4-Ö Wegblokkade tegen hard rijden jaagt bussen naar andere route Poortvlietenaar bij ongeval omgekomen Muzikante OVM komt om bij vliegtuigramp Sint-Annalandse duivenmelker wint voor tweede keer een auto AL 51 JAAR DE THOOLSE COURANT Bewoners van Weststraat in St. Annaland voeren actie Braderie in centrum van Stavenisse Financieel is Tholen gezond Dochter van succesvolle duivin St. Vincent nu tweede uit Dax Donderdag 18 juli 1996 52e jaargang no. 36 Vernielers van kerkruiten gepakt Een wegblokkade op Tholen! Bewoners van de West straat in St. Annaland versperden zaterdagmorgen een halfuur de toegang voor alle verkeer om aandacht te vra gen voor hoge snelheden en overlast van autobussen in hun pas gereconstrueerde straat. Eerst hadden ze zelf belemmeringen aangebracht door hun auto's zo slordig te parkeren dat grotere voertuigen moeilijk door de West straat konden. Maar toen de bus op een zaterdagmiddag zo'n halfuur vast kwam te zitten, stelden b. en w. op advies van de politie een parkeerverbod in. Alle auto's weg en vrij baan voor de bus en dat schoot de bewoners in het verkeerde keelgat. Heel netjes Verontrust Bij een zwaar verkeersongeval op de Philipsdam is gis termorgen de 23-jarige M.P. Kaptein uit Poortvliet om het leven gekomen. De automobilist kwam frontaal in botsing met een vrachtwagen die bestuurd werd door een 45-jarige man uit Steenbergen. De chauffeur kwam er met lichte verwondingen, maar zwaar geschokt af. Afgezet Vossemeerse Marjolijn Droogers (23) De 23-jarige Marjolijn Droogers uit Oud-Vossemeer is één van de 32 slachtoffers die maandagavond op het vliegveld van Eindhoven vielen bij de ramp met het Her cules transporttoestel van de Belgische luchtmacht. Als lid van het fanfarekorps van de koninklijke landmacht had ze meegedaan aan een internationaal festival van militaire bands in het Italiaanse Modena. De talentvolle muzikante was al bijna veertien jaar lid van de Oud-Vos semeerse muziekvereniging (OVM). Repetitie afgelast Deze week De stemming is opperbest in huize Vermaas aan de Suzannaweg in Sint-Annaland. Het is ook niet niks als je voor de tweede keer in dertien maanden een auto wint. Vorig jaar juni met een snelle duif op de vlucht uit St. Vincent, dit keer met de nummer twee nationaal vanuit het Franse Dax. Dat Ashley - zoals de duif heet - een dochter is van de winnares van vorig jaar, maakt het extra bijzonder. Onverwacht Zes mee Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. .k Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het weerstandsvermogen van Tho len en nog acht Zeeuwse gemeenten op financieel terrein is goed. Dat concluderen gedeputeerde staten aan de hand van gegevens uit de begro ting 1996 die de gemeenten hebben verstrekt én een aanvullend onder zoek. Twaalf gemeenten staan er redelijk voor en zes matig. Onder de negen die het goed doen, zijn vijf van de zes Schouwse gemeenten (Zierikzee uitgezonderd), verder Kapelle, Veere en Axel. Tholen is dus - hoewel de begro tingstekorten de komende jaren toe nemen - een financieel gezonde gemeente en zit bepaald niet slecht in de slappe was; op een begroting van bijna 58,6 miljoen gulden was 35,7 miljoen aan reserves beschik baar. Daarvan worden er in de loop van dit jaar bijna 6,5 miljoen opge soupeerd. Uit eerder door de provin cie gepubliceerde 'kengetallen' blijkt dat in Tholen (bijna 23.000 inwo ners) de belastingdruk per woning op twee gemeenten na de laagste is van Zeeland. Een ander voorbeeld van een 'rijke' gemeente is Axel, met 14.000 inwoners: 14 miljoen aan reserves op een jaarbegroting van 30 miljoen gulden. Qua belastingdruk moet deze Zeeuws-Vlaamse gemeente negen anderen onder zich dulden. Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre een gemeente in staat is om in slechtere tijden ongestoord alle taken te verrichten. Met andere woorden, of ze buiten toezicht door de provincie kan en in hoeverre de burgers het maximum aan belastingen en heffingen moeten gaan betalen om de gemeentekas te vullen. Deze situatie doet zich nu nog in geen enkele Zeeuwse gemeente voor. De zes die er wat dat betreft het slechtst voorstaan zijn Domburg, Vlissingen, Goes, Borse- le, Reimerswaal en Noord-Beveland. De politie heeft donderdagavond vier jongelui van 12 en 13 jaar aan gehouden die zo'n dertig ruitjes van de Maartenskerk in Sint-Maartens dijk hadden vernield. Ook van de Grote Kerk in Tholen gingen van zaterdag op zondag ruiten aan dig gelen, maar de daders daarvan lig gen nog op het kerkhof. Drie jongeren uit Sint-Maartensdijk 13 en twee keer 12 jaar) en een 13- jarige uit Scherpenisse werden door de politie opgespoord binnen enkele uren nadat ze voor zo'n 1500 gulden schade hadden aangericht aan de Maartenskerk. Een woordvoerder meldt dat de schade vergoed zal worden en dat de jongelui via het bureau Halt een alternatieve straf zullen krijgen. In Tholen sneuvelden dertien ruitjes in twee grote glas-in-loodramen aan de kant van de Molenvlietsestraat. De schade daarvan wordt door de politie geschat op enkele honderden guldens. Natte laarzentocht St. Annaland. Dinsdag 23 juli om 13.30 uur is er vanaf het einde van de Sluispolder- weg tussen St. Annaland en Oud- Vossemeer een 2,5 uur durende nat te laarzentocht. Ook op 13 augustus om 8.30 uur en op 4 september om 13.30 uur kunt u de tocht nog maken. Kinderen met spandoeken hoopten zaterdagmorgen in de Weststraat de BBA-bus tegen te houdenmaar die reed een straatje om. De Weststraat-mensen staken de koppen bij elkaar en raadpleegden een advocaat, die adviseerde om met zoveel mogelijk mensen en publici teit de weg te blokkeren. 'Burgerlij ke ongehoorzaamheid' had wethou der J. van der Jagt geroepen, toen W. Pleune hem vrijdagavond over de actie van de volgende morgen had ingelicht. "Men leert het van de televisie", zegt de wethouder. "Bij verkeersproble men praat men van zich af en dat mag, maar van een blokkade heb ik nog nooit gehoord op Tholen. Dat is ook geen juist middel." Enkele Weststraat-bewoners, die nauw betrokken waren bij de plan nen voor de reconstructie, vonden de blokkade ook te ver gaan. "Er is niets bijzonders gebeurd", werpt Pleune tegen. "De mensen die eerst bedenkingen hadden, zijn nu ook om en blijken zelfs een brief aan de BBA geschreven te hebben. We hebben het allemaal heel netjes gespeeld. De gemeente is tevoren ingelicht en we hebben niemand een strobreed in de weg gelegd. De brandweer kon via de Ring of de Bierensstraat uitrukken en de huis arts zou via de Julianastraat of Noordstraat kunnen rijden." Rond kwart voor negen zaterdag morgen is de situatie gespannen in de Weststraat. Bewoners staan bui ten bij hun voertuigen waarmee het voorste deel van de straat afgesloten is. Op het eind staan een vijftiental jon geren met spandoeken: 'Weg met de bussen en het crossen in de straat, onze kinderen zijn het waard.' W. Snoep, één van de initiatiefnemers van de actie, staat erbij in afwach ting van de bus die volgens de dienstregeling rond negen uur wordt verwacht. "Daar gaat ie!", roept Snoep op een gegeven moment, wanneer hij de bus vanuit de Haven weg de Molendijk op ziet rijden. De actie lijkt in het water te vallen, maar Snoep zegt toch tevreden te zijn. "We wilden eigenlijk geen con frontatie, maar alleen aandacht voor onze situatie. De verkeersoverlast in de Weststraat is te gek." Bewoners die anders niet zo snel op de barricaden gaan staan, stonden nu vierkant achter de actie. "Onze kin derrijke buurt is verontrust", zegt Pleune. die zes jaar in de Weststraat woont. "In die tijd is de situatie erger geworden. De Weststraat is een drukke route, waar niet alleen de bussen, maar ook verschillende aan nemers en scholen met hun busjes door komen. De reconstructie is op zich prima, maar met het parkeer verbod zijn we terug bij af, want in een lege straat kan de bus gas geven en doorrijden. Je houdt je hart vast, zeker in de vakantie wanneer er veel kinderen op straat spelen. Dikwijls wordt er te hard gereden. De gemeente heeft gezegd dat de nieu we bestrating stootbestendiger zou zijn, maar dat is maar ten dele waar. De glazen dreunen bij mij in de kast en er zit al een flinke verzakking in de straat. Dat kan toch zo niet lan ger! Met onze actie hebben we dui delijk onze belangen onder de aan dacht gebracht. Niet om iemand of wat te boycotten, maar actie voeren mag in Nederland. En we hebben juist de zaterdagmorgen gekozen omdat er dan weinig mensen in de bus zitten." Pagina 5: Strijd tussen verkeers- hinder en belangen openbaar ver- Frontale botsing met vrachtwagen op Philipsdam Het ongeval vond plaats zo'n twaalf honderd meter buiten de zeedijk vanaf St.Philipsland. Kaptein reed in zijn bordeauxrode Renault vanuit de richting Bruinisse en botste door nog onbekende oorzaak frontaal op de vrachtwagen die vanaf Sint-Phi- lipsland kwam. De auto werd totaal vernield. De brokstukken lagen wijd verspreid. Politiechef J.M. Krom- been van de groep Tholen was snel ter plaatse. "Een tragische gebeurte nis. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood", meldt Krombeen. "De vrachtwagenchauffeur kwam er met een paar schrammen vanaf, maar de geestelijke schade bij deze man is natuurlijk erg groot." Over de toe dracht kon de politiechef nog niets zeggen. Voorlopig meldt het politie rapport dat Kaptein 'om onduidelij ke redenen' op de linker weghelft terecht kwam. Politiemensen van Tholen, Schou wen en Rijnmond werden ingezet. Kantonniers van de provincie zetten de Philipsdam af zodat er geen ver keer meer over kon. "Dat was het beste voor onze eigen veiligheid", zegt Krombeen. "De mensen blijven toch hard rijden. Ook al sta je met alle signalen aan op de weg. Daarom hebben we besloten om de dam helemaal af te sluiten." De vrachtwagen schoot na het ongeluk zo'n honderd meter door, reed van het talud en kwam op de parallelweg tot stilstand. Het voertuig was aan de voorzijde zwaar beschadigd. Kaptein bleef in de auto totdat de technische recherche aan wezig was. De brandweer uit Brui nisse (uitgerukt met twee voertui gen) knipte de bestuurder vervol gens uit het wrak. Een takelbedrijf haalde het totaal verwrongen voer tuig van de weg die tot half tien afgesloten bleef voor alle verkeer. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeval wordt uitgevoerd door de politie Zierikzee. "We zijn verslagen en geslagen", zegt OVM-voorzitter A.A.J. Hom mel. "Marjolijn hebben we vanaf haar negende jaar in onze vereni ging zien opgroeien en ze had zoveel talent, dat ze van haar hobby haar beroep heeft gemaakt. Voor onze vereniging was ze een onmis bare kracht en haar verlies laat diepe sporen na. Het hele gezin Droogers, vader, moeder, haar drie broers en ook de vrouw van één van de jongens, was lid van OVM. Daarom snijdt het overlijden van Marjolijn diep in onze vereniging en in de kleine Vos semeerse gemeenschap. Het heeft grote indruk op iedereen achtergela ten. OVM-leden die op vakantie zijn, komen allemaal terug voor de begrafenis, zaterdagmiddag om twee uur. Het is ontzettend triest, maar we staan voor een voldongen feit", aldus OVM-voorzitter Hom mel. Accelerando-dirigent Pierre van Broekhoven uit St. Annaland, die haar bij de trompetstudie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en de hafa-directiestudie aan het Brabants Conservatorium in Til burg begeleidde, reageert ook geschokt. "Er waren vijf muzikanten in het vliegtuig die ik goed ken, Marjolijn in het bijzonder. ZIE VERDER PAGINA 3 Varkenshouders profiteren van procedurefout gemeente en dienen nieuwe bouwplannen in Wethouder Van der Jagt: strijd tussen verkeershinder en belangen openbaar vervoer Thoolse campings minder druk, maar toeristenseizoen niet verloren Zes jaar cel voor verwonden van twee vrouwen in St. Maartensdijk Vrouwenberaad CDA: beleidsnota niet beperken tot financiën Ondernemer R.J. Weggemans ziet kansen voor zijn constructiebedrijf in het Poolse Itawa Eb en vloed bepalen ritme Bergse vissers op ansjovis Stille ramp maakt Slikken van de Heen tot mooi natuurgebied Zaterdagvoetballers werden gezien als een stelletje boeren, zegt door KNVB- onderscheiden A. van den Hoek WIE EEN ANDERS LAST NIET DROEG, WEET NIET HOE ZWAAR DIE DRUKT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Stadswandeling Tholen. Zaterdag 20 juli om 19.00 uur houdt VVV- gids Henk Elenbaas een stadswan deling in Tholen vanaf de hoek Markt/Kerkstraat. Hij maakt dezelf de anderhalf urende tocht nog op 27 juli, 3, 10, 17 en 24 augustus. Voetbalvereniging Stavenisse orga niseert zaterdag de jaarlijkse brade rie in de Voorstraat en op het