Felle brand vernielt boerenschuur aan Vierdedijk Sint-Maartensdijk Nieuw hoofd voor wijkverpleging Extra geld aanleg rondweg Poortvliet Opruimen vier strandjes is niet goed bij te benen AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT '23b'} f) Vrachtwagens op braderie in St.Maartensdijk Bromfietster zwaar gewond na botsing met tractor Huis J.J.W. Breure behoudenmachines en konijnen verbrand Donderdag 1 augustus 52e jaargang nt^8jc£ Bi BU 0 7"Hf] Mido Een zeer felle, uitslaande brand heeft maandagmorgen een schuur bij de boerderij van J.J.W. Breure totaal ver nietigd. Mede dankzij een gunstige wind bleef het woon huis gespaard, hoewel de ruiten door de enorme hitte zijn gesprongen. Niemand raakte gewond. Vijf paarden die in de schuur stonden, konden zichzelf redden en ook een aantal ganzen bracht zich in veiligheid. Veel machines gingen echter verloren en ook twee konijntjes ontsnapten niet aan het vuur. Water uit sloot C. de Koning opvolgster mevr. Mul Corrie de Koning wordt per 1 oktober het nieuwe hoofd wijkzorg voor Tholen, St. Philipsland en Schouwen-Dui- veland. Zij volgt mevr. P.M. Mul uit Tholen op, die op 59-jarige leeftijd gebruik maakt van een pre-vut-rege- ling. Bij de fusie van het kruiswerk met de gezinsverzor ging was daar al een regeling voor getroffen. Hoge werkdruk Oud roest Medeleven Gemeente neemt de Stoof straat over Gedeputeerde staten willen haast maken met de aanleg van de rondweg Poortvliet. Ze stellen voor om voor vol gend jaar een krediet van ruim 3,2 miljoen gulden be schikbaar te stellen om het karwei aan te pakken. Dat blijkt uit het investeringsplan waaraan provinciale staten tijdens de begrotingsbehandeling op 8 november goed keuring moet verbinden. Doorn uit oog Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag is het braderie in Sint- Maartensdijk. Van tien uur 's mor gens tot negen uur 's avonds kan men zich vermaken met allerlei kra men en attracties. Een vereniging uit Rotterdam laat bijvoorbeeld op een terrein van zo'n 200 vierkante meter radiografisch bestuurbare minia tuur-vrachtwagens zien. Verder is er een springkussen voor de jeugd en op de Haven kunnen de jongsten in de minicars. Ook kan men een rond rit maken met paard en wagen of kruisboogschieten. Plaatselijke ver enigingen (zoals muziekvereniging Euterpe en de korfballers van Emer- go) geven eveneens acte de présence net als enkele eilandelijke vereni gingen zoals de Anib en het welfare- werk van het Rode Kruis. De Thool se band LOZ (Lawaai op Zolder) laat vanaf zeven uur 's avonds van zich horen op de Markt. De inwen dige mens kan versterkt worden met een hapje (zoals oliebollen) en een drankje. Voor wie een prijs wil win nen, zijn er diverse loterijen en spel letjes zoals darts en schieten. De 17-jarige bromfietster A.v.d.S. uit Sint-Annaland raakte dinsdag avond zwaar gewónd bij een botsing met een tractor op de Langeweg te Sint-Annaland. Ze liep vier botbreu ken op aan haar rechterbeen. De bromfietster kwam omstreeks zeven uur vanuit Sint-Annaland en reed in de richting van Poortvliet. Ter hoog te van de veiling stak ze de weg over met de bedoeling het voor haar links gelegen fietspad op te rijden. Ter wijl ze overstak, botste ze tegen een tractor bestuurd door de 33-jarige L. uit Poortvliet. Het meisje schoot met haar bromfiets onder de tractor en viel een aantal meters verder op het veilingterrein, waarbij ze ernstige verwondingen aan haar been opliep. Dokter Janssen uit Sint-Maartens dijk verleende eerste hulp. De Sint- Annalandse werd - met ook dokter Janssen in de de ambulance - naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht, waar ze met spoed geopereerd werd. De brom fiets werd bij het ongeval totaal ver nield. De tractor liep lichte schade op aan de voorzijde. Vlasdag Dreischor. Zaterdag 17 augustus wordt in Dreischor de vlas dag gehouden. Van oudsher is vlas een belangrijke teelt in Dreischor. Op de vlasdag zijn rond dit thema allerlei evenementen opgezet. Behalve de historie van de vlasver werking is er ook muziek, dans, cabaret, diverse demonstraties, kin derrommelmarkt en hobbybeurs. Ook 's avonds is er nog een optreden van de Scaldis Jazzband. De vlasdag begint om tien