Provincie Zeeland Integratieprijs Voortgang beleid Kanaalzone Brooijmans met trekpaarden naar nationale wedstrijd in Den Bosch Moerland op concours in Oudenbosch Visie zuidkust Schouwen Provinciebestuur moedigt Blof aan Donderdag 11 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone wordt een "gebiedsgericht beleid" gevoerd: overheden en bedrijfsleven slaan de handen ineen om milieuwinst èn economische winst te boeken. J.F.M. Brooijmans uit Tho- len en zijn vader, oud-Tho- lenaar, AU.C. Brooijmans mogen op 23 en 24 augus tus met hun trekpaard Ulvia van Bleyendaal naar de nationale keuring en wedstrijden voor aanspan ningen te Den Bosch. Brooijmans junior behaal de met Ulvia in het enkel- span de tweede plaats op de Zeeuwse dag van het paard in Vrouwenpolder. Bij de Shetlandpony's werd het hengstveulen Lucky Luke van Jolijn ten Cate uit Poortvliet reservekam pioen. Thoolse deelnemers presteren goed op Zeeuwse dag van het paard Goede lijn Reservekampioen Kroon Pak even uw zakboekje Abdij Nieuws Op 11 oktober a.s. vindt voor de vierde keer de uitreiking van de ZIG-prijs 1995 (Zeeuwse prijs voor Integratie van Gehandicapten) plaats. Burgemeester Van der Zaag uit Goes zal de prijs uitreiken. Voordat het zover is zal de jury, o.l.v W. Don, oud-GSlid, uit de voorgedragen personen of instellingen drie kanshebbers nomineren, waaruit de winnaar wordt gekozen. Tot 1 september kunnen per sonen of instellingen voor de ZIG-prijs worden voorgedra gen bij de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG), t.a.v. de ZIG-jury, post bus 2054 4460 MB Goes. De voordracht moet schrifte lijk gebeuren en op maximaal twee kantjes A-4 moet ver meld worden waarom de voor- gedragene in aanmerking zou kunnen komen. Voor het beoordelen van de inzen dingen heeft de jury criteria opge steld. Zo moet het project orgi- neel en vernieuwend zijn, moet bij voorkeur gebruik worden ge maakt van algemeen geldende voorzieningen, moet het een voorbeeldfunctie hebben en ontwikkeld zijn binnen Zeeland. Tot instelling van de ZIG-prijs werd besloten, om organisaties en personen die zich in het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor het gehandi captenbeleid in Zeeland, te onder scheiden. Integreren van mensen met een handicap kan op verschillende manieren: door bij en in gebouwen rekening te houden met het feit dat er gehandicapte mensen zijn; door begrijpelijke informatie te ver strekken; door deelname aan het arbeidsproces te stimuleren; door het bieden van sport- en recreatie mogelijkheden. Voor de ZSG, samen met ziekten- kostenverzekeraar CZ-groep initiatiefnemer voor de prijs, reikt het doel verder dan het louter in het zonnetje zetten van een win naar. De onderscheiding is ook bedoeld als voorbeeld voor anderen. Ooit had Schouwen een rijke, gevarieerde en zeer karak teristieke natuur. Meer en meer was de mens in staat zijn omgeving naar de hand te zetten: het waterpeil te beïn vloeden en gronden geschikt te maken voor productiedoel einden. Hiermee verdween een stuk ongewisheid - de invloed van wind en water - en daarmee de dynamiek van het natuurlijk landschap. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de provincie Zeeland hebben nu een "Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen" uitgebracht die kleurrijk in beeld brengt welke mogelijkheden er zijn om een groot stuk aaneengesloten natuur tussen Zierikzee en Schelphoek te scheppen. Het toverwoord is "dynamiek": de natuur weer zijn gang laten gaan, onder invloed van de zee, de seizoenen en het klimaat. De aanwezige natuurgebieden, zoals slaperdijken, inlagen, karre- velden en prunjegebieden worden tot één aaneengesloten brak/zout "waterlandschap" gemaakt van 750 ha. De gebiedsvisie is een uitwerking van de gezamenlijke aanpak van provincie en rijk en wordt als advies ingebracht bij het landin richtingsproject Schouwen-Oost. Een samenvatting van het plan is gepubliceerd in het blad "Milieutijdingen" (juni-num- mer) en gratis verkrijgbaar. Het plan zelf kost 35,-. Tel: 0118 631400 (Informatie centrum provincie Zeeland). Het plan is bovendien verkrijg baar via de boekhandel. Vorige week maakten wij al kort melding van de positieve resultaten van het milieube leid in de Kanaalzone. Belangrijk resultaat is dat de hoeveelheid geloosde stoffen die gevaarlijk zijn voor de gezondheid van mens, dier en plant met gemiddeld zestig procent is afgenomen. De grootste vooruitgang werd geboekt in de periode 1985 - 1992. Het percentage van 60 is gebaseerd op een totaal van diverse stoffen. Stikstof- en fosfaatverbindingen zijn boosdoeners die zorgen voor "overbemesting", waardoor bijv. in het water allerlei ongure organis men ontstaan. De uitstoot van deze stoffen nam - aanvankelijk - respectievelijk af met 85 en 45 procent. Daarna nam de uitstoot van stikstof weer met 30 procent toe omdat de economie aantrok; de fosfaatverbindingen daalden verder met 25 procent. De uitstoot van zwaveldioxyde liep met 90 procent terug en die van ammoniak met 65 procent. Diverse stoffen die het broeikast- effect (aantasting van de ozon laag) in de hand werken gaan in de Kanaalzone steeds minder de lucht in: gemiddelde afname van 70 procent. Hoewel de milieu-ontwikkelin gen dus over het algemeen positief zijn is er ook een aantal zaken waar geen verbetering is opgetreden en die blijvende aandacht nodig "groene gebieden" en vooral kreken zullen worden aangepakt. Het gaat om projecten waar veel geld mee gemoeid is en waar veel partijen (overheden, natuurbeheer ders, landinrichtingscommissies, grondeigenaren etc.) bij zijn betrokken. De verwezenlijking van alle plan nen zal zo'n tien jaar in beslag gaan nemen. Een flink deel van de kreken rond de Kanaalzone behoort tot de zgn. ecologische hoofdstructuur, een netwerk van in principe op elkaar aansluitende natuurgebie den. Als ideaalbeeld zal er in het zuide lijke gedeelte van de Kanaalzone een natuurgebied ontstaan van vele kilometers in oostelijke en westelijke richting ter weerszijde van het kanaal. Dit natuurland schap zal bestaan uit schone kreken, geleidelijk oplopende kanaaloevers, moerassig land, kruidenrijk gras- en akkerland, laag struweel en bos. Sloop woningen In de buurtschappen Boerengat, Axelse Sassing en Koegorsstraat moeten in totaal 118 woningen worden gesloopt, omdat de over last van de industrie hier niet tot een aanvaardbaar niveau kan worden teruggebracht. In maart waren 110 woningen aangekocht; onderhandelingen waren nog aan de gang over vijf huizen in Axelse Sassing en een zelfde aantal in Boerengat. Wie meer wil weten over het ge biedsgerichte beleid in de Kanaal zone kan een recente nieuwsbrief opvragen en/of een uitvoeriger rapport; beide uitgaven zijn gratis. Tel: 0118 631400 (Informatiecen trum provincie Zeeland) hebben: bodemsanering, de uitstoot van stikstof en kool- dioxyde, het afvalprobleem en