Zes jaar cel voor verwonden vrouwen Mogelijk 14.000 varkens erbij door zes nieuwe bouwplannen Vrouwenberaad CDA: nota niet beperken tot financiën Tholen minder werk bij meer bedrijven Muzikante OVM Dialect moet meer aandacht krijgen Klippet tegen herbouw van palingrokerij Bufferzones eendenkooi en Bruintjeskreek Adviseur Van Groningen: procedurefouten van de gemeente Jubileumactie voor vogel observatiehut Philipsdam Donderdag 18 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Aan de Bloemenlaan in St. Maartensdijk De 28-jarige Y.J. uit Oudenbosch moet zes jaar de gevan genis in. De Middelburgse rechtbank veroordeelde hem tot die straf wegens poging tot doodslag van twee vrou wen in een woning aan de Bloemenlaan in St. Maartens dijk. De één liep een schotwond op, de ander werd met een mes gestoken. Door het weigeren van het vuurwapen bracht de laatste vrouw het er levend af. Ze schieten Er dreigen nog meer varkensstallen op Tholen gebouwd te worden dan de zeven waarvoor eerder aanvragen zijn ingediend. De gemeente heeft twee nieuwe plannen gepresenteerd gekregen, alsmede drie aanvragen om uit breiding. In totaal gaat het om 14.000 dieren. Groeneweg en Langeweg Beleidsstuk moet het gemeentebestuur prikkelen Het CDA Vrouwenberaad Tholen mist in de beleidsnota van de Thoolse kiesvereniging 'Het meerjarenbeleid in een breder toekomstperspectief thema's als een duurza me samenleving, een veilige samenleving en participatie voor iedereen. Dat schrijft het vrouwenberaad in een brief aan het bestuur. Maar de nota behandelt slechts een deel van het CDA-beleid, zei statenlid drs. S. Buijs woensdag op de ledenvergadering in Poortvliet. "Het bestuur gaat zeker met het vrouwenberaad praten over deze bredere doelstellingen", aldus voorzitter E.Ph. Nieuwkerk. Prikkelen Expertise Raamwerk Discussie over Nieuxvlandsexveg St. Annaland SGP-raadslid M.J. Klippel heeft tegen de herbouw van de afgebrande palingrokerij P.M. Scherpenisse in St. Annaland gestemd. In de laatste vergadering van de Thoolse gemeenteraad kwam een voorbereidingsbesluit aan de orde om via een zogenaamde artikel 19 procedure het bestemmingsplan aan te passen. Het bouwplan aan de Nieuwlandseweg is in strijd met bestemmingsplan bui tengebied omdat het perceel een landbouwbestemming heeft. Niet te rijmen' Bedrijfswoning Veel nieuwe ondernemingen zonder personeel Tholen kende vorig jaar een opvallend hoge groei van het aantal bedrijven. De gemeente stond wat dat betreft pro centueel op de derde plaats in Zeeland. Maar die groei werd niet vertaald in meer werkgelegenheid. Integen deel, men raakte zelfs een behoorlijk aantal banen kwijt. Dat blijkt uit het onlangs verschenen rapport Bedrijven- dynamiek 1995 van de Kamer van Koophandel voor midden- en noord-Zeeland. Burgemeester bekri tiseert commissie r.o. Burgemeester volgt cursus integriteit Juridisch Zaterdag begrafenis Briljant lid Geïnteresseerden verenigen in werkgroepen Meer aandacht voor het dialect. Dat is wat de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek beoogt met het oprichten van regionale werkgroepen in de provincie. Het bestuur zou ook graag zo'n groep van dialectliefheb bers zien voor Tholen en Sint-Philipsland. En dan liefst met wat jongeren erbij. Vragenlijsten De illegaal in Nederland verblijven- de man kwam 9 augustus vorig jaar naar St. Maartensdijk om zijn ex- vriendin, de 35-jarige J.A.B., een lesje te leren. Hij had gehoopt door een huwelijk zijn illegale status te legaliseren, maar toen de vrouw hem later afwees en zelfs dreigde om haar voormalige vriend bij de politie aan te geven wanneer hij terug zou komen, kocht J. een