Waterspeelplaats en muziekpodium als een impuls voor heel het dorp Grof vuil wordt apart opgehaald Provincie stopt ruim 7 ton in Zeelandkaart Werkgroep moet kinderen afwijzen §XW^ c\~X> AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Voetballende honden op de braderie in St. Annaland Zekatel komt 18 augustus met Sport 7 Grote belangstelling voor kindervakantieweek AJP Hergebruik van t.v.-toestel!en Nico van den Boezem wiltotaalplanvoor Oud-Vossemeer: Tholen kijkt naar plek jeugd Donderdag 8 augustus 1996 52e j aargang no. £9 V^if/Oor'n Bij het parkeerterrein in de Raadhuisstraat te Qud-Vosse- meer staat Nico van den Boezem te wachten. Het is het hart van het dorp maar een bankje om te zitten is er niet. "Het valt op dat het plein niet uitnodigt om er te blijven, hoewel het op zich een mooie plek is. Er is geen bankje, er is weinig om naar te kijken. Het heeft geen centrum functie. Men steekt over en loopt door," zegt hij. Weinig herkenbaars Jantje Beton Taptoe Tholenaren kunnen daarvoor gemeente bellen Vanaf september - als de nieuwe vuilniswagen er is - haalt de Thoolse reinigingsdienst het grof vuil en het gro ve tuinafval afzonderlijk op. De grof-vuilroute wordt maandelijks gereden, die voor het tuinafval zes keer per jaar. In beide gevallen komt de vuilniswagen op afroep langs. Er hoeft niet afzonderlijk voor betaald te worden. Het blijft mogelijk om dit afval zélf bij de gemeente werkplaats in Scherpenisse af te leveren. Heffing Deze week De kindervakantieweek die jaarlijks in Anna Jacobapol- der wordt gehouden is populair. Dinsdag begonnen 58 kinderen van 4 tot en met 12 jaar aan het driedaagse eve nement, bijna aan het eind van de schoolvakantie. Dat waren tien deelnemers meer dan vorig jaar. X Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Jaarlijks worden in Zeeland naar schatting 13.500 televisietoestellen bij de vuilnis gezet. Een groot deel van de materialen is opnieuw te gebruiken en daarom is een demon tageproject opgezet dat tot eind december loopt. Tholenaren kunnen afgedankte t.v.-toestellen afgeven bij het gemeentelijk depot aan de Langeweg in Scherpenisse. Dat is op werkdagen geopend van 8 tot 12 en van 13 tot 15.45 uur, en elke laat ste zaterdag van de maand van 8 tot 12 uur. Drie Schotse collies uit Groningen die voetballen, zijn zaterdag de spe ciale attractie op de St. Annalandse braderie, die van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds georgani seerd wordt. Voor het eerst is er 's morgens van tien tot twaalf uur een kinderbraderie aan de westkant van de Ring. 's Middags zijn daar gratis spelletjes, die door verschillende verenigingen worden georgani seerd: een tennisspel, doelschieten, steltlopen en andere kinderspelen. Men kan ook straattekenen, naar de poppenkast kijken en de allerklein sten kunnen een duik in de grabbel ton nemen, waarbij men altijd prijs heeft. Streekmuseum de Meestoof heeft aan de Bierensstraat speciale attracties, waarbij de stoommachine centraal staat. De St. Annalandse winkeliers pre senteren zich op de traditionele bra derie in de Voorstraat, Ring en Nieuwstraat. Daarnaast zijn er diverse verenigingen als tafeltennis vereniging Smash, de Plattelands vrouwen, Vogelvreugd, de Zeebaars en het Rode Kruis die met raadwed- strijden en attracties de bezoekers proberen te vermaken. De koninklij ke fanfare Accelerando treedt aan het eind van de braderie op. Kabelexploitant Zekatel geeft vanaf zondag 18 augustus de nieuwe com merciële sportzender Sport 7 door. De abonnees met een volledig pak ket kunnen de televisiezender ont