Van der Lek de Clercqplein te Stavenis se. Er zullen zo'n 60 kramen en 25 grondplaatsen bezet zijn. Daarin worden allerlei waren te koop aan geboden zoals kleding, sieraden, bloemen, versnaperingen en cadeau artikelen. Verder kan men een gokje wagen met het enveloppetrekken en het rad van avontuur. Ook een schiettent, draaimolen of minicars en een flippo-ruilkraam zijn aanwe zig. Tevens houdt SC Stavenisse een rommelmarkt waarvoor de spullen morgenavond, vrijdag, in het dorp huis-aan-huis opgehaald worden vanaf zeven uur. Aan het eind van de braderie, die van tien uur tot half negen duurt - wordt de trekking ver richt van de verloting waarvoor huis-aan-huis loten zijn verstrekt. Vrijdagmiddag om half twee gingen in Dax zo'n 14.500 duiven de lucht in. Om één minuut over elf zater dagmorgen viel de tweejarige Ash ley 959 kilometer noordelijker in Sint-Annaland op de klep. Bijna een uur lang bleef dit de snelste melding in het land met 1076 meter per minuut, maar uiteindelijk bleek een man in Oss de winnaar met een duif die twee meter sneller had gevlogen. "Ik heb hem opgebeld en gefelici teerd, maar durfde niet te vragen of hij voor de auto gepoold had", ver telt Wim Potappel, die samen met zijn schoonvader Chris Vermaas en zwager Rini Vermaas de duiven sport beoefent als combinatie Ver maas en zonen. De Brabander heeft niet op de auto ingezet, weten ze inmiddels en dus komt deze naar Sint-Annaland. De combinatie had er wél vijf gulden per meegegeven duif voor over. Potappel rijdt rond in de vorig jaar gewonnen Ford Fiësta. De nieuwe auto wordt waarschijn lijk voor Vermaas sr. "Dan moet het wel een automaat zijn." Het succes kwam onverwacht, want de duivin was door Vermaas voor het eerst op een ovemachtvlucht meegegeven. Ze was dit seizoen nog maar drie keer eerder in actie geko men - naar Creil, Royes en Orléans - en had nog geen prijs gevlogen. Vermaas boekt de beste resultaten met duivinnen die op jongen zitten van enkele dagen oud. Maar dit sei zoen was tot nu toe helemaal niet goed. "Het ligt aan het weer", meent Wim Potappel. "Nu het beter weer wordt, ga je ook betere resultaten zien." Aan de stamboom van Ashley - genoemd naar een kleindochter van Vermaas - wordt door het drietal druk gewerkt. Want als er serieuze belangstelling voor de duif komt, wordt ze verkocht. Het is een doch ter van de duivin die vorig jaar der de nationaal werd vanuit St. Vin cent. Inmiddels beschikt de combi natie over voldoende goede duiven van deze lijn. Op het hok zitten op dit moment zo'n honderd duiven. "De vader is afkomstig van onze buurman C. Rijnberg en behoorde tot de bekende Horemans-lijn. De moeder is eigen kweek uit een krui sing van ondermeer Van Ginneken Dordrecht", legt Rini Vermaas uit. De winnares is al de derde duif in deze lijn die een auto wint. De Sint-Annalandse combinatie, lid van De Zwaluw in Sint-Maartens dijk, gaf zes duiven mee voor Dax. Maandag was er daarvan één nog steeds niet terug op het hok. Met een tweede duif om 12.23 uur zat Ver maas ook nog erg vroeg, het werd de nummer twee en daarnaast behaalde men ook nog een zevende prijs. Om tijdig zekerheid te hebben over de klassering van Ashley, werd de dui- venklok al zaterdagmiddag om twee uur gelicht. In het bijzijn van de Zeeuwse afde lingsvoorzitter MJ. Laban uit Tho len en diens plaatsgenoot P. Laban werden de ringen uit de klok gehaald. Het zit erin dat Ashley over enkele weken opnieuw mag proberen voor succes te zorgen. Dan is met de vlucht vanuit Soustons wéér een auto te winnen. Inmiddels bekomt ze op het nest van de doorstane ont beringen. Voor haar jong is onder tussen van diverse kanten belang stelling getoond, meldt Vermaas, die sinds 1977 in de duivensport actief is. En ook voor de winnende duif is de interesse op gang geko men. De familie Vermaas uit Sint-Annaland is in haar nopjes met de tweede auto die de duivensport hen heeft opgeleverd. Rini Vermaas (midden) houdt de succesvolle duif Ashley vast die daarvoor heeft gezorgd. Links naast hem zijn vader en rechts zwager Wim Potappel met in hun handen de beide andere prijswinnaars van de wedvlucht vanuit Dax.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1