Damster D. de Vos eindigt 4e op NK Zeeuwen en settlers in Amerika Alle lakken i nuijten DE BOUWWINKEL 20 tot 50% JUWELIER Vijfde zege Havermans mm Tijdens de krabbenfoor 10% korting Tevens speciale aanbiedingen Koersballen voor ouderen Laat u verrassen tijdens "Krabbenfoor bij "Nuijten" 1.395,- 2.395,- 2.995,- 1.395,- Kei row badmeubelen Riho whirlpools Nefit Ecomline 3.195,- 2.395,- GRATIS! Hapro zonnehemels HOUTHANDEL DOE-HET-ZELF 69.00 8.90 10.90 12.45 14.25 16.50 8.25 125.00 P w OOSTERSE MARKT Donderdag 25 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Nog niet zeker van deelname aan EK De Thoolse damster Daniëlla de Vos is vierde geworden op het NK dammen in Rheden. Daarmee plaatste zij zich direct voor het nationaal kampioenschap volgend jaar, maar een kans op het wereldkampioenschap is verkeken. Wel zit er nog een kleine mogelijkheid in om op het Europees kampioenschap te spelen dat eind oktober in Lugansk in de Oekraïne wordt gehouden. Maar zeker is dat allerminst. Puntendeling Denksport Paardensport Eendrachtruiters eisen prijzen op in Renesse door J.M. Vermeulen In de week dat we bij neef Casey Verwijs logeren, bezoe ken we ook de dorpjes die vanaf 1846 door de landver huizers gesticht zijn. Ze liggen iets ten zuiden van Grand Rapids, in een straal van zo'n vijftig kilometer. Ook lopen we over de stranden van Grand Haven, waar ze aankwa men op platte schuiten. Het is zondermeer een van de hoogtepunten van onze kerkhistorische reis. Veel Hol land wat de klok slaat, met ook bijzonder veel Zeeuwse herkenningspunten. Mensen van wie we al zoveel boe ken lazen, hebben hier gewoond. Velen van ons kennen immers wel het boek 'Landverhuizers' van Risseeuw. Nederlandse dorpen Oud-St.Philip slander maakt kerkhistorische reis door Nieuwe Wereld Klompendansers Monument Opent uw mond Motorsport Van den Hoek op clubwedstrijd msv De Uitlaat Autolak Centrum Brabant voor uw *auto landbouwmachines industrie ook primers allerlei gereedschappen en ander toebehoren voor autolak spectaculaire aanbiedingen badkamers c.v.-ketels/installaties zonnehemels stoomcabines i.r. sauna's en nog veel meer! Doorlopend demonstraties Wat kan mij die c.v. ketel nou schelen... Vaillant combi-ketel Badkamers# Centrale verwarming Zonnehemels VOORHEEN SPIJKERS Lievevrouwestraat 56, naast Gevangenpoort Bergen op Zoom, Tel. 0164-24 09 51 WIJ BEZORGEN OOK IN GEHEEL ZEELAND EN ZUID-HOLLAND U KUNT PER TELEFOON BESTELLEN OP NUMMER 0164-23 46 58 OF 06-5311 1304 Boarddeuren alle maten met slotgat LS 27.50 Boarddeuren met glasopening 27.50 Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan j m korting op alle Perzen, Nepals, Kelims en Nepals uit oudere collecties 3 M WOUWSESTRAAT 18 BERGEN OP ZOOM TEL. 0164 - 23 52 07 In de negen partijen die het toernooi in Rheden duurde, verloor De Vos slechts twee keer. Ze won vier wed strijden en speelde drie keer remise. De eerste partij, tegen titelverdedig ster Karen van Lith, was een niet onverwacht verlies. Maar ook in de zesde ronde, toen De Vos een gedeelde eerste plaats bezette, gaf de Thoolse de punten aan haar tegenstander Barbara Graas. Een black-out. "Daar hield ik wel een vervelende nasmaak van over ja. Toen dacht ik: Nu is een plaats bij de eerste drie verkeken", zegt De Vos. En dat was juist gedacht. Ze zakte naar de zesde plaats, maar later in het toernooi werkte ze zich toch weer op en kwam uiteindelijk in een driestrijd om de zilveren medaille terecht. Aan die strijd om de tweede plaats deden behalve Daniëlla de Vos ook Hester de Boer uit Franeker en Ema Wanders uit Emmen mee. Titelver dedigster Karen van Lith was met een partij tegen de hekkesluiter As- trid Niesink al vrijwel zeker van de winst. De Boer