Tholen bekijkt Bergse plannen in de Auvergnepolder met argwaan Verpleeghuisbedden in Sint-Annaland Bezwaar Ambacht tegen overdracht van twee dijken Droog op weg naar Poortvliet AL 51 JAAR up Ut THOOLSE COURANT Huiskat vol geraakt met jachtgeweer Commissie onderschrijft toekomstvisie bedrijventerreinen Nauwere samenwerking politie Tholen en Kruiningen Donderdag 11 juli 1996 52e jaargang no. 35 Als de gemeente Bergen op Zoom haar zin krijgt, wordt de Brabantse oever van het Schelde-Rijnkanaal tegen over Tholen in de toekomst één groot industriegebied. "Tegen het aantrekken van werkgelegenheid kan en wil ik geen stelling nemen", reageert de Thoolse wethouder J. Versluys (economische zaken). "Maar als ik in de krant lees dat hier zware industrie moet komen, zal het gemeentebestuur in de procedure de Thoolse belangen nauwlettend in het oog houden." Zeeuwse nota ouderenzorg 1997-2000 Het aantal verpleeghuisbedden op Tholen moet de komende jaren omhoog. Het plan ouderenzorg 1997- 2000 van de provincie maakt melding van 20 plaatsen in De Schutse en 8 in Ten Anker. Beide tehuizen zouden ook zorg moeten gaan verstrekken aan ouderen in aan leunwoningen of wooncomplexen die tot nu toe onder de hoede van de thuiszorg vallen. Maar dit onderdeel van het plan wordt nog nader uitgewerkt. Extra plaats dagbehandeling Sint Maartenshof Rustig wonen Premieregeling Niets nieuws Van Doorn: historisch goed behouden De Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe tekent protest aan tegen de overdracht van dij ken aan Staatsbosbeheer. "We snappen niet dat de landin richtingscommissie dat ondanks onze eerdere bezwaren bij het plan van toedeling toch nog heeft doorgezet", zegt D. van Doorn van de Ambachtsheerlijkheid. Zwembad Honderd mensen Van Belzen vreest gebrek democratische inbreng in gemeen schappelijke regelingen Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De familie Verwijs van Hollands Hoeve in Sint-Philipsland heeft een zeer nare ervaring achter de rug. Eén van hun huisdieren, een forse witte kater van 8 kilo, werd vorige week zaterdag getroffen door een vol schot uit een hagelgeweer. Het zwaargewonde dier sleepte zich met moeite terug naar Hollands Hoeve waar het zondag door zijn baasjes werd gevonden. "Een walgelijke streek", noemt Verwijs het. "Mijn vrouw hoorde zaterdag rond acht uur het schot. Het arme beest heeft alleen al in zijn lijf 47 hagelkorrels gekregen. En de rest zit in zijn poten en zijn kop. Het was net een ver giet." Verwijs begrijpt niet waarom er op zijn kat geschoten is. "Twee jaar geleden kwam hij bij ons aanlo pen. Het was eigenlijk de 'studie vriend' van mijn zoon die toen net begon met zijn opleiding. Eerst was hij schuw, maar langzamerhand kwam hij steeds dichterbij. Nu is het een enorm groot beest geworden, maar hij is de liefste kat van hele wereld", vertelt Verwijs. "Hij loopt voor niemand weg en doet niemand kwaad. Iedereen kent hem. En ieder een kan hem van dichtbij een schot geven, want hij loopt niet weg. Het is een allemansvriend. Daarom ver moed ik dat er opzet in het spel is geweest." Dierenarts J.J. Flameling uit Steenbergen onderzocht de ver wondingen van Verwijs' *kat. De hagelkorrels zaten twee centimeter diep in het lijf van het beest. Opere ren werd hierdoor onmogelijk. De korrels moesten blijven zitten. "We hopen maar dat het geen lood is, want dat komt dan toch geleidelijk in het bloed", zegt Verwijs. "Het is volgens de dierenarts echt een won der dat het dier deze aanslag over leeft heeft. Volgens hem had hij nog nooit zoiets gezien." De politie en jachtopziener Rob Mulder stellen een onderzoek in naar de dader. De familie Verwijs is behoorlijk aange slagen. "Ik weet niet wie het gedaan heeft, en we hoeven ook niemand aan de schandpaal te zien. Maar we hebben nog twee poezen en hier moet een einde aan komen. Het heeft ons diep geraakt." Zeekraalsnijders. Een 