pis tool. Dat liet hij aan zijn ex-vriendin zien en toen de man enkele weken later merkte, dat hij aangegeven was bij de politie, besloot J. tot actie over te gaan. Hij reed naar St. Maartens dijk, waar mevr. B. en haar kinderen in een benedenwoning aan de Bloe menlaan, vlakbij de Hogeweg woonden. Nadat J. zijn pistool in het huis van een buurvrouw - de uit voormalig Joegoslavië afkomstige Dankzij de ruilverkaveling St. Phi- lipsland hebben twee natuurgebie den van de stichting het Zeeuwse Landschap een betere afronding gekregen. Rondom de eendenkooi in Anna Jacobapolder zijn extra bufferzones aangelegd, zodat ver storing en andere omgevingsinvloe den op het kooibos verder ingeperkt kunnen worden. Aan de noordoost kant van de kooi is een akker aange kocht en bij het reservaat gevoegd. Een deel van de grond is ingeplant; een ander deel is omgevormd tot grasland, compleet met een drinkput en een grillig verlopende kreek. Schuwe bewoners van het kooibos, zoals reeën, ransuilen en wielewalen zijn nu nog beter gevrijwaard tegen verstoring. Langs de oever van de Bruintjes kreek is op enkele plaatsen drassig grasland aangelegd. Dat betekent een herstel van de oude situatie, die voor weidevogels en ganzen een fik se verbetering inhoudt. vrouw raakte helemaal van de kook - zijn pistool had getest door twee kogels in de vloer te schieten, ging hij eerst naar de benedenwoning, die bewoond werd door de 39-jarige mevr. J.B. met haar kinderen, die veel bij zijn ex-vriendin over de vloer kwam. De man schoot haar, al vluchtende, in haar achterwerk, waardoor een nier in het ziekenhuis moest worden weggenomen. Verder werd haar lever en dunne darm beschadigd. Daarna ging J. naar de bovenwo ning, waar zijn voormalige vriendin zich met haar drie kinderen in de douche had verborgen. Hij brak de deur van de badkamer open, stuurde de kinderen weg en zette het pistool tegen het hoofd van mevr. B. Toen het wapen niet afging (door een defect zat er geen munitie meer in), sleepte J. de vrouw mee naar de keu ken, waar hij een mes pakte en de vrouw in de borstkas en onderbuik stak, waarbij de milt werd geraakt. De man eiste ook 6000 gulden terug van de vrouw, die hij haar zou heb ben gegeven. Toen de inmiddels gewaarschuwde politie verscheen, richtte J. het vuurwapen op een agent. De buurt was 9 augustus vorig jaar door de schietpartij in rep en roer. Omwonenden zagen twee politiewa gens arriveren, waaruit vier agenten sprongen. "Ze schieten, ze schieten", riep de bewoonster van de boven woning. Aan de achterkant van de benedenwoning was een ruit inge slagen. Inwoners van St. Maartens dijk zagen de met een mes gestoken vrouw flauwvallen, kennelijk door bloedverlies. Er waren voorheen regelmatig pro blemen in de benedenwoning, waar mee buurtbewoners geconfronteerd werden, maar de schiet- en steekpar tij sloeg alles. Het vonnis van de Middelburgse rechtbank was gelijk aan de eis van de officier van justitie. De in 1993 illegaal naar Nederland gekomen man was niet eerder met de justitie in aanraking geweest. Aan de Noormansweg onder de rook van Scherpenisse vordert de bouw van de varkensstallen gestaag. A. van de Wouw uit Best wilde hier aanvankelijk 5400 varkens onderbrengen, maar heeft inmiddels een uitbreidingsplan ingediend bij de gemeente. Volgens J. van Groningen, juridisch adviseur van meerdere varkenshou ders, heeft de gemeente fouten in de procedure gemaakt bij de herziening van het bestemmingsplan buitenge bied waardoor het mogelijk was om nieuwe aanvragen in te dienen. Bur gemeester H.A. van der Munnik houdt staande dat de tervisielegging van het ontwerp-bestemmingsplan in