gooide het in haar partij tegen De Vos op een klassieke partij. De Thoolse opende niet sterk, maar kwam later toch nog terug. De Boer bood tot twee keer toe remise aan, want ze had aan een puntende ling genoeg om het zilver in de wacht te slepen. Daniëlla sloeg dat echter beslist af, want zij moest juist winnen om nog een kans te maken op de tweede plaats en daarmee op het wereldkampioenschap. Door een aantal slechte, defensieve zetten werd de stelling van De Boer zwak- ker. Grootmeester Ton Sijbrands die het hele toernooi aanwezig was, dacht dat het uiteindelijk toch op remise uit zou draaien. Na vijf uur spelen gebeurde dat ook. De speel sters gaven elkaar de hand en Daniëlla de Vos gaf op dat moment een ereplaats en een ticket voor het wereldkampioenschap op. Ze werd vierde. Desondanks is de Thoolse niet onte vreden over het NK. "Ik ben in pun ten weer gestegen ten opzichte van vorig jaar. Wel niet in plaats, maar toch. Het was een mooi toernooi. En ik ben direct geplaatst voor volgend jaar." Haar voorbereiding op het toernooi was simpel. "Ik speel niet elke dag. Maar vlak voor het NK heb ik wel een paar dagen per week gespeeld. Ook de theorie begin ik wel wat belangrijker te vinden dan vroeger." Natuurlijk vindt ze het jammer dat ze niet naar het wereld kampioenschap mag. Maar ook een plaats op het EK is nog niet zeker. "Eerst zei een bondsbestuurder tegen me: Leuk, nou mag je in elk geval wel naar het Europees kam pioenschap. Maar later belde ik het bondsbureau en daar zeiden ze dat ik er maar geen rekening mee moest houden. Drie afgevaardigden von den ze eigenlijk wel genoeg. Dus het is nog onzeker of ik wel ga." Aan strijdlust ontbreekt het de Thoolse in ieder geval niet. "Volgend jaar ga ik weer voor een ereplaats op het NK", zegt ze. Vijf eerste prijzen vielen ten deel aan leden van de Eendrachtruiters bij een NBVR-wedstrijd te Renesse. Suzanne Reinerman reed op haar pony Nomar twee proeveri in de L-dressuur. Voor bei de behaalde ze de eerste prijs met respec tievelijk 160 en 169 punten. Deze wed strijd leverde de combinatie drie winst punten op en dat betekent dat ze binnen kort in de klasse M1 uit mag komen. Nathalie van As reed op Ceasar in de moelijke M2-klasse. De eerste proef leverde Nathalie 155 punten op, net een puntje te weinig voor een winstpunt. De jury beoordeelde haar tweede proef met 156 punten en dat was genoeg voor de eerste prijs èn een winstpunt. John Veniet startte met zijn merrie Isan- ca in de B-dressuur voor paarden. Voor de eerste proef kreeg de combinatie 159 punten en de tweede prijs. De tweede proef leverde 167 punten en de eerste prijs op. John voegde twee winstpunten aan zijn totaal toe. Magda Smits en haar paard Jorion reden twee L-proeven. De eerste leverde 153 punten op, maar de tweede ging beter en met 164 punten behaalde Magda de eer ste plaats èn een winstpunt. Lieke Bevelander reed met Ceasar in de B-dressuur voor pony's. De jury beoor deelde haar proef met 149 punten. Mariska Vermaas nam met Ilbrias als enige van de Eendrachtruiters deel aan een concours in Zaamslag. Ze reed een L-proef en die werd beloond met 151 punten. Op 3 augustus worden in Bruinisse de Zeeuwse kampioenschappen paardrijden gehouden. Een groot aantal leden van de Eendrachtruiters zal aan het concours deelnemen. Oostindiëvaarder. In het stedelijk museum Vlissingen zijn momenteel twee exposities te zien over de Ver enigde Oostindische Compagnie (VOC). De tentoonstelling laat zien hoe het schip, de lading en het leven aan boord van een Zeeuwse Oostin diëvaarder eruit zag. Het museum is op werkdagen van tien tot vijf uur geopend en in de weekeinden van één tot vijf uur. Het 'Old Settlers monument' in Zeeland. Het waren