THOLENDERWIJS Project opvang van wintergasten 'Brandweer was er echt op tijd Landbouwmethode spaart het milieu WAT LIGT TER INZAGE? SPREEKUUR B&W ROUTE CHEM0CAR APRIL WET MILIEUBEHEER BOUWAANVRAGEN/ BOUWMELDINGEN 29 bonnen fout parkeren op Oesterdam Provincie verwijdert 2000 illegale reclameborden informatierubriek van de gemeente Tholen Donderdag 25 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 OPHAALSCHEMA ZATERDAG 27 JULI: OPENSTELLING MILIEUSTRAAT INGEDIENDE BOUWPLANNEN/MELDINGEN VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN POSITIEVE BESLISSINGEN OP MELDINGEN Braak liggende grond pleisterplaats vogels De provincie Zeeland heeft het voortouw genomen met het initiatief om braakliggende landbouwgronden te gebruiken als opvangplaatsen voor overwinterende wa tervogels. In een brief vragen g.s. aan de provincies Noord-Brabant, Limburg, Zuid-Holland en Flevoland om mee te doen. Doel is om landbouwers kennis te laten maken met natuurproduktie en om pleisterende vogels voedsel te bieden. Daarnaast zou wildschade beperkt kunnen worden. Financiering Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Tweede blusgroep Lang nablussen Open dag akkerbouwproject bij Brooijmans Onlangs vond op het bedrijf van de gebroeders Brooij mans te Tholen een open dag plaats van het project 'Akkerbouw naar 2000'. Dit project behelst een bedrijfs voering waarin zo min mogelijk gewasbeschermings middelen en meststoffen worden gebruikt. Daarbij staat echter het telen van een kwaliteitsprodukt en het handha ven van het economisch rendemant nog steeds voorop. Betere resultaten Verkeerd beeld van Zeeland Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 0166-668200/Telefax: 0166-663553 Bouwen in een beschermd stadsgezicht Er zijn bouwaanvragen ingediend door: - de heer A. Moerland, Markt 54 te Sint-Maartensdijk, voor het verbouwen van een schuur op een perceel kadastraal bekend Sint Maartensdijk, sectie G, nummer 696, plaatselijk gemerkt Markt 54 te Sint Maartensdijk; - de heer C. Verkerke, Molenvlietsestraat 17 te Tholen, voor het plaatsen van een tuinhuisje op een perceel kadastraal bekend Tholen, sectie R, nummer 301, plaatselijk gemerkt Molenvlietsestraat 17 te Tholen. De bouwplannen hebben betrekking op percelen die zijn gele gen in een beschermd stadsgezicht zoals bedoeld in de Monu mentenwet 1988. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 51, lid 3, van de Woningwet vergunning te verlenen voor deze bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 26 juli 1996 tot en met 22 augustus 1996 naar keuze schriftelijk of mondeling zienswijzen naar voren te brengen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesecretarie te Sint-Maartensdijk, Afdeling Gemeente lijke Ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 25 juli 1996 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er zijn aanvragen om bouwvergunning ingediend door: - de heer J. Pauwen, Schuijtstraat 86 te Pernis, voor het bou wen van een serre op een perceel kadastraal bekend Stave- nisse, sectie E, nummer 478, plaatselijk gemerkt Buurtweg 3/25d te Stavenisse; - bouwbedrijf Hans Weggemans B.V., Ceciliaweg 10 te Sint- Annaland, voor het bouwen van twee woningen en zeven garages op een perceel kadastraal bekend Scherpenisse, sectie E, nummer 809 (ged.), plaatselijk gemerkt Wilhelmi- nastraat te Scherpenisse. Bovengenoemde bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemees ter en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepas sing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, medewerking te verlenen aan deze plan nen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 26 juli 1996 tot en met 8 augustus 1996 schriftelijk bedenkingen naar voren te brengen bij burgemees ter en wethouders van Tholen. De tekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentese cretarie te Sint-Maartensdijk, Afdeling Gemeentelijke Ontwik keling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 25 juli 1996 De burgemeester van Tholen. Gemeenteblad: 8e editie-1996 Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat ter gemeentesecretarie