Na ruim 200 jaar stopt de laatste bakker Van Bendegom Vrederust ziet af van Thoolse polikliniek Krabbenfoor: meer geld, historie en enthousiasme 'Het was toch verschrikkelijk gemakkelijk voor de mensen' Laatste telg exploiteerde 41 jaar winkel in St. Annaland Bouw- en houtbond vervangtp.v.'ers door beroepskrachten Ponderdag 25 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zaterdag komen de laatste broden uit de oven van bakker C.P. van Bendeg- om. Maar rond de kerst eten een aantal St. Anna- landers nog het beroemde banket van deze bakker en op oudejaarsavond nemen ze traditioneel een niet te evenaren worstebroodje. "Zolang er spijs is, helpen we de klanten. We kunnen het deze week niet aange bakken krijgen", zegt het bakkersechtpaar Van Ben- degom-van Hekezen, dat zaterdag na 41 jaar de win kel in de Voorstraat sluit. Behalve banketletters gaan er bij St. Annalanders die hun trouwe bakker maar moeilijk kunnen missen, ook worstebroodjes, crè metaarten en tompoucen in de diepvries. 500 Banketletters Chocoladefiguren Met volle melk Samenwerking Er komt geen onderzoek naar de haalbaarheid van een polikliniek van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust op Tholen. In een nota over het beleid tot het jaar 2000 wordt dit voornemen weliswaar kenbaar gemaakt, maar inmiddels is ervan afgezien, meldt directeur algemene zaken A.M.M. Nagtzaam. Na ruim 200 jaar Laatste tractatie VZOS Hellend vlak De Bourgondische Krabbenfoor die ook dit jaar (van 25 t/m 27 juli) weer in Bergen op Zoom gehouden wordt, is toe aan een opwaardering. Er moet meer geld ingepompt worden om het historische karakter beter uit te laten komen. Daarnaast moeten deelnemende ondernemers enthousiaster gemaakt worden. Dat alles moet leiden tot meer bezoek en meer bestedingen. Dat zijn de conclusies die de Sint-Annalandse studente Tanny van Loon trekt in haar scriptie over de Krabbenfoor. Sponsors Matig Evenementen Dertig jaar lang ging de postbode geen dag zijn deur voorbij, maar sinds begin juni is dat anders. Dick Lind hout uit Oud-Vossemeer moet er nog aan wennen dat hij niet langer het aanspreekpunt is voor de bouwvakkers in zijn woonplaats. De bouw- en houtbond FNV heeft de plaatselijk vertegenwoordigers (p.v.'ers) in elke afdeling vervangen door één centrale functionaris. Toevallig valt dat zowat samen met de fusie van de vijf Thoolse afde lingen van de vakbond. Tractor Handel in zegels Cluster Thuis bellen CNV Van Bendegom ervaart de extra bestellingen bij zijn afscheid als een waardering voor zijn produkten. Aan de ene kant vindt men het ver dwijnen van deze warme bakker jammer, maar aan de andere kant gunt men de 67-jarige bakker en zijn 62-jarige vrouw de rust na meer dan veertig jaar klaar te hebben gestaan. "Met name de zeventig klanten, waar mijn man vijf dagen per week het brood bezorgde, zullen deze dienstverlening missen", vertelt mevr. Van Bendegom. "Dat zijn het meest oudere mensen, maar er is overal een tijd van. In januari heb ben we gezegd: in de vakantie stop pen we." Pogingen om de bakkerij te verko pen aan een opvolger slaagden niet. "Vorig jaar was het bijna gelukt met een jonge bakker uit Krimpen a/d IJssel. De financiering was rond, maar zijn vrouw wilde niet in een klein dorp wonen. Dan houdt het op, want zoiets moet je samen doen. Dit is een echt gezinsbedrijf, waar man, vrouw en de kinderen samen in wer ken." De afgelopen kerst werd dat nog eens bewezen. Rond drie uur 's nachts werd de griep Kees van Ben degom te machtig. Zoon Martin - accountant bij het regiokantoor van •de Rabobank in Zwolle - die bij der gelijke piekdagen altijd bijspringt, moest maar zorgen dat de vijftien banketletters in de oven afgebakken werden. Hij had dat wel meer gedaan, zodat de kwaliteit er niet Het bakkersechtpaar Van Bendegom in de winkel aan de Voorstraat in St. Annaland, waarmee ze na 41 jaar stoppen. onder leed. Maar rond de jaarwisse ling werd Van Bendegom sr. opnieuw door de griep geveld. Dat droeg