godsdienstige en econo mische redenen die de Nederlanders in het midden van de vorige eeuw naar Amerika gebracht hebben. Overwegend waren het vervolgde afgescheidenen, die in Nederland geen toekomst meer hadden. In sep tember 1846 vertrok uit Rotterdam als eerste het zeilschip Southerner. Zesenzestig mannen, vrouwen en kinderen begonnen de loodzware reis naar het verre onbekende. Wie kent niet de namen van Van Raalte, Scholte, Van der Meulen en Steke- tee. Het avontuur werd voor velen één grote teleurstelling, maar het schip om weer naar Nederland terug te gaan, kwam niet. Tallozen stier ven in de dichte bossen van Michi gan. Anderen aanvaardden hun lot. Wilskracht, geduld, berusting en onvoorstelbaar hard werken, over wonnen tenslotte. De 'kolonie' begon schuchter te leven, zich uit te breiden en ook economisch gezond te worden. In Holland werd Hope College gesticht door Van Raalte. Ondertussen vergaten ze niet om ruzie te zoeken over de Bijbel, de dominee en de kerkorde en alles wat ze maar konden vinden. Een zware klap kwam in 1871 toen de dorpen door enorme branden verwoest wer den. Maar de as en verkoolde balken werden opgeruimd. Een jaar na de brand werd het 25-jarig bestaan gevierd. Hun dorpen zijn er nog. Het was ontroerend ze te mogen bezoe ken. Dit jaar herdenken ze hun 150- jarig bestaan. De dorpen van de landverhuizers die we bezoeken heten Holland, Zee land, Drenthe, Overisel, Zutphen, Graafschap, Borculo, Vriesland, Harderwijk. Over elk van deze plaatsen zou veel te schrijven zijn, maar dat is nu niet de bedoeling. Het gaat om wat algemene impressies. De telefoonboeken zijn uit naam kundig oogpunt boeiende boeken. De eerste in de rij is Jan Aalberts en de laatste Ron Zijlstra. In Borculo zijn dat Aalderink en Zwijghuizen. In de 'telephone directory' van Hol land staan een veertienhonderd Van's: Vanandel, Vandeluyster, Vandenberg, Vanderzwaag. Daar tussen negentig Vandijke's. De Frie zen mogen opscheppen over alle ga's en ma's, de Zeeuwen doen dat over dertig Steketee's. Velen stam men rechtstreeks af van wat ze daar noemen 'settlers of the very first days'. De achterachterkleinkinderen wonen nu in hun dorpen of iets daar buiten. In een ruime (eigenlijk te ruime) bungalow met gladgeschoren gras, denneboompjes ervoor, tulpen in mei, een basketballnet boven de garagedeur. De krakende ossekar is een geruisloze slee vol met elektro nische foeven geworden. Ze werken op enorme boerderijen, grote bedrij ven met elevators voor het graan ernaast. Toch ligt er ook veel land braak. Casey legt uit dat dit komt door overproduktie. De boeren krij gen een premie als ze het land laten liggen en hoeven er dus niets voor te doen. Omdat in Amerika bezuinigd moet worden, worden de premies minder en beginnen de boeren hun land weer te bewerken. Land, dat anderhalve eeuw geleden nog één groot oerwoud was. Als je hier in de regio komt, ga je eerst naar Holland, het centrum van de landverhuizing. Het is ook de grootste plaats met natuurlijk de beroemde pilarenkerk van Van Raalte, 'The Pillar Christian Refor med Church' aan Ninth Street. Mak kelijk toch, die Amerikaanse straat nummers. Uit een verzameling hut ten groeide deze fraaie plantsoenen- stad. Denkend aan dit Holland, zie ik echter geen brede rivieren. Alleen Lake Macatawa, het meer waaraan de stad grenst. Dit Indiaanse woord is een vertaling van het Engelse Black Lake (Zwart Meer). Het geeft aan dat hier vroeger Indiaanse nederzettingen waren. In een museum lazen we in het dag boek van Van Raalte, waarin hij noteerde dat hij een dollar betaalde aan een Indiaanse gids die hem een dag hielp. Trouwens ook de bekende plaats Kalamazoo, waar zoveel Hol landers wonen, is natuurlijk een