48-jarige man uit Bruinisse en een 65-jarige man uit Oosterland zijn woensdag aan de Zonnemairsedijk te Zonne- maire bekeurd wegens het niet legaal snijden van zeekraal. De afslag naar de Thoolse brug, de splitsing Tholenseweg/Noorderkreekweg op Halsters grondgebied, komt in de Bergse plannen in de toe komst midden in een gebied met zware industrie te liggen. De gemeente Tholen zal de ontwikkelingen argwanend in de gaten houden. De provincie Noord-Brabant gaat in het beleid voorrang geven aan de Door verpleegunits te realiseren in verzorgingstehuizen en verzor gingshuiszorg buiten de muren van die instellingen tot stand te brengen, wordt de samenhang tussen deze twee soorten van zorg en de thuis zorg verder versterkt. In de Thoolse situatie zal dit ertoe leiden, dat in het jaar 2000 De Schutse 20 verpleeg huisbedden en 46 verzorgingsplaat sen binnen de muren heeft en nog eens 10 verzorgingsplaatsen erbui ten. Ten Anker zal 46 verzorgings plaatsen binnen en 8 buiten de muren hebben, alsmede 68 ver pleeghuisplaatsen. Sint-Annaland raakt dus 10 verzorgingsplaatsen kwijt, precies de overcapaciteit die er volgens de overheidsnormen voor deze regio bestaat. De gemeente Tholen heeft er bezwaar tegen gemaakt bij de provincie, maar die wil dat vooralsnog niet honoreren. Het beleid sluit aan bij de wens van ouderen om langer zelfstandig te blijven wonen, wordt in de nota gesteld. Ten Anker wordt als verantwoorde lijk tehuis voor de verpleegunit in Sint-Annaland aangemerkt. Onder zoek heeft uitgewezen dat de aan passing van De Schutse erg duur uit valt, maar de provincie wil tegemoet komen aan de wens tot spreiding van de verpleeghuisbedden. Blijkt dit niet te realiseren, dan zal de unit in Tholen alsnog groter worden dan de acht nu geplande plaatsen. De nota voorziet verder in uitbreiding van de dagbehandeling van vijf naar zes plaatsen. De dagverzorging blijft onveranderd: één project van twee dagen. Het aantal plaatsen voor ouderen in zorg- en verpleeghuizen en in woon-zorgcentra voor deze regio moet in het jaar 2000 tot 292 gestegen zijn. Dat is met inbegrip van 30 plaatsen in De Vossemeren te Nieuw-Vossemeer. Ook zijn 10 zogenaamde zwevende bedden ingecalculeerd; plaatsen die niet in vaste gebouwen worden gereali seerd, maar bijvoorbeeld via dagop vang. De Zeeuwse nota laat de plaatsen in Elenahof in Stavenisse buiten beschouwing. In tegenstel ling tot De Rozeboom in Sint-Phi lipsland en het in aanbouw zijnde Maartenshof in Sint-Maartensdijk worden die niet gefinancierd met WBO-gelden (wet bejaardenoor den), maar betaald door de gemeen te. De nota ouderenzorg 1997-2000 wordt in augustus vastgesteld door gedeputeerde staten en in december behandeld door provinciale staten. Gedeputeerde staten hebben onlangs besloten om de stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ) 969.741,42 gulden uit te betalen als voorschot op de financiële afwikke ling van het gesloopte bejaardencen trum Sint Maartenshof in Sint- Maartensdijk. Het saldo van die afwikkeling is door de SVRZ bere kend op ruim 1,1 miljoen gulden, waarmee nog ruim drie ton subsidie over de jaren 1990 t/m 1994 verre kend moet worden. In het verstrekte overzicht is voor de verkoop van de grond een bedrag van 700.000 gul den opgenomen en een bijdrage in de sloopkosten van bijna 182.000 gulden. ontwikkeling van industrieterreinen bij Bergen op Zoom en Roosendaal boven de Moerdijk. Ten noorden van eerstgenoemde stad ligt de Auvergnepolder (ook bekend als de Bergsepolder). Nu nog Halsteren, maar door de gemeentelijke herin deling over krap zes maanden Bergs grondgebied. Deze polder, aan de westkant begrensd door het Schel de-Rijnkanaal en aan de oostkant door het Lange Water en de Verkor ting, moet de stad de gewenste industriegrond opleveren. Op het moment dat Tholen werkt aan een beleidsvisie bedrijventerreinen komen deze Brabantse plannen naar