvoudige muzieksoort, maar wel met veel gevoel." Mevr. Van Stijn geeft niet alleen les aan kleine kinderen. In principe is ze pianolerares voor jong en oud. "Vanaf het moment dat ze voor 'muziek op schoot' komen tot aan de begeleiding naar het conservatorium toe. Ik geef ook lezingen en cursus sen 'op maat' voor groepen zoals bij voorbeeld de plattelandsvrouwen of een groep zakenlui. Ik ben voor een vak opgeleid, maar voor mij is het allêrbelangrijkste om uit te dragen dat muziek leuk is. Gewoon leuk!" Wie zaterdag een rondrit met een stoomtractor wil maken, kan van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds terecht bij streekmuseum de Meestoof in St. Annaland. Daar zijn tal van activiteiten rond het thema stoommachines, waarbij alle -op brengsten bestemd zijn voor de nieuwbouw van de tweede schuur bij het museum. Er zal een stoomwals te zien zijn, een stoommachine van eind 1800 die een orgel aandrijft, een stoom trein op een baan, enz. Wie zelf een stoommachine heeft en dit bij het museum wil demonstreren, kan con tact opnemen met Henk Boer, tele foon 602054. Voor de motorliefhebbers zijn er vijf motorfietsen van voor 1940. Ook het snoepwinkeltje is weer ge opend. Op het plein voor het museum wor den er aardappelen gepoft, net als op koninginnedag in St. Maartensdijk gebeurde. En wie de juiste naam van een cavia raadt, krijgt dat diertje met de kooi. Verder vindt er verkoop plaats van oude schoolboeken, appels, beschil derde dakpannen, meekrapplantjes en advocaat volgens grootmoeders recept. Ook is er een pottebakster aanwezig. In het schoollokaal kun nen kinderen zich laten fotograferen als Ot en Sien. De rapportage van twee onderzoe ken naar bodemverontreiniging op Tholen ligt momenteel ter inzage bij de gemeente en de provincie. Het betreft in de eerste plaats een perceel in Poortvliet, op de hoek Molen- straat/Paasdijkstraat. Gedeputeerde staten willen' deze verontreiniging aanmerken als niet ernstig. Anders is het met de grond aan de Markt in Sint-Maartensdijk waarop de benzinepomp van garage De Viet heeft gestaan. Deze veronreiniging wordt wél als ernstig aangemerkt. De stichting uitvoering bodemsane ring amovering tankstations (Subat) heeft inmiddels een saneringsplan opgesteld. Spartacus, Hans Liberg, Golden Earring en Chippendales De Maagd opent op zondag 22 sep tember met een wat ongebruikelijke voorstelling. Het klassieke ballet Spartacus van de Rus Grigorovisch wordt uitgevoerd door het acade misch opera- en balletgezelschap van Novosibirsk. Het verhaal gaat over de slaaf Spartacus die tegen het Romeinse rijk in opstand komt. Naast deze voorstelling zijn er nog zes balletten waaronder Het Zwa- nenmeer van Tjaikovski op 10 november en Junglebook op 19 april. De musicals staan ook in de belang stelling bij De Maagd. Er worden er maar liefst acht gepresenteerd. Op 10 december wordt de beroemde musical Hair gespeeld, exact een week later gevolgd door The Glory of Gospel. Op 12 en 13 april wordt de. bekende musical 'Singin' in the Rain' (met Gene Kelly) in een nieuw Nederlands jasje gestoken. Overi gens wordt ook hier het titelnummer echt in de stromende 'regen' gezon gen. Daarvoor stroomt er in het theater duizend liter water naar beneden. Operaliefhebbers kunnen hun hart ophalen in zeven voorstellingen. Op 12 oktober voert de Staatsopera van Tatarstan Tosca' van Puccini op. Op 2 november kan men hetzelfde gezelschap bewonderen in 'Pique Dame', een zelden uitgevoerd werk van Tsjaikovski. Des te bekender is de opera De Parelvissers. De stich ting Bredase Opera en de Opera Til burg voeren op 10 april dit werk van Bizet uit. Nabij ligt de operette. Daarvan worden er echter maar twee opgevoerd. Op 6 april Der Graf von Luxemburg van Franz Léhar en op 9 november Viktoria und ihr Husar van Paul Abraham. In de klassieke muziek heeft De Maagd veel te bieden. De bekend- sten die er optreden zijn