er mede toe bij, dat de knoop werd doorgehakt om eind juli te stoppen. De nachten gingen steeds zwaarder tellen, met name dan van vrijdagavond half elf tot zaterdag middag vier uur. "Vrijdag en zater dag sta je op je kop en maandag kun je het op je sloffen aan, maar zo is ons vak. Met kerst en rond de jaar wisseling was het ook niet altijd even leuk; soms was de drukte gewoon verschrikkelijk." Collega's verbaasden zich erover, dat Van Bendegom met de kerst 500 banketletters maakte, voor oude jaarsdag 60 tot 70 pond worst ver werkte in de worstebroodjes en een enorme hoeveelheid oliebollen op tafel bracht. Van Bendegom bakte in de ogen van vele St. Annalanders specialiteiten die nergens anders te vinden waren. Op de jaarlijkse donateursavond van Accelerando wachtte menigeen op de worste broodjes van Van Bendegom die rond middernacht te koop waren. Het echtpaar Ridderhof is al 76 jaar klant bij de familie Van Bendegom, die ruim 200 jaar bakkerijen in St. Annaland hebben geëxploiteerd. Arie van Bendegom op de Molen dijk en Piet van Bendegom in de Voorstraat. Kees begon na de lagere school bij zijn vader op de Molen dijk, maar in 1955 ging hij in de Voorstraat aan de slag, waar het bakken voor beide zaken geconcen treerd werd. Jannetje en Mina van Bendegom deden de verkoop in de winkel tot 1960, toen Kees trouwde met maatschappelijk werkster Adrie van Hekezen uit Zwijndrecht. Hoe wel ze het ondernemerschap van huisuit niet kende, ontwikkelde ze zich als een echte bakkersvrouw, die de kneepjes van het vak leerde. Na een aantal jaren nam ze het maken van de chocoladeletters en -figuren voor Sinterklaas voor haar rekening. Dat was precisiewerk, want bij het maken van de chocolade kwam het op een halve graad aan. Na de Tweede Wereldoorlog maak ten machines het bakkersvak lichter, maar handwerk bleef bij de ambach telijke bakkerij Van Bendegom belangrijk. Zo wordt de spijs voor de banketletters zelf gemaakt. De amandelen worden bij de importeur gekocht, gepeld en verwerkt. Het zelfde gebeurde met het crèmege bak. "Aan slagroom kun je niet veel doen, behalve wat suiker en vanille erbij. Maar crème is iets aparts met specifieke smaakstoffen. Sommige mensen vragen nu om het recept, maar met huishoudmixers krijg je dat niet goed voor elkaar. Je moet niet alleen goede apparatuur hebben, maar ook de smaakstoffen." Tompoucen waren ook zo'n specia liteit van bakker Van Bendegom. De room werd met volle melk gekookt en dat maakte dit produkt zo smaak vol. Kees van Bendegom leerde het vak van huis uit, maar in Tilburg volgde hij cursussen die zijn kwali- Vrèderust heeft regelmatig contact met de Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg, de stichting Emergis. Hoewel Zeeuws, vallen Tholen en Sint-Philipsland namelijk binnen het werkgebied van het Brabantse ziekenhuis. Vanuit Emergis is de Riagg-Zeeland op Tholen actief. "De afstemming daar mee is perfect", zegt Nagtzaam. "Voor klinische behandeling wor den mensen naar ons doorverwe zen." Hij maakt duidelijk dat Vrede rust geen concurrent wil zijn van de Zeeuwse organisaties die op Tholen werkzaam zijn. Wèl heeft het zie kenhuis al poliklinieken in Halste ren, Roosendaal en Oudenbosch. Vorig jaar kwamen 32 patiënten van Vrederust van Tholen en Sint-Phi lipsland. Dat is een kwart minder dan de voorgaande negen jaar en nog geen tien procent van het totaal aantal patiënten van het psychia trisch ziekenhuis, zo blijkt uit het jaarverslag. Dat meldt dat van de 576 vorig jaar opgenomen patiënten 20 mannen en 10 vrouwen uit de gemeente Tholen kwamen. Behalve de Riagg maakt de Zeeuw se instelling beschermd wonen (ZIBW) deel uit van Emergis. Deze heeft op de hoek Rosarium/Oranje rie in Tholen een onderkomen voor acht ex-psychiatrische patiënten. Er verblijven ook mensen die bij Vre derust uitbehandeld zijn. Het Halsterse ziekenhuis heeft besloten met de Riagg en de RIBW in westelijk Noord-Brabant nauwer Afstemming met Zeeuwse organisaties werkt goed te gaan