buiten. Wethouder Versluys denkt dat beide gemeenten kunnen profiteren van het onder de aandacht brengen van de vestigingsmogelijkheden in het gebied. "En dan moeten wij maar zien dat we met concurrerende grondprijzen en onze premieregeling een graantje meepikken." Bergen op Zoom had de laatste jaren onvoldoende industriegrond ter beschikking om actief bedrijven te werven. Nu ze het scheppen van werkgelegenheid weer ter hand neemt, kan Versluys daar niet tegen zijn. Anders is het wanneer de leefbaar heid in Tholen daardoor in het geding komt. Het toekomstige industriegebied strekt zich - vanaf Tholen gekeken - uit van Mossel- hoek tot vlakbij de Karnemelkspot. Achter een zeedijk op 500 meter van de bebouwing in Tholen-stad. "Kij kend naar het rustige wonen in Tho len en op de Bergse Plaat vraag ik me af, of dit in de afwegingen die Brabant heeft gemaakt wel de juiste plaats is voor industrie", zegt Ver sluys. Uit een publikatie in Brabants Nieuwsblad blijkt, dat Bergen op Zoom in de Auvergnepolder met name zware industrie wil concentre ren (en er een haven wil aanleggen). Het aanvankelijk daarvoor bedoelde gebied Noordland vindt het gemeen tebestuur te dicht liggen bij het recreatiegebied aan de Binnenschel de. Noordland is grotendeels eigen dom van General Electric Plastics en Bergen op Zoom hoopt dat dit bedrijf bereid is die te ruilen voor grond in de Auvergnepolder. "Ber gen op Zoom is voor de eigen con flictsituatie in de weer, maar legt de problemen bij een ander", stelt Ver sluys vast. Hij zegt dat Tholen geen milieubelastende zaken aan de voor deur wil hebben, ook gelet op de recreatieve ontwikkelingen aan de Oesterdam. Het gemeentebestuur zal de plannen dan ook met de nodi ge argwaan tegemoet treden. De Thoolse wethouder denkt dat ook dc inspecteur ruimtelijke ordening een duit in het zakje kan doen. "Boven dien gaat het enorm veel geld kosten en die centen zijn er op dit moment niet." De hierboven door Versluys genoemde premieregeling als instru ment om bedrijven naar Tholen te 'lokken' zou aangepast moeten wor den, betoogde J. van den Donker vorige week in de commissie ruim telijke ordening. De D66'er wil een gradatie aanbrengen naar gelang het aantal nieuwe arbeidsplaatsen dat een bedrijf schept en verder het creëren van banen voor vrouwen extra belonen. Burgemeester H.A. van der Munnik wil daar in het col lege best eens naar kijken, maar hij vond dat je op moet passen om bedrijven niet af te schrikken. Van den Donker was dat met hem eens, maar zei geschrokken te zijn van het gegeven dat de Thoolse werkeloos heid boven het Zeeuwse gemiddelde ligt. Ook mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) vroeg aandacht voor het grote aantal vrouwen zonder werk. De commissie vond de beleidsvisie bedrijventerreinen unaniem een goed leesbaar rapport met een dui delijke lijn voor de toekomst. Het is met name bedoeld om bij de provin cie de noodzaak aan te tonen voor uitbreiding van het bedrijventerrein bij Poortvliet. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde vast dat Tholen-stad als dragende kern (in het ontwerp-streekplan) de industrie zal moeten dragen, waar door de door het gemeentebestuur gewenste versterking van de west kant van de gemeente tot het verle den behoort. De burgemeester was dat niet met hem eens. "In deze visie presenteert het gemeentebestuur niets nieuws. Je kunt bedrijven stu ren via de premieregeling, maar uit eindelijk doen ze toch wat ze zelf willen. En dan is er vaak een voor keur voor Tholen-stad." De provin cie wil de overige bedrijventerrei nen op Tholen uitsluitend reserveren voor plaatselijke bedrijven. "Maar als er daarvoor een kandidaat van elders komt, moet het gemeentebe stuur eens gaan praten met de gede puteerde van ruimtelijke ordening én die van werkgelegenheid", gaf de burgemeester aan. De provincie heeft een aardige vinger in de pap, zo