André Rieu die op 14 januari het podium betreedt en Jaap van Zweden die met orkest een concert geeft op 22 april. Lichte muziek neemt een grote plaats in het programma in. Daarbij zijn legio grote namen zoals Rob de Nijs (27 september), Golden Earring (15 januari) en BZN (29 mei). Voor de liefhebbers van lichte jazz zijn de Gevleugelde Vrienden present op 25 januari. Overigens moeten Louis van Dijk en mr. Pieter van Vollen hoven het zonder de derde vriend Orgel- en vioolconcert. In de Her vormde kerk te Steenbergen geven organist en clavecinist Clemens Oomen en blokfluitiste Jacqueline Ockers een concert op zaterdag 17 augustus. De uitvoering begint om half drie en de toegang is gratis. Pim Jacobs doen. Ook de Vlaamse muzikant Willem Vermandere vormt een welkome afwisseling in het programma. Hij musiceert, zingt en vertelt zijn verhalen in het dialect op 15 februari. Een ander verhaal is The Deep River Quartet waarvan de leden op 16 mei hun vocale kwali teiten zullen laten horen. In de cabaret-hoek zijn drie grote namen te vinden. Tineke Schouten brengt op 26 oktober een revue in de stijl van de grote Nederlandse tele visieshows uit het verleden onder de titel 'Lach Vegas'. Paul Haenen brengt het publiek op dinsdag 3 december op eigen humoristische wijze de avond door. Als afsluiter van het seizoen heeft De Maagd twee avonden muzikaal cabaretier Hans Liberg geboekt. Met zijn inter nationaal getinte en geestige, muzi kale reis bekritiseert Liberg de rages rond André Rieu, Muziek voor 'Meloenen' en de neergang van de klassieke cd's. Muziek met humor gebracht. De Maagd brengt dit seizoen negen toneelstukken. Maat voor maat - opgevoerd door het Zuidelijk- Toneel - is een cynisch, decadent stuk over sexuele begeerte in de zedenloze stad Wenen. Stomme Koe! is de titel van een bijtend toneelstuk over riooljournalistiek geschreven door Ben Elton (bekend van The Youn Ones en Blackadder). Het Haarlems toneel brengt dit stuk op 20 maart op de planken. Een bewerking van de legendarische roman De Stille Kracht van Louis Couperus kan men op 24 mei gaan bekijken in De Maagd. Achttien acteurs laten de koloniale tijd in Nederlands-Indië herleven. Folklore is er ook in Bergen op Zoom. Op 21 februari kan men in De Maagd kennismaken met de authentieke flamenco uit Spanje. De groep Fiesta Gitana brengt de essen tie van deze Spaanse oerdans tot uiting. Een totaal andere uiting, maar wellicht inmiddels wel folklo re, is een optreden van de Chippen dales. Deze 'gespierde droomhelden' brengen op 12 en 13 november hun dynamische show 'Wild, Hot and Oh So Sexy'. Tenslotte heeft De Maagd ook aan de jeugd gedacht. Er zijn diverse familievoorstellingen waaronder de jeugdmusical Rats! op 29 december die gaat over de rattenvanger van Hameln. Hierin komt een gevarieerd aanbod aan muziek voorbij van hou se tot heavy metal. VOF de Kunst geeft op 19 februari met 'Dag Giraf het eerste popconcert voor de aller kleinsten (vanaf vier jaar). Maar ook ouderen zullen van de bekende lied jes van Annie M.G. Schmidt en VOF de Kunst kunnen genieten. Het echtpaar Van Doorn-Hage woont al 58 jaar onderaan de Poortvlietsedijk aan de rand van Scherpenisse. Het echtpaar Van Doorn woont nog steeds zelfstandig in het huis onder aan de Poortvlietsedijk dat ze 58 jaar geleden hebben laten bouwen. Ach ter kijk je kilometersver de Scherpe- nissepolder in. Op tien meter van het raam grazen de schapen. "Ik had best eens verder willen kijken, bij voorbeeld in Groningen. Maar mijn man wilde hier niet weg", vertelt mevrouw Van Doorn. Ze heeft twee keer per week hulp voor het zware werk, maar kan de rest nog zelf beredderen. "Als ik niet meer zou hoeven koken, zou dat voor mij heel wat werk wegnemen. We staan al sinds december op de wachtlijst van de warme-maaltijdvoorziening." Dat het zolang moet duren, klopt volgens mevrouw Van Doorn van geen kanten. "Ze willen van de