stankhinder. Wat dit laatste betreft: stank leidt tot negen maal zoveel klachten als stof en lawaai. Axelse Vlakte Er wordt volop gewerkt aan de inrichting van de Axelse Vlakte als industriegebied. Planologisch zijn er geen belem meringen meer nu de gemeente raad van Sas van Gent het be stemmingplan heeft goedgekeurd. Waar het om gaat is de overheids financiën bijeen te brengen om de inrichting van de terreinen ter hand te nemen. Het Havenschap Terneuzen is hier druk doende mee. Het is een project waar de kost voor de baat uitgaat. Als het eerste gedeelte van het terrein volledig in gebruik is genomen, levert dit nd"ar schattig 2.500 banen op. De productiewaarde van de bedrijven kan jaarlijks op rond 300 miljoen worden getax eerd; de overheid incasseert per jaar 14 miljoen aan be lastingopbrengst en het aantal nieuwe banen betekent een besparing aan werkloosheids uitkeringen van 9 miljoen. Studies wijzen op zeer positie ve mogelijkheden voor de Axelse Vlakte: de Kanaalzone staat internationaal bekend om zijn slagvaardig opere ren, goede arbeidsmentaliteit en een goede inftrastructuur ten opzichte van het achter land. Landschap Het gebiedsgerichte beleid is ook bedoeld om het aanzien van de Kanaalzone te verfraaien. Op verschillende plaatsen komen De Zeeuwse Nederlandstalige popgroep Blof heeft van Gede puteerde Staten de aanmoe digingsprijs voor jong Zeeuws talent gekregen. Naast de eer levert deze prijs een geldbe drag van 5000 op. De onderscheiding werd bekend gemaakt op het Straafestival in Vlissingen waar Blpf optrad voor duizenden mensen die de regen trotseerden. Blof krijgt de prijs omdat de band het in zich heeft na de verovering van de Zeeuwse podia ook de landelijke te bestormen. De aanmoedigingsprijs is geen speciale "popprijs", maar een stimulerende onderscheiding in de culturele en wetenschappelijke sector. Voor de tweede keer sinds 1966 gaat de prijs naar een popgroep. r--C -Ji H Wmm De Zeeuwse dag van het paard mag gerust een groot evenement genoemd worden met ongeveer 800 paarden en pony's uit binnen- en buitenland. Deze doen voor het grootste deel mee aan de keuringen, maar er zijn ook spring- en menwed strijden en parades. Van Tholen waren er dit jaar negen deelnemers die in totaal 31 paarden en pony's opstelden. A.L.C. Brooijmans en zijn zoon J.F.M. Brooijmans behaal den het beste resultaat, hoewel ze geen kampioen werden. Het trek paard Ulvia van Bleijendaal - een zevenjarige bruinschimmel - behaal de op de keuring de overwinning met een eerste premie en eerste plaats in de rubriek merries van zes tot en met negen jaar. Maar ze kon geen kampioen worden omdat ze die titel vorig jaar al behaalde en reser vekampioenen werden er deze keer niet aangewezen. Ook bij de men wedstrijden enkelspan had Ulvia succes. Ze werd tweede en dat bete kent dat Brooijmans en zn. met het paard mee mag doen aan de nationa le menwedstrijden enkelspan in Den Bosch. Daar komen de twee beste paarden uit elke provincie om te strijden om de nationale titel. Boer derij Candia aan de Broekseweg is de thuisbasis van Ulvia waar ze samen met Winnie en Ada van Bleijendaal in de wei staat. Vader en zoon Brooijmans houden de dieren in vorm door regelmatig met ze te gaan rijden of door ze achter de ploeg te spannen. "Het vraagt behoorlijk wat training om ze voor de aanspanning gereed te maken en te houden. Ze moeten goed aan de teugel lopen. Het is totaal iets anders dan