voor een ieder, tegen betaling van de kosten verkrijgbaar is Gemeenteblad Tholen nummer 9 - 1996. In het Gemeenteblad Tholen worden de integrale teksten van algemeen verbindende voorschriften (verordeningen e.d.) gepubliceerd. Dit nummer van het Gemeenteblad bevat de tekst van: I. het besluit van burgemeester en wethouders van 9 juli 1996 tot intrekking van de aanwijzing als voetpad van het pad, gelegen aan de noord-westzijde van de Bierensstraat te Sint-Annaland; II. het besluit van de gemeenteraad van 1 juli 1996 tot het opnieuw vaststellen van de algemene plaatselijke verorde ning; III. de besluiten van burgemeester en wethouders van 16 juli 1996 tot het opnieuw: a. aanwijzen van de bebouwde kommen van de gemeente en een gebied met een straal van 300 meter buiten deze bebouwde kommen waar het verboden is vee en klein vee te houden; b. vaststellen van de richtlijnen waaraan aanvragen om ventvergunningen en standplaatsvergunningen worden getoetst; c. vaststellen van een verbod om kampeerwagens, cara vans, of dergelijke voertuigen langer dan 3 achtereen volgende dagen te laten staan binnen de bebouwde kommen van de gemeente; d. aanwijzen van watergedeelten waar het verboden is met een woonschip een ligplaats in te nemen en e. het vaststellen van nadere regels betreffende lozing en riolering. Vanaf heden liggen de genoemde stukken ter gemeentesecre tarie, bureau Algemene zaken en welzijn voor een ieder ter inzage. Het besluit genoemd onder I treedt in werking op de dag na deze publicatie. De besluiten genoemd onder II en III treden in werking op 2 augustus 1996. Iedere belanghebbende kan tegen het onder I genoemde besluit binnen 6 weken na de datum van deze publicatie bezwaar maken bij ons college. Het bezwaarschrift dient geda teerd en ondertekend te zijn. Verder moet het bezwaarschrift voorzien zijn van naam en adres, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de redenen waar om tegen dit besluit bezwaar wordt gemaakt. Nadere informa tie over het indienen van een bezwaarschrift is te vinden in de brochure "Bezwaar en beroep tegen een beslissing van de overheid die op verzoek door het Bureau Voorlichting van de gemeentesecretarie wordt toegezonden. Sint-Maartensdijk, 25 juli 1996 Burgemeester en wethouders van Tholen. U moet de in de milieubox ingezamelde schadelijke stoffen PER SOONLIJK aan de chauffeur van de chemocar afgeven. Bent u niet thuis, zet het afval dan NIET LANGS DE STRAAT. In het Thoolse buitengebied (wegen buiten de bebouwde kom) rijdt de auto niet langzaam. Wanneer inwoners in dit gebied afval willen afgeven, moeten zij dit telefonisch kenbaar maken, tel. (0166) 66 37 27. Dit kan tot en met de dag vóór de dag, waarop het afval in het buitengebied wordt opgehaald. donderdag 25 juli Sint-Annaland vrijdag 26 juli Stavenisse en het Buitengebied Op zaterdag 27 juli van 8.00 uur tot 12.00 uur is de milieu straat en het klein gevaarlijk afval (KGA) depot geopend. Daar kunt u zich op de werkplaats aan de Langeweg 49 te Scherpenis se ontdoen van afgewerkte olie, huishoudelijk afval, grof afval, steenpuin en tuinafval. Het KGA depot is gratis voor particulie ren. Bedrijven kunnen tegen contante betaling kleine hoeveelhe den KGA en olie inleveren. Voor het inleveren van klein che misch afval gelden de volgende regels. Aanlevering dient te geschieden in orginele verpakking, vloeistoffen altijd aanleveren in gesloten verpakking en de materialen altijd gescheiden aan bieden. Heeft u vragen over het aanbieden van klein chemisch afval of andere afvalstoffen neem dan contact op met telefoon nummer (0166) 66 37 27. t Kennisgeving van mededeling beschikking Met ingang van 26 juli 1996 ligt gedurende zes weken ter inzage de beschikking op de aanvraag van: - Danisco Foods B.V., Nijverheidsweg 5 te Sint-Maartensdijk, voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ex artikel 8.4 van de Wet milieubeheer in verband met het ver anderen van de inrichting ten behoeve van de productie van gebakken uitjes, gelegen aan de Nijverheidsweg 5 te Sint- Maartensdijk, sectie M, nummers 748 en 749. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben positief be schikt op de aanvragen. Daarbij zijn geen inhoudelijke wijzigin gen aangebracht ten opzichte van het ontwerp. Beroep tegen deze besluiten kunnen worden ingesteld door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daar van zijn aangebracht; - Een bouwaanvraag van F. van Willigen, voor het plaatsen van een rookgasafvoerkanaal op het perceel ZIJPSCHEKREEK 1 te SINT PHILIPSLAND. - Een vergunning verleend aan Flipse Partners, voor het bou wen van 3 woningen op een perceel aan de HERTENKAMP/ GEMAALWEG te THOLEN, verzonden 17 juli 1996. - Een mededeling akkoord aan E.E.A. Kooijman, voor het plaat sen van een blokhut op het perceel WESTZEEDIJK 1 te SCHER PENISSE, verzonden 16 juli 1996. Volgens de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan een belang hebbende tegen een verleende vergunning en/of een positieve bouwmelding bezwaar maken. Het bezwaar moet binnen 6 weken na de dag waarop het besluit is verzonden aan de aan vrager/melder, schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Voor informatie over de mogelijkheid om bezwaar te maken kunt u contact opnemen met het gemeentehuis, telefoon (0166) 668244. Sint-Maartensdijk, 25 juli 1996. d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden ver weten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit. Het beroepschrift moet vóór 6 september 1996 worden inge diend bij: de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA Den Haag. Zij die beroep instellen, kunnen een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen boven genoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de bovengenoemde Afdeling. Waar ter inzage? Alle stukken liggen ter inzage: - op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur; - op schriftelijk verzoek tevens elke maandag van 18.00-20.00 uur in de Openbare Bibliotheek Sint-Maartensdijk, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Sint-Maartensdijk, 25 juli 1996 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 29 juli 1996 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00-12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wet houders I.C. Moerland en ing. J. Versluijs. Het spreekuur van wethouder ing. J. van der Jagt vervalt. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon (0166) 668330. In een projectnota heeft de provincie alles vastgelegd. In het kader van de zogenaamde Mc Sharry-regeling krijgen boeren een zekere vergoe ding als ze stukken land braak laten liggen of bebouwen met een gewas dat niet voor voedsel gebruikt De politie heeft de strijd aangebon den met de foutparkeerders op de Oesterdam. Het is een uitvloeisel van de besprekingen in de werk groep handhavingsstrategie Oester dam waarin behalve de politie ook de gemeente, provincie, rijkswater staat en de algemene inspectiedienst zitten. Deze groep wil de gevolgen van de toenemende belangstelling voor de Oesterdam als recreatiege bied in de hand houden. Onderdeel hiervan is het terugdringen van de parkeerovertredingen. Dit weekein de werden er 29 mensen bekeurd voor zo'n vergrijp. Zaterdag schreef de politie in totaal veertien bekeu ringen uit voor het parkeren op de langzaamverkeersweg en het parke ren in de berm van de autoweg. Daarnaast werden er mensen op de bon gezet die hun voertuig op de pechstroken van de Oesterdam had den geparkeerd. Zondag kreeg de actie een vervolg en tussen half zes en half zeven 's avonds werden er vijftien bonnen uitgeschreven. Elf keer voor parkeren in de berm van de autoweg, vier keer voor het weg zetten van een voertuig in de berm van de parallelweg en één keer voor het rijden met een motorvoertuig over het Fietspad. De parkeerover tredingen op het fietspad komen de bestuurders op een bon van tachtig gulden te staan. Het wegzetten van een auto langs een autoweg kan de bestuurder 170 gulden kosten. Chef J.M. Krombeen van de politie-een- heid Tholen noemt de parkeerpro blemen bij de Oesterdam 'heel irri tant'. "Vooral bij de calamiteitenstei ger bij de Bergsediepsluis. Mensen zetten hun auto vlak bij het hek weg. Je moet er niet aan denken dat er iemand op de steiger aan