juni de beschermende werking van het voorbereidingsbesluit heeft overgenomen zodat bouwplannen opgeschort kunnen worden. "Maar het staat iedereen natuurlijk vrij om bouwaanvragen in te dienen. Het college zal daarover vervolgens een beslissing moeten nemen." Bij de gemeente Tholen zijn aanvra gen van A.J.M. v.d. Oord uit Oir- Dit stuk is een segmentnota en wil slechts inspringen op een knelpunt dat op dit moment in Tholen speelt, lichtte Buijs toe. De nota beperkt zich tot de financiën, en wel tot de oplopende begrotingstekorten voor de komende jaren. Tóch wilde frac tievoorzitter W.C. van Kempen de door het vrouwenberaad genoemde thema's niet los zien van wat er in de nota staat. "Neem de veilige samen leving en dan bijvoorbeeld het drugsbeleid. Wanneer op dat terrein een inspanning van de gemeente gevraagd wordt, kan dat een finan cieel spanningsveld geven." Hij waarschuwde om niet alleen over de centen te praten. "We willen vanuit onze christelijke identiteit richting gevend bezig zijn." Drs. T.G.A. Westerveld kwam eveneens terug op de brief van het vrouwenberaad. "We moeten kijken naar de menselijke aspecten van de samenleving." Hij vroeg om een vervolg op deze nota. Dat moet er komen, over het inhoudelijke beleid, vond ook Buijs. "Wanneer je ruimte hebt gemaakt om nieuw beleid te kunnen invullen, kom je daar auto matisch terecht." Het statenlid uit Goes prees het afdelingsbestuur met dit initiatief om een gesprek tussen burger en bestuurders op gang te brengen. Hij vatte de betekenis van de nota in vijf punten samen: 1een weergave van de betrokkenheid van het CDA- bestuur bij het te voeren beleid in de gemeente, alsmede een poging gemeentebestuur en bevolking dich ter bij elkaar te brengen; 2. een sig naal dat een verdere verhoging van de gemeentelijke lasten geen auto matisme mag zijn; 3. aangeven van een richting hoe de oplopende tekor ten in de Thoolse meerjarenramin gen weggewerkt kunnen worden; 4. aangeven hoe er ruimte geschapen kan worden voor nieuw beleid; 5. als die ruimte er komt, zullen in samenspraak met de inwoners breed gedragen keuzes gemaakt worden om een aantal projecten verder in te vullen. "Het stuk is geen dictaat, maar wil een richting aangeven. Het dagelijks bestuur van de gemeente prikkelen", aldus Buijs. In de nota wordt aange geven dat het CDA de kosten van het ambtelijk apparaat wil indam men, de uitbreiding van het gemeen tehuis niet duurder wil maken dan nodig, onrendabele gemeentelijke eigendommen wil verkopen en de algemene reserve verlagen. Het automatisme van belastingverho ging moet van de baan. "Het CDA zoekt een andere richting en niet de gemakkelijkste." Politieke wensen die het afdelingsbestuur formuleert en die de fractie met haar eigen ver antwoordelijkheid - in samenwer king met anderen - naar de praktijk moet zien te vertalen. "Het realise ren van de doelstellingen zal een zware dobber zijn", meende Buijs. Andere politieke partijen zullen er bij de begrotingsbehandeling niet omheen kunnen, meende Nieuw kerk. Het opstellen van de nota is niet zonder slag of stoot gegaan, beken de Nieuwkerk. Vooral in de beginfa se waren er belangrijke verschillen van inzicht. In de discussie leken die af en toe de kop op te steken. Zoals toen wethouder J. Versluys opmerk te dat er een relatie is tussen de kos ten van het ambtelijk apparaat en de uitbreiding van het gemeentehuis. "Als je kritischer naar het aantal banen wil kijken, dan zul je de werk omstandigheden moeten optimalise ren." De wethouder gaf als voorbeeld de onderwijstaak die het rijk afstoot. Er zijn mensen nodig om dat extra werk te doen, maar wil je het aantal