bleek. Want toen K.A. Heijboer (SGP) en W.C. van Kempen (CDA) een rui mere bestemming dan alleen agra risch bepleitten voor de leegstaande gebouwen van Meijer te Scherpenis- se, zei Van der Munnik dat Middel burg dat niet wil toestaan. De commissie vroeg naast het bedrijventerrein in Poortvliet ook aandacht voor Tholen-noord. En R. Ravensteijn (VVD) vroeg hoe de Tholenaar kan profiteren van het opofferen van 'mooi polderland schap' aan werkgelegenheid en bedrijfsvestiging. "Via het beschik baar komen van banen en een mooie aankleding van de terreinen", zei de burgemeester. Hij verwacht dat Tholen over een kwart eeuw maxi maal 26.000 inwoners zal tellen. "Mits je de bebouwing stuurt (wonen en bedrijven - red.), moet dit gebied dat kunnen dragen." "Wij accepteren dit niet; wij willen onze eigendommen niet kwijt. Ons beleid is om ons historisch goed te behouden. We hebben ook kap- en herbeplantingsplannen en dijken met goede bomen zullen we injecte ren tegen de iepeziekte." De landinrichtingscommissie wil onder de Vrijberghsedijk en de oude Zeedijk tussen de Van Haaftenpol- der en Van Engelen aan Staatsbos beheer overdragen. Die instelling had daar zelf om gevraagd. De Vrij berghsedijk is al voor de helft in eigendom bij Staatsbosbeheer en de oude Zeedijk sluit goed aan op de Van Haaftenpolder, waar Staatsbos beheer een natuurgebied inricht. Op de oude Zeedijk zou dan een wan delroute kunnen komen tussen het natuurgebied Rammegors en de Van Haaftenpolder. De Ambachtsheer lijkheid wordt bij het verlies van de dijken gecompenseerd door land bouwgrond of geld. Overigens is er een aanzienlijk verschil tussen de maximale schattingswaarde van dij ken (12.000 gulden) en landbouw grond (40.000). Van Doom maakt duidelijk, dat de Ambachtsheerlijkheid het liefst grond wil. "Als we de kans krijgen, kopen we verpachte grond rond Oud-Vossemeer bij. We zijn daar best geïnteresseerd in." Hoewel het rendement aanzienlijk lager is dan bijvoorbeeld aandelen Koninklijke Olie, kiest de Ambachtsheerlijkheid principieel voor handhaving van de gronden. "Net als de verzekerings maatschappij Amev", zegt Van Doom. "De onroerend goed maat schappij is ons spaarpotje voor de toekomst. Grond blijft altijd zijn geld waard en bovendien willen we historisch bij Oud-Vossemeer betrokken blijven." Dat gaat overigens niet zo ver, dat de Ambachtsheerlijkheid bijvoor beeld de zes ton van het legaat van mevr. Van 't Hof zou willen aanvul len om de bouw van een zwembad in Vossemeer mogelijk te maken. "Men kan een verzoek indienen om plannen te steunen, zoals we dat al eerder bij de N.H. Kerk en streek museum de Meestoof hebben gedaan. Maar we gaan niet alles ondersteu nen, daarvoor staan we te ver van de plaatselijke situatie af', aldus Van Doom. De landinrichtingscommissie St. Annaland hield dinsdag de laatste zitting over het plan van toedeling in het stadhuis van Tholen. Er zijn gedurende ruim twee weken ongeveer honderd mensen op bezoek geweest om verduidelijkin gen te vragen of bezwaar aan te tekenen. Formeel zijn er zes bezwaarschrif ten binnen gekomen van mensen die de eerste zittingsweek (vanaf 23 juni) naar het stadhuis kwamen. Dhr. Zijderveld van de landinrich tingscommissie verwacht dat dit aantal nog wel zal toenemen. "We hebben geprobeerd om het nut te spreiden over het hele blok en het merendeel van de belanghebbenden gaat er wat grond betreft, ook op vooruit. Er was voldoende BBL-grond in de pot om te compenseren. Tot en met 22 juli kan men voor informatie nog terecht bij het Kadaster in Middel burg en tot en met 5 augustus bestaat de mogelijkheid om schriftelijk bezwaren in te dienen. Daarna zul len de landinrichtingscommissie en het Kadaster die naar eer en geweten behandelen en proberen op te los sen", aldus Zijderveld. Als gemeente kun je niet alles zelf en daarom gebeurt dat gezamenlijk met andere gemeenten in zogenaam de