het ploegen, maar zo willen we ook laten zien dat de gebruiksmoge lijkheden van het trekpaard vrij breed zijn", vertelt mevr. J. Brooij mans, ook een enthousiast paarden- liefhebster. "Waarschijnlijk gaan we op 19 en 20 juli twee dagen mee doen aan de Trekparade van Brussel A.L.C. Brooijmans (rechts) en zijn zoon J.F.M. Brooijmans houden hun trekpaarden in vorm door ze regelmatig aan te spannen voor een rit of, zoals op deze foto, om te ploegen. naar Amsterdam. Trekpaarden lopen in dagelijkse etappes van zo'n 30 kilometer naar Amsterdam toe. Wij willen er, als het werk op de boerderij het toelaat, met Winnie en Ulvia een stuk aan meedoen." Voor wat betreft de wedstrijden in Den Bosch heeft de familie Brooijmans goede hoop op een hoge klassering. Ook Leon van Dijke uit St. Anna- land was op de Zeeuwse dag van het paard vertegenwoordigd met een trekpaard. De tweejarige bruin- schimmel merrie Wytske van Hooi donk behaalde in de keuring bij de kleine maten eveneens een eerste premie en eerste plaats. Wytske stamt af van een succesvolle merrie uit 1973 die als zesjarige bij de familie Van Dijke kwam. "Ze verte genwoordigt een herkenbare en kwalitatief goede lijn die blijkbaar ook nog goed overerft", legt M.P. van Dijke (de vader van Leon) uit. "Ze loopt nu in Oud-Gastel en heeft als 23-jarige merrie pas nog een merrieveulen gehad en dat is best bijzonder." Behalve trekpaarden waren er ook veel Thoolse haflingers te zien in Vrouwenpolder. Deze kleine paard- jes zijn afkomstig uit Zuid-Tirol waar bergboeren ze gebruikten voor het zware werk op hun boerderijen en in de bossen. Ze zijn genoemd naar het dorpje Hafling op het Sal- ten-Möltenplateau. J. de Boer uit St.Annaland deed op de Zeeuwse dag van het paard mee met drie haf lingers. De drie maanden oude Hilde van Stalland behaalde bij de oudere merrieveulens de winst met een eer ste plaats en eerste premie en in de categorie oudere èn jongere merrie veulens kreeg Hilde een eerste pre mie met tweede plaats. Amber van Stalland behaalde bij de tweejarige merries een derde plaats en eerste premie. De zevenjarige Lotte van Stalland werd winnaar (eerste pre mie èn eerste plaats) bij de merries van zes tot en met negen jaar. Bij de haflingers deed ook M. Kwekkeboom uit Scherpenisse mee met de 3-jarige Lidy. Dit paard behaalde een tweede plaats en eerste premie. Plaatsgenote van Kwekke boom, mevr. G.A.M. Venlet-Huijs- mans leidde twee merries naar de keuring. Asly werd eerste met een tweede premie en de driejarige Annielies tweede met een tweede premie. J. van de Werf, eveneens uit Scherpenisse, kwam ook met twee merries naar de keuringen in Vrou wenpolder. Sterre van Pathmos (twee maanden) werd derde met een eerste premie bij de merrieveulens. De zevenjarige Mona werd zesde met eerste premie. Jolijn ten Cate uit Poortvliet bracht drie Shetlandpony's voor de keur meesters. Het hengstveulen Lucky Luke van Stal Malland - nog maar een maand oud - deed het uitste kend. Hij werd reserve-veulenkam pioen met een eerste plaats en als enige een premie. Bij de 5- en 6-jari- ge merries grote maat deed Elmy van de Tolberg het goed en behaalde een eerste plaats en tweede premie. Kimberley van Stal Het Wegje werd bij de eenjarige merries derde met een enterpremie (voor jaarlingen). De familie J.B. Groen uit Poortvliet wierp drie Shetlands in de keurings- strijd. Jolein van Stal Het Wegje werd tweede in de rubriek 2-jarige merries