ambtenaren niet uitbreiden dan zul je die mensen ergens anders binnen het gemeentehuis weg moeten halen. Westerveld bepleitte om op bepaalde beleidsterreinen - hij noemde ouderenzorg en huisvesting - gebruik te maken van de expertise van in Tholen aanwezige instellin gen om tot een meerjarenbeleid te komen en duidelijke lijnen uit te zet ten voor het ambtelijk apparaat. "Juist bij de ouderenzorg doen we dat al. Als eerste gemeente in Zee land hebben we daar het zorgloket", reageerde Versluys. M.A. van Beek sneed de samenwer kingsverbanden aan, die naar zijn gevoel onnodig grote reserves opbouwen, terwijl tegelijkertijd de lasten voor de burger stijgen. Hij noemde de afvalverwerking door het Olaz. Ook het gemeentebestuur heeft daar weieens vraagtekens bij, maar je kunt de methodiek verschil lend inschatten, zei Versluys. Van Kempen gaf aan ook weieens moei te te hebben met die reserves en J. de Jager noemde de richtlijnen die de vereniging van Zeeuwse gemeenten hanteert om begrotingen van gemeenschappelijke regelingen in de hand te houden. Buijs wees in dit verband op de rijksoverheid, die taken afstoot en vervolgens bezui nigt op het geld dat daarbij hoort. Gemeenten worden dan gedwongen de belastingen te verhogen. Hoewel het rijk in bepaalde gevallen heeft toegezegd dit te zullen compenseren door een belastingverlaging is dat nog steeds niet gebeurd, zei het sta tenlid. In de nota noemt het CDA-bestuur concreet een bedrag van 1,75 mil joen gulden dat het vrij wil maken om ruimte te scheppen voor nieuw beleid. "Je moet je niet fixeren op die getallen. Het is een signaal; wil je een ander beleid, dan moet je anders te werk gaan met de begro ting", reageerde Buijs op een opmer king van C.W. Droogers. Deze noemde de nota een raamwerk dat nader ingevuld moet worden. "We moeten het in handen van de fractie leggen. En ik heb daar alle vertrou wen in." Dat gold voor alle vijftien aanwezigen, want niemand vroeg om aanpassing van de tekst van het stuk. De helft van de aanwezigen in 't Ouwe Raed'uus maakte er niet eens een woord aan vuil. Dat was niet wat Van Kempen bedoeld had toen hij Paulus aanhaalde: "Laat uw woor den weinige zijn." Het raadslid werd aan het begin van de avond in het zonnetje gezet wegens zijn zilveren jubileum. schot, W. Timmermans uit Boxtel en J.H.J. Wouters uit Sint-Oedenro- de binnen gekomen. Eerstgenoemde wil een varkensstal bouwen aan de Groene- of Hokseweg tussen Oud- Vossemeer en Tholen en een opslagloods aan de Priestermeet- weg. Timmermans en Wouters heb ben de Langeweg bij Poortvliet op het oog. Daarnaast willen Welvaarts uit Boxtel, Van de Wouw en Van Genugten uit Best groter bouwen dan ze aanvankelijk van plan waren. De drie zouden oorspronkelijk 14.600 varkens gaan huisvesten van de 35.528 waarvoor aanvragen bij de gemeente waren ingediend, maar daar komen er 3000 bij. Inclusief de nieuwbouwplannen kunnen er 14.000 varkens bijkomen, wat totaal bijna 50.000 dieren betekent. Het gemeentebestuur probeert al enkele jaren om via aanpassing van het bestemmingsplan de varkens houderijen buiten de deur te houden. En hoewel de politiek de roze krul staarten ook niet wil, wees ze tot Klippel wees erop, dat een palingro kerij volgens de huidige planologi sche inzichten niet in een landbouw gebied thuishoort, maar op een industrieterrein. Burgemeester H.A. van der Munnik antwoordde, dat de palingrokerij aan de Nieuwlandse weg met toestemming van de gemeenteraad al een gevestigd bedrijf was. "Daar is destijds ook een artikel 19 procedure voor gevoerd. Het plan voldoet aan de planologische inzichten. Bovendien is er reeds een bedrijfswoning