gemeenschappelijke regelingen. Maar wat is de democratische inbreng dan soms nog? P. van Bel zen wierp in de Thoolse gemeente raad die vraag op bij de behandeling van de concept-begroting 1997 en het reglement voor het egalisatie fonds van het Administratief Dien stencentrum Zeeland (ADZ) te Vlis- singen. "Een overschrijding van 25.000 gulden is niet goedgekeurd. En welk standpunt nemen b. en w. ten aanzien van het egalisatiefonds. Ik heb het onbehaaglijke gevoel, dat de raad voor voldongen feiten geplaatst wordt", zei het RPF/GPV- raadslid. Hij haalde daarbij ook nog de situatie aan bij de GGD Zeeland in Goes, waar directeur V. Slenter voor zijn beurt sprak door plannen aan de orde te stellen die nog niet in het algemeen bestuur zijn behan deld. "Er wordt een nieuwe bestuursstructuur bij de GGD beke ken, maar er gebeurt niets achter gesloten deuren", verzekerde wet houder I.C. Moerland. Van Belzen was er niet gerust op, maar W.C. van Kempen stelde, dat de instellingen 'zakelijk moeten kunnen opereren.' "Wanneer een algemeen bestuur niets doet, kun je wel eens te laat zijn om goed te kunnen inspelen op toekomstige ontwikkelingen", aldus de CDA-fractievoorzitter. We wisten niet dat er zulke lieve mensen op Tholen wonen, zeggen verregende deelnemers Zeven-dorpentocht Brooijmans met trekpaarden naar nationale wedstrijd in Den Bosch Ondernemer Aarts wil Stavenisse positieve impuls geven Rustige braderie na valse start op de Ring in Oud-Vossemeer Tholenaar en Sint-Philipslander op culinair schip in Scheveningen Ambachtsheerlijkheid gaat erfpacht vernieuwen voor zestig inwoners van Oud-Vossemeer Overheden pakken samen overlast bij Oesterdam aan Jochem Kuzee achttiende op Europees kampioenschap triathlon Flexibele wedstrijdleiding kenmerkt Eendrachttoernooi dat tweede lustrum viert Jan van Velzen wint zestiende ronde van Poortvliet EEN TE VOL GEPAKT VALIES VERBREEKT ZIJN SLOT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De werkeenheden Tholen en Kruin ingen van de politie in de Ooster- schelderegio werken nauwer samen. "We zijn steeds op zoek naar de meest doelmatige werkwijze", zegt inspecteur M. Verkerke. "Door samenwerkingsvormen kan dat doel worden bereikt. Politiemensen van Tholen en Kruiningen gaan samen op surveillance en burgerambtena ren verzorgen de gezamenlijke administratie. Je krijgt op deze manier een andere verdeling van de beschikbare capaciteit. Als het op Tholen drukker is, komen er mensen van het bureau Kruiningen en andersom werkt dat ook zo. De samenwerking is al ingegaan en wordt nog meer verdiept", aldus Verkerke. Het risico zit er volgens hem niet in, dat er één van de bureaus gesloten wordt of minder geopend zal zijn. In Tholen is er onlangs nog een nieuwe receptionis te benoemd: mevr. D. Hoornsman uit Poortvliet. Zij vervangt Conny Bolier uit Tholen, die de politie vaarwel heeft gezegd. Mevr. Hoornsman werkt halve dagen en voert haar taak samen uit met Anita Ridderhof uit St. Annaland. De tij delijke benoeming van de chef werkeenheid Tholen, dhr. J.M. Krombeen, is voor een jaar ver lengd. Meer dan 900 wandelaars uit binnen- en buitenland kwamen zaterdag naar Tholen voor de achtste Zeven-dorpentocht. Ze vertrokken vol goede moed vanuit Oud-Vossemeer, maar werden bij Stavenisse en Sint-Maartensdijk overvallen door een hevig onweer. De hartelijkheid van de Tholenaren, die spontaan schuilgelegenheid boden of met auto's op pad gingen om wandelaars van het parcours te halen, verraste heel wat deelnemers aangenaam. Op weg naar Scherpenisse hield de regen op, zodat op weg naar Poortvliet de watertoren droog gepas seerd werd. Later brak zelfs de zon nog door, zodat het voor zowel deelnemers als organisatie toch een geslaagd evenement werd. Voor een uitgebreid verslag zie pagina 7: We wisten niet dat er zulke lieve mensen op Tholen wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1