uur. Er was geen blussen aan heffelle vuur dat de schuur van landbouwer J.J. W. Breure verteerde. Brandweerlieden hielden de omgeving scherp in de gaten. Op de voorgrond wethouder J. Versluys en hoofdagent C. Schaart met enkele omstanders. Omstreeks half twaalf ontdekte mevr. J. Breure de vlammen en waarschuwde meteen de brandweer. Brandweerman W.J. van Popering uit Sint-Annaland was als eerste ter plaatse als officier van dienst. Het korps Sint-Maartensdijk was het eerst gewaarschuwd en rukte uit onder leiding van bevelvoerder J. Dorst. Het was de eerste grote brand onder zijn bevel. Hij verving C. v.d. Hoek die op vakantie was. De situa tie werd als 'middelbrand' ingeschat en daarom werd ook de blusgroep Sint-Annaland erbij gehaald die drie minuten later arriveerde. De waterwinning kostte wat impro visatie. Brandkranen waren er niet voorhanden. Met twee losse pom pen en de beide brandweerwagens Veer is niet zo enthousiast over deze Mevr. De Koning is momenteel werkzaam in de Hoekse Waard. In Noord-Zeeland krijgt ze drie wijk teams onder haar hoede: één voor Tholen/St. Philipsland en twee op Schouwen-Duiveland. Mevr. Mui, die voorheen in het centrum thuis zorg te St. Maartensdijk werkte, was oktober vorig jaar al naar het kan toor Zierikzee gegaan om van daar uit het kruiswerk in beide regio's te coördineren. Ook mevr. De Koning gaat vanuit Zierikzee werken. Tot 1 oktober neemt mevr. Korstanje waar, aangezien mevr. Mul haar werkkring nu al beëindigd heeft. Volgens adjunct-directeur J. v.d. Veer van Oosterschelde thuiszorg is er momenteel een hele hoge werk druk in de wijk. "De vraag neemt toe, maar de personeelsbezetting blijft hetzelfde." Oosterschelde thuiszorg, waaronder ook Zuid- en Noord-Beveland val len, krijgt per 1 september wel 5,5 banen extra die ingevuld worden door langdurig werklozen, maar v.d. zogenaamde Melkert-banen, ge noemd naar de minister van sociale zaken en werkgelegenheid. "Mel kert-banen zijn er voor eenvoudige klusjes en niet voor hoog gekwalifi ceerde krachten in de wijkverple ging. We moeten ons nog over de invulling van die 5,5 banen beraden, maar we zijn er niet vreselijk geluk kig mee, in tegenstelling tot onze collega's op Walcheren. Een echte opsteker vinden wij het niet. We hadden liever het geld ontvangen, zodat we zelf op zoek konden gaan naar gekwalificeerde krachten voor verzorging en verpleging. Zelfs voor huishoudelijk werk vinden we Mel- kert-banen niet geschikt. Het gaat echt om ongeschoold werk voor aanvullende werkzaamheden. Bij de administratie van het centrum thuis zorg in St. Maartensdijk hebben we een Melkert-baan voor de adminis tratie. Dat werkt prima. We hebben eerder ook Joegoslaven op Tholen aan een baan in de thuiszorg gehol pen, maar hoog gekwalificeerde krachten in de zorgsector hebben we onvoldoende", aldus v.d. Veer. haalde men het water uit een sloot in de vlakbij gelegen Meliasweg. Deze sloot was vorig jaar met de werk zaamheden voor het basisplan zoet watervoorziening van het water schap nog verbreed. Eén pomp (de nieuwe van Sint-Annaland) stond aan de Meliasweg en de andere op het erf van Breure. De slangen wer den over de Vierdedijk gelegd. De hogedruktank van de brandweerwa gen van Sint-Maartensdijk was net leeg toen de watervoorziening van uit de Meliasweg klaar was. Zodoende kon men direct verder met spuiten. Het waterschap zette een aantal stuwen open waardoor er meer water in de sloot kwam. Vier stralen hoge druk en zes stralen lage druk werden ingezet om het vuur te bedwingen. In de schuur stonden vijf paarden, twee konijnen, een paar ganzen en een aantal machines. Op de zolder lag een forse partij hooi, stro en lucerne. De paarden konden vrij in en uit lopen en zochten op tijd de veilig heid van een weitje naast de boerde rij. Daar liepen ze onrustig snuivend heen en weer en mevr. Breure leidde ze naar een andere wei, dicht bij de dijk, die iets verder van de branden de schuur lag. Het gros van de land bouwmachines die in de schuur stonden, ging in rook op. Voor de rest brandde het pand, met het uiterst brandbare hooi, stro en hout totaal uit. De brandweer probeerde niet om het vuur te blussen, maar concentreerde zich op de omgeving om zo