gebouwd." Klippel vond deze toestemming niet te rijmen met het overige beleid van b. en w. ten aanzien van het buiten gebied, zoals de recente afwijzing van bouwplannen van D.J. van Gor- sel in Tholen en A. Rinses in St. Maartensdijk. "Als het verzoek van de palingrokerij nu zou binnenko men, zou het niet meer worden inge willigd. Alleen bestaande agrarische bedrijven mogen dat", was de reac tie van de burgemeester. Het SGP-raadslid wees er echter op, dat destijds precies hetzelfde bestemmingsplan buitengebied van toepassing was als in 1996. Toen pakte VVD-raadslid R. Ravensteijn de draad op. "Waarom is er destijds dan ingestemd met de komst van dit bedrijf?", wilde hij weten. "In de tachtiger jaren werd viskweek in agrarisch gebied toege staan", antwoordde de burgemees ter. "Maar een palingrokerij is toch geen viskweek", bracht D66-raads- lid J. van den Donker naar voren. Toen stokte de discussie, maar Klip pel bleef als enige tegen de her bouw. Een soortgelijke discussie speelde zich in 1992 af bij de bouw van de bedrijfswoning. De provinciale planologische commissie (PPC) zat toen op dezelfde lijn als Klippel en bracht een negatief advies uit. Was het volgens b. en w. van oorsprong een bedrijf waarin paling werd gekweekt en verwerkt, de PPC con cludeerde, dat de rokerij domineerde en die activiteit past zonder meer niet in de hoofdfunctie van agrari sche doeleinden in bestemmings plan buitengebied. De afvalwaterproblematiek - het waterschap had een bezwaarschrift ingediend tegen het bouwplan - was voor de PPC een reden temeer om vestiging van de palingrokerij op een bedrijfsterrein door de gemeente te laten onderzoeken. G.S. weiger den de vergunning eerst na het nega tieve advies van de PPC, maar Scherpenisse ging in beroep en kreeg later alsnog toestemming voor de bouw van een bedrijfswoning. Hij was al sinds 1985 actief met zijn palingrokerij in de boerenschuur aan de Nieuwlandseweg; in 1986 kreeg Scherpenisse een hinderwetvergun ning en in 1988 werd de bedrijfs ruimte uitgebreid. twee keer toe voorstellen voor beperkingen in het bestemmings plan van de hand onder druk van de Thoolse agrarische sector. Nog maar enkele maanden geleden werd het plan om een concentratiegebied voor intensieve veehouderij aan te wijzen in de Poortvlietse Weihoek getorpedeerd door de commissie ruimtelijke ordening. Burgemeester en wethouders hebben het ontwerp- bestemmingsplan daarop zónder dat concentratiegebied ter inzage ge legd. "Juridisch kan dat niet, maar moet een nieuw voorontwerp inge diend worden", beweert Van Gro ningen, die dan ook bezwaren heeft ingediend. Ondermeer ook omdat de uitbreidingsmogelijkheden voor intensieve veehouderij beperkter zijn dan voor akkerbouw. "Terwijl intensieve veehouderij juist meer ruimte nodig heeft." De burgemees ter wil op de argumenten van Van Groningen nu niet ingaan. Hij zegt dat de gebruikelijke procedure gevolgd zal worden. "Bezwaren zul len beoordeeld worden." De herziening van het bestemmings plan is ter beoordeling naar de pro vincie gestuurd. Waarschijnlijk in september zal de gemeenteraad zich erover uitspreken. "Mocht de hele wijziging van het bestemmingsplan niet doorgaan, dan moeten we oppassen niet in een vacuüm terecht te komen, want dan zullen we de bouw niet tegen kunnen gaan", aldus de burgemeester. Hij is er duidelijk niet blij mee dat de commissie ruim telijke ordening zich tégen het con centratiegebied keerde. Bij de nieu we plannen zijn er, die buiten dat gebied bij Poortvliet vallen. "Zeer tegen zijn zin heeft het college dat uit de herziening geschrapt. De wijs heid van de commissie is blijkbaar hoger dan die van b. en