Peuters en ouderen maken het gezellig op dagopvang Schutse Waterschap houdt heffingen gelijk Onze Top 10 van deze week. 'U heeft velen aan het zingen gebracht in Sint-Maartensdijk' Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Toppers van de week: Olleke Bolleke wil nieuw pand graag bij bejaardenhuis De Korte terug in smalstad BESTE BRBIBSFOTOGRAAF 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Muzikale directeur C.A. Egas vertrekt naar Bleskensgraaf Donderdag 4 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Bewoners verzorgingstehuizen vrijgesteld De inwoners van Tholen krijgen volgend jaar geen hoge re rekening van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De tarieven blijven hetzelfde als ze dit jaar waren, zei dijk graaf drs. H. Eversdijk onlangs in de algemene vergade ring van hoofdingelanden. Wie meent dat jeugd en ouderdom niet samen gaan, heeft het bij het verkeerde eind. Die conclusie kun je gerust trekken als je een kijkje hebt genomen bij het bezoek van de Sint-Anna- landse peuters aan de oude ren van bejaardenhuis De Schutse. Tweemaal per maand brengen peuters van Olleke Bolleke een uurtje door op de dagopvang in het bejaardenhuis. Het pro ject is zo succesvol dat het na de zomervakantie op vaste basis wordt doorge zet. Er wordt zelfs over gedacht om de nieuwe peu terspeelzaal bij het bejaar denhuis te bouwen. Opa's en oma's 'De genade van onze Heere Jezus Christus zij met u allen'. Met die slotzin uit de bijbel nam directeur C.A. Egas deze week afscheid van de protestant- christelijk Juliana van Stol- berg/Benjaminschool in Sint-Maartensdijk. De 34- jarige Egas verruilt na negen jaar de smalstad voor Bleskensgraaf in de Alblasserwaard. Zwerver Succes Verkeersexamen Enthousiast Dezelfde lap Uitgeroepen tot 1994 van Nedertand OBospeen, -jq per bos ©Rundergehakt, n no 500 gram>25 5.25, kilo b/.b/O ©ClIWitte-of tarwebolletjes of qq witte puntjes, zak 6 stuks >75" 1.Z.ZJ O CU Sa lades, a r a diverse soorten, bak 600 gram Nü Z.OU ©Campina UHT lang houdbare melk, vol, halfvol of halfvol met calcium, pak 1 liter Nü l.UU ©01 Ontbijtkoek, 1 /IQ diverse soorten, pak Nü JL/iy OCH Engelse theemelange, /I /IQ duopak 80 zakjes a 4 gram ©01 Hagelslag, mix, melk of puur, r\ a pakje 400 gram (+15% gratis) Nü Z/ty ©Blue Band halvarine, 1 /l n kuip 500 gram T8fT L/Vu €jv 01 Luiers boy of girl, ry QQ V diverse maten, pak lZ.yy Pouiliy Fumé, Sancerre of Q QC Chablis, fles 0.75 liter Nü donderdag - vrijdag en zaterdag: A QQ 4 Roomcroissants "«wU alleen zaterdag: 7 QQ Verse aardbeienvlaai I »wU Nu ook donderdagavond tot 20.00 uur geopend Twee keer per maand, op een dins dag en donderdag, is de dagopvang in De Schutse bijzonder levendig. Geen rustig dagje voor de ouderen die het samen met de activiteitenbe geleiders gezellig maken, maar zin gende, schreeuwende en rondren nende kinderen. Vreemd genoeg vinden de bewoners van De Schutse dat helemaal niet lastig. Integendeel, ze genieten met volle teugen en zelfs de meest barse man verandert in een lachende speelkameraad voor de kinderen. 'De opa's en oma's' noemen de peu ters de bewoners van De Schutse waar ze op bezoek gaan. Als ze bin nenkomen op de dagopvang, wordt er eerst gezongen met een dansje erbij. De ouderen luisteren aandach tig hoewel ze veel van de liedjes niet kennen. Toch worden er ook nog versjes van vroeger gezongen zoals 'Varen, varen over de baren'. Een enkel kind zit al bij een oudere op schoot. Naarmate het uur vordert, leven de ouderen steeds meer op. Er worden spelletjes uit de kast gehaald. Stoffen zakjes met erwten erin worden gebruikt om over te gooien. Iedereen doet mee. Eerst wat schuchter, maar na een poosje vliegen de zakjes kris-kras door de lucht. Het is duidelijk te zien dat zowel ouderen als de peuters plezier beleven aan deze ontmoeting. "Heel leuk", bevestigen Sandra en Kim- berley op de vraag hoe ze het vin den. Ook diverse ouderen knikken instemmend, "'t Is geweldig", zegt Zijn vertrek betekent ook dat het Rode Kruis Tholen en de ambulan cedienst Tholen zonder voorzitter komt te zitten. En het jeugdkoor Sja- loom uit Tholen, plus