Keramische plaat legt Thoolse villa Nieuw Molenvliet in de as Beter Wonen neemt de Rozeboom over Militaire eer en muziek bij de begrafenis van trompettiste OVM AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT ^'Ooelbu?2--/ Twee gewonden bij grootste huizenbrand sinds jaren Tholen groeit eerste halfjaar met 94 mensen Nudisten niet geduld rond de Oesterdam Donderdag 25 juli 1996 52e jaargang no. 37 Vier Thoolse politiemannen zijn bevorderd Een grote, uitslaande brand heeft in de nacht van zater dag op zondag de monumentale villa Nieuw Molenvliet in Tholen volledig verwoest. Alleen de woonkamer bleef voor het vuur gespaard. Bij de brand raakte eigenaar P.C.M. Bogers en een Portugese logé gewond. De vrouw des huizes, mevr. L. van Wezel, werd ongedeerd van het balkon gered door oplettende buren die tevens de alarm centrale belden. Kortsluiting in een keramische kook plaat was de oorzaak van de brand. Angstaanjagend Misleid door klok In St. Philipsland 32 huizen erbij Verbouwing Kwalitatieve woningnood Nieuw in Zeeland De opticien die naar u toekomt zonder voorrijkosten! Bel voor info: 0113-229567 Mare Optiek - Vlasmarkt 12 - 4461 CW Goes Oeie week Vogels wellicht de oorzaak van dodelijk ongeval 'Nederland huilt', had minister-president Kok enkele dagen tevoren gezegd tijdens een herdenkingsbijeen komst voor de slachtoffers van de vliegramp bij Eindho ven. Zaterdagmiddag rouwden Oud-Vossemeer en de tal rijke muziekvrienden van elders. Veel vlaggen hingen half stok. De inwoners treurden om het verlies van de 23- jarige Marjolijn Droogers, een talentvol lid van de Oud- Vossemeerse muziekvereniging OVM en trompettiste bij het fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht, waar mee ze naar Italië was geweest. Met militaire eer werd Marjolijn Droogers begraven. Minuut stilte The Last Post Brandblussers Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen is het eerste halfjaar met 94 mensen gegroeid tot 23.018 inwoners: 11.522 vrouwen en 11.496 mannen. Ten opzichte van de toename in 1995 met 314, zal de groei bij een voortgaande tendens in het tweede halfjaar, over 1996 aanzienlijk lager uitkomen. De beperkte mogelijkheden voor woningbouw zijn daarvan de belangrijkste oorzaak. In de belang rijkste groeikernen Tholen en St. Annaland is geen vierkante meter grond meer te koop. Beter Wonen is in St. Maartensdijk nog wel met een flink project van 44 huizen bezig, maar die worden pas half 1997 opgeleverd. Die woonkern heeft bovendien te maken met leegstand van 15 huizen. De helft van de groei van 94 mensen werd in januari ver wezenlijkt. In februari nam het inwonertal slechts met 7 toe en in maart met hetzelfde aantal af. In het tweede kwartaal trok het inwonertal aan met respectievelijk 12, 17 en 20. Het geboorte-overschot van 60 (173 geboorten minus 113 overledenen) neemt het leeuwenaandeel van de groei van 94 voor zijn rekening. Januari was de meest vruchtbare maand met 39 geboorten tegenover 23 in februari en april. In januari en februari overleden er veel mensen: 25 en 21 tegenover 16 in april en juni. In het eerste halfjaar zijn er meer meisjes (90) dan jongens (83) geboren. Het vestigingsoverschot bedroeg 34 (325 vestigingen minus 291 vertrek ken). In januari en februari vestig den zich nog respectievelijk 67 en 61 mensen op Tholen, vorige maand slechts 44. In maart vertrokken er 70 mensen, in januari en juni waren dat er maar 36. Het vestigingsoverschot werd met name in januari verwezen lijkt: 31 van de 34 over het hele eer ste halfjaar. Maart was met