w." De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik heeft meegedaan aan een werkconferentie van het minis terie van binnenlandse zaken over integriteit. Dat was leerzaam, ant woordde hij op vragen van raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog. Die had in de stukken gezien, dat er wel 20 van dergelijke conferenties waren georganiseerd, waaraan 300 burge meesters hadden meegedaan. "Er ligt een druk op bestuurders en amb tenaren om handjeklap te spelen", legde de burgemeester uit. "Bijvoor beeld om toch maar een werk aan een bedrijf te gunnen. Van hoog tot laag gebeurt er wel wat in Nederland op dit terrein. Vandaar dat het ministerie het nuttig acht dat burge meesters zich daarin verdiepen." Mevr. Schot vroeg zich af, of het ook niet wat zou zijn voor wethou ders en raadsleden. In Tholen groeide het aantal bedrij ven met 83. Dat is 7,7 procent meer dan in 1994. Die groei kwam voor namelijk door het opvallend hoge aantal nieuw opgerichte bedrijven. Er verschenen 77 ondernemingen meer dan dat er opgeheven werden. Dat is meer dan 12 procent van de totale groei in midden- en noord- Zeeland. In 1994 nam Tholen nog slechts 5,9 procent van de aanwas voor haar rekening. Maar er was ook een - vrij gering - vestigingsover schot. Er kwamen 21 bedrijven van buitenaf naar de gemeente toe en er vertrokken er vijftien. Met een totale groei van 7,7 procent steekt Tholen ver uit boven het gemiddelde van de regio's Bevelan- den, Walcheren en Schouwen-Dui- veland. Naar gemeenten bekeken groeiden alleen Bruinisse (9,7%) en Kapelle (9,3%) harder. Tholen telde begin dit jaar 1169 bedrijven en dat is 8,3 procent van het totaal van noord- en midden-Zeeland. Er kwa men in Zeeland (exclusief Zeeuws- Vlaanderen) 620 bedrijven bij in 1995. Dat zijn er iets minder dan een jaar eerder, maar sinds 1990 is het aantal ondernemingen met bijna dertig procent toegenomen. De rela tief grootste toename werd gecon stateerd in de bouw, groothandel en de sector 'overige' die voornamelijk landbouw en visserij beslaat. Overi gens bestaat een belangrijk deel van het aantal nieuwe bedrijven uit juri dische constructies met 'geen werk zame personen'. In de afgelopen maand zijn er vijf tien nieuwe bedrijven bijgekomen in de gemeente Tholen. Daarvan heb ben er negen geen personeelsleden. Zes hebben wel arbeidsplaatsen, variërend van één tot negentien. Deze bedrijven leveren minimaal achttien en maximaal 33 banen op. Opvallend is echter dat de groei van het Thoolse bedrijfsleven in 1995 niet heeft geleid tot meer werkgele genheid. Integendeel, er gingen juist banen verloren. In heel midden- en noord-Zeeland kwamen er per saldo slechts zestien arbeidsplaatsen bij. Hoewel dat een gering aantal is, is het ten opzichte van 1994 een duide lijke verbetering. Toen gingen er 119 arbeidsplaatsen verloren. Grote boosdoeners waren vorig jaar vol gens de kamer van koophandel de bedrijven die wegtrokken naar ande re regio's. Daarmee gingen in de vier Zeeuwse regio's 303 banen verloren, terwijl er maar 171 terugkwamen door bedrijven die zich vestigden. Tholen moest vorig jaar echter ook nog 54 banen inleveren, terwijl het aantal bedrijven toenam. Eind janu ari 1996 waren er 805 mensen in de gemeente zonder werk. Daarbij waren 458 mannen en 347 vrouwen. Eind juni was dat cijfer al gedaald tot 648 (veel seizoenwerk) waarvan 290 mannen en 358 vrouwen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Ik heb haar op de Zeeuwse muziek school nog solfège en theorie gege ven en bij Accelerando gaf ze koper- lessen toen de muziekschool te wei nig uren had. Ik wist dat ze naar Ita lië was en nadat het