land gebracht wordt met hartklachten en dat die vervolgens niet naar het zie kenhuis kan omdat de ambulance niet bij de steiger kan komen wegens illegaal geparkeerde auto's." wordt. Een dergelijke vergoeding 1000 gulden) zal ook worden gege ven aan de deelnemers aan het pro ject wintergastenopvang. Daarnaast krijgen ze een tegemoetkoming in de kosten die ze hebben om het per ceel in de juiste staat te brengen. De projectnota gaat ervan uit dat er in Zeeland dertig boeren meedoen met het project en verder vijftien uit Limburg en uit Zuid-Holland, Noord-Brabant en Flevoland elk tien. Bij elkaar gaat het om 230 hec tare landbouwgrond. De deelnemen de boeren kunnen kiezen uit twee pakketten. Het eerste houdt de opvang van rotganzen, kolganzen en smienten in. Daarvoor moet er Engels raaigras gezaaid worden. Voor het werk hieraan krijgen ze 450 gulden. Het tweede pakket is bedoeld voor de grauwe gans, riet gans, kleine zwaan en kraanvogel. Hiervoor hoeft de boer alleen maar oogstresten van suikerbieten, aard appelen, cichorei en witlofwortels te laten liggen. Aangezien daar veel minder werk voor verzet hoeft te worden, is de vergoeding ook lager: 150 gulden. Het totale project voor de vijf pro vincies duurt twee jaar en kost 592.000 gulden. De helft daarvan wordt betaald uit de regeling 'demonstratie- en bewustmakings projecten milieu- en natuurvriende lijke landbouwproduktiemethoden'. Verder betaalt het rijk nog eens 34 procent via een ander potje. Uitein delijk moeten de provincies dus zelf 16 procent van de kosten dragen; 96.000 gulden. Daarvan betaalt Zee land 38.400 gulden, Limburg 19.200 gulden en de overige provin cies elk 12.800 gulden. De uitvoe ring wordt in de gaten gehouden door een projectgroep waarin behal ve vertegenwoordigers van de pro vincies ook rijksambtenaren zitting hebben. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAGINA 1 Want voor een brandweerman is het heel erg om het verwijt te krijgen dat je te laat bent. En er is de laatste tijd nogal eens wat aan de hand met de melding van de alarmcentrale. Daar is veel over te doen geweest. Maar achteraf bleek het allemaal perfect gelopen te zijn." Wat was er gebeurd? Van 't Hof zag inderdaad dat het kwart over één was. Maar in de loop van zondag bleek dat de torenklok kuren ver toonde; de wijzers bleven regelma tig haken. Een hele tijd later schie ten ze dan weer door. Die nacht wezen de wijzers kwart over één aan, terwijl het in werkelijkheid kwart voor twee was, volgens Van 't Hof. "Ik kon er maar niet bij dat het zo lang geduurd zou hebben. Dus heb ik de volgende dag meteen de telelefoon gepakt en naar de PTT gebeld. Daar heb ik gevraagd of ze het tijdstip van mijn melding kon den zien. Dat kon en gelukkig bleek dat om 46 minuten over één te zijn geweest. Vier minuten later gingen de piepers bij de brandweerlieden af. Dat is een goede tijd. En de brandweer was om drie voor twee aanwezig. Dus het alarmeringssys teem werkte deze keer echt perfect. Ik heb nog een tweede keer gebeld en dat was om acht minuten voor twee. De brandweer heeft me ver teld dat ze mij de melding hebben horen doen over de mobilofoon, ter wijl ze al onderweg waren. Ik wil het heel duidelijk zeggen: de brand weer was er echt op tijd. Wij zijn misleid door die klok. Bovendien leken die paar minuten zo vreselijk lang te duren..." Hoewel er de laatste tijd regelmatig kritiek op de centrale is wegens de lange tijden tussen een melding en het waarschuwen van de brandweer, werden de vrijwilligers in Tholen deze keer snel gewaarschuwd. Bin nen enkele minuten was de blus groep ter plaatse en zag meteen dat het hier een zogenaamde 'middel- brand' betrof waarbij assistentie nodig was. Daarom werd de blus groep uit Sint-Maartensdijk opge roepen. Ondercommandant R.J. Weggemans benadrukt ook dat de alarmcentrale deze keer uitstekend werk heeft verricht. "Er gaan name lijk al weer van die geruchten. En die zijn pertinent niet waar." Iedere blusgroep was aanvankelijk met zo'n twaalf man aanwezig en ook een brandweerman uit Stavenis se, die toevallig in de buurt was, ver leende hulp. Het vuur greep snel om