samenwerken. Daartoe zal een afzonderlijke stichting in het leven worden geroepen. Een regio naal zorgplan en één regionale indi catiecommissie zijn zaken waaraan die stichting moet gaan werken. De krimpende geldstroom en toene mende werkdruk nopen de instellin gen tot nauwere samenwerking. Op die manier hoopt Vrederust ook wat te kunnen veranderen aan de behan- delduur van patiënten. Het streven is, aldus directeur patiëntenzorg mevrouw W. Smith-van Rietscho ten, gericht op kortdurende zorg van een goede kwaliteit. "Het is ook meer van deze tijd om mensen min der 'weg te stoppen'. Als mensen naar huis kunnen, gaan ze ook en blijven wij ze daar helpen. Op die manier houden ze het contact met hun omgeving." De directeur geeft aan dat veel psychische ziekten niet te genezen zijn. "Psychiatrie is vaak meer zorg dan genezing. We kunnen dan slechts werken aan een mens waardig bestaan voor de patiënt." teiten op het gebied van banket ver der verfijnden. Hij versleet in de Voorstraat drie ovens: een die met turf en hout werd gestookt, de volgende die met kolen draaide en tenslotte de gasoven, die na 23 jaar prima dienst te hebben gedaan, maandag wordt gesloopt. St. Annaland, dat als enige woon kern op Tholen nog drie warme bak kers had, valt dan terug op twee. Ook voor werkster Ploon den Engelsman, meer dan 25 jaar in dienst bij Van Bendegom, zit het karwei er dan op, evenals voor zaterdaghulp Anné Sturris (al 11 jaar werkzaam in de bakkerij) en Jessica Stoutjesdijk, die de laatste jaren in de winkel bijspringt. Na ruim 200 jaar moet St. Annaland zonder bakkerij Van Bendegom ver der. Van de elf leden die de familie eens kende, trouwden er maar drie, vanwie Kees als enige zoon in de bakkerij verder ging. Diens zoon Martin koos voor een bankcarrière en dochter Rianne werkt in de zwak zinnigenzorg. Veertien jaar geleden stopte bakker P. Gaakeer in de Voorstraat en toen kreeg Van Bendegom er nogal wat klanten bij. De bakkerij werd uitge breid om de grotere produktie aan te kunnen, nadat in 1960 en 1974 de winkel was vernieuwd. Na ruim twee jaar geleden de groenteboer, stopt er zaterdag dus een bakkerij in de Voorstraat. "Met z'n tweëen heb ben we het altijd druk gehad, vijf dagen per week, want op woensdag bakten we niet. Maar jonge mensen zie je tegenwoordig nogal eens voor het gemak van de supermarkt kiezen en daar valt alleen met specialiteiten tegen te vechten." Vanaf volgende week heeft het echt paar Van Bendegom het een stuk rustiger. "Het zal wel even een leeg te geven, maar we hopen nog een poosje plezier van de rust te mogen hebben. We hebben nu tijd voor onze kinderen en kleinkinderen en op vrijdagavond kunnen we voor taan ook ergens naar toe." Op dins dagavond doen ze dat al veertig jaar, want eens per maand komt er een kaartclubje van acht mensen bij elkaar, om de beurt bij elk paar aan huis. Dat biedt gezelligheid, zoals mevr. Van Bendegom ook graag zingt bij VZOS, waarvan de leden voor de vakantie hun laatste bolustractatie kregen. En de bakker zelf houdt van puzzelen, maar dat komt er nog even niet van. Eerst staat de verhuizing naar de Bierensstraat op het pro gramma. Het pand aan de Voorstraat is verkocht aan de familie Suurland- Zwagemaker, dat er een woonhuis van maakt. Probleem is dat het aantal mensen dat een beroep doet op de geestelijke gezondheidszorg enorm toeneemt. Maar er komt niet meer geld. Nagt zaam vindt de bezuinigingen die de politiek doorvoert zonder de medi sche kant in acht te nemen, niet zon der risico. "Dat is een hellend vlak en gaat een keer fout." Vrederust kiest - mede daarom - in de toe komst voor een andere benadering, namelijk de vraag aan zorg. Daarom wil het ook een breder aanbod kun nen bieden. Maar voor ieder pro bleem biedt de psychiatrie beslist geen oplossing. "We zijn geen machine van geluk", aldus J.F.J. van den Bosch, werkzaam in de acute poliklinische psychiatrie. St.Annalandse student neemt Bergse braderie onder de loep Mevr. Van Loon (studente aan de