bericht van de vliegtuigramp bekend werd, heb ik de hele nacht van maandag op dins dag in onzekerheid verkeerd. Vorig najaar werd Marjolijn beroepskracht bij het fanfarekorps en ze had een schitterende toon. Heel triest dat het zo is afgelopen", aldus dirigent Van Broekhoven. Accelerando liet dins dagavond de wekelijkse repetitie uit piëteit«niet doorgaan; de broer van Marjolijn, Paul Droogers, is ook lid van de St. Annalandse muziekver eniging. OVM zal zaterdag meewerken aan de begrafenis in Oud-Vossemeer. Drie bestuursleden en vijf leden zul len als dragers fungeren. De com plete vereniging zal de baar begelei den vanaf de ouderlijke woning in de Veerstraat tot aan de N.H. Kerk, waar om twee uur de rouwdienst wordt gehouden. Deze kerk is de grootste ruimte die in Oud-Vosse- meer beschikbaar is. De dienst wordt geleid door ds. A. Klap uit Oosterbeek, die per 1 september zijn intrede doet in de Gereformeerde Kerk van Temeuzen. Vanaf de N.H. Kerk tot aan de begraafplaats in de Molenstraat zal OVM de baar begeleiden en ook muziek ten gehore brengen. Jeugd orkest De Hoop uit Ossendrecht, waarvan Marjolijn dirigente was, zal eveneens medewerking verlenen aan de begrafenisplechtigheid. Pier re van Broekhoven blaast op de begraafplaats een trompetsignaal. De wijze van medewerking van de Koninklijke Landmacht was bij het afsluiten van deze krant nog niet bekend. Wel wordt Marjolijn met militaire eer begraven. De 30 juni 1973 geboren Marjolijn Droogers komt uit een muzikaal gezin. Bij fanfare OVM ontwikkel de ze zich tot een briljant lid, dat in de B-categorie (17-20 jaar) de eerste prijs won op een topconcours van de stichting Jong muziektalent Neder land. Daardoor mocht ze in het Duit se Bonn meedoen aan de master class. Ze ging naar het conservatori um in Den Haag, waar ze dit jaar "Nu zie je op bijeenkomsten van de dialectvereniging vooral 50-plus- sers", vertelt mevrouw Duijzer uit Tholen. "De grootste vraag van het bestuur is dan ook om bijvoorbeeld dertigers in dergelijke werkgroepen te krijgen." In verschillende regio's in de provincie functioneren derge lijke groepen al. Er zitten bijvoor beeld mensen in die weieens liedjes in dialect schrijven. Of verhalen. "Maar het kan ook zijn dat een groepje gezamenlijk de vragenlijs ten invult die de vereniging aan de leden toestuurt. Op die manier sti muleer je elkaar", aldus mevrouw Duijzer. Het onder de aandacht brengen van de streektaal en alles wat daarmee samenhangt, mensen ertoe brengen met het dialect aan de gang te gaan. Dat is wat de dialect vereniging wil. Steeds minder Zeeu wen spreken nog dialect. Er zijn, ook op Tholen, voorbeelden te over van Zeeuws-sprekende echtparen die met hun kinderen uitsluitend Nederlands praten. Kennelijk beschouwen zij het dialect als een minderwaardige taal. De dialectver eniging denkt daar duidelijk anders over. Naar het hiervoor genoemde verschijnsel heeft een inwoner van de Zak van Zuid-Beveland inmid dels in zijn geboortestreek onder zoek gedaan in het kader van een universitaire opleiding. De dialectvereniging voert via de leden onderzoek uit naar de bekend heid van woorden en uitdrukkingen. Op die manier wordt in kaart gebracht hoelang bepaalde woorden nog door dialectsprekers gebruikt worden. Tegelijk wordt materiaal verzameld voor het Woordenboek der Zeeuwse dialecten. Een aanvul ling daarop is momenteel in voorbe reiding. Ook worden regioboeken uitgege ven, zoals tien jaar geleden het boekje 'Dialect op Tholen en Sint- Philipsland'. Leden van de vereni ging - op Tholen en Sint-Philipsland beperkt tot een dertigtal - krijgen elk kwartaal een vragenlijst met het ver