vangen op frequentie 552.25 MHz op kanaal 31+. "Het programma is voorlopig gratis totdat de doorgifte via decoders plaats gaat vinden", zegt chef A.L. Brasser van Zekatel. "Wanneer de decoders ingevoerd worden is nog niet bekend, maar dan praat je over maanden en zeker niet over jaren. Het tarief is ook nog niet bekend." Eerder was er sprake van dat Sport 7 tot 1 oktober gratis zou worden doorgegeven. Daarna moet men er zich apart op abonneren. Brasser verwacht niet veel proble men vanuit de gemeenten. In som mige gemeenteraden, ook in die van Tholen, is de vraag gerezen of het toelaten van Sport 7 op het kabelnet wenselijk is. Dit in verband met eventuele oneerlijk concurrentie tegenover andere omroepen. De gemeente Tholen heeft echter Zeka tel gemachtigd voor wat betreft de indeling van het kabelnet. "Wij ver wachten geen problemen, zeker niet zolang het gratis is. Daarna zouden er wel eens wat vragen vanuit som mige gemeenten kunnen komen. Het overleg met de gemeenten komt momenteel op gang", zegt Brasser. Nico van den Boezem zou het plein in de Raadhuisstraat, aantrekkelijker willen maken: een plek om te verblijven. Voor volwassenen, jongeren en kin deren zou niet alleen het centrum van Oud-Vossemeer aantrekkelijker gemaakt kunnen worden, maar heel de woonkern, vindt Van den Boe zem, de maker van het kunstwerk de Vier Vrijheden op het grasveld van de hervormde kerk. Met het geld (596.000 gulden) uit de erfenis van D.C. van 't Hof-Quist zou Oud-Vossemeer zich kunnen gaan onderscheiden van andere dor pen op het eiland, stelt de kunste naar. Naast zijn vrije werk, heeft Van den Boezem zich gespeciali seerd in het ontwerpen en maken van speelplastieken en straatmeubi- lair, en het adviseren bij de inrich ting van speelterreinen en de open bare ruimte. Van den Boezem ontvouwt zijn plan voor Oud-Vossemeer een week voordat de termijn sluit voor vereni gingen en inwoners van het dorp om ideeën voor de besteding van de erfenis in te dienen. Van den Boe zem is zelf geen inwoner van het dorp. De Middelburger kent het dorp wel een beetje vanwege zijn kunstwerk. En in Tholen en Poort vliet heeft hij speeltoestellen gemaakt (o.a. bij De Kraal). Wat nu voorgesteld wordt door ver schillende verenigingen en burgers uit Oud-Vossemeer zou volgens Van den Boezem in een 'totaalplan' Volgende maand zal het college van burgemeester en wethouders beslissen of er geld beschikbaar komt voor het inrichten van ontmoe tingsplekken voor jongeren. De stichting jeugd-en jongerenwerk wil zo'n jongeren ontmoetingsplek (j.o.p) in de Kotterstraat in Tholen ver wezenlijken. Volgens het jeugd-en jongerenwerk zijn er voor de categorie oudere jeugd vanaf 12 jaar te weinig plaatsen waar ze terecht kan. Nu wordt er op straat gevoetbald of bezoekt de jeugd speelterreinen die voor jonge kinderen bedoeld zijn. Aanleiding om een verzoek voor een jongeren- ontmoetingsplek in te dienen is de overlast die jongeren veroorzaken in de Kotterstraat. Daar wordt op straat gevoetbald. Ook in het plantsoen bij de Kreeftenstraat ondervinden bewoners over last. Het inrichten van een ontmoetingsplaats kost geld. Becijferd is dat er ongeveer een ton mee gemoeid is. Het terrein dient verhard te worden, er moeten bankjes komen en een speelveld voor bijvoorbeeld basket bal of voetbal. Ruimte is er overigens wel in de Kotterstraat, namelijk in het plantsoen naast de supermarkt. Als b. en w. een besluit hebben genomen zal het voorstel besproken worden in de commissie welzijn en onderwijs, waarna de raad zich over de materie zal buigen. Verwacht wordt dat