een ver- trekoverschot van 19 een uitschieter. Vier Thoolse politiemannen hebben bevordering gekregen. Twee van hen promoveerden tot brigadier en twee tot hoofd agent. E.J.C. ten Voorden uit Tholen en P.C. Moerland uit Sint-Annaland zijn bevorderd tot hoofdagent. G. van 't Slot uit Scherpenisse en C.M. van der Wielen uit Sint-Maartens dijk promoveerden tot bri gadier. In de basis van het poli tiekorps zijn er na de reorgani satie drie rangen: agent, hoofd agent en brigadier. Was het voorheen zo dat men automa tisch na een aantal dienstjaren werd bevorderd, tegenwoordig is dat niet meer het geval verze kert voorlichter M. Verkerke: "Voorheen promoveerde jp als agent automatisch tot hoofd agent als je vijf jaar dienst goed had gedaan. Tegenwoordig wordt er ook gekeken naar prestatie en of iemand de nodi ge papieren gehaald heeft. Brandweerlieden bestrijden het fel woedende vuur in de villa Nieuw Molenvliet. Links het balkon waarvan mevr. Van Wezel gered werd. Zaterdagnacht lagen oud-brand- bent en wat je adres is. Anders duurt weerman J. van 't Hof en zijn vrouw in de Oudelandsepoort op bed. Er stond een raam open wegens de warmte. Plotseling werd mevr. Van 't Hof wakker van een brandlucht. Ze maakte haar man wakker en die stuurde haar meteen naar het platte dak van hun schuur, terwijl hij zelf op onderzoek uitging. "Ik dacht namelijk dat er bij ons brand was. Maar ik kon niets vinden. Toen ik de deur opendeed, zag ik aan de zijkant van het huis van de buren de vlam men al door het keukenraam naar buiten komen", vertelt Van 't Hof. "De buurvrouw en een Portugese logé stonden in doodsangst te gillen op het balkon. Ik heb toen meteen de alarmcentrale gebeld. Daarbij kon ik gelukkig profiteren van mijn erva ring als brandweerman. Je moet namelijk altijd rustig melden wie je het veel langer voor de brandweer gewaarschuwd kan worden. Binnen twee minuten was dat telefoontje gepleegd en toen rende ik naar bui ten." Op dat moment kwam Van 't Hof zijn buurmannen G. Westerweel en J. Baaij tegen die het vuur ook ont dekt hadden. "Ik pakte meteen een sleuteltje uit de schuur en maakte het slot open dat rond een ladder naast het huis zat. Die had ik eigen lijk op moeten ruimen na het schil deren, maar dat was er niet van gekomen, zo zie je maar weer", ver telt Van 't Hof. "Met z'n drieën zijn we toen met die ladder de tuin van de buren in gerend. Het was ontzet tend donker en we zijn nog gevallen over een ploeg die daar voor de sier staat. Mevr. Van Wezel stond op het grote balkon te schreeuwen en haar man zagen we ook. Het was werke lijk angstaanjagend. Bogers ging terug naar binnen en wij probeerden te praten tegen mevr. Van Wezel. Maar ze hoorde het niet, ze was echt in doodsangst. We hebben haar toen via de ladder naar beneden gehaald. Vervolgens riepen we naar de logé: We komen eraan! Die stond op het andere balkon, maar ze werd ver stikt door de rook en wachtte niet tot wij er waren. Ze sprong naar bene den. Gelukkig werd haar val gebro ken door een tafeltje dat daar stond. Ze hield een wond aan haar been over, maar niet zo ernstig. Ze raakte wel buiten bewustzijn en één van ons is er toen bij gebleven, terwijl de anderen op zoek gingen naar Bogers." Bogers zelf kon niet meer via het balkon naar buiten en moest daarom de trap af naar beneden om bij de deur te komen. De trap en de leuning stonden inmiddels in lichterlaaie en Bogers verbrandde bij het afdalen zijn beide handen. Daarmee bonkte hij nog op de deuren van een aantal huizen in de Regentessestraat om buren wakker te