de christelijk gemengde zangvereniging Met Hart en Stem uit Sint-Maartensdijk moe ten op zoek naar een andere dirigent. Deze week kon al wel de nieuwe directeur van de school worden voorgesteld; de in Tholen geboren en getogen J.C. de Korte die na 21 jaar terug naar Sint-Maartensdijk komt waar hij onderwijzer was op de Toetssteen, een school voor bij zonder lager onderwijs. Maandagavond was het gelegenheid voor de (oud)bestuursleden, colle ga's, familie, vrienden en kennissen en andere genodigden om afscheid te nemen van Egas in de gemeen schapsruimte van de school, woens dagavond kwamen de ouders hem de hand drukken. Egas gaat van een school met 112 leerlingen naar een school met 320 leerlingen. Een pro motie, maar het deed Egas pijn om afscheid te nemen, zo zei hij. "De school in Sint-Maartensdijk is me lief geweest en was altijd nummer één. Het waren geen negatieve beweegredenen om te gaan sollicite ren, maar nu ligt elders een roe ping." De avond werd geopend met het zin gen van psalm 27, vers 7. Voorzitter Ph. Hoek van het schoolbestuur zei dat Egas de kinderen wil brengen aan de voeten van de Middelaar, de grote Zaligmaker. En dat hij bij vele gelegenheden op heeft geroepen God te dienen. Het evangelie staat dan ook centraal op de Juliana van Stolberg, zo legde hij uit aan de hand van hoofdstuk 55 van de profe tie van Jesaja ('O, al gij dorstigen komt tot de wateren'). Egas zal her innerd worden als een muzikale directeur en was ook buiten de school actief. Hoek: "U heeft velen aan het zingen gebracht, zette zich in voor het Rode Kruis en deed zelfs nog een poging in de politiek te gaan (voor de gemeenteraadsverkiezin gen namens de SGP-red.). Volgens Hoek heeft Egas het bestuur vaak geholpen, maar was het voor het bestuur soms wel eens moeilijk hem te volgen. Hij bedankte de directeur voor het welbevinden van de kinde ren. Onder zijn leiding veranderde het kale schoolplein in een school- hof en kwam er een gemeenschaps ruimte tot stand, gingen de kinderen van de hoogste groepen op school kamp en deed de 'onontkoombare' computer zijn intrede. "Kinderen voelen zich thuis op school, maar ook bij de Heere, onge- de 100-jarige mevr. M.H. van Dijke- Verkerke die met de 3-jarige Danica Huijbregtse op schoot zit. "Zulke kleintjes komen normaal niet meer naar me toe hè." Als de kinderen even gaan zitten om te rusten, worden er ijsjes uitge deeld. Natuurlijk worden ook hierbij de ouderen niet overgeslagen. Zij krijgen een cornetto, de peuters een raket. Na deze pauze bouwt hoofd verpleegkundige mevr. I. van Ommen-de Wit een tent voor de kin deren met een paar tafels en enkele acht hun achtergrond. U was er om te zaaien aan breder water, voor iedereen die het horen wil. U pro beert bruggen te slaan, ook naar degenen die het geloof verlaten heb ben." Namens het bestuur sprak Hoek de hoop uit dat De Korte het werk in die geest op de school zal voortzetten, juist nu de ontkerkelij king om zich heen grijpt. Hoek noemde Egas spontaan en iemand die gemakkelijk praat. Hij bood Egas boeken aan en een envelop met inhoud. Het personeel nam zingend afscheid van de directeur. Adjunct J. van de Velde prees Egas om zijn muzikale inbreng, de gezellige omgang en zijn streven naar verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Veran derde de methode van rekenen en taal het onderrichten uit de Bijbel •4 lakens. Daar wordt dankbaar gebruik van gemaakt. Een deel van de peuters blijft echter liever bij de opa's en oma's om met de erwten zakjes of ringen te gooien. Om half twaalf is het tijd om naar huis te gaan. 