zich heen, gevoed door het vele houtwerk in het gebouw. Inmiddels hadden zich ook flink wat mensen verzameld in de Oudelandsepoort en de Regentessestraat. Onder hen ook burgemeester H.A. van der Munnik die regelmatig op de hoogte werd gehouden van de situatie. Koorts achtig renden brandweerlieden af en aan met slangen om zo snel moge lijk het vuur te bestrijden. Politie mensen zorgden ervoor dat de toe schouwers niet in de weg liepen bij de brandweermannen. Ook Van 't Hof stond zijn mannetje. "Ik heb zo lang in de brandweer gezeten en ik deed het erg graag, maar ik werd afgekeurd wegens hardhorendheid. Dat vond ik erg jammer, maar ja, die beslissing zal wel terecht geweest zijn. Ik elk geval blijf je toch altijd een beetje brandweerman. Dat zit er gewoon in", vertelt Van 't Hof. "Ik heb de blusgroep uit Sint-Maartens dijk opgevangen aan de Molen vlietsestraat en hen de brandkraan in de Regentessestraat aangewezen. Dat scheelt, want dan hoeven ze dat niet op te zoeken in het boek." In de eerste fase van de bluswerk zaamheden leken de inspanningen van de brandweerlieden niets uit te richten. Steeds feller laaide het vuur op. "Het vuur is via de keuken en de hal doorgeslagen naar boven en dan krijg je een soort schoorsteeneffect. Er wordt enorm veel lucht aangezo gen en dat blaast het vuur aan", legt Weggemans uit. "We waren er wegens de droogte wel bang voor dat de vonken ergens anders ook brand zouden veroorzaken. We heb ben dat dan ook goed in de gaten gehouden, maar er is gelukkig ver der niets gebeurd." De brand bleef telkens opnieuw oplaaien. "We zagen op een gegeven moment een blauw/groen/gele steekvlam en aan die verkleuring kun je zien dat het om gas gaat. Een gasleiding was gesprongen en de vlam stak het vuur telkens weer aan", vertelt Van 't Hof. "We hebben toen een zijdeur inge ramd, want ik ben vroeger loodgie ter geweest en ik wist precies dat achter die deur de meterkast zat. Het was heel vroeger de deur waar de bakker, slager en melkboer hun spullen af kwamen geven. Later is die deur dichtgemaakt met grendels en de meterkast is erachter gezet. Nadat we de deur open hadden geramd, heeft een man van de Del tan de gaskraan uitgedraaid." Om vier minuten over drie werd het sein 'brand meester' gegeven. Maar daarmee was het nog lang niet afge lopen. Het dak van de villa stortte in en dat bemoeilijkte de bluswerk zaamheden. "Om dat vuur onder de instorting erg snel te doven, moet je de hele zaak 'verzuipen'. Dan zou er een enorme hoeveelheid extra water in het huis gespoten zijn. Er stonden nogal wat kostbaarheden in de woonkamer en die was nog niet door het vuur aangetast. Daarom hebben we een hoogwerker laten komen om gerichter te kunnen spuiten. Zo behoud je een groter deel van de inboedel die nog over was voor schade", legt Weggemans uit. Zondag werd de resterende inventa ris in een redelijke staat uit de woon kamer gehaald. Over de oorzaak van de brand zegt Weggemans: "We weten alleen dat een technische sto ring in de keramische kookplaat de oorzaak is. Maar of het kortsluiting is geweest of iets anders, kunnen we niet zeggen. De vrouw des huizes weet in ieder geval zeker dat ze de plaat niet aan heeft laten staan." Het publiek in de Oudelandsestraat werd omstreeks half drie nog even opgeschrikt door een forse straal water. Eén van de slangen was lek geraakt en het water spoot met grote kracht recht naar de mensen die hierdoor een nat pak opliepen. Het lek dichten, lukte niet meer en er moest een nieuwe slang aangekop peld worden. De officier van dienst van de regionale brandweer uit Roosendaal arriveerde om pools hoogte te nemen. Van ver was de gloed van de brand te zien. Lang zaam, maar zeker werden de vlam men bedwongen en het bleek nog een heel karwei om het vuur hele maal te blussen. Tot zondagmiddag kwart voor vijf werd er nageblust. Later ging men nog twee keer terug om smeulende delen na te blussen. De laatste keer gebeurde dat maan dagmorgen omstreeks half elf. Twee hoge schoorstenen moesten uit voorzorg omvergetrokken worden. Door de hitte en vervolgens het kou de bluswater zijn de muren her en der gescheurd. De