maken. Aan de ach terkant van het huis (aan de Regen tessestraat) kwam hij de twee buur mannen en zijn vrouw tegen. "Dat was een emotioneel moment", zegt Van 't Hof. "Maar toen hoorden we de Portugese roepen: 'The children'. Nu spreken wij niet zo goed Engels, maar dat begrepen we wel. We dachten: Het zal toch niet waar zijn dat er nog kinderen in het huis zit ten? Maar mevr. Van Wezel wist zeker dat die er niet waren." Bogers moest voor behandeling van zijn wonden naar het ziekenhuis gebracht worden. Zijn vrouw ging mee. Het leek met al deze gebeurtenissen wel heel erg lang te duren voordat de brandweer kwam opdagen. "Ik had voor ik de alarmcentrale belde nog op de klok van de kerktoren gekeken. Die stond op kwart over één, dat weet ik heel zeker. Dus ik heb dat ook keurig in mijn rapport naar de politie vermeld en ook mijn buurmannen waren er zeker van dat het rond kwart over één was", vertelt Van 't Hof. "Maar toen de brandweer arriveerde was het tien voor twee geweest, ruim een half uur dus. Dat zou veel te lang geweest zijn. Ik heb daar best mee in m'n maag gezeten en de brandweer zelf nog veel meer. ZIE VERDER PAGINA 5 De Thoolse woningstichting Beter Wonen gaat van de stichting voor regionale zorgverlening Zeeland (SVRZ) de 24 appartementen van woonzorgcentrum de Rozeboom overnemen en 8 bejaardenwoningen in de Henri Dunantstraat, eveneens in St. Philipsland. Het technisch onderhoud wordt al vanaf 1 juli door Beter Wonen uitgevoerd en de formele overname, waarvoor een intentieverklaring is getekend, volgt op termijn. Omdat het verhuren specialistischer is geworden en de SVRZ te weinig huizen in beheer heeft om dat des kundig te kunnen blijven doen, heeft de SVRZ besloten om het woning- bezit af te stoten. Bovendien kan de zorginstelling niet meer met subsi die bouwen. Beter Wonen neemt in St. Philipsland de huizen over en de SVRZ blijft de zorg verlenen. In de Rozeboom is mevr. C. van Popering 12 uren per week, verdeeld over 3 of 4 dagdelen, aanwezig voor de zorg verlening. Daarnaast is er een bereikbaarheidsdienst, dienstverle ning van thuiszorg, de warme maal tijdvoorziening en aansluiting op het bejaardenalarm Zeeland. Voor de klachtenbehandeling van de huizen houdt dhr. A. v.d. Ree van Beter Wonen een middag per week spreekuur in de Rozeboom. In verband met een op handen zijnde verbouwing worden vrijkomende appartementen niet meer verhuurd. "We zijn de mogelijkheden aan het onderzoeken voor modernisering van de 24 wooneenheden", zegt dhr. J. Droogendijk van Beter Wonen. "De huizen moeten aangepast wor den voor minder validen en dat zou kunnen inhouden, dat we bijvoor beeld van drie huidige appartemen ten twee nieuwe woningen maken. We bekijken of dat ook financieel haalbaar is." Uitgangspunt van de SVRZ is, dat de Rozeboom zorg moet kunnen geven aan mensen tot in een ver hulpbehoevend stadium. Een be langrijk uitgangspunt is, dat het woonzorgcentrum toegankelijk is voor rolstoelen en dat er diverse andere hulpmiddelen gebruikt kun nen worden. De aanpassingsplannen worden in het najaar met de bewo ners van de Rozeboom besproken, zoals ze eerder ook zijn ingelicht over de veranderingen in het beheer. De bedoeling is om de verbouwing in 1997 uit te voeren. Door de overname van 32 huizen in St. Philipsland neemt het door ver koop van huurwoningen afkalvende woningbezit van Beter Wonerr weer toe. Er zijn op dit moment 30 huur- en 14 koopwoningen bij het woonzorg centrum Sint Maartenshof in St. Maartensdijk in aanbouw, die half 1997 gereed zullen komen. In sep tember a.s. begint Beter Wonen met de verkoop van de 14. In Tholen worden 4 huizen aan de Simon Lindhoutstraat (tegenover de Oes terschelp) gesloopt en vervangen door 3 volledig aangepaste wonin gen voor minder validen. In het uit breidingsplan Dorpsweg Oud-Vos- semeer is de woningstichting van plan om 4 tot 6 bejaardenwoningen te bouwen. "Er is veel vraag naar seniorenwo ningen", zegt dhr. Droogendijk. 