dit voor het eind van het jaar zal gebeuren. Geld voor een dergelijk project is niet opgenomen in de investerings planning. Het speelt overigens niet alleen in Tholen. In Sint-Maartens dijk zou ook plaats zijn voor een j.o.p., aldus een woordvoerder van de gemeente. voor het dorp uitgewerkt kunnen worden. Dat zou zijn bemoeienis met het geheel kunnen zijn. Van speelplek voor kinderen, van prulle- bak tot lantaarnpaal, van beplanting tot het geleiden van het verkeer aan toe. "Ik heb begrepen dat een zwembad te duur is, maar er kan wel een waterspeelplaats gemaakt worden voor kinderen." Als voorbeeld laat Van den Boezem een foto zien van een dergelijke speelplaats die naar zijn ontwerp in Zoetermeer is uitge voerd. Zeker geen zwembad, eerder een vijver met een 'fontein' waar kinderen zich in kunnen vermaken. Een waterspeelplaats die verder opvalt door de vormgeving. Geen standaardprodukt uit een fabriek maar een eigentijds ontwerp van Van den Boezem zelf. En dat is wat de kunstenaar mist in Oud-Vossemeer. "Er is weinig her kenbaars. Er zijn hier weinig bijzon dere dingen te zien. Datgene wat dit dorp iets speciaals kan verlenen, ontbreekt. Iets was Oud-Vossemeer tot Oud-Vossemeer maakt, zodat het niet lijkt op Stavenisse of Sint- Annaland. En dat is een gemis voor de samenleving, toch?" Samenhang is een sleutelwoord in de benadering van Van den Boezem. Als de voorstellen die tot nu toe zijn gedaan, worden uitgevoerd, ont breekt volgens hem die samenhang. De speeltuinvereniging wil een kik kerbadje, enkele burgers pleiten voor de aanleg van een skeelerbaan, de judovereniging wil matten, etc. "Dan worden het incidentele oplos singen. Ik zoek juist naar verbinden de elementen, naar een samenbin dende structuur. Iets wat ook aan trekkelijk is om naar te kijken." Van prullebak tot zitbankje, van speel toestel tot de aanplant van struikjes. Alles is mogelijk in het plan van Van den Boezem. Ook in materiaal keuze zijn geen beperkingen. Hout, graniet en metaal behoren tot de mogelijkheden. Van de Boezem (61) zou zijn plan als een 'raster' over het dorp willen leggen in over leg met de burgers en verenigingen. (Overigens pleitten vijf verenigin gen en het Oranjecomité voor het instellen van een commissie om de rente van het geld jaarlijks te verde len). Een stedebouwkundige aanpak is van den Boezem niet vreemd. Onlangs is hij gevraagd om een wijk in Amsterdam-Noord op te krikken en een woonwijk in Oosterhout in te richten met speelobjecten. Maar ook dichter bij huis wordt hij om advies gevraagd, zoals bij de inrichting van de Bergse Plaat in Bergen op Zoom. Hij maakt bankjes, ontwerpt vijvers, terrassen, richt pleinen, straathoeken en oversteekplaatsen in. Van den Boezem heeft jarenlange ervaring op het gebied van speeltoe stellen. Verschillende keren is hij onderscheiden voor zijn ontwerpen en materiaalkeuze. Zo ontving hij een prijs van Jantje Beton voor een waterspeelplaats in Middelburg waar ook kinderen in een rolstoel gebruik van kunnen maken. In 1986 kreeg hij de Nederlandse prijs voor het beste ontwerp van speelobjecten en straatmeubilair. In de beoorde ling werd gekeken naar prijs, veilig heid en onderhoud. "Veiligheid is belangrijk. De normen van het ministerie worden strenger. Er zijn nogal wat verouderde toestellen. Ook door zelfbouw, voldoet niet alles aan de voorschriften." Van den Boezem heeft ook speeltoestellen gemaakt die verplaatsbaar zijn. "Die kun je gebruiken om gaten in de bebouwing te vullen, totdat het gat definitief is opgevuld." Voorbeelden daarvan waren er tot voor kort aan de