'Tot de volgende keer' roepen de peuters. Het idee om deelnemers aan de dag opvang in De Schutse en peuters bij bleef, net zoals het zingen van psalmversjes. Namens de ouder commissie bedankte C. Reeders de scheidende directeur. Ook oud voor zitter C. Knuist sprak Egas toe. Hij herinnerde eraan hoe Egas 'als zwer ver' naar de smalstad kwam en veel over zijn nieuwe functie met hem praatte, 'tot in de kleine uurtjes.' "U hebt met minimale ervaring een gro te verantwoording aanvaard. Veel moeten leren en veel moeten afle ren." Knuist somde belangrijke zaken op uit de beginperiode, zoals het schoolwerkplan, het formatie plan en het project weer samen naar school. "Lesgeven was de liefde van uw hart. God mocht uw arbeid zege nen. Nu zet u de hand aan de ploeg in Bleskensgraaf. De wereld zegt dat het een promotie is, maar het is de wil van God." Chr. Koopman bedankte Egas als vriend en typeerde hem als een enthousiaste persoonlijkheid met elkaar te brengen, is een gezamen lijk initiatief van het bejaardenhuis en de peuterspeelzaal. "We wilden peuters en ouderen via een aantal activiteiten met elkaar in contact laten komen. De ontmoeting moest zo ongedwongen mogelijk zijn en het onderlinge contact stond cen traal", zegt voorzitster J. Heijboer- Dingemanse van Olleke Bolleke. "We hebben informatie opgevraagd van een soortgelijk project in Leeuwarden. Daar is het een succes geworden. De kinderen zijn hier als een positieve instelling, een brede belangstelling, met een oog voor de zwakkeren. Volgens Koopman is de combinatie onderwijs-verpleegkun- de voor de Juliana van Stolberg een goede want net als zijn voorganger Goedhart en zijn opvolger De Korte is Egas met een verpleegster getrouwd. Namens de directie van het Schelde college bedankte A.A. Meloen de vertrekkende directeur voor diens constructieve en vriendschappelijke samenwerking. Hij herinnerde eraan dat zijn school pas gefuseerd was toen Egas in 1987 naar de smalstad kwam en dat zijn school pas weer een fusie achter de rug heeft nu Egas weggaat. Meloen gaf Egas een informatieboekje van het Schelde college mee. "Voor het geval u men sen in Bleskensgraaf ontmoet die proef nu zes keer in De Schutse geweest en de meesten reageren enthousiast, net als de ouderen. Dus na de zomervakantie pakken we de draad weer op." De leidsters Lia Bruijns en Judith van der Vlies en activiteitenbege leidsters Petra Jonker, Dirry Moer land en Nieske de Witte zorgen tij dens de bijeenkomsten voor de begeleiding. Mevr. Bruijns vindt het een leuk initiatief. "Je ziet dat de meeste kinderen het erg leuk vinden. Sommigen zijn in het begin wel een naar Tholen willen verhuizen." Namens de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland bedankte H. de Wit Egas voor de plezierige contacten bij het organiseren van het praktisch verkeersexamen. "U heeft een kleinere school maar u leverde hetzelfde aantal ouders dan De Rie- burch om mee te helpen." De Wit zei blij te zijn met het pas gestarte verkeersonderwijs in het voortgezet onderwijs op het Schelde college en het voornemen van het Calvijn college dit ook te gaan doen. De Wit bood Egas een koperen vaasje aan. J. Duvekot bedankte Egas namens het overleg van de directeuren van de christelijke scholen op Tholen. "We zijn goed met elkaar omge gaan. Je had een goede inbreng en bent altijd een ijverige kerel geweest. Bij alle veranderingen in het onderwijs moest je ook een com binatieklas draaien en het bestuur beetje onwennig, maar als ze hier eenmaal zijn, dan vinden ze het wel leuk", zegt de leidster. "Maar na de vakantie gaan we op een wat gewij zigde manier verder. Dan mogen de kinderen die niet mee willen, in de peuterspeelzaal blijven. Je kunt ze niet dwingen, dat zou niet goed zijn. Gelukkig hebben we wel de steun van de ouders. Die vonden het een heel goed idee. De groepen worden ook wat kleiner zodat we meer din gen kunnen doen zoals tekenen of knutselen. Dat gaat nu niet, want de groep is te groot." De reacties op het project zijn enthousiast. Ook hoofdverpleegkun dige mevr. Van Ommen ziet dat het werkt. "De mensen worden gestimu leerd en je ziet dat ze sneller contac ten leggen", zegt mevr. Van Ommen. "Dat is een duidelijk voor deel dat ze halen uit dit project, behalve dat ze het gewoon leuk vin den. Bovendien zijn hun kinderen vaak weggetrokken en kleinkinde ren zien ze niet zo veel meer of soms helemaal niet. Dan is het voor hen bijzonder als er weer peuters naar ze toe komen." Mevr. Bruijns meent dat dit omgekeerd ook voor de kin deren werkt. "Sommigen hebben geen opa of oma meer of zien ze maar zelden. Daarom gaan ze ook graag hier naar toe. Ik vind het prachtig