nationale hogeschool voor toerisme en verkeer te Breda) hield als afstu deeropdracht een enquête over de Krabbenfoor. Via het onderzoek kwamen positieve, maar ook enkele pijnlijke punten aan het licht. De Bergse ondernemersvereniging BOB/MGH die de jaarlijkse brade rie organiseert, kreeg enkele aanbe velingen waarmee ze aan de slag kan. Zo werd duidelijk dat het historisch karakter van de Krabbenfoor en van Bergen op Zoom uitgebuit moet worden. Dat kost echter flink wat geld en de organisatie heeft maar een budget van 50.000 gulden. Vol gens mevr. Van Loon moet BOB/MGH dan ook op zoek naar sponsors. Want van de eigen leden kan men niet verwachten dat ze ineens een flink bedrag meer inbren gen. "Slechts de helft van de onder nemers in het centrum van Bergen op Zoom is lid van de BOB/MGH. Het draagvlak voor financiële ondersteuning is dus niet groot", concludeert de studente in haar scriptie. Ze merkt verder ook op dat tevens de bereidwilligheid van de ondernemers om zich actief in te zetten voor de organisatie klein is. De BOB/MGH wil ook werken aan een sterkere historische aanblik van de Krabbenfoor, maar het geld ont breekt. "Het kost enorm veel om de stands een historisch aanzicht te geven. Maar je kunt moeilijk 1000 gulden meer huur per stand gaan berekenen en ook de verhuurder wil daar niet aan", zegt R.G.L.M. van Egeraat. "We hebben al wel contac ten met verenigingen en bijvoor beeld de carnavalsbouwers van de stad. Maar die hebben het meestal al zo druk met hun eigen activiteiten." Toch probeert de BOB/MGH meer historische trekjes in de Krabben foor te leggen. Zo worden er drie historische stadspoorten nagebouwd waarvan de eerste (de Wouwsche Poort) dit jaar tijdens de braderie in gebruik genomen wordt door burge meester mevr. A. van den Berg en de onlangs weer in het leven geroe pen markies Francois Egon de la Tour d'Auvergne. De drie poorten worden gemaakt door Ton Verhee- zen (de overige komen volgend jaar gereed) en kosten bij elkaar 100.000 gulden. De gemeente verstrekte hiervoor een renteloze lening. Aan het publiek zal het niet liggen. In de drie dagen dat de Krabbenfoor duurt, brengen naar schatting zo'n 300.000 mensen een bezoek aan deze braderie. Die leveren de mid denstand bij elkaar zo'n 15,8 miljoen gulden omzet op. Maar aangezien daarvan 'slechts' 8,4 miljoen afkom stig is van mensen die dat geld nor maal niet in Bergen zouden beste den, noemt mevr. Van Loon de eco nomische betekenis van de Krab benfoor matig. Het meeste van dit geld verdwijnt in de zakken van de horeca-ondernemers. De belangrijk-" ste motieven voor de bezoekers - die voor het grootste deel uit de regio Bergen op Zoom afkomstig zijn - om naar de Krabbenfoor te komen zijn de gezelligheid, de koopjes èn de historische aankleding. Mevr. Van Loon raadt de Bergse onderne mers aan om te kiezen waar het met de braderie naartoe moet. "Indien ze een rol wil vervullen in het toeris tisch recreatief actieplan, dan moet het braderie-element ondergeschikt gemaakt worden aan de historische elementen", schrijft de studente. Verder moeten volgens haar de ondernemers gestimuleerd worden om meer te doen aan de presentatie van hun produkten. Ook moet de organisatie van de BOB/MGH ver beterd worden. Extra geld moet er ook komen. "Hiertoe dient een strak en professioneel sponsorplan geschreven te worden", meldt mevr. Van Loon. Op korte termijn moeten er volgens haar stencils met pro grammapunten en een plattegrond tijdens de Krabbenfoor uitgedeeld worden. Ook extra parkeerplaatsen dicht bij het centrum zijn wenselijk. De Krabbenfoor heeft dit jaar toch wel weer meer historische elemen ten. Niet alleen de markies, zijn vrouw en een lakei die alledrie de dagen aanwezig zullen zijn, maar ook het programma is hierop ten dele aangepast. Zo voert de toneel groep Phoenix het wagenspel 'Moe dertje Armoe' op. Ook zijn er demonstraties van de Bergse weer- visSerij, oude ambachten, muzikale optredens, wandelingen langs histo rische panden