Ring in het dorp. "Vaak zie je dat er alleen auto's worden geparkeerd, maar het kan voor kinderen een leu ke speelplaats zijn. Je haalt het weer weg als er een oplossing voor de plek is gevonden. Dan wordt -in dit geval- de Ring weer gesloten." En het maken van bijvoorbeeld een podium in de open lucht voor de plaatselijke muziekvereniging, kan ook voor andere doelgroepen geschikt zijn, zo redeneert Van den Boezem. "Het kan ook een ruimte voor kinde ren zijn om in te spelen, of als ont moetingsplaats voor de jeugd die nen." Volgens Van den Boezem kan zijn plan alleen maar samen met de bevolking en de gemeente Tholen uitgevoerd worden. "Je moet via een enquête bijvoorbeeld uit zoeken waarde knelpunten liggen. Die weet de eigen bevolking het beste." In het plan van Van den Boezem zal reke ning gehouden worden met de func ties die bijvoorbeeld het plein voor het ambachtsherenhuis heeft voor de kermis, de taptoe en de weekmarkt. Het versterken van de centrumfunc tie is volgens Van den Boezem ook voor de middenstand belangrijk. "De mensen moeten boodschappen doen weer leuk gaan vinden en het niet alleen zien als pure noodzaak. Maar het moet ook een impuls zijn voor het hele dorp. Voor de midden stand is dat zelfs een noodzaak." Van den Boezem hoopt op reacties uit de bevolking. "Ik denk dat je het op deze manier aan moet pakken. Zo'n plan rolt niet zomaar van de tekentafel. Ik ben geen architect die met een vast idee aankomt, noch een ambtenaar van de gemeente. Ik kom met iets nieuws, maar de inwoners moeten zelf hun wensen kenbaar maken. Het is een voordracht uit de bevolking, die in zee gaat met de ontwerper om een plan te maken waar al de aangedragen ideeën inzit ten zodat er een samenhang ont staat." De gemeente heeft meerdere rede nen om de extra ophaalritten in te voeren. Bij de vuilverbranding in Moerdijk - waar vanaf deze maand op proef afval wordt aangeleverd - moeten grof en fijn materiaal apart aangeboden worden. Daardoor valt aan een afzonderlijke grof-vuilroute niet te ontkomen. Grof vuil bij de grijze container gaat zodoende tot het verleden behoren. De levering aan Moerdijk wordt 1 februari vol gend jaar definitief. Dat ook het grove tuinafval apart opgehaald gaat worden, heeft ermee te maken dat nog meer groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden ingezameld moet worden dan al het geval is. Landelijk wordt uitgegaan van een fifty-fifty verdeling. Op dit moment is de verhouding op Tholen echter 31% gft en 69% restafval. Vorig jaar werd perThools huishou den wekelijks gemiddeld 6,2 kilo gft aangeleverd. Het grove tuinafval dat niet in de groene rolemmer past, zoals snoei- hout, wordt nu meegenomen met het legen van de grijze rolemmers. Het kan namelijk ook niet verwerkt wor den in de composteerinrichting in Nieuwdorp. Een aparte route hier voor betekent niet alleen een verder gaande scheiding van afval, maar ook een tijdsbesparing op de dagen dat de grijze rolemmers geleegd worden. Het snoeihout kan door de gemeente zelf gecomposteerd wor den, óf versnipperd en daarna elders gecomposteerd worden. Mensen die grof vuil of grof tuinaf val hebben, kunnen vanaf september naar de gemeente bellen. Op de vastgestelde dag wordt het afval dan opgehaald. Eenzelfde systeem voor grof vuil kent bijvoorbeeld de gemeente Roosendaal, zij het dat daar de route niet maandelijks maar wekelijks wordt gereden. Ook in deze Brabantse gemeente hoeft de beller niet apart te betalen. De kos ten van de uitbreiding van de reini gingsdienst worden via de afval stoffenheffing over alle Tholenaren