schade is enorm. Waarschijnlijk is het pand, dat sinds een jaar op de monumentenlijst stond, niet meer te herbouwen. In de villa had Bogers behalve zijn wo ning, ook het kantoor voor zijn in ternationale aardappelhandel Agri- dor. De gebroeders Brooijmans werkten een aantal jaren met het project en hebben er goede resultaten mee geboekt. Tijdens de open dag werd aangegeven hoe de teelten zijn aan gepast om minder te hoeven spuiten en bemesten voor een beter milieu. Zo vindt bemesting bijvoorbeeld plaats op basis van grondonderzoek en de behoefte van het gewas. De dierlijke mest wordt bemonsterd op bemestingswaarde. Het onkruid wordt meerdere malen bestreden met heel lage doseringen bestrijdingsmiddel. Dit in tegenstel ling tot de gangbare methode: één keer een grote hoeveelheid. Aardap pelen worden laat aangeaard om reeds gekiemd onkruid weer onder de grond te krijgen. Bij de keuze van gewasbeschermingsmiddelen wordt steeds gekeken naar produkten met zo weinig mogelijk actieve stof en er worden plantenrassen gekozen die minder ziektegevoelig zijn. Waar mogelijk wordt bovendien machi naal geschoffeld in combinatie met zogenaamd rijenspuiten. Daarbij worden alleen de stroken met beplanting bespoten. Dus wordt er veel minder gewasbeschermings middel gebruikt dan bij bespuiting van het volle veld. De resultaten van deze bedrijfsvoering waren positief, Onder de prikkelende titel 'Nederland heeft een verkeerd beeld van Zeeland - en de Zeeuwen houden dat in stand' houdt commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder op 3 september een lezing in Middelburg. Aansluitend wordt hij kritisch ondervraagd dooreen panel van drie Zeeuw se journalisten: Cees Maas (Stem), Mieke van der Jagt (PZC) en Peter Joosse (Om roep Zeeland). Ook het publiek kan zich in de discussie men gen. De bijeenkomst wordt 's middags om half drie gehouden in Huize 's-Hertogenbosch (Vlasmarkt 51) te Middelburg. Ze is een initiatief van de werk groep film, media en commu nicatie van het koninklijk Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. volgens de gebroeders Brooijmans. Er werd minder mest en bestrij dingsmiddel gebruikt en dat is beter voor het milieu. Bijkomende voor delen waren lagere kosten en zelfs betere resultaten. De open dag, georganiseerd door de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen/Sint-Philipsland en de DLV, werd druk bezocht. De DLV (dienst landbouwvoorlichting) begeleidde het project de afgelopen jaren. Het nieuwe systeem wordt op Tholen en Sint-Philipsland door steeds meer boeren gebruikt. Het provinciaal bestuur wil via een wijziging van de provinciale milieu verordening 2000 illegale borden in Zeeland verwijderen. Omdat de pro blematiek volgens g.s. een snelle aanpak vereist, wordt niet gewacht op een reeks van wijzigingen van de milieuverordening, maar zal een aparte procedure worden gevoerd. Hierover zullen, tegelijk met het plan van aanpak, adviezen worden gevraagd van drie statencommis sies: ruimtelijke ordening, water staat en verkeer, alsmede milieu. PvdA-fractievoorzitter Holtkamp heeft de discussie over de vervuiling van het landschap door reclamebor den in het buitengebied in de com missie verkeer en waterstaat aange zwengeld. Een inventarisatie in een deel van Zuid-Beveland (het kanaal in het oosten, Lewedorp in het wes ten, Wilhelminadorp in het noorden en 's Heerenhoek in het zuiden) leer de dat er 212 borden staan (reclame- en verwijsborden, al dan niet tijde lijke borden met aankondigingen, enz.). Twee staan er met een ont heffing en zo'n 20% zal onder de toekomstige uitzonderingen komen te vallen. De uitzonderingen zullen ruim omschreven worden, zodat de mogelijkheid van ontheffing kan worden geschrapt. Volgens g.s. bracht het ontheffingsbeleid een onevenredig zware bestuurslast met zich mee en was er onvoldoende duidelijkheid. Op basis van de inventarisatie van 212 in een stuk van Zuid-Beveland komen g.s. aan 2000 illegale borden in heel Zee land. Aan de achterzijde van het huis, in de Regentessestraat, is de ravage van het ingestorte dak goed te zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 5