'Totaal gezien, zitten we wat huur woningen betreft ruim in de jas, al zijn er wel verschillen per woon kern. In St. Annaland is de meeste woningdruk van het gehele eiland, maar in St. Maartensdijk staan 15 huizen leeg. Voor ons totale werk gebied is er eigenlijk alleen kwalita tieve woningnood", aldus het hoofd bewonerszaken van Beter Wonen. De politie gaat naast de problemen met fout parkeren en mensen die rommel achterlaten op de Oester- dam ook extra aandacht besteden aan naaktrecreatie. De politie wordt geconfronteerd met een groeiend aantal nudisten en heeft al diverse keren moeten optreden. "Op de Oes terdam mag niet naakt gerecreëerd worden", zegt politiechef J.M.- Krombeen. "Dat mag alleen op spe ciaal daarvoor aangewezen plaatsen en die zijn er niet in de gemeente Tholen. Er zijn er in Zeeland een paar op Schouwen en in Zeeuws- Vlaanderen. We verwijzen de men sen dan ook daar naar toe. Als we ze toch herhaaldelijk weer aan de Oes terdam tegenkomen, kunnen ze een boete krijgen." OPTICIEN - OPTOMETRIST CONTACTLENSSPECIALIST Na ruim 200 jaar stopt de laatste telg van bakkersgeslacht Van Bendegom in de Voorstraat te St. Annaland Vervanging p.v.'ers door beroepskrachten groot verlies voor vakbondsafdelingen en dorpen, zegt Vossemeerder Dick Lindhout Met de Thoolse aalvisser Peter Kooistra een dagje op het zoete Zoommeer Directeur Kloet van Beter Wonen staat ondanks kritiek nog steeds achter huurdersvereniging Samen Sterk Braderie Stavenisse door warmte niet erg druk, maar toch goed Thoolse damster Daniëlla de Vos vierde bij de Nederlandse kampioenschappen Benjamin Suurlant uit St. Philipsland was drie uren kwijt in de zestigste Vierdaagse van Nijmegen Omstreden sprint en chaotische finale met 9de prijs voor Scherpenissenaar Johan van Dijke in 31ste ronde van St. Maartensdijk ALS DE SNOEK KAVIAAR ZIET, DAN TREURT HU OM ZUN BROEDSEL Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Karaoke Goes. Op de Markt in Goes worden vandaag, donderdag, opnamen gemaakt voor het RTL 4- programma 'Karaoke op 4', gepre senteerd door Gerard Joling. Van twaalf tot zes uur kan men zich bij de inschrijftent opgeven om mee te doen en de opnamen beginnen om half tien. Dan kan men uitgekozen worden om samen met René Froger, Sandra Reemer of Renzo een lied te zingen. De aflevering van Karaoke op 4 in Goes wordt vrijdag 23 augustus uitgezonden op RTL 4. Een aantal vogels die laag vliegend de weg overstaken, vormen wellicht de oorzaak van het ongeluk op de Philipsdam waarbij woensdag de 22-jarige M.P. Kaptein uit Poort vliet om het leven kwam. De politie vermoedt dat er een aantal vogels vanuit de berm laag de weg over is gevlogen waardoor Kaptein in een reactie naar links stuurde en op de andere weghelft terecht kwam. Daar kwam hij in frontale botsing met een vrachtwagen (een zandauto) be stuurd door een 45-jarige Steenber genaar. De jongeman uit Poortvliet overleefde het ongeval niet. De vrachtwagenchauffeur raakte licht gewond. Mario Pablo Kaptein werkte bij natuurfarm De Boed in Nieuwe Tonge, waar zijn ouders ook wonen. Het verkeersslachtoffer werd opge baard in een rouwcentrum te