als zo'n jongen of meisje meteen bij iemand op schoot kruipt." "En verder kun je ze alleen maar meegeven dat ze respect voor ouderen moeten hebben. Je hoopt dat ze daar ook wat van meenemen", vult mevr Van Ommen aan. Peuterspeelzaal Olleke Bolleke is binnenkort toe aan een nieuw onder komen. De nieuwbouw staat al op de planning. Door de positieve reac ties op het project is het plan opge vat om de nieuwe peuterspeelzaal naast De Schutse te bouwen. "Wij zouden dat een heel goed idee vin den", zegt voorzitter mevr. Heijboer. "De contacten zouden dan nog wat informeler kunnen verlopen. Nu is het toch best een hele organisatie. De hele groep moet naar De Schutse toe en daarvoor moeten ouders opgetrommeld worden. De gemeen te staat ook wel positief tegenover het idee om Olleke Bolleke bij het bejaardenhuis te bouwen. Ze wil best huurder zijn in plaats van eige naar. De vraag is of De Schutse het ziet zitten. Zij hebben ook uitbreidings plannen dus misschien zou het daar in meegenomen kunnen worden." Volgens de investeringsplanning van de gemeente staat Olleke Bolle ke voor 1999 op de lijst voor reno vatie. Daarvoor is een bedrag van 250.000 gulden gepland. De 50-jarige J.C. de Korte volgt C.A. Egas op als directeur van de Juliana van Stolbergschool in Sint- Maartensdijk. De Korte komt uit Tholen en werkte van 1967 tot 1975 als onderwijzer op de Toetssteen, een school voor bijzonder lager onderwijs in Sint-Maartensdijk. Daarna werd hij hoofd van een christelijke basisschool in de Haag se schilderswijk waar hij veel aan dacht besteedde aan de individuele begeleiding van de leerlingen. De school bevond zich in een zoge naamd stimuleringsgebied. In 1981 werd hij hoofd van Nije Kroost, een reformatorische school in Zeist, in 1985 directeur. Voor De Korte was het moeilijk de school in Zeist te verlaten. "Maar het nieuwe wacht. Het is de uitdaging en Tholen heeft ons altijd getrokken. De familie woont hier." De Korte heeft twee zonen en zal de eerste tijd op en neer rijden totdat de nieuw bouwwoning in de smalstad gereed is. informeren. De Heere heeft je de kracht gegeven." Volgens Duvekot wordt het leven gejaagder en is er weinig tijd over voor 'de dingen van de eeuwigheid'. "Terwijl wij als zie len voor de eeuwigheid geschapen zijn." Dominee A. den Hartog bedankte Egas namens de Hervorm de Gemeente voor het orgelspel en zijn bijdrage in de mannenvereni- ging. Egas vertrekt naar de Alblas serwaard, het gebied waar Den Har tog anderhalf jaar geleden uit ver trok om naar de smalstad te komen. Hij verwelkomde ook De Korte die geen lid is van de Hervormde Gemeente en nodigde hem uit ook deze kerk te komen bezoeken. "Het is voor de kinderen goed dat ze mogen merken dat er een eenheid is tussen kerk, school en gezin. Het is goed als de kinderen kunnen zeg gen; ik heb de meester in de kerk gezien." Egas bedankte alle sprekers uitvoe rig. Maar ook ouders, vrienden en kennissen. Hij was blij met het ver trouwen dat het bestuur in hem stel de. Hij noemde zijn prille loopbaan spannend en vroeg zich vaak af of hij het wel goed deed. Er waren ook personele problemen: drie vacatures op een schooltje van vijf leerkrach ten. Met het nieuwe team bouwde hij een hecht span. Egas uitte zijn bewondering voor de inzet van het bestuur en vindt dat de school niet te gauw moet fuseren. "Dan moet je straks het hoofdbestuur in Tholen gaan vragen of je wat krijgt in Smer- diek." En met het team probeerde hij 'het gereformeerde' nog dichterbij te brengen. Hij bedankte ook directeur W. Brevet van de openbare school. "We hebben weten te voorkomen dat er fricties zijn tussen beide scho len. Wij stralen wel eens uit dat we meer zijn, maar we zijn minder. Dat zegt de Heere Jezus, we zijn alle maal van dezelfde lap gescheurd." Groot nieuws en uniek in bestuurlijk Nederland, noemde de dijkgraaf het gelijk houden van de tarieven en tegelijkertijd niet aantasten van de financiële reserves. Vooral bij het aanbesteden van wer ken noteert het fusie-waterschap meevallers; zo valt bijvoorbeeld het bestortingsbestek ruim 32% goed koper uit. In de meerjarenraming was voor 1997 