te voorkomen dat er nog meer in vlammen op zou gaan. "Er was gewoon geen denken aan om te gaan blussen", vertelt Van Popering. "We hebben het huis nat gehouden en pas toen we voldoende water kregen, zijn we gaan blussen." De hitte van het vuur was zo intens dat het publiek (dat zich in groten getale op de dijk had verzameld) het er zelfs warm van kreeg. Dankzij de zuid westenwind ging het vuur niet naar het woonhuis en de andere schuur toe, maar richting het land. Daar stond geen droog gewas dat vlam kon vatten. De brand was kort maar hevig. De golfplaten op het dak smolten door de hitte en het vuur vrat zich een weg naar buiten. Het gebouw stortte nagenoeg helemaal in. Na ongeveer een half uur was men de brand meester, maar het nablussen duurde nog de hele dag. De brandweer moest met een kraan tje nog het één en ander zelf omver trekken en wat brandend materiaal uit elkaar halen. Wethouder en loco burgemeester J. Versluys volgde de verrichtingen van de blusgroepen ter plaatse. Pas om zes uur waren de brandweerlieden in de kazernes. Mevr. J. Breure was op het moment van de brand alleen thuis met haar dochter. Zij waren boven in het huis bezig toen een auto het erf opgere den kwam. Het bleek een passant te zijn die rook en vlammen boven het windscherm van bomen uit zag komen. Hij besloot de bewoners te gaan waarschuwen, maar omdat hij niemand zag, reed hij naar de buur man L.K. Breure om daar de brand weer te waarschuwen. Mevr. Breure had de auto echter wel gezien en ging naar beneden. "Ik deed de deur open om te kijken of de auto er nog was en toen zag ik dat de schuur in brand stond. De kopse kanten nog niet, maar in het middelste deel waren er al veel vlammen en rook", vertelt mevr. Breure. "Ik belde meteen de brandweer. Mijn man heb ik pas tien minuten later kunnen bereiken." De brandweer was snel ter plaatse en het bluswerk kon beginnen. In de schuur stonden nog een aantal machines. "Mijn schoon vader heeft de combine eruit gere den en met een tractor sleepte hij nog een sproeikar weg. Daarbij ver brandde hij zijn arm licht. Maar een heftruck, kipkar en tractor en nog andere machines zijn verloren gegaan. Het is nu één hoop oud roest", vertelt mevr. Breure, die zelf de paarden van wei verhuisde. "De konijntjes zaten midden in de schuur. We konden er niet meer bij komen. Eerst dachten we dat de gan zen ook verbrand waren, maar die bleken weggevlogen te zijn en wer den later teruggebracht." De schrik zit er goed in bij de fami lie Breure. De schuur kan niet gemist worden. Behalve de enorme schade aan de machines en het gebouw, is ook de oogst aan stro, hooi en lucerne verloren gegaan. "We hadden net de hele oogst bin nen. Er lagen zo'n 450 pakken op de zolder. Als dat eenmaal aan het branden gaat, is er geen houden meer aan", zegt mevr. Breure. "Gelukkig heeft de brandweer ons huis kunnen bewaren door het nat te houden. Er zijn alleen een paar rui ten gesprongen. Van de schuur is niets over en ook de paardenstallen zijn waarschijnlijk niet meer te repa reren. Alles van hout is weg. De deur is afgebroken, de zolders lig gen eruit. Ik weet niet precies hoe het ermee staat, maar ik durf niet naar binnen. Wie weet wat er nog naar beneden kan komen." De steun die het gezin kreeg na de brand, vindt mevr. Breure hartver warmend. "We kregen van allerlei kennissen, buren en vrienden hulp aangeboden. We mochten weilan den en stallen gebruiken enzovoort. Dat doet je echt goed. Dan weet je dat er toch met je meegeleefd wordt. De paarden staan voorlopig nog gewoon bij ons op het terrein." De schade beloopt volgens de poli tie enkele tonnen. De oorzaak kan nog niet achterhaald worden omdat de technische recherche wacht, tot dat het asbest dat in de kapconstruc tie van de schuur zat, door een spe ciaal bedrijf verwijderd is. Het plan voor de rondweg Poortvliet staat al lang op de rol. "Al vele jaren", concluderen g.s. De plannen zijn vastgesteld en de tekeningen liggen al klaar, maar tot uitvoering is het nog niet gekomen. De gronden die nodig zijn voor de rondweg zijn echter in de ruilverkaveling beschik baar gekomen zodat volgend jaar de aanleg kan beginnen. Tot en met dit jaar had de provincie al zeven ton beschikbaar