Mid- delharnis en is maandag gecremeerd te Rotterdam. Vanaf de ouderlijke woning in de Veerstraat trok de begrafenisstoet naar de Ned. Herv. Kerk, waar de rouwdienst werd gehouden. Voor de baar liep een militair met een trom pet, daarachter ruim twintig militai ren met bloemenkransen en vervol gens de baar met de nationale drie kleur en een baret. Zes militairen droegen de kist de kerk binnen met een bloemstuk van witte rozen op de vlag, terwijl leden van de Militaire Kapel op de galerij koraalmuziek ten gehore brachten. De rouwdienst werd geleid door ds. A.G.E. Klap, per 1 september predi kant van de Gereformeerde Kerk in Temeuzen en legerpredikante ds. A. Barnhoorn. Zij spraken naar aanlei ding van Ruth 114-18 en Romeinen 8:31-35 en 37-38. Verder werd het woord gevoerd door OVM-voorzitter Bram Hom mel en Peter van de Poel namens het jeugdorkest de Hoop uit Ossen- drecht, waarvan Marjolijn dirigente was. Dat orkest speelde ook tijdens de dienst, evenals de Oud-Vosse- meerse muziekvereniging. Christine Qualm, Annemarie Krijger en Nien- ke van der Jagt droegen gedichten voor. Hester van der Jagt, vriendin van Marjolijn, sprak woorden van afscheid aan de hand van het Engel se gedicht The day I stop loving you' van Oleta Adams. Ook mevr. Van der Jagt, moeder van Hester, kwam nog aan het woord. Na de zegenbede werd een minuut stilte in acht genomen voor alle slachtoffers van de vliegramp in Eindhoven. Het was een indrukwek kende, ontroerende rouwplechtig- heid, waarin ds. Klap aan de hand van de Bijbel ook hoop meegaf. De begrafenisstoet trok vervolgens, opnieuw begeleid door militairen, via de Raadhuisstraat naar de Molenstraat, waar het Ricciotti ensemble halverwege de route stem mige muziek speelde. De stoet is lang. Vele inwoners kijken zwij gend toe. Op de begraafplaats vormen majo rettes en andere leden van OVM een erehaag. Ds. Klap spreekt de apos tolische geloofsbelijdenis uit, waar na gezamenlijk het Onze Vader wordt gebeden. Pierre van Broekhoven, dirigent van Accelerando uit St. Annaland, blaast 'The last post.' De witte roos die iedereen bij het verlaten van de kerk heeft gekregen, wordt op het graf gelegd, terwijl het Ricciotti ensem ble speelt. De familie neemt als laat ste afscheid. Het aantal slachtoffers van de vlieg ramp in Eindhoven is inmiddels gestegen tot 34 door het overlijden van twee gewonden in een zieken huis. Er worden nog zeven gewonden verpleegd. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp duurt voort. Uit het vrijgegeven radioverkeer tussen de verkeersleiding en de cockpit blijkt, dat de piloten zich op een normale landing hebben voorbe reid. Vast staat, dat zowel de vier Belgische bemanningsleden van het Hercules vliegtuig als een groot aan tal leden van het militaire fanfare korps nog in leven was na het veron gelukken van het toestel. De vier brandblussers in het vliegtuig waren alle gebruikt. De bemanning heeft geprobeerd om de brand, waarbij hete en giftige gassen vrijkwamen, te blussen. Het merendeel van de inzittenden werd achterin het toestel bij één van de deuren aangetroffen. De verwondingen bij de slachtoffers waren voornamelijk inwendig. Onder de 34 slachtoffers was ook trompettist Albert Boogaart uit Steenbergen, wiens ouders (het echtpaar Boogaart-Brusselaars) afkomstig zijn uit Oud-Vossemeer. Zij woonden destijds op Botshoofd. Met een baret op de met de Nederlandse vlag bedekte kist begeleidden militairen zaterdagmiddag de baar naar de Nederlandse Hervorm de Kerk in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1