wel degelijk een belastingver hoging voorzien, maar de ontwerp begroting gaf een ander beeld. De omslag voor het gebouwd (huiseige naren) gaat zelfs omlaag, doordat een hertaxatie zal leiden tot een hogere waarde van de panden. Nu is het tarief 4,35 gulden per 3000 gul den economische waarde en dat wordt bijna twintig procent minder: 3,50 gulden. Daarmee komt het tarief voor de Tholenaren praktisch terug op het niveau van 1995. Eversdijk ging uitvoerig in op de tarieven, als reactie op een discussie binnen de verbruikers adviesraad van Delta Nutsbedrijven. Daar was gesteld dat Zeeuwse Eilanden de tarieven dit jaar flink had verhoogd. De dijkgraaf kwam tot de conclusie dat het omgekeerde het geval was. De lasten zouden voor alle ingelan den hoger zijn uitgevallen wanneer de vier betrokken waterschappen nog zelfstandig zouden zijn geweest. De omslag voor ongebouwd bedraagt op dit moment 108,36 gul den per hectare, de omslag gebouwd 4,35 gulden per 3000 gulden econo mische waarde, de ingezetenenom- slag 88 gulden en de verontreini gingsheffing 99 gulden per vervui lingseenheid. Die tarieven gelden dus ook volgend jaar. Zou het water schap Tholen nog zelfstandig zijn geweest, dan zouden de vier genoemde tarieven dit jaar al respectievelijk 140 gulden, 7,48 gul den, 109 gulden en 115 gulden heb ben bedragen, zo is eerder al bere kend om de voordelen van de water schapsconcentratie te illustreren. Zeedijk. Het waterschap is bereid een stuk zeedijk in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk over te nemen van het bureau beheer landbouw gronden (BBL) tegen een prijs van 4000 gulden per hectare. BBL vraagt 7500 gulden per hectare en is daarnaast geïnteresseerd in de over name van twee perceeltjes grond die tegen de zeedijk van de Schaker- loopolder bij Tholen liggen. Overigens kan het waterschap min der aanslagen opleggen dan gedacht als gevolg van enkele uitspraken van de Hoge Raad. Zo hoeven bewoners van verzorgingstehuizen geen ingezetenenomslag te betalen. Dat is de uitkomst van een proefpro ces, aangespannen op initiatief van de landelijke organisatie bewoners commissies bejaardenhuizen (LOBB). Duizend bewoners van Zeeuwse bejaardentehuizen teken den bezwaar aan tegen de aanslag ingezetenenomslag, omdat die alleen opgelegd zou kunnen worden voor een 'zelfstandige woonruimte'. En een kamer in een bejaardentehuis zou dat niet zijn. De Hoge Raad heeft die gedachtengang nu beves tigd. Zeeuwse ouderen uit verzor gingstehuizen die de aanslag al heb ben betaald, krijgen hun geld terug. In het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat het om ongeveer 2400 plaatsen. Daarmee is ruim twee ton gemoeid. Aangezien een waterschap kosten dekkend werkt, zal de uitsluiting van deze groep betekenen dat de andere inwoners van het gebied jaarlijks ongeveer twee gulden extra moeten gaan betalen. Ook rijksmonumenten mogen door de waterschappen niet langer belast worden, waarmee de situatie van voor 1994 hersteld wordt. De Hoge Raad heeft bepaald dat de monu mentale waarde van dergelijke gebouwen niet als grondslag gebruikt mag worden voor de omslag gebouwd. In plaats daarvan moet de waarde op nul gesteld wor den, wat inhoudt dat geen heffing kan worden opgelegd. Vooral bestu ren van monumentale kerkgebou wen spinnen daar garen bij. Eén zaak loopt nu nog bij de Hoge Raad, en dat is de heffing voor niet- monumentale kerkgebouwen. Er moet rekening gehouden worden met het gebruik (niet-economisch) van die gebouwen, vinden kerkbe sturen. De waterschapsheffing zou daarom omlaag moeten. Advertentie I.M. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 juli a.s. Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M. Directeur C.A. Egas (links) heeft afscheid genomen van de Juliana van Stolbergschool. Ook verlaat hij de afdeling Tholen van het Rode Kruis en de ambulancedienst Tholen waarvan hij enige jaren voorzitter is. Op school wordt zijn opvolger J.C. de Korte. Jeugd en ouderdom gaan samen bij het bezoek van peuters van Olleke Bolleke aan bejaardencentrum de Schutse in St. Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9