en diverse spelen en wedstrijden. Als historische optre dens zijn er behalve Phoenix de muziekgroep Folkcorn, Troubadour Frank, Pantomimespeler Pietro en de vendeliers en fanfare uit Ouden aarde. Ook de Celtic Shop put zich uit in muzikale presentaties met diverse live-optredens. De vervoers maatschappij BBA heeft een specia le pendeldienst ingesteld die tijdens de Krabbenfoor heen en weer rijdt tussen het parkeerterrein de loswal aan de Theodorushaven en het cen trum. Er zal meer dan voldoende te koop, te zien en te horen zijn op de Krabbenfoor die donderdag om half twee begint met het openen van de Wouwsche Poort in de Stations straat. "Een groot verlies voor de afdeling en het dorp", noemt Lindhout het verdwijnen van de de p.v.'er. Gene raties bouwvakkers zijn ermee opgegroeid; als er iets was, konden ze op het eigen dorp terecht. "Ande re vakbonden waar dat allang niet meer was, noemden ons verwend. Eigenlijk is dat ook waar, maar het was verschrikkelijk makkelijk voor de mensen." De p.v.'er deed in feite werk voor de bedrijfsvereniging, het sociaal fonds bouwnijverheid. Werk dat traditio neel op het bordje kwam van de pen ningmeester van de plaatselijke vak- bondsafdel ing. Lindhout steekt niet onder stoelen of banken dat deze combinatie de vak bond goed uitkwam. "Jaarlijks kwa men alle leden tenminste één keer bij de p.v.'er om de vakantiebonnen in te leveren. Op die manier was er contact." Behalve het verzilveren van die vakantiezegels was ook het aanvragen van werkloosheidsuitke ringen een taak van de p.v.'er. Werk lozen werden door hem af- en aan gemeld bij het ziekenfonds. "En wie vroeger in de bouw ging werken, kwam bij de p.v.'er terecht om een formulier in te vullen. Want er moest een registratienummer aange vraagd worden." Stukje bij beetje verdwenen, vooral de laatste vijf jaar, de taken. Alleen de w.w. bleef over. Naast penningmeester en p.v.'er was Lindhout twintig jaar lang klachten man van de FNV-afdeling. Als bouwvakkers problemen hadden met hun werkgever en de vakbond moest eraan te pas komen, kwamen ze bij de Vossemeerder terecht. Veel werk, maar niet altijd evenveel waardering. "Dikwijls was je een soort ombudsman", vertelt hij terug kijkend op al zijn werk voor de bond. "Tot huwelijksproblemen aan toe kreeg je te horen." Het inzamelen van de vakantiebon nen was een heel werk, vertelt Lind hout. "Soms waren er in een jaar wel veertig verschillende waarden uitge geven. Die moesten uit de zegel boekjes gehaald worden en per waarde op vellen van 35 stroken verzameld worden." Ondanks hulp van anderen had de p.v.'er daar soms wel tien avonden werk aan. De Vos semeerder stond erom bekend dat hij ook tussentijds wel kleine aantal len bonnen verzilverde. Eigenlijk mocht dat niet. Maar Lindhout schoot het geld meestal zelf voor. "Het waren vaak dezelfde mensen die kwamen. Er belde eens iemand uit Stavenisse en die kwam vervol gens met een tractor naar mijn huis gereden. Zijn brommer was kapot, zei hij", lacht de Vossemeerder. Bij de eindverzilvering werd aanvanke lijk contant uitbetaald. "Dan nam ik een halve snipperdag en maakte tevoren de enveloppen met de cen ten gereed voor iedereen. Het geld haalde ik overdag van de bank. Eén keer deed ik dat al op vrijdag om hel zaterdag uit te betalen, maar toen durfde ik 's avonds de deur niet meet uit." Honderdduizenden guldens had de p.v.'er in die tijd in huis. Eigenlijk onverantwoord, zegt Lindhout nu., De ingezamelde bonnen moest hij zelf naar het kantoor van het sociaal fonds in Amsterdam brengen. "Voor 600 a 700.000 gulden aan bonnen. Ik ging altijd samen met Toon de Koning van het NKV. We dronken dan eerst koffie bij mijn zuster in Amsterdam en aten daar 's middags ook. Het was jaarlijks een uitje." Dat de vakantiebon op den duur is verdwenen, ligt aan de mensen zelf, stelt Lindhout. Er ontstond een levendige handel in met name de risicozegels die aan de vakantieze gels zaten. De winst voor de opkopers en kop pelbazen zat hem