Indiaanse naam. Maar in Holland wonen niet zoveel Hollanders meer. Veel inwoners komen uit de zuide lijke Amerikaanse staten om te wer ken in de fabrieken. Toch zijn er altijd nog de traditionele klompen dansers. Holland houdt de traditie in stand en trekt daardoor veel Ameri kanen aan. Er is een Hollandse molen gebouwd, er zijn tulpenvel den en ga zo maar door. Daarom zijn er ook klompendansers. Maar de beste en meest geslaagde dansers zijn de knappe dochters van de Spaanstalige Amerikanen, die om economische redenen in Holland werken. Ook dochters van vluchte lingen uit Cuba dansen mee in de stoet. Hoe zuidelijker het bloed, hoe groter het temperament, zeggen ze daar. Wat ons vooral trok, was natuurlijk Zeeland. Het dorp van ds. Van der Meulen en Jannis van de Luijster. Ook Budding heeft hier gezworven; Pieter van Dijke wilde erheen; ook mijn betovergrootvader Johannes Verwijs had plannen om te gaan. De twee laatsten bedachten zich en ble ven in Sint-Philipsland. In een kerk in Zeeland is een grote ruimte, waar veel persoonlijke eigendommen zijn tentoongesteld van Van der Meulen; zijn stoel, zijn bijbel, zijn horloge en nog veel meer. Ook de begraafplaat sen worden in ere gehouden en keu rig verzorgd. Toch doet ook hier de tijd zijn verwoestend Werk. De graf schriften zijn nog nauwelijks lees baar. Ik heb er uren gedwaald, op zoek naar vrienden uit mijn boeken. De oudste grafschriften zijn in het Nederlands opgesteld, met hier en daar een foutje erin. We zagen er ook het 'Old Settlers monument'. Het werd neergezet in 1887, bij het 40-jarig herdenkings feest. Voordien waren er de eerste settlers begraven. Na die tijd had er een schooltje gestaan, dat alweer was afgebroken. In 1887 herinnerde men zich nog enkelen van degenen die er begraven lagen. Hun namen werden vastgelegd in het monu ment, zoals Cornelia Boone, Mari- nus van Dijke, Adriana Geluk, Johanna den Herder en anderen. Tijdens een bezoek aan Overisel ontdekken we in de kerk een fraai pijporgel. Nu ben ik geen vakkundig organist als zodanig, maar een orgel loop ik nooit voorbij. Het instrument is niet op slot en weldra vullen orgelklanken de grote ruimte. U begrijpt dat ik speel wat de oudste settlers ook zeker gezongen moeten hebben: 'Al de grote waterstromen, zijn Heer" over mij gegaan en mij over 't hoofd gekomen, maar Gij hebt mij bijgestaan'. Psalm 42 klinkt goed en het doet me werkelijk wat, op die historische grond. Opeens komt van tussen de banken een stok oude vrouw, die daar aan de schoon maak is. Ze komt op me af en vraagt aarzelend of het 'Dutch' is, wat ik speel. Ze herkent blijkbaar iets uit Nederland, van haar moeder of grootvader misschien. We raken aan de praat en dan vraagt ze voorzichtig of ik misschien iets kan spelen van heel vroeger, wat ze nog kent. Ze denkt diep na. Wat was het ook weer? Het moet zoiets zijn als 'Opent uw mond...' of iets derge lijks. Ze zegt het met een typisch Amerikaans accent; het zijn trou wens haar enige Nederlandse woor den. Zodra ik inzet, raakt de oude vrouw zichtbaar ontroerd. Ze hoort, na misschien wel zeventig jaar, deze Psalm weer. We praten nog even verder. Ze bedankt me; niet voor m'n spel maar voor het spelen van de psalm. Wat geweldig, dat het om de herinnering of misschien wel om de inhoud gaat. Dan gaat ze terug naar haar spons en zeem. Vol van gedachten aan het vaderland dat ze nooit meer zien zal, vol van herinne ringen aan de Psalm die ze nooit meer horen zal. Vol van verdriet over haar ouders, die hier al jaren rusten in de Amerikaanse bodem. Ijverig werkt ze verder aan een schoon Overisel, dat - vooral door haar - voor mij onvergetelijk werd. (wordt vervolgd) Vossemeerder Ruud Havermans heeft in Domburg de vijfde