thuiszorg hier komen koken, maar dat is volgens ons geen oplossing." Bijna zeventien waren Van Doorn en zijn latere vrouw toen ze verke ring kregen. "Het begon op de ijs baan, op het vleitje achter de molen." Hij was de zoon van de gemeentesecretaris, zij de dochter van boer Hage van Dijkzicht in Westkerke. Van Doorn, die nog een oudere broer had, bezocht in Haar lem de HBS. Daarna werd hij volon tair op de secretarie in zijn geboorte plaats. Zijn latere vrouw - "ik was de oudste, maar mijn twee broers en mijn zus zijn inmiddels overleden" - ging twee jaar naar de ulo in Tholen en volgde naderhand in Sint-Maar tensdijk cursussen van de ZLM. Voor haar trouwen hielp ze op de boerderij: koeien melken, boter maken en verkopen. In 1936, het jaar dat ze door burge meester Klos werden getrouwd volgde Van Doom zijn vader (die was afkomstig van Krabbendijke) op als gemeentesecretaris en ont vanger. Het paar betrok een woning aan de Hoge Markt. "De huur was vier gulden per week en ik betaalde om de drie maanden. Mijn man ver diende toen 1400 gulden op een jaar", weet mevrouw Van Doom nog. "Het was een slechte tijd", aldus haar man. "De werkeloosheid van nu is daar maar kinderspel bij." De Scherpenissenaar stelt dat je zag hoe jonge mensen onder die omstan digheden vergiftigd werden door de denkbeelden van Hitier. Toen het dorp in de loop van de oorlog een NSB-burgemeester kreeg, was het helemaal oppassen geblazen, maakt hij duidelijk. Inmiddels woonde het gezin Van Doom aan de rand van het dorp, vlakbij de watertoren. Maar door de inundatie moest men evacueren. Naar Tholen, waar de gemeenteadministratie werd onder gebracht. Toen eind oktober het schieten op de Halsterseweg begon door de naderende geallieerden, keerde het gezin Van Doom terug naar Scherpenisse. "Laten we nooit de Amerikanen en Canadezen ver geten die hun leven gaven voor onze vrijheid", aldus Van Doom. Na de bevrijding werd burgemeester Schuller van Sint-Maartensdijk ook in Scherpenisse aangesteld en tot aan de herindeling van het eiland Tholen in 1971 deelde het dorp de burgemeester met de smalstad. Bij het verdwijnen van de zelfstandig heid - door burgemeester Bouwense allerminst toegejuicht - werd de 60- jarige Van Doom op wachtgeld gezet. Hij deed daarna nog wel kort enkele speciale taken voor de nieu we gemeente. Zowel de heer als mevrouw Van Doorn droegen hun steentje bij aan het verenigingsleven in Scherpenis se. Hij stond aan de wieg van de ijs- club en was begin jaren zestig mede oprichter en eerste secretaris van voetbalvereniging SPS. De club benoemde hem later tot erelid. Ook was hij betrokken bij de stichting Volharding, die een sportveld en een neutrale kleuterschool in Scherpe nisse wilde realiseren. Het gebouw is naderhand overgedragen aan de vereniging Philadelphia. Mevrouw Van Doom was tientallen jaren betrokken bij de bibliotheek die voortkwam uit de hervormde meisjesverenjging. Dat deze biblio theek uiteindelijk de school moest verruilen voor een deel van het voormalige gemeentehuis en uitein delijk opging in één eilandelijke stichting, zit haar nog altijd niet lek ker. Dat blijkt wel uit haar woorden. Mevrouw Van Doom was verder actief in de hervormde vrouwen groep, de stichting gemeenschap eiland Tholen - "daaruit is de dorps gemeenschap voortgekomen" - en de bejaardensociëteit. Het diamanten paar kijkt terug op een arbeidzaam leven en houdt de ontwikkelingen van de tegenwoor dige tijd nog altijd in de gaten. "Ze hebben ons als kinderen alle moge lijkheden gegeven om te leren", ver telt de oudste zoon L.J. van Doom, die sinds enkele jaren deel uitmaakt van provinciale staten. Het drugsgebruik op Tholen is wel iswaar laag vergeleken bij grotere steden, maar het ZCAD constateert dat het onder jongeren wel groter is dan normaal verwacht zou worden. Bijkomend probleem is dat deze jongeren niet bij het ZCAD terecht komen voor hulp. Daaróm