erin, dat over elke zegel maar één keer sociale lasten betaald werden. Maar ze werden meerdere keren doorverkocht." De vakantiebon werd in de jaren tachtig vervangen door de zogenaamde RBS-zegel. Het inleveren bij de p.v.'er bleef, maar giro- en bankver keer namen de plaats in van het con tant uitbetalen. "Een hele verbete ring. In het begin kreeg ik één bedrag overgemaakt van het sociaal fonds en moest ik zelf naar ieder afzonderlijk zijn geld overmaken", aldus Lindhout. Ook het uitbetalen van werkloos heidsuitkeringen was aanvankelijk een taak van de p.v.'er. Bouwvak kers zonder werk moesten daar hun w.w.-briefje inleveren; eerst weke lijks, later elke vier weken. Voor dat inleveren en uitbetalen reserveerde Lindhout de donderdagavond. Vooral toen het begin jaren tachtig slecht was in de bouw betekende dat veel werk. "Elke week kwamen er toen zo'n dertig ww'ers om geld. En eens in de vier weken kwamen daar nog een stuk of vijf vutters bij." Enkele jaren geleden was de Vosse meerder wegens ziekte langere tijd uit de roulatie. Maar het p.v.- en bondswerk ging gewoon door, want zijn vrouw werd ingeschakeld. De laatste jaren is de motivatie bij Lind hout door verschillende oorzaken wat minder. Nu door een fusie de afdeling Oud-Vossemeer verdwijnt, pakt hij die kans dan ook aan om met het bondswerk te stoppen. In het dorp blijft Jos Hommel als klachten man fungeren. Maar de fusie doet. pijn. "Vossemeer was tegen, maar stond op Tholen alleen. Terwijl fusie niet verplicht was, want er was de mogelijkheid om te clusteren. Meerdere zelfstandige afdelingen konden een cluster vormen met minimaal 250 leden. Daarvoor zou een afzonderlijk clusterbestuur gevormd worden. Aanvankelijk zagen meer Thoolse afdelingen die constructie wel zitten, maar ik denk Alle plaatselijke vertegenwoordigers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid op Tholen en St.Philipsland, zoals dhr. Lindhout uit Oud-Vos semeer, hebben hun werk aan beroepskrachten moeten overdragen. dat er op hen is ingepraat door de districtsbestuurder", zegt Lindhout. Hij verwacht dat de fusie en het ver dwijnen van de p.v.'er de bouw- en houtbond op Tholen leden zal gaan kosten. "Als mensen vergaten om hun w.w.- briefje in te leveren, belde ik ze thuis op. Dat zal de nieuwe functionaris beslist niet doen", meent de Vosse meerder. "Alles moet tegenwoordig professioneler. De nieuwe functio naris moet een bepaald opleidings niveau hebben, met de computer kunnen omgaan en alles afweten van de sociale wetten. Van de huidi ge p.v.'ers kwam daarvoor niemand in aanmerking." Voor de bouw- en houtbond FNV houdt sinds juni Ellen Otto zitting als administrateur plaatselijk verte genwoordiger (a.p.v.'er). Elke maandag en op donderdagmiddag is ze te vinden in het arbeidsbureau aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Op andere dagen doet ze hetzelfde werk in Zierikzee of Goes. Uit de hele gemeente moeten bouwvakkers nu dus - op vaste dagen - naar Sint- Maartensdijk. "Als ze op het open baar vervoer zijn aangewezen, is dat al helemaal een probleem", zegt Lindhout. Een digitaal klokje met in de voet een vakantiebon en een risi cozegel vormt de tastbare herinne ring aan drie decennia p.v.-schap. Automatisering, efficiency, centrali sering, professionalisering. De toverwoorden van deze tijd hebben een voor de bouw vertrouwd insti tuut verdrongen. Bij de hout- en bouwbond CNV heeft de a.p.v.'er in november vorig jaar officieel al de taken overgeno men van de p.v.'ers. Voor Tholen en Sint-Philipsland houdt Piet de Kroo wekelijks op maandagmorgen en donderdagmiddag zitting in Haes- tinge te Sint-Maartensdijk. Jan Lig- tendag uit Sint-Philipsland gaat een cursus volgen om in de toekomst als vraagbaak te fungeren voor CNV'ers die problemen hebben waarbij de vakbond ingeschakeld kan worden. "Ik ga in de vut en daarom wil ik meer tijd gaan besteden aan het bondswerk", zegt de Sint-Philipslan- der.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3