verrekend. Die heffing is op Tholen op dit moment 213,60 gulden. Het Zeeuw se gemiddelde ligt op 302 gulden en landelijk wordt 366 gulden per huis houden betaald voor de afvalver werking. TV-sterren nemen programma monumentendag op bij korenmolen in Stavenisse Diamanten echtpaar Van Doorn uit Scherpenisse woont al 58 jaar in hetzelfde huis Drugsgebruik Thoolse jeugd hoger dan normaal Sint-Philipslandse pianolerares leert peuters al dat musiceren leuk is Nieuwe attracties vormen trekpleister op braderie in Sint-Maartensdijk Vroeg lammetje in Poortvliet is 'puur natuur' Vossemeerse amazone Suzanne Reinerman pakt Zeeuwse titel in L-dressuur EEN WILDE HENGST MOET GEEN VURIG VEULEN GROOT BRENGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De provincie Zeeland draagt op drie jaar tijd totaal 705.000 gulden bij aan het project met de Zeelandkaart. Voor deze chipkaart - waarmee allerlei diensten betaald kunnen worden - is een contract afgesloten met PTT Telecom. Laatstgenoemde zal jaarlijks de ondersteuning en vernieuwing van het toeristisch beleid in Zeeland financieel steunen. Verder zijn er bijdragen van de ministeries van landbouw en van economische zaken, van streekver voerder ZWN en van Roompot recreatie. Samen met het restant van een provinciale pot voor openlucht recreatie betekent het dat er nog eens 589.000 gulden voor het pro ject beschikbaar is. Voor de toe komst wordt gekeken naar een nog bredere toepassing van de Zeeland kaart. De kindervakantieweek werd dinsdagochtend geopend met een kamplied: 'Heel de Polder zal het weten, nou en of.' Voor de kleintjes stond een bezoek aan een speeltuin in Roosendaal op het programma, de groten maakten een fietstocht naar Oude-Tonge. En gisteren ging het richting Wassenaar voor een bezoek aan pretpark Duin- rell. "De belangstelling is erg groot," zegt Ingrid Goense van de werkgroep Dorp, "ze komen niet alleen uit Anna Jacobapolder. Er zijn ook kin deren uit Sint-Philipsland en logee tjes bij. We hebben een aantal kin deren moeten teleurstellen. Anders zou het te veel worden. We kunnen maar één bus laten rijden. Twee bus sen wordt te duur. Dat is financieel niet mogelijk want dan moet je 25 gulden gaan vragen. Dat willen we niet." Nu betalen de kinderen 15 gul den. Gisteren konden daarom niet alle kinderen mee in de bus naar Wasse naar. De werkgroep heeft bewust niet teveel ruchtbaarheid aan het evenement gegeven. "Het leeft wel. We doen het niet voor niks." Om half tien werd de vakantieweek geopend met het zingen van een kamplied op de wijs van Faria, faria en het tonen van het spandoek op het speelterrein van de basisschool. Er vielen enkele druppels regen maar dat mocht de pret niet drukken. De kinderen zongen uit volle borst, ondersteund door ouders en 15 begeleiders: 'Vrolijk is het vakantielevenl samen gaan we daarin spelensamen spe len dat is toch zo fijn/ 'k wou dat het altijd vakantie kon zijn.' Nadat de 32 jongste kinderen met auto's waren vertrokken naar Roosendaal, maakten de oudste deelnemers zich klaar voor een fietstocht van onge veer twintig kilometer naar Oude Tonge waar de kinderen kaarsen gingen maken. Onderweg werd gestopt bij de uitkijktoren op de Phi- lipsdam. Vandaag (donderdag) staat in het teken van sport en spel: slagbal, voetbal en touwtrekken, dekenrace en zaklopen. De vakantieweek wordt afgesloten met een barbecue. 'Heel de Polder zal het weten nou en ofi we hebben hier vakantiespelen dat is tofi Heel de Polder moet op z'n kopWe gaan om het hardst, de vlag moet in top.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1