gesteld voor de voorbe reidingen. Nu stellen g.s. voor om acht ton extra beschikbaar te stellen om volgend jaar te kunnen begin nen. De totale investering voor 1997 wordt dan 3,22 miljoen. En daarmee zou het dat jaar de grootste investe ring voor een weg worden in heel Zeeland. Met de rondweg zal een doom uit het oog van de gemeente Tholen en de bewoners van met name de Stoofstraat en het Zuidplantsoen in Poortvliet verdwijnen. De hoge snelheden waarmee over de drukke weg door de bebouwde kom gere den wordt en overlast van de trillin gen die dit veroorzaakt, zijn dan voor een groot deel opgelost. "De leefbaarheid in de kern zal aanzien lijk toenemen", menen gedeputeerde staten. De gemeente is volgens de provincie bereid om de Stoofstraat en de aansluitingen op de nieuwe rondweg van de provincie over te nemen. Ze zal daarvoor niets hoeven te betalen. Besluiten provinciale staten, om één of andere reden, niet dezelfde priori teiten te stellen als g.s., dan gaan de investeringen gewoon door zoals ze gepland waren. Dat betekent dat er voor 1997 ruim 2,4 miljoen vrij komt voor de aanleg van de rond weg Poortvliet. In 1998 zou er dan nog eens negen ton uitgegeven moe ten worden. De kosten van het hele project voor de rondweg (dat uitge voerd moet worden in de periode 1997-2002) bedragen in totaal zes miljoen. Ook het fietspad Sint-Maartens- dijk-Stavenisse wordt in het inves teringsplan genoemd. Daarvoor is inmiddels 360.000 gulden krediet verleend en voor 1999 staat daar nog eens vier ton voor gereser veerd. Mensen die nooit vis eten, die raad ik scholfilet aan, zegt zilveren visboer Kees van Vossen uit St. Maartensdijk Tholenaar komt er goed af met lage gemeentelijke tarieven en belastingen Euthanasie in Bergs verpleeghuis A.B.G. toegestaan Vierde en laatste aflevering van Zeeuwen en settlers in Amerika Jaap Moerland uit Stavenisse bouwt mosselkotter om tot een uniek kokkelschip SPS speelt liever tegen Zeeuwen, andere clubs maakt nieuwe competitie indeling weinig uit Het voetbal heeft me mijn benen gekost, zegt trainer Pim Potappel uit Stavenisse Raymond Schrauwen in kwartfinale Europese kampioenschappen fietscross AAN AFGEKOELDE SPIJZEN KAN MEN DE MOND NIET BRANDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De wagens van de brandweer St.Annaland voorgrond) en St.Maartensdijk draaiden op volle toeren. In het midden praat mevr. Breure sr. met pompbediende Arie Koopman uit Sint-Maartensdijk. C.W. van Haaften en zijn zoon ontdoen het strandje van Gorishoek van zeewier en blikjes. "We kunnen het groen op onze strandjes niet voor houden", zegt M.A. van Loenhout van gemeen tewerken Tholen. "Bij iedere vloed spoelt er nieuw groen aan. Maar als ons budget van 16.500 gulden op is, moeten we stoppen." De gemeente Tholen houdt de strandjes bij Gorishoek, Stavenis se, St. Annaland en St. Philipsland schoon, zodat inwoners en recre anten van elders kunnen zonneba den of spelen. "In 1995 heeft de gemeenteraad er druk op gezet om de strandjes beter te onder houden. Bij Gorishoek is er nog een dam aangelegd om het water langer vast te houden. In het recreatieseizoen, dat van mei tot september loopt, draait Flip Har- tog elke morgen als het mooi weer is - behalve zondag - het sluisje in de dam dicht voordat het eb wordt. Er blijft dan meer water staan." Meer hoofdbrekens kost het opruimen van het zeewier. Met name in Stavenisse ligt er enorm veel groen. De windrich ting speelt daarbij een hoofdrol. Bijna elke vrijdag komt aannemer C.W. van Haaften uit Stavenisse in opdracht van de gemeente met een laadschop de strandjes oprui men. Het groen wordt in een con tainer gedeponeerd en door gemeentewerken naar de compos- teerplaats Tuttelhoek afgevoerd. Tussen het zeewier bij Gorishoek lagen vrijdagavond ook 22 lege blikjes van frisdrank of bier, ter wijl er daar 11 afvalbakken langs de dijk staan. De bakken worden van mei tot september elke week door medewerkers van de sociale werkplaats de Betho leeg gemaakt en in het hoogseizoen zelfs twee keer per week. De gemeente Tho len heeft op twaalf plaatsen afval bakken staan en het leeg maken daarvan, vergt jaarlijks 13.000 gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1