over winning van dit wielerseizoen geboekt. In de slotfase plaatste hij in de tien man tellende kopgroep een succesvolle demarrage. Van het gat van 150 meter bleven op de eind streep maar enkele meters over, maar sterke coureurs als John Leijs, Wilfried Bastiaanse, Peter Mol, Theo Akkermans en Eric de Crom kwamen te laat. Ruud Havermans was hen te slim af. In de warme ronde van Nieuw-Vos- semeer kon hij niet vlammen. Slechts een klein aantal van het 100 renners sterke veld haalde de finish. Ludo van Overveld won, maar Havermans was toen al afgestapt, evenals Arjan van Haaften uit Sta- venisse, voor wie het hoge tempo in combinatie met de hitte ook teveel Uitslagen van de wedstrijd in Tholen: mevr. R. Nagtegaal en mevr. A. Bal 18 p; mevr. F. Schellinger en L. Soomers 14 p; J. Geuze en mevr. C. Praat 12 p; J. Boog- aart en A. Verkamman 8 p; mevr. Y. Verkamman en mevr. S. Hoven 7 p; mevr. C. Waasdorp en mevr. R. Burrows 5 p; D. Schellinger en mevr. D. Pigmans 5p. Motorcrosser Kevin v.d. Hoek uit Sint- Maartensdijk was zaterdag één van de veertig crossers die naar het Sloehaven- circuit waren gekomen voor de clubwed strijd van motorsportvereniging De Uit laat. Hij stond met zijn Honda 80 cc tus sen dertien crossers met een 125 cc machine. Bij de start van de eerste man che ging het mis. Kevin had een verkeer de versnelling gekozen en viel stil. Als laatste vertrok hij, maar na zeven minu ten lag hij al op een vierde plaats. Na een kwartier én één ronde werd Van den Hoek afgevlagd, nét voordat hij nog een plaatsje op kon schuiven. In de tweede manche begon de Smurdiekse crosser op een achtste plaats. Gedurende de race klom hij nog één plek omhoog zodat hij als zevende werd afgevlagd. De Reisduif Sint-Philipsland, Tours 20 juli. Los 7 u. bij o.-wind. Mevr. I. Quist 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. De Reisduif Sint-Philipsland, Roye 20 juli. Los 8 u. bij o.-wind. P.A. van Raaij 1, 3, 4, 7, 12, 17, 26, 30, 34, 35, 39, 46, 48, 49, 50, 51; mevr. I. Quist 2, 5, 6, 11, 13, 14, 15, 23, 24, 27, 29, 31, 32, 33, 36, 38, 43, 47; J. Suurlant 8, 42; A. Verwijs 9, 10, 20, 21, 25, 28, 37, 41, 53; comb. Bolijn 16, 18, 19, 22, 40, 44, 45, 54; J. Zuidweg Jzn. 52, 55. De kerk van Overisel. Van Konijnenburgweg 79 4612 PL Bergen op Zoom Tel. 0164-258658 Telefax 0164-250567 fabrieksstunt: Trenta" 123 cm 95^ douche/ligbad/whirlpool "Tofield" 180x80 dé hr-combiketel Moduline kamerthermostaat Laat u hierover informeren in de Vaillant infobus. U kunt echt hr werkend bekijken in de infobus. Alle dagen bij ons aanwezig. hr vuw 18/6 balans-statief 12 lampen "Cleo Performance" «8^ ^ERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGEN^ Korenmarkt 25 - Bergen op Zoom (bij de Geit) tel.: 0164 - 23 46 58 - fax 0164 - 23 45 58 Vuren timmerpanelen 145x80 28 mm dik Gips[platen 2.60x60 Gipsplaten 3.00x60 Gipsplaten 3.60x60 Gipsplaten 4.20x60 Gipsplaten 4.80x60 Vuren balkhout geschaafd 63x160 O UJ O cz> Meranti binnendeuren opdek en stomp ml 112 O m a Underlayment 18 mm. 2.44x1.22 mes en groef dakplaten 49.00 Underlayment 10 mm 2.44x1.22 35.00 Meranti plint 60 mm gelakt 2.00 Meranti rabatdelen alle lengtes 22x155 7.95 CT O S Alles direct uit voorraad te leveren voor particulier en handelaar Prijzen allemaal incl. 17,5% BTW. 's Morgens gebeld, 's middags in huis. 's Middags gebeld, 's avonds in huis. Ook in het weekend. gz Bezorgen in Bergen op Zoom: boven 150,- gratis, onder de 150,- 3 os 10,-vrachtkosten. m O 30 NERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGENS GOEDKOPER NERGENS reparatie/reiniging D/lCCTD A AT OA BERGEN OP ZOOM DUooltlAAl Z4 TEL. 0164-242216 =1 SINDS 1926 r=

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 15