wilde het consultatiebureau ook in Tholen een preventieprogramma starten, maar daar is vooralsnog niets van terecht gekomen. Ook van gemeentewege is er nog niets bekend over een dergelijk pre ventieplan. "Wij hebben er nog niets van vernomen", zegt welzijnsambte- naar A.G. van de Sande. "En voor zo'n plan zal het ZCAD toch het voortouw moeten nemen. Ik weet ook niet of zoiets hier noodzakelijk is. Er is meerdere malen gesproken over de drugsproblematiek. Maar die is hier toch vrij beperkt. Dan kun je ook de alcohol wel noemen." Toch heeft de gemeente wel ijzers in het vuur. "We doen mee met een onlangs opgerichte werkgroep op de Bevelanden. Die gaat onderzoek doen naar het drugsgebruik, de pro blemen en wat er eventueel aan te doen is. Tholen wordt ook in het onderzoek meegenomen", vertelt Van de Sande. Ook het ZCAD constateert dat alco hol een groot probleem is. Tholen scoort hoger dan het landelijk gemiddelde. In Nederland zoeken dertien op de 10.000 inwoners hulp in verband met alcoholverslaving. In Tholen zijn dat er vijftien. In totaal heeft het ZCAD 52 cliënten in Tholen. Met name rond de uitgaans centra in Sint-Annaland komen er de laatste jaren veel meldingen van overlast. De politie noemt deze pro blemen veel groter dan de drugs overlast. "In vergelijking met een paar jaar geleden is er wel degelijk een toename te constateren. We heb ben als politie meer bemoeienis met drugsgebruikers. Zo'n drie jaar gele den hoorde je er nog nauwelijks van. Maar een stijging ten opzichte van vorig jaar kunnen wij nu niet consta teren", zegt politievoorlichter M. Verkerke. "Het alcoholprobleem is veel groter op Tholen. Dat is cul tuurgebonden. Het is nu eenmaal zo dat alcohol geen taboe is en drugs wel. Als je je een stuk in je kraag drinkt, wordt dat sneller geaccep teerd dan wanneer je met drugs in aanraking komt. Dan ben je al gauw gebrandmerkt. Dat is op Tholen gewoon zo. Daarom voeren we al jaren stringente controles uit op alcohol in het verkeer en we geven voorlichting. Dat moet ook zo blij ven, want het blijkt dat er nog steeds bij veel ongevallen met gewonden alcohol in het spel is." Na een aantal moeitevolle jaren is zondag op 72-jarige leeftijd Theunis Aarnoudse uit Oud-Vossemeer overleden. Hij had van 17 april 1973 tot 1 mei 1990 voor de Staatkundig Gereformeerde Partij zitting in de gemeenteraad van Tholen, als opvolger van C. Boender uit Tholen. "Aarnoudse was vooral een man die zich bewust was van zijn kleinheid in het wereldgebeuren. Hij nam principiële standpunten in op een manier die starheid en onbegrip voor het standpunt van anderen mis te", zei burgemeester H.A. van der Munnik destijds bij het afscheid. De Vossemeerder ontbrak toen zelf wegens ziekenhuisopname; zijn gezondheidstoestand was voor hem een belangrijke reden om met het raadswerk te stoppen. Eind 1988 droeg Aarnoudse het fractievoorzit terschap - na 14 jaar - al over aan J. van der Jagt. Bij die gelegenheid sprak raadsnestor J. de Bres van de PvdA hem toe. Hij typeerde de Vos semeerder als "een man van weinig woorden, van zijn standpunten getuigend in woord en daad, in zijn politieke lijn zuiver principieel gericht, met een volstrekt open, eigen gezicht." Naast zijn raadswerk was Aarnoud se bijna veertig jaar lang actief als diaken en scriba van de Christelijk Gereformeerde Kerk in zijn woon plaats. Binnen de SGP vervulde hij de rol van voorzitter van de kiesver eniging Oud-Vossemeer en bestuurslid van de statenkring Tho len. Ook van de School met de Bij bel in Oud-Vossemeer was hij bestuurslid (secretaris, voorzitter), alsmede van de christelijke mavo in Tholen. En 25 jaar lang, van 1967 tot 1993, was de Vossemeerder bestuurlijk betrokken (voorzitter) bij het bejaardencentrum De Schutse in Sint-Annaland. Theunis Aarnoudse wordt vanmid dag in zijn woonplaats Oud-Vosse- meer begraven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3