en streek tevens een twen- terpremie op. Danita van het Riet- goor kwam uit in de klasse merries grote maat van zeven jaar en ouder. De hoogdrachtige pony behaalde ondanks het feit dat ze 'op alle dag' liep, een tweede plaats en tweede premie. Daarmee had ze bovendien genoeg premies vergaard om het predikaat 'kroon' te krijgen. De 3- jarige Hester van Stal Het Wegje sloot de rijen met een derde plaats en derde premie. Grootste inzender was fokkerij Groenland Stud, een Belgische fok ker die ook huist aan de Slabbe- coornweg in Tholen. Twaalf Shet landpony's bracht deze fokker in. En ze deden het goed. Bij de merrie veu lens minimaat werd Lizzy van het Groenland eerste en Lucy van het Groenland tweede. Lucky van het Groeland boekte als enige in de klasse hengstveulens minimaat van zelfsprekend de eerste plek. Bij de eenjarige merries minimaat won Katie van het Groenland (eerste plaats, eerste premie en enterpremie. De twee jaar oude merrie Jolly van het Groenland werd reserve jeugd kampioen (van de 1- en 2-jarigen) en behaalde in haar klasse de eerste plaats en twenterpremie. Julia van het Groenland werd tweede bij de tweejarige merries minimaat. Hus- sie van de Prinsenhof behoorde ook bij Groenland Stud en pakte de tweede plek in de categorie 3- en 4- jarige merries minimaat. Bij dezelf de leeftijdsgroep kleine maat werd Briar Romany Caramel eerste met een tweede premie, terwijl Briar Romany Desdamona derde werd. Bij de merries van zeven jaar en ouder minimaat was Groenland Stud de enige vertegenwoordiger met twee pony's. Wolky van Kweekhoven werd eer ste met een tweede premie en behaalde ook het reservekampioen schap bij de merries van drie jaar en ouder. Beauty van de Kleine Nes werd tweede. Amanja van de Pas behaalde de vierde plaats met derde premie bij de merries van zeven jaar en ouder middenmaat. Bij de mer ries met minstens twee afstammelin gen werd Wolky van Kweekhoven (moeder van Jolly en Holly van het Groenland) eerste. Beauty van de Kleine Nes (moeder van Julia en Katie van het Groenland) werd vijf de. THOLEN 13, 20 en 27 juli stadswandeling met bezichtiging gebouwen, start hoek Markt/Kerkstraat 19 u. 10, 17 en 24 aug. stadswandeling VVV met gids, hoek Markt/Kerk straat 19 u. 5 t/m 31 aug. expositie leesadviezen koningin, bibliotheek. 16 aug. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 17 aug. concert Canadese organist André Knevel, Grote Kerk 20 u. 26 t/m 29 aug. fietsvierdaagse, start Markt 18.30-19 u. 30 en 31 aug. braderie. 31 aug. fancy-fair Fabeltuin 14-17 OUD-VOSSEMEER 17 aug. finales Tholencup, sport park. 31 aug. vrije viswedstrijd Vosmeer cup aan Schore 3, inschrijving Hof van Holland 13.30-14.30 u. SINT-ANNALAND t/m 31 juli expositie pastelschilderij en en aquarellen van Liesbeth Guijst, restaurant De Lagune, t/m 3 aug. expositie leesadviezen aan koningin, bibliotheek, t/m 31 okt. Exposities 'Beelden uit mijn kinderjaren' en 'Gebruiksaarde- werk', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 14.15-16.45 u. 2 aug. huifkartocht VVV met gids, Haven 14 u. 10 aug. braderie. 10 aug. stoommachines in streek museum Meestoof. 