zoek deze in te vullen. De resultaten worden in het eerstvolgende num mer van het verenigingsblad gepu bliceerd. Om regionaal met het dialect aan de slag te gaan, moet je echt mensen van Tholen en Sint-Philipsland heb ben, meent mevrouw Duijzer. De scholen erbij betrekken is moeilijk, heeft ze ondervonden. Maar bijvoor beeld toneelvereniging rederijkers kamer Eendracht heeft een paar keer iets met dialect gedaan. En de Vos- semeerse carnavalsvereniging De Vlooientrappers produceert jaarlijks de nodige teksten in het Thools. Mensen die belangstelling hebben voor het onder de aandacht brengen van het dialect en wat daarmee samenhangt, kunnen contact opne men met de familie Duijzer, Mossel laan 23, 4691 EE Tholen, telefoon 0166-602226. eindexamen zou doen en deed er sinds 1995 de studie voor dirigent bij harmonie- en fanfaregezelschap pen in Tilburg bij. Marjolein gaf in Oud-Vossemeer blokfluitles voor leerlingen van de basisscholen, waarmee ze onlangs was gestopt in verband met de drukte. Bij de jaar lijkse taptoe speelde ze vanaf het bordes van Ambachtsherenhuis altijd The last post.' Ook in Nieuw- Vossemeer en Lepelstraat gaf ze leerlingen les en bij Accelerando werkte ze mee aan een muzikale reis naar Duitsland. Vorig najaar werd ze beroepskracht bij het fanfarekorps van de Konink lijke Landmacht in Vught, een fusie van de voormalige fanfarekorpsen van de genie en Limburgse Jagers. De 36 leden (beroepsmusici of zeer goede amateurs) tussen de 20 en 25 jaar en 6 stafleden waren in Italië op hun eerste buitenlandse reis. Van hen keerden er maandagavond 37 per vliegtuig terug, de overigen kwamen per auto. Bij de landing op het vliegveld van Eindhoven veron gelukte het toestel, waarbij 28 muzi kanten en de 4 Belgische beman ningsleden om het leven kwamen. Negen overlevenden liggen met ern stige brandwonden in diverse zie kenhuizen. Het fanfarekorps telde vijf vrouwen, vanwie er drie zijn overleden. Giste ren vond op het vliegveld van Eind hoven een herdenkingsplechtigheid plaats in aanwezigheid van minister president Kok, minister Voorhoeve van defensie en kroonprins Willem- Alexander. De stichting het Zeeuwse Land schap organiseert ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan een jubi leumactie ten behoeve van drie pro jecten, waaronder de bouw van een vogelobservatiehut op de Philips dam. Bij vogelliefhebbers staat deze verbinding tussen St. Philipsland en Schouwen-Duiveland bekend als 'de vogelboulevard.' In het verzoetende Krammer-Volkerak verblijven dui zenden watervogels, in vele tiental len soorten. De oever biedt prima mogelijkheden om ze te observeren, maar faciliteiten ontbreken. Door een hut met een afgeschermd toe gangspad aan te leggen, snijdt het mes van twee kanten: verstoring van de vogels wordt vermeden en het publiek kan rustig en van dichtbij de vogels bekijken. De andere twee projecten zijn de Hooge Plaaten (de broedkolonies voor kustvogels in de Westerschel- de) en inlagen langs de kust van Noord-Beveland. Het Zeeuwse Landschap beheert bijna 7000 hec tare natuur in Zeeland. Op 15 augustus organiseert het Zeeuwse Landschap een excursie naar de Slikken van de Heen, aan vang 18.30 uur, vanaf het informa tiepaneel op de dijk bij de parallel weg langs de Philipsdam. VOC-project De in 1795 ter ziele gegane Verenigde Oostindische Compagnie wordt momenteel lande lijk als toeristisch produkt aan de man gebracht. In Zeeland liet deze 'multinational' sporen na in Middel burg, Veere en Vlissingen. Onder meer in het Zeeuws Museum in de provinciehoofdstad is een presenta tie rond de VOC opgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3