13 aug. nattelaarzentocht, Sluispol- derdijkweg 8.30 u. 30 aug. fancy-fair en rommelmarkt De Casembrootschool 18 u. 31 aug. tiende invitatietoernooi Smash '76, Wellevaete 9 u. STAVENISSE 20 juli braderie. SINT-MAARTENSDIJK 16, 23 en 30 juli fietstocht Anbo, Haestinge 14 u. 20 juli wielerronde, start Molendijk 14 u. 3 aug. braderie. Jaap en Josje Moerland uit Stavenisse hebben meegedaan aan een groot concours in Oudenbosch. De twee Thoolse ruiters kwamen bij het springen uit in de klasse B. Er verschenen 95 combinaties op het mooie, maar moeilijke parcours. Jaap Moerland sprong op Jutter foutloos zijn ronde, maar in de barrage tikte de combinatie één balk uit de lepels en Jutter weigerde eenmaal. Josje Moerland en ET lieten in hun eerste ronde ook alle balken liggen, maar overschreden de tijd met een kwart seconde. Daar door behaalde ze, net als Jaap, geen prijs. Rob Terborg ging met Moerlands Jamica naar Woerden waar een concours in de M- en Z-categorieën werd gegeven. Jamica tikte er in het eerste parcours één balk af. In de tweede ronde (een jachtparcours) behaalde de combinatie de derde tijd, maar werk te wederom één tjalk uit de lepels. Toch was Terborg tevreden over de merrie. Marjolein Akkermans heeft met haar pony Misty deelgenomen aan twee dressuur- wedstrijden. In Bruinisse reed de combinatie twee B-proeven die met respectievelijk 148 en 154 punten werden beoordeeld. In Kapelle startte Marjolein ook twee keer in de B-klasse en kreeg hier 150 en 153 punten voor haar proeven. 9 aug. huifkartocht VVV met gids, Haven 14 u. 13 t/m 15 aug. fietsmeerdaagse, Haestinge 18 u. 17 aug. Schouwentocht (fietstocht 150 km), start café Smerdiek 9 u. 25 aug. fietsdagtocht 150 km De Bidon, start Oostvest 9 u. SCHERPENISSE 20 juli openingsbal camping Goris- hoek 20.30 u. 20 juli zeskamp kinderen camping Gorishoek 14 u. 21 juli playback voor kinderen cam ping Gorishoek 14u. 27 juli braderie camping Gorishoek 11 u. 28 juli playback voor volwassenen camping Gorishoek 14 u. 25 aug. rit motortoerclub Tholen, Veerdijkseweg 9 u. POORTVLIET 17 aug. braderie. SINT-PHILIPSLAND 31 aug. finales 2e open dubbeltoer- nooi Ruucstoppelen, aanvang 13 u. BERGEN OP ZOOM t/m september expositie 'Het proces siewezen in en vanuit Bergen op Zoom', Markiezenhof, t/m 25 aug. expositie 20 jaar vereni ging van beroeps beeldende kunste naars Zuid-Nederland, Markiezen hof. 21 juli vertellers vertellen histori sche verhalen in Gevangenpoort en synagoge om 14, 15 en 16 u. 23 juli beiaardconcert St. Gertrudis- kerk, Grote Markt 20-21 u. 25 t/m 27 juli bourgondische krab- benfoor, centrum. 18 aug. orgelconcert Jos van der Kooij en Hilda Wiarda, Kerk v.d. Goddelijke voorzienigheid 16 u. film+++filni+++film-t-i-i-rilm ROXY 1: Spy Hard - do, ma en di 14en 20 u., vr 14, 18.45 en 21.30 u., za 16.15, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u., wo 20 u. Toy Story - za en wo 14 u. ROXY 2: It Takes Two - do en ma t/m wo 14 en 20 u., vr 14, 18.45 en 21.30 u., za 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u.,zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CINEMACTUEEL 1: The Birdca ge - do t/m za en ma t/m wo 14 en 21.30 u„ zo 14, 16.15 en 21.30 u. Barb Wire - do t/m za en wo 18.45 en 21.30 u.,zo 14, 18.45 en 21.30 u„ ma en di 18.45 u. CINEMACTUEEL 2: The Rock - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 16, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Goofy Movie - do t/m za en ma t/m wo 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u. Filmclub Cinema Paradiso/Les Films du Paradis: Sister My Sister - di 21 u. A Bout de Soufflé - ma 21 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz **Ai&

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 23